OUDE STADSPOMPEN België te Luxemburg De Voorzitter van den Senaat ligt op sterven De nieuwe Voorzitter der hamer Prinses Marie José heef t den luchtdoop ontvangen Leening der Verwoeste Gewesten Rond hel drama der Noordpool De Rijnlandsche bezetting Priesterlijke benoemingen Vulkanische uitbarsting in Batavia Het fortuin van M. Loewenslein De Paus en China KAMER DE VOLKSSTEM XXXiVe JAARGANG NUMMER |38 Kerkstraat, 9 on 21, Aalst. —Telefoon 114. 3E>St^33X»,GL 20 Centiemen Uitgevor J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrondissement AALST Agentschap Haves, Adolf M&xiaan, 13 te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 8 L ondres, E. C 4. fel. ZONDAG 12 OOGST H. Clara Zonop4,40,Zonaf7, li HAANDAG 13 OOGST I928 H Hippolylus Zon op4,42Zona!7, ld Nieuwe Maan den 16 Oude eerbiedwaardige relikwieën uit liet patriarchaal verleden, ik groet u En ik wensoU u, voor 't nage slacht bewaard, in een schrijn van edelste metaal Hoe graag, hoe dikwerf, hoelang, hloef ik vóór u toeven en treuren, om dat ge, arme verworpelingen, zóóveel weet, on niet spreken, het niet zeggon kunt.. Kondet g# dat, wat zoudt ge ons niet al vertellen, onthullen wat thans voor eeuwig in den kolk dor vergetelheid verzwond Hier, rou- dom u, heerschten, eenwen lang, agitatie eu rumoer; rondom u schet terde de rhapsodie van blikken emmers en koperen ketelianfaarin uw schaduw worden de diepste ge heimen gefluisterd hier uitten zich do driften van ons volk, in al zijn ruwe oprechtheid... In uw waterbak; fladderden eu polsten meisjes en knapen, en die ontrukten u, door woest gesnok aan uw ijzeren hand, dit smart-accent, krijscliend door straat en steeg rondom u Idonketi vrouwengesnap en mannengehrom vóór u verschenen en verdwenen geslachten boven u zweefde zoo mo llig staatsorkaan... Gij zijt een kind der wijk, de getroetelde der huurt, de steun, de onmisbare, van elk huis, van arm en rijk de dorstigen hebt ga gelaafd wat morsig was, gerei nigd bij ramp, het vuur gebluscht... Men had u liof, hij kermisroes, hij rouw Haperde er iets in uw steenen huilt, of in uw keel, klopte uw pols slag al te zwak, dreigdo uw hart in den boezem te breken, vliegens toog men naar den heelmeester', die u her stelde... Zonder u, toch, was het le ven in do buurt onmogelijk.-. He wind kuste honderdon jaren lang uw ruw voorhoofd de regen geeselda ongenadig uw stramme romp hagel en ijzel wiscliten uw opschrift eri ker stenbrief uit brandend zonnevuur verzengde uw vel,.. Go slaat daar, het hoofd schoefgezakt bij mistig weer, mijmerend van uw jeugd, van vervallen grootheid en vroeger schoon- beid... In den zomer is uw koperen mond met goudstof bepoederd en spuwt bij tintelend zilver; do vorst boparell uw kop met diamantgruis, en de rijm toovert hortontia's van super fijn kantwerk op uw bemosten voet's winters, dik ingesneeuwd, gelijkt ge een bodelaar met éênen arm, en dan hangen glinsterende stalagmieten aan uw bevroren lippen,. Tot nu toe knaagde de tijd zijn tanden tevergeels op u stomp; een ijzeren keurslijf knelt u stevig aaneen; vast drukt ge den gekromden rug togen den aan rlieumatiek-lijdenden gevelmuur... Houdt u recht Valt nietwant met u valt een brok uit ons eigen lichaam... Telkens één van u verdwijnt, sleept ge duizenden herinneringen mee, mee in uw don