Ds Les van Gent Dinsdag IMaart 1928^ Alieuwjaarsgitlen \«or den Paus Verhooging der Spoor wegabonnementen Het handelsregister Verbond der Kaht. Ver- eenigingen en Kringen De Koning naar Congo Ter nagedachtenis van Abbé Lemire De aanstaande Floraliën Roode Kruis-week te Brussel Bij de dagbladschrijvers wv CONGO Kerkstraat, 9 enSf, AaTst. XXXIVe JAARGANG NUiVIPfiER j 3 -Telefoon 114- 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Geirdt H. Rupertus |Zonop5,42Zonaf6,K 1 Eerste kwart, den 282 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf IVIaxlaan, 13 te Brussel.Rlue do Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6, Londres, E. C 4. In het arrondissement Gent- Eecloo moest op Zondag lln dezer een nieuwe senator verkozen wor den om de plaats van wijlen Mijn heer Libbreeht, katholiek senator, in te nemen. De Socialisten wilden kiesstrijd: met <(liun zes maandendienst» en met de brandende pachthervonning zouden zij de kiezers bewerken. Als ze den zetel voor den Senaat niet konden bemachtigen, dan was bet toch een uitstekende gelegenheid om groote manoeuvers te houden ter voorbereiding van de algemeen* verkiezingen van 1929, Denkt eens na: de Rooden zijn uit de Regeering getrokken dat willen ze ten minste doen gelooven om den 'zesmaanden-dienst er door te halen. Doch niemand laat zieli nog vangen aan dien zes maandendienst der Socialisten die in den grond een- slagwoord is voor snullen en niets andershoe minder soldatendienst, hoe heter, den kort sten dienst mogelijk, dat hebben de katholieken altijd gezegd en ver dedigd; doch de zes maanden der Socialisten zijn voorafgegaan door jaren militaire voorbereiding en ge volgd door herhaalde terugroepin gen na den dienst ze roepen «zes maand en zwijgen over de rest, alsof onze boeren en werklieden daarmee te vangen waren. En dan 'de paehtkwestie in Gent- Eecloohet arrondissement van den Socialistischen pachtprofeet Chal- met, hun volksvertegenwoordiger die sinds jaren het roode licht over onze Vlaamselie boeren moet d,oen stralen; het arrondissement waar zelfs een paar Katholieke bladen nu en dan te dezer aangelegenheid dwaas waren opgetreden, zoo niet voor den grond der kwestie dan toch voor de manier en den toon van hun schrijver. In dat uitverkoren arrondissement mochten de Socia listen slag leveren met de branden de paehtkwestie. Doch hier weeral en hier nog veel erger hebben de Socialisten zich bedrogen. In Gent- Eecloo bloeit de Katholieke Boe- - renorganisatie gelijk in het heel Vlaamsche land sterke boerenor- gamsatie wijst op een ontwikkelden boerenstand, op boeren met klaren kop en klaren kijk in hun bóeren- zaken; de boeren van Gent-Eecloo weten wat zij willen en hun organi satie weet het en wil liet ook. Elders moeten de Socialisten de reden hun ner klopping vanwege de boeren niet gaan zoeken: onze georgani seerde boeren zijn niet met opruiè- rij te vangen: ze zien en oordeeleu door zich zelf, ze hebben volle ver trouwen in den Boerenbond, die een stuk van hun eigen leven is, die heel hun katholiek boerenleven met al hun belangen keilt en doelmatig verdedigt. De uitslag, de ontwaking der So cialisten is dan ook verpletterend geweest. De Katholieken behaalden 66,740 stemmen tegen 57.198 in 1925 wat beteekent een vooruitsprong van 9.5*2 stemmen. De Socialisten bekwamen nu 41.926 stemmen tegen 44.845 in 1925 een klopping achteruit van rond de 3000 stemmen. De Liberalen komen van 18.38S stemmen in 1925 tot 19.620 nu en zijn dus ook iets vooruitgegaan in absoluten zin. Het getal kiezers was groottr dan in 1925 wie nu hetzelfde stcm- menaantal behaalt als toen. heeft feitelijk achteruit