Het Gewestelijk Eucharistisch Congres te Aalst. 15.16,17 Juni EBe groot sche plechtigheden met ongehoord en bijval bekroond Zondag 17 Juni Maandag 18 Jaol 1928 Dekenijen: Aalst, Herzele en Sottegem XXXIVs JAARGANG NUMMER |40 Ivorkstraat, 9 an 21, Aalst. Talefoon 114 J3sa,j§g;33l.6t.CL 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuflel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel Rue de Riohefleu, Parijs Breams Buildings, 8 L ondres, E. O 4. H.Mafcus Zonop3,48,Zonat7,55 H. Augustinus Zon op3,48Zonaf7,55 Laatste kwart.den 11 OPENINGSDAG Vreugdig wapperen de vaandels aan een ontelbaar aantal gevels, overal zien we de driekleur,die reeds het geluk, de fierheid van Aalst verkondt, den God der Eeuwen, den Koning van aller ziel en aller leven een menschen-hulde te kunnen bewijzen. Van den vroegen morgen is het een gejaagd werken, in alle straten, om de versiering voor den Zondag in te zet ten. En alles laat voorzien dat die bekroningszitting iets buitengewoon groolseh-godsdienstig en machtig-in- werkend wezen zal. VlbI vrouwen hadden er aan gehou den godvruchtig de Congresdagen te beginnen 's morgens, in alle kerken, ontvingen zij het Brood des levens, het Lichaam en Bloed van Christus. En heel den dag door is het een voort durend gaan en keeren tal van men- schen zijn in de weer om hun huis op te tooien. En, wat kenmerkend ie, smaakvol weet iedereen die versierin gen aan te brengen, in gvereenkomst met de betcekenis dezer dagende liefde tot de Eucharistie 't Is 4 uur namiddag stilaan vult de St-Maartenskerk, voor de openings plechtigheid. Eenvoudig, zooals altijd,komt Z.D.H. Mgr. Coppieters de kerk binnen, door den Z. E.H. Kanunnik Van den Gheyn vergezeld. Weldra vangt de ceremonie aan, door het plechtig zingen van den Veni Cre ator door de aanwezigen godvruchtig meegebeden. Die plechtigheid van kor ten duur, geëindigd, en velen richten zich naar de groote zaal van het Sint- Jozef scollege waar de plechtige ope- ningsvergadering; om 4 lj2 ure most plaats grijpen. Op het verhoog was Mgr Coppfeters omringd door de ZZ. EÉ. HH. Deken Coppens en Kanunnik Van de Gheyn, den Z. E- H. Simons, Pastoor-Deken van Herzele, den H. Burgemeester Moyersoen, de EE. HH. Pastoors van Aalst, E. Pater Berthold, den E. H. Rector van 't College, volksvertegen woordiger Baron de Béthune. Na het gebed, door Mgr Coppieters voorgelezen, verklaart Z. D. het Con gres geopend en neemt de Heer Burge meester Moyersoen het woord. Aalst, zegt hij, juicht toe en is fier en gelukkig op dit oogenblik. De spreker noemt iedereen welkom in de stede en drukt den welgemeenden wensch uit dat het Congres volledig moge wellukken. Die dagen van Christen Werking zijn een eenige gelegenheid om onze gods dienstige gevoelens te versterken. De versiering, zoovele straten aange bracht, is in evenredigheid met de geloovige ziel. Zondag zal de Heer Bürgemeester, in naam der Christen bevolking, de stad Aalst toewijden aan het Heilig Hart. Het zal wezen, voor de Aalstenaars.een opdracht van hun eigen leven, hun voe len, hun willen. De Z.E.H. Deken, als Voorzitter van het Congres, brengt daarna de hulde der geestelijken en dsr leeken aan Mgr. Hij dankt verder al de medewerkers die hem bijstonden, en ni8t min de on schuldige kinderkens, om hun herhaal de gebeden. Zijn dank gaat ook tot den Z.E.P. Rector van het