Krezing voor den WeMtersraad 26 Oe Zoutmijnen van Wieliczka Zaterdag Mei 1928 De Perekwalie OP ZONDAG 3 JUNI 1928 In 'l Arrondissement Brussel zoowel als in 't ArrendissementAalst,stemmen de Patroons Bedienden en Werklieden voor De cc Italia bereikt de Noordpool Het indexnummer 11'etsontwerpen betreffende het leger. DET Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114 XXXIVe JAARGANG NUJVlfZISR 923 X>£t.gg;l3l£l,c3. 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel Rue de Richelieu, Parijs - - Breams Buildings, 6 Loildres, E. C 4. H.Philippus Zonop 3,58Zonai7,37 Eerste Kwart, den 26 Zout is. het eenige mineraal dat we als voeding gebruiken. Of we liet zonder zout gjoed kunnen stel len, weet ik niet, maar zeker is het dat van oudsher het zout als toe voegsel aan spijzen ten zeerste ge waardeerd werd. Gelukkig is dit mineraal zeer verspreid. Eerst en vooral is er een onbeperkte hoeveelheid in den Oceaan. In groote meren laat men liet zeewater eenvoudig verdam- pen en het zout blijft op den bo dem liggen. In het zuiden van Frankrijk aan de golf van Gas- eonje wordt veel zout gewonnen. In het zand van uitgestrekte woestijnen vindt men echter ook zout, wat beweert dat daar vroeger de zee over gespoeld heeft. Het meeste zout wordt edhter opgebracht door mijnen die 'in veel landen voorkomen, vaak in de nabijheid van bruinkool, steenkool en petroleum. Engeland geeft eene groote hoeveelheid zoutproduktie: Ches hire en Worcestershire nemen hier een eerste plaats in. De zout- rennen van Chershire waren reeds door de Romeinen hekend. (aan de soldij der soldaten voegde men toen een deel zout bijAlzoo ontstond hei: latijnsche woord' «sa- larium» waaruit zich het fransdhe «salaire» ontwikkelde. De beddingen warden meestal op volgende wijze ontgonnen Door boorgaten wordt ihtll van zout verzadigde onderaardsche water naar boven gepompt en laat men het verdampen Zoo de na- tuur niet zorgt voor voldoende watertoevoer, worden groote hoe veelheden hiervan door de boorga ten omlaag uitgestort. Hoe produktief de Engelsdhe beddingen ook zijn, toch moeten zij liet afleggen minstens wat be treft de uitgestrektheid jtegen Vle afzettingen van Wieliczka in Ga- lieie. De mijnen, scliat men, zou den ongeveer 800 km. lang, 32 km. breed en 400 m. diep zijn.Het grootste aanvalspunt tegen deze reuzémnassa is Wielickzka, (een cler voornaamste aantrekkelijkhe den van Europa. Volgens oude dokumenteil wei den de mijnen reeds in 10X4 uitge baat. Het lidht van de mijnlampjes en de fakkels wordt in de tallooze 'kristalvlakjes duizendmaal weer kaatst en ontleed en verweid: de schitterendste effecten die (men zich maar inbeelden kan. Toen de werkers inzagen dat een handelsonderneming kon ge paard gaan met prachtige, kunst voile scheppingen, hebben zij hij het weghakken van het zout, het overblijvende zoo gemaakt dat er kapellen, balzalen, paleizen en tronen ontstonden. Er zijn acht verdiepingen, door groote zout- trappen met mekaar verhonden. Door de groote witheid van het mineraal en zijn zuiverheid is het er klaar en gezonder dan in kolen mijnen. De onderaardsche stad wordt op de bepaalde dagen voor de bezoekers opengesteld. Een der grootste bezienswaar digheden is de kapel van den hei ligen Antonius, naar men 'beweert door een arbeider rond 1698 uit de rots gehouwen. Vroeger werd hier dagelijks