Kiezing voor den Werkreciitersraad 25 Chocolade en Pateekens ~1Tamer~ Vrijdag Mei 1928 De arbeidsraad over den huisarbeid Ihdpposihanioor Onze parlementsleden op luchtreis De Noordpoolvlucht van Nobile Foor groeïiienopkoopers en fruithandelaars OP ZONDAG 5 JUNI 1928 In 't Arrondissement Brussel zoowel als in 't Arrc^idissementAalsl,stemmen de Patroons Bedienden en Werklieden voor 1^3"' J.. Kiezing voor den IVerh- rechtcrsraad van Zondag 5 Juni 1928 Hoenderteelt Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXIVe JAARGANG NUMMER 12.2. 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxiaaiv, 13 te Brussel i Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. H. Urbanus Zonop 3,59Zonaf7,3C! Eerste Kwart, den 261 Ge liebt in 'de wijde wereld zoo nog- al geruste en rustige men sehen die met anderen inzitten,met een anders zaken zich bemoeien, doch zeer tevreden zijn over hun eigen persoonlijkheid en voortle ven goed komt het uit. Ik wil spreken van de onzijdi- g-en. Ze zijn niet kwaad, ze zijn niet goed, ze zijn van geener waar de. Een kleur, een keus, een ont werp, een gedacht hebben ze niet en daarbij ze mogen geen bezitten. En waarom Tot wat zou dat dienen slechte wetten, dat trék ken ze zich niet aan; goede wet ten,dat moet niet bestaan... waar om... vragen ze verwonderd. Alia veronderstellen we zoo ne kadee van nen vent, een specie van nen artist in het vak, als ge wilt, Mensdhelijk opzidht bezit hij 4n overvloed; plichten verzuimen.is bij hem dagelijksche: kost; de kerk laten staan op hare plaats en toch de pastoors en de paters vriende lijk groeten en tusschen vier oogen al eens aanspreken dat kan voor vallen, want men moet toch be leefd zijn. En de rest is a l'ave riant Verstaat u! Twee aange zichten... een muilentrekker en pootjesgever Die kadee heeft ze wonen en kruipen; die kadee is bijna een zero in het cijferen want verstand heeft hij absoluut niet te koop... geen zier; tijd heef? hij te veel en hij tracht 'dien kostlijken tijd te verspelen of te dooden in nietsken deen of min dan niets uit te oefenen. Nu het kan hem niet verschillen wat er gebeure want onze kadee is te schatrijk, zap meent hij toch Zijn leven is een halve schade en misschien wel een geheele schande, voor zijn evenmensoh. Ha! ik zeg niet dat hij iemand te kort of voordeel doet. Voor geen geld ter wereld zou hij zulks over zijn hert kunnen krijgen, maar! ziet ge, hij leeft... Laat staat hij! opeene lange uur besteedt hij aan zijn toilet en opschik (kadee is wat verwijfd en verslonsd aan! kosmetiek, pommade, reukwaters j en etcetera)koket is hij altijr ge- weest en die gewoonte is eenej tweede natuur geworden... Dat is! om niet meer te laten of heter om er niet meer van af te geraken; daarbij hoever dat zijn bederf al staat,, 'dat moet niemand raden en daarom strijkt, wascht, frot, kamt, plakt, blanket hij zooveel moge lijk zijn facade en het overige, 'Wanneer hij eindelijk gereed geraakt, daalt hij van boven naar beneden en speelt hij binnen zijn chocolade en pis*toleekes gevolgd door enkele pateekens om rede- wille van zijn zoet mondje en smaakje te bewaren. Kadee is niet vies?... maar is bijzonderlijk voor de zoetigheden. En dan een morgen of beter voornoenswande- lingje onderneemt hij te voet al slenterende langs de wandelpa den cler bijzonderste kwartieren van de stad. Oef... hij koopt wat aangebran de gazetten