Voor do oude Menschen Zaterdag Het intaraatienale Eucharistisch Congres in Sydney Verhooging van zekere spoorwegtarieven Landbouwbelangen invoer van aardappelen Eene taksen geschieden is Maart 1928 te Hamme Indrukken van een Aalstenaar op reis naar Congo KAMER XXXIVe JAARGANG NUiïifflER ~j J Karkstraat, 9 en SI. Aalst. -TeMoon 114. - X>^-g:33l£a,caL - 20 Centiemen - üitgerer J. Van Nufïel-De Gendt Puhüciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf EVIaxiaan, 13 te Brussei Rus de Richelieu, Parijs 1Sreams Buildings, G, Londres, E. C 4, Hot K. I. P. agentschap moldt Do voorbereidselen voor hot groote congres in September a. s., dat een groot succes belooft te worden. M. Daniel Levy, de voorzitter van den wetgavenden raad van do nieuwe sy nagoge zond aan bet comiteit van voorbereiding den volgenden brief Ik betuig vrijwillig mijn grootste sympathie voor bet Eucharistisch Congres, hetwelk in September wordt gebonden.'t Is een bijzondoro geeste lijke gobeurtenis voor de'332.000.000 katholieken op do wereld waarvan 1.200.00(1 in Australië. Alles wat de de geestelijke denkbeelden doet her leven verwekt ook bij mij de grootste belangstelling, want ik reken mij tot do menschen, dia van meening zijn, dat de meusch niet alleen van brood leeft. En in deze tijden, waar de macht van heidondom en materialisme belaas zoo groot is, zal dit congres worden gehouden in liet land van hoi- Zuiderkruis Ik beschouw het als een groote eer voor onze stad, dio voor dit belangrijk gebeuren werd uitge kozen. Do voorbereidingon zijn in goede banden ou ik ben er van over tuigd, dat zij bevredigend zuller. zijn». Sir William Cullen. kanselier van de universiteit van Sydney en gewe zen minister van Justitie, zond aan bot comitoit eon schrijven, waarin hij zijn levendige sympathie voor het congres betuigt. Mogo uw congres, schreef hij, beantwoordon aan de wenschen uwer harten en moge het dan zegevieren over de verderfelijke invloeden van liet materialismo Ook do eerste burgemeester van Sydney, M. Mastijn, zond eon brief van sympathiebetuiging. M. John S. Whun, president-generaal der metho disten, schreef o, a. Uit naam der methodisten van Australië zond ik mijn broederlijke groeten aan onze christelijke broeders. Wij hebben het oprechte vertrouwen, dat uw cougres in Sydney met Sep tember a.s. ertoe 2al bijdragen om bet Australische volk te doen begrijpen de belangrijkheid der geestelijke waarheden, waarvan de eonige kerk van Jezus Christus onder de meuscbon de getuige is. Ook de rabbijn Francis L. Cohen uitte zich in ongeveerdezelfde bewoor dingen. Men bericht ons reeds nu over de organisatie van vele pelgrims tochten. De deelneming uit Europa is kleiner als gevolg der lange reis en de daarmee gepaard gaande kosten. Frankrijk, België, Holland, Italië en Engeland, om van de voornaamste landen slechts te sproken, hebben echltr in Sydney hunne vertegen woord igers. Op de Phiiippijuen heelt zich een comiteit van geestelijken in IIoïlo gevormd voor de leiding van een pelgrimstocht naar liet congres. De aartsbisschop van Jaro, president van dit comlxsit sprak den wensch uit, dat do kardinaal van Philadelphia, aartsbisschop Dougherty, voorheen bisschop van Jaro, de Philippijnen eilanden met een bezoek zou willen vereeren op zijn doorreis naar het congres, hem belovende, dat vele zijner oude vrienden hem zullen ver gezellen op zijn Australischen tocht. Uit Philadelphia deelt men ons me de, dat in werkelijkheid kardinaal Dougherty deze reis zal maken mt t een speciaal daarvoor bestemd schip in gezolschap van 250 pelgrims, ter wijl eonige duizenden andore pelgrims met andere schepen komen. Ook in San Francisco, Los Ange les, New-York, Chicago, Texas o.a. plaatsen bereidt men dergelijke pel grimstochten voor terwijl in Montreal de katholieke uitgever van Le De voir (de Plicht) het initiatief nam voor een Ganadeesche pelgrimstocht. In Hong-Kong (China) verzamelde pater Joy, S.