Wekelijksche Brief KAPELLEK EN GANG IEat er 's zomers ie doen is Z. H. de Paus verleent voorlooptg geen openbare audiënties Op hel vlicgplein te Nijvel v Uit het Vatikaan Nieuwe brand in het zinneloos gesticht te Gent De reis onzer Vorsten, door Congo Hel drama in de Noor dpoolslr eek Strijd tusschen de politic en bandieten te Chicago XXXIVe JAARGANG NUMMER 874 Kerkstraat, 9 ea 21. Aalst. Tolefoon 114. 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel y Wie in den lande van Aalst en omstreken, kent liet nederig en Vermaard Heiligdom niet van ;ze Lieve Vrouw ter Muren te Ercm-|t dat men dikwijls goed doet met het ra ter eerst te koken, hoewel !het elan min verteerbaar is geworden. Bij 'heet weder moet men vermijden te veel wijn te drinken. Roede wijn i» beter dan witte. Een glas cider of bier is te verkiezen boven wijn. Jlcn diens jiodegem, daar zoo sckilderadktig volstrdkt de zuivere alftool'te schuiven en men zal er slechts een geringe hoe veelheid van gebruiken om het water te snijden of in een lekkere tas koffie. Een gezondheidsdrankje kan men te huis bereiden op_ de volgende wijze een liter water, 30 gram honig, eenige anijszaadjes. Ofwel zal men in een liter 'melk drie lepeltjes honig en drie lepelt jes azijn mengen. Aan te bevelen zijn ook de drankjes bereid door kdken'd wa ter tc gieten op lindebloemen of munte- kruid, citroenkruid, marjolein, salie, 'die uitwerksel hebben op de huid en de ar beiders in zweet behoeden tehen ver- hoiiliheden, keclonsteking en loomheid. Men zal tijdens de rusturen zorg dra gen niet te zitten of te liggen op vodli- tigen grond. Men zal 's avonds oppassen voor het tochten. Men zal zich menigmaal 'daags het hoofd, de handen en de armen met frisch water wasschen. Zoo dikwijls als het mogelijk is, zal men baden gaan, dobh vermijden te lang in bet bad te blijven daar mon aïzoo een stoolnis in het organism zal verwekken dan wel er deugd' aan te doen. 'gelegen nevens den spoonveg van Gent op Brussel Van den 4 tot den 15 Oogst is het daar de eeuwen-oude bedevaart, gekend onder dc-n naam van Ka- pellekengaug. Zaterdag avond 4 Oogst Wordt lie plechtigheid aangekondigd door het geluid der klokken. Te 7 V'i ure Sol. Lof in de kapel iivaaronder sermoen en daarna lof zang ter eere van O.L.V. Dezelfde oefeningen den fin, 7n 'en 811 Oogst. Zondag 5 Oogst onderrichting onder al de Missen in de parochia le kerk, ten 2 ure 'de Vespers al daar. 'Ten 5 ure Sol. Lof, Rozen krans en lofzang in de kapel van O. I-. V. ter Muren. Donderdag 9 Oogst gedurige Aanbidding in de Parochiale Kerk De Sol. Hoogmis ten 9 ure, waar- •onder sermoen, 's Avonds ten 7 li u. Sol Lof, Rozenkrans, Litanie van alle Heiligen en lofzang iu de kapel. Dezelfde oefeningen 'de 5 volgen de dagen. De sermoenen zullen gepredikt worden door eenen Eerw. Pater der Sociëteit Jesu. Van den fin tot den 14 Oogst, ter uitzondering van den Zondag, worden al de Missen gecelebreerd in de kapel van O. L. V. ter Mu ren, ten 6, 7, en 8 ure. Woensdag 15 Oogst, sluiting der begankenis 's namiddags ten 5. ure godsdienstige plechtigheden ïn 'de kapel, waarna sermoen door den Eerw. Heer Pastoor van Erenibo- degem. Alles tot meerdere eer en glorie van God en van Onze Lieve Vrouw ter Muren. In den Zomer komt het er op aan eenige voorzorgen te nemen om des te beter dc 'hitte te verdraigen en al I zijn krachten te (bewaren voor het lastige "werk dat het jaargetijde meebrengt. Het is bijvoorbeeld een slechte gewoonte zich te onlkleeden om het min warm te hebben. In de tropische landen Vvaai men er iets meer van weet dan hij ons, bedekt men zich integendeel met dikke stoffen om de zonnestralen op afstand te honden. Zoo verre zal men het hier nooit krijgen, het ligt niet in de gewoon te. 