Het Groet Congres Woensdag Oogsl 1928 Kathol. VI. Landsbond De belastingen t Eeuwfeest van Gevaert De reis van Mgr Heylen Ter nagedachtenis van Guynemer Het sluitingsuur De toestand in Mexico De reis onzer Vorsten door Congo Landbouwbelangen Hei drama in de Noordpoolstreeh Kerkstraat, 9 on 21, Aalst. XXXIVe JAARGANG NUMMER |7Ü -Telefoon 114. JZSSï.gg'ÏDla.cL 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxfaan, 13 te Brussel 4 Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. H.Raoul Zonop4,25Zonaf7,28 Volie Maan den 1 VAN DEN TE GENT. esm Het 9e Congres van den Katholieken 'Vlaamsehen Landsbond dat op 4-5-6 Oogst aanstaande te Gent wordt ge houden zal in belang en in luister al de voorgaande congressen overtreffen. Ieder Katholiek Vlaming houde die dagen vrij en volge er de werkzaamhe den van. Iedere Katholieke Vlaamsehe Veree- wiiging 't zij van Werklieden, Boeren of Middenstanders zenden van nu af reeds hare toetreding tot den Grootsehen Optoeht welke den Zondag 5 Oogst plaats heeft en die gevormd wordt om 2 1/2 ure aan de Zuid-Statie langsheen de Frère-Orbanlaan. Men sture de toetredingen voor den Optoeht aan M. De Greve, Poel, 8, te Gent. Hier volgen het Algemeen Programma en de bijzonderste schikkingen voor het Congres Zaterdag 4 Oogst Te 3 u. Opening van het Congres in de groote zaal van Het Volk Poel, 3, te Gent. Toespraak door den Heer Volksver tegenwoordiger Dr .Fr.Van Cauwelaert, Burgemeester van Antwerpen, Voorz. van het Congres. Mededeelingen door Mr- Adv. J. Valvekens, Algemeene Secretaris. Algemeene Congresvergadering. Korte samenvatting van het algemeen overzicht over den toestand der VI. Beweging, door E.P.Dr.Valerius Claes. Bestuurder van het Algem. Kath. VI. Secretariaat. Het overzicht zal op voor hand in zijn geheel gedrukt aan al de inschrijvers worden gezonden. Bespre king. Mededeeling door Heer Prof. Bou- weraerts over «Wat wij Vlamingen zelf kunnen en moeteu doen ter Vervlaam- sching van het Volksleven Bespreking over de actueele vraag stukken Het Legervraagstuk. de Amnestie de Vlaamscho Ekonomisehe Beweging. Te 8 ure. Gezellige Kunstavond in Het Volk met de madewerking van verschillende Gentsehe kunstenaren. Zondag 5 OogstTe 9 u H. Mis in St. Baafskerk. Te 10 u, Vergadering der Afdeelingen. Werklieden, in de groote zaal van Het Volk sprekers: M. P. Segers, secretaris van hetA.C.W. Mej. Hel.De Coster, Alg. Schrijfster der Kathol. Vrouwen. Landbouwers in het lokaal Den Rooden Hoed» Klein Turkye. Sprekers Prof. A. De Vleesehhauwer, over dan Boerenstand en de VI. Beweging. E- H. Colpaert, landb. Ingr. over De Vlaam scho Landbouw zijn toestanden zijn moeilijkheden. Burgers, in den Mariakring. Spreks, Adv. J. Storme, over De Middenstand en de Vlaamsehe Ekonomie. Volksver tegenwoordiger J. Clynmans, over: Wat de Middenstander van den Wetge ver verwacht. M. C. Struyvelt, Algem. Secretaris van het Diocesaan Midden standsecretariaat, over: Het belastings wezen en den Middenstand. Katholieke Vlaamsehe Gemeenteraadsleden. in de zaal Mgr. Stillemans van Het Volk Gouwbond van hst Davidsfonds van Oost- Vlaancteren, in den Mariakring. Herbond der Kath. VI. Jongo Wachten, in de zaal van Art. Verhaegen van Het Volk Sprekers Advocaat