WIE IS HIJ Woensdag Maart 1928 De groote vliegtochten Ministerraad Diocesane Bedevaart Bcntehouders Belgisch - !'oi -lugeesch e Indrukken van een Aahtenaar op reis naar Congo Pensioenen ten laste van den Staat overeenkomst Eene taal zooals in 1913 Nieuwe schouwburg voor de Passiesj)clen van Oberammergau De reis der koninklijke familie naar Denemarken XXXIVe JAARGANG NUMMER ~i 4 Kerkstraat, 9 en 81, Aalst. Telafoan 114. jDa-^jDlgfcCL 20 Centiemen Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Nlaxlaan, 13 te Brussel Hiue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, S, Londres, E. C 4. H. Sixius Zonop5,39Zonaf6,14 Eerste kwart, den 28 Op een van zijn reistochten door Palestina vroeg Jezus eens aan zij ne apostelen Wie 'zeggen de men- schen dat ik ben? Zij antwoordden: «Sonnnigen zeggen, Joannes, de Dooper; anderen Elias; weer an deren, Jeremias of een van de pro feten...» «Maar gij, wié zegt gij dat ik ben?» vroeg Jezus hun en Petras antwoordde in naam van hen allen: «Gij zijt de Christus, de Zoon van den levenden God n. JEvangelie van St Matheus) Gij ziet hierin dat de Godmensdi reeds gedurende) zijn leven, door de mensohen op zeer verschillende wij zen werd beoordeeld. Van! den eenen kant, een zeer groote onze kerheid; en van 'den anderen kant, bij zijn trouwe volgelingen, een zeer klare overtuiging van zijne Godheid, Ook nog in onzen tijd bestaat er Veel verwarring en onzekerheid om trent den persoon van Jezus, Wie is Hij Hij heeft nooit bestaan zeg gen sommigen die de moeite niet willen doen 0111 eens aandachtig de talrijke dccumenten te onderzoe ken waarin de' geschiedkundige echtheid van Jezus' leven bewezen wordt.(De E. vangelien, brieven 'dcr Apostelen, getuigenissen van tijd- genooten.) Ik trek mij van Hem niets aan roepen sonnnigen die in on verschilligheid voorbijgaan, en die zich dus geen meening willen vor- taen over Hem, alsof Hij een vol slagen vreemdeling was. Anderen gebruiken al hun krach ten-om Hem te bekampen, en zou den als het mogelijk was, Hem nog een tweede_maal aan het kruis wil len slaan. Tot jhen zou Christus kunnen zeggen wat Hij antwoord de aan Sauïus «Ik ben Jezus dien gij vervolgt» Maar over het algemeen is er in onze tijden veel belangstelling voor den persoon van Jezus. En dad is een gelukkig voorteeken van veel bekeeringen tot Hem. Dc meeste bewegingen, zelfs van ongeloovi- gen, eisdhen Hem op aan hunne zijde. Doch allen begrijpen Hem niet ten volle... Zij erkennen wel dat Hij een buitengewoon mensch is geweest, die een zeer volmaakt leven heeft geleid, dooli zijn God heid zien zij nog niet inde talrijke bewijzen van zijn Godheid zijn mirakelen, voorzeggingen, verhe venheid van leering, zuiverheid van leven... enz., zeggen voor hen nog niet veel. Mochten allen weldra .Hem erken nen voor wat Hij waarlijk is cm zich met liefde bij zijn echte vol gelingen voegen... 3= Wij, Geloovige Katholieken, we bezitten de stelligste zekerheid cjui- trent Christus. Hij is God en Mensch. Hij is God-Mcmch. De Goddelijke en menselielijke na tuur zijn'bij Hem op een wonder bare wijze vereenigd in de een heid van zijn' Goddelijke persoon lijkheid. Hij is Verlosser van ganseh het menschdnm en van ie der van ons door zijne mensch- heid was ITii in staat om te vol- d,oen voor de zonden van allen en 'door Zijne Go'dheid had zijn vol doening een oneindige waarde. Door de verdiensten van Christus zijn wij vrijgekocht van de slaver nij des duivels. En «onder den hemel bestaat geen andere naam... waardoor wij moeten zalig wor den (Handelingen der Ap.) Wij, Katholieken, erkennen dat Christus liet levenscentrum is, waarrond ons gansche bestaan zich moet bewegen. Hij