16 Rerum Novaruismarmg Woensdag Mei 1928 Voor goedkoope woningen Ministerraad Europeesche autonijver- heidsbloh tegen Amerika De bevolking in Belgie Keulen" Brussel- Antwerpen Wet is Wet Eene Encycliek van Z. H. de Paus In het Wonderoord Lourdes De groentenmarkt te Anderlecht Bevolking in Congo De VI1c Landdag van den Vlaamsche Toeristenbond VOLKSSTEM XXXIVe JAARGANG NUMMER gjg Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adoïf WSaxJaan, 13 te Brussel a Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. H, Joannes N. Zonop 4,10Zona[7,25 Nieuwe Maan den 19 Het socialistisch feest van den arbeid is overal, kalmtjes afgeloo- pen. Niet alleen in onze stad maar overal, te Brussel, te Gent, te Antwerpen, te Luik en in andere groote centra was er een 'koelheid te bespeuren, eene absolute afwe zigheid van! de vroegere geestdrift, samen met de positieve verminde ring van het aantal defileeren de roode werklieden, La réalité a sa logique en waar we thans voor de wezenlijk heid staan van liet bereikte hoog tepunt in het uitwerken van het socialistische programma, valt c-r ook logisdh uit het uiteenvallen der stelsels en het verminderen der .volgelingen van deze stelsels. Zekerlijk in het ontvoogdings- programma van den arbeider heeft het socialisme een zekere weldoen de rol gespeeld! voor wat de stof felijke welvaart aangaat. Maar het heeft den werkman nooit ge leerd dieper te kijken, dieper in den aard en het wezen der dingen zelf. Idealisme ist bij dp sócialiaten steeds een doode letter geweest. Dat is hun veroordeeling. De H. Kerk, die in den Wel stand der arbeiders een reuzenaan- dcel heeft, is op andere,zékerdere wijze te werk gegaan. Zonder het stoffelijke te verwaarloozen, heeft ze het terrein genivelleerd, de geesten er naar gevormd en aan toegepast. Van daar de bezielende 'geestdrift, die van de Christen- werküfder) beweging uitgaat, Men voelt er zich op eene vastere basis, op een basis zonder goochelingen waar zekerheid, naastenliefde en rechtvaardigheid den voorrang hebben. Jritusschen is het een verheu gend verschijnsel hoe de werklie den tneh een beetje gezond gaan redeneeren. Veel, onzeggens veèl arbeiders, beginnen stilaan in te zien dat het socialisme hun geen Hijvenden waarborg op een nienschwaardig bestaan kan ver zekeren. Velen keeren terug in de rangen, van waaruit ze nooit had den nrogen vertrekken. Vele he seffen het gevaar dat het socialis me voor hun zeiven oplevert en kernen weer naar de christens ar beidersmassa. En dit is geene ij- dele bewegsng Tastbaar lijkt dit uit alle feiten die zich zoowel in ons land ah, in het buitenland voor doen. En hier is het misschien wel de plaats om alle werklieden aan tie zetten, waardig en fier mee te doen aan de Rerum-Novarumvie- ring, die op O. H. Hemelvaart plaats heeft. Tegenover 'het ver zwakken van het roode arbeids feest, moeten wij dhristenen stel len het hooger opleven van het heerlij k Rerum-N ovarumf eest. En deze oproep richt zicli niet al leen tot de werklieden maar ook tot alle christen mensehen, want de groote Paus Leo XIII heeft in zijne beroemde encycliek niet al leen voor de arbeiders maar voor alle geloovigen gesproken. Wij hlebben reeds gemeld dat Zon dag in liet Akademiiepaleis te Brus sel het Nationaal Congres voor Goed koope Woningen plaats had. De beer Burgemeester Movers oen nam een' zeer actief deel aan de be spreking van het Congres, waarvan eenige leden twee dagen te voren in onze s.ta'd waren afgestapt om ter plaatste de doening der gewestelijke 'Aalsterscbe maatschappij van Goed koope Woningen in te stuöecren. Bij bet eindigen van liet Congres werden de vol gen die wensclien onder;-. scheldenlijk uitgebracht door MM. Lemerciör, Yinck, E.P. Tallons Yan Bil loon en Jeaumont, goedgekeurd 1. Dat bet hiwen van huizen, die ge bouwd zijn door tusschenkomst van de Nationale Maatschappij van Goed koope Woningen, bij voorkeur wordt voorbehouden aan behoeftige en kroostrijke gezinnen. 