18 Maria Hemelvaart vieren Zaterdag Oogst 1928 He Paus laahl de zcdelooze klecderdracht Wonder bare genezing te Lourdes Onze Vorsten Begrafenis van Graaf 't Kint de Roodenbeke verlaten Congo Wonderbare uitvinding op weef gebied Landbouwbelangen Groote garagebrand te Knocke ~KAMER Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXIVe JAARGANG NUMMER 190 Dagtolad 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf IVIexlaan, 13 te Brussel i Rue de Richelleu^arljsj—^Breams^ultdings^ H. Helena Zonop4,48Zon af7,09 Eerste kwart, den 23 Pater Jacob Muyser van de Afri- kaansche Missie van Lyon schrijft Het feest van Maria ten Hemelopne ming! Dit is wol het grootste en meest luisterrijke Mariafeest in de Kopti- sche Kerk, geünieerde als niet- geünieerde: Ik zou durven zeggen, dat het bij de Egyptische Christenen ot Kopten een feestdag is, die in luistor en praal ■wedijvert met Kerstmis en. 's, Ileeren Hemelvaart. Een dag. waarop uit alle Cbristenmonddn in Egypte de Maria- lof met het «Ave»op uitbundige wijze ten hemel opstijgt, Maria ter eore. Deze feestdag nu in Egypte wordt voorafgegaan door eene vijftiendaag- BClie, zeer strenge vasten, welke den 30sten Juli (1 Misri) begint en waar op alle Kopten zich gedurende vijf tien op elkaarvolgende dagen van alle vlecsch, visch, zuivel en eieren, ja zelfs van olie onthouden. Zoo zijn er vele Christelijke huisgezinnen, die gedurende deze vasten tor eere van de H. Maagd niet anders gebruiken dan brood, specerijen en veldvruchten en dit wel als voorbereiding tol het waar dig vieren van het groote Mariafeest. Bij hel naderen van dit feest ziet men breedo scharen van vrome pel grims van alle oorden uit Egypte, geheelo huisgezinnen, de meest arme, zoowel als de meest rijke, ter bede vaart gaan naar een dorpje bij Zifteh, Dakadous goheeten, in het hartje van de Nijldelta aan de oevers van den Nijl. Daar bevindt' zich sinds eeuwen een kerk van do II. Maagd. Onder die menigte van pelgrims bespeurt mou nog jeugdige en vrome Koptisclie moedeis, hunne zuigelin gen op den arm, die zij met hunne lange, zwarte sluiers bedekken. Som migen reizen per ezel, anderen per boot, en de meer gegoeden per trein en voeren een lam of een schaap mot zich mede, hetwelk bestemd is al een offergave of gelofte voor do II, Maagd Maria. Dezo Koptisclie moe ders nu, hebben volgens oude traditie maanden van te voren enkele ponnin gen op bun arm buishoudeubudget welen te besparen voor den jaarlijk- scben opgang naar dit genade-oord. In bun kinderlijk vertrouwen en sterkeu godsdsdienstdrang, gaan zij op tot Maria's heiligdom, om Haar hunne kinderen op te dragon en ben te plaatsen onder Hare nfhchtige be scherming. Zijofferen alles op om op dien feestdag d0or hot opdragen van offergaven aan Maria hunnen dank daadwerkolijk te betuigen voor ver- krogen gunsten, om een gelofte te vervullen, om een kind van den He mel at te smeekeu of do genezing van hun ziek kind te verkrijgen, zooals eens Anna, de moeder van Samuel, opging naar Silo om den God van Israël te bedanken voor de geboorte van Samuel, hare gelofte te vervullen on den kleinen Samuol aan den Hoor toe te wijden. Wanneer de pelgrims, door de groote hitte en de vasten geheet ver moeid in het pelgrimsoord aanko men, ziet mon aldaar een druk gewo- irie! van menschen, dio zicli verdrin gen rondom neergehurkte kooplieden, die kaarsen in alle kieuren en wie rook aan do pelgrims verkoopen.Daar koopt een ieder oen pak kaarsen en een zakje wierook en gaat dat neer leggen voor do ikoon beeltenis der H. Maagd. Geheel den. nacht is dezo beeltenis verlicht door kaarsen. Daar ziet men eveneens de slachters, die do lammeren en schapen onder groote belangstelling der menigte slachten, waarvan een deol der prie sters, een ander deel don armen toe