15 Christus' Sociale Heerschappij Vrijdag Juli 1928 De staking te Antwerpen geëindigd Landbouwbelangen Hei drama in de Noordpoolstreek De reis onzer Vorsten door Congo Lijkenverbranding Hindoes helpen bij een katholieke processie KAMER Kerkstraat, 9 en 21, Aalst, Telefoon 114 XXXIVe JAARGANG NUMMER |61 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt H.Anaclefus Zonop4,02Zon af7,50 Nieuwe Maan den 17 Publiciteit buiten Mam het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adoif Max laan, 13 te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. De menscken kunnen het vergel jk hetwelk ze gemaakt liekben tusschon God en de wereld niet verder meor doordrijven. Zo kunnen er niet moer uit, ze moeten kiezen: of voor of tegen Christus zijn. Voor diezellde keuze stonden de menschen toen hot Ev:m< gelie hun do eerste maal gepredikt werd; toen spraken zij zich uit voor Christus en de heidensche wereld werd wingewest van Christus. Door den loop der tijden werden de welda den van 't Evangelie minder merk baar, alle soort van dwalingen werdon verspreid, drongen door in hot inner lijk en uitwendig leven der volkeren en zoo staat de menschkeid wederom voor dezelfde keuzo zich stellen voor of tegen Christus. Is de tegenwoordige tijd het ge schikte oogenblik om den knoop door te halen, om 'n definitieve oplossing te geven aan zulk belangrijk vraag stuk Ik antwoord volmondig Ja ten minste als wij door een groote kracht inspanning hot oogenblik geschikt malton. Christus' Rijk wordt niet besloten in eenig aardscb doel, noch door aardscbe grenzen beperkt. Het is een geestelijk en eeuwig rijk. Maar wij moeten dit niet aldus verstaan, zooals bet liberalisme wil, alsof het dan lou ter geesten-rijk ware, niet bewerk baar op aardo en in de rtof. Tot Pila- tus sprak Christus Mijn rijk is niet van deze wereld Hij zeide niet Mijn rijk is niet deze wereld De oorsprong en het doel van zijn rijk zijn goddelijk, ver boven de aarde uitgaando maar niet van do aarde uitgesloten; Heersclit Christus over bet menschdom in verstand, wil cn bart, de menschenziel leeft hier op aarde in het stof. Christus' heer schappij werkt dus door in de aard scbe, zelfs heele maatschappij zelfs do economische, heeft dan ook een geheel ander aanzien, al naar gelang Christus er waarlijk heersclit of niet. In de gozelschappen, gezinnen, ge meenten, landen en werelddeelen, kunnen wij dat gemakkelijk waarne. men. Tol Christus' Rijk behooren naas tenliefde,matigheid en eerbaarheid in gezelschappen en ontspanningen. De schaamtelooze heerschende kleed of liever uitkleedmode der vrouwen is niet het rijk van Christus, maar een machtsmiddel van Satan, waar mee hij zells binnen bet kerkgebouw, tot do Communiebank en de plechtig heid des huwelijks tracht door te dringen. Een geheel onchristelijke brutale cinema, afbeelding en licht zinnige en zondige verhoudingen, on tucht, echtbreuk en zelfmoord, is evenmin in Christus' Rijk. maar even zeer 'n machtsgebied van Satan. In liet huwelijk en de familie zijn de ongeoorloofde kinderbeperking en de echtscheiding, de neutrale opvoe ding der kinderen en bet najagen van winst en genot vóór da hemelsche goederen een opstand tegen bet Koningschap van Christus, een on derwerping van Satan. Ook de Staat beeft Christus' zeden wet te huldigen. Christus beeft wel den Staat een eigen gebied toegewe zen, onafhankelijk van de Kerk, maar niet onafhankelijk van Hem, En wijl de Kerk zijne leer verklaart, heeft zij mildollijken iuvlood in den Staat, On verschilligheid tegenover den waren godsdienst, godsdiensteloos onder wijs, verwaarloozing tot verkrachting der sociale gerechtigheid on der ver dediging van het wettig gezag zijn den "Staat niet geoorloofd, evenmin als het toelaten der schending der openbare eerbaarheid. Do