mis gelezen, nu enkel bij bijzondere feestelijkheden. De beelden die de wanden versieren, hebben gedurende de ruim twee eeuwen van hun bestaan wel wat van de vochtigheid geieden. Toch maakt het geheel een onvergete- lij'ken indruk, De grootste en meest imposan te zaal _-4<Michalowitz» genaamd, is 18 anoSfeed, 28 m. lang en 36 in. hoog en uit aecoustiek oogpunt zeer merkwaardig. De zaal wordt door een buitengewoon groote,met kristafoorrt versierde lichtkroon van 6 m. hoogte verlicht. Twee honderd kaarsenbranden er in. Talrijke elektrische lampen en hengaalseh vuur verhoogeiï nog den fantastischen indruk. De derde verdieping bevat het spoorwegstation en het restau rant. Het station is .51 m. lang, 20 m. breed en 16 m. hoog en 40 km. transportbanen gaan er van uit. In een volgende niet minder dan 36 m. hooge zaal wordt onder den naam «Hellevaart» de oude wij ze van afdalen en opstijgen der arbeiders getcjpnd. Aan het uit einde van een dik sterk kabeltouw zijn zes lussen aangebracht in el ke lus zit een arbeider met een kaars of fakkel in de hand, en on der het ophalen zingen ze een lied dat door de groote gewelven droef geestig weerklinkt. Plotseling wordt: de diepe stil te verbroken door vuurwerk-ge- knetter, terwijl de donkere ruimte door fraai gekleurde lichtkogels, vuurpijlen en ronddraaiende vuur raderen tot in haar uiterste hoeken verlicht wordt. Vervolgens komt men aan een groot, ondergrcndsch meer, waarop de bezoekers worden rondgeroeid. De eerste verdieping is 72 ni. on der de oppervlakte. Ze bevat de beroemde Letow-zaal, 150 jaar ge leden uitgehouwen, waar veel fees telijkheden in tegenwoordigheid van keizers zijn gehouden. Links! en rechts van den ingang staan de standbeelden van V uleanus en ISTeptunis, heerschers in het onder aardsche rijk. De onderste laag der zputafzet- ting heeft een dikte van- ,150 m, en omvat 3 zoutsoorteh. Uit het vol komen zuivere, kleurlooze kristal- zout worden verschillende sieraden en kunstvoorwerpen vervaardigd. De zoutproduktie bedroeg in het jaar 1924 ongeveer 280.000 ton zout en bijna 2 mülioen hektoliter pekel. C. V. D. EECKEN. In ons Kamerverslag van gisteren, Donderdag,-heeft men gezien dat de eerste wijzigingen, door de Middenaf- deeling voorgesteld, bijtreciing gevon den hebben. Het belangrijkste van het wetsontwerp betreffend het bezoldigen van de leden van de rechterlijke orde» den mijnraad, de bestendige deputatie van de provinciale raden, de katholieke geestelijkheid en het onderwijzend korps der lagere en bewaarscholen, alsmede der officieren, ingenieurs der militaire fabrieken en van het personeel van het hooger onderwijs, (komt Dinsdag a.a te berde. M. Marck had namens de Middenaf deeling, een aanvullend verslag uitge bracht, waarvan de inhoud, welken wij in beknopten vorm fmededcelen, luidt als volgt Na de verklaringen te hebben gehoord van den Eersten 'Minister, den Minister van Financiën en drie bijzonder be voegde ambtenaren, is uw middenafdee- iir.g overgegaan tot een grondig onder zoek van elk der amendementen die ojr onderhavig wetsontwerp zijn ingediend. Zij heeft, over elk onderwerp zorgvul dig inlichtingen {ingewonnen met in achtneming van hic-t verzoek der Regee- ring niet in te ver strekkende verhou ding de uitgaven, voorzien voor het verwezenlijken van de voorgenomen hervorming, te verhoogen Buiten