-J., een groote groep congressisten en zelfs in Australië wordt ijverig gewerkt in alle bisdom men voor het welgelukken van dit groote congres. In Sydney zelf spaart men geen moeite om dit congres op een schitte rende wijze te doen gelukken, waarbij zooals men ziet joden, methodisten en protestanten op alle wijze hun medewerking verleonen. Dc regeering heeft de door de NI. Mij van Spoorwegen voorgestelde tariefwij- ziggingen goedgekeurd. De prijs der enkele biljetten, alsook der heen- en terugkaar Ij es 'blijft onver anderd. De pri jzen der 5 dagen- en tweeweken- abonnementen worden als volgt vermin derd Vijfdagen-abonnement le klas, 275 frank, in plaats van 370 frank; 2c klas, 200 frank, in plaats van 250 frank; 3e klas, 110 frank, in plaats van 150 frank. 'Twee-weken-abonnement 1ste klas, 500 frank, in plaats van 630 frank; 2e krak 350 frank, in plaats van 420 frank: 3e klas. 200 frank, in plaats van 260 fr. Er worden ook maand-abonnementen voor beperkten omloop ingevoerd. De prijs 'dezer abonnementen wordt gesteld op de helft van dien der drie maanden- abonnementen. Het minimum-tarief voor reisgoed- transport, dat nu fr. 720 bedraagt, wordt minderd tot 7 frank voor den dienst in het binnenland en tot fr. 5.50 in dejn gémehgd'en dienst, d.i. in de betrekkin gen met de iin do vergunning gegeven spoorwegen. Voor handelsreizigers wor den die minima respectievelijk tot fr. 3.60 en 5 frank teruggebracht. De prijs der gewone abonnementen (algemeenc en niet beperkten omloop), der school- en weekabonnementen, wordt verhoogd in verhoudingen die verschil len naar gelang de betreffende afstand. De GSWTSCKE BAKK ^ÖÏTkAW- BEL èn ftilJVERHEïD H.V. opende van- ai 5cn Maart, zijne nieuwe b.uroelen in n. 14 Keizerlijke Plaats. Eene gaanderij brandkoffers word' er ter beschikking van hare ldienten ge steld aan zeer matige prijzen. Door hare aansluiting bij de tachti gen groep Leuven die mét de sterkste ïinaiicieele groepen van ons land in lijn slaat, biedt zij do grootste waarborg van Volkomen zekerheid voor de gedepo neerde gelden. 2207 De hoofdbestanddcelen der ^volledige bemesting. Jaarlijks houden wij er aan de be ginselen der landbouwkunde in zake bemestingsleer kortbbodig te herhalen, omdat ons dit nog altijd zoo noodzake lijk blijkt. De plant is een levend wezen, dat tol haren opbouw een twaalftal stoffen van noode heeft. Die besfcanddeelen 'treft zij aan in den (grond, de (hoevemesten en in de lucht. Vier zijn er, welke om zoo te zeggen altijd in voldoende hoeveel heid in die middens ontbreken, ton minste onder de vormen onder welke zij door de planten kunnen opgeno men worden. Die vier bestanddeelen, welke ter wille hunner onmisbaarheid genaamd worden de vier 'hoofdbestanddeelen eener volledige voeding zijn stikstof,' fosforzuur, potasoli en kalk. Stikstof treft men vooral aan in den zwavelzuren ammoniak, fosforzuur in hei superfosfaat en de staalslakken, de potaseh in de sylviniet, de chloorpot- asc'h en de zwavelzure potaseh, de kalk in de landkalk. Die vier bestanddeelen zijn even onmisbaar; de zwavelzure ammoniak kan volstrekt geen fosforzuur, noch potaséh, noch kalk vervangen, evenmin als deze drie laatste (bestand deelen ook maar de geringste hoeveel heid stikstof zouden kunnen vervan gen. Bij dm bouw van een huis heeft men van noode mortel, steen, hout, en ijzer. Dat geeft eenigszins een beeld van wat de bouw van ee.ne plant is. Hoe ste viger het geraamte van het huist de muren 'hoe steviger diet algeheele