Eene redevoering van Z, H. den Paus 23 Donderdag Oogst 1928 Militielichting voor 1928 De opsporingen in het /Voordpoolgebied Eene vaststelling De vermiste Oceaanvlie gers Hasselt en Cramer De terugreis onzer Vorsten uit Congo Jeugdverbond voor Katholieke Aktie KAMER Landbouwbelangen XXXIV» JAARGANG NUMMER 194 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. —Telefoon 114 Oagblad. 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nufïel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Tar gelegenheid van de voorlezing der de creten, omtrent de heldhaftigheid der deug den van den Eerbiedw. Dienaar Gods Conrad von Parzham. loekebroeder-Capucyti van de Beiersche provincio, en van de Eerbiedw. Dienares Gods Paula Frassiuetti. stichteres <ler Zusters van de H. Dorothea, hield Z. H. een indrukwekkende rede. Na eon korte toespeling op het feest van den dag, Maria Hemelvaart, sprak Z. II. over den lieldliaftigen en nederigen leeke- broeder, die alles verliet en die ook inder* daad iets kon verlaten. Ilier was niet van toepassing wat oen Kerkvader zeida bij zijn commentaar op het woord dar Apostelen tot Josus «Zie, wij hebben alles verlaten en zijn U gevolgd Wat hadden die arme Apostelen verlaten Een schamele bark, vier roeirie men, nagenoeg niets. Onze Conrad echter verliet inderdaad iets, oen tamelylc rijk vaderlijk erfdeel, uitgestrekte bezittingen, eon positie in zijn geboorteplaats door wie weet hoevelen benijd. Alles verliet hy om zich terug te trokken in hot klooster der Capucynen, waar hij als eenvoudige leek binnentrad en als portier word aangesteld. Zooals de H. Philippus eons van een hoogge plaatst persoon zeide, dat hy bestemd was om u levenslang kokder communiteit te ziju, zoo kan men vau Courad zeggen dat hjj bestemd was om levenslang portier te zyu; 40 jaar in oen portierskamertje van eon, groot convent en van een druk bezocht hei ligdom. En toch do Eerbiedw. van Parzham bleef altijd zich zelf gelijk, was altyd voor komend wat de plichten van zyu ambt, wat zijn bezigheden betreft, even nederig als ijverig, eon voorbeeld van verheven naasten liefde, dienstvaardigheid, bescheidenheid, geduld, en dit alles voegde hij bij het fran- ciscaansch-capucijnsch kloosterleven, een kloosterleven, dat, wanueor 't getrouw, wordt beoefend gelegenheid genoeg biedt tot heldhaftige deugdbeoefening. Z. H. Z9ide vorder, wat van een andere religieuze Orde gezegd werd: De arme vrereldliugeu.die geen idee hebben van hot religieuze leven, met bewustzijn en met getrouwheid des harten jegens God beoefend, woten niet, dat de gebroken van oen goeden religieus iu een weroldling van meer dan gewone vroomheid niet zouden worden opgemerkt. Het is waar:, die zielen, zoozeer door de wereld vergeten, weten zicli tot waarlyk verheven wegeu te verhof fen. Van den anderen kant zien wij een heerlijk voorbeeld va:i heilige psedagogie, In het le ven der Eerbiedw. Paula Frossiuetti, een waarlijke voorzichtige, sterke vrouw, in wie men, evenals in het voorgaande voorbeeld, tie moest getrouwe eu edelmoedige beant woording aan Gods genade ziet. Deze vrouw vereenigt zich vanaf haar vroegste jeugd mot Jasus Christus, en als door goddelijke ingeving gevoelt zy, dat zij om aan Jesus te behagen, .een hart moet geven bezield^ met een liefde voor de reinheid in haar schoóuste uitdrukking, de maagdelijke zuiverheid. En in dozo liefde vindt doze vrouw zulk een ta- leut, zulk een geniale geest van deelneming, van ovangelisatio, van de heilige orgaulsatie van hot goede, voor die welke er hot meest behoefte aan hebbeu, voor de kleine ver waarloosde kinderen; een werk, dat uit zich zeif meer opoffering eischt, omdat het