ker graf... Dan gaat er ia ons een schakel los, een zieleketen, die ons zoo innig verbindt aan alles wat mooi is... Lang blijf ik vóór u droomen in den geestenwerold, vol heil Ik zoek u, in bot Begijnhof, op de Kal, in 't Iveizerslraatje, op de Graan markt, in do Kattestraat, op de Viscli- markt, en ik beklaag deze, die den droomer niet begrijpen, en, nog meer, deze die aan r, kostbaar patrimonium, een schendende hand slaan... Bij u, vóór u, blijf ik in vrome overweging, in verrukking.. En al ware ik gansch alleen, bij u, door elk vorlaten nede rige sladspompen, blijf ik in vereo- ring, omdat ge zijt kinderen van 't oude scboono Aalst Door hare aan&luiting bij de IVlaifttl® ge «troep Leuven biedt de GEfUTSCHE BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID ,14 Kei2er!ijkö Pluats le Aalst, volkomen zekerheid aan de haar toevertrouwde gc-lden. Aï!e inlichtingen worden er mei de meeato bereidwilligheid kosteloos ver strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten aller, fijde "beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking vnu bedrag. Ka-bons op 6 maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde terugbetaal- baar op aanvraag* 215J1 De Belgische afvaardiging dis de opening der Jaarbeurs van Luxemburg gaat bijwonen, is Vrijdag namiddag uit Brussel vertrokken. Zij bestaat uit M. Heyman,minister van nijverheid en arbeid; diens cabi- netsoverste, M. De Voghel, en MM» Bustenier en Caspers, algemeen be stuurders van hetzelfde departement. M. Jaspar, minister van koloniën, hield er aan, 2ich ook bij deze plech tigheid te doen vertegenwoordigen en heeft daartoe aangeduid den luitenant Laude, kestuurder der Koloniale Hoo- geschool te Antwerpen. Met denzelfden trein vertrok ook eene afvaardiging der Brusselsehe Jaarbeurs, met drie schepenen, onder de leiding der graven Adr. van der Burch en Louis d'Oultre- mont. Sedert verscheidene maanden is .graaf Jt Kint de Iioodenlxikc, voorzitter van den Senaat-, ernstig ziek en is bij ver plicht geweest ai' te zien van 'het werke-j lijk voorzitterschap der 'hoejge vergade ring. 'Over eenigen tijd was bij den dood nabij, toen eene lichte verbetering in zijn toestand ontstond, dewelke nu ech ter blijkt slechts eene verlichting voor den dood geweest te zijn. Inderdaad, Donderdag voormiddag is plotseling eene onrustbarende versledh- ting ingetreden» in zoover dat het ergste door zijne omgeving wordt gevreesd. Men verwachtte Donderdag avond alle oogeriblikken het einde. Graarf 't Kint de Kooden'beke is bed legerig op zijn kasteel te Ovghem, bij Deurle, Oost-Vlaanderen Donderdag avond werd hij bediend van de HH. Sacramenten. De eerbiedwaardige grijsaard bracht nodhtans een goede nacht door maai' zijn toestand blijft uiterst zwalk, zoodat alle oogenblikken een noodlottigen af loop kan verwacht worden. Vrijdag middag is het volgend bulle- tij.n uitgegeven De nadht is iets beter geweest,maar de toestand Iblijft steeds zeer ernstig. Graaf 't Kint de Roodcnbeke. Katholiek senator van het arrondisse ment Gent-Eccloo, voorzitter van den Senaat, werd geboren te Gent op 1 Mei 1853. Student der colleges Saint Midhel en Saint 'Louis te Brussel, daarna van de hoogeschool van Leuven, verwierf hij in 1874 het" diploma van doctor in de rechten en werd ingeschreven aan dé Gentsche balie. In 1872 was hij genedht geweest aan het Belgisch gezantschap dat zidh naar Holland begaf om Koning Willem ge luk te wc-nschen bij den 25sto verjaring zijner troonsbeklimming. In 1890 vertegenwoordigde hij Bel- gie op het congres van Berlijn en werd hetzelfde jaar voorzitter .gekozen' der Société Beige d'Economie sociale in 1892 lid van den Iioogeren 5 Arbeids raad. In 1894 ontm'oetten wij hem meer maals op congressen te Antwerpen tij dens de tentoonstelling. 