14 Dinsdag Oogsl 1928 De dood van den Foorzit- ter van de Senaat Blijde intrede van onze prinsen te Aarlen 14'' verjaardag van den slag van Hauthem Ste Marguerite Landbouwbelangen Rond het drama der Noordpool De aanvullende ouderdomspensioenen In Rood Rusland DE FILM De terugkeer onzer forsten De opvolging Graaf 't Kint de Roodebeke in den Senaat XXXIVe JAARGANG NUMMER 187 Kerkstraat, 9 011 21, Aalst. —Telefoon 114. X>a^l3lSÏ,caL 2 O Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. Publiciteit baiten het Arrondissement AAL8T Agentschap Havas, Adolf Itfaxlaan, 13 te Brussel i Rue de Richelieu, Parijs H. Eusebius Zonop4,43Zon af7,07 Nieuwe Maan den 15 (Vervolg) Het kind kéaft recht op den eerbied voor zijne ziel. We mogen niet vergeten dat de ïiel van hot kind, vrijgekocht is dooi' het bloed van Jesus Christus zoowol als de onzo on dat zij een voorwerp is van verrukking in 't oog van God en der Engelen, Een verhaal uit 't Heilig Evangolio valt ons hier to binnen Do Zalig maker was vermoeid van prediken .op zekeren avond en hij had zich neorge- zet langs den weg, de kinderen uit de gebuurte aangetrokken door zijne minzame goedheid en zijne vriende lijkheid hadden zich verstout en kwa men tot bij Hem, Josus, de kinder vriend, had er eene onzeggelijke deugd in met die kinderen om t9 gaan ze te ondervragen en zich te laten ondervragen. Ilij legde zijne, zogenen- de hand op hun klein hoofdje..zijn aldoordriugend oog vond die kin derzielen schoon versierd mot liet blanke kleed dor heiligmakeudo ge nade- Doch op dat oogenblik, (mogen we dat niet veronderstellen moot er een treuruiswolk over Jesus gelaats trekken gezweefd liehhen, omdat Hij voorzag, in hoeveel dier kinderzielen zijn verlossingswerk zou vernield worden vernield door gewetenlooze menscben. En 't is alsdan dat hij die schrikkelijke vermaledijding moet uit gesproken hebben Het ware beter voor den mensch met een molensteen aan den hals in 't diepste der zee te worden geworpen dan dat hij eon de zer kleinen zou ergeren. Ergeren dat is door woord, werk, verzuimenis de aanleidende oorzaak zij-u van de zoude van anderen. Een kind ergeren, dat is de vinger leggen op den oogappel van God zelf. Ha hoe grievend is het niet kin deren aan te treffen, ja kinderen van 10, 12, 14 jaar in wier doffe oogen men reeds de sporen waarneemt van zedelijk verval kinderen in wier hart roecis allo ideaal voor het goede ia uitgodoofd en vervangen door een onnoemelijke zucht naar zoude en schuldig vermaak. Kinderen die niet eens .li3t kwaad moesten kennen, en reeds bedorven zijn, tot in de diepsto vezels van bun hert. En wie is de oorzaak van dien boweeneuswaardigen toestand Soms de ouders zelf! Onvoorzichtige Oudersl die over alles spreken in huis en or niet op denkon dat de ooren hunner kinderen luisteren, dat hunne nieuws gierigheid geprikkeld is. Maar wilt gij weten wie de groote schuldigen zijn 'l Niemand andors dan gij, vuilldappors, gij zijt het die door uw dubbelzinnige woorden, door uwen gemeonen nraat, het vergift en de verrotting van uw hert overstort in 't hort van het kind, en dat kind aan God ontrooft. Doch wee u want tot u is Gods schrikkelijke vermaledijding gericht Het ware beter met een molensteen aan den bals in 't diepst» der zee ge worpen te worden dan dat gij een dezer kleinen orgere Ja wee u want de Engelbewaar ders uwer slachtoffers, roepen tot God om wraak over u. Het Kind heeft recht op den eerbied zijner Ouders. Wij allen moeten de kinderziel eerbiedigen, doch gij vooral ouders komt bier op d' eerste plaats. Op u, vaders en moeders, drukt eou dubbe len plicht, namelijk, de zorg voor hot lichamelijke en 't geestelijke welzijn van uw kind. Zorgen voor 't lichaamO het is wel overbodig dat ik mij