Delwaide, over: De taak der Jonge Wachten in den Katholieken Vlaamsehen strijd. Kath. VI. Tconeelverbond van Oost- Vlaand. in «Het Volk Te 2 1/2 ure Samenkomst aan Gent- Zuid der groepen en Maatschappijen die deelnemen aan den Grooten Volks- optoeht. Te 4 ure Feestvergadering in de «Handelsbeurs». Sprekers: Prof. A. Bouweraerts, Voorzit, van den Kath. Vlaamsehen Landsbond. Van Caene- gem. M. H. Heyman, Minister van Nijverheid en Arbeid. Dr. Fr. Van Cau welaert. Te6u. Vlaamsch Feestmaal in de groote zaal «Het Volk» (bijzondere inschrijving 40 fr.) Maandag 6 Oogst. Autotocht over Zuid-Vlaanderen ingericht door den VI. Toeristenbond op verzoek van den Kat. VI. Landsbond. De uitstap gaat over Oudenaerde^Ronse, Kwaremont, met wandeling door de bossehen naar den Kluisberg, en Ruien, over Kaster.met bezoek aan het Muzeum van Pastoor Claerhout, naar Ticgem-bosch en terug naar Gent, Een uitgebreid programma zal door de V.T.B. aan alle deelnemers bezorgd worden. Insehrijving Voor het Congres 15 fr. (volledig verslag van de Congres verhandeling inbegrepen). De inschrij vers ontvangen een uitgebreid pro gramma en een Congreskaart, die tevens recht geeft op de prijsvermin dering van 35 o/o op het spoor. Voor deelnemers aan den stoet zijn kaarten te bekomen (Algemeen Secre tariaat, Blaesstraat, 120, Brussel) aan den prijs van 1 Fr. welke recht geven aan de prijsvermindering van 35 o/o op het spoor. D8 inschrijvingen voor het Congres, Feestmaal en Autotocht dienen gezon den naar het Algemeen Secretariaat van den Kath. Vlaamsehen Landsbond, BlaesStraat, 120, Brussel. Posteheckr., 404, Kath. Vlaamsehen Landsbond. Brussel. Voor het Feestmaal 40 fr. Voor den Autotocht30 fr. Volgens officieele gegevens, wijze op 30 Juni 1.1. de rechistreeksche belastin gen ten koiiiere ingeschreven of hij de bron ingevorderd, als totaal bedrag van de aandeelen van Staat, provinciën en Vandaag, 31 Juli, is het honderd jaar geleden dat te Huysse, 'bij Auden aarde, August Gevaert, een der incest uitste kende toondichters die ons land voort bracht en die in 1871, bij het afsterven van Fctis, bestuurder van het Conserva torium van Brussel werd, het levens licht aanschouwde. Hij* stierf te Brussel in 1908. Hij begon zijne loopbaan als kompo- nist van talrijke opera-momiques. Nochtans dienen zijn vlammende opera Quentin Durward! en zijn «kleurrijke kantate «Jacob van Artevcl- de» als zijn meesterwerken, aangehaald t» worden. Zijn hvmnus «Naar Wijd cn Zijd» geniet nog steeds stijgenden bij-vajl, vooral bij de plechtigheden der Kolo niale Féésten. -V-W- Kanunnik Tharoisius krijgt bijna ie- deren dag or-n brief van Mgr Heylen en weet dus nieuws mee te dooien over do reis van dien geeerden bisschop van Na men en voorzitter van het H. Sacra mentscongres- De dagen van 8 tot 10 Juli werden ingenomen door de reis van Philadel phia en Washington naar Chicago, waar Zijne Hoogw. ontvangen werd door kardinaal Mundelein. Bij stikheet weder legde Z. Hgw. een afstand van 350 kilom. af om zich to begeven naar de abdij van West Depere, waai' hij op 11 Juli de pontificale mis zong op dien feesldaig van don TI. Nor- bertus. Op 12 Juli bezfocht de prelaat in au to verscheidene parochies die afhangen van de abdij van West Depere. 