2. De openbare besturen moeten voortgaan met de noodige opofferin gen te doen 0111 den strijd tegen do krotten en tegen de woningcrisis aan te moiedigen, op voorwaarde dat die huizen, voor verhuring gebouwd, we zen voorbehouden aan de meest be hoeftige gezinnen. 3. Een officieel toezicht der wonin gen, buiten de plaatselijke overheid, moiet ingericht, alsmede oen wor.ing- dienst, die den inventaris opmaakt der woningen noodig 0111 tegen do krotten ie strijden. '4. Woningen moeten gebouwd, waar. de armste gezinnen voorloopig worden ondergebracht, met- hiet doel toezicht over hen te houden, alvorens ben een woning te verschaffen. Die wensclien zullen aan de frcgeie- ring -worden overgemaakt. DE MINISTERS STEÏ.EEN DEN TEKifT VAST VAN DE NIEUWE MILITAIRE WET De leden der regeering hebben Maandag ecno vergadering gehopden in het departement van koloniën onder voorzitterschap van M. Jaspar. De ministers hebben het onderzoek beëindigd van de ontwerper, welke voor doel hebben de legerorganisatie te hervormen met liiet oog op de indie ning bij1 het Pari efficient van de defini tief vastgestelde teksten dezer ont werpen. De raad heeft de uiteenzettingen ge hoord van het hoofd van den generaliën staf, welke bijgestaan werd doolr net kabinetshoofd van der. minister van landsverdediging, M. Nuyten. De raad heeft besloten Dinsdag voor middag het onderzoek voort te zetten der amendementen der middenafdee- ling over het wetsontwerp dier pere- kwatie, van de salarissen der rechters, onderwijzers en geestelijken. Tevens zal thans over de kolen- kwestie onderhandeld worden. Leidende Duitschc automobiel-in- dustrieelen overwegen een Euro peesche auto-industrieblok tegen fle Amerikaansche concurrentie. Zij heb ben reeds voeling gezocht met hun collega's, in Frankrijk, Italië, Engeland en Belgie. Hét voorstel heoogt eer. autohandel Unie voor Europa, met bezwarende rechten op Amerikaansche wagens, ©n dat ieder land van Europa zijn eigien type en aantal wagens toeiwijst. Deze plannen zullen nader worden besproken in September of October a. s., waarschijnlijk te Berlijn. In het Staatsblad van Zondag is de officieele opgave verschenen van bet Bevolkingscijfer van het land op 31 December 1927. Op dien datum telde het land een bevolking van 7.932.077 zielen (3.923.120 mannen en 4.008.857. vrouwen.) Hierna de bevolking per provincie: Antwerpen, 1.138.104; Brabant, 1.643, 119; West-Vlaander.en, 873.087; Oost- Vlaa/nderen, 1.128.720 Limburg, 301. 049; Hcnegoiuv, 1.263.033; Luik 958.674; Luxemburg, 222.926; Na men, 353.365. De meest bevolkte stad van het land is Antwerpen met 300.001 inwoners'. Volgen dan Brussel met 211.913y Luik met 168.823; Gent met, 163.207. Hierna de bevolking van de voor naamste steden en gemeenten uit Oost Vlaanderen Gent, 163.207 ;Aalst, 37.014; Sint Niklaas, 36.700; Ronse,. 