I I: li Be Slag der Gulden Sporen Woensdag Juli 1928 Uit het Vatihaan Onze reuzen begroeten Maarschalk Foch De staking- te Antwerpen Dienst Qostende-Dover Ministerraad De miljardair liochfeller Het vergaan van de Angamos De oudste man ter wereld De geheimzinnige ver divijning van Loewenstein Kerkstraat, 9 en SI, Aalst. Telefoon 114. XXXIVe JAARGANG NUMMER 159 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuf/el-De Gendt Pcblictteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxtaan, 13 te Brussel 1 Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. H.Charlotte onop4,00Zonaf7,51 iNieuwe Maan den 17 Gevolgen en beteeken is van den slag (1) Door zijno overwinning op het Transche leger, ontsnapte Vlaanderen aan liet uiterste gevaar voor zijne onafhankelijkheid zoo werd de, sedert Bouvines, stocds aangroeiende overmacht van Frankrijk geknakt en vervloog de droom van uitbreiding lot aan de Rijngrens; zoo kon, tus- schon onze machtige gokuren. het jSpieland opdagen onzer vereenigdo hertogdommen en graafschappen, ba kermat van ons katholiek Belgid en waarborg derEuropeesche veiligheid. En daarom is do .11" Juli een on sterfelijke dag voor ons Vaderland,' dag op wplkon de grondslag werd golegd van onze nationaliteit, en welken men ontheiligen zou, wildo men er een gelegenheid in zoeken om oneenigheid of verdeeldheid onder do Belgen te zaaien. Van oneenigheid, met iri dien strijd onzer Vaderen tegen Philip den Sclioone een klassenstrijd tezion; van verdeeldheid, met er een rassenslrijd van to n u ;on. Het was geen Klassenstrijd Vooreerst, wat vermaardo geschied schrijvers er ook van donken, het stoot tegen de feiten en de rede mot klassenstrijd voor den dag te komen, wanneer meer dan drie honderd edel lieden samen mei het volh, onder den zegen van don Paus en den steun dor kerkvoogden, den strijd voeren tegen een dwingeland die ons graafschap kwam in te palmen, om het uit te zuigon en zijne verdere veroveringen voor te bereiden. Zulke onzin verdient geouc meerdere wederhelegging. Het was nog min een Rassenslrijd Nog min kan er spraak zijn van rassenslrijd, wanneer men met de Franschon, niet alleenlijk Vlamingen maar Brabanders, Hollanders en Friesen ziet heulen en strijden en, met do onzen, naar aanduiding van Du Glos zolf, ridders uit de Waal- sche Gaa en voetgangers uit Fransch en Wnalsch Vlaanderen en hoven dien, die zes honderd Waalsche rui ters der achterwacht, door Jan Namen gezonden, met andere ridders uit Zuid Brabant, Luih en Duitsch- land. zonder dewelko do slag vermoo- delijk verloren w;as. Voegt daarbij dat da prinsen zolf, onze aanvoerders, in hunne uitgaafro- koningen en briefwisselingen slechts do Fransche taal gebruikten. (Even als, ettelijke jaren nadien, Jacob van Artevelde) zoodat Pirenne schrijft dat de Prinsen eene menigte werk lieden en boeren tan strijde voerden wier taal zij nauwelijks kenden Hoeft men nochtans niet, in do Brugsche Motten al de niet Vlaamsch sprekenden vermoord Men heeft, in dien nacht van op stand logen verdrukkers die ons n e'. den dood bedreigden, een middel gebruikt om die vijanden, ia xle dui sternis, te orkennen en dit middel bestond in twee woorden, moeilijk om naar behooren uit te spreken door al wie hier niet geboren waren. Men oordeelde naar don tongval even gelijk, op Groeningeveld, onze stambroeders do Brabanders zich ver- rieden aan hunne gowestspraak, en (laar neergehakt wierdon, niet omdat zij Brabantsch spraken, maar omdat zij vijanden waren. De taalkwestie heeft dusvolgcns niets te zien in dei: Gulden Sporenslag. Hoe ongerijmd is damereet: Hor- nomen wij hot werk onzer voorvade ren, scheuren wij het Vlaamsch ras af van het Waalsch De helden van Groeninghe, Walen en Vlamingen, in den zelfden opstand samengetrokken tegon