met dat punt ophoüde, ge vraagt slechts dat uw kinderen mogen gezond blijven en leven. Gaarne werkt ge en beult ge uw af; als uw kinderen maar geluk kig zijn. Zorgen voor hun ziel 1 Tegenwoor dig wordt meer dan vroeger geklaagd, dat er weinig ontpg in de kinderen zit, dat er zooveel ondankbare kinde ren zijn, dat kinderen van 17, 18 jaar aan wien vader en moeder niets meer te zeggen hebben, boven hun hoofd zijn gegroeid. Die klacht is gegrond, de geest van opstand, van socialismus dringt moer en meer door onder do jougd, tot zelfs in de braaf ste families. Dikwerf kunnen vader on mooder zich niet meer doen ge hoorzamen, want de zoon en de doch ter denken meer verstand te bezitten dan hun ouders En nochtans zoo zegt gij ouders 't heeft van ons niet afgehangen, want we hebben onze kinderen ge noog verwittigd, berispt en gestraft. 't Is al goed mogelijk, duurbare ouders, maar hebt ge uw kinderen 't goede voorbeeld gegeven hebt ge bot gezag eerbiedigd van Dezen van Wien gij uw gezag houdt? Of zijt ge van die ouders die lmnne kinderen ergeren die 's Zondags da H. Mis verzuimen voor een schijnreden die 's Vrijdags en op Vastendagen de wet op het vleoschderven overtreden 1 Ha vorwondert u dan dat uw eigen kin deren opstaan tegen n, als gij zelf opstaat tegen God gij moest er u niet over verwondoren. Ze doen wat ze zien doen horinnert u 't vlaamsch spreekwoord, zooals do ouden zongen, zoo piepen de jongen gij eerbiedigt geen gezag, uw kindereu evenmin, ('t vervolgt). X.Y. -VS/V Schikkingen voor de begrafenis De lijkplochtiglied'cn van graaf 't Kint de Roodcbeke, voorzitter van den Senaat zullen plaats hebben Donderdag a.s- om 10 uur :s morgen?. Ingevolge het uit drukkelijk verlangen van den afgestor vene zal afgezien worden van de mili taire eer. Nochtans heeft 'het Bu. reel van den Senaat besloten de Ibe&rafe- nis, met afgevaardigden van de Ilooge Vergadering bij te wonen. Minister Ja-spar in het sterfhuis Zaterdagmorgen bracht, de heer mi nister Jaspar, vergezeld van zijn secreta ris, een bezoek aan het sterfhuis om hot lijk te groeten en tevens aan de familie de deelneminjg van de Rogeering over te maken. De hertojg en dc hertogin van Bra bant 'lidbben gisteren hunne blijde in trede gedaan te Aarlen. De hooge bezoekers kwamen om 10 ure in de statie aan waar zii door den gouverneur 'der provincie jvoiwelkomd werden waarna ook de burgemeester van Aarlen het woord nam. -Na een kort antwoord door Prin3 Leopold werd een optocht gevormd en 'begaf men zidh naar de kerk St. 'Martin waai* een mis gelezen werd. Daarna had op de Place Leopold eon vaanidelovetfhandigmg aan de Invalie den plaats. Verder had- een ontvangst ten stad- (huize plaats waar Prins Leopold en Prin ses Astrid' door den burgemeester ver welkomd weiden, waarop Prins Leopold een gepast antwoord had. In don namiddag werd aan den Hertog en de .Hertogin van Brabant in 't- Pro vinciaal bestuur een feestmaal aange boden- Daarna werd de provinciale land- bouwtentoonstellinlg door de hooge gas ten geopend. Ten slotte werd een bezoek gebracht aan verschillende wijken der stad wel bijzonder de volkswijken. Om 16 u. 30 verlieten Prins Leopold en Prinses Astrid Aarlen om zich naar liet paleis van Ciergnon te begeven. De overlevenden van d$n Slag Hauthem Ste Marguerite, de familiele den en vrienden der militairen van het 22e Linieregiment van de groep veldge schut der 2de gem- Brigade der comp. Mitrailleurs der 2e Brigade, gevallen op het veld van eer den 18en Oogst 1914, zullen de 14e verjaardag van den bloe- digen slag herdenken op Zondag 19 Au gustus a.s. Om 11 ure plechtige mis in de kerk H. Germain te Threnen. Ontvangst door dc gemeenteoverheid van Thienen. Be zoek aan het gedeukte-eken der gesneu velden