Lourdes en omstreken De Mirakelen 23 Zaterdag Juni 1928 Regeling der pensioenen Amerika droomt het meesterschap over de zee De reis onzer Forsten naar Congo Het drama in de Noordpoolstreek De staking in de haven van Antwerpen KAMER Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. XXXIVe JAARGANG NUMMER 145 -Telefoon 114. 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Mav&s, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel -» Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. H. Edellfudus Zonop3,49Zon af7,56 Eerste kwart, den 24 Door wie Waar is 'hij Koor ik uitroepen, en allen zijn nieuwsgie rig Hem te kennen, Hem te zien, zijn heldenfeiten te aanschouwen; niets is te moeilijk daarvoor, niets is te kostelijk en nochtans ik fee- Statig het feit, onverschillig gaat men voorbij, meer nog men keert Hem den rug. Het is als weleer de stem van zijn voorlooper.zij klinkt in de woestijn, want klein is het getal die den Verlosser den Redder den Vriend der kwade dagen hun ne hulde, hunnen dank gaan bie den in dezen tijd van stoffelijken welstand en voorspoed. De stem van Paus en Bisschoppen gaat verloren in het oorverdoovend ge luid der joelende menigte die ze nuwachtig geprikkeld door over dreven sport en een walgelijke ge notzucht pleinen en lokalen vult. waar ze tot het uiterste aangehitst wordt. Denkt niet dat ik overdrijf of wilt gij1 een feit 'dat ik Zondag laatst zelf bestatigde In een orr zer christelijk'ste genieenten (op een onzer groote staatsbanen gele gen. reed er zooals bijna eiken Zondag het geval is een velokoers voorbij, het was juist eenige minu ten voor het vesperuur en weet 'gij hoeveel jongelingen en mannen..., en meisjes ik daar telde op het dorpsplein, om die dwaze jongens (die het beste hunner krachten ver spelen voor eene nietigheid) in dolle vaart te zien voorbijrijden Meer 'dan 120 en raadt eens hoe veel er daarvan in de kerk gingen, waar het H. Sacrament ter aan bidding was uitgesteld Een tien tal kinderen, vijf of zes jonge meisjes en één man. Mocht ik dan bij het begin niet schrijven dat de grootste sportman vergeten wordt en nochtans wat weten of jvat kun nen al die geleerde mannen en dag helden, (want veel van dien roem is als een strooivuur) indien men de werken en wonderen des Al machtige beschouwt; vliegt onze aarde niet dagelijks rond de zon: speelt Hij niet met 'de millioenen sterren als de jongens met den voetval: doorklieven Zijne elek trische stroomingen niet de aarde, de wateren en de lucht: hoort gij den wind bij' een zoele avond niet ruischen als een hemelsche melo" dij of tierend en bruisend als een helselie muziek. En Hij de Eenige, de Ware be ll eerscher van dit alles wordt ver geten en verwaarloosd voor wat ijdel stof en genot. Ja de jonkheid mag en moet zich vermaken, de volwassenen mogen zich verheugen] en verkwik ken aan den hédendaagschen wel stand: ja zelfs de ouderen van da gen hebben recht op het blijde deel van het leven, maar eerst aan Heta die den Gever is van alle goed,moet onze hulde en onzen 'dank en dan alleen mogen wij hopen dat hij ons lieve Belgie. ons schoon Vlaande ren van nieuwe onheilen zal spa ren. Overwegen wij vooral de ge schiedenis der eeuwen en beseffen wij goed dat een volk dat zich verslaaft aan overdreven sport en spel ten ondergang gedoemd is. Zoo beweert het alle gezonde on- dervinding alsook JOANNES. Thans dat het Eucharistisch Congres heeft plaats gehad en wij allen veel hebben geleerd nopens de eere die wij aan het