komt, en liet overblijvende deel wordt bereid voor de maaltijden der pel grims. Den avond voor bet feest begint de plechtige Mis. Doch de Koptisclie moeders, die aan de H, Maagd ge loften hebben gedaan, hun kinderen op dezen feestdag in Haar heiligdom te laten doopen, gaan, lang voordat de Nachtmis begint, de kerk binnen. Na een half uurtje hoort men een on- verdragelijk geschreeuw en gehuil van kleine kinderen, die door den priester tot driemaal too in het doop vont ondergedompeld worden. Daaronder bevinden zich kindaren van twee, drie en vier jaren, waarvan de ouders steeds bet doopsel hebben uitgesteld om reden van den bede vaartsdag. Daarna begint de plechtige Nachtmis, ter esre van O. L. Vrouw Hemelvaart. Prachtig en ontroerend zijn de Mariabymnen, die dan door den zanger en de diakens gezongen worden, en deze behooren tot de li turgische -Tbeodotika» of "Lofzangen aan de Moeder Gods». Dere lofzangen, eigen aan de Kop- tisehe Liturgie, zijn samengesteld door de oude Egyptische Kerkvaders en hebben een grooto vermaardheid in bet Oosten. Op den feestdag ziet men de verschillonde huisgezinnen in groepjes bijeen op matten gezeten, terwijl zij in groote vroolijkheid bun maaltijd gebruiken op echt patriar chale wijze in don schaduw van da delpalmen. De Kopten mogen inder daad er zich op beroemen, vanaf de eerste tijden van liet Christendom tot op den dag van lieden vurige Maria- vereerders en -minnaars te zijn ge weest en dat mag men beschouwen als eon heilige geestelijke erfenis, welke de groote en heilige Egyptenaar Cyrillus, Patriarch van Alexandria, aan zijn landgenooten hooft nagelaten Hij was het, dio op geheel bijzondere wijze de waardigheid der Moeder Gods krachtig verdedigd heeft tegen do Nestorianen. In do Koptisclie Liturgie wordt de H, Maagd aanroepen als «de allor- roamrijkste Moeder Gods. dio boven allen verkoren is, da geheel zuivere en heilige Maria, altijd Maagd Men mag in volle gerustheid ver klaren, dat, als da 800.000 Kopten iii het Nijldal, ondanks onafgebroken, hevige vervolgingen, gedurende moer dan tien eeuwen, tot op heden liet geloof in den Christus bewaard hebben, het aan Maria is" to danken. Het feit, dat do II. Maagd glorie vol ten hemel is opgonomon, vindt men verhaald in de oudstu Koptisclie Martyrologia of Synaxaren, welke geheel en al overeenkomen in hun beschrijving mot het bericht van den H. Joannes Damascus omtrent do ten Hemelopneming van Maria. En zoo is doze oude traditie, be krachtigd door de instelling van een vasten en openbare viering door het Christenvolk in Erypte, ongeschon den tot onsgekomon. Rome; 16 Aug. De Pau3 heeft eene redevoering uitgesproken ter gelegen heid van het voorlezen dat gedaan wérd van het dekreet over de deugden der Gelukzalige Frajinetti, stichteres van de orde Tan Bin te Dorothea en van broeder Konrad, Beierschen Kapucien- Hij be treurde het dat de hedendaagsche vrou wen een algeheel verzuim van alle schuchterheid zoo jammerlijk ten toon spreiden. Hij verklaarde er over bedroefd te zijn dat de ijdelheïdl niet al leen vrouwen heeft verblind die zich wereldschnoemen, maar zelfs vrouwen die bevestigen katholiek te willen zijn. De Belgische Nationale Bedevaart naar het Genadéoord van 'O. L. Vrouw van Lourdes, onder 'het geestelijk be stuur van den E. H. S wal us, pastoor van O- L. Vrouw van Lourdes te St. Pieters- Jet-te, is 'Zaterdag namiddag in de beste voorwaarden te Lourdes toegekomen. De bedevaarders hebben onmiddellijk in de vroomste gevoelens hunne devotie tot O. L. Vrouw verricht. Het vertrouwen en de geestelijke opgewektheid id'er bede vaarders was zeer groot. Zondag, tijdens de II. Sacraments processie, waren de Belgische zieken op den doortocht geschaard. Bij de zegening met liet Allerheilig ste is eene der zieken