en illustraties a la mo tie, van brolleghem, alsook de fijnste cigaretten a gout egyptien (de etganllos vallen hem te 'zwaar) en rond den middag is hij weer thuis om tie verorberen zijn noen maal uitgelezen en zijn fleseh Bordeaux... men mag niet te ge weldig leven ook. En dan, o dan vleit hij zich neer in zijn chaise longue om een uil ken of twee te vangen want het steekt op geen uurtje, hij heeft toeli niekske te doen— vermits hij onzijdig, neutraal geheel en gansch Rond 4 ure stapt hij wederom uit, na een beetje opschik... mis schien wel een versch pakje aange trokken te hebben en wat parfu merie a gauche gebezigd t,c hebben, Ilij is immers zoet fijn op zijn manier i Dan trekt hij naar den kring des nobles, der edellieden, alhoewel hij alles is maar niet edel noch van naam, noeli van karakter, noch van levenswijze, noch van nut, nodh van stand... En daar doet hij mee aan back, potins, bridge, biljard. het gemakkelijkste meest, en drie, vier keeren per week, eindigt hij zijn zware dagtaak in eenen schouwburg oin eene concertzaal, na lustig in stad gedineerd te heb ben en zijn spijs en drank op be hoorlijke wijze in zijn overlaste maak te laten hebben verteren door liet opslorpen van den inhoud van talrijke glasjes... Aan kinema doet hij niet mede. En da's geheel en gansch zijn leven op aarde... het leven van een liesphaafd beest, dat benauwd is van wat 'hem geneert of hem de minste moeite zou kunnen kosten. «Allons, Melanie roept hij rond middernacht als hij thuis ge raakt en zich aan zijne keukenmeid adresseerende Want naltuurlijk kadee is niet getrouwd om wille van! den last schenkt me nog ene kopje chocolade in en laat me nog twee paleekens proeven opdat ik morgen voormiddag niet al te flauw uit mijn bed kom... en dan voor het sluiten (jen slaapmutsje- zoo ja Zoo... en dat is onzijdigheid en dat brengt aarde aan den dijk en dat laat den evenmensch in de rust hum. Wa blief MARC, De Arbeidsraad heeft Woensdag- dc behandeling voortgezet over het ont werp tot regeling van den huisarbeid. Op de vergadering werd lezing gege ven van een brief van den minister van Nijverheid en Arbeid, luirtens dei'.welke do minister vraagt dat lvet vraagstuk aan een nieuw onderzoek zou onderwor pen worden, daar de noodige dokuroen- lut'.c ontbreekt. De E. Pater Rut ten was eveneens van oordeel dat het heel vraagstuk opnieuw grondig onderzocht moet worden. Dc vertegenwoordiger van de werk gevers verklaarde dat dezt.ii over geen ontwerp kunnen medespreker), waarvan ze de draagwijdte niet kennen. De lieer Merten& namens de socialis ten drong c_róo aan, opdat de bespre king zcyi worden voortgezet. Na een gedachtenwisselmg aan de welke deelnamen de E. Pator Rutten, de hoeren Yan Goethem, Arisiaux, Pau wels, Mertens Hanquet, werd besloten ■met 27 stemmen en 7 onthoudingen de Bespreking over het ontwerp voort tc zetten.. BERIGHT AAN HANDELDRO-JVEWDEN. De bij' koninklijk besluit ingestelde Ivulppostkantoren werken 111 de volgen de voorwaarden 1. Zij worden bij voorkeur toever trouwd aan handeldrijvenden, wier win kel van 's morgens tot 's avonds (ook op Zon- en feestdagen) geopend is, en werken bestendig of tijdelijk, volgens de behoeften 2. Houders van drankgelegenheden kunnen niet aangenomen worden 3. De aanneming kan g'eweigerd wor den zonder rechtvaardiging; bij intrek king van de vergunning- wordt geen ver goeding