min der uiterlijke schijn van grootheid heeft en de hardheid der moeilijkheden ten volle voelt. Hierna ging Z. H. de Paus na, welke voor deeion wij uit de beschouwing van hun leven moeten trekken. Wat zien wij tegenwoordig riep de H. Vader uit. De wereld waarvoor Jesus niet heeft willen bidden is altijd geweest, zooals de Apostelen ze zag omna quod in mundo est concupiscontia carnis est, concupisceutia oculorum, superbia vitae zinnelijkheid, hebzucht, hoogmoed. Maar er zijn oogeiiblik- ken, waarop het schijnt, dat de wereldsge zindheid de grenzen van dat wat do wereld in den hoogsten graad is, overtreft, en ook hen bezoedelt, die niet willen behooreu tot de wereld. Maar al te zeer is tegenwoordig voor het mannolijk geslacht de zucht naar rijkdom een groote verleiding, de zuoht naar bezitten, om te genieten, om macht te hebben. 't Is een verschrikkelijke verleiding waar onder velen zijn bezweken, 't Is waar, dat iu dit alles helaas ook in vroegere tijdperken der geschiedenis gebeurde, maar in onze dagen openbaart zich een algemeeue zucht naar aardsche goederen, die vijandsohap kweekt tusschen mensch enmensch.tussohen klassen en klassen, tusschon volk eu volk. En verder de teugelooze zuoht naar genot,de neiging om te overtreffen, te lieersohen, t® overbluffen. Hoe juist van pas komt de stichting van dezen goeden, nederigen, vro men, edelmoedigon leekebroeder, van dezen eerbiedwaardigen Conrad von Parzham, die alles vaarwel zoi en zich onderwierp aan een leven van versterving, iu de hardheid van het kloosterleven der Capuoijnen. Welke tegenstelling, welk een slichting, welk een voorwerp van meditatie. Zoo verdient men indordaad het welbehagen Gods,zoo verdient men het geluk, de glorie van het Paradijs, den sleutel van het goddelijke eeuwige geluk. En wij, vervolgde de H. Vader, wat doen wy? Hoe verloopt ons leven? Al dat vertoon van rijkdom, van genoegens, van vermaken, var. macht, van hoogmoed en trotsch, welke de wereld ontplooit, hoe staat onze geest daartegenover? Eu wat zien wij hij het vrouwelijk slacht? Iloe smartelijk is de blik, die Ons ook slechts van verre doet lijden,ja waarlijk dooi lijden. Wat een smart te zien, dat do vrouw ais hot waru voortdurend bezigheden zoekt, waarbij zij tenslotte tot algeheele vernieti- Agentschap Havas, Adoif Maxlaan, 13 te Brussel i Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, H. Sidonius Zonop4,55Zon af6,50 Eerste kwart, den 23 liging van zich zelf moet komen en van dat gene, wat iu haar by uitstek karakteristiek is, tot vernietiging van wat een natuurlijk ornament is, aan haar in 't bijzonder toever trouwd. Wat een droefheid haar geneigd te zien om de heerlijke lijnen uit te wissoheu in haar door de hand Gods geteekend. En om wat te worde.i? Om alles te vernietigen, wat haar adeldom zoc hoog verhoft; om alles uit te wisschen, wat zij als 't meest karakter ristiek van God en de natuur heeft ontvan gen eu wat derbalvo nooit onderdrukt mag worden, kortom om alles te verliezen en niets te ontvangen. Ook dit zyn helaas geen nieuwigheden. Ook in vroegere tijden zyn dezelfde betreurenswaardige feiten voorge vallen, maar zelden, voor zoover de geschie denis het vermeldt, zelden zooals tegenwoor dig. En ,t is werkelijk een zaak die indruk maakt op hen, die nadenken over hetgeen men ziot. Zij boezemeu werkelijk medelijden in, die vele zielen,die maar al te zeer behoo reu tot dia wereld, waarover Jezus op zoo verschrikkelijke wyze heeft gesproken.Maar indien *t alleen deze waren, zou men de zaak begrijpen. Maar helaas, hetzelfde is ook het geval met zooveel anderen, die niet be- bchouwd willen wordeu als tot de wereld te behooreu, die zich