het Weesmeisje SUNLIGHT mm Geen sleet! BELGISCH CONGO tk it L r 6 Z (E T Buitenlcmdsche berichten KAMER 'S KONINGS VERJAARDAG. Ter gele" geilheid van '3 Konings verjaardag, den 5 April aanstaande, zal to Brussel een grootc troepenschouwiug plaats hebben. Men maakt op dit oogenblik de lijst op der verschillende eenheden, die or zullen aan doel nemen. KOLONIALE ÏIOOGESCHOOL. De E. P. Charles, S. J., leoraar van missieaangelegen- lieden aan do Katholieke Hoogesehool van Leuven, is door den minister van kolonies benoemd tot leeraar in de geschiedenis van de christene evangelisatie aun do Koloniale Hoogesehool van Antwerpen. DE TENTOONSTELLING VAN BARCELONA Er wordt verzekerd dat de regeering be sloten heeft dut België in ruime mate deel zal nemen aan de Wereldtentoonstelling van Barcelona in 1929. Bijzondere voorwaarden voor vervoer- en plaatstarieven zouden de Belgische ny veraars worden toegestaan. De regeering zal eerlang eenen bouw meester ter plaatse zenden met het oog op liet eventueele oprichten van een Belgiseh paviljoen. De voorziene credieten zouden 5 tot 700 duizend franks bedragen. STERFGEVAL OP DE THYSVILLE »- Ken radio-bericht meldt dat Dr Carré, ge neesheer aan boord dor Thysville» Dinsdag namiddag gestorven is aan de gevolgen eeuer hartziekte. Het lijk is Woensdag morgen in zee begraven. DE ENGELSCIIE GEZANT TE BRUSSEL. De Koning van Engeland heeft zijn goed keuring gehecht aan de benoeming van graaf Granville, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te 's Gravenhage, tot ambassadeur to Brussel en buitengewoon ge zanten gevolmachtigd minister in Luxemburg. De GENTSCHE BANK VOOR HAN DEL en NIJVERHEID N.V. opende van af 5"en Maart, zijne nieuwe bureelen in 11. Keizerlijke Plaats. Eene gaanderij brandkofförs wordt er Ier beschikking van. hare klientcn ge steld aan. zeer matige prijzen. Door hare aansluiting bij de tachti gen groep Leuven die met de sterkste i'inancieele groepen van ons land in lijn staat, biedt zij de grootste waarborg van Volkomen zekerheid voor de gedepo neerde gelden. 2207 TENTOONSTELLING VAN REUKERWTEN. De 5de nationale en de 2de internationale tentoonstelling van reukerwten zullen plaats hebben op 30 Juni, Ion 2 Juli 1928 in den Kruidtuin van den Staat, te Brussel. Zij wor den ingericht door de Nationale Maatschappij Do Lathyrusvrienden onder bescherming van do Koningin. S-kretariaatVolksregee- ringslraat, Gl, Brussel. KORT IIAAR OF CHOCOLADE De snoeperijwinkels te Londen klagen steehen uit dfju grond en beschuldigen als oorzaak van het verval van hunnen handel de mode van het afgeknipte baar. Iloe dat komt De mode van het kort haar kost veel geld, en wat de haarkappers erbij winnen, verliezen de suikersbakkers en chocoladefabrikanten. DeEngelsohe vrouwen besteden gemiddeld alle weken twaalf frank aan hot verzorgen van bun haar. Vroeger kochten zij met dat geld snoeperijen. Iemands dood is iemands brood I EENE WAARSCHUWING UIT AMERIKA. De rechterlijke policie van Brussel en achteraf de bankiers en wisselagenten van geheel hot land, werden gewaarschuwd dat valschp checks, op naam van de Arnerikaan- sclio Bank «First National Finance Company»' Broadway, te New-York, en dragende do reekslettors B, In België zouden uitgegeven zijn. Echter