'Ziet maar eens op 'het veld. Nauwe lijks begint er de ai'beid of de landlie den spelen de vest uit. Het kan gevaar- lijk zijn bloodshoofd te blijven. Een lichte stroohocd met breede randen ia aangeraden en om 'het goede uitwerk sel te vermeerderen, laat er een roode zakdoek van onder fladderen. De rob- de kleur schept best de 'hiftestralen op. De kans om zonneslag of -steek te krij gen. zal er door verminderen. Iets waarop volstrekt dient gewezen, is dat men zich krachtig moet voeden. De maag wordt wel iets luier door de Nvarmte, alsook door het te overvloedig dvinken dat er mee gepaard gaat. Meer eten en min drinken, zal er velen goed te pas komen. Kervel, peterselie, look ajuin bevoordeelen de spijsvertering Het is in den vollen tijd dor groenten Men kan er ruimschoots gebruik van maiken. Opgepast edhter voor groen fruit en dit geldt voorat voor de kin déren. "Wortelen en chichorei werken vorfrisschend en opwekkend in de ver leringsorganen. We zullen oak in 't bijzonder een Woord zeggen van den drank. Water is de natuurlijke drank, maar opgelet dat men zuiver; reukloos en smaakloos wa ter hdbbe. Op den buiten laat zulka soms nogal eens te wenschen en do menschen weten het dikwijls niet. On zuiver water is een gevaar vo'or de ge zondheid. Er zijn lieden die het water uit grachten en putten drinken, en ze zijn verwonderd als ze ziek worden. Ver dacht water moet in elk geval eerst ge filterd worden. Laat er ons bijvoegen Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, G L ondres, E. C 4. ZONDAG 29 JULI H. Martha Zonop4,21,Zonaf7,32 MAANDAG 30 JULI 1928 H. Sera phi n us Zon op4,22Zonaf7,31 Volle Maan den 1 Serjant gedood bij een neerdaling per valscherm. Op het vlicgplein van Nijvel heeft zich Vrijdag tégen den middag een on geluk voorgedaan in de volgende om standigheden De vlieger Gustaaf A'ertongen, 22 jaar, serjant, behoorend toi 'de 5e lucht- groep van Nijvel^ was rond 11 ure 45 opgestegen. Wanneer hij zich op een hoogte van ongeveer 300 meters boven het vlicgplein bevond, sprong hij met een valscherm uit het vliegtuig. De val scherm werkte niet en de toeschouwers uitten angstkreten. Als een steen plofte de ongelukkige serjant ten gronde- Men snelde toe ter hulp, doch ze Was over bodig: het slachtoffer was op den slag dood gebleven. Rome, '26 Juli. (N.T.A-) Z. H. die Paus zal voorloopig geen openbare au- diën tics verleen en in verband met 'het feit, dat de H. Vader bij het stappen uit een auto in de Vatieaansehc tuinen een ongemak aan zijn voet heeft gekregen. Particuliere aubfönties '.zullen echter nög worden verleend. Door hare aansluiting bij de Machti ge groep Leuven biedt'de GENT3CHE BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke i'laats te Aalst, volkomen zekerheid aan de haar toevertrouwde gelden Alle Inlichtingen worden er me? de m6€sio bereidwilligheid kosteloos .ver strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons op 6 maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde terugbetaal baar op aanvraag. £5.4 Vele kardinalen, aartsbisschoppen en bis schoppen, do