toegekend; 4. De aangenomen personen koopen met eigen geld de noodige postwaarden of het postkantoor, dat hun wordt aan gewezen. Het is hun verboden om blei even welke premie op den verkoop vaai dc postwaarden te beffen of eenig an-- deren aankoop te vorderen 5. Op het bedrag van de verkochte postwaarden ontvangen de houders van die nieuwe inrichtingen een kommissie- loon van 1 t.li. met Maximum van 300 fr. per maand; 0. De aan belanghebbende piremien worden op het einde van elke maand vereffend door efc-n storting op hun checkrekening. De aanvragen om aanneming moeten gezonden worden aan het postbestuur Plexploitiatie) 'ï(euvenschen .steenweg; 27, Brussel. Nadat verleden week, de heeren se natoren den luchtdoop hebben giekre gen, is gisteren Woensdag, door do zorgen van den hieer minister Lippens, eon tweede reeks lucht-uitstapjes be gonnen ten behoeve van gebeurlijke gegadigden onder de Kamerleden. Do beer en Bi a vier, Butaye, Boedt. De Schrijver, Vergels, Petit, De Bruyne, G of faux, R. en Y. Marteaux zijn om 10 uur 's morgens, op het vliegveld te Eva- re met een driemotorig toestel der Sa bena opgestegen. Langs Aalst, Gent, Brugge en Oostende, waar een kort op onthoud plaats vond, ging het naai', Zeebrugge, Antwerpen en Mechelen. en dan naar de basis lerug.: BE «3TALIA» OPNIEUW VERTROKKEN Reuter seint uit Oslo 23 Mei De <-Italia» is Woensdagmorgen om 4 uur 40 naar de Noordpool vertrokken. Het weder was gunstig. Toebereidselen waren genomen voor eer. yluclit van 82 uren. Het luchtschip zal tot 80° breedte gaan om, dan vervolgens recht naar den Noordpool te vliegen. Op de Noordpool zou twee uur ge stopt worden om de beide geleerden Malmgrer en Orojani in do. gelegenheid te stellen het luchtschip te verlaten om wetenschappelijke .onderzoekingen te verrichten. OPGELET AANKOOPEN OP MARKTEN 't Is da lijd van groenten en vruchten De verhandelingen zullen tairijker wor den. Vele passer, de zegelwet bij aankoop op de markten niet toe of niet juist toe. Wc trekken de aandacht ónzer lezers op de artikelen 46 en 47 der wet die de ze aankoopen regelen. AtL 46. De in Belgie .gevestigde handelaars hebben tot verplichting een speciaal boekje te houden, waarin zij al hunne op de markten uitgevoerde aar.kocpen van fruit, groenten, pluim vee, konijnen, inlandsohe kaas of bo ter inschrijven. Dit boekje vertoont bovenop naam en' adres van dengene die het.gebruikt, en zijne blaadjes worden genummerd al vorens ingebruikstelling. De inschrijvingen dienen gedaan Ie worden ter plaatse, met inkt of aniline- potlood, op het oogenblik zelf en naar mate de aanknopen. Zij behelzen rad? Ging van de hoeveelheden ca soorten der aangekochte koopwaren, alsook den den prijs en daarenboven nog, boven op per aankoopdag, de aanduiding vaii den datum en de plaats der markt. Elk verzuim, alle laattijdige, valscho of onregelmatige inschrijving wordt, ge straft met eene boete van 500 fr.ankj onverminderd in voorkomend geval, de bij artikel 42. 1, der samengcordende wetten opgelegde strafbepaling voor gie- brek aan betaling der overdrachtstaxe. De aankoopers lellen hunne aankoo pen samen op bedo-eld boekje voor het afloopien van eiken dag, en heel het ze^ gel wordt door hen zooveel als behoort tegenover het totaal aangebracht en on bruikbaar gemaakt. Het onder huidig artikel beoogde aan- koopboekj-e vervangt, voor de erin op- genome verrichtingen, li-et faktuurboek voor inkomende facturen opgelegd aan de in Belgie gevestigde handelaars. 