is voormelde Bank te New-York onbekend. HET PENSIOEN DER BEDIENDEN. Eon der besluiten vau de onderzoekscommissie van het pensioen der bedienden is dat de journalisten zouden ophouden onder toepas sing van tie wet te vallen. Anderzijds zou het kwofeeringsbodrag der wedde op hot welk de stortingen kunnen geschieden op 24.000 frank gebracht worden. PATERNOSTERS voor de Plechtige H. Communie, zeer sterk, In zilver, nic kel, enz. te verkrijgen ten bureele van De Volksstem DE GRUWELIJKE MESDAAD TE ERWETEGEiV! (Nadere bijzonderheden) De toes'ajul van het kleine slachtof fer, genaamd Louis Hametryek, was Woensdag namiddag nog altijd beden kelijk. EEN ONGELUKKIG HUISHOUDEN. De dader, 29 jaar oud, leverde zich over aan den drank; de vrouw,genaamd Van Schooff, 28 jaar, werd, om i'n de behoefte van haar kind te voorzien, kof- fiehuisbediende, en had de echtschei ding aangevraagd. Men denkt dat de man, uit wraak je gens zijn vrouw, hun kind heeft willen vermoorden. Bij zijne aanhoudinlg legde Hanier- ryck de grootste onverschilligheid aan den dag. Do gendarmerie heeft den moorde naar ter beschikking geste! i von Lol parket van Oudenaarde, dat Dinsdag nog ter plaatse is gëweest. De. dader werd Woensdag- ondervraagd1, onder aanhoudingsmandaat geplaatst en in do gevangenis opgesloten. Vrouw Hamelryck, die haar zoontje geplaatst had in diet klooster van Er- wet egem, heeft Dinsdag nog baar kind een bezoek gebracht. BELANGRIJKE VERDUISTERINGEN m EEN BANKHUCC-'TE ANTWERPEN Bij liet parket werd klacht ingediend door cone An twerps oho barïkinrichting ten laste van een gewezen bediende, die thans als beheerder fungeerde en die in de jaren 1924-1025 zich zou plichtig gemaakt 'hebben aan vervalsehing in ge schriften en alzoo belangrijke sommen geld zou verduisterd hebben. De man ontkent de feiten niet doch heeft deze gepleegd met medeweten van den bestuurder. Deze laatste schijnt zich inschikkelijker" getoond te bob bon en 'had reeds met den beheerraad eene overeenkomst, gesloten om het ver duisterde geld terug te betalen. De zaak va'n het geknoei in de boe ken kwam aan liet licht doordat sinds den 1 Januari1 een nieuwe beheerraad was aangesteld en déze vast besloten schijnt de zaken te zuiveren. DIEFSTAL TE BGRSSEKE Gaan de schoo Klief ten herbeginnen? Wij hiebben reeds gemeld dat dieven drongen in de kloosterscholen zooals te Uil legem. Nu zijn ze ingebroken in bet kloos ter van Borsbeke. De dieven noch geld noch handwerk vindende, hebban zich. vergenoegd met 150 schrijfboeken mo de te nemen. We zetten aHe schoolbft- s'uuiders aan do nood'.ge voorzorgen li nemen. Proef eens de lekkere BOTERSPE- CULOOS der bakkerij DE TOEKOMST le DenderleeuwZe is waarlijk fijnl BRAND TE BELCELE Bij den landbouwer Petrus Van Hafc- vermaet, in de Molenstraat, is de berg plaats voor het alaam door een hevigen brand in puin gelegd. Eene kar, eene ploeg, eene egge, do ziwingelmolen. een varken, enz. zijn in het vuur gebleven,. Dank aan de spoedige 'hulp konden de aanpalende gebouwen 'gevrijwaard wor den DRAMA IN ST PIETERS8TATSE TE GENT liet slachtoffer Leonie Vercruysse overleden. Het drama, dat Woensdag 7 Maart laatst, een weinig voor 7 ure plaats had in de St. Pietersstatie te Gent,heeft een doodelijken afloop voor 