door dezon toenaam be- loedigd zouden voelen, die willen en bewe ren te zien en zich noemen christiuuen, ka tholieke vrouwen, wat de hoogste en volle digste benaming is van het Christendom die den katholieken godsdienst wiMen be houden, die de kerk willen binnentreden en het altaar dicht naderen, terwijl zy vergeten dat zij biuuengaan iu het Huis van God, den Heilige der Heiligen, en het altaar naderen, waar zelfs de zuivere Engelen aanbidden en en beven. Er is een woord van den H. Geest, dat wat men daarbij ziet niet rechtvaardigt maar verklaart; een ander schrikwekkend woord, dat zegt«Fascinatio nugacitatis obscurat bona et transvertit sensum sine ma- litia». Er is in de ydelheid een kracht van betoovering, welke hot idee van 't goede verduistert en reine geesten meesleept. Het Is zeer waar en juist dit wordt voortdurend betreurd ook door hen, die niet tot de leer school van Maria en de Heiligen behooren. E i 't is ten hoogste betreurenswaardig, dat voor die hiuderlagen, voor die betooveringen der ydelheiduiet allean vela jeugdige perso nen bezwyken.maar ook zoovele echtgenoot ten, zoovele moeders,zoovele vrouwen, die in 't huisgezin, iu de maatschappij voorbeel den van een christelijk loven inoosten zijn. Hoe juist van pas komt derhalve, na zoo vele andere voorbeelden» dat van de Ven. Paula Frassiuetti. Ziedaar een vrouw, een vrouw, mag men zeggen, bezield met een heilig, een roemvol feminisme, een feminisme eerbiedwaardig en oud als de Kerk eu dat do Kerk altyd heeft ondersteund en geëerd. Wat willen da moderue vrouwen, de femi nisten Zij willen zich zelve genoeg zijn, zich een eigen wog banen, niet afhangen van het egoïsme, van de heerschappij der mannen, zich een eigen veld vau werkzaamheden openen. Welnu, wat heeft de Kerk gedaan door uiet alleeu het religieuze leven aan te moe digen maar ook de toewijding van zoovele edelmoedige levens aan zoovele werken van godsvrucht, van opvoeding, van hulpverloe- ning, van evangelisatio en verbreiding van 't goede iu alle denkbeeldige vormen? Ziehier een waar en heilig feminisme in het klooster leven, waarvan we iu de Eerbiedwaardige Frassiuetti een zeor schoon voorbeeld zien. Wat zyn de Religieuzen van alle tyden en van alie soorten ancler3 dan vrouwen, die zich zelve genoeg wilden zijn, met betrek- kiug tot alle achtenswaardige wetten, die wilden arbeiden op de door haar gekozen en gewilde arbeidsvelden Waarlijk hierin ziet men niets anders dan emancipatie, verhef fing, toewijding dor vrouw, on dit alles beeft de Kerk altijd geëerbiedigd en aangewezen tot eere van het Christelijk volk. Ziedaar zoo eindigde Z. II. hoeveel verheven, schooue, heilige, waarlijk bewon derenswaardige en navolgingswaardigo za ken Maria op dezen heerlijken feestdag heeft doen zien, smaken en begrijpen aan hen, die Haar verheerlijken als de gekroonde en toegejuiokte Koningiu van alle Heiligen. Ten slotte verleende de H. Vader den Apostolisohen zegen aan alle aanwezigen, alsmede aan de geheele Orda der Capucynen in 't bijzonder de Beiersohe Provincie,waar toe de Eerbiedw. Courad behoorde, en aan de Congregatie der Zusters vau de H. Dorothea. De minister van binnenlandsdlie za ken en volksgezondheid, ontvangt dage lijks zeer talrijke vragen om uitstel en om vervroegde indiensttreding. Hij herinnert er aan dat die milicio- plichtigen er geen belang bij hebben, zulkdanige aanvragen tot de hoogc over heid te richten; zij moeten ingediend worden bij het gemeentebestuur der plaats waar de 'belanghebbenden voor de milieie ingeschreven zijn en zulks voor 31 Augustus aanstaande op straf van nietigverklaring. Het is insgelijks nutteloos vragen tot vrijstelling voor liehaamsongesdhiktheid (zelfs gestaafd met geneeskundig getuig schriften) tot dien minister van binnen- landsche zaken en volksgezondheid te richten. Het recht, tot vrijstelling behoort uit sluitend den geneesheeren, dóe van de wervingsbureelen deel uitmaken, en, in geval van beroep, aan dezen der herzie ningsraden. De Michael Sars 'heeft de laatste (da gen den omtrek van Hoopeiland en de hutten op dit eiland afgezocht, zonder een spoor van de «Latham», het vlieg tuig van Guilbaud-Amundsen c.c, te vinden. Het schip zet zijn onderzoek in N.