wonderbaar gene zen, namelijk Mad. De Both, van Cure- ghcm-Anderlcolitdie sedert lang aan verlamming der 'beide beenon leed. De ze genezing verwekte on'der de bede vaarders een grooten geestdrift. Mad. De Both werd na de .processie terug naar het gasthuis geleid, om er zich to onderwer pen aan het geneeskundig onderzoek. Daar is zij, in aanwezigheid van Belgi sche bedevaarders uit haar bddl getreden en in de kamer over en weer geloopen, alsof haar nooit iets gedeerd had. Donderdag had te Oy/donek bij Gent, onder aanzienlijken toeloop van politie ke personen, de lijkpleflhtigheid plaats van 'den overleden voorzitter van den Senaat. De plechtigheid werd ook bijgewoond door Prins Leopold- Onder die leden der diplomatie be merkte men de ministers van Denemar ken en van Zwitserland, de zaakgelastig de A an Spanje, oen attaché van 't- Fra'n- sehe gezantschap; verder idle ministers Jaspar, Campy, Lippens on Houtart, de staatsministers Pranck, Braun en Ma- gnelte, ondervoorzitter, -baron Descamps, en talrijke park-mentsleden, Mgr Cop- p ie tere, bisschop van Gent, alsook eene afvaardiging des provincieraafdé van Oüst-Vlaa nderen In het kasteel werden, voor de lich ting van het lijk, vier redevoeringen ge houden, namelijk door M. Lafontaine namens den Senaat; M. Lig}-, namens de katholieke senateuis van'het arron dissement Gent M. Pussemier namens deszclfs volksvertegenwoordigers en de Watteyne, namens .dien provincieraad. Vervolgens werd het lijk in stoot naai de kerk gebracht, waar een plechtige dienst- word gecelebreerd. Bij de teraardebestelling werden aan het graf nog twee lijkseden gehouden, namens de landbouweomicen van Deyn- ze en den plaatselijkc-n gemeenteraad.. Kunne reizen langs den luchtweg "Inlichtingen uit Congo ontvangen melden dat op 12 Augustus de Koning en de Koningin en him gevolg uit Co- quühatville, te 9 uur 's morgens, aan boord van twee drie-motoren vliegtuigen vertrokken zijn in bestemming voor Leopold vi lie. In het eerste vliegtuig zaten onze vor sten, generaal Tilkrns, Dr Kolf, gene raal Swacgers, aide de camp, majoor Van Overetraeten, Tony Orta, bestuurder der Sabena, benevens de piloot Van Ackere en de mecanicien Clément. In het tweede vliegtuig, geloodst dioor vlieger Schoonbroodt, rriecaniciefn Fasébender, zaten d'c eéredames der Ko ningin, kapitein Pletinckx, aide de camp van generaal Tilkens, een blanke knecht en een zwarte boy. Te 12 uur 30 werd geland te Bandu- nu o'm te ontbijten; tc 14 uur steeg men weer op en Leopoldiville werd bereikt U 16 uur. Op 14 Augustus stegen bovengenoem de vliegtuigen, met dezelfde passagiers en hetzelfde persgnecl te half 10 's mor gens terug op en daalde te 12 uur 15 te Boma neer. Langs dien landweg vraagt de reis Co- quiï'hatvillo-Boma 10 dagen. De luchtreizen onzer vorsten in do ko lonie zoo bij het gaan naar Katan ga als hij en terugkeer naar Boma- zijn geschied met eene verbazende regelma tigheid. Men mag het wel een triomf voor de Sabena heeten. De «Evening Standardvestigt de aandacht opeene uitvinding vanwege een uitstekend Amerikaanschen fabri kant van aard om de weefni jverheid het onderste boven te keeren. Voor de uit bating ervan zouden er syndikaten tot stand zijn gekomen in Engeland, in de Vcreenigde Staten, in Frankrijk, in Duitsc]^lan)d en in Italië. De nieuwe uitvinding, volgens den uit vinder, laat toe de stukken weefsels te rug in vezels te veranderen en de om- gekeehdle werking te bekomen van het spinnen en van het weven. De besparingen door die^ werkwijze verwezenlijkt- zouden jaarlijks verechil- lende milliard frank bddragen. De proefnemingen Hoor deskundigen gedaan, zouden a£dqende zijn geweest, Snijrogge zaaien. Gnijrógge is een zeer welkom voeder gewas in de Lente. Best- zal men doen dit voor den Winter op groote