'gevolg. Zooals wij hebben gemeld, had dè 17jarige Leopold Maes, paswerker, wo nende Patijntjestraat, 30, te 'Gent, zoo- als hij verklaard had, uit scherts een re volver te voorschijn gehaald en het wa pen gericht 'op Leani'e Vercruysse, 18 jaar, fabriekwerkster, wonende te Brugge, maar werkzaam te Gent, en den liaan overgetrokken, waardoor een schot afging dat het meisje in dc maag- trof. De ongelukkige overgebracht naar het gasthuis, is Dinsdag avond, zonder een oogenblik tot (bezininning te ko men, aan de gevolgen der bekomen wonden bezweken. Het slachtoffer was de ingewanden doorboord en de geneedheeren hadden feeen 'hoop ihaar te redden. Het parket van Gent verwittigd,heeft de lijkschouwing bevolen. SCHRIKKELIJK TRAMONGEVAL TK4 RANST Op het grondgebied van Ranst had een schrikkelijk opgeval, plaats, nabij de woning van den- heer Burgemeester. Daar heeft de, tramlijn eene 'kleine kromming en een man, een herberg verlatend werd door de tram gevat en geraakte onder het rijtuig. 'Ruim eén uur hebben toegesnelde personen te sa men met de gendarmerie (gewerkt om den man van onder het zware rijtuig dat men 'heeft moeten oplichten, tc ha len. Do ongelukkige was erg gelcwetst.Hij kloeg van inwendige pijnen en was bo vendien de rechtervoet tot aan den knoesel afgereden. Het is de genaamde Jan Grootjans, 00 jkar oud, dokwerker, woonachtig Molenvëld te Broechem. Hte slachtoffer werd naar het tram* rijtuig naar het St. Erasinusgasthuis te Borgerhout gevoegd, waar hij korts 11a zijne aankomst Bezweken is. BELANGRIJKE DIEFSTAL TE OOSTENDE De bestuurder van een hotel gelegen op den Zeedijk te Oostende heeft, enke le dagen geleden, bestatigt dat dieven 'voor ongeveer 30.(TOO fr. zilverwerk, brons, enz, gestolen hadden. Klacht werd onmiddellijk bij de politie inge diend. Uit 'het onderzoek 'bleek dat de zoon van den bestuurder medeplichtig was. Hij bekende een .der dieven te zijn en noemde twee zijner vrienden die hem geholpen hadden. Het zilverwerk werd bij een oudlie- denkooper in beslag -gèriomefi. Het onderzoek duurt voort. BOEIEND VERHAAL 47ste Vervolg. Het is nog wel wat anders, hernam Ruderofski met zijn hrutalen lach.lMaar gij zult er ook nog wol meer van weten, dan gij zeggen wilt. Wat gij m&schien nog- niet weet, is datdat eene vrouw nog nooit uit Si'berie ontsnapt is. Ver staat gij mij? Als gij er naar terug keert, komt gij er niet meer uit: gij zult onderweg sterven in een gevangen- wagen. Begrepen Wion wilt gij naar Siberic zen den? vroeg ik zoo onverschillig moge-] lijk, maar inwendig beefde ik van angst. U, als gij niet voorzichtig zijt, antwoordde Ruderofski langzaam. Hij sprak nu eeni'ge «ogenblikken met zijn secretaris, als om dc bedreiging tijd te laten, zich goed i'11 mijn geheu gen te prenten. Komaanhernam hij, als uiw le von u lief is, antwoord mij dan op recht, Wie is de man, dien men daav weggevoerd heeft. Ik bewaardie liet stilzwijgen. De oude secretaris kwam met een welwillend en glimlach tussdhen beidei Mejufvrouw heeft door haar pro j test vatn daareven eenijgen twijfel, hoe wel zeer zwak Ibij ons opgewekt. Als de man, dien wij gevangen hebben geno men, de ware prins BorgeniSky niet is, kunnen wij hem en me juf vrouw ni'el houden, en beidon zullen aan land ge