23.514; Wetteren, 17.500; St Amands- berg, 17.278 Gtentbrugge, 15.848 Zele, 14.866; llamme, 14.843; Eecloo, 1 4.304; 'Ledeberg, 13.584; Tcmscho, 13.285; Beveren, 12.807; Geeraards- bergen, 12.601; Maldegom, 10*458; Ni- nove, 10.257; Lebbeke, 10.187. De minst bevolkte gemeente der pro vincie is TaulcyCthem, met 185 zielen. De minst bevolkte gemeente van het land blijft Zoetenaey met 3;9. inwoners. INWIJDING VAN EEN NIEUWE LUCHTLIJN Bij gelegenheid van de officieele in wijding van de luchtlijn Keulserc-Brus- sèl-Antwerpen, die samenvalt met de internationale perstentoonstelling te Keulen, hebben drie vliegtuigen van de S.A.B.E.N,A. gisterochtend twintig Duitschc journalisten, vertegenwoor digers van de voornaamste Duitsehe steden, naar Brussel gebracht. De toe- stór.en landden op het vliegveld te Ha ren om 12 u. 30. De Duitschc bezoe kers werden ontvangen door Com mandant Crabbe, vertegenwoordiger van Generaal Van Grombrugghe, be stuurder van de burgerlijke lucht vaart, majoor Ne lis, algemeen be stuurder van de Sabena, komraan- dani, Renard, bestuurder van de Sabe na in Europa, de h. Emilo Allard, be stuurder van aero-technisch Staatsia- boratorium. De eerewijn weid den gasten aan geboden op het vliegveld. De h. Victor Bom, voorzitter <yan 'dia Belgische vereen i.ging van sportjournalisten wen echte hen welkopi, waarna, de Duitsehe zaakgelastigde te Brussel, de li. voii Mackensen, de aanwezige overheden' bedankte ien woorden van lof had voor de Belgische luchtvaart diensten. De h. senator Lehon, schepen van Antwerpen, was do gasten tegemoet gereisd om hen, namens de stad Ant werpen, welkom te heaten. Om 1 uur vertrokken do drie vlieg tuigen naar Antwerpen, waar de Duit- schers op het stadhuis officieel wer den ontvangen. Bij de aankomst van do Fransche vliegers Costes en Le Brix op het plein te Evere, was de bekende luchtschip- per •Veëms.tra per vliegtuig opgestegen om de bezoekers op zijn manier te be groeten. Bij Imp. landing sprong hij met een valscherm Aan eigen maaksel uit zijn toestel, een Fransche vlag zwaaiend. De politie vatte de zaak echter anders op. Het luchtvaartwet- boek voorziet dat geen voorwerpen uit vliegtuigen mogen gegooid, van aard om menschen le kwetsen of schade te veroorzaken... Dit herinnerde zich de politie, en toen Veenstra beneden kwam kreeg hij proces verbaal! V\A- WIE SCHOON E BEELDEKENS wil hébben voor zijne Plechtig HCom munie, home terstond naar De Volks stem. groote keuste beginnen van 12,50 fr. de 25 mei gouden druk. BOETE EN EERHERSTEL AAN HET II. HART VAN JE'SUS. Z. II de Paus heeft eene encycliek «Miserentissimus Redemptor» afge kondigd, handelende over den plicht A'an uitboeting en eerherstel, door allen verschuldigd aan het H. Hart van Je sus. Dit dokument bedoelt niet alleen de diep godvruchtige zielen, maar al de mvnschen, families en volkeren, on derdanen en regeerders, allen die door de gemeenschappelijke fout gehouden zijn tot den gemeensch-appelijkcn plicht van eerherstel. De Encycliek vangt aan door ge ruststellende woorden van den zeer. barmhartigen Zaligmaker, die de nood zakelijkheid doen uitschijnen van het eerherstel door de verergering van do fouten en de beledigingen aan de on eindige Liefde in het algemeen verval van geloof en zeden, zelfs onder lvet christen volk en z'elfs in de rangen van de personen, die bijzonder aan den Heer zijn toegewijd. D!e Encycliek veroordeelt zeer streng eenige dezer fouten, en wijst de mid delen aan, bijzonder voorschrijvende eene formuul pléchtiglijk elk jaair op te zeggen in gansch de christenheid voor het feest van het H. Hart, for muul welke eene uitdrukking is v'aii droefheid en berouw van gansch' de cnrister.e familie, bewust van den plicht van boete en eerherstel. De Encycliek werd Vrijdag te Rome uitgedeeld aan de leden van het Heilig Collegie, die den H. Vader hunne iwCn- s.cfien zijn gaan aanbieden voor zijn naamfeest* MERKWAARDIGE GENEZING Mej. Agnes Kleyn, uit een dorpje in' do nabijheid van de Duits.che stad Es sen, was sedert vele jaren volslagen lam. Met de bedevaart was zij nu uit Keulen naar