-O.-richting voort. Gezel Louis Piérard, sodiaHistdscOi volksvertegenwoordiger, die men eerder bij de globe-trottersmag indeelen dan bij de Kamerleden, is thans weer op reis in Canada. Hij geeft zijn eerste indruk ken weer in den Brusselschen rooden «Moniteur» en hij zegt, onder ander «In Canada hebben de boeren den moed een talrijk kroost op te kweeken, zij lezen den rozenkrans in den ihuiskring wonen zooveel mogelijk de Mis bij Dat is inderdaad zoo, en juist daarom zijn er onder die Canadeescilie boeren geen socialisten. In Belgie ook hebben de boeren den moed een groot gezin te kweeken. oo>k bij hen wordt do rozen krans gebeden en ook zij wonen gere geld de Mis bij- En Jt is oo!k wel de reden waarom al de socialistische propa ganda afbotst op het diep godsdienstig gevoel van onze buitenmenschen. Door hare aansluiting bij de lYIaohiI« ge groep Leuven biedt de GE1UTSCHE BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke Plaats le Aalst, volkomen zekerheid aan dö baar toevertrouwde gelden. Alle inlichtingen worden er mei) de meeste bereidwilligheid kosteloos yer* Btrekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrog. Kasbons op 6 maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde .terugbetaal baar op aanvraag. £54 Nog geen betrouwbaar nieuws van liet vliegtuig «Rockford»* met de vliegörs Hasselt en Cramer. Er is een bericht van «een radio-lief- hobber» die noodseinen meent te heb ben opgevangen. Men zal goed doen hieraan geen overdreven geloof te liedh- ten. Trouwens tot optimisme stemmen zulke S.O.S.-seinen geenzins Uit New-York -was n.l. gemeld dat een radiodiefhefbber te Stamford in Connec ticut meegedeeld heeft, dat hij Zater dagavond tussohen 9 en 10 uur (locale tijd) drie S.OS.-seinen heeft opgevangen die «waarsdhijnlijk» van het vliegtuig van Hassell afkomstig zijn geweest. Het Amerikaansohe söhip dat van re geringswege al op zoek naar de vermis te vliegers is geweest, heeft naar New- York geseind, 'dat het geen spoor van een vliegtuig ontdekt heeft. 'Zaterdag en Zondag is het langs de noordi-oostkust van Canada stormachtig geweest. Op de «Anversville» 20 Aug. De «Anveisville» passeerde Maandag cle kusten van Monrovië. Morgen vroeg zijn wij op de hoogte van Sierre Leone en des middags op die van Conakry. Het. wordt warmer, ten gevolge de be trekkelijke nabijheid der kusten. DE HAVEN VAN ZEEBRUGGE Er was officieel aangekondigd Deze feestzitting dei* studenten zal voorzeker een der ix-st gelukte vergade ringen zijn van den grooten Jeugddag. Zij zal plaats grijpen in de zaal van den Katholieken Kring, Lange Gasthuis- Doch na het concert was het nog er ger- De herrie herbegon, men begon met papieren bollen en stukjes sigaren naar ons te werpen. Men gebruikte ten slotte geweld tegen ons. Men riep Kaar Berlijn. Naar Stockholm... ofschoon i'k niet weet welke betrekkingen ik bob met Berlijn. Tusschon degenen die zich tegen 0110 straat, en staan onder liet eëre-voorzit-1 J^erdon waren er edellieden die ik ken, terschap van Mgr. Coppieters, Bisschop i die ik t<J Brussel heb ontmoet. Men van Gent, Zullen er het woord voeren