Kieziug voor den Weikrecbtersraad SmXEN DE FILM Wekelijksche Brief Zondag 27 Mei Maandag 28 Mei - In het Wonderoord Lourdes Aankomst van den a Thysvilfe te Antwerpen Moïodieven schieten op de policie te Ukhel Het leger en de militaire kwestie reeselijk ongeluk ie Malde gem. Uit h@t Vatikaan OP ZONDAG 5 JUNI 1928 ïn 't Arrondissement Biussel zoowel als in 't As rondissement Aalst,stemmen de Patroons Bedienden en Werklieden voor KT1 II VOLKSSTEM XXXIVs JAARGANG NUMMER 123 Kerkstraat, 9 en SI, Aalst. —Telefoon 114. I3sï,g£jc»lÊS,c3- 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-Do Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Kavas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. SINXEN |Zonop3,58,Zonaf7,39 H. Germanus IZon op3,57Zonaf7,40 T Nieuwe Maan den 3 r« De Geest Gods vervult lieel de aar de.. Wat is 'de wereld .verandert sedert do H. Geest er over nedergedaald is De Psalmist had het voerzegd dui zend© jaren te voren Zend uwen Geest uit en alles zal herboren worden, :en G;j zult het aanschijn der aarde ver nieuwen... Jezus ook had het Zijne Apostelen beloofd Als de H. Geest komt zal Hij u in alles onderwijzen waarover ik u heb gesproken. De Apostelen waren ongeletterde, on verschillige en vreesachtige mensehen. Ze verslonden weinig of niets van al hetgene Christus, hun leerde en voor zegde... Hun hart bleef koud en aan het stof felijke verkleefd vnietleaien staande Christus' gedurig woord en voorbaeld „van Liefde.... Als hun Meester werd gevangen .ge- bomen vluchtten ze weg als lafaards, 'en na Diens dood bleven ze opgesloten in het Ccnakel uit vrees voor de jodèn.. Doch zie wanneer de H. Geest op den Sinxendag over Iven was nedergedaald, waren ze in do diepste geheimen van den godsdienst onderwezen. Ze waren blakend van Jhefde voor hun goddelij- kc.n Meester en Zijn verlossingswerk. Hun laffe vrees was geweken en had j)laats gemaakt voor een heilige stout moedigheid die hen alle gevaren deed 'trotse eren... Zij die op'gesloten zaten uit vrees yoor de joden, springen buiten en pre diken voor de saamgestroomde menig te joden, die uit alle streken voor het Pinksterfeest to Jerusalem vergaderd waren. Ze verwijten hun den Godsmoord Ze prediken Jezus-Chrislus en Zijn goddelijke, zending en Zijn verrijzenis volgens de voorzeggingen der profeten. De onwetende visschers verklaren voor do verbaasde" menigte den diepsten zir. clcr 11. Schriften en spreken alle talen... Dc wtercld slaat verstomd Wat de wereld zwaktsY bezit heeft :Cod verkozen om dc wijzen le biescha- yen. Zc waanden Christus' leer voor eeu wig vernietigd omdat ze Christus had den kunnen Ho,oden Doch door den Geest Gods herscha pen, staan de. apostelen op met de wijs heid, de liefde en de macht van den Meester... Zooals dc Vader Mij gezonden heeft, 7.00 ook zend ik u. Zo worden voor de tribunalen ge sleurd, gegeescld, in den kerker gewor pen, doch het woord van Christus Wordt niet geketend. En dit woord vindt zijn weg in de rechtgaande gemoede- i on, Ze worden gedood, gemarteld op cle schrikkelijks Le wijze en met hen hon derden, duizenden hunner volgelingen. Doch liet bloed der martelaren is het zaad voor nieuwe christenen... De Geest Gods komt over aile har-* ten Twintig eeuwen strijdt dc wereld, de geest van het kwaad tegen den Geest Gods... De geest van ikzucht tegen den geest yan liefde en slachtoffering... De geest van genieting on begeerlijk - lieid tegen den geest van versterving en zelfheheerschiug.... De geest van hoogmoed en zelfaan bidding tegen den geest van nederig heid en zelfverloochening Picrsonen en maatschappijen en vol keren spannen samen om den Heer en Zijn G'ezalfde te verdelgen. Geen tijdstip is e;r, of bloedige ver volgingen vernietigen de christenen als dieren.... Doch Zij, gesterkt door den Geest Gods, geven hun bloed, moedig en ge laten als Christus en Zijn apostelen. Wie zal het overwinnen Aan den onsterfelijken en onzienlij- ïien Koning der eeuwen, aan God alleen zij eer en glorie in de eeuwen der eeu wen, Amen I De Geest blaast waar Hij wil Openen wij Hem ons hart en onzen geest. «I-Ieb betrouwen Ik heb de we reld overwonnen Die in Hem betrouwt werdt niet be schaamd in eeuwigheid 1 ISSERKWAARBIGE GENEZING Het bezoek van de Belgische bede vaart aan-het wonderoord Lourdes is gekenmerkt geworden door cenc merk waardige' genezing, Zekere Margareta Bully was sedert, lang lijdende aan de Pottziekte, welke samengetrokken was in de lendewervels, met abcesvorming. De zieke had reeds bare toevlucht genomen tot de beste gie- neesheeren, doch zij kon geen haat vin den en de kwaal bleek ongeneesbaar. Met de Belgische bedevaan naar Lour des gekomen, werd Mej. Bully onmid dellijk naar de bron gebracht ien er in neergelaten. Enkele ©ogenblikken later, Verklaarde de. zieke dat zij volkomen genezen was. Het geval werd onderzocht door het geneeskundig bureel van Lourdes. De geneesheeren verklaarden dat Mej. Bul ly inderdaad gansch genezen was en wel door oniiddelen welke door de men- sehclijke wetenschap niet kunnen uit gelegd worden. Na eene voorspoedige réis is Vrijdag morgen, niet ion O ure, zooals zij ver wacht werd, doch Feeds ten 7 ure, dc Belgische stoomboot «Thysville ka pitein Heiremsns in de haven van Ant werpen aangekomen. In het geheel bevonden zich aan boord 137 passagiers 1ste Mas, 126 van 2e k!as ien 2 reizigers van derdeklas Vier passagiers scheepten te Teneriffo in zcodat het totaal aantal reizigers 269 bedroeg. Onder de teiugkeerendeu bevond zicli dc eerw. pater G. Six, van dc missie vair Scheut. Dc lading van de «Thysville» beslaat uit 1226 ton palmnoten, 562 ton copal, 115 ton katoen, 49 ton cacao, 63 y2 ton koffie. 2 ton huiden, 2 y> ton ivoor, li ton ledige bonbonncs, 120 ton palmolie, 150 ton hout, on 1 y2 ton stukgoed. Ei! is eveneens .200 kg. goud aan boord. De «Thysville» wordt na hot lossen der lading geheel opgeschikt voor dc aanstaande afreis van HH. MM. den ko ningin naar Congo. Vrijdag morgend, rond 1 ure, be vonden zich twee policieagehten van dienst op het kerkhof van Pikkel, toen zij al met eens het geronk van teen mo tor hoorden. Zij zagen dno personen gezeten op «en moto-sicle-car; een hunner was drager van een groot pak De agenten trokken hunne revolver en bevolen de molocyclisten te stoppen- Voor alle antwoord, trok een der ban dieten zijnen revolver en schoot in do richting der agenten. Zeven schoten werden gelost; de agent Jozef Wre- rhaels, in de bil getroffen, stortte ten gronde. Hij trok niettemin zijnen revol ver en vuurde zijn wapen af in de rich ting van de kwaaddoeners, die op do vlucht sloegen. In hun haast, hadden de dieven het pak achtergelaten, bevattende 67 pull over's een lot sjerpen en een volledig inbrekersstelsei. De agent' Wremaels werd naar eene kliniek overgebracht. Zijn toestand is erg. De minister van