8 MONSEIGNEUR OE CLEENE Verwelkomt onze Vorsten te Liopoldsted. Woensdag De uitbreiding der Antwerpsche haven De mislukte Oceaanvlncht De kwestie der overwegen De groote Britsche bedevaart de t Italia Oogsl I928| M. Brunei redt zijne partij genoot en De moord op generaal Obregon Gedeeltelijke staking bij de koffiehuisbedienden te Antwerpen Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. XXX! Ve JAARGANG NUMMER ggj» elefoon ll-i X>a,gg;3oXsa,c3. 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Genilt ?T r. Pubücitelt binten het Arrondissement AALST Agentschap Kava^^Ma^T^rtTi^ei EENE PRACHTIGE REDEVOERING Sire, ^Het blijde enthousiasme dat Uwe Majesteit begroet, vertolkt beter dan onze woorden bij machte zijn, de warmte der gevoelens die Uwe onder danen bezielen. Dit enthousiasme, in zijn spontane uitbundigheid, bevestigt niet alleen de eerbiedige bewondering waarmede een volk 't opperste gezag omstraalt, maar eveneens de verknochtheid aan den persoon des Konings dié.n het eert. Op dezen 43°" verjaardag van de pro- klameering van den Onafhankelijken Staat Congo kunnen wij ons niet weer houden de gedachte van zijn genialan stichter op te roepen. Het is ons eerste plicht het werk te herdehken van hem die jaren lang de toekomst dezer streek beheerschto, die de schepper en de Ziel was onzer ko lonie met in den dienst der Voorzienig heid, voor deze wilde streken de grond slagen te leggen van «Vrede en Vreugde in het Rijk van Christus Meer dan veert-'* jaren zijn er ver- Joopen sinds de Kamers den Koning der Belgen veroorloofden Souverein- Koning van den Onafhankelijken Staat Congo te worden. De Staten erkenden zijn recht en geen beginselkwestie lag nog op den weg der verwezenlijking van Leopold U's droom van het kleine Koninkrijk België een groote Beschavingsstaat te maken Een prins der Roornsche Kerk, kar dinaal Lavigerie, predikte den Heiligen Oorlog tegen den slavenhandel. De Koning ontvangt hem en deelt zijn plannen. En België, als een weer klank van koningsoproep stuurt zijn beste officieren om een dam. op te wer pen tegen den indringenden Arabi'er. Deze ridderlijke toewijding aan 's Prinsen zending, deze heldentriomf van het eerste stuur is in de Vaderlandsche annalen een glorie der zuiverste ge halte. B Waar het zwaard eén weg had gé- baand, kon het reddende Kruis voor taan zich vestigen. Wat eens de Koning der Koningen had gezegd heeft de Souverein her dacht: 't Is niet de wereld die den Vrede geeft, Ik alleen ben het die hem verspreid Met den eenvoude, eigen aan groote zielen, oprecht in het goedbetrachten, heeft de Souverein-Koning in eigen persoon, de nederige .maar onontbeer lijke hulp der geestelijke toewijding der missionnarissen verlangd. Van af 1888 gaan de pionniers der Kerk in Congo scheep. Sindsdien heb ben andere ononderbroken hun aard- sehe vaderland gediend met zich voor de uitbreiding van Christus' rijk te offeren. De Hemel heeft het streven van al deze onbaatzuchtige krachten naar een ideaal waarin een leider, in een op recht verlangen van welvaart, hen had samengestrengeid, gezegend. De wapenen hadden de vreemde ty- rannie der slavenhandelaars verdre ven. De overredende invloed der vredes- herauten deed stilaan het bloedig tijd perk der onderlinge onlusten verval len en stelde een einde aan de bijgeloo- vige praktijken van een menschendoo- dend heidendom, Sire, Wij begroeten in Uw Hoogedelen persoon, de erfgenaam der grootsche plannen van den stichter. En om het kenmerk dat de regee- Uwer Majesteit voor de geschiedenis bestempelen zal, te onderlijnen, zijn wij gelukkig dat aan een bisschop de gelegenheid geboden werd zijn erken telijkheid te betoonen voor de defini tieve richting, die uwe bezorgdheid voor het Congoleesche volk, aan het onderwijs en liefdadigheidswerken heeft gegeven. Reeds nu bewonderen