Goddelijk Sacrament dienen te verleenen, alsook nopens de roepstem des Heeren die oris uitnoodigt dikwij- er de ,H. Mis bij te wonen en ter H- Tafel aan te zitten of neer te knielen mag ik houden staan dat ons volk het beter zal doen ilan zooals hierboven geschreven staat. Dat durft beweren MARC. Staatsagenton, Weduwen, Weezen Baron Houtart. minister van finan- j c-ies, heeft op het bureel der Kamer lvet i ontwerp van regeling" der pensioenen voor Staalsag,enten. weduwen en weezen neergelegd. Het- ontwerp strekt er. naar om aan de gepensionneerden voldoende inkomsten te verzekeren ïti afwachting der stemming van het bepaaldelijk sta tuut der pensioenen. Voor de pensioenen; aanvang nemenci den 1 Februari 1928 of nadien, be. houdt men de basis van verefiënin_ ingevoerd door de wet van 17 Maart 1928 en bepalend dat er voorloopig geen rekening wordt gehouden van de wedden geind vanaf den 1 Januari 1928 Al de gepensionneerden zullen dus op dezelfde wijze behandeld worden.- Krachtens het.wetsontwerp worden de pensioeneln ,g'ckonsdlide('erd OpzÜchtens de betaling vanaf 1 Januari 1928. ter wijl tevens de oorspronkelijke samen stelling behouden blijft voor de toepas sing der regels betreffend het cumul. Voor de vaststelling dor te betalen sommen verdwijnen het roerend gedeel te der pensioenen en de verhooging van 25 t.h. verleend door de wet van '17 Maart 1928. Maar het wetsontwerp ver hoogt, het vaat gedeelte of het onver deelbaar bedrag bij middtl van coëffi. cienten die verschillen- volgens dat lvet pensioen een roerend gedeelte omvatte coëfficiënt 2.40), hetzelfde verloren had uit hoofde van cumul (coëfficiënt 1.50), of er van was*be*oofd sedert den aanvang omdat de basiswecide organisch dit voordeel niet behelsde (coefficient 1.25)', De voorgenomen schikkingen zullen aan de belanghebbenden .nagenoeg het totaal verzekeren 'dat hun zou verschaft zijn door de herziening van hun pen sioen op grond..der,nieuwe wedden en volgens de regels welke thans in voege zijn. Praktischer wijze zal het voerdeel van het emeritaat toegekend worden; aan de belanghebbenden na de afkondi ging der wet, die opnieuw de wedden, der magistraten enz.' vaststelt. In af wachting zal het bedrag van h-et vast gedeelte, eenvoudig verdubbeld werden. Er wordt nu voorspeld dat het mees terschap op de zee in handen der Ame rikanen zal zijn in 10 jaar tijds. Zooals men weet is Engeland nu de baas en dit is omdat de regecring daar de scheep, maatschappijen aanmoedigt op alle mo gelijke wijzen. Dit schijnt thans het in zicht te zijn voor onze wetmakers het hier beginnen te doen. Men hoopt dat er 5 milliard dollars zal besteed worden in de yereenigde. Staten in gezegde tien jaren vanwege de regeering. Hieronder de bijzonderste punten der nieuwe wet die wordt voorgesteld 1. Ten gebruikë stellen van 250 mil- lioen dollars-fonds voor leerlingen aan private schipbouwers in het land met 20 jaar tijd van terugbetaling. 2. Toelating voor het vervoer van buitenlandsohe postzakken en toelating aan de Postmaster General om het loon te betalen met verhooging van 50 c. per knoop boven 24 knoopen snel heid; 3. Inrichten van een fonds voor 't verzekeren van schepen boven het hui dige bedrag mogelijk in maatschappijen Het huidig hoogste cijfer is 9.000.000 dollars. 