St-Jozefscollege, het Stadsbestuur en de komiteiten der straten. Daarna gaf de Z. E.H. Deken in tref fende bewoordingen, de godsdienstige beteekenis van het Eucharistisch Con gres. Jezus beter Jeeren kennen, ten einde Hem beter te kunnen huldigen. Christus is Koning in den Hemel en Koning over ons door Zijn dood. Overal wordt strijd tegen Hem ge veerddoch wij blijven Hem getrouw tot den dood. De wereld moet terug naar Christus en wacht herstel door Hem en met Hem. De Z.E.H. Deken brengt, om te eindi gen. een ontroerde en dankbare herin nering aan wijlen Mgr. Saghers. Daarop sprak P. Berthold een^ gloedvolle rede uit die een ongehoorde indruk verwekte Hij sprak ongeveer in dezer voege MONSEIGNEUR, HOOGGEACHTE VERGADERING, Thans beleeft gij Katholieke Aalsle- naars, de belooning en de bekrooning uwer standvastigheid aan bet geloof en de liefde uwer micideleeuwsohe vaderen, en zult gij de verdiende voldoening smaken talrijke landgenoten te zier. toestroomen in de christen sfjedc aan den Dender tot verheerlijking van den Èueharistischen Koning in Zijn Heilig Tabernakel. Nochtans, die voldoening en dio vreugde zijn niet zonder bezorgd heid te verwekken in liet hart der goed willige christenen, want' vele harten zijn bezwaard om den zedelijken nood der farniliën, der standen en der yolke» ren. Nog velen immers staan verdwaald onder den invloed van passie, van on verschilligheid, van lvaat of mensclie- lijk opzicht, en leven enkel voor zich zelf verwijderd van de kerk of vijandig tegenover den katholieken Godsdienst. Doch al degenen die zich van Christus hebben afgekeerd om te heulen met Satan en zijn trawanten, die voelen meer er. meer hun rusteloos hertie ja gen. van ontevredenheid of knagende vertwijfeling, waarin eerst onbewust, onhoudbaar het verlangen ligt naar zal ving en genezing, dat onweerstaanbaar- groeit tot een gedwongen smeekings- Klaoht, tot een onbewuste hulde aan de miskenden Èueharistischen Koning Want in den nood dor volkeren, ligt ook den nood aan Christus, den nood aan het. Eucharistisch brood, dat niet zooals het brood dor wereld het lichaam sterven laat, de zielen ontreddert en de harten ontbindt, maar dan integendeel het lichaam doet herleven, de zielen stemt tot offervaardigheid, en in eenie ders harte strooit liet zaad der naasten, liefde eh de kiem' van christen solida riteit.. Wij leven in een tijd van reuzentech- tiiek en wereldverkeer, van beursgebou wen en bankpaleizen, van lichtreklaam en feestlokalen, waar alles er wordt op gesteld, het volksgeluk heron.: te bou. wen en volker.vredé lie doen bloeien, met het verwijfde wereldbrood, van geld3tof en van zingenot. Men heeft immers gehoopt, door dancing en door cinema, het volk meerr levensvreugde te schenken, doch zij hebben het lichaam van den men sell met kwalen geteckend en zijne ziel be smeurd Men heeft, gehoopt, dat stijgend geldgewin door sociale actio of beurs spel aangedikt, den levensrijkdom zou doen groeien van het gelukzoekend volk, doclr dit heeft al te vaak maar diend om; de verteerende jacht naar het vermaak te sterken, en levensarmien ta doen weenerl, hij ledige wiegen en uit gedoofde haardsteden. Men heeft gehoopt, door volkeren bond en vredespaleizen, den wereldvre de te herstéllen, doch' lijk de kaarseri rond een lijk, worden de vredesartike len van Versailles reeds langzaam uit gedoofd, door