dreigde op den duur met stoelen en met E. P. MA BS, O.P., Gent «Het ont-gebroken sloeg men zelfs mijn dodh- dhristelijkte Vlaanderen voor Cl teruggewonnen door zijn jeugd. E. H. GHY&SAjERT, leeraar van godsdienst aan het Koninklijk Athe neum to Brugge «Persoonlijke volma king van den student door Eucharis tisch leven.» Advokaat Luc- MATTHYlS, Dein ze: «Tegen de onverschilligheid der massa door de missie-actie der jeugd. Slotwoord door Mgr. Coppieters. Do lange lijst der speciale treinen, die in de dagbladen verscheen, is niet vol doende gdbleken nog werden vier spe ciale treinen toegevoegd bij de 24 an dere, die reeds ingericht waren. Uit de Vlaanderen alleen zullen twaalf specia le treinen binnen rijden. Reeds werden er 20.000 ticketten be steld voor den Dierentuin. De Dieren tuin zal op Zondag 26 Augustus open zijn van af 7 uur. Dogenen, die heel vroeg aankomen, kunnen dus eerst en vooral hun bezoek brengen aan den Dierentuin. 's Avonds rond O uur Prachtig turn- feost met opluistering en begeleiding van muziek in Vrede St. Wilïibrordus (op de koer der school der Van Bicer straat) door den Mechelsdhen turnkring «Door Vriendschap Sterk(eerst geklas seerd in den turnwecfetrijd van dit jaar le Parijs-St- Germain). Uitvoering van turnoefeningen met en zonder tuigen, lboxe, kabouterdans, geweeroefeningen, pyram leden, enz. Zit ling van Dinsdag 21 Augustus. De zitting vangt ten 2 ure aan, onder voorzitterschap van M. TIBBAUT. D,e dagorde vermeldt Interpellatie door MM. Gelders, Melckmans en Bou- cliery tot den minister van Ibinnenland- sche zaken en volksgezondheid en tot den minister van spoorwegen, zeewezen, posterijen, telegrafen, telefonen en lucht vaart- over den toestand waarin zich het zoogezegd «Meer van Hofstede» bevindt en de kwestie der verantwoordelijkheid voor de menigvuldige ongevallen die zich daar voordoen. Genoemde leden vertellen dat bij de plaats in kwestie eenige personen zijn verdronken, wat reeds ieder door de dag bladen wist, Zij vragen dat de minister van spoorwegen maatregelen neme. M. MELCKMANS hekelt ook het ge meentebestuur van Mechelen omdat dit bestuur gebruik maakt van dit meer. M. BOUCHERY (soc) Mechelen heeft water noodig. M. LIPPENS, minister van spoorwe gen, antwoordt dat de administratie der spoorwegen geen blaam treft. De Staat heeft een overeenkomst met de stad Me chelen en is dus niet verantwoordelijk voor hetgeen aan dit meer gebeurt. HET INCIDENT TE OOSTENDE M. WAUTERS (soc.) vraagt hoog dringendheid voor een interpellatie be treffende ,die aanranding waarvan M. Huysmans en zijn gezin te Oostende het slachtoffer is geweest. M. J ASP AR, eerste minister, zelgt dat l gebroken sloeg men zelfs mijn Christus ter die aan het been werd gekwetst. Mad. Grimberg van Antwerpen, kreeg van een nobel heerschap een slag in 't ge zicht. Ik heb mijne kalmte behouden- Da policie werd machteloos want we ston den met enkelen tegenover eene menigte Het is een lafheid iemand aan te vallen met duizend tegen een en nog laffer* ia het wouwen aan te vallen. Dit allea heeft mij walg ingeboezemd. Ten slotte bood iemand ons zijn au to aan om weg te komen. De chauffeur kreeg nog een slag in het aangezicht. Ind'ien dergelijke incidenten zich moes ten herhalen zouden wij ons verdedigen. Indien meji wil dat er gevochten wordt dan zuilen wij vechten. Enkelen wenschen hier op te treden, zooals het gedaan werd in Italië tegen de socialis ten. Brus3elsche bladen hitsen aan tot geweld. Ik ben geen partijganger van het geweld. Ik sta aan de uiterste rech terzijde mijner partij. Ik hoop dat de regeering de wetten zal doen naleven- Te Oostende wordt de wet op den alcool algpmeen