't Was hij die in 1910 aan het hoofd stond van de Belgische zending die aan Koning Alfonso van Spanje de troon beklimming van Koning Albert ging mededeelen. Van 1878 tot 1891 lid, secretaris en ondervoorzitter van den Provincialen Baad van Oost-Vlaanderen. Burgemeester van Baelite Maria Leer- ne sedert 1884. Lid van de Kamer voor het arrondis sement Eccloo van 28 April 1891 tot 1900 en speelde in die wetgevende Ka mer eene voorname rol in de meeste be raadslaging. Hij trad in den Senaat op 27 Mei 1900 en beeft dus 28 jaar lang onafge- brdken van dc Hoogere Kamer deel ge maakt- Ook in den Senaat zagen wij hem in alle beraadslagingen optreden. Bij de heropening der Kamers na den wapenstilstand werd hij bij toejuichin gen eerste ondervoorzitter gekozen. Hij was mede-ondertcekenaar van 'f voorstel tot verheerlijking van den On bekenden Soldaat. Zijne redevoering, bij den dood van den voorzitter, 'baron de Favereau, was een meesterstuk van redenaarsknnde. Op 14 November 1922 werd hij voorzitter van den Senaat gekozen en was, in die hoedanigheid, in 1925 het voorwerp eencr 'huldebctooging toen hij 25 jaren deelmaalkte van den Senaat., De socialistische groep van de Kamer vergaderde Vrijdag, ten einde over de oplossing van de president crisis to be raadslagen. Daar de socialistische groep recht heeft op een tweede ondervoorzitterschap zal de heer Anseele voor dezen post. wor den. voorgesteld. Na den zittijd zal de kwestie van de samenstelling van het Bureel opiMeuw in haar geheel onderzocht worden. De houding der liberalen De liberale groep van de Kamer heeft op hare vergadering van Vrijdag beslo ten in te stemmen met de kandidatuur van den h. Tibbant tot voorzitter van de Kamer. De h- Lemonnier wovclt eerste onder voorzitter. Prinses Marie José heeft gisteren het voorbeeld harer Koninklijke ouders gevolgd en is met een vliegtuig te St. Hubert opgestegen. Het vliegtuig was de eigendom van M. Horta en werd geloodst door lueht- piloot Boom. Hare Koninklijke Hoogheid was bij dit luehttoertje vergezeld door baro nes de Fierland en baron Goffinet. De luehttoeht duurde een uur en het vliegtuig toerde bevallig boven St Hu- bert en omtrek. De prinses was hoogst voldaan over hare luchtreis en de luchtdoop is haar ten beste bekomen. 5 0/0 1922 75e trekking van 10 Augustus 1923 S, 13895 n. 9 uitbetaalb. met fr. 250,000 S. 14321 n. 7 100.000 S. 14321 n. I 100,000 De andere nummers van bovenstaan de series zijn uitbetaalbaar met 300 fr. alsook de serie 180181. Nog niets ran Amundsen en Guilbaud In alle middens van Noorwegen heeft men voor goed alle hoop opgegeven nog ooit Amundsen en Guilbaud levend te rug te vinden. Beiden (hebben ongetwij feld den dood gevonden in het plegen der reddingsdaad jegens de schipbreu kelingen van de «Italia». Hunne naige- daehtenis