14 De Uriep of lofhiecza Woensdag Maan 1928 Uit de Kolonie Ministerraad Belangrijke redevoering van Baron Houtart De spoorweg in Congo Sneeuw en koude Senaalskiezing te Gent De ramp te Santos Incasseering van handelseffecten Werk der Katholieke Schoolkoloniën van Gent en Voorgeborchten Kerkstraat, 9 en 81, Aalst. XXXIVe JAARGANG NUMMER -Telefoan 114, 3Z>©i,^33l£i,CS. 23 Centiemen Uitgerer J. Van Nuffel-De Gendt .H.Mathilda Zonop6,08Zonaf 5,53 Laatste Kwart.den 14 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf IVJaxlaan, 13 te Brussel Riue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, 3s=ïy.'r.v45ü3; Londres, E. C 4. Vervolg en slot. Na een korten broeitijd, gemid deld 24 uren, na de verdachte .aan raking, heeft de besmette persoon plotselinge rillingen, voelt hij zich uiterst vermoeid en afgemat «als afgeslagen», rug, lenden en lede maten zijn pijnlijk en stram «als gekneusd». Soms moet hij braken. Zijn werkda'digheid is gansch te niet; aangezicht is brandend van dc koorts, de neus is verstopt, hij moet'dikwijls niezen; de koel is ge prikkeld, hij heeft een pijnlijken drogen hoest. Hij smacht naar be:l- rust. De koorts stijgt, krachteloos ligt hij nu te bed, met hoofdpijn, het licht schuwend en klagend over ongewone, onuitstaanbare afmat ting, niet wetend hoe te ligger, hardlijvigheid, is de regel. lieeds over 24 of 48 uren later ontstaat beternis^ 'de koorts daalt, de afmatting en liet hoofdzeer ver- •minderen, de eetlust herneemt. Nochtans is de genezing langzaam. Het duurt lang eer de zieke weder om over al zijn spier- en geestes kracht beschikt. De spijsvertering in het bijzonder blijft lang ge stoord. Benevens dien gewonen vorm van influenza, met spoedig gunstig verloop, bestatigen wij' enkele zeld zame gevallen waarin gezonde kloeke lieden in vollen levensbloei neergeveld worden op enkele da gen, soms enkele uren. Veel talrijker zijn, integendeel deze die zich enkel gedurende ecu of twee dagen onpasselijk eu ver moeid gevoelen en over. lichte ont steking van het ademhalingsstelsel of ongesteldheid van maag of in gewanden klagen. Wat te vermijden is zijn de ver wikkelingen. vooral van de long ontsteking. De gewone ziektekie men vinden een uiterst gunstig teeltmiddel in het organisme van deo grieplijder omdat liet, 'door de plotselinge geweldige vergiftiging door het onbekende virus verwekt, bijna geheel zijn weerstandskracht verloren beeft en weinig vermag tegen de noodlottige secondaire besmetting. Verhoedingsmiddclen. Gezonden, bezoekt liever geen grieplijders; houdt u in alle geval op afstand van verdachte personen, bijzonder wanneer ze spreken, lachen, niezen of hoesten, zoo zult ge vermijden smellievig neus- of keelvoclit op te nemen; bezoekt tijdelijk geen vergaderplaatsen schouwburgen, kinemas, drankhui zen, enz. Druppelt olie met euca- lvptol in den neus, spoelt u regel matig mond en keel met een oplos sing zuurstof water, boorzuuv, enz. om bet virus te vernietigen, dat gij zoudt opgeslorpt hebben. Hebt gij een grieplijder te verzorgen draagt dan een. makker. Zieken moeten den raad van den geneesheer inwinnen en stipt nale ven, Ze moeten vroegtijdig afge zonderd worden. Dit geldt ook voor verschillende zieken in het zelfde buis, omdat do verwikkelin gen, bijzonder de dcodelijke long ontsteking, ook onverdraagbaar zijn Neus en keel moeten zuiver ge houden en ontsmet, verkoudheid meet vermeden al de andere voor schriften van den geneesheer moe ten nauwkeurig gevolgd worden. Behandeling. Wordt gij ziek, raadpleegt dan uw geneesheer,liever dan uw geld te verspillen door het aankoopen van allerhande aanbevolen doch die zelfs niet altijd onschadelijk weinig of niet werkzame artsenijen, zijn. In afwachting blijft te bed,neemt veel warmen drank (een ii twee li ters) linden- of kamillethee of met water gemengde melk, één glaasje rhum of cognac is niet^scdtadclijk.