het chauvinisme cn #het imperialisme van materialistische iwe- reldbouwers. Met een woord, men heeft gepoogd met het ideaal van auto en badkamer, een socialen mensch te vor? men doch in die massapoging, waaruit het hemel ach brood van Christus werd verwezen, is hij herschapen tot een beest, dat enkel'leeft om te genieten', dat enkel rekent op zijn macht, om zijne hebzucht te v.oldoen, maar voor de wereld gaat bewijzen, dat. men geen vrede sticht met- stoffelijke macht. Want zelf op deze stonde, flakkeren er driften op in geheime vergaderingen en ahti-sociaie bonden, cn tracht men met aardsch-paradijsbeloften den klas senhaat aan te vuren en de iwereldstrijd te doen losbranden, zoodat het brood, dat ons de wereld biedt, in plaats" van vrede te verwekken, de hebzucht syndi_ keert tot eene vernietigende macht, omdat het aardsche brood de ziel niet sterken kan, tot liefdesoffer en solida rifceit, omdat hot aardsch brood de be geerlijkheid doet ontvlammen, die on der voorwendsel van broederlijkheid, de maatschappij, naar de. afgrond sleept Welnu, Hooggeachte Vergadering, om de maatschappij los te worstelen, uit den roofbouw van gewield, van ikzucht en van zingenot, cm de kwetsende af gunst uit de harten ie verwijderen den vrede te doen bloeien, in de ziele Van het volk, dan moet men terug tot den Èueharistischen Koning, die ons het hemelsch manna schenkt, det onze vaderen deed leven cn in het hart do deugden kweekt, waardoor eenieder wordt herboren, tot eene christen or,de- kracht voor socialen vrede Wie immers zal rein kunnen leven' Wie immers zal rechtvaardig zijn Wie zal het groot gebod der naastenliefde volgen, zoo men niet is gevoed niet. liet goddelijk iiefdobropd, waar Christus ons zich geeft, die voor ons arm is ge worden, onthecht van al liet aardsche, gehoorzaam tot don dood er, vol van liefde voor liet mensclidom, zoodani, dat Hij zich voor ons nog dagelijks slachtoffert, en aan liet volk, die Hem waardig wil ontvangen dc rijke gaven schenkt van levensmoed, van broeder liefde en van onsterfelijkheid. Het hemelsch maimabrood is immers een bron vari levensmoed en ziel crust, doch bovenal is het een vredesband van eendracht on vari dienstbetoon, die. steunt op woord en daad van Christus- liefdeleven. Bij zijn geboorte reeds weerklonk eon vredewensch voor vorsten cn voor volkoren, en wendde Hij zijn vrede- blik naar armen en narfr rijken, de grij ze Simeon voelde van vredestroost zijn harte overloopen, toen. hij het godde lijk kind op zijne armen tilde,.want het was alsof hïj in de toekomst zag, dien vredeglans die straalde uit gansch den levenswandel van Christus den Verlos ser Doch deze vredcskraclit die uitging van het woord cn de daad van Christus, zou blijven leven in het hosf.iebrood en in de ziel van dezen, die Christus, den Vredeskoning met zuiver hart oïitvan- gen. Want het is toch aan do II. Tafel, dat onbekenden zich herkennen, als broe ders in den TIee'v en dat de armenj en de rijken denzolfden God om zegen en vergeving bidden, want ja aan dejtl. Ta fel. daar wordt geen onderscheid ge maakt van rang èn van ^fortuin, daar. past alleen de taal der naastenliefde en stijgt uit ieders harte, de'hoop op hiet verzoenend woord van gelijkheid én ge luk Ik ben het Lévend Brood, zoo ie mand vair dit brood eet die zal leven in eeuwigheid (Job. VI-51-52) De Vrede