Onze Nationale Feestdag Wekelüksche Brief X3a^lols»,ca. 2O Centiemen Hei drama in de Noor dpoolstr eek De reis onzer Vorsten door Congo Na de moord op Obregon KAMER Uit het Vatikaan DE V Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXI Vo JAARGANG NUMMER |gg Uitgever J,-Van Nuffel-De Gendt ZATERDAG 21 JULI Nationaal Feest Zonop4,U,Zonaf7,42 ZONDAG 22 JULI 1928 IbH. Maria Magdalena Zon op4,12Zona!7,41 Eerste kwart, den 24 Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. AAW 0N2E LEZERS. Tep gelegenheid van den Nationalen Feestdag (21 Juli), zal ons blad Zater dagavond niet verschijnen en zullen on ze bureelen dien dag gesloten zijn zoo als op de Zondagen. Hsden Zaterdag vieren wij de inhul- d ging, die plaats had op 21 Juli I83l van Leopold I, den doorluchtigen stich ter van onze Dynastie. Het was de grootste gebeurtenis, die Belgie ooit beleefde, het was de gebeurtenis, die den geboorteakt van ons onafhankelijk land te boek stelde. Alle gewetensvolle onderwijzer zal niet nagelaten hebben de groote betee- kenis van den glorievollen verjaardag aan zijne leerlingen uit (e leggen en in het hart der jeugd de vaderlandsliefde meer en meer te doen ontvlammen. Uit Engeland gekomen on in De Panne te ontschepen, werd Leopold I, terecht bijgenaamd den Wijze, té Brugge en te Gent geestdriftig ontvan gen. Hij kwam te Laeken toe den 19 Juli, 's avonds en den 2Qs,en hield men zich met de voorbereidselen bezig voor de feesten van den volgenden dag. Te paard, in generaalskleedij, begaf Koning Leopold zich naar de hoofdstad, begeleid door het leger, de burgerwacht en de gekwetsten der Septemberdagen. Op eene met bloemen versierde draag baar rustte glimlachend een verminkte der barricaden. Aan de Laekensche poort werd de gekozene van het Nationaal Kongres in vaderlandsche bewoordingen begroet door den burgemeester Rouppe. Machtig veel volk was toege'oopen, dat huppelde van vreugde. Leopold I had in oogwenk de genegenheid en de liefde van het volk verworven. Het was kwaart na een uur, wanneer de stoet op de Koninklijke Plaats aan kwam. Daar was 't, onder den zuilengang der Kerk van Sl Jacobs-Coudenberg dat de inhuldiging van den eersten Koning der Belgen plaats had, onder de oogen van eene ongelooflijke groote menigte, vóór de leden van het Kongres en al de officieele korpen van den Staat. De plaats was versierd met vaandels en groen gebladerte en groote tribunen waren de plaats rond opgetimmerd. Een troon met witten en gulden he- me^was vóór den tempel opgericht. De Groote Harmonie, rond den Vrijheids boom geschaard, voerde vaderlandsche stukken uit. De zitting nam aanvang. De Koning was eerst in 't midden der vergadering in een eevoudigen zetel gezeten. De Regent, Surlet de Chokier stond zijne macht af. Vervolgens werd de Grond wet voorgelezen, zooals zij door het Nationaal Kongres gestemd was. Na officieel kennis van onze Natio nale keure genomen te hebben, stond de Konig recht en legde den eed af luidens de formuul, door M. Nothomb opgemaakt. Het kontrakt tusschen den Koning en het volk was gesloten. De eerbied waardige voorzitter van het Kongres, M. de Gerlache, riep uitSire, bestijg den troon En Leopold besteeg statig de trappen der trede, onder den zuilengang opge richt, terwijl het vreugdegeroep weer galmde en het kanon donderde. Wanneer stilte was ingetreden, begon de Koning zijne inhuldigingsrede Belg door uwe aanneming, zal ik het mij als een plicht opleggen Belg te zijn, door mijne politiek. -Mijn hart kent geen ander streven dan dit van U geluk kig te maken. Indien het zijn moest, zou ik tot het volk een beroep doen om het land en zijne onafhankelijkheid te verdedigen. Terwijl het Kongres zich in zijne zittingszaal vereenigde, ging de Koning te voet naar het Paleis, onder de eenige bewaking zijner populariteit. Later ontving hij de volksvertegen woordigers en bood hun een banket aan. De avond eindigde door eene prachtige verlichting, die, natuurlijk merkte Graaf de Liehtervelda op, door den regen gedwarsboomd werd. 