zal immer in eero gehouden wonden. Een der beste vrienden van Amundsen, don apotheker Zappfe, van Tromsoc, heeft het volgende verklaard: Voor zijn vertrek naar SpitJberg heeft Amundsen mij gezegd «Wij no men alles mede wat Nobile ons gevraagd heeft. Daaruit valt te besluiten dat Amundsen rechtstreeks naar het kamp van Nobile wilde vliegen, en dat hij op wég naar dit kamp moet verongelukt zijn- Ik deed hem ook opmcifcen dat hij valschermen moest meenemen niet voor zidh zelf, maar ook om met die valscher men roeibootcn voor de schipbreukelin gen neer te laten. Amundsen heeft zulks geweigerd. Nobile en Lv.ndborgh. De Zweedsche kapitein Lundbotrgh, do redder van Ndbile, en die te Oslo eene grootc konfercncie over zijne reddings tochten heeft gegeven is door generaal Nobile en M. Mussolini uitgenöodigd geworden om naar Rome te komen. Lundhorgh beeft die uitnoodiging met vreugde aanvaard. Van do mensehen, die in zee gevlucht zijn, is een aantal verdronken. maAr het is onbekend hoeveel. Het deel van de bevolking, dat nog overblijft bedraagt ongeveer vijf dui zend zielen. J« Een Duitsche stap te Londen, Parijs en Brussel Naar verluidt hebben de vertegen woordigers van Duitsehland, eeniige da gen geleden, de Engolsdbe, de Fransohc en ook de Belgische rogcoringen kennis gegeven van het voornemen der Duit sche regeering om op 27 Augustus, bij gelegenheid van de on der toeken ing te Parijs van het anti-oorlogspa'kt, de kwes tie van de vervroegde ontruiming van hfct Rijngebied te berde te brengen. In het- ministerie van Buitenlandsche Zaken, te Brussel» weigert men evenwel omtrent dezen stap eeniige mededeeling te doen. Het is immers een feit, dat de vervroegde ontruiming van de 'tweede bezette zone (gelegen tussdben Keulen en Koblenz, zone die ontruimd moet worden, krachtens de overeenkomen, op 10 Januari 1930), niet afhangt van Bolgie alleen, doch dat daartoe een ver standhouding met Engeland en Frank rijk is gevergd. Men veronderstelt dat, na de aangé- kondigde gespreken te Parijs, de onder handelingen te Genève zullen worden voortgezet. Het blijkt in de lijn der mogelijkhe den te liggen, dat tot. een vervroegde on truiming werd besloten. Echter kan uit de verklaringen in Belgische politieke kringen afgeleid, dat men er op staan zal hiervoor vanwege Duitsehland eenigc vergoeding te bekomen. BISDOM GENT Z.D.H. de Bisschop heeft benoemd: tot Pastoor te Wannegem, den E. H A. Royns. onderpastoor te Dendorhau- tem; te Poeeole den E.H. Moens, on derpastoor te Berlacre tot. bestuurder van de Zusters Dominilkaner&en van Sctheldewindeke, den E.H- E. Van Pouc- ke, pastoor van Sint Lievens-Haiitem die zijn eervol ontslag bekomt; van het be gijnhof te Dendermonde, den E. H. L. De Roo, pastoor van Poeeele, die zijn eervol ontslag bekomt; tot bestuurder der Sociale Werken voor bet arrondisse ment Dendermonde. E. LI. J. Smet, on derpastoor aldaar; 'tot (onderpastoor tg Ertvelde den E. II. Ij. Vuride Velde, on derpastoor te Middelburg; te Middel burg den E- II. A. De Cremer. onder pastoor te St-. Gillis binnen Dendermon de; te Gent (Sint. Pietcrs) den E. II.C. De Groeve,onderpastoor te Buggen- liout, EEN VLOEDGOLF ZES HONDERD GEKWETSTEN Wij hebben (gisteren gemeld clat bij de vulkanische uitbarsting van de Ro- katinda-berg, op het eiland