in (eeuwigheid, dat is het loon van Christus mannabrood, dat is de levens bron waar ieder onbeperkt kan putten, en waar wij toch alleen den vrede vin den kunnen o God, die buiten u niet is te vindon en voor wiens tabernakel, wij allen komen zouden die vrede willen met henzelf on vrede met de anderen opdat gij o Gezegende Heiland den vrede sehenkei^ zcudt aan de volkeren der aarde, aan de dorpen en de steden van ons edel Vaderland, doch bovenal aan dc kinderen en. de ziek en ■«rW"Oir mY§~'duur,bnar/ duurbaar volk, aan het Christen volk van Aalst Deze inslaande an geestdriftige rede, werd op daverend handgeklap onthaald en stak het heilig Vuur aan in het hart der talrijke toehoorders. Spijtig dat zulke rede, mef zulk wonder debiet en gloed niet kon uitgezonden worden voor duizenden op deMarktplaats. Dit was nu waarlijk een eenige gele genheid om deze rede te laten uitgal men, den volgenden Zondag, op de Groote Markt voor luidsprekers, wijl de massa volks te Aalst is toegestroomd. Zulke woorden, als deze door den E. P. berthold, Vrijdag, zijn aanhoorders toegesproken, vragen door iedereen opgenomen en in het hart bewaard te v/orden. (Nota van schrijver dezes). Mgr Coppieters, wiens gelaat een diepe tevredengeid uitstraalt, drukt zijn overgroot geluk uit, de Congres- werkzaamheden te kunnen bijwonen. Oneindig veel verwacht hij van die drie dagen, die nu beginnen. Het is Hem een aangenaame plicht de voorgaande sprekers innig te danken voor hun rede. Mgr was fier Pastoor- Deken te wezen in de stad Aalst, wier burgerlijk bestuur geleid wordt door een man van diep-geloof en godsdien stige daad als Burgemeester Moyersoen Het groote woord zal hij, als hoofd der stede, Zondag a. s. uitspreken, wanneer hij, als tolk der Christen ge meenschap, in het aanzijn van duizen den, enthousiaste menschen zijn stad en de bewoners het Heilig Hart zal toewijden. En Aalst, de brave Dender stad, is door en door zijn Christen Standaard getrouw gebleven, daar, ik spreek uit ondervinding, voegt Mgr erbij, hier zoo heel, heel weinig men sehen, die geen geloof meer hebben, te vinden zijn. Z. D. Hgw. de Bisschop dankte ook den Z. E. H. Deken. Een grooten last heeft hij moeten torschen om het Eucharistisch Congres in te richten en het te brengen tot een heerlijk succes, waartoe het geroepen is. Mgr. Coppieters bracht zijn aandach tige toehoorders voor den geest hel beeld van hem die in zijn bisdom aan deEucharistiscjheCongressen die mach tige impultie schonk, waarvan wij nu de vruchten kunnen plukken. Zulks was Mgr. Seghers, die,ondanks zijn breken- den ziekelijken toestand, toch, met bovenmensehelijke kracht het Heilig Sacrament tijdens de Congressen wilde dragen. Zijn gebed en zijn voorspraak hierboven zullen hulpe schenken en geestelijken steun aan de werkzaamhe den dezer dagen. Mgr. Coppieters drukte zijn hoogste bewondering uit voor de prachtige ge legenheidsrede door den E. P. Berthold uitgesproken. Het meeslepend woord, der diepe godsdienstzin er in bevat moeten die nen om iedereen aan te wakkeren tot ernstig nadenken en tot streven vóór het werkelijk goede. Die rede zou moe ten zijn een doortreffend propaganda middel, Zondag a. s. roept Mgr. uit, moeten wij allen toonen dat wij durven hande len, wij moeten, die dag, de straten aan ons hebben, durven onzen godsdienst belijden in 't licht van 's Heeren