%7> Aan wie de schuld?? Vrij da. Maart 19281 Schoone maatregel Landbouwbelangen Jacht- en Bosch overtredingen De «Grosse Bertha* Voor de Staatsgepensioeneerden Het proces der sigaretten IVeek-eind biljetten KAMER De Lord Mayer van Londen in Belgie XXXIVe JAARGANG NUMMER JU Kerkstraat. 9 en SI, Aalst. Telefoon 114, IJagtolad. 20 Centiemen üitgeyer J. Van Nuffel-De Geadt H.Viclorianus |Zonop5,49ZonaI6,06S Eerste kwart, den 28| Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Riaxiaan, 13 te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Londres, E. C 4. De socialistenflieren èn .donderen èn tempeesten soms op oivze moder ne rijken en kapitalisten, die, zeg gen ze, rijden en rotsen, teren til smeren met 't zweet van den werk man Ei lieve En wie heeft hun dat geleerd Sedert jaar en dag, leert en verkondigt de g-oddelooze roode pers dat cr noch God noch hel bestaat. Uit de harten der men- schen hebben ze de hoop gerukt op een beter hiernamaals. En als met dit aardsdhe leven, alles gedaan is, wat dan Is 't dan te verwonde ren dat er mensehen zijn, die hun nen hemel op aarde zoeken, dat er meusohen zijn, die alleen voor het stoffelijke leven en den werkman uitpersen als een citroen Dan, wat hebben de roode ka pitalisten neg te leeren van om het even welken geldbaron Ze weten zij ook van het leven te genieten 7 die arme drommels van weleer zijn nu ook schatrijke nijveraars en bankiers geworden, die als fiere Si- cambers d°°r de straten hollen in zachte mouselinnen gezeten en met een hoovaardige zelfvoldaanheid op de arme wroeters nèderzien... Ze ker, veel heioven en'niets doen voor het volk dat is gemakkelijk. De werklieden opmaken cn den klas senstrijd aanvuren, daarin zijn de roode volksbedriegers 'de hazen en intusschen lachen ze in hun vuist en trachten ze naar omhoog te klim men. Of hebben die schreeuwers vergeten dat ze gelegenheid hebben gehad iets goeds voor het volk te doen Welnu, in 1925 dan wa ren er geen socialistische ministers dan beloofden de roode volks- mennérs zoodra mogelijk de ouder domspensioenen aan de levensduur aan te passen ook een soort peer- dekwestie pardon perekwatie. Enne.... er kwamen vier roode Ministers. Een van hen was zelfs minister van arbeid. Het leven werd immer duurder en duurder. En er werd voor de oudjes niets gedaan, hoegenaamd niets. Nu zijn de socialistische ministers er uit ge muisd, hebben dus geen verant woordelijkheid meer, en, jwaarom niet:, nu kunnen ze weer beloven en moeten ze zelfs niets doen. Volgens Vooruit ware 8 fr. pensioen daags geen knop te veel. Wat schijnhei ligheid toeh Hoe heerlijk schoon daartegen over komt de gedragslijn uit 'der katholieke kristen democratische kamerleden en Ministers Minister Heyman is amper eenige wéken in de regeering en hij heeft reeds het krediet van 500.000 fr. voor de moe- derschapsverzdkering (vermeerderd met 1.670.000 fr. zoodat de geza menlijke post nu bedraagt 2 miljoen .170.000 fr. ,om onder vorm van toe lagen aan de ziekenfondsen verdeeld te worden en die dus rechtstreeks ten' goede komen aan de werkende k!as. Zoo zal er dit jaar nog gege ven worden 75 fr. plus 1 fr. per dag gedurende 6 weken hij een geboor te; en toekomend jaar zal liet zijn 125, fr. plus 3 fr. per dag geduren de 6 weken. En zoo volgt de eene verbete ring op de andere. M. Wauters schafte de premies voor liet bouwen van werkmanswo ningen af. M. Heyman, de voet- stappend volgend van oud-Minister Moyersoen, brengt ze weer in voe ge met een merkelijke verbetering, Ze zullen namelijk aangepast zijn aan do waarde van ons geld en wat toeer en schooner is de kroostrijke gezinnen zullen op eene bijzondere teijze bedeeld teordew. Dat is gezonde, volksgezinde