geestelijkheid der stad, het corps diplomatique, allo vsrcenigingsn der stad met liun banieren, de families Pecci, en Moroni- Canali, vulden de basiliek. Onder leiding van Mgr Ca8imiri, kapelmeester van Sint Jan van Lateranen, word de Requiem-mis van Palcstri- na uitgevoerd. DE RECHTERVLEUGEL VERHIELD Wij hebben liet relaas gegeven over 'dien brand waardoor een gedeelte- van het IZinnelooziingesticht G'hislain -vei' Woest. werd. Vrijdag avond rond 7 ure is opnieuw brand ontstaan in voormeld gesticht en ditmaal in d'en rechtervleugel. De brand die op twee plaatsen te ge-, lijk begon, werd eerst door een eerw. broeder opgemerkt, die aanstonds het alarm gaf. Op eenige oogenblildken nochtans nam het vuur een groote uit breiding, zoodat geheel Ihet pompiers- korps. de politie, talrijke gendarmen (fn soldaten ter plaatse kwamen. Om 10 ure was de brand afgesloten, dloch men voorziet dat het vuur nog gansch den ngdkt zal aanhouden. De gansehe rechtervleugel werd ver nield. Het gebouw waar de kwade zot ten geherbergd zijn, werd gespaard en wel omdat dit gebouw door een groote muur afgezonderd staat- Het gedeelte van het gesticht idht Vrijdag avond vernield weid zijn de slaapzalen der broeders en de gebouwen dioor den bestuurder betrokken. De keuken der inrichting werd be houden. De (burgers gaven vee) blijken van menseblievendheid en moed en zoo is men er dan ook in gelukt eene groote partij meubelen en kleederen te redden. Een vijftigtal krankzinnigen werden per autos naar Becrnem, Brugge en Sel- zaete overgebracht. De ontroering onder de bevolking is zeer groot en het geval wordt druk be sproken. De oorzaak van den brand is onbe kend, doyli men heeft de vaste overtui ging dat er kwaaidwilliglicid in 't spel is. De overheid ter plaatse Naast 'die polilieoverheden merkten we op de burgemeester, de pro'kureur des Ivonings, gemeenteraadsleden, enz. Rond 9 uur, gelukten de brandweey- lieded erin den brand af te snijden en gevaar voor uitbreiding te voorkomen. De politie had Veel moeite om de toe schouwers op afstand te houdenA TE PONT HIERVILLE Den 25n Juli kwamen de vorsten ten 8 ure 's morgens te Ponthier rille aan, begeleid door een tiental groote prau wen, elk bemand met zeventig pagayers. Ponthiervillc. hoofdplaats van hét 'district Lowa, is een post met witte hui zen en een zeer schilderachtig voorko men. Zij is het eindpunt der scheep vaart en het lijnhoofd van het eerste gedeelte van den spoorweg kïer Groote Meren, die Pontkiêrville aan Stanley ville veibindt langs den linkeroever van den stroom. De Patere van het II. Hart stichtten er in 1913 een missie- Toegejuicht door de blanke, zwarte scholieren en een vijftigtal stamhoofden uit de streek, allen in groote staatsie- kleedij en vele duizenden inlanders uit de omgelegen dorpen, werdgp de vore ten ontvangen door M. Gilson algemeen commissaris der Oostelijke Provincie. Ten 9 ure zijn de vorsten per spoor weg naar Stanleyville vertrokken. DE TERUGKEER ONZER VORSTEN Onnoodig te zeggen dat men op liet stadhuis te Antwerpen reeds ran over weken werkzaam is aan tiet opmaken van het feestprogramma bij den terug; keer van onze Vorsten té Antwerpen, na afloop 'hunner Kongoreis. Dc ontvangst zal schitterend zijn, des tc meer daar zij samen valt met de groote gebeurtenis der inhuldiging van de sluis van Kruisséhans. 