is alles voor ons. Hij is de Weg, de Waarheid en het Leven. Hij is het licht voor onzen geest, de liefde van ons hart, de genade voor onze ziel... Indien wij Christus niet hadden, dan wa ren wij de ellendigste van alle seliejiselen, want wij zouden nog slaven zijn der zondtui, en kinderen van de duisternis. sjc jfc jjc Een groote troost is het voor ons, te weten dat Christus zijn le ven voor ons ten beste schonk. En vanaf den stand van zijn dood is liet kruis waarop Hij stierf een eereteeken geworden voor de men- schen. «In dit teeken des Kraises zult gij overwinnen werd aan den grooten Constantijn bekend ge maakt; en tot lieden toe werd het kruis op alle koningskronen ge plaatst; en daarom ook prijkt dat kruis van Christus nu nog in ons huis op de eereplaats, Het eerste wat de verloofden voor hun huishouden koopen is een schoon kruisbeeld, symbool van hun blijvende getrouwheid aan God en aan elkaar. Het kruisbeeld prijkt in onze keuken, e.n neemt deel aan de vreugde en het leed van den huiskring; het hangt in de slaapkamers 0111 te beduiden dat Christus waakt over ons, zelfs wan neer wij rusten; het wordt den stervende in de hand gegeven, om dat van Christus' Kruisoffer alie zaligheid verwacht wordt. Laten wij Christus nooit verla ten, maar met liefde ons vasthech ten aan Hem en met betrouwen ons steunen op zijn verlossende verdiensten. Zoo zullen wij gelukkig door liet leven gaan. A. Bo GEE1TS2HE BANK VOOS HAN DEL en NIJVERHEID N.V. «pende van af 5en Maart, zijne nieuwe bureelen in 11. 16 Keizerlijke Plaats. Eene gaanderij brandlioffers wordt er ter beschikking van. liare klienten ge steld aan zeer matige prijzen. Door hare aansluiting bij de Rlaehtl- oen groep Leuven die met de sterkste financieele groepen van 011s land in lijn staat, biedt zij de grootste waarborg van Volkomen zekerheid voor do gedepo neerde gelden. 2207 Naar wij dezer dagen hebben mede gedeeld is kapitein Koéhl weldra voor- nevens opnieuw* een poginfg te wagen om den Oceaan - van Oost naar West per vliegtuig over tc steken. 31 Aug. win verleden jaar was bij in gezelschap van den vlieger Lobse aan boord van bet vliegtuig «Breinen» uit Dessau vertrokken, maar verder dan Ierland bad bet vliegtuig bet niet ge bracht, bier werd liet verrast door zwaar omweder dat noodzaakte naar Dessau te rug te keer en. Koéhl en Lobse zouden nu van plan zijn reeds zeer spoedig opnieuw te ver trekken en ditmaal baron von Huhne- feld van de Nord Deutsche Lloyd als passagier aan lboord te nemen. Ondanks alle waarschuwingen van bevoegde zijden en ondanks alle ram pen die sinds de eerste poging hebben plaats gehad willen ze de kans wagen en nog wel met een metalen eendekkcr. ge bouwd voor landvluchten. De motor zal ditmaal echter waarschijnlijk wat ster ker zijn dan die welke verleden jaar in de Bremen werd ingebouwd. Sinds een tiental dagen doet Koebl reeds proefvluchten op het vliegveld Berlijn Tempelhof en het moet in de bedoeling van dc luchtsdhippers liggen eerst te vliegen naar de westkust van Ierland en daar te landen op het vlieg veld van Baldon nel. Vervolgens zullen ze pogen Now- Foundland te bereiken, om ten slotte bun tocht naar Noord-Amerika, voort te zetten. Koebl' beeft enkele welken gele den bezoek gebracht aan het vliegveld van Baldonnet. De expeditie zal een zuiver particu liere onderneming zijn. Het vliegtuig zal door baron von Huhnefeld met de hulp van enkele geldschieters van de junkersweike worden overgenomen. De ministers kwamen Maandag in vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer Jaspar. De heer Hymans gaf de welkelijksche uiteenzetting over de buitenlandscho po litiek waarna de Raad tnvee