der stad Thienen. Plechtigheid bij het gedenkleeken op gericht door de overlevenden van de slag van Hauiom Ste Marguerite hunne 400 gevallen wapenbroeder, zoek aan de militaire grafvelden. Dezelfde dag onmiddellijk n. plechtige mis zal te Grimde door de bur gerlijke .'en militaire overheden van Thienen de onthulling plaats hebben van de Crypte van Grimde, geheel en al her steld' en waar 64 hunner wapenbroeders rusten. -V aan Be de Werkzaamheden in September Gedurende deze maand vangt men han met het zaaien der wintergranen- Voor rogge gebruikt men gewoonlijk eene zekere hoeveelheid stalmest ('20 a 30.000 kgr. per hectare), doch deze be mesting behoort volledigd met 400 kgr. superfosfaat, 100 kgr. dhloorpotasch en 100 tot 150 kgr. zwavelzuur ammoniak. Deze meststoffen mogen tijdens dc omploeging ingewerkt worden, doch het zwavelzuur ammoniak zal men op de sneden uitstrooien en voor het zaaien ineggen. 2. Tarwe wordt gewoonlijk na kla ver of aardappelen gezaaid, en tal van landbouwers geven geen stalmest. In deze omstandigheid dient men schei kundige meststoffen aan te wenden. Men zal 'bijgevolg voor het zaaien pel hectare duchtig ineggen 400 kgr- su perfosfaat, 100 kgr. chloorpotasch en 100 tot 150 kgr. zwavelzuur ammoniak. 3. wintergarst wordt in deze streek tamelijk veel gezaaid, en de opbrengs ten zijn loonend als men doelmatig be' mest. Behalve een middelmatige hoe veelheid half ontbonden stalmest geve men per hectare 300 kgr. superfosfaat. 150 tot 200 kgr. chloorpotasch en 100 tot 150 kgr. zwavelzuur ammoniak..aan te wenden zooals voor tarwe. 4. Het oogenblik van koolzaad in vollen grond uit te planten is aange broken- Geef minstens 20.000 kgr.stal- mest per hectare, en strooi, ter volledi ging van deze bemesting op den omge- ploegden grond, 500 kgr. superfosfaat, 200 kgr. chloorpotasch en 150 kgr. zwavelzuur ammoniak. Deze meststof fen zullen voor het planten zorgvuldig ■worden ingeögd. 5. Verwaarloos niet don tuin op te hakken en de planten te wieden. Zaai spinazie, kervel, koornsalaad en plant aardbeziën. Dl XI. VSA- Door een Kamerlid ondervraagd, lieeft de Minister van Nijverheid en Arbeid, aangaande de betaling van de aanvul lende.ouderdomspensioenen, de vqlgende inlichtingen verschaft. Voor wat de aanvullende pensioe nen van 'het jaar 1927 'betreft, is het werk van uitbetaling nagenoejg geëin digd. Op den datum van 20 Juli 1928, waren op 219.873 ontvangen vraigen. waarvan 35.480 twee ecihtgenooton be treffend, 210,763 onderzocht, en had den de belanghebbende de aanvullende som die hen toekomt, ontvangen. De vragen, die tot heden, niet opgelost zijn, betreffen moer bijzonderlijk de ouder lingen die in gestichten verblijven, voor wie een onderzoek ter plaats moest ge daan worden, bij gemis aan duidelijke inlichtingen over de voorwaarden van besteding, in d'e vragen vermeld, en de e-chtgenooteu van gepensionlieerde miju- werkers, voor wie geen 'belsuit kan ge nomen worden, zoolang do inlichtingen gevraagd aan de Vooruitziohtskassen waarbij de man aangesloten is, niet toe komen zijn. Voor het eindo der loopen- dc maand Augustus zulleu al de recht hebbenden voldoening Inkomen 'liöbben. Voor wat de betaling van aanvul lend ouderdomspensioen voor het jaar 1928 betreft, zullen de belanghebbenden in den loop van den derden trimester een bij zonderen titel out vangen, die hen toc-laton zal de achterstellen van 1928 te gaan ontvangen; zij zullen vervolgens de aanvulling bekomen tegelijker tijd als het pensioen vanaf den vierden tri mester van dit jaar. DE KRASSIN TE STAVANGER Intervieuws met den filmopnemer en niet prof. Samoilowitsh Over de aankomst van de «Krassin» te Stavanger meldt het Noorsche tele grambureau, dat een commissie van ont vangst