'Een definitief programma is er nog niet, doch in breede trelkken fian wél het volgende worden gemeld. De terugkeerende Albertville uit Kongo, waarop onzo. Voreten en kïe prin sen hebben plaats genomen, zal do Ivruisselians binnenvaren en door hot verlengde Kanaaldok, vooilbij de bevlag'- de schepen, die. om zoo te zeggen eene eerowaelit vormen. Kan aan do Ivruisselians en op gdhoel de lengte van het Kanaaldok, zullen vreemde oorlogsbodems deelnemend aan de feestelijkheden, aangelegd worden, tevens met andere schepen uit de ha ven. Eene gansehe flotieljc zeil- en mo- loryaehten zal er eveneens aanwezig zijn. Alle schepen zullen in vollen vlag- gentooi zijn en de beide oevers van het Kanaaldok zullen met een groot getal bevlagde palen versierd zijn, derwijze dat de aanblik van het Kanaal grootsch zal zijn. De leden van Senaat en Kamer zul- lgp aan boord van twee maalbooten de voreten tegemoet vnren en met do «Al bertville» de Ivruisselians binnenvaren. De flotielje bevlagde schepen volgt de «Albertville» na haar voorbijvaren- De Koninklijke Familie zal vervol gens aan wal komen aan het Lefebvre dlolk en naar de stadsfeestzaal voor die gelegenheid rijk versierd gevoerd wor den, waar eene plechtige ontvangst plaats heeft. De heer burgemeester zal een rede houden en Z. M. dé Koning zal antwoorden. Daarna zal de Koninklijke Familie terug naar Brussel koeren. Des avonds, in de zaal van Iden Die rentuin, feestmaal, gevolgd jloor een nachtfeest. rande op voor de Katholieke Vrouwenvereea ging-en van Italië. Da H. Wis zou om 8 uur beginnen, maar om 6 uur reeds begaven zicb groota groepen witgokloedo on vvitgesluiardo meisjes naar Sint Pieter om een goede plaats te veroveren. Zooals gew oonlijk waren onder de ko'.onna- den versehilleude compagnies soldaten en fascisten gelegerd. Even over acht kwam de H. Vader binnen St Pieter, langs de H. Sacramentskapel, waar de Paus ontvangen werd door Z. Em. Kard, Morry del Val, Aartspriester der Basiliek, aan 't hoofd van het Kapittel dor Basiliek. Z. H. nam, na een kort gebed, plaats op den kleinen draagstoel, en werd, in de Basiliek komend, begroet door bazuingeschal en hot zingen van het "Tu es Petrus», uitgevoerd door de zangers van Sint Pieter. Maar luidruchtig juichten do vrouwen en meisjes den II. Vader toe, terwijl duizendenen duizenden witte zakdoeken in de lucht den H. Vader toewuifden, die vanaf den draagstoel onophoudelijk zegende. Do draag stoel werd neergezet voor Let Pauselijk altaar, waar Z. H. bekleed werd met de Misgewaden, terwijl do duizenden vrouwen ca meisjes een Marialied zongen. Onder de H. Wis, een gele- zene Mis, geassisteerd door de Pauselijke ge heimkapelaans, zongen de meisjes het Kyrie, het Sanetus en andere liturgische gezangen, afgewisseld door het Salve Regina, Ave verum, enz. Bü het Lavabo der H. Mis assisteerde Z. Em. Kard. Merrv del Val. De plechtigheid werd geregeld door de Pauselij ko ceremoniemeesters. Na do H. Mis knioldo de II. Vader neder aan de voeten van liet altaar om gezamenlijk met do menigte do drie Weosgcgroeten enz. te bidden. Onder het gezang van Ghristus vincit, Christus regnat, Christus imperat, nain de Paus weer plaats op de de Sedia gestatoria, en onder luide toejuichingen werd Z. H. naar de H. Sacra mentskapel gedragen. Onder de aanwezigon bevonden 'zich Z. Em. Kard. Merry del Val en tal van Prelaten, ad viseurs der vorschillende Vrouwenbonden en aideelingen, alsmede de loiders der Katholie ke Actie in Italië. Als