wij de veelbe lovende uitbreiding en wij genieten er van de troostende uitslagen. Koning Leopold II heeft deze, voor den vooruitgang noodzakelijke vrede gewild en bekomen. Uwe Majesteit, met dezelfde ge dachte vari christelijke liefde behebt, heeft van het programma het lastigste gedeelte willen verwezenlijken, name lijk het opbouwen. Om zijnetaak te vervullen, blijft het den Beschavingsstaat enkel meer ge trouw te blijven aan de dirsktieven die door zijn Souverein werden gegeven. Sire, De taak van een Koning kan soms zeer w^eed zijn. In 1914 heeft Uwe Majesteit door het vervullen zijner plicht deze edele onwrikbaarheid plechtiglijk bevestigd. En heel de wereld was vol lof. Voor dé eer en de zedelijke groot heid van ons land, heeft Uwe Majesteit niet geaarzeld het onherstelbaar ver lies van zooveel stoffelijke belangen en het leven van ontelbare onderdanen te offeren. Sire, In den loop dezer reis, zal aan Uwe Majesteit het overgroot geluk te beurt vallen getuige te zijn van den afgeleg- den weg, maar aan het oog van den ouverein zal ook niets ontsnappen der nieuweeischen die door de evolu tie eener kolonie worden gesteld en die worcten aangetoond door mannen die te zeer met hunne plichten zijn ver groeit om te zwijgen datgene dat dient te worden gezegd. Het belang van een volk moet soms luider spreken dan stoffelijke belangen al te dikwijls beperkt in omvang en tijd. In naam van het christen volk, dat het goddelijk recht der Koningen er kent, omdat het in eerbied voor dit ge zag, van goddelijke afkomst is opge groeid, in naam van hen wien de Hoo- gepriester de Vader is an voog wie hij spreken mag, daar zij ietwat zijn eigen volk geworden zijn. Sire, De grootselio onderneming van den aanleg der Kruisscihans loopt ten einde. De aanblik van het werk bij begin, gaf wel den indruk van iets belangrijks «en iuuuih. van ïeis oeiangi'ijKS bwl0 w.uiueei omvangen worden, maar nu slechts kan men ibemeitkenals gewone pelgrim de groep verj nro+ dl.1 n i 1^,.-, Voor logies worden de pelgrims over verschillende steden verdeeld. De pins van Wales De prins van Wales bevindt zich ifhans in Frankrijk. Dinsdag zal hij zidh bij de pelgrims voegen, maar hij wil ner gens officieel ontvangen worden, doph 'wat de werkelijke waarde van het werk, de enorme draagkracht van dezen nieu- 'wen weg naar de binnendokken bet-ee kent. In eerste plaats is nu door de groote Kruissdhanssluis ingang verzekerd aan d!e grootste zeeschepen, die bovendien een zeer teugen en moeilijken omweg vermijden. Verder is de ruimte aan ligplaatsen merkelijk vermeerderd. De nieuwe werken zijn nog steeds af gesloten van d'e onde door een dijk van 100 meter lang op 2-5 tot 30 m. breed. De clijk moet weggegraven worden tot op een diepte van 11 meter van den ■waterspiegel, zoodat er nagenoeg 30.000' m3 grond moet verplaatst worden. Deze week wordt daaraan begonnen, en deze arbeid, verridbt door machtige Als Zielenherder die in den bisschop is vereenzelvigd, zeggen wij Gode dank, dat Gij op dit oogenbiik onder ons ge komen zijt. Wij begroeten in deze te genwoordigheid Uw inzicht aan het Congolêesche volk den weldoenden in- vloed der christelijke beschaving te verzekeren, en aan België de zedelijke grootheid te bewaren, die steeds de bewondering van al de natiën heeft afgedwongen. Heden ook, evenals jn de pijnlijke dagen van den grooten oorlog, wil Hare Majesteit de Koningin zich aansluiten bij het gebaar van haren Koninklijken Gemaal. Zij wil deelnemen aan de vreugden van het weigelükken, maar ook aan de bekommernissen van hen dia henen gaan Koningin zal allen overtuigen dat het tijdelijk offer, dat de Koning nood ge dwongen zijn land opleggen kan, enkel door een zuiverder liefde is ingegeven, die al zijne onderdanen in een groote bezorgdheid omsluit. Sire, In het «Te Deum dat onder de