zonden wordbn. Mejuf vrouw zal begrij pen dat, in plaats van zich te benadee- len, zij in haar voordeel zal handelen door op onze vragen te antwoorden. Het is Tarns niet, zegdel ik, 11a eenig nadenken Gij spreekt onwaarheid, Aura Sol tikoft! riep Ruderofski üit, Gij zegt dit 0111 aan onze handen 1e ontsnappen. Mejuf vrouw zal ons toch wel de waarheid van hare bewering willeii aantoonen. Wij willen voor alles de ernstige verantwoordelijkheid vermij den, eene onschuldige, een Engelsch onderdaan, naar Rusland te voerenJJit is voor ons nog van meer belang dan de gevangenneming van prins Borgenskv. Een regel van hem, een antwoord op een briefje van u... Ik zal niets schrijven, protesteer de ik met kracht. Mejuf vrouw vergist zich in de ge volgen van deze daad-. Wij zullen in ge vaar zijn en niet de Prins. Zoodra hij weet, dat gij gevangen rijt aan boord van een russisCn vaartuig, zal hij de Kngelsohc politie waarschuwen, die ons aan.st-onds zal noodzaken u weer in vrij heid te stellen. Ik dacht geruïmen tijd na. Inderdaad was dat voorstel, noch zod kwaad niet. Indien Taras zich tot de ONBESSKGFTERliOéfn TE MECKELEN Dinsdag bracht II. M. de Koningin een bezoek to Mecheleu. Do aankomst dor Koningin aan St Rom- boutskerk ging volgens de Libre Belgique gepaard mot een incident verwekt door een handvol fronters. die^jch hadden opgesteld te mluden der monigte, die de aankomst van H. M. afwachtte. De/.e kerels begonnèn, toen de koningin uit haar auto stapte, vijandige kreten to uiten. De policie greep dadelijk in, en vijf schreeuwers werd on aangehouden. waaron« der de genaamde Smets, spoorwegbediende Baetens Henri, bakker en Van der Meulen. Zij allen staan te Mecheleu bekend als extremistische flaminganten. Een onderzoek werd ingesteld. Aan de XXe Siècle wordt gemeld Het gerucht der frontersmanifestatie deed eano ontzaglijke menigte naar St, Rombouts- kerk toestroomen en toen II. M. builen kwam om zich naar het aartsbisschoppelijk paleis te begeven, werd do vorstin op daverende toejuichingen onthaald. Dezelfde betoogingen van vereering hadden 's avonds plaats bij haar vertrek. Dit was liet antwoord van de Vlaamsche bevolking van Mecheleu op de onbeschoftheid der fronters. politie wendde, wat was er dan te vree zen Maar zou hij Ibij de overheden hulp gaan zoeken, i'ndien hij ons in drei gend gevaar wist, ontvoerd te worden? i Zou hij op dit uur iemand vinden om ihem Ibij te staan? j Neen, ik gevoelde, dat 'hij niet aldus I handelen zou. Die gedragslijn zou ge- volgdi worden door Kavanalgtb, door ieder voorzichtig man, maar nooit door IV ras. Hij zou geen minuut verliezen zelfs niet om na te denken. Hij zou eenvoudig' de ingeving van zijn hart. volgen en ons ter 'hulp spi llen, zonder te bedenlken, wat daarvan de gevelgen zouden zijn voor 'hem zeiven. -Neen, riep ik uit. Ik zal geen woord schrijven. Minstens zal mejuf vrouw ons tocli Wel veroorloven, een onderzoek in te stellen naar hetgeen zij ons vcrhaalt.En daaróm dlienen wij de woonplaats van den waren Taras te weten. Nieuwe overpeinzingen van mijngp kant. De oude scheen zpo vurig te verlan- jgen, niet in ongelegenheid te geraken, j dat mijne verdenkingen aanvankelijk sluimerden. Als ik hun het adres gaf, 'dat zij toch na oenige uren