po- htiek, gesteund op do wet van rechtvaardigheid cn liefde, en het socialisme aast op klassenstrijd en volksopruiing en omdat bat haat zaait en ontevredenheid ver wekt, zal het socialisme nooit wel stand noch vrede doen ontstaan. Al leen de katholieke politiek is bij machte de maatschappelijke won den te heelen, den werkman op te tillen naar iets beter, naar iets hoo- gers en hem zoo op te leiden tot d'hoogste schoonheid die God is TOP. vV- WEEK VAN HET ROOO KRUIS VAN BELGIS van 25 Blaart tot 1 April. LAAT U LID MAKEN VAN HET, R. K. van B. 5 fr. per jaar. liet aantal huwelijken in Ita-lic be draagt thans 300.000 in het jaar. Dit cijfer zou gemakkelijk op 400.600 te brengen zijn, indien de materieele be zwaren, die menig huwelijk in den weg staan, weggenomen werden. Een 5000 lire is nog voldoende om een eenvoudig werku-ansgezin te in- stalleercn. Voorgesteld is nu, dat de fascistische staat hier ingrijpt. Daartoe moet zij-, een jong paartje helpen aan een 10.000 lire om zich in te richten: de eerste Imishoudkostcn even te dek ken. Teruggave van dit geld zou geschie den m 2 of 3 jaar, bij maandelijksdhe korting op het inkomen. Er zou slechts een minimum rente geëisdht worden. Een half biljoen lire zou jaarlijks ge makkelijk 50.000 'huwelijken, kunnen financieeren zonder, noemenswaardig ri sico. Voor een bankier zou hier loonend werk to doen zijn. Een en ander is een uitvloeisel van Mussolini's politiek: toename der bevolking is toename van macht en welvaart. De GENTSSHE BANK VOOR HAN DEL en NIJVERHEID fd.V. opende van af 5cn Maart, zijne nieuwe bureelen in n. *14 Keizerlijke Plaats. Eene gaanderij brandkoffers wordt er ter beschikking van hare klienten ge steld aan zeer matige prijzen. Door hare aansluiting bij de IVJachti- gen groep Leuven die met de sterkste finanoieele groepen van ons land in lijn staat, biedt zij de grootste waarborg van Volkomen zekerheid voor dc gedepo neerde gelden. 2207 Nieuwe meststof feu. Sedert eenigen tijd wordt die land bouw overrompeld door eene menigte nieuwe meststoffen. IV ij zullen het niet ontkennen, dat er onder deze verschei dene aangetroffen worden, welke we zenlijke diensten Ikunn'en toewijzen, doch er zijn er meer, welke hunne eenige verdienste vinden ih den ron kendenden of zonderlingen naam, waar onder zij rondgevent worden. Het Staatsbestuur zelf (heeft liet noodzakelijk geoordeeld dc landbouwers herhaaldelijk te waarschuwen tegen verschillige nieuwe meststoffen, welke deze laatste tijden °P de markt ge bracht werden; zoovele onder deze, wel ke zeer ver boven hunne waarde ver kocht worden. Wij ook. wij veroorloven; ons de landbouwers een en raad te geven. Geen enkele landbouwer meer, die niét kent den zwavelzuren ammoniak, het super fosfaat, de staalslakken, de sylvinïet,de chloorpotasch, cle zwavelzure potasch en andere zeer verdienstelijke meststoffen. Dat zij daar blijven een ruim oordeel kundig gebruik vftn te makenzij prin ten het zich goed in het geheugen, dat de (bemestingen steeds overvloedig, vol ledig dienen te wezen, willen zij de hoogst mogelijke winsten verwezenlij ken. Wcnschcn zij eene proef te nemen met eene nieuwe meststof, dat zij doze op slechts kleine schaal beproeven, en niet zonder eerst daarover inlichtingen ingewonnen te hebben bij landbouw kundigen of in landbouwtij dschri ften. Het- zijn de eenige middelen om spijti ge teleurstellingen te voorkomen. Wanneer de landbouwer na eene welgeslaagde proef de wezenlijke waar de eener nieuwe meststof heeft leeren kennen en waardeeren, is het nog altijd tijd ze vervolgens op groote schaal te gebruiken. Wantrouwt de nieuwe meststoffen ;dp onervarenheid en lichtgeloovigjheid werd reeds zoo