vruchten der naleving van Christus maatschappelijke wet zijn gerechtigheid en liefdo, vrede en welvaart. ALGEMEENE HERNEMING Zooals aangekondigd, werd Woens dag morgen het werk aan do haven hervat. Over het algemeen gebeurde de w©rk herneming heel normaal, en scheen het of er vroeger niets gebeurd was. Bij den Christen Dokwerkersbond hebben al de leden, zoowel die van do slad als van den buiten, zich aangebo den. Van do andere bonden mag imen over 't algemeen hetzelfde gezegd. Aan de Scheldokaaien wordt druk gewerkt aan al de schepen. In de dokken wordt ook met vollo ploegen gewerkt. Doch het aantal al daar liggende- schepen was niet hijzon der groot, doordat vele booten orde had den gekregen elders te lossen. Daar door moesten vele werklustig© dokwer kers onverrichterzake huiswaarts kce- ren. Hot zal nochtans maar eenige aagen duren, alvorens het werk gansch nor maal zal zijn, en eenieder, die wil, zal kunnen werken. Immers, al de schepen die thans op zee zijn, krijgen orde te rug naar Antwerpen te stoomen en daar te lossen. Hier er. daar deed zich wel een inci dentje voor, wat onvermijdelijk was maar 111 't algemeen was de overgang van staking tot werkhernetning zeer ge- leidelijk. Naar liet schijnt werden rond G uur morgens aan de Damstatie de dok werkers tegengehouden door een hand vol oppositiemannen, die hen aanzetten het werk niet te hernemen. Zij werden door de politie uiteengedreven. Be Communistische leiders hebben er dus niets bijgewonnen. Ilun doel was de kassen der Syndikaten leeg te ma ken en dan baas te spelen, 't Zal voor dezen keer nog niet zijn I Door hare aansluiting bi$de Maohli- ge groep Leuven biedt de QENTSCHE BARK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijk© Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan de baar toevertrouwde gelden. Alle inlichtingen worden er met de meeste bereidwilligheid kosteloos ver strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking \an bedrag. Kasbons op 6 maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde Jerugbetaal- baar op aanvraag. 7.54 vV DE KALK De kalk is een gror.dvcrbetercnd be standdeel, en een noodzakelijk voedsel der plant. Wij hebben de zaak reeds herhaaldelijk besproken, en zullen daar nog op terugkeereu» om wille van het groot belang. Met genoegen bestatigen wij, dat er langs om meer gekalkt wordt Hoe noodzakelijk het gebruik der scheikundige meststoffen ook geworden is, biedt dit sommige nadoelen aan, wel ke door het gebruik van kalk evenwel gemakkelijk te verhelpen zijn. De mees te scheikundige meststoffen verzuren den grond, en zure gronderi zijn slecht. De kalk, een loogstof zijnde, veront- zijdigt de zuren door daar zouten mede Ie vormen. Doch er is meer. Opdat de zwavelzure ammoniak tot zijne veile werking kunne komen, moet hij voldoende kalk in den grond aan treffen; de kalk vormt met het zwavel zuur zwavelzure kalk of plaaster, en de ammoniak wordt in vrijheid gesteld. Nu kan deze rechtstreeks opgenomen worden; hij zet zich ook om tot salpe terzuur, onder welken vorm hij gretigst door de planten, opgenomen wordt. Met de kalk vormt het fosfoorzuur kalkfos.faat, de voornaamste grondstof van het bcenderengestel der dieren. De kalk bezit eer.e verbrokkelende werking op den bouw van den grond; zij tast de aardbestanddeelen aan, zij stolt sommige stoffen in vrijheid, en verbindt zich met andere. Zij begunstigt de opnaimje van stikstof, fosfoorzuur en potasch. De vrije kalk werkt onmiddellijk; de koolzure kalk ontbindt en vormt in den grond keolzurcn ammoniak en koolzure potasch. Daarenboven ontbindt zij de klei en vormt kalk- cn aluminium sili caten, waardoor de potasch van den rond in vrijheid gcs.teld wordt. Uit dit alles besluiten wijhoe ster ker bemest wordt met zwavelzuren am moniak, fosfaat- cn