gewelven van dezen tempel gaat weer klinken, zullen wij met fierheid den triomf der zoo gelukkig vereenigde in spanningen herdenken, wij zullen met bewogen hart Gode danken, want het is van Hem dat ons alle goed bereikt Dit plechtig gebed is ons een band van trouwe aanhankelijkheid aan onze Souvereinen en een betuiging van loyale en oprechte toewijding aan ons land en zijn werk van ware beschaving. Glorieaan God, Eer aan den Koning der Belgen en van Congo. Dat de Almachtige Uwe Majesteiten en de Koninklijke Familie zegene en bescherme. dagen «duren. Zooals reeds werd medegedeeld, zal de Kongo/boot «Elisabet-hville», waarme de de .koning uit Ivongo terugkeert, het ■eerste zeesdhip zijn dat. de Kruissolians zat passeeren. Het wiordt verwacht op 27 oi 29 Augustus. -Natuurlijk zal dit met groote feeste- lijkhecten gepaard gaan. Doorheen de nieuwe werken zal een len. Woensdag zal de prins in aut-o naar leperen reizen en aan de grens prins Karei van Belgie ontmoeten, die dan mee reist naai' leperen. Een gevaarlijke reckling in volle zee De Poolsehc vliegers verklaren dat. wanneer zij het onregelmatig wérken van hun bcvoorradingebuisje voor de olie vaststelden, zij reeds een groot tra ject over d'en Atlantisdhen Oceaan had den afgelegd in de richting der Azoren. Het is slechts door d'e onmogelijkheid ■waarin zij verkeerden van de averij te herstellen in volle vlucht, dat zij (be sloten terug te keeren. Na eene gevaar '""ivcii Mil vaargeul gevormd worden, die het schip kan doorlaten. L' dijd° Werkeu 2ijn kns nog niet geein- Er moeten tegen 31 December van dit jaar nog 1 miljoen kulbiek meter Sen me™'e dCltlCen engerd Op dezen datum moeten de werken al geleverd worden. Men is reeds druk bezig met liet ka naaldok. do verbindingsgeul, en de ove- uge dokken te bewerktuigen. De gelei ding voor do elektrische kranen is reeds k'ver in orde. Ook de ophaalbare brug over de v«r- Junilin»»cvitdVixn paai Vla gen in gebruik. Men legt er no* de laatste hand aan. - gcllAÜ-iUfc- njK den steamer «Samos» op het oogen biik waarop de motor weigerde te werken Het gevaar van een neerdalen in zee werd bemoeilijkt door de 'hevige wind rukken- Het toestel raakte die golven, kantelde om en de vliegers werden in de zee geslingerd. De vliegers moesten kranig (door zwemmen naar het bootje dat door den «Samos» was uitgezet om hen te red- den. De kwetsuur van Kubala werd ver oorzaakt door een val dien hij deed op i brug van den «Samos», tijdens do- welke bij door ecne glasscherf aan den voorarm gesneden werd. De geneedheer van het militaire hospitaal heeft hém verzorgd, 'de wonde biedt geen erg. Naar Parijs terug. De Poolsche vliegers zullen lieden Dinsdag met den Sud-Express naar Pa rijs vertrekken. Hun toestel is naar de dokken ge bracht, maar het zal worden uiteengc- noinen. Er waren er die zegden Een rede vol zinspelingen». Verre van daar. Een klare moedige taal van iemand die te zeer aan zijn plicht is doordrongen om te zwijgen wat hij meent dat dient te worden gezegd Een taal zooals men die van een katholiek bisschop ver wacht, wanneer hij tot zijn Koning spreekt en aanhoord moet worden... misschien wel geduld door hen die de verantwoordelijkheid dragen. Taal van een Vaderlandèr die den brui geeft aan compromissen. Taal van een herder die zijne kudde verdedigt. Recht voor den bisschop luistert de Koning naar de geautoriseerde stem die spreekt. Niemand toch zal deze autoriteit be ter begrijpen dan zij die er de lasten van dragen en ze naar geweten hebben opgenomen. Monseigneur is aan het altaar. Het orgel leidt in, alvorans bij het "Te Deum» aanheft. Volgt het gebed voor den Ko ning. De stoet vangt weerom aan. Aan het portaal neemt men afscheid. De Souve reinen stappen in de auto's, terwijl de photoapparaten draaien en de zwarte menigte, hun Koning van nabij omrin gend, mat vreugdekreten de glimla chende Koningin beantwoorden. Gode zij lof. Den Koning zij eere en dat de Almachtige Uwe Majesteiten zegene...» Dit waren de laatste woorden van den bisschop. De bijzonder commissie, belast met de verbetering van het signaalwezen bij de overwegen, heeft aan minister Lip pens haar besluiten medegedeeld. 