'Art. 47. Bij elk verzoek der aan gesteld en van bet ministerie van finan ciën, hetzij op d«e markten, hetzij tij dens het vervoer, zijn bedoelde aankoo pers gehouden, onder de bij artikel 44 'clelr samengeordfende wetfien Ibepiaalde straffen, zoowel de regelmatigheid te bewijzen, door de voorlegging van h-un boekje, van de inschrijvingen gedaan voor hunne aankoopen uitgevoerd den dag van het toezicht, als de betaling der belasting- voor de in het loop-end boekje 'jMermelde. yroegere aankoopen, KATHOLIEKE KANDIDATEN. Patroons Kamer der Werklieden. J. Cappuyns, fabriekbestuurd., Aalst. J. Van den Haute, nijveraar, Ninove. R. De lïaeck, bouwmaterialen, Aalst. J. Yan Oudenkovc, nijv.-Burgermee-ster Sot.tegem. Plaatsvervangers L. Yan Cauwehbergh, breifabrik, Aalst. J. De Backer, handscho-enfabr. Ninove. A. Doorns, s.toofmaker, Geeraardsberger. Leo Iluylebroeck, marktkramer, Aalst. Kamer der Bedienden Leo De Meetc.r, nijveraar, Aalst. %i H. Yan den Daele.nijv. Georaardsbea-gen Bedienden. II. Aerls, - Geeraardsbergcn. V. yan Stieenberghc, Aalst.- Plaatsvervangers. Pb. Van Driessche, Ninove Pr. Yan der Taelcn, Aalst. Kandidaten der Kristene Werklieden F. Coppens, Wever, Aalst. K. Yan Liefferinge, Houtbewerker, Geeraardsbergen'. Ed-w. Simon, schoenmaker, Moerbckje. A. Gevaert, staatswerkman, Sottegem. Plaatsvervangers. P. Steppe, Allumeltenbewerkcr, Ninove R. Yan Holder, sigarenmaker Onkerzelo L. D'Haese, metaalbewerker, Aalst. L. Mculeman, bloemist Hofstade. Dc hoeren 'Joris Yan de Putte, druk ker te Aalst en De Landtslveer, r.ijvie- raar, burgemeester van St. Lievens- Hautem, die als plaatsvervangers wer den aangewezen voor de lijst der pa troons, (Kamer der Bedienden) werden als gekozen uitgeroepen, daar er geer. tegenkandidaten voorgesteld werden. KIEZERS REEMT WEL ACHT T Vergeet niet dat er bij deze kiezing twee bollekens moeten zwart gemaakt worden. liet bolleken in het vier kantje boven de lijst der werkelijke kandidaten en het wit bolleken in het vierkantje boven de lijst der plaats vervangende kandidaten. De stemming is verplichtend zooal§ bij de andere wettelijke verkiezingen. Yelcn zijn nu volop aan 't kuikehs- opkweeken. Andenen zouden het willen doen maar zien niet goed in hoe de zaak aan te vatten. Daarom willen we vaf/iaag een woordje geven over de mo gelijkheid de kuikentjes in ldeine- hoe veelheden op tc kweeken. We kunnen daarin op drie manieren te werk gaan. 1) Ge hebt een broedhen gezet op (eiers; maar de hen heeft niet genoeg kuikens. In dit geval kunt ge er u ando re aanschaffen en die er eenvoudig la ten bijloopen. De broedhen zal ze wiel als haar eigen kweekelingen aannemen en er evenveel zorg aan besteden, dad aan de kuikens, die ze zelf uitbroedde, 2) Ge hebt een broedhen; maar het lust U niiet uwe hen elers te geven om ze uit te broeden; daar het weken ach teruit is en ge geên zorgen wilt be steden aan broedsch-e hennen. In dat geval nu, laat ge de hen een-, voudig eenige dagen broeden op een talked, tot ze goed vast blijft zitten. Zei er dan 's avonds één of twee kipjes, on- defr. 