de reeds gestemde wijzigin gen. moet er nog over de volgende ge stemd wordien. Geestelijkheid. Ten aanzien van het verzet der Regeering tegen lvare1 voorstellen, neemt de middenafdeeling aan zonder nochtans af le zien van hare opvatting over de ontoereikend--» hoid van de wedden der geestelijkheid de bedragen te verminderen over eenkomstig de aiir|endemer.ten van den Minister van Justicie. De middenafdeeling, echter, in aan merking nemende de stijging der le- venskosten van de geestelijken naarma te dezen in leeftijd toenemen, stelt voor dat aan de kerkbedienaars en aan de pastoors, na iwintig jaar ambtsvervul ling, een verhooging van vijfhonderd frank worde toegestaan. De. wegens deze lichte verhooging, aan de Thesaurie opgelegde last zou voorzekJetr niet zwaar zijn en zou, on zerzijds, voor de bejaarde priesters, een waardeerbare 'toeslag zijn. Overigens, zou deze bepaling niet anders zijn dat de bekrachtiging dier Voorooirlogsehé Wetgeving', jlndcrdaad, lot in. 1920, voorzagen de wedden der geestelijkheid, twee periodieke verhoo- gmgen: de cene yan 200 frank, na 20 .jaar, de andere, insgelijks; van 200 fr. r>a 30 jaar. Het bedrag van 500 frank, ineens gegeven als verhooging, verme.- mgvuldigt de eerste voor.oorlogscho verhooging mei 2/5. Dit is voorzeker geen overschrijding van de grenzen der gematigdheid. De middenafdeeling stelt U dus voor, de wedde der kerkbedie naars na 20 jaar ambtsvervulling, te, brengen, van 10.500 op 11.000 fr. <en do wedde der pastoors, na hetzelfde getal jaren, op 11.500 fr. Onderwijzend personeel. Een woonstvergoeding van 600 frank zal slechts aan de gehuwde agenten ver leend worden met uitsluiting van ge huwde onderwijzeressen en dc school1 hoofden die eene bestuursvergoeding genieten. Wat de laatste toe te kennen driè- jaarlijksehe verhooging betreft za! de- 1.600 frank bedragen voor de on derwijzers die niet schoolhoofden zijni, len ware zij mochten geweigerd heb ben. hel bestuur leener school op zich le nemen. De hoofden van een' school van 5 tot 6 klassen, die voor 1 Januari 1928, re gelmatig ontlast zijn van het houden eener klasse, zullen voortgaan een be stuursvergoeding te. ontvangen doch- al leen ten persoonlijken titel en zoolang er in lmn school geen persoonsverwis seling plaats heeft. Deze vergoeding zal 3.600 frank bedragen. Zij zal tot op de ho'ft worden verminderd, wanneer de verkrijger het genot heeft van. een schoollokaal dat ge rover d wordt door dd gemeente die zijn diensten benuttigt. De leden van het onderwijzend per soneel die reeds dc vergoeding ontvan gen uit hoofde van het bezit van bij zondere getuigschriften voor het onder wijs van sommige vakken, zullen voort gaan dezelve te ontvangen Deze ver goeding zal met 25 t.h. worden ver hoogd. Hoogleeraars. De hoogleeraars voeren den titel van gewoon of buiten gewoon IvoogI eeraar. Zij genieten een vaste wedde van 60.000 frank of van 50.000 frank, naar gelang zij aange steld zijn als gewoon of als buitenge woon hoogleeraar. Om die drie jaar, mag er aan de ge wone liooglieeraars eene weddeverhoo- ging worden verleend. De vastgestelde verhoogingen 'zijn ton getalle van drie, len bedrage elk van 5.000 fr. Eene verhooging van 5:000 frank mag aan de buitengewone hoogleeraars worden verleend, na vijf jaar. DE ITALIAANSCHE VLAG EN HET KRUfS VAN DEW paus NEERGELATEN Het