'Zij wensdht idat alle overwegen vjr/r- den aangewezen op een afstand van 200 meter, door zeer zichtbare lborden, naar het internationaal modtlwitte dridhoek op blauwen grond. IZekere oiilHnvaakte overwegen zouden opnieuw bewaakt worden :de maatschappij van Spoorwegen heeft trouwens biermede roods aanvang gemaakt Bij nae'ht zouden bijzondere signalfe wenken, op alle groote wegen eerst, later ook op die waar het minder druk is. Blijkbaar zullen eerlang proefnemin gen worden gedaan op de lijn Brussel- Oostende, met een stelsel bestaandte uit vaste lichten _on flikkerlichten. TE IEPEREN De plechtigheid te Ieperen heeft morgen Woensdag plaats. De pelgrims zullen er zioh in twintig extra-treinen heen begeven. Bij de 'Meensdhe poort zullen alle vaandels van het Britsche legioen uit Engeland en die kolonnen opgesteld wor den. Dr Jan-is, algemeen protestantsch aalmoezenier der Britsche troepen zal den gedaehtenisdienst leiden en de bis schop van York (toekomstige aartsbis schop van Canterbury) een toespraak houden. Elf duizend pelgrims Er zullen 11.000 bezoekers zijn oud- strijders en familieleden van gesneuvel den. Kolonel Brown, hoofd van de bede vaart, is Vrijdagavond met den staf van bet. Britseh legioen te Kales aangekomen om de laatste maatregelen te treffen. H^t gezelschap werd' begroet door don onder- prefekt, namens de Fransche regeering. Allerlei vereenigingen van oud-strijders stonden met hun vaandels op d'e kade. Lady Haig, weduwe van maarschalk Haig, zal de pelgrims vergezellen. Gedurende 24 uur nu, varen gehuur de booten heen en weer tussdhen Enge land en Kales of Duinkerke, om "de groote menigte pelgrims over te brengen UK UllUVI g Uiig vitrt. "Wat pater Gianfranceschi S.J. verhaalt Pater Gianfraneesolii S..J., die als aal moezenier do Kobile-expeditie vergezelde doch zelf niet in het luchtschip was, toen het verongelukte, is gelijk met Nobiic in Rome teruggekeerd. De geleerde priester'heeft nu een jour nalist van de «Corriere della Sera» een persgesprek toegestaan en zeide o a. het volgende De hartelijke belangstelling op de terugreis, die meer dan honderd uren duurde, ondervonden, deed Kobile als het ware tot het. leven tenigkeeren. Toen hij aan boord van de «Citta di Milano» swam, was hij een gebroken ziekelijke man, wien het leven onverschillig leek. Ku, bekomen van emoties en ontbering, kreeg het leven weer waarde voor hem». Hier bracht de aalmoezenier in her innering, hoe van de twee Italiaanséhe journalisten dier expeditie er slechts één den tocht boven de pool modht mede maken. Zij wierpen een lire kruis of munt. Op dat oogenbiik dacfht ik aldus pater Gianfrancescbi hoe die twee jonge mannen om hun leven speel den Nobile had den priester IbolooM. toen het onmogelijk bledk hem den tocht, bo ven de pool te laten mede maken, om onmiddellijk, wanneer liet kruis zou worden uitgeworpen, telegrafeeren, op dat pater Gïanfranoeschi zijn gebeden met de mannen der «Italia» zou kunnen vereenigen. Hot beridht werd evenwel pas een half uur, nadat «Ie pledhtigheid was geschied, afgezonden en hieruit con cludeerde men op de «Citta di Milano» «Hat. 