zonne. Onmiddellijk daarna werd overgegaan tot de vergadering der afdeelingen. Nadat de Z. E. H. Simoens, Pastoor- Deken v. Herzele, Voorzitter dar Afdee- ling voor de Mannen op de noodzake lijkheid der Communie had gesteund en aangetoond dat het Euoharistisch Congres 2 bijzondere punten behelst zij de oefening der godsvrucht tot Jezus in Zijn Eucharistie, en de Studiedagen, drukt de E. Heer de zekerheid uit dat het tegenwoordig Congres den weg van volledig wellukken is ingegaan. Het spijt ons dat, uit plaatsgebrek wij niet breedvoerig kunnen handelen over ieder der voorgelezen verslagen. In een volgend nummer komen wij er op terug. De H. R. De Schaepdryver deed zaakrijk inzien wat de Bonden van het Heilig Hart moeten zijn in de christen samenleving. Ditverslag werd nog aangevuld met cijfers, door E. H. Heyrman* De Heer Advokaat Ghyselen, handelde over De Bevordering van den uitwendigen Eeredienst tot het H. Sacrament en brak een lans ten voordeele van een meertalliger aan wezigheid der mannen in de processies. 2e Dag Zaterdag !6e Juni, Ontelbaar waren de kinderen, die, in al de kerken. hunJezusken in hun hartje ontvingen. De Pontificale Mis door den Hgw. H, Abt van Affligem. Maar zelden hebben de inwoners van Aalst het geluk, een Hoogmis bij te wo nen als die van dezen morgen. Ze werd door den Hoogwaarden Heer Abt van Affligem pontificaal gecelebreerd, met assistentie, eveneens pontificaal, dus met mijter en staf, van Zijn Doorluch tige Hoogweerdigheid den Bisschop van Gent, oud-deken onzer stede. Aan het orgel zat Dom Augustinus Verhaegen, den componist van het oratorio Christus-Koning de kunste naar wiens vlugge vingeren zwevend over 't glad klavier, toonen door elkander slingeren in verrukkelijken zwier Lcdeganch Vooraan in het koor stonden de zan gers met koorkap, eveneens monniken der naburige abdij. Natuuurlijk was de uitvoering van den Gregoriaanschen .zang fijn in de puntjes, En de aanblik van het hooge koor was waarlijk prachtig, eenig, zou den we zeggen. Al die witte mantels en gewaden, met goud bestikt al die pontificale ornamenten en 'insignes! En boven aan het gewelf een grootsche koningskroon in electrisch licht, stra lend als een zon op roode draperieën en witte hortensia's. Als men met een waarlijk geloovig gemoed dat alles be wonderen mag, dan voelt men dat de katholieke godsdienst het volk rijk maakt en gelukkig. Over de bijzondere vergadering voor de priesters, om 10 1/4 uur gehouden in het St Jozef scollege, kunnen wij, leeken, weinig zeggen, doch alleenlijk bevesti gen dat de bespreking veel vruchten zal afwerpen. Zooals voor al de andere vergaderingen, geven wij later de besprekingen weer. In de afdeeling voor de Kruistoch- ters, deelde de E. H. De Pillecyn Pastoor van Erembodegem, een over zicht mede van het wsrk der Kruistoeh- ters in de 3 Dekenijen, en de E. H. Sehurmans, S. J. sprak over hetgeen dient gedaan te worden om Eucharistische leiders en leidsters te vormen, alsook godvruchtige Kruis- toehters. 's Namiddags, om 2 1/2 uur, in het Gesticht der Damen van Myia, waren veel vrouwen bijneengekomen om de volgende verslagen te aanhooren 1. Hoede Moeder door woord en voor beeld zal leeren Jesus beminnen in het H. Sacrament Verslaggeefster Mevr.J. Schelfhout. 2- Wat de Vrouw kan bijdragen tot de Uitwendige Vereering van het H. Sa crament Verslaggeefster: Juf. A. Van den Brempt. 