Noorsche lolegraafhnreel deelt mede, dat de «Italia» in den nacht van Dinsdag op Woensdag over dc Noord pool is gevlogen. Ten tweede anale is dus ais hot bericht juist is, want volgens een tele gram uit Vadsoe, dat, er evenwel min der betrouwbaar uitziet, zou een Noordwester storm Nobile voor het be reiken van de Pool tot terugkeer heb ben genoopt ten tweede male is dan de eeuwenlang schier onbereikbaar ge schenen Pool door een luchtschip be zocht. De Norge met de expeditie Amundscn-EUsworth-Nobile is hier twee jaar geleden geweest en liet drie vlaggen, een Zwteedscke, een Ameri- kaansche en een Italiaansche «op do Pool vallen. Nobile had stilletjes ge zorgd dat de Itiaansche vlag de groot ste was, maar zij is thans natuurlijk evengoed als de beide anderen met het ijs weggedreven en vergaan. Het Kruis dat de Paus deze expeditie voor de Noordpool heeft meegegey.en, waclvt geen beter loL, KATHOLIEKE KANDIDATEN. Patroons Kamer der Werklieden. J. Cappuyns, fabriekbestuurd., Aalst. J. Van den Haute, nijveraar, Ninove. 11. De Haeck, bouwmaterialen, Aalst. J. yan Gudenkove, nijv.-Burgermeester Sottegem, Plaatsvervangers L'. Van Gauwenbergh, breifabrik, Aalst. J. De Backer, handschcenfabr. Ninove. A. Dooms, stoefmaker, Geeraardsbergen Leo Huylcbroeck, marktkramer, Aalst. Kamer der Bedienden Leo De Meetor, nijveraar,. Aalst. H. Van den Daele.nijv. Geeraardsbergen Bedienden. II. Acrls, Geeraardsbergen. V. Van Steenberghe, Aalst.- Plaatsvervangers. Ph. Van Dricssche, Ninove Pr. Van der Taelcn, Aalst. Kandidaten der Kristene Werklieden F. Coppens, Wever, Aalst. K. Van Liefferinge, Houtbewerker, Geeraardsbergen. Ed-w. Simon, schoenmaker, Meerbokie. A. Gevaert, staalswerkmah, Sottegem. Plaatsvervangers. P. Steppe, Allumettenbewerker, Ninove R. Van Holder, sigarenmaker Onkerzelo L. D'Haese, metaalbewerker, Aalst, L. Meuleman, bloemist Hofstede. Blijkens een nader bericht, heeft de Italia» inderdaad gistermorgen om 3 uur de Pool bereikt en daar de Italiaan- sobe vlag en liet kruis laten Vallen/Dit bericht, meldt levc-ns., dat het, lucht schip de terugreis aanvaard beeft. 'Men schijnt dus geen kans gezien te hebben leden der expeditie op het Pool ijs neer te laten voor het doen van waarnemingen. Is deze veronderstelling juist, dan blijven dus voorloopig Pea ry en zijn metgeziellen van de expedi tie van 1909 nog de eenigen. die inder daad «den voet aan de Pool» gezet hebben. Ook Byrd, die in hétzelfde jaar van. den tocht van de Norge per vlieg tuig boven de Pool gecirkeld heeft, is veilig in dc lucht gebleven. EEN UUR BOVEN DE POOL GEKRUISD Koningsbaai, 24 Mei (Wolff) De «Italia»: is op den terugweg. Het lucht schip heeft een uur lang boven dc Noordpool gekruisd. Door hare aansluiting bij de Rlaohtj- ge groep Leuven biedt de GENT8CH5 BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkomen iokerheid aan de haar toevertrouwde gelden. Alle inlichtingen worden er met de meeste bereidwilligheid kosteloos ver-. strekt. Spaarkas 6 c/c bruto, ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons op 6 maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde terugbetaal baar op aanvraag. .754 /y, De heeren 'Joris Van de Putte, druk ker te Aalst en De Landtslvecr, nijve raar, burgemeester van St. Li even s- Hautem, die als plaatsvervangers wer den aangewezen voor do lijst, der pa troons, (Kamer