'liet weer aan de Pool ongunstig moest zijn, daar Mobile het voornemen had, hot kruis zoo mogelijk eigenhandig op het ijs te plaatsen. Pater Gianfranoesdhi sprak daarna over den godsdienstzin der espeditiele- den, vooral, toen ze leefden bij de roo- de tent op de ijsschots. De afbeelding van de Madonna van Loreto, die in dé cabine, ondaniks den heftigen schok bij den val niet bescha- digd was. had in do tent. een eereplaats. Daar baden de mannen liun vurig ge bed. Ook Zatïano en Zappi hebben gedu- ■ondb hun tocht, over het jiakijs voort- durend hun kracht gezocht, in gozamon- kyfTiehuis zou moeten sluiten. lijlK gebed Het geloof en het gebed gaf i De patroons hielden Maandag hun kracht vol te houden. H.Cyriacüs Zonop4,34Zonaf7,17| Laatste kwart den f Hij blijft volksvertegenwoordiger M. Brunet heeft (dan ton slotte toóli nc>o compassie gekregen met zijne par ti jgenooten. Op aandringen der socialisten van Charleroi heeft hij er in toegestemd volksvertegenwoordiger te (blijven Maar hij heeft als uitdrukkelijke voorwaarde gesteld dat hij niet moer voorzitter der Kamer zou 'worden. 'Op !d!it punt blijft zijn ontslag defi nitief. Bovenstaande besluit werd genomen na een onderhoud dat M. Brunet hooft gehad met M- Paul Pastur, voorzitter der Socialistische Federatie van liet ar rondissement Charleroi en M. Van Wal- leghem, volksvertegenwoordiger van dit arron dissem en t. Hij heeft dan het volgend schrijven gendht aan M. Max Hallet, voorzitter tier socialistische parlementaire groep Brussel, G Aug. Waairile Voorzitter en Vriend. Ctij hdbt' mijne aandacht geroepen op het feit dat de conservatieve bladen mijn ontslag als lid van idso Kamer van Volks vertegenwoordigers voorstellen als ecne afkeuring van de politiek der socialisti sche groep. Ik hond eraan u te zeggen dat deze voorstelling railiicaal verweerd is. Ik heb enkel mijn ontslag gegeven omdat ik oordeelde dat zij de bevestiging was van mijn ontslag als voorzitter- Ik wilde niet dat men zou gelooven dat mijn ontslag als voorzitter slecQita eene ijdele parade was, rekenend op ecne herweizing die zeer waarschijnlijk was wegens het moment waarop het incident voorviel. Met het doel van te trachten een ein- -de te stellen aan de-kampanje van zeker© dagbladen hdb ik er dus -van afgezien bij mijn ontslag als voorzitter dit van volks vertegenwoordiger te voegen. Aanvaard, enz. (g.) Emile BRUNET. i _n x van !^et s<^brij.ven bewijst, wij herhalen het, -diat M. Brimct medelijden heeft gekregen mot de mensdhen wier kaken nog rood zagen van de smoutpeer "Maar we willen toch een ilesdh dharn- pagne tegen een bocksken verwedden Dat men M- Brunet nooit zal aantref fen tussehen de leden van het -orkest van meneer Oarlier; En dat men M. Brunet niet meer in de Kamer zal zien dan hij er albsoluufc noodig zal zijn. Zijne politieke vrienden hebben den tg gevoeld); de schop is hen toegediend geworden al de rest is bijzaak. Het oemige wat er van het incident overblijft is dat de socialisten, door hun optredenr een socialistische voorzitter tot aftreden hebben doen besluiten. V De katholieken zijn totaal buiten de zaak (Belga) Yolgens een telegram uit ■.New-York aan den Daily (Express overgenomen door Le Matin», zijn de pogingen door de Mexikaansdhe overhe den gedaan, om te bewijzen dat gene raal Obregon vermoord werd op aanhit sing vanwege ide Keifc:, ganscüi mislukt. De meeste drukking werd nochtans uit geoefend op de ambtenaren, opdat zij afdoende bewijzen zouden bekomen van het. bestaan van eene katiholidko samen zwering tegen het loven van Obregon, maar geen enkel van do tot biertoe inge wonnen getuigenissen Ibesohuldigt Mexikaansche katholieken. WV da Tengevolge der vergaderingen 'die in den loop van verleden week gehouden Ifrerden, zijn Zondag in versdhillende koffiehuizen en restaurants van Ant werpen sommige bedienden in stalking gegaan. Er bestaat geen slgoheelc oensgezind heid onder het personeel, zodefcat de sta king dan ook nyj algemeen is. 1 ersohiller,de klachten nopens aan slagen op ifo vrijheid van atlbeid, zijn Op het -parket ingdkomen. Er werlden maa.tsv5gelen genomen opdat geen enkel 1," vergadering. ecne)

De Volksstem | 1928 | | pagina 1