huis zal wezenhoe steviger het! ge raamte der plant hoofdzakelijk ge vormd uit fosforzuur, potasdh en kalk, hoe overvloediger de opbrengst door den zwavelzuren ammoniak zal kunnen opgedreven worden. De stikstof is niet alleenlijk een s'imuïeerend bestanddeel, maar tevens een wezenlijk voedsel. Ijnlcnsievcr. AANGETAST DOOR ZWARTE KANKER Het Staatsblad van heden Vrijdag kondigt volgend besluit af van den mi nister van Landbouw Artikel 1. Alle voortbrenger of be zitter van aardappelen, die.d'e aanwezig heid van zwarte kanker (Synèhytrj uni ehdobioticum) vaststelt in zijne teelten of in zijne bewaarplaatsen', is verplicht er onmiddellijk aangifte van te doen bij den burgemeester der gemeente. Deze zal telegraphisch den Minister van Land bouw er van verwittigen. Art. 2. -De aardappelknollen, ge oogst op een grond dien de opziener van den diepst voor plantenziekten heeft ver klaard besmet te zijn door zwarte kanker, mogen niet van dign .grond weggehaald worden, tenware zij eerst gekookt wer den. Art 3. Het is verboden aardappelen 'to bewaren of te verbouwen, op de plaatsen, die besmet verklaard zijn door zwarte kanker. De opziener van den dienst voor plantenziekten mag, in bepaalde geval len dit verbod uitbreiden tot andere ge wassen wier bewaring of teelt gevaar zou kunnen opleveren voor liet verspreiden van de kwaal. Art. 4. De opziener van den dienst voor plantenziekten mag afwijkingen van de bovenvermelde beschikkingen toeslaan, onder andere voor het doen van opzoekingen, of waar het de teelt be treft van variëteiten bekend om baar weerstandsvermogen tegen zwarte kan ker. Art. 5. De misdrijven 'tegen dit be sluit zullen bestraft worden met de, bij artikel 21 van het koninklijk besluit vap, 2 September 1922 voorziene straf fen. Art. 6. Wanneer de toepassmig van deze beschikkingen groote schade aan den bebouwer der gronden zou toege bracht hebben, mag de Minister van Landbouw tot het verleenen eener ver goeding besluiten. - -W— H. Cornelia Zonop5,33Zonal6,18 Volle Maan den 5 Minister Heyman gaat het pensioen der ouderlingen doen uitbetalen met eenen postcheck. 't Zal dus opgeschept zijn met slaan op te schuiven in weer en wind zooals 't op sommige plaatsen de mode is. Da's goed en nuttig werk Mijnheer Heyman I vendieo gezogd Gij kunt niet doen dan er 'bij winnen, wij mogen u eene boete toepassen va«n twaalf duizend frank». Vit datzelfde verslag blijkt dat twee of drie vreesachtigen onderteekend heb ben. Zou de minister mij willen zeggen of de agenten van de regie zich gedra gen naar ministerieele onderrichtingen door aldus hiwune onderzoeken in zake overtreding van 'de wet op de over drachtsaks door middel van schrikaan jaging voort te zetten Deze feiten werden den 6 Maart laatst aangeklaagd. De minister heeft tot heden nog den tijd .niet gevonden om daarover 'pneldermgen te verschaffen. Het is niet zonder reden dat er dik wijls geklaagd wordt over de hatelijke en wraakroepende handelwijzen der fiskus- agenten tegenover de lastenbetalers. In de Kamer werden door een volksverte genwoordiger volgende feiten aange klaagd', welke in de Oost-Vlaamsdhe ge meente Hamme gebeurd zijn «Een groot aantal beenhouwers, dio le Vervolg. 's Anderdaags zou het mijn laatste voormiddag aan boord van d'en «Elisa beth vi 11e zijn. Terwijl ik aan het ont bijten was, en wij voor den eersten koer van mijn «porte-plumc reservoir had ontdaan, ('k had hem op den lavabo gelegd), was hij «sdlieeves» t. t. z. ge pikt. evenals 'n handdoek.Ja bijzonder lijk de laatste dag aan boord, heeft men wel op te letten. Enfin (hij is weg, en blijft weg en daarvoor niet getreurd. Na Boma wat te hebben afgewandeld, eenige avenue's met hiel* én daar 'n ma- boy (van ongeveer 20 jaar) mij op wachtte en -groet!e met een «Bonsóuc Mosieu.» ■Ziedaai een kort verhaal van mijne reis Aalst ia Vlaanderen naar L. h\ Congo. 