's Morgens zal de hen er meê loo- pe:n en ge geeft die overige kuikens aan de hen en... klaar is Kees 1 3) Ge hebt geen kloekhen I Wat hu? Voor kleinere hoeveelheden kuikens, kunt ge geen stoof laten brandien, of geen kunstmoeder ingang houden, daas er te veel verwarmingsonkosten zouden zijn. Er ia nofilitang pen zocs;* eenvoudig en doelmatig middel, dat in 't bereik is van iedereen. Ge neemt een aardenkruik (jenever kruik) en giet ze vol kokend water. Ge wikkelt de kruik in eenige wollen doek jes. Neemt dan een bakje, dat ge bij uw kruidenier gemakkelijk zult krijgen. Doet /er het ''deksel af cn maakt tegen den bodem écn of twee openingen, waar de kuikens kunnen doorloopcn. Strooit dan in 't bakje een laagjo •zand; plaatst biet bakje ia een stal of andere bergplaats; legt uw in doeken gewikkeld kuikje cr midcen in, cn spant boven, oveir«*4i-et laag bakjie, een doek, zoodat de warmte niet gemakke lijk, verloren gaat, en dc iucht vcrvcr- scliirig mogelijk blijft, 's Morgens cn 's avonds wordt het kokend iwater in 'fc kuikje vernieuwd en er aangedacht het zand zuiver te houden. Ge kunt ook de kuikens 's avonds in een doos. zetten en ze dekken met een wollen doek. Zet er dan niet te vee] bijeen en zorgt dat ze zuiver zitten. Iedereen dus aan 't werk 1 A. DE VOS. Moorse!baan 257, Aalst, Zittingen van Woendag 23 IVIel 1928 M'O RG EN DZITTJ N G Aanvang om 10 ure onder voorzitter schap van M. baron TIBBAUT, ondor- voorzittcr. Dc bespreking wordt voortgezet van het wetsontwerp op do AKADEMISOHE GRADEN M. TROCLET, soc., geeft lezing tan een memorandum, opgesteld dooir de hoogleeraren van Luik, die vermeenen dat men niet genoegzaam bevoegdhedjen heeft geraadpleegd vooraleer, het pro gramma vast te stellen der hooge- schóól-examen. M. VAUTHIER, min. van watenseh, en kunsten, verzekert dat hef. ontwerp rijpelijk werd bestudeerd door den ma ker. M. HUYSMANS. De lioogesclioler» moeten de faculteit hebben zelf Imn programma der leergangen saam ta stellen. M. YAN DIEVOET. Zij hebben daartoe zekere vrijheid. Doch het is aan de Kamer dis de familievaders verte genwoordigt, zich uit te spreken nopens eene kwestie die niet alléén aan de lee raren moet worden overgelaten. De verslaggever ontleedt de verschil lende bepalingen van het ontwerp en verdedigt de amendementen door da midden-afdeellng voorgebracht. De zitting eindigt om 12 ure. N AMIDDAG ZITTt N G De zitting vangt aan om 2 ure onde* voorzitterschap van M. BR11NET. WERKRECHTERSRADEN. Interpellatie. M. YAN WALLEGHEM, interpelleer! den heer Minister van nijv. cn arb., over den onregalmatigen toestand in ake der verkiezingen voor de werk- rechtersi-adcn in het giefwcsl van Char leroi. M. HEYMAN, min. van nijv. en airb bevestigt dat er inderdaad te Charleroi onregelmatigheden zich hebben voorgel daan, vooral in zalce van het uiterste termijn ycor de voorstelling der kan didaten. De heer minister heeft evenwel maatregelen genomen, zoodat al!ca thans in orde is en de verkiezingen op normalen datum hun normalen gang zullen volgen. M. VAN WALT EG HEM, verklaart zich voldaan cn dringt niet verder aan. STEMMINGEN. Er wordt overgegaan, bij naamafroc- ping tot de stemming over 1. De wet op de werkreclvtorsradcn* Aangenomen door 84 stemmen tegen 54 en 1 onthouding naar den tekst der regeer ing. 2. De begrooling van nijverheid cn arbeid. Goedgekeurd door 80 stemmen legen 51 en 2 onthoudingen. 3. De toiepassing der saamgeordenda wetten in de lieiraangehechte gqwesten. Aangenomen bij eenparigheid. De zitting wordt gelieven om .ure.;

De Volksstem | 1928 | | pagina 1