's Anderendaags 22sten, begaf de Ko ning zich naar Sinte Gudulakerk om het TE DEUMbij te wonen. Hij werd door den bisschop van Doornik ontvangen, de zetel van Mechelen alsdan onbezet zijnde. In zijn antwoord zei de Koning dat de geestelijkheid op hem mocht reke nen en hij voegde er deze gedenkwaar dige woorden bijde Belgische natie zal des te gemakkelijker te bestieren zijn, daar zij de godsdienstigste is en dat ze door de zorg harer ministers altijd aan haar eeredienst, aan haar Koning, aan hare wetten zal gehecht zijn. En heden Zaterdag 21 Juli zullen wij ons de groote gebeurtenis herinneren- Wij zullen nieuwe krachten scheppen in den geest van onze oorsprongen,aan de bron zelve onzer nationaliteit. Ver sterken wij ons in de verkleefdheid en de verknochtheid aan onze dynastie en waarborgen wij die volgens de ge dachte van Leopold I, door de getrouw heid aan den godsdienst onzer vade ren. Bij ons zijn geloof en vaderlands liefde onafscheidbaar. Dat alle klassen van het Belgisch volk dien dag heerlijk vieren, dat het nationaal vaandel blij en lustig wappere op onze kerken, belforten, openbare gebouwen en woningen.dat het volk het subliem dank-en smeekgebed TeDeum laudamus bijwone, dat de beiaard fees telijk op de torens weerklinke, dat de muzieken weergalmen, dat het volk zinge en geestdriftig viere het Vader land, het Vorstenhuis ter eerel Door hare aansluiting bij do Machti ge groep Leuven biedt de GENTSCHE BANK VOOS HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijks Rlaats le Aalst, volkomen zekerheid aan de baar toevertrouwde gelden. Alle inlichtingen worden er met de meeste bereidwilligheid kosteloos yer-i strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons, op G maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde terugbetaal baar op aanvraag. 25.4 ZAL MEN AMUNDSEN EN GUILBAUD NOG WEERIZ1EN 26 schepen en vliegtuigen nemen aan de reddingspogingen deel Het ministerie van Marine te Parijs, heeft een mededeeling openbaar ge maakt, waarin; een overzicht gegeven wordt van de pogingen welke nog steeds gedaan .worden om Amundsen en Guil- baud op te sporen. De admiraal die het bevel voert over de Fransche schepen bij Spitsbergen, werkt nauw samen met de Noorsche schepen en lvecft een methodisch red dingsplan uitgewerkt. Het geophysisch Instituut te Trom- soe, de posten te Green Harbour en op liet Bereneiland, doi Noorsche schepen en walvischvaarders in de Yszee, zijn allen aangeworven om 't plan te helpen uitvoeren, waarbij van de ervaring var. alle personen, die practische kennis be zitten over het Poolgebied, gebruik ge maakt wordt. Nauwkeurige inlichtingen over de winden, die na 18 Juni tusschen Noor wegen en Spitsbergen lvebben gewaaid, leiden tot de- veronderstelling, dat al lereerst een onderzoek dient te worden ingesteld op het pakijs ten Wiesten van Spitsbergen. Dc «Straatsburg», het kustverdedi gingsschip «Tordenskjald»de «Michael Sars», de «Hobby» en de walvischvaar- der «Heimland», die bemand is met Fransche matrozen zijn allen naar het Westen vertrokken. De «Braganza» en de «Krassin V zoe ken het Noorden van Noordoost!and af, de Quest» vaart in de Hinlopcnstraat, de «Malygin» tusschen de Hinlopen- straat en Ivarel II-lar.d. Dertien schepen en dertien vliegtui gen nemen aan de reddingspogingen deel. Wanneer de «Latham» het pakijs be reikt heeft, wat in verband met den zeer sterken bouw van liet vliegtuig mogelijk is, bestaat er reden om te hopen, dat Amundsen, Guilbaud en de overige in zittenden nog gevonden zullen worden. TELEGRAM VAN NOBILE AAN MALMGREN'S MOEDER Generaal Nobile heeft aan de moe der val Malmgren een telegram gezon den van den volgenden inhoud «Een van dc acht kameraden, die op wonderbaarlijke wijze met mij de ramp van de «Hal ia» hebben overleefd, is niet teruggekeerd en Lij behoorde tot hen voor wie ik de grootste genegenheid had. Diepe droefheid heeft mijn vreugde over de redding der