'Een merkwaardig iets terwijl in Detroit en Chicago negen tienden van dlo Belgen Vlamingen zijn. ontmoet men n de parochies rond West Depere veelal Walen en meestendeel juist uit het bis dom Namen. Nog velen spreken hun Waalsehen tongval en Mgr sprak er met families dio kwamen uit Aische-en-Refail en Meux. Zij hebben aan hunne parochies namen gegeven als Bossières, Grand Leez en Namur, die hen aan 'het oude land doen deuken. Op 15 Juli hiclcr Mgr een sermoon voor de Fransche Oanadeezen te'Chica go. -woonde een feest bij der eerowachtcn van het H- Sacrament cn droeg V: avoncfe het Allerheiligste in de reductie na het lof. Het weder was buitengewoon heet. De bisschop van Namen moet nu to Van Couver zijn en scheept daar in ter bestemming van Sydney, waar hij tegen 18 Aug. verwacht wordt. -V 'gemeenten, in de opbrengst van bedoel de belastingen over het dienstjaar 1927 een som van 2.701 miljoen aan, zegge eene vermeerdering van 61 miljoen, vergeleken bij 'het bedrag (2.640 mil joen) van bovengemel'dte aandeelen, voor het geheelc dienstjaar 1926. Ofschoon deze aandeelen 160 miljoen ibij voorbaat in 1926 voor de jaren 1926 tot 1929 ge storte bijkomende grondbelastingen van 2.078 miljoen in 1926 gestegen tot 2.182 V2 miljoen in 1927. dus verhoogfd met 104 v'j miljoen; deze verhooging komt vooral voort van de vermeerdering van 185 miljoen of van 36 t.h. van do opbrengst van de bij de bron op db be- latsbare inkomsten afgehouden belastin gen op roerende zaken, die voor 1926 een -bedrag van 517 miljoen en voor 192/ de som van 702 miljoen bereikte- Voor hot dienstjaar 1928 bedroegen de op de kohieren voorkomende of bij de aangifte betaalde redhtstredksche be lastingen, op einde Juni 1.1. 1.158 mil joen of 433 miljoen meer dan db over eenkomstige belastingen (725 miljoen) over .1927, op het einde van hel; eerste semester van dit jjaar. Deze veihoolging komt nagenoeg uitsluitend voort van de inkomstenbelastingen die, over het eer ste semester 1927, 55? miljoen en over hetzelfde tijdperk 1928, 984 miljoen, zegge eene vermeerderig van 427 mil joen hebben opgebracht, verdeeld als volgt-, grondbelasting: 225 miljoen be lasting op roerende zaken: 73 y2 mil joen bedrijfsbelasting 42 V2 miljoen en supertaks86 miljoen. Wat inzonder heid de grondbelasting betreft, bedroe gen aanslagen over het dienstjaar 1928. einde Juni 1.1., nagenoc-g 250 mil joen, of de vijf zesclen van het totaal be drag (303 miljoen) van do kohieren d'ezcr belasting over 'liet dienstjaar 1927. Over' het geheel .bereikten de gedu rende het tweede kwartaal 1928 "inge vorderde rochtstroeksChe belastingen J .O08 miljoen, wat op eene vermeerde ring wijst van 873 miljoen, vergeleken met do overeenkomstige inningen (685 nuljoen) over het tweede kwartaal 1927, en 155 miljoen vergeleken met de soortgelijke inningen (902 miljoen) over het eerste kwartaal van het loopènd jaar. In het kerkje van zijn geboortedorp Onze lezers kennen de tragische ge schiedenis van den christen lieldl van het Fransdh leger, luitenant Georges Guynemer, die zich als kampvlieger op het front zoo schitterend heeft gedragen en die. na eene reeks van tientallen over winningen, den heldendood stierf te Poelcapelle, waar te zijner gedachtenis