van de vak vereen igin,gen de Kras sin tegemoet gevaren is en den ijdbroker vergezeld heeft van de haven, tezamen met tal van motorbooten en zeiljachten. De stoomboot 'bracht de Krassin liet eer ste saluut. Onmiddellijk na binnenkomst van de «Krassin» begaven de voorzitter-van den gemeenteraad en de burgemeester van Stavanger zich aan 'boord. Een medewerker van het telegram- bureau heeft den filmopnemer van d( Karssin geintervieuwd.dic hem meedeel de dal hij 400 meter film genomen had van dc groep Mariano. De film is ver zonden om ontwikkeld te worden. Daar liet toestel van Shoeknowski tussdhen 00 en de 200 m. hoog vloog en de snelheid betrekkolijk groot was, was- het oumoge lijk met zekerheid te zeggen of er zich twee of drie menscihen op het ijs bevon den. Ook de schaduwen maakten het moeilijk om sdherp te onderscheiden. Ook professor Samoilowitdh de leidei van de expeditie op de Krassin, heeft zich in een intervieuw uitgelaten- Hij zei, dat do Italianen ongetwijfeld alles geéaan hebben, waartoe zij bij machte waren om te zorgen, dat hun expeditie gelukken zou en dat men hen niet kan beschuldigen van schuld aan de ramp. Nu het misgoloopon is, worden de Ita lianen van alle kanten gegispt maar als de expeditie 'gelukt wasv. zou iedereen hen toejuichen. Over de groep Malmgrcn. wilde Sa moilowiteh zich niet uitlaten. Het is moeilijk zich daarover een meening to vormen, zei hij, dus zeg ik liever niets. Samoilowitdh gelooft, dat Amundsen nog in leven is. Wij zullen, zei hij, ons onderzoek voortzetten tot eind Septem ber of begin October en hei gebied af zoeken tusschen 'liet N. O. van Spitsber gen en Rrans Jozefsland en Shoeknows ki zal verkenningsvluchten onderne men. Wij gaan van Noorwegen direct- naar liet N.O. van Spitsbergen en zullen door straat Plinlorgiti gaan- Als de bemanning van de latham en de verdere opvaren- waardoor men het verbruik van het den vm\'d'e Italia nog in leven zijn, ztil-, brood tot den nieuwen oogst hoopt-te re- len tVij ze vinden glementeeren. De toezegging is gedaan' Volgens commissaris O ra-1, aap. Boord dat bij den nieuwen oogst dc kanrtcfi I va.n de «Krassin», hoopt men over 13 zullen worden afgeschaft. dagen op Spitsbergen terug te zijn. De uitspattingen van een policiehoofd. Een vermakelijk version Een Russisch dagblad kondigt liet verslag af van een agent der milicie aan zijn redhtstreekschen overste, verslag dat vermakelijk 'kan heet en, doch zulks wel niet zal geweest zijn voor den overate zelf. We laten liet hier volgen Ik heb de eer u te berichten dat er binst mijnen dienst, in den nacht van 11 op 12 dezer, geen enkel bijzonder, feit zich heeft voorgedaan 'behalve dit. Gij zelf overate der polieie, zijt bedronken en vergezeld, van een klein orkest van blaas instrument en rond 3 ure 's morgens, weergekeerd in den post- Gij hebt mij bevel gegeven u te vergezellen en in de kamer waar de overtuigingsst ukken wor den bewaard lielbt- gij drie flessehen wijn genomen, welke ge moedroegt naar uw kabinet. Dan 'hebt ge mij bevolen do gevangenen los te laten. Ik 'heb zulJks Gedaan en gij liebt er acht-'hunner in uw itabinel doen brengen. In hunne aan wezigheid en onder het spelen der mu ziek hebt ge de drie flesschen leeggedron ken en ons gezegd «Wenscht mij ge luk om mijn feestdag. Daarna hebt gij bevel gegeven de gevangenen weer op to sluiten. Op mijn aanmaningen en op deze van mijn makker Manjev, Ihebt gij ons verscneidene keeren in hot ge zicht geslagen! Vervolgens zijt ge aan 't braken gcigaan en in de vuiligheid in slaap gevallen. De broodkaart in cere hersteld. Naar uit Omsk gemeld wordt zijn al daar in velband met het snelle i verbruik van do. graanvoorraden van 'hot vorig jaar, d'e broodkaarten weer ingevoerd. (Van