geboeid; wie slechts lichtjes vooruitging is blij ven staan. De kleine lijsten die in 1925 samen 7881 stemmen behaalden en nu geen kaudidatei^ voorstelden,; hebben daarom nog niet katholiek gestemd: het getal witte en ongel dige briefjes is helaas daar om het te bewijzen. We staan dus wel voor een praühtigen Katholieken .triomf.) In de verkiezingen van Gent ligt een flinke les besloten en wel de volgende Ons volk vraagt rechtvaardige hervormingen doch verwacht deze niet van opruiers: opruien en op bouwen zijn twee en onze menschen zien dit God dank klaar in. Stevige organisatie is de beste, de meest doelmatige actie ten goede de leden eener gezonde, sterke or- nanisatie zijn geen kiesvee, maar zelfbewuste, zelfdenkende burgers die weten wat ze willen' en die zich daarom juist zoo vast hechten aan de organisatie, aan HUN organi satie. De Katholieken van Gent-Ee- eloo hebben door hun eendrachtig optreden een voorbeeld gegeven aan heel het land. Men kan zich daar op vele plaatsen aan spiegelen. J>0 GERSVSOHS BANK VOGï? HAN DEL en IMUVERHEiD N.tJ. opende vall at 5cn Maart, zijne nieuwe bureelen in n. 14 Keizerlijke Plaats. Eene gaanderij brandkoffers wordt or ter beschikking van bare klienten ge steld aan zeer matige prijzen. Door liare aansluiting bij de Machti gen groep Leuven die met de sterkste financieele groepen van ons land in lijn staal, biedt zij de grootste waarborg \UI1 Volkomen zekerheid voor de gedepo neerde gelden. 2207 Inschrijving geopend door den Bonci der Katholieke Dagbladschrijvers, onder de hooge besenerming van het Episcopaat. 25ste LUST. AI. et Mme R. Waueqez, Bruxelles, 1.000. Leeraars en leerlingen van liet fet. Jozefs collége, Knielt 480.00) Ot. Koni- boutscollège, Meohelcn, 008) Ecole li- bre d'Ensival, 2-55M. Ie baron de Pit- teurs, 250) Mrs Gossens, frères, Bruxel les, 250; Religieuses Uisulines et élèyes, Namur, 300Congregation de la Sainto Vierge, Liège, 200; M.T, Koevoet,s, IJe ck\ 200; Congregation et Tiers-Ordre. Roux, 130; Congregatie Jonge Dochters Boesinghe, 115. De Geestelijkheid van Meulebeke, 120. De parochiale Geeste lijkheid van 't dekenaat, Peer 125 ,De Franciscaansdhe Derde orde van Ypei? en het Ypersebe, 175; Corps profeesoral et élcvcs. Institut >St. Victor, Fleurus, 125. M. et Mme A. de la Croix d'Ogimont, Monl-St-Aubert, 100; M. G. Du Jardin, Malilies, 50; M Jean Dupuis, Marei nel ic, 100; H. D.V.B.. Roulers, 100; E. II. Lagace, pastoor Ledeg'hem, 50; C. E Aalmoezenier, Moei, 50; M. G., 50 Naamloos, 50; Pro Ecclesia et Pontifice 100; Boerenjeugd van Woumen, 75 Naamloos Wyn'kel-St. Eloi, 50A, en L. Denys, Poperinghe, 50 Uit Aerseele, 1Ó0; Onbekend, 50; Familie Van Lier- de, St. Jans-Molenbcek, 50; Niaamloos, Sebepdael, 100; M. Heptia, Ixelles, 100; Enfants orphelinat Saint-Georges Den Boseo, Wol uwé, 100; M. G. Van den Berghe De Decker Oedelen, 40. M. L. 20; Anonyme, Orcq, '5Lui ter tiaire servito, Louvain, 25; M. G. Mi- chaux, curé ómérite, St. Gerard, 10 Anonyme, Ellezelles, 20Onbekend, Po peringhe, 25; Naamloos, Hemixem, 5; Naamloo, Schelle, 20, 20; B. B. V er- vier,5; Anonyme, 'Verviers, 120; D. J.D. Grimbergen, 15 V.C. o M. E. D'Haese, pastoor, Westoutre, 25; (On bekend Elverdingho, 25; Naamloos, SC Truiden, 25; J. V. Cortemarek, 10: Een Franciscaan sdhe Derde-Ordelinge van Yper, 5; M. A. Van der Plancke, Me- ni.n, 25; P. B., Aalst, 20; Anonvmc, Doisches, 20'Faimïlle iGeeroms-De Wilde, Aalst, 20Anonyme, Namur, 20. Totaal fr. 0.224.50 Totaal tot heden 231.596.20 WEEK van hat ROOD KRUIS van BEL- GIE: VAN 25 MAART tot 1 APRIL fylEN ZAL OMHALINGEN DOEN TEN VOOKBEELE VAN HET ROODE KRUIS VAN CONGO STORT EEN