4. Verdubbeling van de vloot reserve maandgelden, om aldus vele ipannen in goede hoedanigheid op dc- Amerikaan, sche schepen te hebben, die in tijd van nood deelmaken van de oorlogsvloot. (Dit is wat men in Engeland doet.) 5. Toelating aan den president om de schepen onder Amerikaanscho vlag varende in dienst van het land te stel len in tijd van oorlog. G. Bevel aan Amerikaansche bedien, den of personen welke betaald worden door de Amerikaansche regeering zul len reizen op schepen die de Ameri kaansche vlag voeren. 7. Toelating om de aan de regcering toehoorende koopvaardijschepen te ver- koopen aan Amerikanen en deze sche pen onder de Amerikaansche havens te verdoelen, DE AANKOMST IN CONGO .Ter herinnering hunnei* reis aan boord der «ThysviHe», hebben do 'Vors ten aan den kommandant der boot hun foto met opdracht overhandigd. De vijf departementshoofden van het schip ont vingen een andere herinnering mei do vorsteli jke naamletters,, terwijl aar. lie gen leden der bemanning hofeeremeta. len werden geschonken. Na hun ontvangst Donderdag, te Bo- ma zullen de Vorsten Vrijdag per boot naar Matadi vertrekken, om voor den avond nog naar Boma terug te ke.eren, vanwaar zij naar Mayumbe zullen rei zen om er Zaterdag én Zondag te ver blijven. Zij zullen daarna per vliegtuig van Boma naar Tliysstad varen. De Congoboot ïs Donderdag morgen den Gongostroom ingevaren. Dezen tijd van het jaar voert de stroom gemiddeld per dag 87.000 kubiek meters, slijk aan, hetgeen het bouwen cener afdamming belet. Bij het einde dezer reis mag men er op wijzen, dat de draad'tooze pos»*, der «ThysviHe», voor de eerste maal, in be stendige verbinding was mot Belgie en Cor.go, sedert de afvaart int Antwerpen tot do aankomst te Boma, en'zulks dank aan een moderne statie me$ korte gol ven. De volledige draadloos^ post der boot bevat twee vonkuflzétffters cener macht van onder scheiden:- ij& f.509 en 250 watts en een er draagwijdte van 800 en 400 kilometertwc'e uitzenders met' tusschengolven, d'o eehe van 1'.500 watts eeitcr draagwijdte van 2.00(V kilometers, in telegrafie eh van 3.000 kilometers in telefonie, en dë andere van 500 watts met korte golven, van Belgifechc fabri- katio'eener praktisch onbeperkte draag, wijdte. Vier opvangers van verschillen de golven laten gelijktijdig uitzendin gen en opvangingen toe. De post be helst ook een radiogoniometer waarmeö men in dichten mist kan varen. De post werd bediend door den eersten seiner Paquot en de seiners; Levèque, I.yon en Vervoort. DE WELGELUKTE VLIEGTOCHT VAN MAJOOR MADDALENA De Italiaansche vlieger Maddalena is dus Woensdag na een tweede verken ningsvlucht, te Kingsbay teruggekeerd, na cr in gelukt te zijn het kampement van Nobile te ontdekken en er met be hulp van valschermen levensmiddelen, wapens, geneesmiddelen en een cylin der om rook te imaken, neergelaten te hebben'. Majoor Maddalena verklaarde dat hij Donderdagmorgen opnieuw naar het kampement van Nobile vliegen zou en er zou trachten te landen wat hij de eeratc maal niet heeft kunnen doen ter oorzake van den korten afstand der ver. schillende ijsschotser;. Ziehier lvoe de vlieger er in gelukte liet kampement van generaal Nobile te ontdekken Na kaap Barren te hebben overvlo gen tot over kaap Noord, bereikte hij het Fova-ciland. Volgens de laatste berichten yag, Nobile bevond deze zich op 5 km. yan dit eiland. Op hetzelfde öogenblik seinde de «Gitta di Milano» aan Nobile dat hij aandachtig de streek moest onderzoe ken, aangezien majoor Maddalena mot de «Savoie» op weg was om hem op te zoeken. Sergeant Biagi, de radio-telegrafist van de «Italia» seinde onmiddellijk Ja, wij hebben een vliegtuig be merkt Een weinig nadien seinde Biagi op~- nieuw