opsporems 1 wel konden vinden, zouden zij mij Idan gaan gelooven?.?. Maar plotseling schoot mij te bin- 'nen, dat zij dan eene mondelinge bood- schap namens ons konden zenden, mis- Tafellinnen regelmatig met Sunlight Zeep gewasschen, is altijd rein en draagt geen teekens van sleet. Dat is wel een bewijs dat Sunlight Zeep volstrekt zuiver moet zijn. Zeep is vervaardigd met oliën voortkomende uit S 162 Men meldt uit Torre Neuve dat de En* golsehe vlieger Ilinchcliffe daar om 14 uur (GreonwichJ verwacht werd. Het weder was bijzonder gunstig. Een later bericht uit Londen meldt dat men Woensdag namiddag niet het minste nieuws had ontvangen. Radiotelegrammen werden naar de schepen gezonden, maar daar ook was niet de minste inlichti 'g te bekomen. Te Sellwerin, Duitschland, heeft een geweldige brand gewoed in eene reusachtige hall, welke dienst deed als winterkamp voor dertien motorbooten, pontons en zeilbooten. Hoel het gebouw is vernield en twee schepen zijn mede de prooi van de vlammen geworden Uit Ni w York wordt gemeld dat een bom is ontploft op de kaai waar de pakotboot «Olympic» lag gemeerd, welke 572 Hongaar-' sche afgevaardigden vervoerde. Dezo waren naar Amerika gekomen om aanwezig te zijn bij do inhuldiging van het monument van den Hongaarschen nat ionalen held Kossuth. Verscheidene vuurschoten werden gelost, doch de politie heeft de kaai kunnen doen ontruimen. Er wordt geen melding gemaakt van gekwetsten. Te Moscon gaat hét gerucht, dat bij een ontvangst ten stadhuize van Vorosohilov, 3 personen aangehouden zijn, die zich toegang hadden weten te verschaffen op die ontvangst ten einde een aanslag te plegen op het leven van den opperbevelhebber van hot Roode Leger. Inde Hoog© Tal ra, nabij het Poolsche wintel-herstellingsoord Zakopane, doch op Tchenho-Slowaksch gebied, zyn 4 toeristen omgekomen. Een van het viertal was in een sneeuwstorm bevrozen, de drie anderen, die zelf nog met moeite vooruit kwamen, konden liet lijk niet mee dalwaarts nemen. Zij maakten echter onderweg in een schuilhut melding van liet ongeluk, waarop zij hun weg vervolgden. Zij zijn echtor niet in het dal aangekomen en zullen dus vermoedelijk eveneens ondei- weg bevrozen zijn. Binnenkort zal 't bestuurbare luchtschip waarmede Generaal Nobilo naar Spitsbergen denkt te vertrekken en vandaar door naar echten wel met onzen schipper en zulk eene boodschap kon volkomen dezelfde uitwenking hebbdn als een brief. O, die valsdhe kerel inefc zijn ombe- schaamden glimlach Neen, aldus klonk mijn besluit. Neen. Ik zal geen woord zeggen, ik zal niets doen om u te helpen. Ruderofski stond op en zegdte me* ontembare woede Gij kent de gevolgen van die wei: gering. Verbanning naar Siberie, geo eeling en de dood. Gij stelt u zelve bloot aan folteringen. Gij zult het lot deelen van Vera lOblosnof en vele anderen. Terwijl gij integendeel, voegde de oude er, altijd beleefd en (halm,bij, indien gij ons inlicht, op staanden voet naai* de uwen kunt terugfkeeren, en een schoon geschenk ontvangen zult bij wijze van schadeloosstelling. Hoeveel zullen, mij zeggen, mijnheer. Ruderofski naakte eene portefeuille uit den zak en nam er een biljet uit, dat hij mij voorhield om mij te (beko ren. Aangegrepen door verontwaardiging ontrukte