patöschmeststof- fen, hoe meer het gebruik van kalk zich opdringt. Intensiever. QEEN NIEUWS MEER VAN DE GROEP VIGLIERI Storm en mist Naar uit Oslo 11 Jifli geseind wordt, heeft de «Cita di' Milalno» ter oorzalce van het zwijgen der körté golf-bcrich- ten, sedert verschillende dagen geen nieuws meer van de groep Viglieri ont vangen. De «Braganza» is Ic Hinloper aange komen. Sedert drie dagen moeten alle opsporingen per vliegtuig wegens het tempeest en den mist. stopgezet wor den. DE ONTZETTENDE TOESTAND DER GROEP NOBILE-V1GLIERI Nadere bijzonderheden worden nu be kend gemaakt. Havas seint uit Paris 11 Juli Volgens de bijzondere correspondent van de Parijzer «Matin» te Londen wer den thans nadere bijzonderheden over het leven, der groep Nobile aan de En- gelsche journalisten bekend gemaakt: deze bijzonderheden werden, met toela ting der Zweedsche regeering, bekend gemaakt door kapitein Lundborgh. Vanaf den eersten dag der landing op het ijs trachtten de luchts.chipbreu- kelingen zich in te richten zoo betrek kelijk goed als het kon. Den derdén dag kwam een ijsbeer naar hen afgezakt ch prof. Malmgreen, gewapend met den eenigen revolver van de groep, schoot hem op vijf meïèr neer na vijf kogels afgevuurd te hebben... De beer werd gestroopt, het vleesch diende als voedsel cn het vel als. deksel. Herhaaldelijk ontving men het bezoek van de ijsberen, een dezer die zich in het kampement gewaagd had werd aan gevallen door het hondje van Nobile dat hem zoo nijdig in den poot beet dat de beer algauw op de vlucht ging... Was den eenen dag de wanhoop ten prooi, om zich den volgenden aan een sprang- kelken hoop vast te klampen. Nu eens wilde men zich laten sterven, den dood afwachtend op het ijs uitgestrekt;., dan weer kwam er moed in cn wachtte men op betere dagen. Ten slotte- gelukte prof. Malmgreen er in een radio opvang- en uitzend- draad op een bergje te installceren. Zij ne makkers trokken een tent op en maakten een stoof bij (middel van es sence-bussen, den inhoud hiervan werd als. brandstof gebruikt; ook werden de overblijfselen der kabien der fotogra fietoestellen enz. opgebrand. 's Nachts moesten zij er voor zorgen de Poolberen steeds op afstand te hou den. De landing van kapitein Lundborgh die Nobile redde deed de hoop in hunne harten heropvlammen, maar wat is er. sedertdien in hun gemarteld gemoed niet omgegaan DE GROEP MALGREEN GEVONDEN. Moskou 11 Juli. De vlieger Tchouk- hneoski vetrokken van den ijsbreker «Krassine» aan boord van een vliegtuig ontdekte op 80°42 Noorderbreedte en 25o45 Oosterlengte op 20 mijlen ten Oosten van den ijsbreker «Krassine» de groep Mal green. De vlieger toerde vijf malen boven hen. Twee leden van de groep zwaaiden vaandels. Eer. derde lag uitgestrekt. De vlieger zocht eene gunstige plaats om te landen. IN DE ST. JOZEFMISSIE TE LUALABURG Ditu, 10 Juli. Op Zondag 9 Juni, le 9 uur 's morgens hebben de Vorsten, door blanken en negers toegejuicht, in auto Luala verlaten en langs den post van Luxemburg, voornaam handelscen trum en langs verscheidene inboorlin gendorpen, hebben zij de St. Jozefsmis sies te Lualaburg bereikt. Deze missie der Paters, van S.heufc is de residentie van Mgr Dc Clcroq, apostolisch vicaris van Boven Kasai. Zij beheert een Klein Seminarie, eeii school voor catechisten en een lagere school voor jongens. De Koning cn de Koningin werden luide toegejuicht door de schoolkinde ren cn door de inboorlingen die uit heel den omtrek naar de missie waren ge stroomd. Na een plechtige dienst in: de kerk te hebben bijgewoond, hebben onze Vors- ten onder geleide van Mlgr Dc Glercq de missiegebouwen bezocht. Zij zijn allen, in. steen opgetj'pkkcn, en beslaan een aanzienlijke ruimte ge bouwen voor Paters, voor dc Zusters, voor de scholen, de kerk, de stapel- huizen, dc