schaal tc verbouwenhet kan immers moeilijk andtere, of de beetenoogst zal mislukt we zen, cn voor de rapen is het nog af te Wachten. In elk geval, gedurende de Lente is er nooit groen voeder te veel, al tijd te weinig. Snijgraan moet ^roc/g-^jdlig gezaand worden, voor 20 September, en de grond zich in zoo vrudhtbaren toestand moge lijk bevinden. Stalmest en beer passen daar voortreffelijk opeene goeJdé greep zwavelzuren ammoniak en potaschmest zijn volstrekt noodzakelijk- Posforzuur is minder noodzakelijk voor 'het gekras zelftoch zal men dit bestanddeel niet ten iheelemale verwaarloozen. Doch wij weten, dat snij graan slechts eene tussdhenteelt is, teelt die gedaan wordt om 'dien grond niet ledig te laten liggen, en van dezen een maximum van opbrengst te bekomen. Anderzijds dient er naar gestreefd to wortPen na eene teelt een en steeds vrucht baren grond achter te laten, en het aan- eï.geningsvermogen dor meststoffen, die moeilijker oplosbaar zijn, te begunstigen Om al die redenen wordt het snij- graan duchtig bemest voor zich zelf, eh ontvangt het tevens eene goede dosis vruchtbaarmakende stoffen voor het op volgend gewas, 't zij ongeveer 200 ktgr. zwavelzuren ammoniak, tot 800 kgr. slak en tot 1200 kgr. sylviniet per hec tare. De zwavelzure ammoniak zal nage noeg bcqfemaal veilbruikt worden, en, juist die meststof kan best voor het op volgend gciwas tering geschonken wor den" de staalslakken cu de sylviniet zul len eene goede reserve achterlaten. Intensiever Meer dan 1 miljoen sclw.de Donderdalg middag- rond 1 uur, wer den de bevolkink en de badgasten in ont- roering gebracht dcor een geweldigen groot gewicht en zonder uwe mdcfewe brand, ontstaan in de garage, uitgebaat -11 J1.au,™ tsj» door dien eigenaar VuTideihoepe, L-ip- peholaan, 163, te Knocke- Het vuur nam zulke spoedige uitbrei ding, dat het gebouw weldra een reus achtige vuurgloed was, aangewakkerd door den wind en nog meer door den voorraad benzine. De pompiers van Brugge, Hoyst en Blankenbei'ghe, spoedig ter hulp gesnéld kondén gelukkiglij-k de aanpalende wo ningen vrijwaren. Do garage is totaal uitgebrand. 24 toeTiston-autos zijn vernield, en er is meer dan een miljoen schade, door ver zekering gedekt. De oorzaak is onbekend. Het tramverkeer tussdhen het dorp en -De 'Zoute is onderbroken. Baron Tïbbaut wordt met 131 stemmen op 169 lot voorzitter gekozen Tot ondervoorzitters worden- gekozen MM. Lemonnier en Mallet. Voortzetting der bespreking over de legenuet. ■Zitting van Donderdag 16 Aulgustus De zitting wordt ten 10 ure geopend, onder voorzitterschap van M. THüBAUT Terwijl de leden dier Kamer zijn rechtgestaan, spreekt de voorzitter jdc lijkrede uit van Graaf 't Kint de Roo- De bespreking van art. 4 der lcgeiwot wordt voortgezet. M. BIEROKIENS (soc.) zegt dat een derde der milicianen zullen vrijgesteld worden. Dit zal gebeuren ten gunste der genen die aanbevelingen hebben van hooggeplaatste personen. M. FALONY (soc.) is in zijn jeugd» carabinier geweest; hij verklaart, steu nende op dit feit dat zes maanden dienst voldoende is. M. EECKELiERS (soc.) meent /dat de rijken zullen vrijgesteld wórden, niet de armen. M- SAMjYN (soc.) spreekt, dan in het Franséh. Dit karweitje gaat hem rep lijk goed af. Men zou de menschen goed moeten bokend maken in welke geval len hun zonen uitstel van dienst 'kunnen bekomen. Kiezing van den voorzitter. De Kamer gaat. ten 3 ure over tot do kiezing van den voorzitter. De stemming is geheim. M. LEMONNIER. deelt het resultaat mede van de kiezing. Mi. TIBBAUT is tot voorzitter geko zen met 131 stemmen op 169; er zijn 21 witte briefjes; eenigen hebben voor een anderen kandidaat gestemd- M. LEMONINIER wensóht (dén nieu wen voorzitter geluk en spreekt; de hoop uit dat. 