don machtigen Koning van Frankrijk, dio niet anders bedoelde dan al de proviuciöen, dio het hedendaagscli België uitmaken, in te palmen, dachten voorzeker niot aan broederstrijd togen malkaar. Zij dacinen er niet aan, niet moor dan onze schrandere Jacob van Artevelde, die droomde aan veroeniging derzelf- de provinciën, omdat er in onze gewesten gesn spraak kan zijn van rassonstrijd. Er bestaan geen twee rassen in België België is tweetalig, maar niet twee- rassig (1) Uit list boek Do Slas (lor Gulden Spoi'on in 1302 dooi'don Aalstènaar E. li. Hector Bonner. Pastoor te Audegeiu by (Den (leriïioncie). To vorkrijgen in den Bookbandel J. Van Nuïfol-De Gendt, Kerkstraat, 21. HET VIERDE EEUWFEEST, DER OAPUC1JMEN In audiëntie bij den H. Vader. Uit Home wordt gemeld De H. Vader heeft Donderdag den magister-generaal der mindcrbröedefrs- eapucijnen met de curie van het gene ralaat en vele andere vertegehwoordi gers van Capucijnenklooslcrs ter gele genheid van het vierde -eeuwfeest der orde in audiëntie ontvangen. In een rede, welke door Z. H. werd uitgesproken, werd herinnerd aan de verdiensten welke de orde der Capucij nen.in.den loop dier vier eeuwen heeft vergaard. De 11. Vader verheugde zich (e kunnen mededeclen dat de orde thans 11.000 leden telt, hetgeen een over vloedigen oogst van weldaden doet ver- hoopen. De reuzen van Frankrijk en België hebben Zondag een groet gebracht aan maarschalk Foch te Gassel. Een groote menigte was op den schilderachtig gelegen foilberoemden heuvel samengestroomd tóen om 15 u. de stoet, die gevormd word in de Maar schalk Fochstraat, in beweging kwam: Sire Jean en Alice, van Waver, stapled aan het hoofd, gevolgd door een histo rische groep uit de achttiende eeuw, met middenin, de reuzen van Veurnje'. Dan slappen aan Manten en Kalle, uit Kortrijk, Jan, de Houtkapper, «reu ze» van Steerrvoorde, in-Fransch-Vlaan7 oeren; Goliath, zijn vrouw en het «Kin» neken» uit Geeraardsbergen; de reuzen van Valenciennes, leper, Bourbourg, Oostende, Belle '"Thierien, enz,, om le eindigen mot de reuzen van Gassel zelf. Oude dansen van do streek werdén op de Groote Markt uitgevoerd door ge kostumeerde groepen, na afloop waar van de :fecststcmming nog werd ge handhaafd door'dë talrijke konccrten. Iedere reus was omgeven door* een lijfwacht, wat zeer schilderachtig was. De opgetogen menigte spaarde haar toe juichingen niet. DE TOESTAND VERBETERD Maandag morgen was er aan de ha ven veel meer beweging als naar ge woonte en stonden aan de gebruikelij ke aanwervingsplaatsen tal van werk lustige dokkers. Ook was er veel vervoer waar te ne men, bijzonder in de dokken. Aan do Seheldekaaicn liggen26 sche pen waarvan aan 23 gewerkt wordt met verschil li ge ploegen. Slechts aan 3 sche pen wordt niet gewerkt. Aan de dokken wordt in het geheel aan 73 schepen gewerkt, waartuss.chen met 3 en 2 pioegen wcrklustigen. Alles is rustig en de noodige maat regels zijn getroffen om de werkwilli gen te beschermen. In den loop van don morgen, deden de heeren hoofdcommissaris Pergoot, en Van der Steen, commissaris, der Mid- denafdecling een inspectietocht. Meer en meer bieden zich beroeps- dokkers aan om' de plaats in te nemen van de gelegenheidswerk-willige^ zooals de klerken, losse werklieden en nalic- mannen. Aan verschillende schepen wa ren de ploegen geheel uit beroespdok- kers samengesteld. DE SOCIALi3TEN VOOR VANDAAG SIJEENGERGEPfiN Hef kan vandaag ecu beslis worden. De socialistische stakers in de stad en op den builen zijn op een 20tal ver gaderingen bijeengeroepen. In het Rubenspaicis spreken de hee ren Eekoleers, Laroche en... Piet So- mers. Deze laatste mag nog eens mee praten, maar liet zou wel eens van de laatste koeren kunnen zijn. In de zaal van het Bondsgebouw spreekt Jan Ghapellc, üssende