ontwerpen van wet goedgekeurd beeft, bet ©ené houdende bekrachtiging van oen inter nationale conventie te Geneve afgeslo ten betreffende de organisatie van inter nationale liulpverloening, 'i andere hou dende bekrachtiging van een Fransch- Belgische conventie- betreffende de mi litaire verplichtingen van Belgen en Fransehen die respectievelijk in Frank: rijk of in Belgie wonen. De Raad hield zich dan bezig met de parlementaire agenda. Over de verhooging van dp rechten op de lbinnemvatcrwegen werd een bespre- king gehouden welke evenwel op een volgende zitting zal worden voortgezet. van hel BISDOM GE2\ T naai* O. L. VR. VAN LOURDES (Frankrijk) De voorpost trein zal vert rekken op Maandag don 6 Augustus, om 8 V* ure 7s morgends uit Gent, doorrijden pver Parijs (bezoek aan de Basiliek van het II. Hart op Montmartre) en in Lourues aankomen den Dinsdag 7 Augustus, om 5 u. Hij keert terug over Lisieux. De tweede trein, die ook de zieken medeneemt, rijdt rcchstrceks naar Lóm;- des en vertrekt uit Gent Dinsdag 7 Au gustus, om 9 ure, om in Lourdes aan te komen den Woensdag 8 Augustus om den middag. Deze trein keert ook recht streeks terug. De bedevaarders verblijven te Lour des tot Maandag 13 Augustus, en zul len terug zijn den Dinsdag 14 Augus tus in den namiddag. Zijne Hoogw. Mgr. de Bisschop zal de (bedevaarders begeleiden en reist met den tweeden trein. Wij dringen nogmaals aan opdat dc regeering ernstig de kwestie zou onder zoeken of er geen middel is de rentehou- ders voor het verlies der zes zevenden van hun* kapitaal te vergoeden Waaróm den ellendigen interest van 3 niet cenigs- zi.ns vermeerderd Aan hoogeihand moet men zich wel vergewissen1 dat de ongelukkige rentehouders, op wier kos ten de stabilisatie van 14 centiemen voor een frank grootendeels gedaan werd, hoe genaamd niet gelaten zijn in hun lot. Zij vragen zich af waarom heli onrecht dat tegen hen gepleegd werd, minder be- lanlg inboezemt dan dit der oorlogsge- teisterden, wier verlies meestal rijkelijk vergoed werd En desaangaande komen ons veel billijke klachten toe. een pilote die ons tussehen de vele ei landjes en zandplaten zal geleiden. Het oog vermoeit zich niet de natjjur te bewonderen; het lichaam wordt niet moede u dikke zweetdruppels te doen zweeten. Een weinig verder komt een groote boot ons te gemoet gevaren, 't Zijn zwar te die de verschillende waren zullen los sen aan de bestemmingshavens. Hola Wat gewoel en wat gesciireeuw Net uit gelaten beren. Ze willen allen te ge lijk aan boord, d'oeh worden nog al ruw met handen en voeten, door een blanken officier tot een weinig orde gébracht. Maar welke reuk is er nu aan boord Aleman snuift de neus op om zich wel te overtuigen dat hij niet mis is. Ik ver neem algauw dat. dit de reuk is eigen aan de negers. Allee, allee, we gaan naar 't land der zwarten en zullen er ons wel aan gewennen. In den namiddag kregen we Boma in 't zicht. Ontgoocheling We dachten al len de nieuwelingen natuurlijk, m Bo ma, eerste hoofdstad van Congoland, een min of meer «serieuze» stad te vinden 't ziju nauwelijks oen honderdtal wit'le igebouwen hier en daar verstrooid tus sehen het groen aan den voet van eenige heuvelen. Nu ook al goed In de stad al de hotels afgeloopen (er broek of 'n stuk goed, gescheurd, gelapt, rond het middenlijfdat is alles. In een stuk vod dat hen niet verlaat dragen zij heel hunne bezitting. De best bedeelde hebben een stuk goed dat zij op het dek openleggen eri hun bed uitmaakt. Geen zwarte strekte zich uit zonder een pijp edhte stinktabak gerookt te hebben. Ge zoudt er gaan van loopem hebben. ('t Vervolgt.) Op 31 Januari 1.1. zijn wij den evenaar voorbij gevaren; dan