schrijnwerkerij, het s^ne- dorswftrk-nuis, dc steen- en pannenbak- kerijen, de stallingen, enz. De waterleiding en de eleclricitcit ontleenen hunne drijfkracht aan de na bijgelegen stroom. De missie voedt iederen dag gemid-< deld G00 kinderen cn 1000 kinderen uit den omtrek kooien er vrijwillig naar de school, waarbij sommigen dagelijks verscheidene kilometers moeien afleg gen. In den loop van het bezoek herin nerde een der Paters de woorden die Prins. Leopold uitsprak bij zijn bezoek aan de missie op 28 Juli 1925; «Nu ik Lualaburg heb gezien, begrijp ik boe uit do abdijen der middeleeuwen som mige gro.o^p steden van Europa zijn ontstaan. Onze Vorsten bezochten daarna de scholen en klassen: de school voor. 400 jongens en het kwartier voor gehuwde leerlingen er. leeraars, die allen in goed onderhouden steenen huizen wonen. Daarna bezoek aan het kwartier der Zusters (Zusters van Liefde, uit Gent); waar zij de meisjesscholen bezochten, de werkhuizen, de huishoud- en be- roepsschool, het dispensaFiuirU en het hospice, waar 65 weduwen en kinderen een onderkomen vonden. De Zusters bedienen er ook een hos pitaal met drie1 paviljoenen, waar slaap zieken, melaatschcn, zinneloozen, blin den en verminkten verpleegd worden. Na dit lang cn interessant bezoek zijn rond 13 uur onze Vorsten met den koninklijken trein voortgereisd, IN KATANGA. Op den weg waren alle staties ver sierd en waren de inboorlingen toege stroomd om de «groote blanke opper hoofden» le zien. Te 7 uur 's avonds bereikte de ko ninklijke trein Kaulu, waar hij bleef staan tot 4 uur 's morgens. TlT^uur. Maandag morgen, bereikte dc trein li^i gebied van Katanga, na tc Bushima over dei 70 meters, lange meta len brug, de grootste tot hiertoe in Con-- go'gelegd, gereden te hebben. Om 9 uur reed de koninklijke trein binnen te Ditu, waar ook een trein met de autoriteiten uit Elisabethville was aangekomen: de gouverneur Heeneii, M. Droogmans, Mgr de Hemptmne, enz Alvorens te vertrekken ging Koning Albert bij de inboorlingen en onder hield zich met hunne opperhoofden. Daarna woonden de Koning en de Ko ningin inboorlingendansen hij, tot groot jolijt detr negerbevolking. Vervolgens halt te Kukama, waar .1-3 Vorsten, afstapten en met militaire eer begroet werden. Hunne Majesteiten werden hier ont vangen door de overheden van Katan ga, alsook door M. Gall, bestuurder der Union Minière, Janssen, bestuurder der C.F.K. en Louis, voorzitter der Handels- kamer van Katanga. Kolonel Heenen, gouverneur van Ka- tanga nam hier plaats in den konink lijken trein, die te 10 uur de reis naar Elisabethville voortzette. Een crematorium of Lijkverbrandings oven aan de Grens in Hollandsch Putte In een vorige zittingsperiode van de Kamer werden wetsvoorstellen afge wezen, waarbij de verbranding van lij ken in ons land verboden blijft. D:s hoofden van de Vrijmetselarij en de Vrijdenkers moeten het er Ibans op ge zet hebben om toch hunnen zin door te drijven. Zij zouden nu plannen hebben om op dc Hollandsche grens onder de gemeente Putte een Crematorium of Lijkverbrandingsoven te stichten. Dc verbindingen van Antwerpen en Brus sel naar Hollandsch Put zijn tegen woordig uitstekend en deze plaats zou dan ook uitverkoren zijn om voor de stichting in aanmerking te komen. De gewezen gemeente-secretaris, C. J. Leys, van Hollandsch Put moet meer van deze zaak weten. Althans hij heeft zich ten gemeentenhuize bij den eclel- achtbaren heer burgemeeester F. Var. de Ven vervoegd en daar informaties genomen over de formaliteiten, welke noodig zijn voor de stichting van een Crematorium. Hij deelde ook mee, dat die plannen niet van vandaag of gisteren zijn. Hollandsch Put begint dan zoo zacht- kens aan een doodendorp tc worden, ,want nu zijn er ook al 3 uitgestrekte kerkhoven van