Vliegtuig Maddalena vertrokken, na ons kampement, herhaalde malen overvlogen te hebben Majoor Maddalena verklaarde inder. daad bij zijn terugkeer te Kingsbay dat hij meer dan een uur lang het kampe ment van Nobile overvlogen heeft. Generaal Nobile heeft aan den kapi tein van de «Citta di Milano» te Kings- bay, volgens telegram gezonden r «Pak ken ontvangen. Trachten ze binnen te halen DE VERMISTEN Naar men weet, veronderstelde Nobi le, dat het hulsel van de «Italia», met de andere zeven man aan boord onge veer 30 km. Oostwaarts zou zijn neer. ekomen. Maddalena heeft gisteren zijn BELANGRIJKE VOORDRACHT (metlichtbeelden) over Iedereen, Bedevaarder of nief, is verwacht, Maandag 25 Juni aanstaande in T GROEN KRUIS, om 7 1/2 uur stipt. vlucht ongeveer 50 km. Oostwaarts uit gestrekt zonder iets van de «Italia». to ontdekken. Als het niet zoö; moeilijk was op het grillige ijsveld 'duidelijk voorwerpen die door hun kleur niet scherp afsteken te ontdekken, zou dit al heel bedenke lijk klinken. Nu kan men nog hoop koesteren, dat hij het met ijs bedekte luchtschip over liet hoofd heeft gezien. Wel blijkt intusschen, dat het uiterst moeilijk zal zijn deze groep te vinden, zoodat de reddingskansen voor Pontrc- moli, Lago e.a. gering zijn. Van Amundsen nog geen enkel le venstreken. Ook dat begint er bedenke lijk uit te zien Ten slotte begint men thans ook, ge lijk wij' reeds zegden te vreezen voor het lot van het dappere drie!al, dat ziclr van Nobile heeft afgescheiden om to trachten hulp te halen op Spitsbergen, Dat zij bij elkaar zestien mensehenle., vens, die misschien al verloren zijn, Daarmee zou het avontuur van de «Ita lia wel al te duur zijn betaald DE ZWEEDSGHE VLIEGERS ZIEN NOBILE NIET MAAR HIJ ZIET HEN WEL. Stefani meldt dat builen clen vlieger Riiser Larsen, twee andere Zweedsehe vliegers op verkenning gegaan zijn om- de groep Nobile te zoeken Alhoewel zij duidelijk door generaal Nobile gezien werden, gelukten Zij er niet in hen te ontdekken. Door hare aansluiting bij de Machti ge groep Leuven biedt de GENTSCHB BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkome!* zokorheid aan de haar toevertrouwde, gelden. Alle Inlichtingen worden er met de' meeste bereidwilligheid kosteloos yer« strekt. Spaarkas 6 bruto, ten allen tijde, beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking' van bedrag. Kasbons op 6 maand 5 <fc> netto, naamloos, ten allen tijde .terugbetaal"» baar op aanvraag. 25.4 WV DE TOESTAND DONDERDAG. *"ln den toestand, is Donderdag weinig of geen veranderigg gekomen, alleen schijnt het nog wat kalmer aan de ha ven te zijn. Op de Brouwersvlict scharen dc werklieden niet meer te samen zooals, de vorige dagen. Het eenige vervoer dat er nog gebeurt1 bestaat in het verder weghalen van wa gens en materieel van stouwers en na. lies. De poorten die toegang geven tot dc Scheldekaaien zijn gesloten. Hier en daar werkt nog een ploegje vaste mannen en scheepsnianschappen zoo goed mogelijk, met veel ijver en op offering om wat goed te laden en te lossen. Van wege de stakers is de kalmte volledig. Nergens ziet men stakers slen teren en van opstootjes of twistpartijen hoorden wij niet. De kraanmannen maken van den on- geiwenschten rustigen tijd gebruik om hun tuigen na te zien, te smeren, te herstellen en te schilderen. B3J MINISTER HEYMAN. Uit Brussel wordt ge-meid dat M. Hoy- man, minister van arbeid en nijverheid een onderhoud had, Woensdagavond, met de socialistische leiders der sta kingsbeweging, M. M. Soiners