grijpt het doopsel van den evenaar plaats en dat is geen klein 'bier Eenige anciens» verkleed in Nep- tunus, god der zee, zijn helper en twee gendarmen doen de ronde van den boot om de docpelinigen op te roepen. Ieder op zijn beurt moet dan op de Iknieen voor Neptunus gaan zitten terwijl de helper een stuk ijs langs het. vel van uwen rug laat glijden Sommige doo- pelingen krijgen zoo maar een heelen emmer water over het hoofd. Na eenigen tijd nochtans is het algemeen doopsel en krijgen 'Neptunus en' de gendarmen meer emmers water naar den kop dan zij wel zouden willen. Van in den vroegen morgen ont waren we de kusten van den Oongo- stroom we varen dus binnen den Afri- kaansëlien bodem. 'Zooals -gij kunt den ken hebben wij hét sedert enkele dagen erg warm. Had ik 'half-frankskens op zak gehad, ze zouden zeker gesmolten zijn. De zon brandt u rechtstreeks op den rug; op hét hoofd natuurlijk niet dit is bevrijd door den helm. Banana Op den linkeroever van 'den stroom. Ontgoocheling j Ik daéht een stad bijna als Aalst te ontwaren en wat zie ik eenige huizen en magazijnen hier en daar rondgestrooid aan den voet van opeenvolgende heuvels, want al wat het oog vindt is struikgewas, palmen en honderd verschillende heesters, dat alias de heuvelen kelens versierende; in de verte dichte wouden? Een motorboot komt naderbij 't is BETALING VAK HET 2e TRIMESTER 1928 Het Staatsblad van heden, Dinsdag, kondigt liet volgende besluit af Dc achterstallen van het 2e trimesteü 1928 der hierna genoemde Staatspensioe nen zijn betaalbaar op de volgende da tums der toekomend© maand April Te beginnen van den 3n, voor de pen sioenen der gemeentelcoraars en onder wijzers en voor de lijfrenten door het G er man o-Belgisdli gemengd sdheidsgo- recht verleend; Te beginnen van den 7n, voor al do militaire pensioenen en tegemoetkomin gen welke uit den oorlog niet spruiten en voor de renten verbonden aan Natio nale Orden, die niet werden toegestaan voor oorlogsdaden Te beginnen van den lOn, voor do burgerlijke en dc geestelijke pensioenen: Te beginnen van den 14n, voor dc militaire en de burgerlijke pensioenen der gebieden Eupen-Malmédy (Agent schap Verviers) De pensioenen reeds herzien Lij uit voering der perequatieiwet aan 29 Juli 1920. zullen betaald worden volgens do zijn er maar een paar die op iets trekken) nieuwe 'basissenhet geeisolité levensbo om een Dc G'heest te vinden. Jakken; Wij moesten 9 fr. geven voor een fles él i- je Duitsch bier. Avonds te 9 uur bal aan boord, de. passagiers en blanke bevolking aangebo den. fiasco. Wat interessanter was om na te gaan was le couoher das noixs Die mannen dragen niets anders dan 'n van dc door de wet van 29 Juli 1920 be- zal slechts aan het formaa (.zegel recht onderworpen worden indien het nieuw jaarlijksoh bedrag van het. vast ge deelte, op het brevet vermeld, de som van 4.000 frank te boven gaat. Overeenkomstig de wet van 17 Maart- 1928, werd het veranderlijk gedeelte Naar aanleiding van de ondeiha'n'de- lingen die -werden aangeknoopt met liet oog op de vaststelling van liet aanslui- aiauiin/uj tw tingspümt van het Belgische en van liet zulien'aïs"tc"voren" genieten Portugeesc'he net aan de nieuwe grens (jcn c]uurtetoeslag verleend door de w van Katanga? hébben de afgevaardigden van beide landen in gemeen overleg be sloten een verbinding te maken m de buurt van Tctela. Evenwel zal eene commissie van tech- heersclite pensioenen uitgekeerd, vooi het 2c trimester 1928, volgens de grond slagen welke voor liet voorgaande tri mester van toepassing waren. Het aldus voorgoed vastgestelde bclrag van liet veranderlijk deel werd met 25 t.h. verhoogd; de breuken van frank val