een monument is opgericht- Georges Een uitspraak van de rechtbank te Bergen luidlde, dat het koninklijk be sluit, in zake het sluitingsuur van de drankgelegeiihcden, ongrondwettelijk «was. Deze opvatting is thans verworpen door het beroepshof te Brussel. ,De uit spraak behelst dat het gerecht, niet te oordeclen heeft over «die ongrondwette lijkheid van do wetten door do wetge vende macht uitgevaardigd. Nu heeft de wei van 16 Juli 1926 aan den Koning toelating gegeven maatrege len tc treffen, 0111 weelde- uitgaven te keer te gaan: De verlichting van drank gelegenheden, na 1 uur 's ochtends wordt beschouwd als een weclde-uitgave en valt aldus ouder toepassing van de wet* Guynemer was afkomstig van het dorp je Thuit, in de Eure, waar zijn ouders nog wonen. Do E. H. Loubatier, pastoor van limit, heeft nu in de parochiekerk een geschilderd1 raam doen plaatsen, voor stellende St. Joris in de wezenstrekken van Georges Guynemer. Dit kerkraam werd Zondag gewijd in aanwezigheid van vele burgerlijke en militaire overlieden e-n van eene groote menigte geloovigen. Do 71 E. II. Ka nunnik Cured, aartspriester van Ande- leys, hield een treffend gelegenhcidsser- moon. Tijdens de plechtigheid kwamen vliegers boven 'het kerkje zweven. V- Uit New-York wordt aan de «Times» gemeld De politieke toestand in Mexiko is ingewikkelder gemaakt door de verkla ring van President Galles aan zijne vrienden, volgens hetwelkc hij geen kandidaat zal zijn voor het am;bt van tijdelijk President, bij 'fc vervallen van zijn ambt op I11 December- Men spreekt van Don Aroij. iSalüzals waarschijnlijke kandidaat, maar het is is Ie betwijfelen of deze medehulp van 't leger zou bekomen, zonder wie een ITesioent liet niet lang kan volhouden ui Mexiko. Tengevolge van het geschil tusschen dc boerenpartij en de werkliedenpartij verwacht men zich aan een terug op flakkeren van de omwenteling, waaruit de generalen zeker zullen trachten voor deel tc trekken voor hunne eigen zaken» STANLEYVILLE Stanleyville, hoofdplaats der Oostelij ke Provincie, die met het bezoek van het Koningspaar werd vereerd, vormt eene agglomeratie van meer dan 15.000 inwoners, tc midden een er streek die er 100.000 telt, waarbij 300 blanken. De huizen in rooderf steen zijn er talrijk. De macadamwegen zijn uitste kend. Dc square Leopold II is omringd met schoone rijen palmboomn.c Stanleyville is het doorvoercentrum van uitvoerproductenrubber, katoen ivoor, palm noten, hout koffie, maar de strook hrengt vooral palmnoten, palm olie en rijst voort. Dc rijstpolderij van Stanleyville werkt normaal en duizen den tonnen «paddy» worden er jaar lijks gepeld- Mekaniekc zagerijen zijn er opge richt, benevens steenbakkerijen, 'bouw ondernemingen vakscholen alsook een 49-tal handels-, nijverheids- en land' bouwondernemingen, benevens twee ho tels. Men hoeft te Stanleyville eene markt met standplaatsen in steen, ecu moeder huis, een drietal laboratoria, gasthuizen en een militair Kamp. Wat do verkeersmiddelen aangaat, er leidt eene baan van automobielen naar Batwa'boli en enkele berij'barc wogen la ten toe den omtrek te bezoeken o.a. do watervallen der Tshopo. De missiën te Stanleyville De Paters van het Heilig Hart heb ben te Stanleyville eene bclangrijko