der Bedienden) werden als gekozen uitgeroepen, daar er geetf tegenkandidaten voorgesteld werden. KIEZERS NEEJVÏT WEL ACHT WERKLIEDEN EN BEDIENDEN. Vergeet, niet dat er bij deze kiezing twee bollekens moeten zwart gemaakt worden. het bolleken in liet vier kantje boven de lijstte der werkelijke kandidaten en het wit bolleken in het vierkantje boven de lijst der plaats-: v ervan gend e kandidaten. PATROONS. Dc patroons stemmen één maal voor de kamer der werklieden (witte brief; en één maal voor de kamer der bedienden, (gele brief). Zij moeten dus drie-bol lekens zwart maken, daar de plaatsver vangers dor kamer der bedienden zondej; strijd gekozen werden. Dc stemming is verplichtend zocal$ bij de andere wettelijke verkiezingen* liet index^numroer op 15 Mei be draagt voor het Rijk 805, tegen 807 op 15 April, Yoor het Rijk is de toestand als volgt Januari laatst 813; Februari 811 Maart 806; April 807; Mei 805. Ziehier het nummer per provincie 'i Mei April Antwerpen; 821 821 Brabant 819 820 Oost-Vlaanderen .789 790 West-Vlaar.de ren, 798 799 Henegouwen; 828 830 Luik 800 800 Limburg 800 800 Luxemburg 801 805 Namen 793. 794 Voor de groote omgevingen Antwerpen 846 846 Brussel 852 856 Luik 801 806 [Gent 5.98 800 Op het bureel der Kamer zijn giste ren de twee wetsontwerpen waarvan bi erboven sprake neergelegd. Het eerste betreft dc wijziging van de wet op dc militie, dc werving van da dienstverplichting. In d,e memorie van toelichting wor den d-e werkzaamheden der gemengde legercommissie herinnerd en dezer be sluit aangehaald De Gemengde Commissie oordeelt dal het in den huldigen staat van 's lands verdediging onmogelijk is on middellijk den werkelijken diensttijd td verkorten. Ze rneént evenwel dat die verkorting er moet komen in de volle mate waarin ze met 's lands veiligheid kan samen gaan. DE DUUR VAN DEN DIENSTTIJD Vcor het meerendeel van da manschap pen wordt de werkelijke diensttijd tot acht maanden verminderd. De overige miliciens zullen twaalf maanden dienen, behalve de bij de ca valerie, de rijdende artillerie en de- bij dc Luiker vestingstroepen ingedeelde manschappen (ongeveer 3,600) die der tien maanden moeten dienen, en de bij de wet aangewezen miliciens als candi- daat voor de aanvullende kaders (onge veer 2,3*0) die veertien maanden moe dienen. Zij die voor hunne indiensttreding tot een bestuur van Staat Provincies, Gemeenten of onder toezicht dezen machten staande inrichtingen behoor-» den, zijn eveneens tot dezelfde ver plichting van 12 of 13 maanden dienst gehouden. De miliciens die slechts 8 maanden lang moeten dienen, mogen eene nieu we dienstverbintenis van 4 of 5 maan den bijteekencn. De jongelingen die 14 maanden die-* hen zullen na hunne 8e maand eene be hoorlijke soldij ontvangen. HET TAALGEBRUIK Officieren van de werkdadige kaders Tot nu toe legden de officienen zoo wel die uit de Militaire School als uit het kader, voor hunne bevordering, eene proef af ever de tweede taal. Enkel voor het intreden in de Mili taire School en voor de voorbereidende letterkundige en wetenschappelijke proef tot het examen van officier uit het kader, echter, was er een uitslui- tingscijfer opgelegd. Later verhinderde geen enkel uitsluitingscijfer de benoe ming tot den graad van officier. Onder- Jhayig wetsontwerp vult dis leemte aah

De Volksstem | 1928 | | pagina 1