IYI5LDEN PENNING. Totaal tot heden 231.596.70 Men kan de inschrijvingen zenden aan het bureel van het blad, of storten op do postcheckrekening n. 382.79 van M. .Leon Maliié, sekretaris van den Bond. Het Raadgevend Comiteft voor de spoorwegtarieven vergaderde Zaterdag en besloot de voorgestelde tariefverhoo gingen goed te keuren voor enkele klas sen van goederen; iwafe het vervoer van j kok en ijzererts betreft de Commissie is ivan oordeel dat een nader onderzoek liierover gewenscht is en vooraf overleg gepleegd moet- worden met de Luxem- burgsche metaalnijvenheid. Wat de reizigers betreft, de Commissie keurt de voorgestelde verhoogingen goed welke van kracht zullen worden van af I April e.k. De prijs der persoonlijke biljetten blijft ongöwijzivd zooals wij reeds hebben vermeld. Dodli de albonne- m enten, de school- en aifoeiders abonne menten worden verhoogd. De veiihooiginjg van de abonnementen wordt berekend op grond van den afgelegcten afstand. Do veihooging bedraagt 10 tot 25 t.fli. voor de gewone abonnementen, 15 tol 24 t.li. voor de schoolabon-nementen en II tot 16 t.h. voor de werkiedenabonne menten. De prijs van het gewone abonnement van over licel liet land wordt gebracht op 2.360 voor derde klas reizigers. Deze prijs wordt verhoogd met 75t.h. voor tweede klas reizigers. De prijs voor een maandabonnement wordt gebracht op 1/16 van het jaar abonnement. De prijzen voor 5 en 15 dagen abonne menten worden vastgesteld op 8 maal de vooroorlogsdhen prijs en namelijk Een vijf dagen abonnement, fr. 110; een 15 dagen abonnement, fr. 200 itn derde klas. In tweede klas zullen de prijzen be dragen fr. 200 en 350. Re lieer Janson, Minister van Justicie, heeft een wetsontwerp ingediend tot wij ziging van de wet van 30 Mei .1924 tot instelling vau liet «Handelsregister De wet van 30 Mei 1924, zoo lezen wij in de memorie van toelichting, (be paalt. dat ter griffie van elke redhtbarik' van koophandel of van elke burgerlijke rechtbank met redhtsmadht in 'handels zaken, een «Handelsregister» wordt ge houden waarin al de kooplieden, private personen of vennootschappen, of zij Belg cf vreemdeling zijn, ingesdhreven wor den zoodra zij in Belgie een handelszaak een filiaal of een Ibijlcantoor hebben. Bij artikel 11 van genoemde wet wor den de kooplieden die verzuimen ziojl in het handelsregister te laten inschrij ven, beroofd van het stemrecht voor de samenstelling van de redhtbanken van koophandel. Uit bij liet Departement van Justitie ingekomen verslagen blijkt, dat door de belanghebbenden sledhts weifelend wordt voldaan aan do hun opgelegde verplidlf ting; in de griffies te Brussel en te Ghar leroi werden amper duizend opgaven, te Bergen, te Doornik en te 'Namen onge veer 200 en te Gent en te Kortrijk ten hoogste honderd opgaven geteld; elders, sledhts enkelen. Wil men dat do wet van 30 Mei 1924 ten volle liet beoogde doel bereikt., dan kau men er niet buiten of tegen de koop lieden die verzuimen- zich naar de voor schriften dier wet te gedragen, moeten strafbepalingen worden voorzien. Doel van het wetsontwerp is dan ook aan de rechters voor te schrijven, dat el ke vordering welke wordt ingesteld door oen in liet handelsregister niet inge schreven koopman, voor niet ontvanke lijk te vorklaren. Het ontwerp bevat twee overgangsbe palingen Bij de eerste wordt aan de Regeering machtiging verleend om, in verband met de onmogelijkheid dit jaar verkiezingen voor de rechtbanken van 'koophandel to honden, don duur der loopende manda len gedurende 2 jaar na liet inwerking treden der wet te verlengen. Bij de tweede worden de kooplieden die hun opgaven zullen doen, bi nine ei