'hij lang als voorzitter mogo dienst doen, tot het 'heil van het land. (Toej. bij katholieken en liberalen.) Hij noodigt M. Tibbaut uit bezit te nemen van den voorzittcrezetel. M. TIBBAUT neemt plaats op den stoel, waar MM. Lemonnier en Amelot hem de baad drukken. Rede van M. Tibbaut. Dc nieuwe voorzitter zogt dat hot voor hem een groote eer is, tot het ambt van voorzitter te worden geroepen; hij meende dat zijn politieke loopbaan bij na geëindigd' was, dodk daarom is hij niet minder gevoelig aan het bewijs van vertrouwen, waardoor hij jegens de Ka mer een zware schuld van erkentelijk heid heeft aangegaan- Mijn voorganger was een der grootste voorzitters die ons land heeft gekend, zijn opvolging is van groot gewicht en zonder uwe medewer king zou ik er wel onder bezwijken. KV mens U allen druk ik hier nogmaafc mijn gevoelens- van sympathie uit je gens dien grooten (burger, die zoo groo te (diensten aan het land heeft bewezen. Meermalen heeft hij hier wijze raadge vingen cloen liooren, die helaas, zelden werden gevolgd. Go moogt van uw voorzitter verwach ten dat 'hij niet de man van een partij zal zijn, doch dat hij die man zal zijn van dc igansdhe Kamer. De vrijheid van het woord moet geëerbiedigd worden de parlementaire voorrechten moeten gevrijwaard worden. Ik zal onpartijdig zijn. (Zeer wel op alle 'banken). Het parlementaire stelsel weild door velen aangevallen. AVc moeten ons zoo gedragen aan 'het prestige van het par lement weder in eere worde hersteld. De groepen zouden door onderlinge werking moeten bereiken dat de noodige tucht heorsche, opdat dé besprekingen waardig zouden verloopen. Belangrijke wetsontwerpen staan op de dagorde. Ook de koloniale kwesties zijn van belang: in dit opzicht is de reis van den Koning van groot gewicht- Spreker brengt ook hulde aan de konin gin. M. Tibbaut sluit zijn rede met deze woorden De Kamer zal niet terug deinzen voor haar steeds groeiende taak; zij zal in haar vaderlandsliefde de noo dige krachten putten voor de vervulling dienbeke, voorzitter van don Senaat die overleden is. Spreker brengt hulde aan* ervan. Moge zij, met Gdctas lmlp, bijdr?' de nagedachtenis van den overledene, dje een christen was van groote overtui ging Het land verliest in dezen man een burger die zijn vaderland vereerde. M. IïYMANiS brengt op zijn beurt hulde aan don overledene. M. VAN DlE VYViERE doet hetzelf de namens de rechterzijde, M. VAN- DER VELDE namens de socialisten en M. LEMONNIER namens de liberalen. De seizoenarbeiders •Zonder bespreking wordt daarna het ontwerp aangenomen betreffende goed keuring van het vergelijk tusschen Bel gië en Frankrijk betreffende de grens- en seizoenarbeiders. De abnormalen Daarna wordt dc bespreking der arti kelen van het ontwerp betreffende dé abnorm a len h ern omen De tekst der regeering wordt aange- noinen. De zitting wordt gelieven te 12 uur. Namiddagzitting De zitting wordt ten 2 ure^egopend onder voorzitterschap van M, LEMON NIER, ondervoorzitter.. gen tot de bevestiging der toekomst van het vaderland. (Toej. rechts en bij de li beralen.) De Kamer gaat daarna over tot de kiezing van den eersten ondervoorzitter. Wordt gekozen M- LEMONNIER met 85 stemmen op 166; er waren 6 witte briefjes. De legerwet Dc bespreking der legerwet wordt voortgezet. Nemen het wcortl' M.M. SAMYN en- ERN'EST (soc-). Zij wor.den beantwoord door MM. POULLET en minister do BRO'QUEiVILLE. De tweede ondervoorzitter Tot 23e ondervoorzitter wordt gekozen M. HALLET (soc.) met 92 stemmen. De legerwet. Nog eeniige socialisten nemen het •woord, waarna de bespreking over art. 4 jkvordt gesloten. Na de naamafroeping óver eenigc amendementen tc hebben geoischt die alle verworpen woéden, [Wordt art. 4 aangenomen. De zitting wordt gelieven tc 6 uur.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1