Paloewek (Nederlandsch-Indië) zes dorpen werden vernield en daarbij een duizendtal per sonen zijn omgekomen. Er wordt verder gemeld dat door val lende steenen, globaal zes honderd per sonen werden gedood. Do aard van de gewonden is echter licht. Waarschijnlijk als een gevolg van de aardbeving, dio met' de eruptie gepaard ging, liep het zeewater aan alle zijden van het eiland ongeveer vijl' meter op. Volgens inlichtingen die de hoofden verstrekten, was de temperatuur van het water zeer warm- De «Evening News» meldt dat M. Lcewenstein een fortuin van 8 millioen pond achterlaat, die gezamenlijk zal verdeeld worden tussehen zijne eeht- genoote en zijn zoon- Het blad voegt erbij dat in de drie laatste weken, die den dood voorafgaat de financier 12 miljoen pond zou verlo ren hebben. Die tijding wordt echter gelogen straft door de «Press Association.» De fortuin door den bankier Lcewen stein rchtergelaten wordt slechts ge schat op 5 miljoen pond- De «Daily Express» geeft daarover de volgende bepalingen. M. Lcewenstein, op het oogenblik van zijn dood, bezat 250.000 gewone aandeelen van de «International Hol dings». Den dag van zijn dood, golden die aandeelen 215 dollars, hetzij ongeveer 43 pond zijn fortuin beliep dus onge veer tot 11 miljoen pond, toen hij Engeland voor zijn laatste reis verliet. Zijn overlijden werd gevolgd door eene gevoelige daling dier aandeelen sedert zijn de titels verdeeld in tienden, waarvan Mad. Lcewenstein ongeveer 2.500 000 pond erft. Die tienden kwoteerden gisteren 12 1/2 dollars, hetzij 2 pond 10 shillings. Het brut bedrag der erfenis is dus meer dan 6 miljoen pond, maar er was een passief (leeningen, enz.) van onge veer 1 miljoen pond. De successierech ten zullen te betalen zijn in België en beloopen tot 30 ten honderd en zullen geheven worden op de waarde der erfe nis den dag van den dood. Mad. Lcewenstein zal dus 3 miljoen pond te betalen hebben aan de fiscus, wat haar eene netto fortuin van 2 mil joen pond zal laten. Groote voldoening over de Boodschap. De apostolische afgevaardigde" in Chi na, Mgr Constantini, heeft aan liet Ghi- neesche volk, aan de drukpers en aan de Bisschoppen de Boodschap van dén Paus medegedeeld, zoodra deze hen toe kwam. Wij hebben den inhoud dezer Boodschap doen kenuen. Al de Oliineesche dagbladen drukken hunne- groote voldoening uit over de Verklaring Zijner Heiligheid-, dio het recht aan de Ohineesdhe natie, do groote en zeer" edele Chineesohe-natie bevestigt van zelf het land te besturen. Bisschoppen hebben van op den kansel sel, lezing van de Pauselijke Boodschap gegeven. In verscheidene kerken hcbb.en de geloovigen luid hunne vreugde uit gedrukt, In het «Journal des Débats onder zoekt M. Maurice Pernot den zin en do beteekenis van de Boodschap en schrijft: Aldus wordt het recht gebillijkt door den Paus opgeeiseht om te^preken on te handelen als vertegenwoordiger van het hoogste moreel gezag in de we reld, zonder onderscheid van ras, natio naliteit en godsdienst. En de twijze waar op hij van dit recht gebruik maakt be antwoordt volkomen aan zijne zending.» Zitting van Vrijdag 10 Augustus. De zitting wordt ten 2 ure geo.pend ouder voorzitterschap van AI. TIBBAUT, ondervoor zitter. Men begint met de bespreking van art. 3 big der legerwet. M. ALLEWAERT kath.) die een' amende ment had ingediend hetwelk art. 3-bis is, trekt zijn amendement in. Hot gaat over een bepaling betreffende de kroostrijke gezinnen. Do socialis'en willen onder voorwendsel van dit amendement een lange bespreking openen, en dat wil spreker beletten. M. VAN WALLEGHEM (soc.) Ik mem hot amendement voor mijn rekoriing. MM. DELATTRE en DIEUCKENS (soc4 \erdedigen dit amendement door obstructio- redevoeriug. Eedaflegging M.