den tijd van drie maanden te retkencp van dag van het inwerkingtreden der wet, vrijgesteld van do betaling van be vijfvoud van liet griffierecht, dat bij ar tikel 9 van de wet van 23 Mei 1924 vast gesteld is. De aanstaande vergadering der afge vaardigden van (het Verbond der Ka tholieke Veroenigirugen en Kringen zal plaats hebben te Brussel «Patria» (Broek straat, 23) den Woensdag 4 April toeko- komende om 10 ure voormiddag^ DAGORDE •1, Wetsvoorstel over De handelseigen dom (ontwerp Wauwermans). Bespreking. Ingesdhreven redenaars de hecren G. Furquim d'Almeida, H. Pierlot, sena tor, Anciaux en Versé. 2. De pachten op lange termijn Uiteenzetting door den. Heer Versé. 3. De Politieke toestand. 4. Allerlei. HET BUREEL. N.B. De vergaderingen der afge vaardigden zullen voortaan plaats Iheb- iben in de konferonciezaal langs don grootcui trap. Het schijnt meer en meer zich te be vestigen dat de Koning dezen zomer naay Congo zal afreizen om de plechtigheid van den spoorweg Port F ran cqu i-B odka- ma (bij to wonen. Gemeld wordt dat de 'Koning op 3 Juni zal inschepen. In de kolonie zou de reis gedeeltelijk per spoor, gedeeltelijk langs den lucht weg geschieden. In princiep zou de reis beslist zijnj j men houdt zich nu bezig met- dc bijzon derheden der inrichtinig. In koloniale kringen wordt het nieuws met de grootste vreugde begroet. Parijs, 2ö Maart. Ju dc Metropoli- fane kerk van Notre Dame werd een plechtige requiemdienst gelezen tor na gedachtenis van abbé Lemire, cnlangs overleden. Kardinaal Dubois, aartsbisschop vhh Parijs, was tegenwoordig. De kerk was te klein om plaats te vcr- leenen aan de talrijke aartvezigen, waar onder men vele vertegenwoordigers der regeering en vele parlementsleden be merkte. TE GENT, 21-29 APRIL .Zooals wij ihet reeds gemeld hebben, venvftdht men voor de Floraliën die zul len geopend worden te Gent don 21 April aanstaande, een overgrooten toe loop van bezoekers. Uit alle hoeken des lands, zullen dui zenden menschen naar Gent komen, naar het- paleis der Floraliën, om er de bloemenweelde van Belgie en andere landen te komen bewonderen, van 21 tot 29 April. De nationale maatschappij der spoorwegen, die het inrichtingscomi- teit zooveel mogelijk wensdht te steunen, heeft besloten een reeks bijzondere trei nen in te richten, pleziertreinen ge- noemd.Ten einde zich een gedacht te vor men over het gemak toegestaan aan de bezoekers geven wij hieronder een weg wijzer dezer pleziertreinen diq zullen rijden van af 22 tot en met 29 April, dus op de twee Zondagen der Floraliën, 's morgens tussdhen Brussel-Zuid eri Gent St. Piuters. Antwerpen Zuid er. Gent St-Pieters; Leuven en Gent Sl-Pie- ters; Bergen en Gent St-Pieters, Charle roi en Gent St-Pieters. Verviers en öeut St-Pieters, Binehe en Gent St-Pieters. Op 22 April tussdhen Tongeren en Gent St-Pieters, tussdhen Luxemburg en Gent St-P-ieters. Op 26 April tusschen Adinkerks on Gent St-Pieters, .Poperinghe en Gent St-Pieters. Op 29 April tussolien Doornijk en Gent St-Pieters. Al deze treinen zijn half doorgaande zullen in de voornaamste stations stil houden, ton einde al de reizigers tot een zelfde streek behoorende gelegenheid te geven mee te reizen. Eindelijk werden er ontdubbelde treinen voorzien tussdhen Brussel-Noord en Gent St-Pieters en Brussel 'Zuid en Genit. St-Pieters. Dank zij deze vlugge en gemakkelijke erbindingen, zullen al onze landgenoo- ten gelegenheid hebben de Floraliën en de stad Gent te bezodken, zo zullen zidh ook aan het vertrekstation een inigangs- ka&rtje voor de Floraliën kunnen ver schaffen, hetgeen het langdurig wachten, [aan de 'wiutketten zal vermijden. Zaterdag