missie opgericht, die eene officieele school omvat, met lagere en beroepsaf delingen, bediend door de Broeders Maristcntimmermanswerkhuizen, in den omtrek avondscholen en buitenscho len. De gebouwen op don rechter oever dagteekencn van 1899, die van den lin keroever van 1904. De Franciscanerssen dochters van Maria bestieren er eene school voor meis jes, een gasthuis voor blanken cn een gasthuis voor negers. In de burnt van Stanleyville heeft de regeering haar proefstation voor rub- berkweek, cacaoplantages en, vat verder, eene koffieplantage aangelegd. Op het eiland Bertra, niet vor van Stanleyville, werden schoone beplantin gen met 'hevea-boomen (rubber) verwe zenlijkt. De Koning bezocht het militair kamp en nadien ging hij, met de Ko ningin, de scholen voor jongens en meis jes bezoeken. 's Namiddags bezochten zij het moe derhuis, het gasthuis voor negers, he* laboratorium van Dr Schwartz en de missie van St- Gabriel, waar zij werden ontvangen door Mgr Grison, omringd door de moeste katholieke prelaten van Congo, aldaar voor hun driejaarlijksoh Synode vergaderd. De missie van St. Gabriel, niet ver an Stanleyville, telt scholen voor jon- (gens en meisjes, eene infirmerie, een heid stalmest400 kgr. superfosfaat, 290 kgr. chloorpotaseh en 100 tot 150 kgr. awavelzuur ammoniak. 4. Daar gedurende dezen lijd dé groenten gewoonlijk aan droogte Jijden, zal men kooien, salade, seldler, enz. zorg vuldig begieten met water waarin zwlo yelzuur ammoniak is opgelost (gewoon lijk 30 grammen per 10 liter water). Peze maand zal men rwintcrsalado zaaien, alsook vroege bloemkolen, enz. Men zal niet nalaten voor het zaaien per are 4 kgr. superfosfaat 2 kgr. zwavelzu re potasch en 3 kgr. zwavelzuur ammo niak te gebruiken. DIXI, dispensarium cn een lazaret. St. Gabriel is de zetel van het nposto- licsh vicariaat der Stanley Falls, dat eene oppervlakte heeft van 270.009 vierk. ki- l'om. negen maal zoo groot als Belgïe en een bevolking van 750.000 inwo ners. De missie houdt zich ook bezig met vee-, geiten- en sdhapen'k-week. Werkzaamheden in Augustus 1. Het is hoogtijd het zaaien van ra pen te voltrekken, want de zomer vor dert snel, en aangezien de groeitijd van dit gewas zeer kort is, mag er met ge- draalt worden. Een goede bemesting zal de opbrengst merkelijk vermeerderen. Gebruik daarom per hectare 400 kgr. superfosfaat, 200 kgr. dhloorpotasch cn 150 tot 200 kgr. zwavelzuur ammoniak. 2. Wie nog geen witte mostaard ge zaaid 'heeft, kan cog altijd d'aartoe over gaan; 't Is een voornaam en gezond groen voeder dat, de dieren gretig nemen en 'dht voordeelig inwerkt op de afschei ding der melk. Men gebrui'ke per hoc- tare 300-400 kgr- superfosfaat, 290 kgr. chloorpotaseh cn minstens 200 kgr. zwa- velzu u i' amra011 iak 3. Voor de teelt van het Koolzaad dient thans ook gezorgd. Deze nijverheids plant, ofschoon slechts in enkele streken van het land geteeld, geeft loonende op brengsten als men niet nalaat een doel matige bemestip.g toe te passen. Daar jje koolzaadplant steilk Ontwik kelt raden wij aan per hectare de vol gende scheikundige meststoffen aan to De terugreis van Nobile en zijn gezellen Warme ontvangst tc Kopenhagen Havas seint uit Kopenhagen dat om de nieuwsgierigheid