dag DE OVERDRACHT AAN DE SPOORWEGMAATSCHAPPIJ Men weet dat in beginsel de regee ring besloten heeft, den dienst van de jjaketbooten Oostende-Dover aan de Maatschappij van Belgische spoorwe gen over te dragen. Ir. het departement van Spoorwegen -wordt thans de laatste hand gelegd aan het opstellen van dc overeenkomst betreffende de overla ting. I>e lijn zal aldus definitief opgeno men worden in liet net van de Belgi sche verkeerswegen. Dc overeenkomst zal in bijzonderheden de verplichtingen vaststellen die. dc M'aats.chappij bij dc overname op zich neemt. Buiten deze in zake dc tarieven, komfort, veiligheid enz. is er o.m. de verplichting van hel kapitaal der booten le delgen op 15 jaar. De thans varende pakethoolen zul len herschat worden zoodat in de boek houding slechts mot de werkelijke waar de zal moeten rekening gehouden wor den. De Maatschappij zal om de twee jaren een nieuwen paketboot in, de vaart moeten brengen. Men weet dat de regeering op rieke- ning'van het herstel in. Duitschland twee pakethoolen heeft, besteld. Deze zullen eenvoudig aan ;de Maatschap pij worden overgedragen daar zij als reeds bestaande in het bcdrijfmaterieel zullen geacht worden, -V DE LEGERHERVORIY1ING De ministers hebben Maandag hun ne wekclijksche vergaderingen gehou den. De bespreking liep grootèndcels over de parlementaire werkzaamheden, in verband met de obstructie der socia listen en het vraagstuk der. legerhcr- vorming. De regeering, 't akkoord met de ka tholieke en liberale partijen, wil en zal dc militaire kwestie voor het einde van het verlof tot ecne oplossing brengen. Doch, hoe Er blijven nog vijf bud- jettcn af te handelen. Indien mei1, daar mee voortgaat zooais in de vorige we ken, 't is te zeggen, met dc stelselmati ge obstructie der socialisten,, dan komt men met do militaire kwestie in geen geval klaar. Daarom zou M. Jaspar beslist heb ben krachtdadig op le ireden in liet Parlement. De eerste minister zal waar schijnlijk Woensdag of Donderdag, iri de Kamer eene verklaring afleggen, ei- schende de stopzetting van de bespre king der budjiotlen de onmiddellijke stemming van voorloopigc kredieten, en dan dadelijk de behandeling der mili taire kwestie. De huidige zittijd zou ook niet gesloten worden zonder dc afhan deling der amnestiekwestie. De raad heeft nog enkele punten van minder belang onderzocht en ten slotte ëenige zaken van bestuurlijken aard af- ehandeld. 89 jaar oud. De gekende Amerikaansche miljar dair John D. Rockefeller heeft Zondag zijn 89e verjaardag gevierd. Te dier ge legenheid heeft hij eer. lange rit ge daan per auto. De Amerikaansche bladen herinneren aan dat M. Rochefellcr lot hiertoe eene som van 702.132 dollars, hetzij ongeveer i 3 miljard 725 miljoen frank uitgedeeld heeft aan allerlei liefdadig heidswerken. HET VERHAAL VAN DE GVERLEVENDEN De vier overlevenden van de Chi- Icensche scheepsramp hebben liet vol gende verhaal opgehangen van het ver gaan van de Angamoa liet stoomschip had Punta Arenas, in de straat van Magcllaan, verlaten met 76 reizigers en een bemanning van 215 kopper, aan boord. Vrijdagavond woedde een verschrik kelijke storm en urenlang mo-est de An gamos tegen wind en golven worstelen. Toen brak tot overmaat van ramp het roer en' het schip werd dio speelbal der golven. Om 10 uur des avonds botste liet op de rotsen. De reddingsbooten, die le water waren gelaten, sloegen onrïiid- dellijk om en de inzittenden werden met kracht in het water geslingerd. De kapitein van'het vaartuig, ziende dat hij de ramp niet kon voorkomen pleegde zelfmoord op de brug van het schip, door zich een revolverkogcl in het hoofd te jagen. Onder de passagiers speelden zich vreeselijkc tooneelèn af. Er werd ge vochten om reddinggordcls en plaatsen in de booten en Zelfsi