en Van .JjJycken, om na te gaan in welke voor waarden een einde aan dc slaking zou kunnen gesteid worden. De leiders be. loofden alles, wat van hen afhangt in het werk te steller, om zoo haast moge lijk een oplossing aan het geschil te geven. Donderdagvoormiddag had de minis ter oen onderhoud met de afgevaardig den van Christen Dokwerkerssyndicaat van Antwerpen, M.M. Meeuwissen en Teurlings en hij onderhield zich lang met hen over den toestand. «VOORUIT» WAARSCHUWT DE GENTSCHE DOKWERKERS «Vooruit», het orgaan der Gentsche sodalis!en bevat een bericht aan de Gentéclie dokwerkers om zo op hunne hoede te stellen tegen de van Moskou- uitgaande imanosuver, die de staking jri dc haven van Antwerpen deed losbre ken. Maar waarom neemt dan toch do dok. werkersbor.d van Antwerpen die com munistische. «affaire» oyer, X Zitting van Donderdag 21 Juni 1928 De zitting vangt aan om 2 ure on dec voorzitterschap van M. BRUNEI1. VERSLAG. M. PUSSEMIER (katholiek) legt lvet verslag neer namens, de Kamerkommis sie van financies óver het wetsvoorstel, wijzigingen brengende «aan de wetge ving van 1927 op de ir.komstenbelas- ting- (bedrijfsbelastin) De Kamer zet vervolgens de bespre-, king voor dei' Begrool.ing van Binnen landse he zaken en Volksgezondheid. DE STAKING TE ANTWERPEN M. JOORIS, liberaal, dringt aan op de bespreking der interpellatie over de havenstaking te Antwerpen. M. HEYMAN, minister van nijverheid en arbeid, zegt dat de regeering de in. terpellatie aanvaardt, doch wenscht dat dezelve» zou piaats grijpen, wanneer do mislukking is gebleken d$r pogingen tot verzoening, en beslechting van liet kon- flikt. De heer minister verhoopt dat men voor Dinsdag wel zoover komen zal. Anders zou het debat Dinsdag kun nen plaats hebben. M. VAN' GAU.WELAERT (kalh.) zou verkiezen dat er niet geïnterpelleerd zou worden. Er zou beter worden ge tracht zoo spoedig mogelijk eene oplos sing aan het. konfJikt te verkrijgen; men kan altijd nadien het geval bespre, ken< DE DAGORDE. Een lang debat ontstaat over de vast* stelling der dagorde voor de toekomen, de week. Dc heer VOORZITTER stelt vooij Woensdag en Donderdag namiddag (e Wijdon aan de begrootingen evenals ook Woensdag voormiddag. Dit wordt aangenomen Donderdag inorgend zullen de ver schillende andere ontwerpen aan da dagorde komen, waaronder het ontwerp op de academische graden Vrijdag namiddag zou men het ont werp bespreken betreffende dc abnor male kinderen. M. JASPAR, eerste minister dringt aan op de stemming der begroolingen. Het is ongehoord dat men half Juni nog moet werken met voorlocpige twaalfden. M. VANDERVELDE, soc., komt op te gen de vraag van M. Jaspar en beweert dat de minister verscheidene wetsont werpen schamoteeren wil onder meer datgene op de amnestie. Een voorstel van M. Huysmans lui dende dat de bespreking der amnestie, wel zal plaats hebben onmiddellijk na dc begrootingen wordt verworpen door 89 stemmen tegen 84 en 3 onthou dingen. HERNEMING VAN HET DEBAT M. FISCHER, soc., protesteert tegen: zoogezegde inbreuken op de gemeente lijke zelfstandigheid. M. MERLOT, soc., burgemeester van Saraing, in eene lange redevoering, spreekt van de. kwestie der electriciteit, In weerwil van een protest van M. FEU1L1JEN, katholiek die de socialis tische obstructie aap. den kaak stelt wordt tot de naamafrocpiag overgegaan dewelke laat blijken dat de Kamer niet, meer in voldoende getal is en de. zit ting wordt geheven.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1