^ohi^sangekomén. een geval van gele Vergenoegt u met nïelkdiëet, koffie Jtoocts zlcli zou vertoond hebben le Ma- of thee, -j—...a DE GELE KOORTS 'Zondag werd gemelld dat, volgens een cijfertelegram, ibij den minister van bo ls de afmatting, de hoofdpijn hevig,neemt dan 0.50 of 1 gram quinine, een tot drie gram salicyl- zuur (aspirine, rhodirrt, aeyline) antipyrine, Maandag avond hebben de ministère, in 'het ministerie van kolonie.-, hunne wekehjksehè raadzitting gehouden. Dc dagorde vermeldde geene punten \an bijzonder belang; tenzij de kwesbos der pachten op langen termijn en uer vaay- geiden op onze waterwegen. Betreffende de pachten is de regee rt r.g genegen voor de bevestiging der 'lange pachten, welke veiligheid en ze kerheid verkenen. De vaargelden op de waterwegen is eene zeer kiesdhe en ingewikkelde kwes tie. Ook 'lieeft dc regeering dezen keer enkel een begin gemaakt met haar on derzoek. Het betreft 'hier een vraagstuk van mededinging tussdhen de spoorwe gen en de binnenscheepvaart. Er is reed? in dc séhipperswereld bitter geklaagd over (het feit dat de spoorwegen het ver keer per waterweg saboteeren. En nu nog de vaargelden verhoogen Dat zal niet zoo gemakkelijk gaan. De ministerraad zal in de volgende vergaderingen', dc •kestie verder instudeeren. Het beheer van spoorwegen heeft ge vraagd sommige tarieven van. abonne menten en koopwaren vervoer te mogen verhoogen. De regeering heeft deze vraag in aanmerking genomen, doeli alvorens eene beslissing tc treffen, zal zij het ta- rievenkomiteit raadplegen De raad' 'heeft vervolgens maatregelen getroffen tot de inbesdhikbaarheidstel- ling van. sommige ambtenaars, en heeft ten slofte cenige punten van bestuurlij- kc-n aaid afgehandeld. J.)e GENTSDHE BANK VOOR HAN DEL en NIJVERHEID N.V. opende van af 5cn Maart, zijne nieuwe bureelen in n. 14 Keizerlijke Plaats. Eenc gaanderij brandkoffers wordt er ter beschikking var.-bare klienten ge steld aan zeer matige prijzen. Door bare aansluiting bij de Machti gen groep Leuven die met de sterkste finaneieele groepen van ons land in lijn staat, biedt zij de gróótste waarborg van Volkomen zekerheid voor de gedepo neerde gelden. 2207 De Katholieke Vereeniging van Door nik heeft Zondag namiddag bare jaar- li jksche vergadering gehouden, voorge zeten door M. Goblet, omringd door ba ron Houtart, minister van financies, MM. Carton en Hosier, parlementsleden. M. Houtart heeft er eene groote rede voering uitgesprokeh. Deze was geene nieuwe idi'tie van zijne finaneieele" re* devoeringen te Brussel, Luik en Namen, maar liep over de plichten van eiken Belg in het vooruitzicht der aanstaande wetgevende kiezingen. Gansch onze aandacht, zegde hij, moet thans gevestigd zijn op de kiezin- gen, welke toekomend jaar zullen plaats hebben. Die kiczingen moeten voorbereid ■wordón en elkeen moet weten dat de heropbeuring en dc definitieve herstol ling van het land zal afhangen van de uitslagen dezer kiezingen. Om zich re kenschap te geven van de belangrijkheid van deze uitspraak, moeten wij ons de geschiedenis van het Belgisch volk her inneren, want gelijke oorzaken hebben steeds dezelfde gevolgen. Wij moeten ons dc uitslagen der kiezingen van 5 April 1925 énjiare gevolgen herinneren. M. Theunis had het eerste werk dier stoffe lijke en finaneieele heropbeuring ge daan. Duitschland weigerde te betalen; het land moest zijn toevlucht nemen tót krediet en leeningen, welke het bedrag van 5 tot 6 miljard beliepen. Meer dan ocit had liet land vertrouwen noodilg, toeu de kiezingen van 1925 plaats had; den. Deze waren ten gunste van de so cialisten, die luide verkondigd' hadden dat men het geld moest nemen waar het- was. Die ikiezing had het vertrouwen gedood. Zij was dc oorzaak van al de rampen en onheilen, welke ons land naar den afgrond sleepten. 