'Een dezer dagen schrijf ik u terug want ik heb u nog veel to vertellen. Zittingen van Donderdag 29 Maart. MOR G E NDZITT1NG De zitting vangt aan om 10 ure, onder voorzitterschap van M. baron TIBBAUT ondervoorzitter. SPOORWEGEN en SCHEEPVAART. M. VOS, frontist ondervraagt den heer minister van spoorwegen, zeewezen, posterijen, telegrafen, telefonen en lucht vaart, over de door de regeering gevoer de transportpolitiek in verband met do vastgestelde differentieele spoorwegtarie ven welko op een oneerlijke en ondoel matige concurrentie met de waterwegen neerkomen. M. JORIS, liberaal, herinnert dat do ministers van spoorwegen immer ver klaard hebben dat de spoorweg geenO concurrentie moest -doen aan de water wegen. De Nationale Maatschappij der Spoor wegen handelt geheel anders, dit uit noodzakelijkheid van dividenden aain hare aandeelhouders te moeten uitkee- ren. w M. JMSPAR, eerste minister, zegt dat gazijn van eetwaren of een parlikulier M. Joris eene legende wil verspreiden, huis, ging ik achter logement voor d'en Het is volgens den eersten minister on- naoht-, daar ik eerst 's anderdaags te 7 juist da't de Nationale Maatschappij uur een trein had voor L. In het eenigst i werkt in het voordeel harer aetionnaris- hotel van Boma, de «Ooncordia» geen'Ben, daar de Staat het grootste deel' der plaats; rechts11 en links aan (blanke in-1aandcelen bezit, de helft ontvangt de ver- woners gevraagd... niets f Van daar (bij wezenlij kt» winsten der uitbating en do den politiekommissaris die mij bij een J vreemde aandeelhouders slechts een klein Portugees zond... niets Eindelijk bij gedeelte vertegenwoordigen van liet 011- eencn anderen Portugees vond ik een derechreven kapitaal, bed' met een grooten «moustiquaire») M. JORIS. Heeft de Nationale Maar ik mocht er mij nog niet onder jMaatschappij geene verhooging der i*e£gen (onder den moustiquaire wel te scheepvaart taksen gevraagd Kunt gij verstaan); ik moest, eerst mijne koffers daarop antwoorden vervolgd wegens inbreuk op de wetten tot regeling van de overdraohtstaks. De ze leden beweren ten stelligste» niet de minste inbreuk gepleegd te hebben en zich streng te hebben gedragen naar de aanduidingen, die .hen gegeven werden door don ontvanger van de registratie. Het gaat om feiten die zich voordeden onmiddellijk na de afkondiging van de in de statie weten te brengen. Ja maar onmogelijk zwarte dragers te krijgeni ze zijn allen bezig iriet liet lossen oh vervoeren der waren van den boot, No keer in t haar gekrabt, n.e keer gezucht en 't zweet, afgedroogd, enfin zeg ik bij m'n zeizen, dan ga ik naar de statie zelf. Na veel geloop, gepraat en «gesmeerd» M wa; wet op de overdracMstaks. Het: is mijn werd er dan "toch 'n wagentje op den zaak met hier tc verklaren of er in dit j ijzeren weg gezet, ik er «bovenop en diïo geval rechten ontdoken werden of niet. zwarten aan het duwen En zoo geraak- maar in eik geval vraag ik den heer (en mijn koffers klaar voor het vertrek minister mij wel te willen zeggen of de van 's anderendaags. handelwijze van de agenten van die re gie, to't het bekomen van schuldbekente nissen van wege. de zoogenaamde ontdui kers, toegelaten worden, door de wet, of wel of zij overeenstemmen met deon derrichtingen door den minister van fi nanciën gegeven. Art, 48 van het Wetboek van de tak sen gelijkgesteld met het zegel zegt, d'at de overtredingen in die zaken, door al le middelen van (gemeen recht, mogen vastgesteld worden, bij uitzondering, van den eed, dc ondervraging over feiten en artikelen era de persoonlijke verschijning voor de