landsverdediging 'heeft het leger eenen omzendbrief toe gestuurd, .waarhij hij er aan herinnert dat zijne leden van even welken graad of stand streng moeten vermijden zich, hetzij schriftelijk, hetzij mondeling te mengen in besprekingen die, naar aan leiding van Belgie's militaire inrichting mochten geopend worden. Evenzoo dienen al de militaire in vverkelijken dienst er. zich van te ont houden op vergaderingen te verschij nen, waar militaire aangelegenheden in t openbaar worden besproken en alle deelneming aan betoogingen in verband met hetzelfde vraagstuk le vermijden. De minister besluit met cr aan te herinneren dat dc eerste plicht is te «Dienen» wat in dit gevat, de verplich ting navoert dc beslissingen van de be voegde en vooi onzen militairen staat verantwoordelijke machten met ver trouwen af te wachten. Door hare aansluiting bij de Machti ge groep Leuven biedt de GENTSCHE BANK VOOR HANDEL EN NBJVEK1HE8D 14 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan cie haar toevertrouwde gelden. Alle 'inlichtingen worden er met de meeste bereidwilligheid kosteloos ver strekt. Spaarkas 6 y0 bruto, ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons cp 6 maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde terugbetaal baar op aanvraag. 754 -W^~ DOOR DEN TRAM VERWOR2ELD De koopman Paul De Taye, 69 jaar oud, gehuwd, woonachtig te Eede ,in Zeeland, lcwam per velo langsheen de tramlijn, gereden te Maldeglvem. Juist kwam de tram uit Breskens ""aange- stoomcl en Do Taye, die zulks waar schijnlijk niet gehoord trad en heel dicht tegen het s.poor was, werd door do lokomotief gevat, en onder de wie len gerukt. De machinist, den schok voelend, stopte onmiddellijk. Het was echter reeds te laat, daar het slachtof fer door de wielen letterlijk vermorzeld was. Het verminkte lijk werd naar liet iloodenhuis van Maldeghem overge bracht. Onnoodig t.e zeggen dat dit vreese- li ik ongeluk eene groole ontroering ver wekt heeft. De familie van het ongelukkig slacht offer werd met dc gróótste omzichtig heid verwittigd. Yan onzen Gents eb en briefwisselaar. WELKOM.. Op den tweeden dag van dit Pinteter- feest komt tie Hertog van\ Bro.bamt Leo pold met de Hertogin] Asirid naar het aloude» Gent om hsnne blijde intrede te doen in de stede van de historische monumentendc geurige bloemenhei stoffige katoen en de vruchtbare havent Zij zullen evengoed de uitbundig-joe lende volksbuurten als de eerbiedig-wui- vende rijkemans kwartieren doortrekken Op alle torens en alle gevels zal de drie kleur uiapperen ter eere van hel bloei end Belgisch Vorstenhuis Want onze Koning en heel de koninklijke familie bekleeden eene4 goede plaats in het hart der bevolking. En de roode republikein en marxistische theorie ker Van der Velde moest onlangs in een dagbladar tikel bekennen dat Albert I een aller beste president van Republiek zouzijn geweest. Zoo eene verklaring van zulk een persoon blijft spijts alles zeer kent- schoisend voor de beslaande toestanden- Reeds te Luik en te Antwerpenbij de Walen en de Vlamingen, Werd het toekomende koninklijke echtpaar op cindelocze breien van eerbied, vreugde en verkleefdheid onthaald. De hertogin schrok niet wanneer een piepjong Lui kenaartje zijn kleine pollekens om ha ren hals klampte en haar zco hartstoch telijk kuste dat haar kostbaar parelsnoer aan stukken viel op den bodem van het rijtuigZoo schreven tem minste de