zeven andere mannen vorstoerd. Ik verzoek u, mevrouw, dc betuiging van mijn diepgevoelde smart tc willen aanvaarden. Ik heb professor Malmgren drie jaren gekend en mij:» bewondering is voor hem van jaar tol jaar geroeid. Ik weet niet wat ik meer in hem bewonder, zijn verdiensten als geleerde, of zijn buitengewone hoeda nigheden als menscjb. Doordat ik het voorrecht heb genoten van zijn samenwerking en ik zoovele gevaren met hem h-eb getrotseerd, ge voel ik mij met hem verbonden door een warms vriendschap. Toen wij ons op 24 Mei boven de Noordpool bevonden, zeide hij tot mij met'een glimlach: «sléchts weinig man nen kunnen zeggen, dat zij twee maal bown de Noordpool zijn' geweest.» Ik voelde mij gelukkig, dat hij die woorden tot mij ricMtc, voornamelijk omdat wij beiden tot.de zeer weinigen behoorden,, die dit voorrecht genoten. Als ik in staat zal zijn een volledig verslag te geven van onze spannende en gevaarlijke avonturen zal de faam van dezen geleerde, over wiens heen gaan Italië en Zweden, treuren, tot de geheele wereld doordringen (w.g. UMBERTO NOBILE. TE PANDA EN LIKASI Bezoek aan de koperfabrieken Het was op 15 Juli dat, onder lang durigo toejuichingen, de vorsten ten 13 ure dc statie van Panda binnen reden. Vandaar begaven zij zich in auto naar I.ikasi, waar de Koning in tegen woordigheid van ecr.e ontzagelijke me nigte blanken en zwarten, den eersten steen legde der nieuwe katholieke kerk nadat die vooraf was gewijd door, Mgr de Hemptinne. Na deze plechtigheid deden zij een tocht door de stad en over den. weg die naar de heuvels van Shitura leidt, van welker hoogte zij liet prachtige pano rama van Panda konden bewonderen. Op de heuvels staan overgrootc fa brieken als op elkaar gestapeld,en waar hel lever, en de werkzaamheid, daar in t hartje van Afrika waarlijk verbazing' wekt. Den 16 Juli, des morgens bezochten de Vorsten, onder de leiding van M. Sengier, algemeen bestuurder der Union Minière, de prachtige nijverheidsinrich tingen van Panda, waar men in 24 ure 3 tot 4000 ton erts kan verwerken, dat 25 °/c koper levert, dQpr het smelten in den oven «Water-Jacket». De fabrieken, van Panda zijn met, den spoorweg van Katanga verbonden, die natuurlijk hierdoor een overvloed van bijdiensten le verrichten heeft. Vandaar begaven dc vorsten zich, al tijd in auto, naar de ertsmijnen van Li- kasi, die .elk jaar een stuk van den heu vel doen verdwijnen, welke, door de schitterende kleuren zijner groene blau we en rooskleurige ertslagen, onder de schitterende Afrikaanscho zon, zulke prachtige gezichten opleveren. HWUHI Mexico, '19 Juli. De politie beves tigt thans, dat ds moordenaar José dc Leon Tiral heet., leerling van een school van schoone kunsten, 23 jaar oud, ge komen van Guadalajara, om werk te zoeken in Mcxico-stad. Hij drceg op zicb een paternoster 'en een foto van oen priester, Miguel Au- gustin, die ter dood veroordeeld werd wegens moordpoging op generaal Obre gon op 1 November j.l. De moordenaar beweert, alleen ge handeld te hebben. -V Te Rome is aangekomen Mgr Joachim Lima S.J., benoemd lot Aartsbisschop van Bombay. Mgr. Lima zal in de maand October de H. Bisschopswijding ont vangen uit handen van Z. Em. Kard. van Rossum, Mgr. Lima was overste der Portugeesche Jezuiten in Indie en hield revidalie in Beleaum r.abij Goa, maar op Engelsch grondgebied. Mgr Lima zal de eerste Aartsbisschop zijn na het verval van de dubbele rechts macht door het concordaat voor de mis sie tusschen Vaticaan en Portugal van 1 Mei 1928. Dezer dagen wordt door een commis sie aan den H. Vader aangeboden een adres van hulde gcteckcnd door 50.000 personen, van geheel Italië. Het behelst een instemming met de woorden, die de II. Vader zoo dikwijls sprak tegen de on- kiesche mode. Dc leden van het comité voor een kiesclv mode zijn geheel Italic afgegaan om de handteekening te vra gen van meer vooraanstaande en be kende personen, als. protest tegen dc moderne kleeding der vrouw en een po ging om