om drijvende wrakstukken om zich aan vast te klam pen. Toen eenigé uren later sleepbootcn er, andere vaartuigen op de plaats dei- ramp verschenen, was er niets-meer te zien, wat zich verklaart door het feit dat de Angamos niiddendoor gebroken is en dat de twee ;helflcn in do diepte verdwenen. Het schip was in 1890 in Schotland gebouwd voor de Ilaliaansehe marine. HET LAATSTE BERICHT (Draad-loos). Uit New-York ver neemt men het laatste bericht dat door het vergane stoomschip Angamos werd uitgezonden, een radiogram was, dat zeer onduidelijk te hooren was en slechts door éën schip werd opgevan gen. Dit bericht iï\clddc dat de radio- installatio van het "schip niet in orde i. VELE LIJKEN AANGESPOELD Soldalen hebben op het strand, te genover de plaats der ramp, ontelbare lijken aangetroffen, die daar zijn aan gespoeld. DE OVERLEVENDEN (Draadloos). - Naar gemeld wordt bedraagt bet aantal overlevenden van de ramp zes. Het wordt met mogelijk geacht dat nog meer personen in den stroom .dc kust bereikt hebben, Men heeft den oudsten man van de wereld ontdekt. Het is niet de eerste maal, dat dit .geschiedt. Gcruimen lijd hoeft het rekord op naam gestaan van Zora Aga, een inwoner van Konstanti- ■nopel, die nu eens 150, een paar dagen daarna 153 en een week daarop 155 jaar oud heette te zijn. Maar hij was niet dc ecnigc. Een jaar geleden werd een vrouw le Angora dooi- dc bladen beschreven als energiek en vroolijk» bij de volkstelling ingeschreven als heb bende den cerbiedwaardigen leeftijd van 160 jaar. In 1923 wisten eenige bladen te Peking te melden, dat aan een man Mandsjoerije, die 103 jaar bleek te zijn, een ouderdomspensioen was ver leend. Maar de werkelijke authentiek oud ste man van de wereld schijnt Tad ja Moeslasitsj, een inwoner van Polu.g, bij. 'i Moslameer, inde Herzegovina lo-zijn. Moeslasitsj is, wanneer men •le J'arij he bladen mag gelooven, geboren in 1773 en is dus. thans 155 jaar on-J. Hij kan zich nog zeer goed herinneren, in 1804 te hebben deelgenomen aan den vrijheidsoorlog der Serviers tegen dc Turken. En het is voor hem een reden lot groote voldoening, dat Servie die vrijheid, waarvoor hij 124 jaar geleden thans hecftT verworven. Dc servier,Tadja Moestasisj heeft als eigenaar van een kleine hoeve, altijd hard moeten werken. Alkohol drinkt hij slechts weinig en ook aan tafel is hij matig. Ernstige ziekten heeft hij nooit gekend. In zijn familie zijn honderdjarigen trouwens geen zeldzaamheid. Zijn jong ste zoon, een knaapje van 103 jaar, is onlangs overleden. MEN ZOEKT HET LIJK VAN DEN VERDWENEN BANKIER OP. Advocaat Convert, schoonbroeder van M. Loewenstein, die het onderzoek volg de door den recher M. de la Ruwière, heden voornoen gedaan; onderzoek dat tot een uur des namiddags voortduur de, verklaarde dat hij de overtuiging heeft dat zijn schoonbroeder wel dege lijk dood is. Het staat vast dat een man vallend van eene hoogte van 1600 meters ver stikt is vooraleer hij in het water neef- komt. Buitendien bestaat er veel kans dat men het lijk eerlang weervindt. Gewoon lijk werpt de zee de lijken terug tus- schen den achtsten en den twaalfden dag. Het is dus bijna zeker dat het aan spoelen zal in de buurt van Gravelines. Wij bevolen opzoekingen in die buurj ten. Talrijke autobootjes onderzoeken de zee. DE MEENING VAN DEN ONDERZOEKSRECHTER De onderzoeksrechter verklaarde on geveer wat volgt. Ik onderhoorde dc ge tuigen gedurende drie uren en half. Do dactylografen hebben mij niets nieuws medegedeeld.. De vefklaringen van den loods en van den mecanicien waren meer belangwekkend. Zij veropenbaar den dat zij bij de terugreis naar Croy don beiden' poogden dc deur te openen, terwijl het vliegtuigen volle vaart way. Die deur gelegen achter dc fuselage, on dergaat minder luchldrukking. Ook