ik het hem, kneep het zenuw achtig samen en wierp liet hun voor de voeten, terwijl ik uitriep. Wacht, tot ük u aangeboden heb mijnen vriend te verkoopen. Hij zag mij door zijne half gesloten oogleden aan en zegde met onbeschaam- den glimlach. Zeer dramatisch, zeer goéd ge- de Noordpool, zich eerst naar Milaan begeven om door den Aartsbisschop van Milaan to worden ingezegend. (Reuter). De luxetrein Louqsor-Kairo is te Kairo aangekomen met vier uren ach tor ste!. Twee wagons waren onderwoge in brand geraakt. Er zijn gelukkiglijk geeno slaohtoffers. Men meldt uit Madrid, dat het gewezen paleis van do hertogen de Parcetta, totaal door brand verwoest is, met al de kunst schatten die het herbergde. Zitting van Woensdag 14 Maart. De Zitting vangt aan om 2 ure onder voor zitterschap van M. BRUNET. Wetsontwerp. M, BRUTSAERT legt het verslag neer over het wetsvoorstel op de aanwervingen voor de zeevisscherij. Begroetingen van Buitengewone uiU gaven en Openbare Werken. M. BA ELS, minister van landbouw en openbare werken antwoordt aan de versohil- tendo redenaars die in het debat het woord hebben genomen. De minister doet het belang uitschijnen dor begrootiugen, ingevolge het omvangrijk werketrprognunma er in vervaten wensch de verslaggovers MM. Golenvaux en de Pier pont geluk met hunne zaakrijke verslagen. De minister treedt vervolgens in de bijzon heden nopens bijzondere vvorken en lokale aangelegenheden en ontwerpen. Het is volstrekt onmogelijk het ontwerp der groote lauen tusschen Brussel en Ant werpen, zooals de regeering het heeft opga* vat tegen 1930 tot uitvoering te brengen doch de noodigo verbeteringen zullen aan de ba- staande gemeenschapsbaan gebracht worden. M. Baels handelt verder over de kwestie der centralisatie in het bestuur en somt enkele hervormingen op waarvan goede uit slagen te verwachten zijn. Na nog enkele opmerkingen is het debat gesloten en de artikelen van beide begroo tingen worden aangenomen. De zitting wordt geheven om 4 u. 30. speeld, maar een beetje overdreven,bes te meisje. Eene vrouw weigert zoo geen duizend roebels, als zij kanë heeft ze te verwerven. Dat men haar \vegvoere,giiig hij voort. Wij hadden er wel op ver dacht kunnen zijn, na al hetgeen Ka- vanagh ons omtrent het ruwe meisje heeft medegedeeld. De secretaris ging naar dc deur en riep i'emand... niet zond'er eenigen ter genzin, naar ik mij verbeelde. -Wij staan onder de hevelen van Kavanagjh, ging Ruderofski voort,alsof hij zich zocht te rechtveerdigen.En dio bevelen zijn streng; wij moeten ge hoorzamen. Wij hebben alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen, en als wij misleid zijn, zal hot de scihuld we zen van den minister, die op Kavanagjh vertrouwd heeft. De matrozen die Gordon weggeleid hadden, verschenen weer. Is de gevangene in veiligheid!? vroeg Ruderofski. Een van hen legde een sleutel op tafel en antwoordde (bevestigend). Breng deze dame bi'j Sophie Otdh- kin, zij zullen dezelfdé hut deelen. Sluit ze op en breng mij dan den sleutel. De gaten in de deuren moeten open blij ven efi laat de gevangenen van nabij bewaken. Bi'j het minste verdachte ge luid moet gij mij terstond waarschuw ,wen. 'En zidh daarna tot mij wendendb ('t Vervolgt.)

De Volksstem | 1928 | | pagina 2