tot een betere en toch elegante vrouwenmode le komen. TÜt Zitting van Donderdag 19 Juli 1928 De zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. BRUNET. LEGERWETSONTWERPEN M. MANSART, (soc.), zet zijne rede van gister voort waar niets, bijzonders meer bij komt, tenzij nog eenige be knibbelingen van het ontwerp. M. VANDERVELDE (soc.) komt ver volgens aan het woord en bestrijdt in een lange en Emphalieke redevoering die voorgestelde ontwerpen. Hij beknibbelt vooreerst de ongelijkheid die geschapen wordt tusschen de zonen van eenzelf de gezin, waarvan de eene langer moet dienen dan de andere. M. Vandervelde vindt dat de grenzen- dekking zooals men ze wil inrichten vol strekt niet noodig is. Eene goede grenswacht gesteund door een voldoende aantal pantser-au- tos zou volstaan met achter haar de gewapende natie. M. DEVEZE, liberaal, zegt dat hij het ontwerp stemmen zal hoewel het niet al de gedachten die hem lief zijn ver wezenlijkt. Spreker herkent dat het veel geld kos ten zal, vooral ter oorzake der noodza kelijke moderne bewapening aan vlieg tuigen,. liitbliertlediging, artiilei:ipt enz* Dezer dagen vierden de ongeveer twee duizend afbeiders en arbeidsters der kunstzijdefabriek; feest. In de kerk der fabriek door de Zusters Salesiancssen, die ook aan de fabriek verbonden zijn, feestelijk versierd, diende Mgr Ros.ci, Patriarch van Constantinopel, het H. Doopsel, het II. Vormsel en de H. Com munie toe aan twee jonge arbeidsters. Geheel de directie van de groote onder neming vereenigde zich met de arbeiders en arbeidsters in de fabriekskerk, woon de de geheele plechtigheid bij, evenals de II. Mis en de predicatie. Daarna na men allen deel aan een gezamenlijk ont bijt in de feestzaal der fabriek. Zelfs had de directie plaatjes met opschrift doen vervaardigen, die de nieuw-gedoop- als herinnering aanboden. Ter gelegenheid van het.--tien'-jarig bestaan van de Vrouwelijke Katholieke Jeugdvereeniging werd te Rome een prijsvraag uitgeschreven over de gods dienstige cultuur. Z. H. de Paus zal zelf de prijzen uitreiken. Daarna begint een Maria-congres, dat zal gehouden worden in het Vaticaan, in de groote aula, gelegen boven het portiek van Sint Pieter en genaamd «Aula der zegeningen». Op Donderdag 19 Juli heeft Z. H. de Paus om 8 uur de stille H. Mis opgedra gen voor de Vrouwelijke Jeugd in Sint Pieker. Mej. Christine de Hemptinne, voor zitster van den Internationalen Kafh. Vrouwelijken Jeugdbond zal tegenwoor dig zijn en het woord voeren op dc al- gemeene vergaderingen, evenals Mar kiezin Maddelena Patrizi van den Ita- liaanschen Vrouwenbond, pater Gemel- li, Luigi Gorsanego. 20 Juli is er een kwarteeuw verloo- pcr. sinds deen dood van Paus Leo XIII.' Op Maandag 20 Juli 1903, des namid dags vier minuten over vieren, kwam liet einde van een der roemrijkste Pon- tificaten, welke de geschiedenis der Kerk gekend heeft. Een der roemrijkste en een der langdurigste Wat lengte van regeeringsduur be treft overtroffen slechts twee Pontifi- caten dat van Leo XIII: Petrus van Beths.aida bestuurde de door Christus gestichte zichtbare Kerk vire en dertig jaren (eerst te Anlioclvie, daarna ruim vijf en twinitg jaren, te Rome). Pius IX een en dertig jaren en zeven maan den, terwijl Paus Leo's opperherderlijk bestuur vijf-en-twinlig jaren en maanden duurde. Op dien 20 Juli bad Joachim Peccl drie cn negentig jaren, vier maanden1 en achttien dagen geleefd en was dus; slechts door twee zijner voorgangers in' patriarchalen ouderdom overtroffen - door den heiligen Agalho, die in 682 stierf op meer dan honderdjarigen leef tijd en door Gregorius IX, die in 1241; overleed, negen en negentig jaren oud, In de basiliek van Sint Jan van Laüë- ranen te Rome heeft Leo XIII ten jarè 1801 een grafmonument docr. aanbren gen uit piëteit jegens zijn door hem' hoogvereerden voorganger Innoccnlius III. Het wit marmeren gedenktccken geeft onder meer ook deze woorden in gouden letteren te lezen «sapienliam ejus enarrabunt