konden zij haar openen. Ik ben van meening dat I.oewonsteirt wel degelijk in het vliegtuig stapte, dat hij nergens ontscheept werd en dat hij uit hot vliegtuig viel. De veronderstel ling van een ongeval schijnt mij do meest logische. Ik had het inzicht het vliegtuig te rug te doen komen en het te doen oo- dcrzocken door deskundigen M. Alard, leider van het luchtvaart technisch la boratorium. Maar het werd door het Engelsch ge recht in beslag genomen. Ik meen dat de coroner een streng onderzoek beve len gaal. HET VRAAGSTUK VAN DEN OVERLIJDENSAKT Dan zal eene verklaring kunnen op gemaakt worden en zal men den overlij-: densakt kunnen vaststellen. Het opstel van dien akt is het nete ligst vraagstuk dat een rechter, gekend heeft. Welke overheid moet het doen Ik zie de mogelijkheid niet in dat het in Belgie gebcure. Stierf M. Loewenstein aan boord van een Engelsch vliegtuig Of viel hij in Fransch of Engelsche wateren of lus- schen beide. Wij zijn dus geheel onbe voegd. Zoo de loods van het vliegtuig de rnaehttoekentenis had van een scheeps kapitein zou zulks de kwestie verge makkelijken. Hij zou dien overlijdens- akt opmaken en zou hem doen homolo- geeren in de eerste landingshaven. Da wel ten voorzien echter zooiets niet. ZAL MEN EEN OVERLIJDENSAKTE KUNNEN VOORBRENGEN De familie ving een proceduur aatt leunend op onze wet van 1921, maar deze betreft enkel de verdwenenen van den oorlog. Men zal dus eene rechts pleging moeten invoeren steunend op gelijkaardigheid. Ik heb mij met dc zaak gelast daar Loewenstein in mijn kantori woont IU ben dus de bevoegde rechter. Ik han delde als rechterlijk officier, maar mag tic getuigen den eed niet doen afleg gen. Ik wou het onderzoek doen daar ik van oordeel ben dal een overheids-akto niet volstaat. Eens mijn proces-verbaal voltooid zal ik het aan het parket me- dodcelen voor rechtspleging. Maar d<* prokurèur des Konings is gansch ont wapend. Ik zal den familieraad moeten voor zitten en do opening der erfenis heve len. Maar dan moet men mij een over- lijdensakt voorbrengen. Kan men mij dien niet voorbrengen dan zie ik geenes oplossing. Er blijft wel is waar dc rechtspleging! betrekkelijk verdwenen personen Maan deze duurt lang en kan enkol nu jaren eindigen. OVER HET ONDERZOEK IN FRANKRIJK Men is in de Brusselschc recht orb" j-' kc middens verwonderd over de haast waarmede het Fransch gerecht zijn on derzoek sloot. De eerste getuigenissen moeten vaag, ja zelfs tegenstrijdig ge weest zijn. Twee veronderstellingen moesten bij dien onderzoekenden rechter oprijzen Het ongeluk is het gevolg ccner fout of eener onvoorzichtigheid van een lid van het personeel ofwel eene misdaad. In beide gevallen had de onderzoeksrech ter de volmaakte macht. Hij kon allen in beschuldiging stellen zoowel bij moord, bij onvoorzichtigheid als bij mfsdaad. Hij kan allen doen aanhouden en drie dagen in het geheim houden. In" het, belang der waarheid, had zulks mis schien goed geweest. Ook is het te verwonderen dat dei prokurèur der republiek te Duinkerken het vliegtuig niet in beslag] nam. In rechterlijk opzicht is het Bclgiscli gerecht onmachtig. Zélfs ware er mis daad gepleegd door vreemdelingen in don vreemde kan het parket de" zaak niet in handen nemen. Door hare aansluiting bij de Maohif* ge groep Leuven biedt de GENTSCHBf BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke Fluats te Aalst, volkomen zekerheid aan üe liaar toevertrouwd* gelden. Alle Inlichtingen worden er met d* meeste bereidwilligheid kosteloos ver-» strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijd* beschikbaar, zonder voorbericht noch', bespreking van bedrag. Kasbons cp 6 maand 5 netto» naamloos, ten allen tijde terugbetaal-, baar op aanvraagt V75J^

De Volksstem | 1928 | | pagina 1