'Die kiezing moet eene groote les wezen voor heel liet land radi en een ander te Boma-stad. Maandag meldden andere bladen dat-, na genomen inlichtingen, het nieuws waar bevonden is. Hot is zeggen zij den 19 Februari dat die karantijn werd opgeheven, wanneer men met reden kon veronderstellen: dat de kwaal bepaald overwonnen was. Eeni- ge dagen later deed zich het geval van Matadi voor. Dat van Boma-stad werd de vorige week waargenomen. Het is moeilijk, zegt. men in liet mi nisterie van koloniën, van verreden toe stand tc beoordeelelï en te weten of de overheden der Kolonie redenen hebben om zioh meester van den toestand te ge- looven. In elk ge-al .is de karantijn niet. her steld en indien zij het niet is, dan is dat omdat de gouverneur-generaal liet niet noodig oordeelde. WIE SCHOONE BEELDEKENS wil hebben vcor zijne Plechtige H. Com munie, kome terstends. naar De Volksstem Grcote keus, te beginnen van 12,50 fr. de 25 met gouden druk. Op 13 Februari was men klaar met het leggen der sporen op de lijn Boeka- ma-Francquihavcn (Ilebo) een der twee af deelingen van dc lijn Leopo'ldbtad-Ka- tanga-Dilolo. Op Maandag 5 Maart verliet de eerste doorgaande trein K a tanga-K as-ai liet sta tion te Boekama, De lijk Bokama-Franc- qui haven heeft een lengte van 1,122 km. De lijn werd in minder dan vijf jaar ge legd, niettegenstaande de moeilijkheden van vervoer. IN' BISLG.IE Vgii de koudegolf die over West-'Euro- pa heersohte bleef ons land niet gespaard Sedert, eeiiige dagen vriest het des nachts goed door. Zelfs in den dag is de zon niet bij macht de temperatuur te doen stij gen. De Ardennen zijn natuurlijk het minst bevoordeeligd; de koude is er zeer streng, doeb daar het soi'zoen niet te ver gevorderd was, .denkt men dat de vorst weinig of 'geene schade aangericht heeft In alle geval, na do sdhoone dagen van vorige maand ^nakt iedereen naar do lente, IN ENGELAND Zondag namiddag is er te Londen en zekere -déelen van Engeland veel sneeuw gevallen. De grond is met een dik wit tapijt bedekt. In het graafschap Derby zijn ver scheidene dorpen dóór den sneeuw af gezonderd. Ook een buitengewone 'kou de huist over ganscli Engeland. In het graafschap York ligt de sneeuw 00 centimeters hoog. Het is vooral bij tend koud in^Sehottad. Twee mannen die zich aan boord be vonden van een 'klein zeilbootje in een der zeearmen ten Westen van (Schot land. zijn verdronken, daar het bootje door een sneeuwlempeest kapsijsde. Een Engelsch vliegtoestel van den dienst Parijs-Londen, kwam iZondag op liet vliegplein van Croydon toe, de vleu gels met eene dikke laag ijs bedekt-. Verders wordt nog gemeld dlat- in Wa les vele 'wegen onbegaanbaar zijn. Volgens de meteorologen zijn koudo winden uit Sibeiïc idle oorzaak van dezen .terugkeer van den Winter en zij voor spellen dat de kouele nog de volgende week zal aanhouden. Van de 43 weerstaties in Engeland, meldt slechts een,dat van Holyhead, geen vorst. TE PARIJS Na eenige prachtige voor jaardagen, is de temperatuur thans aanzienlijk ge daald. Zondag vroeg is te Parijs sneeuw gevallen. IN DUITSCHLAND In geheel Duitschland heerseht eer» strenge koude. Te Koningsbergen daalde de thermometer tot 11 graden, te Stet tin tot 7, te Breslau tot 0 en te Berlijn tot 4 graden onder vriespunt. Het warmste is het nog ih hot Rijn land, waar dc temperatuur nag niet on der nul is. Wolff meldt uit versohillige plaatsen neenwval. In Zuid Baden sneeuwt liet si'ri-d- Vrijdag avond onafgebroken. Ook in het Sehvvarzwald