eigenaardige bijzonderheid dient vermei,d, dat do H. Vader na de Communie van de II. Mis de H. Commuuio voor 't eerst uitreikte aan drie benjaminnetjes van de Vrouwelijko Jeugd, oud zoven jaar. Een dezM* drie meisjes is de reeds beleende pianiste Enrico Vattato van Milaan, dio den avond te voren in de Pauselijke Hoogore Mu ziekschool een pianoconcert had gegeven ter eere van do vreemde dames die de buitenland- sche jeugdvercer.igingen vertegenwoordigon. In de Aartsbasiliek van Lateranen, het Hoofd en do Moederkerk van alle kerken van de stad en van de Wereld, waar Paus Leo XIII groote werken deed verrichten, do graftombe van In- nocentius III deod oprichten en zelfs wilde begraven worden werd lieden 25 jaar na zijn afsterven deze groote figuur herdacht. Om 10 uur werd een Pontifikaal Requiem opgedragen door don Aartspriester van deze Na do II. Mis werd de lijkrede gehouden door Mgr Tardini, algemeen adviseur der Katho lieke Jeugd en Hoogleeraar aan liet groot semi narie van Rorao, die tot tekst had gekozen de woorden Sreutsol refulgens cffulsitin domo Dei Spreker schilderde den toestand van kerk en maatschappij, toen Paus Leo zijn pontificaat begon. Hij memoreerde de eerste Encycliek van Leo, dietotdoelhad.de Kerk terug te brengen :a de maatschappij, hij sprak over do veroordee ling van liberalisme, socialisme, vrijmetsalarij en de popingen van den i'aus de leer der Kerk steeds meer toe te passen aan do bestaande toestanden. Mgr Tardini herinnerde aan hetgeen Paua Leo deed voor het huisgezin en do christelijke inrichting van den Staat, over de gedachten van Paus Leo inzajee de sociale vraagstukken. Daarna behandelde spreker dezen i'aus als jeleerde, humanist, dichter, voorstander der thomistische school, als geschiedkundige, dia de archieven van het Vaticaaa opeasteldj voor de geleerde wereld. Aan alle aanwezigen werd een herdenkings plaatje aaugeboden met het monument van Paus Leo en een heriuneringstekst aan da hor- denking van heden. Toen do geestelijkheid zich had teruggetrok ken in do sacristie vormde zich een stoet van katholieke verenigingen, die met alle banieren en vlaggen defileerden voor het monumont van I'aus Leo XIII, waarin zijn stoffelijk overschot is bijgezet. Vóór het graf word mot de banieren gegroet als tuekea van hulde aan den grooten Paus. Woensdag ontving Z. II. de Paus de Katho lieke vrouwen van Italië in audiëntie met de l' iauciulli d'Italia »de kinderen van Italië». Do audiëntie had,plaats in do groote aula der Zegeningen, waar do II. Vader eerst allen tot den handkus toeliet, en van den Pauseljjkea troon een rodevoering hield ovor de groote taak van de katholieko vrouw en moeder in do maatschappij. De Paus wekte do 3JOO aanwe zige vrouweu, die de 20Ü.030 loden van den Bond vertegenwoordigen, op 'n waar aposta- laat uit te oefenen, ia de wereld wonder van de wereld te zijn, zelfs de wereld te vluchten in zooverre deze zich tegen het geloof, de goedé zeden, het christendom keert. Do sticht "g du Fianciulli d'Italia, de kinderen van Italia, is ee» werk geweest der Voorzienigheid. Wio be ter dan do katholieke vrouweu kunnen deze kindereu van Italië opvoeden voor God en da maatschappij Aan gehoel den Rond. aan da aanwezigen, aan. hunne werken schonk Z. H. plechtig en van harte den Apostolischen Zegen. HET ZOEKEN NAAR AMUNDSEN EN DE GROEP. A LESS AN DRl NI Dc politic van Chicago is ccn volsla gen oorlog