gazetten, want ik was er niet bij. Antwerpen zijnerzijds heeft ge-ene kosten gespaard en de Sinjoren hebben zelfs geen proces gevreesd en een groote afsluiting vol aan kondig-in gen her schapen in een prachtig opgcsmuJden en electrisch verlichten boot. Het stof felijk overschot van den legendanschen Reus zal getrillebild hebben van vreug de, om het Vor-rno.am bezoek in de stad, welke verrees op de vroeger eenzame plaats waar hij de tol-ieeigerende) schip pers de handen deed afhouwen om ze in de Schelde, te werpen Hand-werpen En wat zal Gent doen De nako melingen van zoogezegde onderdanen van Keizer Karet zijn nooit mcdsch ge weest voor hunne vijanden, doch zij konden uitzonderlijk royaal zijn wan neer zij geliefde koningen wilden ont vangen. De stropdragers zullen dus wo.ardig hunne waardige koningslrin- deren verwelkomen. Zij zullen roepen ((Vive le princeen a Vive la prinsessen omdat ze meenen dat ze dit in het franS'-lh moeten- doen' lijk ze met hand schoenen vrillen deftig zijn. Doch in hun harte zal het zijn van Leve de hertog en leve de her'ogin Hunne Hoogheden gelieven het niet op te nem.en als een bewijs van verfran- schingDe Gentenaars meenen het altijd goed, maar zeggen hét dikwijls slecht. Hamlet de Tweede Z. H. de Paus heeft in plechtige audiëntie de leerlingen van het Internationaal Serafïjoseh College der Minderbroeders Conventueelen ontvangen, alsmede de kleine leerlingen van het seminarie dier Orde voor de missies. Z. H. liet alle deze kloosterlingen en toekomende missionarissen de hand kussen en plaats ne mend op den Troon hield Z. H. een vaderlijke redevoering, waarna Z. II. den Zegen gaf, dien de Paus wijde uitgestrekt zien tot de geheele Orde der Minderbroeders Conventueelen. Dezer dagen viert Zijne Eminentie Kardinaal Maffi, Aartsbisschop van Piza zijn 2b jarig Bisschopsjubileum. Zijn Eminentie heeft gewild, dat dit Jubileum zou samenvallen met het diocesaan Eucharis tisch Congres, opdat niet aan hem, maar aan den met ons verbljjvenden Menschgeworden God alle hulde en dankbaarheid zoude bewezen worden. Reeds gelijk in Italië gebruikelijk, wilde de Kardinaal-Aartsbisschop bij het begin van zijn jubeljaar de hulde niet aanvaarden van tal van geleerden, groote persoonlijkheden in de politiok en vooral mannen van groot geloof, dio naar Pisa wilde komen om den geleerden Aartsbisschop hulde te bewijzen. Geen Kardinaal zal in het buitenland als geleerde beter gekend zijn dan de jubileerende Aartsbisschop van Pisa. Zijn naam van weten schappelijk man is ver over de Italiaansc'ne grenzon gegaan. Maar in Italië kent men kardinaal Maffi ook als een der ijverigste Iler- ders van zijn diocees, hetwelk hij meermalen geheel en al doorkruiste, waarvan hij allo groote on kleine steden en dorpen en parochies konten persoonlijk meermalen bezocht heeft. Men kent Kardinaal Maffi als de stichter in het diocees Pisa van bijna zestig kloosters van mannelijke en vrouwelijke kloosterlingen, opdat alle zieken en ongelukkigen een hospi taal en een onderdak zouden hebben, alle kin deren een school, allo ouden van dagen een onderkomen en e.jn goede verzorging. Men weet hoe de Aartsbisschop van Pisa de groote leideren raadsman is van allen, die zich met do Katholieke Actie, die in Pisa'tleven- digsn bloeit, bezig houden. Dio Katholieke Actie ligt hem zeer na aan het hart. Toen een paar jaren geleden georga niseerde woestelingen zijn katholieke