gentes et laudem ejus enunciabit Ecclesia de volken zullen van zijn wijsheid verhalen en de Kerk" zal zijn lof verkondigen Hoezeer zijn; deze even eenvoudige als plechtige ge wijde woorden van toepassing op den grooten Paus zeiven, die dit monument stichtte Geleerden en kunstenaars, staatslieden en diplomaten, keizers en koningen, missionarissen er, parochie zielenherders, kerkvorsten en klooster lingen, grooten der wereld en arbeiders- voor-het-dagclijksch brood allen brengen nog heden ten dage, haar ge lang hun geestes- of ziel everwanschap met Hem van meer of minder belceke- nis genoemd kan worden, aan zijn na gedachtenis den tol hunner geestdrifti ge bewondering en dankbaarheid of van hun eerbiedige waardeering. Indcrheid de arbeiders voor het dage- lijksch- brood Wij behoeven hier bij na niet verder te schrijven. Want met den naam van Leo XIII is onafscheide lijk en onsterfelijk verhonden dien van de Encycliek «Re rum Novarum», da bron waaruit het levende en levendma kende water der moderne katholieke so ciale actie is opgeweld en zich over da geheele wereld heeft verspreid, bevruch tend en herscheppend. Kardinaal Oreglia di Santo Stefano, de Deken van het Heilig College, had in zijn Kerstgelukwenschen de laatste die hij den grooten Paus zou mogen brengen gewag gemdbkt van Leo's ijveren voor de Christclijk-democrati- schc actie. Zijne Heiligheid noemde in zijn antwoord die actie «geheel beant woordende aan den geest des tijds en die haar dool: met ijver en onbaat zuchtigheid zich ervoor in te spnanen om het geestelijk en stoffelijk beslaan der menschen lo verbeteren niet zal missen, wanneer zij zich oprecht cn voortdurend laat bezielen door den geest van de algemeene Moeder der Volken die zich met voorliefde het lot aantrekt van hen, die, wat de goederen der for tuin batreft, misdeeld zijn. En niemand»; sprak de Paus met nadruk: »nCme aan stoot aan het woord, want de zaak is goed («niuno s'adombri del nome per— ehe la cosa buona»). Opgevat, zooals de Kerk haar opvat, is de Christen-de mocratie voortgesproten uit en ge kweekt door het Christendom, door hot Goddelijk woord dat tot de menschen zeide «Gij zijt allen broeders en uwl aller Vader woont in den Hemel». Hij spreekt als vanzelf, dat Zijn» Heiligheid daarbij tegelijkertijd waar schuwde tegen de «woelzieke democra tie zonder God», welke dagen vol bit terheid brengt aan de burgerlijke maat schappijen die haar in haren schoot voeden en kwecken». Deze woorden meenen we ver dienen op den vijf-CTi-twintigstcn ge denkdag van Paus Leo's ^terven nog oons ter dege overweging 1 Kaapj Het lijk van Loewenstein dc,.or M- -Tean Marie BeaügramHluHxw gevonden 'ais, Sie het lijk van M. Loewenstein AANGEBRACHT DOOR EEN VISSCHERSLOEP TE CALAIS. Het volgend telegram is ons Donder dagavond toegekomen en brengt einde lijk het antwoord op al de onzinnige ge ruchten, die sedert de verdwijning van den Brusselschen bankier verspreid zijn Galais, 19 Juli. Eene visscherssloep van Boulogne is de lvaven ten 19 ure binnengevaren hebbende aar. boord het lijk van den Belgischen bankier M. Loe wenstein. Dc eenzelvighcidsvaststelling kon go- beuren dank aan oen armband met uur werk dat de bankier aan den pols droeg, Nadere bijzonderheden XIct ig de ïièS£ker£S.loeji geloodst vond, drijvend op tien mijl van Gris. Nez. Na het lijk aan boord gehaald te heb ben kon de bootsleider der eenzelvigheid, van den drenkeling vaststellen. Hij zette koers op de haven waat hij ten kwaart over 19 ure aankwaiy Do politie werd oogenblikkclick \ran bet gebeurde, ingelicht en opende *jen on derzoek. 't Lijk bevond zich' reeds in gQVorderdërj staat van ontbinding. Dc Luik wa* opengereten cn de voelen verbrijzeld Het aangezicht was geheel afgeknaagd! Uit den mond' beeft men hot gouden ge bit, waarvan reeds werd .gesproken, uit genomen. Als klGedingstukken 'droeg h-et lijk nog een onderbroek, een hemd, sokken cq schoenen yan Engelsen mark,

De Volksstem | 1928 | | pagina 1