avond had In de groote feesfc-» zaal van het Paleis der Akademien, do plechtige openinigszittdng plaats van dtf Roode Kruis-wéék. D'e plechtigheid werd voorgezeten door dokter Kolf» voorzitter van het Belgische Roode Kruis. Do Koning was aanwezig. Aan het bureel hadden o.a. plaats genomenMi nisters Jaspar, Carnoy, Lippens, Baels, MM. Arnold, onder-voorzitter van liet Rood Kruis van Congo; Merlin, eere gouverneur der Fransdhe koloniënou'L minister Franck, Carl on, Berryer, au» ters; Rutten, eere-gouverneur van Congo. In de zaal werden, naast talrijke» ge zanten en ministers van allerlei laindou, opgemerkt baron Thibbaut, ondervoor zitter der KamerMgr Deboeck, (bisschop van Nieuvv-Antwerpen MM. Arnold en Merlin hielden toe spraken over de werkzaamheden van het Roode Kruis in Congo. M. Jaspar, Eerste Minister en Minis ter van Koloniën, sprak er zijn dank over uit dat het Roode Kruis zijrf krachtin spanningen itn de kolonie werkzaam stelde. .Zondagmorgen liecft de Belgische Drukpersbond in het M ais on de la Bros se te Brussel zijne jaarlijlksclie vergade ring gehouden, die gezien 'het groot be lang, van .huiöhoudel ij ken aard, tal van dagbladschrijvers, zoowel van de hoofd stad als van 't binnenland had samenge bracht. De voorzitter M. Jos. De Geynst, bracht verslag uit van afgelegde werk gedurou*- de het verloopen jaar. De schatbewaarder M. Cariivez, gaf rekening van de kas, die niet heel schit terend is, vandaar odk het vöörstel d® (bijdragen te verdubbelen, waarover heel •wat woorden werden gezegd, doch waar aan ten slotte toch eene mouw werd ge past, die aller bevrediiging vond. De verschillende nieuwe voorgestelde leden werden aangenomen, zonder oj*- merkiögen. Een lange bespreking ontstond ver volgens over eene algéheele herinrich ting van don tuchtraad, een punt dat voor lat eren datum werd uitgesteld. Nadien vereenigden zidh de dagblad schrijvers aan een ontbijt in het Resi dence Palace Hotel. 'Aankomst der Stanley ville 'Zaterdag namiddag te 3 uur is, na eene lange afwezigheid uit de htgven van Antwerpen de paketlboot «Stanleyville» van de Compagnie Beige Maritime du Congo te Antwerpen aangekomen. Het schip, dat slechts 30 passagiers aan boord had, ging aanleggen aan haai- gar 8 der Seheldekaai.cn. De lading bedroeg 3800 ton, waarvan 2000 ton palmnoten, 296 ton copal, 350 ton olie, 200 ton katoen, 72 ton rubber, 4 ton ivoor. 382 ton erts, enz. Gedurende de reis, op 9 Maart is een passagierster aan de gevolgen van long aandoening gestorven, te weten Mevr; Gilbert® Colsoulle, echtgcnoote van ecu agent van het ministerie van kolonieön. De per draadlooze telegrafie verwittig de policie wachtte aan do kaai om over te gaan tot de aanhouding van twee der aankomenden een agent, die nog 8 maanden straf in Belgie moest uitdoen en een lid der bemanning, wegens het toebrengen van slagen en" verwond in*- i. Zij werden van het sohip gehaald en naar de gevangenis gebracht. Veel nieuws brachten de passagiers niet mee De hoer gouverneur Tilkens heeft zich per vliegmaohien naar Leopoldville.be- geven, vergezeld door M. Itten, algemeen bestuurder van openbare werken en com- mandajnt Brasseur, zijn vleugeladjudant. De gouverneur drukte liofc voornemen uit nieuwe haveninstellingeu te Leo aan te leggen. 'Hij werd ontvangen door de leden der Handelskamer, wier voorzitter M. Car-' rcre, de wensehen en verlangens van dit lichaam deed kennen, verbetering 'Ier wegenis, gasthuis voor blanken, enz. Het neeibranden en vernielen van de/u missiepost der Witte Paters te Aba, itn de streek van Kilo Moto, wordt door [de passagiers bevestigd-,

De Volksstem | 1928 | | pagina 1