ligt een [sneeuwlaag van 20 centimeter» Eene schitterende overwinning der latholieJce partijt Groote achteruitgang der socialisten. [Ziehier de offieióele uitslag Katholieken 00.740 stemmen Liberalen 19.020 stemmen Socialisten 41.926 stemmen Het aantal nietige en witte briefjes be droeg voor heel het anondlissement 13.397. Die getalen wijzen op een groote voor uitgang der katholieken in vergelijking niet de kiezmig van 1925. Inderdaad, ziehier de cijfers der vori ge kiezing Katholieken 57.118 stemmen .Socialisten 44.845 stemmen Liberalen 18.388 stemmen VI. 'Nationalisten 3.997 stemmen Frontpartij 2.552 stemmen Nationalisten 1.332 stemmen Ziehier de offiekele getallen Aan de twee kantons Gent alleen Uitgebrachte stemmen 53.582 on geldige en (witte briefjes 5860 geldige stemmen 47.722, waarvan helhen beko men Katholieken 18.703 stemmen Liberalen 9.220 stemmen Socialisten 22.047 stemmen De heer Cuelenaere. volksvertegen woordiger, burgemeester van Maldqgem. is dus met groote meerderheid verkozen. Welke is nu de beleekenis van boven aangehaalde getallen In liet kanton Gent winnen de katho lieken 3000 stemmen, te Ledebcrg geeft de katholieke lijst 1000 stemmen meer derheid en een achteruitgang van 70C>: stemmen van de socialisten. In geheel Gcnt-Eecloo wonnen de katholieken 9022 stemmen, de «liberalen winnen 500 stemmen en de socialiste verliezen 4000 stemmen. In bet kanton Gent haalde de socialis ten in de vorige verkiezing op liet stern- mental der nu strijdende partijen 49 percent van de stemmen, nu slechts 42. Het percent der katholieken is inte gendeel i'n hetzelfde katon van 30 tot 38 gestegen. s De katholieken hebben dus groolen horuitgang gemaakt ;.dc socialisten staan nu op hetzelfde peil als in .1921. Al hun geroep en getier heeft dus tot niets gediend; integendeel heeft zij den Staat een nuttelooze uitgave berokkend van oen half millioen franken. Dit; is dus de spaarzaamheid. DEELNEMING DEE BELGISCHE BEGEERJ MG M. Hyinans, minister van buitenland- sclie zaken, heeft den gezant van België, to Rio dc Janeiro gelast, aan dó Brazi- liaansche regeering de pijnlijke sym pathie der Belgische regeering te betui gen naar aanleiding der ramp te Santos. REElDS 180 LIJKEN GEBORGEN ITot heden zijn 180 lijken opgedol ven van onder de puinen. Uit den puinhoop van een der ver nielde huizen zijn 39 lijken geborgen; de meeste slachtoffers waren kinderen in nachtgewaad. De omvang van de gard- storting is zoo groot dat vermoedelijk nooit alle lijken zullen wórden gevon den. Een man. die na de ramp zijn Wo ning opzocht, vond dal zijn aclit kinde ren waren omgekomen. Een pensioen-gasthof, gelegen lus- sclien den berg en liet hospitaal werd begraven onder 15 voet steen en aarde. - Men vreest dat er aldaar 20 pensionaris sen verbleven en dat allen zijn gedood. afgifte dient, daarenboven, voor eiken vervaldag opgemaakt, zoo a oor de' effee-» ten zonder kosten als voor de protegeer-, bare effecten. De vervallen of op zicht betaalbare effecten werden op één cii hetzelfde bordereel Bijgeschreven. Zijn laatstbedoelde lit eb niet proteste?rbgar# dan mogen ;'ijn samen met de kwijt schriften op oen en hetzelfde bordered van afgifte voorkomen. Onder de nieuwe regeling verstrijkt do tijd, aan de schuldenaars toegestaan pui de vruchteloos aangeboden effecten zon-» der kosten aan het winket le betalen, bi het einde van den werkdag na dien der aanbieding. PATERNOSTERS voor de Plechtig© H. Communie; zeer sterk, In zilver, nic kel, enz. te verkrijgen ten burecle ?an De Volksstem OUDERS die voor uwe kinders ean pracht kerkboek noodig hebt voor de Plechtige K. Communie, wendt u in vol le vertrouwen naar De Volksstem. Practige keus in alle prijzen. 