begonnen tegen de bende ban'dieten en dranksmokkelaars die T-L tr -I ij.lt! reeds maanden dc stad met hun dagc- Lut Kontngs $at wo 1 i lijkselic micorden en vechtpartijen ter- de «Braganza» het zoeken naar pe groep J ij Alessandrini. Amundsen in Oostelijke richting zal hervatten, zoodra de Git la di Milano» uit Narvik teruggekeerd is. Het is zelfs mogelijk, dat de «Bragan za» pdgen zal tot Frans Jozefland dopr te dringen. Men is daar van meening, dat liet nutteloos is de «Latham», ten. Oosten van Spitsbergen te zoeken en dat de op sporingen langs de kust van Frans Jo zefland door den toestand van Ihet ijs niet voor half Augustus kunnen aan vangen. De Noorsclic* rob'b en vangers zullen zeker al hun best doen om te helpen, in het bijzonder, daar van particuliere Zv.-eedschc zijde een belooning van 10.000 kronen voor het vinden van het lijk van Malmgren en van Noorschc zij de een gelijke bclooning voor 'liet vin' den van de «Latham» uitgeloofd is. D<e mannen van dc Italian Naar uit Narvik gemeld wordt zijn de geredden van dc «I tal ia» idlen heelen Vrijdag aan 'boord van de «Citta di Mi lano gebleven; alleen de kapitein van net schip ging aan land voor een bespre king met de ha ven overheden- 'a Avonds zijn de geredden met den gewonen trein vertrokken. Een officiec- le wagon was naar de kade gebracht. Een brug werd van het schip naar de wagon gelegd en na op hartelijke wijze begroet te zijn door 'de 'beman ning van dc «Citta di Milano» gingen de «mannen van boord. Allen zagen er goed uit behalve Nobilc, die vermoeid scheen en mankte. Cecioni gebruikte krukken. Niemand zag dat de noni aan d zag dat de gewonde ^Ju- boord gebracht werd. Een ronseeren. Er is een strijdkracht van 500 de tectives gëmdbiliseerd om in pantserau to's in de stad te patrouillceren.Zij heb- beij voor opdracht, de bandieten zonder vorm van proces dood te schieten, waar zij ze ontmoeten De buitengewone toestand te Chicago wordt 'het Ibest geschetst met de woorden 'waarmee Chief-Detective William O' Connor vrijwilligere heeft opgeroepen, die in Frankrijk hebben gevochten en ervaring bezitten in het gebruik van mit ra it leuzen. JZijn leger van 500 man locsprekend, zegde O' Connor «Mannen, de oorlog is 'begonnen Wij moeten laten zien dat dc orde en dc politie, en niet een bende smerige ratten deze stad behecrschen. liet is do wensch van het volk van Chicago, dat {gc die dieren najaagt en ze zonder mee- d'oogen afmaakt. Uw auto's zijn bewapend met mi- trailleusen en gij zult dc vijanden der orde op gelijken vöet ontmoeten. Zorg dat zij u niet in heli zand laten bijten; maak dat zij in het zand bijten. Schiet liet eerst, en schiet hen dood. Als go een berucht bandiet doodschiet wacht u een flinke bclooning en promotie- Als ge een auto tegenkomt waarin bandie ten zitten, achtervolg dien dan en schiet. Als ik dan ter plaatse kom, is mijn hoop vervuld wanneer ge het bovenstuk van hun auto hebt afgeschoten en .iotlc- ren inzittenden misdadiger gedood. En met deze orders gingen dc den:cv tives oj) weg. Een hunner eerste daden was een in val in de bureelen der Chicago Candy. Jobbers Union». Zij maakten 45 gevan genen, ondci; wie dc voorzitter der «Union», Albert. Hoffman, de voorzit ter Hcmy Meisterling. en dc secretaris. groote toegestroomde menigt^ wachtteJames Ecnda^ Eën bandiet werd tot out, zwijgend het y§i'tyckv vluchten doodgeschotent

De Volksstem | 1928 | | pagina 1