Lourdes overgebracht ge- worden en werd onmiddellijk naar de grot gebracht. De kranke werd dan neergelaten in het bad en tot aller verbazing kwam zij er alleen uit: ze was volkomen van hare lamheid gene zen. Die merkwaardige gebeurtenis heeft onder de talrijke bedevaarders te Lourdes eene groote vreugde A'erwckfc en 'allen dankten luide den Heer en Zijne goede Moeder. MAANDAG GEOPEND De nieuwe fruit- en groentenmarkt van Anderlecht werd Maandag namid-1 dag ingehuldigd door het kollege van burgemeester en schepenen. Een drie* honderdtal boerkoozen van Voeweyde, Neerpede, Di oogenbos.ch, Vorst. Uk- kel, Haeren, Sinte Agatha-Bercbem, Ylestembeck, Grimbergen en St Jans Molenbeek kwamen in stoet, met mu ziek aan liet hoofd en met versierde kaïrcn, wagen en autokanpons ter markt, waar zij de voorbehouden plaat- en innamen welke zij onder de hallo der slachthuizen bezetten. Nadat zij hunne waar hadden uitgestald hield Al. Van Campenhout een toespraak. Te oordeelen naar den bijval van den eersten'dag gaat de nieuwe markt van Anderlecht een groote toekomst tegemoet. BLANKE BEVOLKING. Op 1 JaitViari 1927 telde men in Congo 18.625 blanken; 11.898 Bel gen in Congo, 89 in Ruanda eni 138 in TJrundi. De vneeim delingen verdeden zich als volgt 1368 Portugeezen, 981 Ita lianen, 844 Engelschen, 401 Zuid-Afri kanen, 15 Canadeezen, 523 Fransehen, 476 Grieken. 4 43 Amerikanen, 337 Ne derlanders, 223 Zwitsers, 137 Zweden, 137 Luxemburgers, 34 Denen, 34 Po len, 31 Noren, 23 Duitschers, 20 Span jaarden, en IS Rumeenen. ZWARTE BEVOLKING Volgons eene optelling der Zwar ten, op 31 December 1926. bevelen docr den minister van" Colonien, be reikte de bevolking nagenoeg 10 mil joen zielen. Eigenlijk bedroeg het ge tal slechts 7.995.450 inlanders, ver deeld als volgt:Gongo-Kasai 2.351.140; Oostelijke provincie 3.042.556; Ka- tanga 1.053.872; de provincie van den Evenaar 1.507.882. Indien men de zwarte bevolking van ürundi of Ruanda bijvoegt, geschat op 3 miljoen zielen, dan mag men de in- landsche bevolking schatten, op 13.000.000 zielen. Zaterdag en Zondag jl. hield de Vlaamsche Toeristenbond zijn jaar- li jkschen landdag te Genk. Te Genk? Ja, en dit feit beteekent andermaal eon daad van durf van den V.T.B. deze groote jaarlijksche gebeurtenis te doen plaats vinden in het hartje van Lim burg! De V.T.B.ers immers zijn ras echte onverschrokken toeristen die tegen een werre en moeilijke verplaat sing niet opzien. Een moeilijke ver plaatsing inderdaad! Deelnemers uit Oost-Vlaanderen reeds met het krie ken A'an den dag uit de A'eeren kwamen «reeds.» na den middag toe. De. spoor- tram- en autobusverbindingen zijn' in Limburg erbarmelijk Te 13 u. werd onder a^omeene be langstelling een tentoonstelling ge opend in de fokalen van liet stadhuis. Enkele flinke brokken gaven er het klaarblinkend bewijs dat de Limburg- sehe natuur een pleiadc van kunste naars weet te groepeeren', wen Lim-» burgsehe school met eigen yisie en temperament. Een uurtje nadien toen de trein uit? Hasselt toeristen van Antwerpen, Aalst, het Waasland en elders had aangebracht leidde de heer Olaerts do deelnemers door, schilderachtig Genk. Het woord schilderachtig is hier geer» cliché! Het was voor ons waarlijk een openbaring dit heuvelachtig land schap afgewisseld met heide, bps* SC hen, vijA'ers, moerassen, diepe lom-» merige ravijnen en toppen van waar-» op men een algemeenen kijk heeft op hot uitgestrekt Genker gebied. Wat kan de door don V.T.B. gestichte Ver-» eoniging tot Bevordering van 't Vreem delingen verkeer hier goed werk ver richten! De uiteenzettingen van den heer Olaerts, die bewees een klaren k jk