'Binnenkort wordt een nieuwe rege ling toegepast op de bij de post ter iii- casseering afgegeven handelseffecten in binnenlandsc'hen dienst. Bodoelde regeling geldt voor de ver vallen of op zicht botaaJlbare effecten, die met ingang van Q April afgegeven wordón, als mede voor de effecten die op 2 Apri'l of op een lateren datum verval len en voor dien vervaltijd ter post be zorgd werden. De effecten moeten afgegeven worden samen met de door de postkantoren kos teloos verstrekte hordereden van een nieuw model. De protesteerbare effecten 'worden met afzonderlijke hordereden af gegeven. Een afzonderlijk bordered, van Onder de bescherming van Z. II Mgi* (Joppidersbisschop van Gent. Ten gevolge der levensduurte waar van niómand nog het einde voorziet,cn van het bijna volstrekt ontbreken van officieele toelagen, is liet Werk der Ka tholieke Schcolcolonien van Gent en voorgeborchten in gevaar geweest ld moeten verdwijnen. Gelukkig is dc dringende oproep door 'het Bestuur, tot de Katholieke Gentenaren gericht, niet te vergeefs ge daan geworden leeken, priesters en kloostergestichten hebben donzelve met geestdrift en vrijgevigheid' beantwoord. Doch de verkregen uitslag volstaat niet om de toekomst van het Werk voor goed te waarborgen, minder nog om zijn bloei en vooruitgang ie verzekeren. Daarom heeft het koinileit besloten een bij-komend beroep te doen in naam onzer gemeenzame vaderlandsliefde en terzelfoertijd in naam der broederlijke liefde welke alle christenen vereenigen moet op de edelmoedigheid' der ka tholieken van gansch de Provincie, op dat zij ter hulp komen van hunne mo debroeders van Gent, op wier (Schouders bijna uitsluitelijk weegt sedert ceno halve eeuw de zware last van het behoud en de verdediging van het vrij en godsdienstig onderwijs in de hoofd stad van Vlaanderen. Wij doen een warmen oproep bij on ze liefdadige lezers, .opdat zij het Merk der Katholieke Schoolkoloniën van Gent en Voorgeborchten zouden helpen. Het geldt hier dó' toekomst onzer kin deren, en wij weten allen dat de kinde ren de hoop der toekomst zijn. 't Zijn zij, die later onze werking zullen voort zetten en liet lijdt -geen twijfel dat, hoe beter opgeteerd, hoe beter ook zij zullen limine krachten zulleii wijden aan de groote zaak, de Kerk en het Vaderland ten beste. Het werk der Katholieke Scholen vaii Gent en voorgeborchten verleent den ti tel van lid-medestichter aan dezen die, in plaats van eene jaavlijksche Ibi'jdraigè voor liet. Werk te betalen, eene gift schenken eens te storten van min stens 500 franken. De namén der leden-medestichters \vorden ingeschreven in liet Gulden Èoek der Coloni'en. Hebben recht op den titel van wel doeners van het Werk, dezen die in- schrijven voor eene jaarlijksehe bijdra ge van minstens 25 franken of. voor eene gi'ft eens te storten van minstens 300 franken. Op den titel van beschermers dezen die inschrijven voor eene jaarlijksehe bijdrage van minstens 12.50 fr. of voor een gift eens te storten van minstens 200 franken. Op dón titel van cereloden dezen die inschrijven voor een jaarlijksehe bijdra ge van minstens .7.50 fr. of voor een gift eens te storten van minstens 100 fr. Op den titol van medewerkende leden dezen die Inschrijven. ofrwel voor eenc -gift, eens te storten, van 50 franken. ofwel voor eene jaarlijksehe bijdragq van 5 fr. ofwel voor eene tweejaarlijkselie bij drage van 5 fr. ofwel voor eene driejaarlijksche Tnj- drage van 5 fr. Vriendelijk verzoek het bedrag der inschrijving bekend te maken aan den schatbewaarder, E. H. Kanunnik Byl, Klein Hospitaalstraat 4, tc Gent, die do bijdrage-of gift zal doen ontvangen; of wel deceive te storten op postchckrekcf uing n. 203204.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1