dikwijls uitgebuit I Intensiever j M. De Winde, namens de Kamer- kommissie- voor do justieie cn de bur gerlijke- en strafrechterlijke Wetge ving, 'komt verslag uit te brengen over het wetsontwerp tot intrekking van de wetsbepalingen waaiibij de bevestiging van de processen-verbaal opgelegd wordt. In zijn Verslag zegt M. De Winde onder andere liet volgende Het wetsontwerp waarbij, met één pennetrek, de wettige verplichting voor sommige verbaliseeren de agenten wordt opgeheven om, binnen kort tijdsbestek, het bestaan te bevestigen van de 'bevin dingen, die in het proces-verbaal vervat zijn, werd door "do Kommissie voor de Justieie verworpen. Dit ontwerp, het is noodig er op aan te dringen schaft de verplich ting af van de bevestiging dezer pro cessen-verbaal, doch laat heel de be wijskracht van de processen-verbaal tot aanklacht wegens valschheid voortbe staan. Reeds onder liet (beheer van de ver plichting van de bevestiging dezer pro cessen-verbaal, rezen talrijke, gestrenge en gerechtvaardigde kritieken op té gen al te groot behang dat werd ge hecht aan de processen-verbaal van sommige veibaliseerende agenten, die daartoe het noodage zedelijke gezag mis ten om aan de rechtsmacht het aanzien op te dringen, waarmede zij. door de wet zijn bekleed, namelijk in za/ko van jacht- en bosdhdelieteh. Hoe dikwijls'is de rechter niet ge dwongen te veioordeclen, wanneer een twijfel over de wezenlijkheid der fei ten in zijn geest bestaat, dewijl liet wettelijk bewijs, in strijd met dc aan het proces-verbaal geschreven feiten, bijna altijd onmogelijk is in te bren gen. Dc wettelijke verplichting van on der eed© die proccsseri-verbaal te beves tigen legt een zekere terughouding op aan do weinig kicschlkeurige verbalisec- ren-.de agenten, en is, tegenover hen,een middel van kontrool. Een deugdelijke gerechtigheid die gegrond is, niet op een schijnwaarheid, maar o,p de blijkba re werkelijkheid der feiten die het misdrijf vestigen, verplicht den wetge ver er toe om het voorrecht, waarmede sommige veiibaliseerende agenten be kleed zijn, met het maximum van waarborg tegen missing of kwade trouw te omringen. Het valt op te merken dat die processen-verbaal, zoo ze niet onder werden bevestigd, geenszins de vervolgingen en de veroordeelingen ver hinderen; deze moeten echter, zooals in gewone zaken, gewezen worden. De ver- baliseerende agent zal niet meer een bevoorrechte getuige zijn, met een zeke re onfeilbaarheid bekleed, maar een gewoon getuige wiens getuigenis door den rechter kan gewikt en gewogen worden. :Zoo de bevestiging van die ptoces- sen-veifbaal, in sommige gevallen, over dreven stoffelijke uitvoer ingsmoei I ij'te lleden kan medebrengen, mag Jiet be stuur afzien van de bijzondere bewijs kracht welke die processen-verhaal in zioh dragen, wanneer zij onder eedc zijn bevestigd. De Kommissie voor de Justieie kan zich echter niet vereenigen met. een maatregel welke tot gevolg zou hebben: eenvoudige processen-veifbaal te doen beschouwen als werkelijke ontworpen van vonnissen, die de rechter nog enkel zou hoeven te bekrachtigen. Onthullingen ian een Didtsch kolonel. De Duitsche colonel Schreybegg,heeft zooeven te Innsbruck eene conferentie (gehouden over liet kanon, dat tijdens den oorlog Parijs beschoot. Colonel Schreybegg, die vrij belang wekkende onthullingen 'heeft gedaan, heeft moeten bekennen, dat de «groote Berthaop Parijs werd gericht in de hoop de Parijzenaars schrik aan te ja gen en op die wijze een zedelijk effekt te bekomen, maar dat de Parijzenaars zioh geen schrik lietèn aanjagen. (Ziehier ten andere wat uit zijne con ferentie blijkt Het was op het einde van 1915 dat- het huis Krupp voor de eerste maal de «grosse Berthabeproefde. Het was een vlootkanon van 17 m. 13 lengte vani het kalilber 330, bestemd voor de verde-J diging der noordelijke (kusten. Dc eerste schoten konden, niet nagegaan Worden, daar dé ballen zoo ver droegen, dat zij niet werden teruggevonden. Slechts éen enkele werd teruggevonden op 127 km. afstand. Dat overtrof de verwachtingen van de fabriekanten zelf. Er werd besloten het kanon tegen Pa rijs te richten. Er werd gansch het jaar 1916 gewerkt aan de verbetering van het- kanon dat alsdan werd overgebracht nabij het park van het kasteel van Leu- (genboom, in Vlaanderen. Het opstellen van :het monster vergde gansch den win ter 1916-1917. De bal had juist negen minuten iijd noodig om het doel te kanon woog 77 Vs ton enj had een werkstraal van 157 graden. Op 16 Oktober 1918, te 14 u. 40 werd liet laatste schot gelost, dar. be stemd was om het kanon te vermeien Het vuur werd in horizontale richtim gebracht, in de hoop dat de bal, bij het stooten tegen de ontzaglijken muur gewapend beton, die rond het kanon Was gebouwd, dicht hij den mond van bet wapen zou ontploffen en het zou vernielen. Maar de bal doorboorde, der muur en ging 600 meter vorder ontplof fen. Aangezien de «Grosse Bertha» niet kon medegevoerd worden, werd zij tergelaten. --N/W De bladen hebben gemold dat MM. Jaspar en Houlart met de leden der kommissie voor de wederaanpassing der pensioenen overleg hadden ge pleegd. Dienaangaande wordt thans gemeld dat de 'kommissie belast met de studie van het nieuw regiem, groote moeilijk heden voor de toepassing ervan heeft ontmoet, dc moeilijkheden die vooral voortspruiten uit de versdhlil lende re- giemen, die in de verschillende mi nisteries worden toegepast. De regeering wenscht de verschillende reglementen van oppensioenstellingg overeen te brongen. Anderzijds is het noodzakelijk de oude pensioenen dn verhouding te brengen tot de levensduurte. Het i? daarom *drat de regeering zinnens ïs aan de Kamer onverwijlde, maar overgan kelijke maatregelen voor te stellen, die zullen toelaten aan de gepensioeneerderi voldoening te schenken. Het nieuw voorstel zal aan de belanghebbenden grootere pensioenen verzekeren en daar uit- zullen natuurlijk grootere uitgaven door de schatkist noodzakelijk worden. Gisteren is voor de boetstraffelijke rechtbank van Brussel hés proces be gonnen ingespannen door verkoopew? van sigaretten togen de fabrikanten. De zaak is al drie jaren hangende. Het gaat om den prijs, waaraan slij ters dc sigaretten verkoopon hun gele verd door de groote fabrikanten. Er zijn kleinhandelaars die aan- la- geren prijs verkochten, dan geëischf bereiken. Het j werd door de fabriekanten en aan wifi daarom geen sigaretten meer geleverd werden. De handelaars beweren dat het hun vrijstaat zich met een mindere viiisi tevreden te stellen om hun verkoop t« doen toenemen. De fabriekanten beweren dat htmna producten geschaad worden, of minder waardig geacht, door dien lagen prijs» Men weet- dat het parket van Antwen pen vroeger de zaak, zonder gevolg; «klasseerde» cn dat de raadskamer va» Brussel over een jaar een' bevel van niet vervolging ten voordeole der fabriekau* ten uitsprak. Het huidige proces berust op eena redhlstreeksche daging der prijs verla gende dclail-verkoopers. Werden gedaagd de fabriekanten dep merken Laurens, Turmac, Marouf, Eu- fi, Davros, Bogdanof en Araks. 