huizen en verenigingslokalen binnen drongen en daar buis hielden, slingerde Kardinaal Maffi, ver bolgen Herder dor aangerande schapen, dezen woestelingen den banbliksem naa* het hoofd. De Kardinaal heeft gedurende de vijf en twintig jaren, die hij te Pisa als Aartsbisschop doorbracht een bibliotheek gevormd van 2U.OOO deeleti, waarvoor hij een gedeelte van hot Aartsbisschoppelijk Paleis heeft ingericht- hoven den ingang der bibliotheek had hij ge. schieven: Bibliotlieca Petri Card. Maffi, Arch. Pisarum, sibi et suis successoribus Jor.rnnhstIs Kardinaal Maffi .als de beste. Hij kent, waardeert het grooto deel dat de Katholieke pers neemt in hot leven van den tegenwoordigen tijd. Hij wist een katholiek dagblad in liet loven to houden en verschillende w. ekbladen, tijdschriften en vliegende blaadjes uit te geven. Do vastenbrieven van Kard. Maffi belmoren tot do jaarlijks terugkomende meesterstukken van Bisschoppelijken ijver en Italiaansche letterkunde. Kardinaal Maffi, Aartsbisschop van Pisa, heet nu tijdens zijn leven de geleerde Kardinaal, maar na zijn docd, zeggen dezen en die hem van nabij kennen, zal men van hem spreken als van den'groeten ijverigon Herder en den Hei ligen Aartsbisschop. Z. H. de Paus ontving den 21 Mei in bijzon der audiëntie ongeveer 500 led' n van de katho lieke maunen-vereenigingvan Tivoli, in bede vaart naar Rome gekomen met den Bisschop van Tivoli. In den morgen woonden de mannen de Mis bij in Sint Pieter, gecelebreerd door den Bisschop van Tivoli, waaronder de mairtiea allen tot de H. Tafel naderden. Daarna waren de mannen de gaston van de leden der katho lieke mannenvereeniging van Rome. Om 1 uur had in do Consistoriezaal do audiëntie plaats. Z. H. de Paus ging de lango zaal rond en gaf aan allen de hand te kussen. Daarna hield Z.H. een welwillende redevoering vanaf den Pauselijken Troon, met vraugdo do bedevaart van de katholieke mannen van Tivoli begroetend, de eerste van dit soort bedevaarten, ingericht door de katholieke mannenverecni- 4, ging- I11 den namiddag ontving do II. Vader een duizendtal parochianen van de buitenparochio van Tor di Quinto, voorstad van Rome. I)e H. Vader ging Iang-s de rijen der parochianen en gaf allen de hand te kussen en hield van don Pauseltjken Troon een vaderlijke redevoering tot de parochianen. De geleerde directeur van het Ethnologisch missie-museum van Lateranen hield in da groote aula van de koninklijke Universiteiten van Rome, d^.oude «Sapienza», een voordracht over den gWs£**der primitieven. De spreker werd voorgesteld door prof. Miltosenich, Roe- tor-Magnificus van da Hoogeschool, die da voordracht belangrijk noemdo wegens liet te behandelen onderwerp en den naam van den spreker. Pater Schmidt sprak eerst over het gewicht der ethnologie als wetenschap, die de geschie denis en de bizonderheden van alle volkeren der aardo bestudeert, ook van de oer-volkeren. Vooral doze^i verdienen do volle aandacht van den studeerëndo, daar ze sommige bizond ir- heden hebben bewaarheid vanal' do oudste tijden, die nu de beschaving zoekt te doen verdwijnen. Pater Schmidt treedt bewijsvoe- rend op legen de leer van het evolutionismc of ontwikkeling, alsof de oudste volkeren niet veel macr waren dan dieren. Spreker bewijst dit door vela gegevens door berouwvolle verkenners der volkeren in Aziö en Afrika, dc poollanden, het Vuurland, de «--Ran den van den Ocoaan. Al deze