te hebben op de economie van centraal Limburg, werden zeer ge* smaakt. Deze wandeling ten' einde staker, dtj oiwermoeibarc leiders A'an den V.T.B. en dc opgekomen Limburgers de kop pen bij mekaar om zaken van huis- houdelijkcn aard nl. de organisatie van den V.T.B. in Limburg te toespreken. Deze zeer aandachtig gevolgde verga dering, bijgewoond door den Z.E. Ka nunnik Senator Broeckx, de hoeren Landmeters en Bollen, respectievelijk burgemeesters van Genk en Bils.en-eit waar de Iveeren Dr Incurs, on Vr.n Ovefr- s tra eten als inleiders der besprekingen optraden, had als onmiddellijk resul taat het aanwerven van enkele propa-» gandisten die dc stellige beloftie afleg den Limburg voor den V.T.B. te ver-» OA'cren. Na het avondmaar kwam aan da beurt het punt van het programma waar door allen rijkhalz-end werd naar uitgekeken de Limburgsche neimal- ayond. Het volkshuis was volgelooper. toen de plaatselijke afgevaardigde van den, V.T.B. de heer Lode Driessen in een kort inleidend AA'oord het welkom uit sprak. Na hem komt aan de beurt p£of. Dr. Ir Stan Leurs. Op zeer ge vatte wrijze hangt deze alomgekend© geleerde een beeld van Limburg in do kunst.Hij. vestigt de aandacht van pro- duklen van Romaansche architectuur o.m. de zoo merkwaardige Sint Sor- yaaskerk te Maastricht, op den bloei der gotliiek, op de geboren Limbur gers Huibrechl en Jan Van- Eick en hun blijvend werk. Hij licht de namen toe van vooraanstaande Limburgsche letterkundigen o.m. van A. Sauwen, A'an de moderne mystieker P. Hilarion Thans en last not least A'an den Vlaamschen letterkundige fcn politicus Kam iel Huysmans Daar verschijnt nu op het verhoog in bonte kleurenwemeling een beeld A'an Limburgsche jeugd de meisjes en jongens van den Hulstkring van Tongeren en van de orgel- en zang school van Hasselt en d'e slanke be weeglijke figuur van Meester Meule- mans. De uitvoeringen gaan hun gang. Fijn gestyleerd met ontroerende zui* verheid van samenzang worden do 0 Aieclstemmige oude Vlaamsche liede ren ten gehoore gebracht. Eeri fostyn voor oor en oog De edele gestalte van Meester Meulemans met fijngesneden gelaat A'Ol expressie die de maatstaf/ voor de uitvoering en begeestert zóo- AA'el de uitA'oerders als het auditorium. Elk lied wordt op origineele wijze doop een kreet, die de synthese is van wat volgen gaat, ingezet. Wij krijgen beurtelings te hooren "een suite van de oude Vlaamsche lie— (deren waaronder Daar zat een sneeuwwit vogeltje», «Piet lleis zil veren Vloot» «Daar waren twee Ko ningskinderen» en meer andere perel- tjes; volksliederen, zomerfantasien voor gemengd koor; een drietal met brio door Mej. A. Gussé voorgedragen liederen en als slot een meer omvang rijke compositie «De Tocht», allen werken van toondichter Meulemans. Menige uitvoering Averd g0biss.eerd.De ovatie die leider en zangers te beurt viel kwam uit heli hart van alle aan- wozigen en was dan ook, evenals het rake slotwoord uitgesproken door dert ondervoorzitter var. den V.T.B. den lj4 Van Overstraelen, meer dan verdiend. Zoo werd op schitterende Avijze de inzet van den V.T.B. landdag beslate:*. Door hare aansluiting bij de IWaohth ge groep Leuven biedt de GEftiTSCHË BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEI D 14 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan de haar toevertrouwde; gelden. Alle inlichtingen worden er met dei meeste bereidwilligheid kosteloos ver-* strekt. Spaarkas 6 bruto, ten allen tijde' beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons op C maand 5 <y0 netto', naamloos, tert allen tijde terugbetaal-» baar op aanvraag.; 7_541

De Volksstem | 1928 | | pagina 1