len weg. De belanghebbenden zullen gelijktij dig ontvangen eene evenwaardige ver hooging verschuldigd voor liet lo tri mester 1928. Wat de voor invaliditeit toegekende militaire pensioenen betreft. Iblijft hel veranderlijk deel onderworpen aan de bepalingen der wet van 28 Juli 19*26. De titularissen van pensioenen nog niet herzien krachtens de wet van 29 Ju in wet van 30 December 19*25. In de «Deutsche Zcitung» kan men nici de voorzorg nemen na tc gaan ol er lozen om het thatns door den spoorweg van «Bismark heeft ons geleerd dat de Benguela bereikte punt te verbinden met groote kwesties van liet oogeniblik slechts het gewest Dilolo (op Congolcesch grond- door hot Staal en het bloed kunnen op- Ibebied), geen korter en goedkooper tra- gelost worden en niet door redevoerin- cé zou kunnen getrokken worden dan gen. Elke geschiedkundige gebeurtenis datgene dat in de buurt van Tctela gele- stelt den ijzeren kanselier in het gelijk, gen is. |on de beklagenswaardige Volkenbond zal De overeenkomst waarin dit besluit nooit iets kunnen tegen die natuurlijk© opgenomen is werd heden middag op het wet. De oorlog zal steeds een vorm van ministerie van buitenlandsclie zaken dc schepping zijn. Zonder oorlog heeft onderteekend tijdens eene iaatste verga- nooit een Staat de macht veroverd, en dering die werd bi jgewoond- door de lire- de macht is alles in het leven der volken. ren minister Hymans, vice-admiraal Vasconcelos, de Abrea Reis. secretaris dor openbare werken en d:cr verbindin gen in Angola, Cattier en Halciwyek-de Heusch. De Portugeesc'he afgevaardigden zijn naar Lissabon teruggdkcerd met do «Noordstar» die te 4 uur uit de Zuidsta tie vertrekt. De Belgische regeering had verschillende hooggeplaatste personen af gevaardigd om hen bij het vertrek van den trein te begroeten. Talrijke Belgische hooge ambtenaren hadden er eveneens prijs op gesteld aan deze sympathiebetui- ing jegens hunne hoogstaande collega's deel te nemen. liet hart nijpt van schaamte wij moeten bekennen dat de Duitsdhe natio zich onteert waar zij roept «Weg met den oorlog Geen oorlog meer' Wij denken niet aan oorlog en wij willen, vooral geen veroveringsoorlog Dat Wotan ons op liet beslist oogeni blik een aanvoerder geve, die in zija sterke vuist de politieke en militaire lei ding heeft, en de wereld zal ons! toébe* hooren J De oude houten schouwburg van Oberammergau waarin de vermaarde passiespelen worden opgevoerd, zal wel dra worden afgebroken en worden ver vangen door een nieuw modern gebouw, dat in 1930, bij de eerstvolgende passie spelen, ingehuldigd zal worden. In den nieuwen schouwburg zal,zoo als in den ouden, plaats zijn voor 4500 personen. Naast den schouwburg zal ook nog een gebouw worden opgericht voor het bewaren van de kostumes der 700 me dewerkenden. Do koning had het inzicht, zooals ge* meld per vliegtuig naar Kopenhagen to vertrekken in de maand April. Dit plan heeft echter onrust gewekt in politieke kringen, zoodat de koning besloten heeft de reis per spoor te onder nemen. Op 16 April a.s. zal hij over Duitsoh- land met. zijn gevolg naar Kopenhagen vertrekken. Ër is geen andere reisweg dan over Duitechland en daar het sedert den oor log de eerste maal is dat onze vorsten over Duitsch gebied reizen, zoo krijgt het geval eene beteekenis. liet was om het reizen over Duitsch.-' land te vermijden, dat de vliegtocht was bcraamd geworden De daaraan verbonden bezwaren wa ren evenwel te groot en zoo is dan ten slotte aan dc reis per spoorweg, en over Do kosten'voor schouwburg én bijge bouw w orden gp 300.000 mark beraamd, jDuitschland zelfs, de voorkeur gegeven.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1