onzen Gentse hen medewerker.;j VLAGGEN Enkele dagen geleden maakte ik mij de reflectie Wat is ons land toch rijk- aan vlaggen. Moest er eene taxe per vlag betaald worden dan zouden we allicht in langdradige administratieve statistie ken hun aantal kunnen opsporenNu zullen wij het allicht nooit weten. Natuurlijk bedoel ik hier niet de eigen- dommelijke vlaggen van provincies en stedenook niet dc vlaggen die we zoo graag aan onze voorgevels loten dwijlen, maar de vlaggen onzer vereenig in gen, clubs, bonden, federaties, associaties congregaties, etc. etc. De maatschappij van Pietjes bij uit. het Karanielstraatjede «Vereenig- dc Vogelpikkers vitZoeteno.air', Ife «D joyeus: Walton sn van (Jent die alle maal gentsch spreken, de...- ja, enfin al de sociëteiten atlclrhande hebben hunne, vlag. België is het land der vlaggen en vereenigingnn. Er moet in ons land een vereeniging zijn, omdat er zich iemand president zou kunnen noemen, en er moet eene vlag zijn omdat er eene ver eeniging is. Hei is de bekroning der so lidariteit in kapel le kens vorm En toch zie ik graag die bonte vlaggen wapperen aan hun stokken. Destijds u'ar ren ze driehoekig stijf en uit dikke stof fen met zware borduursels belegd. Soms waren het kartels in hout. In top, onder aan de «pijlen, hingen de medalics te rinkelen die de maatschappij had ver worven. Nu zijn de vlaggen uil lichte zijde, en hun bonte kleuren tarten speelziek den wind. Ze dansen aan lange lansen, blij en fier Hun eigenaardige symbo-> liseke opschriften gaan welsprekend de opmftrcheerendc scharen voorop. Ik heb ze. gezien door dc straten van Gent ons vlaamscho katholieke vlaggen. Geel en zwarten rood en groen, en blauw en u it en malve en rozeal de kleurige rijkdom van den regenboog spetterde en vlamde in den wind. En duizenden mannen gingen in dien stoet. En ik heb ze bcwond-erd omdat ze clierven getuigenis afleggen van hun ideaal. En ik heb opgeschreven in mijn hart de moedigen die er waren, cn ik wil vergelen de thuisblijvers, en de trottoir staanders cn hunne spijtige lauwhartig- heid. TI aar vlaggen zijn, zijn idealen, en waar idealen zijn, zijn betere mcnschen Hamlet de Tu'eede. 4 Den 31 Augustus, ten 14.30 uur, zul len de Koning en de Koningin, terug- 'keerend uit Congo, liunne intrede doen in de hoofdstad. f De stad Braascl bereidt oen zegeprar» lenden intocht aan onze Vorsten. De ko ninklijke stoet, begeleid door een rui tend jaf deeling. zal volgenden weg vol gen, om van de Noordstatie naar het Paleis tc gaan Rogierplaats, Adolf Maxlaan, dc Brouckèreplaats, Anspadh- Jaao, Kieken markt) Grasmarkt, Berg straat, St. Gudulastraat, St-. Gudulavoor plein, Kanselrijstraat, Koloniënstraat, Koningstraat, Paleizenplaats- Al de maatschappijen en vereenigin- gen van het land, behalve de politieke krimgen, worden uitgenoodigd om met 'hun vlaggen in het gelid te staan op don doortocht van den stoet. Graaf 't Kint do Roodenbeke, wicnS overlijden wij mededeelden, heeft geen plaatsvervanger is den Senaat. Men zal zidh herinneren dat na deni dood van senator Libbrecht bij gebrek aan een plaatsvervanger, reeds in het ar rondissement Gent-Eekloo, tot eene go dccltelijke verkiezing moest worden overgegaan M. Libbrecht werd vervan gen door M. Geulen acre met als plaats vervanger baron de Kerckhovc d'Exaerdoi die voor zijne verkiezing ontslag nam alg arrondissementscommissaris. Do Senaat *al thans moeten beslissen, of de hoedanigheid van plaatsvervanger door baton do Kerckhove op eene IgcH dcottelijke lijst verworven, als geldig moet beschouwd' worden vooi; de opvol ging van vroeger verkozen senatoren. Zooniet zal binnen de 46 dagen in liet arrondissement- Gent-Eecloo nog ceng verkiezing plaats hebben

De Volksstem | 1928 | | pagina 1