volkeren liebben een helder inzicht over 't bestaan der menschon en van de wereld, bezitten een verheven soort familieleven, en een sociale regeling, gegrond vest op den arbeid en den plicht van onderlinge hulp. De ontwikkelingsleer vindt bij di oarvol- keren in 't geheel geen bewijsgronden voor haar verkee de opvattingen. Al deze gegevens, dio feitelijk bowezen zijn en geheel te vertrouwen, brongen een revolutie voort in de geschiedenis- leer der weield. die sedert twee eeuwen opgang deed oiuler de geleerden. Nog vele "vraagstuk ken mouten bestudeerd worden, dio voortko men uit de vergelijking der cultuur der oervol ken. Hieruit volgt hot grooto gewicht der vol kenkunde ook voor velo andere wetenschappen, ook voor feet praktische leven, het leven in de kolonies en in den wereldhandel. Om een rijk en zeker materieel in te zamelen is het niet genoeg een guwone reis te maken naar die landen en bij die volkeren, maar men moet bij hen blijven wonen, hun taal trachten meester te worden, hun geest en ziel bestudee- ren. Dit kan bijna uitsluitend slechts gedaan worden door do missionarissen, die liun leven wijden aan de volkeren. Eindigend bracht Pater Schmidt tot aan Paus Pius XI, die bizondoro studiën mogelijk maakte onder do pygmoën van Malacca, de Negers van de Filippijiien, de Boschjesmannen van Afrika. Een geleerd gehoor woonde de voordracht bij, waaronder senatoren en afgevaardigden, professoren en prelaten, kloosterlingen, enz. KATHOLIEKE KANDIDATEN. Patroons Kamer der Werklieden. J. Cappuyns, fabriekbestuurd., Aalst. J. Yan den Haute, nijveraar, Ninove. 11. De Haeck, bouwmaterialen, Aalst. J. Yan Oudenlvove, nijv.-Burgermeester Soltegem. Plaatsvervangers L. Van Gauwenbergh, breifabrik, Aalst. J. De Backer, handschoenfabr. Ninove. A. Dooms, stoelmaker, Geeraardsberger. Leo Huylebroeck, marktkramer, Aalst. Kamer dor Bedienden Leo De Meetor, nijveraar, Aalst. H. Van den Daele.nijv. Geeraardsbej-gen Bedienden. II. Aerts, Geeraardsbergen. V. Yan Stieenberghe, Aalst. Plaatsvervangers. Ph. Van Driessche, Ninove Pr. Yan der Taelen, Aalst. Kandidaten der Krist9ne Werklieden F. Coppens, Wever, Aalst. K. Yan Liefferingc, Houtbewerker, Geeraardsberger.. Edw. Simon, schoenmaker, Meerbekje, A. Gevaert, staatswerkman, Sottegem. Plaatsvervangers. P. Steppe, Allumettenbewerker, Ninove II. Van Holder, sigarenmaker Onkerzelo L. D'Haese, metaalbewerker, Aalst. L. Meuleman^ bloemist Hofstade, De heeren Joris Van ds Putte, druk ker te Aalst en De Landtsheer, nijve raar, burgemeester van St. Lievcns- Ilautem, die als plaatsvervangers wer den aangewezen voor de lijst der pa troons, (Kamer der Bedienden) werden als gekozen uitgeroepen, daar er geen tegenkandidaten voorgesteld werden. KIEZERS NEEMT WEL ACHT I WERKLIEDEN EN BEDIENDEN. Vergeet niet dat er bij deze kiezing twee bolleken8 moeten zwart gemaakt worden. het bolleken in het vier kantje boven de lijst der werkelijke kandidaten en het wit bolleken in het vierkantje boven de lijst der. plaats vervangende kandidaten. PATROONS. De patroons stemmen <^én maal voor da kamer der werklieden (witte brief) en éón maal voor de kamer der bedienden, (gele brief). Zij moeten dus drie bol- lekens zwart maken, daar de plaatsver vangers der kamer der bedienden zonder strijd gekozen werden. De stemming is verplichtend zooals bij de andere wettelijke verkiezingen.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1