28 getuigen grossis'ten, gemiddelde en kleine verkoopers werden gehoord. Zij zegden dat zij geen waren niet meen konden krijgen omdat zij met mind era winst tevreden waren. De zaak is verdaagd tot 23 April. De (Nationale Maatschappij dei- Spoorwegen zal vanaf 7 April tot 30 September voor alle bestemmingen, in binnenlandsdhen of gomengden dienst, heen- en terugbiljetten afleveren, ge zegd «Week-eind biljetten», die zullen genieten van eene vermindering vam 25 op de gewone tarieven.Die bil jetten zullen worden afgeleverd den Za terdag en den Zondag gansch den dag. De terugreis zal moeten geschieden den WEEK VAN HET ROOD KRUIS VAN SELGIE ZIE de ROOD KRUISUITSTALLIWQ bij M. WILLEffiSEN Bern. photcgraaf ^Hopmarkt, Aalst: Van 25 Maart tot 1 April. Zittingen van Woensdag 21 Maart 1928 il1 orgendzilling. De zitting vangt aan om 10 ure on der voorzitterschap van M. Baron TLB- BAUT, ondervoorzitter. Gezinsvergoedingen.- De kamer bespreekt het wetsontwerp teruggestuurd door den Senaat, en be treffende de inlassöhing in de lasteii- kohieren van 's Rijks weiken, van eena bepaling betreffende het toekennen van gezinsvergoeding. M. Heyman ministc» van Nijver heid en Arbeid vraagt dat de Kamer het ontwerp zou aannemen zooals het werd gewijzigd door den Senaat. De minister besluit zjjnc redevoering met zijne overtuiging uit te drukken, dat de familievergoedingen het beste uitwerksels zullen hebben voor het laujcjw Namiddagzitting. Aanvang om 2 ure, onder voorzitter- schap van M. BRUNÉT. Voorloopige kredieten. M. De Liedekerke legt het verslag neer over het wetsvoorstel, betreffende Zondag of den Maandag, en ten laatstede voorloopige kredieten te nemen op aanvangen den Maandag om midder nacht. De Maandagen, 9 April (2 ePaasch- dag), 28 Mei (2e Sinksendag) en de Woensdag 15 Oogst (O. L. Vrouw He? mei vaart), zullen worden gelijkgesteld met de Zondagen voor wat het verkrij gen van week-eind biljetten betreft.Ér zullen dus biljetten kunnen afgeleverd worden op 7, 8 en 9 April, op 26, 27 en 28 Mei, en op 14 en 15 Oogst. De terugreis op 8, 9 of 10 April, op 27, 28 of 29 Mei en op 15 of 16 Oogst. X De uilnoodi gingen voor officieele be zoeken aanvaard hebbende, zullen deze na de Paaschfeesten plaats hebben als volgt De Lord-Mayor en de Sheriffs van Londen zullen te Oostende aankomen den 18 April. 'Zij zullen plaats nemen in een salon- rijtuig en te Gent aankomen ton 17 .14 ure. Zij zullen drie dagen te Gent verblij ven, voor het bezoek aan de stad, cn de Floralies. .Vervolgens gaan zij officieele bezoe ken afleggen te Brussel, waar zij den 23 April ten 10 ure zullen aanko men, om de hoofdstad te verlaten ten 23 y2 ure en tegen 1 uur 's nachts Gent terug te zijn. Te Antwerpen zullen de Londensch^ magistraten ook éen bezoek brengen. de begrooting van 1928. Het voorstel zal morgen besproken worden. Fonds der groote werken. Do bespreking van dit ontwerp' wordt voortgezet. M. Jaspar, zet de draagwijdte van het voorstel uiteen, en steunt op de volgor de die bij dé werken moet in acht ge nomen worden, waarvan er noodzake lijk vallen ton laste dér buitengewone begrooting. Waaraan eerst moet gedacht worden zijn het kanaal van Charleroi, de wer ken aan de Maas om de overstroomin gen te keer te gaan, en het kanaal Ant- •werpen-Luik. De minister bevestigt dat de regeering wel vast zinnens is dit ontwerp dat van nationaal belang is,uit te voeren, wat, er ook van gezegd werd©. Dat weifc voor hetwelk 873 miljoen zijn voorzien zal echter tien jaren in beslag nemen. Er zijn 100 miljoen voorzien voor do verbetering der overige kanalen in da Kempen. M. KregUnger. Zoodat het Ka naal Ant.werpen-Luik eerst in 1938 zal voltooid zijn M. Jaspar. Dit termijn ïs niet overdreven lang gezien den omvang en de moeilijkheden van het werk. M. Merlot dringt nogmaals $an voor de werken van de Maas en. M. Vergel drukt de voldoening uit der provincie Luxemburg. De-artikelen van het ontwerp worden .aangenomen on. zitting gelieven orrj 5 ure 10*

De Volksstem | 1928 | | pagina 1