8. Intronisatie en godsvrucht tot het Eucharistisch Hart. Verslaggeefster; Juf. M. Van Hoore- beke. 4. Werking van het Verbond der B. K. V. en der K. J. in het Gewest door Juf. Verhegge. 5. Kath. Actie bij de Vrouwelijke Chri stelijke Arbeidsjeugd door Mej. Van Cleewput. 6. Eucharistische opleiding derVrouw Jeugd door Mej. Taloen. Wanneer wij ons blad ter perse legde begon de bijzondere yergadering voor Onderwijzers en Onderwijzeressen in het Sint Jozefscollege. Programma van Zaterdagavond Tc 5 1/2 uur Feestzitting in do groote zaa! van het St. Jozefscollege. Opvoering door de Gilde der Cathari- nislen, van ,hel vermaard stuk <c De Ge. heime der Mis van Galderon. Te 8 uur. Heilig Uur in de St. Mar- tinuskerk gezamenlijke stille Aanbid ding. Lofspraken door Z E. H. Kan Van Gheyn. Lofzangen door hot volk Ado- ro te Magnificat Paree Domino Tantum Ergo. Zegen met liet Allerheijiigsttej 'door Mgr. Coppfeters. Te 9 uur 's avonds algemeene her-, herhaling der Cantate Chris.tus-Ko* niiig» op het kiosk der Groote Markt. Programma van Zondag Algemeene Communie van de Man, nen in de Parochiekerken. Te 9 uur In St. Marlinuskork, PONTIFICALE HOOGMIS door Z. D. H. Mgr. Coppieters, Bisschop vari Gent. Te 10 l/2 uur PLECHTIGE PLAAT SING VAN"DEN EERSTEN STEEN DER NIEUWE KERK op de parochie van het H. llart door Mgr. Coppieters. Te 2 uur Vesperdienst in St. Marti- nuskerk. waarna GROOTE EUCHARISTISCHE BETOOGING welk zal gesloten worden met eert Aan spraak van Mgr Coppieters ^luidspre- Ileilig Hart door M. R. Moyersoen, Bur gemeester en den Zegen niet het Aller heiligste op de Groote Markt. Een half uur later opvoering op do Groote Markt van liet. ORATORIO «CHRISTUS KONING» van Dom Verhaegen. 4Ö0 Uitvoerders Groote Processie van Zondaq aanst. VORMING EN WEGWIJZER VAN DEN STOET Vergaderplaats der deelmakende Maatschappijen Brusselschestraat te beginnen hoek Brabantstraat GENDARMEN TE PAARD, STEDELIJKE VRIJE BRANDWEER, Parochiën der dekenij Herzele. der Kerkstraat* Groote Markt, hoek Kapellestraat Albert-Lienartstraat. Parochiën der dekenij Scttegem. van- Lange Zoutstraat, te beginnen hoek der Markt, Korte Zoutstraat, enj Keizerlijke plaats (rechts). Parochiën der dekenij Aalst. Stad Aalst. Groote Markt, voor 't Stadhuis. Muziek der Legerpupillensehool. Legerpupillens.chool. Molenstraat te beginnen hoek der, Rofcemarijnstraat, Parochie van O. L. Vr. BIJSTAND. Kattestraat, te beginnen van 't Bel-* fort Muziek «Willen is Kunnen». Parochie ST JOZEF. Groote Markt te beginnen hoek deij Zoutstraat en Nieuwstraal. Parochie H. HART. Muziek «Groen Kruis.» Parochie ST. MARTINUS. Muziek «Koninklijke Harmonie S. STEDELIJKE VRIJE BRANDWEER'. PRIESTERS DER STAD. MONSEIGNEUR DE BISSCHOP dra gende het II. SAKRAMENT, KERKRAAD. OVERHEDEN DER STAD. GENDARMEN TE PAARD. VOLK DIE DEN STOET VOLGT. GENDARMEN TE VOET. Om 2 u. stipt op klokgeluid van' St. Martens-kerk zet dc stoet aan. Van af 2 uren zullen de verschillen de straten waar de stoot zich vormt alsook de Groote Markt, vrij blijven. Kommis.sarissen cn schildekens zullen de juiste plaats van elke parochie bij hun aankomst aanwijzen. Voor de terugkomst van den stoet .op» de Groote Markt zullen deze plaats als ook de aanpalende straten vrij blijven om de congressisten te laffn plaats; [nemen,

De Volksstem | 1928 | | pagina 1