rechtbank. De agenten van heit belast iugbeheer beschikken dus over het 'geschreven bewijs, hét bewijs bij getui gen en het bewijs door vermoedens, op voorwaarde dat deze bewijzen ernstig, nauwkeurig en samentreffend zijn. Uit een uitvoerig verslag dat mij door aanzienlijken van de gemeente Hamme gestuurd werd, blijkt dat een groep vain zoogenaamde ontduikers door de agen ten van hot belastingboheer in eene her berg te Hamme bijeengeroepen werd, en dat aan elk van de belanghebbenden een biljet voorgelegd werd met het uit drukkelijk bevel het te onderteekenen en er werd bijgevoegd of gij teekent of niet, 't is toch gelijk, gij moot toch be talen maar met teekenen kan (het gebeu ren dat gij wint. Ik kan u dan ook een De ijzeren weg waarvan spraak he- staat uit kleine lokomotieven, model 1830 De riggels zijn 2 voeten van el kaar. Go ziet dus reeds ganeeh modern! s Avonds heb ik dus voor de eersto maal geslapen onder 'n moustiquaire) Nog geen 2 minuten lag ik te bed of ik hoor kridi, kri, kriii... Krekels, mijne vriend, in die kamer- ;k Zeg, allee, al lee, we moeten (laar ook aan gewend worden en op den duur sliep ik daar toch inj Maar zweeten! ;t Was of ik gansch den nacht in de koorts had gele gen. 4-2.28. Vandaag zou ik dus ter bestemming, komen. f Om 7.30 u. vertrok de trein die be stond uit het madkien (model 1830), een réservoir water mot wat houtblok ken, want de trein wordt meestal ge stookt met hout, een wagen van 12 plaatsen verdeeld in 4de en 3de klas voor de negers, een wagen van 6 plaat sen 2de klas (waar ik in zat met 3 Por- tugeezen en Pater Dc Cook der Missies lan Scheut, met wien ik dapper kennis M. LIPPENS. De Nationale Maat schappij heeft in dien zin geene voet etappen gedaan. De voortzetting der overvraging wordt verdaagd tot 's namiddags, en" de" zitting geheven om 12 ure. NAMIDDAG?,ZITTING. Aanvang om 2,30 ure onder voorzitter schap van M. baron TIBBAUT, onder voorzitter. STE^MMINGEN. De Kamer stemt opvolgen!»lijk ibij naamafroeping verscheidene goedge keurde wetsontwerpen. DE DAGORDE De Kamer besluit dat 'het verlof zal duren tot 23 April, doch op voorwaarde, zegt M. BRUNET, dat na de vakantie do zittingen van Woensdag tot. 6 of 7 ure worden verlengd en dat er dien dag ook een morgenzittiing zou gehouden wor den. M. LEK'ELERS (soc.) vraagt wan- neer men het amnestie-ontwerp zal be handelen. M. JAS PAR, Eers't de begrootin^ [gen, dan de perekwatie en daarna; kam men voorstellen doen. M. HU A iSMANlS. Dc-nk ciiot dat ge aan die kwestie zult ontsnappen. Laat ons de amnestie bespreken na de bogroo- tingen en na do perekwatie. (Tumult bij de Walen). Wil men de amnestie begra ven M. JASPAR. Volstrekt niet. Na de begroetingen en de perckiwalie-ontwerpen zullen we de amnestie aanvatten. Ac coord. M. BRUNET. Laa't ons daarover maakte), en verder nog eon wagen van jpratepl in de eerste zitting na de vakam 1ste klas met 2 inzittenden. Na door schoono bergachtige streken en bossclien Aangenomen. te zijn gewiegd en gesehokt kwam ik Daarna wordt de interpellatie van 's te L. aan. De bestuurder der planterij morgens voortgezet, wachtte mij op en geleidde mij naar.l Minister LIPPENS antwoordt aan da zijn liuis waar een verfrissching mijondervragers. •oordeel doen met. u le laten betalen al erd_ aangeboden. Na wat gepraat en. ge-1 De zitting wordt ten 6 ure gesloten en vas het met T00 frank in de maand», |kavv>id te hebben vciorw.élrU liii rlp Ksmnr mioi in V Al'l of t .tl /l/,n IM was liet met TOO frank in de maand», jkavtld to hebben vergezelde bij mij" tot c'e Kamer gaat in verlof tot den Tot sommige belanghebbende^ werd bo- (aan miju villa cMa Maison» waar mijn dag 24 April e.k. Uins-

De Volksstem | 1928 | | pagina 1