van het publiek to vermijden, generaal Nobile en zijn ge zellen zich naar de statie aldaar, begaven twee uren voor het vertrek van den trein vergezeld van den minister van -Italic, - van don secretaris van liet gezantschap, van den persattaché, van den algemee- nen consul en van den onder-consul. Op de kaai der statie waren een hon derdtal leden van de Italiaansche Kolo nie verzameld deze laatsten overhandig den bloemen aan generaal Nobile en brachten hem den fascistischen groet. Dit allés gebeurde in de kalmte to midden van de ontroering der toeschou wers. Generaal Nobile en zijn kameraden zijn vervolgens in de hen vooibchou- den slaapwagens gestapt- Op liet oogenblik van het vertrek waa een talrijke menigte op de kaai verza meld. Talrijke bloemtuilen werden doos het venster van den wagen aan generaal Nobile en aan zijn kameraden overhan digd. Toen de trein wegreed, riep dc mö- nigte herhaaldelijk «Leve Nobile Beliounck en zijn zuster zullen do Italianen vergezellen tol Liepzig en zul len van daaruit him reis tot Praag voortzetten. Berlijn, 39 Juli. Generaal Nobilo en zijn gezellen zullen slechts Maandag door Duitsöhland reizen. Zeer zonderlinge aanduidingen van den bronzoeker E. II. Mermet Pc «Nouvelliste Vélaisan» publiceert de volgende zeer zonderlinge aanduidin gen» welke hem toegezonden worden door den beroemden bronzoeker, E. H, Mennet. Wc deelen ze onder alle voor behoud mede Ziehier mijne vooruitzichten van lie den inzako het pijnlijke drama in da Noordpoöls treek. Er zijn nog vijf plaatsen waar zich levende of doode mensdhen bevinden- 1. Ten Westen van Spitsbergen, ten Zuid-Westen van Kinigsbay, -in de klei ne baay. gezegd «Englidh bav», dicht bij land, vind ik «een doodo man», in een ijskloof. 9 meter diep (78° 48' breedte, 11° 15' lengte). 2. Bij de Dickson Bay» op land, on geveer 78° o9' breedte en 16° 15' lengte, neb ik de gewaarwording van «con doo de man, «alleen», zonder ijzer. t 3. Ten Oosten van Spitsbergen, ten Noorden van «Barents Island'», op het schiereiland dat de straat van Unicorm Bay en Ginevra Bay scheidt, op onge veer 78° Co' 'breedte en 21' 19' lengte, ontdek ik op het land «twee mannen» alle twee «levend» Metaal, wegende 650 kilos, is in hunne onmiddellijke nabij heid. 4. Op het ijs. op ongeveer 79° 35' lengte en 30° 45' 'breedte, voel ik «een man» en 500 kilos ijzerwerk. 5. Ten slotte blijf ik de reactie voe len van «twee mannen» met 2.500 ki los ijzerwerk, ten Noord-Oosten der Ei landen Brock en Foyn, ten Noord-Oos ten van het Noord-Oostland, ongeveer op 80° 45' breedte en *27° 30' lengte. Zou idit laatste punt niet datgene zijn van de groep Alessandri met dc over blijfselen van 'het ludhtedhip Door haro aansluiting bij de fllaahtf- ge groep Leuven biedt de GEMTCCHE BANK VOOR -HANDEL EN NBJVERHEfD 14 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan do haar toevertrouwde! gelden. Alle inlichtingen warden er met1 Vis meeste bereidwilligheid kostloos ver-* strekt. Spaarkas 5,50 bruto/ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespfèKhig- van bedrag. Kasbons Kasbons op 6 maand 5 nctlo, unainioos, ter\ allen tijde? terugbetaal- wenden, benevens een gewone h^evgej- baai' aaiwraag, 254

De Volksstem | 1928 | | pagina 1