-VAN DOORN (lib.) plaatsvervanger van U. Boddaert legt den eed af. Legerwet M. MARCK (kath). vraagt of in een gezin met zes kinderen nog iemand kan vrjjgosteld wor den. indien een der zes is afgekeurd, M.im BROQUEVILLW antwoord doch M, Marck vindt het niet zeer duidelijk. M. VANOPDENBOSCH (faont) wil M. Alle- waert voor den aap houden omdat hij zijn amendement heeft ingetrokken, maar 't lukt niet. Nemen nog het woord MM. Carlier, Ernest, Van Wallcghem en Debunno (soc). Deze laatste zegt Het land zal zidh niet bedriegon over da komedie dio hier gespeeld wordt. RECHTS lacht men. Inderdaad. M. VAN SC1IUYLENBERG. Voorzeker niet. (Gelach). Stemmingen. Do bespreking over dio kwestie is geëindigd. Men gaat over tot de stemming van het amen dement. Het amendement Van Walleghem wordt ver worpen niet 102 stemmen tegen 26 en 24 ontü, DE DAGORDE M. DEC.LERCQ stelt voor de volgende week niot te zetelen. Verworpen bij staan en zitten. M. JENNISSRN (lib.) stelt voor Dinsdag niet to zetelen. Aangenomen. MM. Chalmet, Sonnorhausen, Samyn, Carlier, Melckmans, allen socialisten doen allerhande voorstellen, kwestie van obstructie te maken. Men wil de pachtwet op de dagorde plaatsen,, enz. enz. M. CARTON (kath.) Ge wilt de debatten sa- boteeren. (Tumult). Het land zal uwe houding schandvlekken. (Levende toej. rechts). We verliezen hier thans een uur met de be spreking dor dagorde en ge wilt nog andere ontwerpen op de dagorde plaatsen, dit nadat ge dc bespreking der begrooling hebt gesaboteerd en ook da militaire wet. (Toej.) LIN KS huilt en brult men. M. MAX. Dc socialisten willen de fcesprekingr over de dagorde verlengen tot 5 uur. Ik stel de sluiting der bespreking voor. (Gehuil links). M.Vaaderveldo zet zijne collega's tot weerstaud aan. M. VAN WALLEGHEM vraagt het woord ovor de sluiting. M.NKUJEAN. Ge zijt komedianten. Ge sabo - teert het parlementair werk. (Gehuil links). M. VAN WALLEGHEM zegt dat de meerder heid saboteert. M. .TENNISSEN (lib.) Ge zijt t^r kwade* trouw. (Hot lawaai is onbeschrijflijk). M. NEUJAN (lib.) Go gedraagt u op schandi- ge wijze. (Gebrul). VAN WALLEGHEM gaat voort, doch M, Van der Velde doet hem toeken te zwijgen want hij zelfheeft het woord gevraagd. M. VANDER VELDE zegt dat do motie van M. Max ongelukkig is. hij die door zijn motie om tot middernacht te zetelen een Voorzittsrs- crisis heeft uitgelokt. Nu dat mijne vrienden aan M. Carton hebben kunnen autwoordea toea ik voor de sluiting. Nog andere socialisten nemen het woord, lo ■i uur"4o gaat men eindelijk met de bespreking .Ier leger wat voort. Men heeft anderhalf uur. verloren met nuttelooze besprekingen over d« dagorde. DE LEGERWET Bü art. 4 spreekt M. BOE NS (soc.) Na hm spreekt M. VAN HOEYLAN'DT, waarna dj zit- ting te 5 ure wordt geheven. Donderdag zitting te lo uur.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1