dc Israëlieten uit Belgie. .Het Katholieke. College van burge meester en schepenen, bestaande uit hoeren F. Van de Ven, als burgemeester.. F, Wouters en H. Hendriks, imjoelen he-! vig leger, de slichting gekant zijn. Ook de brave "katholieke bevolking van Hollandsch Put zal zich daarmee niet kunnen vereenigen. Zij vragen ziclï af, wie wel de stoker aan den verbran dingsoven zal worden. Intusschen wacht men den verderen loop af, want over die zaak zal nog wel een woordje gewisseld worden, voor ze ir. werking is. "V- Bij gelegenheid van een processie, die door de Katholieke parochie te Pal- ni op Madocra werd gehouden hebben de overheden minzaam de drie olifan ten van den Hindoensclien tempel aan geboden om micer luister aan de pro cessie bij le zetten.- In deze stad van 17.000 inwoners zijn de meeste heide nen. Pater Louis, S.J. werd bij gele genheid van het feest van Sint Michael op verscheidene manieren bijgestaan door den goeden wil der heidenen. Een handelaar bood hem opschriften aan, een eigenaar looneelschermcn en pal men, een rechter uit de plaats zorgde voor politie. En tot besluit zonden do heidensche autoriteiten drie olifanten van den tempel, benevens de fanfaren, aldus, verhaalt «De Stem van St. I-Tan- ciscus» over de goede verhouding die er tusschen christenen en heidenen ai dé missie van Britsch-Indie bestaat. Zitting van Woensdag 11 Juli. De zitting vangt aan om 10 uren on der voorzitterschap van M. TIBBAUT, ondervoorzitter. De gaat voort met dc bespreking van de voorwaardelijke veroordeeling. llceds een zeker aantal zittngen wer den aan die bespreking gewijd, die trou wens vaji louter juridischen aard is. Slechts eenige leden zijn aanwezig. De zitting wordt geschorst te 12 ure. Namiddagzitting De zitting wordt, hernomen ten 2 u., onder voorzitterschap Van M. BRUNET. De Kamer zet de bespreking voort der; begrooting van landsverdediging. Opmerkingen van ondergeschikt be lang worden geuit door M.M. CARLIER, MISSIAEN, DIERKENS, TROCLET, al len socialisten over art. 3 Wanneer zo klaar zijn vraagt M. CARLIER (soc.)j de naamafroeping. Deze keer blijven dc socialisten in dei zaal. Ze willen de parlementaire werk zaamheden wei saboteeren, doch schij nen toch het effect bij het volk te vree zen. Indien de Kamer door hun schuld niet zetelt trekken ze inderdaad hun pree zonder werken. 11 JULI. M. GELDERS (soc.) stelt voor de zit-, ting te heffen ten 5 ure, omdat het 11 Juli is, verjaardag van den Guldens,po- rendag. M. BRANQUAERT (soc.). Ik steun die motie. "Vlaanderen is een tristig land waar sedert 1302 niets interessants meer gebeurd is. (Gelach)'. We intoeten die voldoening aan onzo Vlaamse he collegas geven. En hij voegt erbij, dat dien 11 Juli zegepraal door Gewijde van Namen ge wonnen werd en dus een Waalsclie ze gepraal was. M. SAMYN (soc.) stemt liet voorstel. De socialisten vragen dc naamafroe- PRO LINES. Vliegt dc Blauwvoet Wanneer men gaat stemmen trekken vele Waalschc socialisten die niet met de Vlaamschc willen stemmen, zich in de wandelgangen terug. M. SOMiERHAUSEN (soc.) neemt ook het woord, doch het gerucht is van dien aard dat men niets verstaat. Verworpen met 95 stemmen tegen 30 en 5 onthoudingen. M. HUT3IN (soc.)' (ordemotie), ver wondert zich erover dat het verslag van M. Sap óver de begroeting van koloniën nog niet is uitgedeeld. D'e voorzitter zegt dat dit gauw zal gebeuren. LANDSVERDEDIGING De begrooting yan landsverdediging wordt hernomen M. VAN DE MEULEBROECK (soc.)| spreekt over dc vergoeding voor loge ment var. militairen. Nog eenige socialistische sprckcra nemen het woord o. a. MM. BOLEYNB en TROCLET. De artikelen der begroo ting werden aangenomen en dc zitting geheven ten 7ul5. De zitting; wordt daarna» geheven.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1