overtreden, alsook de wetten op de spelen. Maatregelen fhenen getroffen te wor den. M. JASPAR, eerste minister, ant woordt dat hij te Oostende een kal men avond wou doorbrengen, doch daarin werd bij teleurgesteld. Spreker keurt ten strengste het optre den der woelmakers af. De orde moet gehandhaafd worden. M. VANiDERVELDE. De doch ter van M. Huysmans werd gekwetst. Niemand werd aangehouden. Dergelij ke dingen gebeuren "nog al dikwijls- M. JABP AR. Een onderzoek zal door het parket gedaan worden en die genen die schuldig zullen gevonden wor den, zullen gestraft worden. De minister van justicie is niet aan wezig dodh men mag zeker zijn dat- liij de noodige maatregelen zal nemen. (Heel goed). Daarna wordt de interpellatie over het Meer van Hofstede 'hernomen. MM: GELDERS (soc.) en MELCK- MANiS (soc.) spreken over die kwestie nog in het lang en in liet breed, waarna de zitting wordt geheven ten' 5 u. 40. vV- weest dat de Koning en de Koningin, T bij hunnen terugkeer uit Congo, te Zee-;: hijzoo noodig, direct, wil antwoorden. hmtKH* 7Aiidun aanlanden om daar de M. LLMONNTER. M. de voorzi brugge zouden aanlanden om daar de andere leden der Koninklijke Familie te ontmoeten en op te nemen en, dan 'hunne reis met de Congóboot naar Ant werpen te voleindigen. Thans is hot bepaald uitgemaakt dat onze Vorsten niet te Zeebrugge zullen aanleggen en rechtstreeks naar Antwer pen varen. Deze tijding verwekt groote ontroe ring en mistevredenheid onder de Brug- sclie bevolking en ook op een groot1 ge deelte der kust; een geestdriftig onthaal verwachtte immers onze Vorsten te Zee- •bruigge. zoowel vanwege de Brugsche be volking als van de ontelbare vreemde lingen op de Belgische ku3t verblijvend, en aan den vooravond van eene beslis sing door bet. Parlement te nemen, be treffende eene nieuwe Conventie voor de baggerwerken van Zeebrugge vindt de waar te nemen ontstemming meer en meer grond en gevoelt de Brugsche bevolking zich bedreigd in deze zaak die voor liet land van nationaal belang en voor Brugge van levensbelang is. voorzit ter, zouden we die interpellatie toeko menden Dinsdag niet kunnen behande len LINKS. Neen, neen De Kamer besluit de interpellatie aanstonds te bel landelen M. HUYSMANS neemt dan het woord en zegt wat er gebeurd is. Toen bij het begin van het concert de «Bra- banconne» werd gespeeld was ik bezig met het programma te lezen. Mijn mak ker zegde me «Men speelt do «Bra- banëonne» sta redht I'k stond redhtj dodh intusschen begon men te schelden en te huilen. «Er zijn Duitsohers in de zaal riep iemand. Kortom, we werden door een tiental aanwezigen beleedigd en uit gejouwd. De «Brabangoniie» werd een tweede maal gespeeld en toen stond ik weer recht, evenals de derde maal bij het einde van het concert. Ik heb voel de «Braban.Oteme» niet een dolle ver eering, dodh eon yereering uij overtui- Ig'ng- Over het legeren der graangewassen Gewoonlijk wordt er in de Lente do aandacht der landbouwers getrokken, dat overdadige stikslofbemestingcn ge durende dat seizoen groot gevaar ople veren voor het legeren der graangewas sen. .Niettegenstaande die herhaalde waarschuwingen, blijkt, het in de Len te niet zelden volstrekt noodzakelijk dan wel stikstofbemestingen toe te pas sen, om de eenvoudige reden, dat deze noodzakelijk blijken: het graangewas' staat mager en de opbrengst is bedreigd., en de landbouwer past, gedwongen een ètikstofbemeeting toe. Reeds zoo dikwijls hebben wij er op gewezen, dat het geraadzaam is, bij de planting of de zaaiing, al de vrucht baarmakend© stoffen toe te passen, wei tot den groei en de voldoening van het gewas noodzakelijk zijn. Bijgevolg vermeenen wij het thans de geschikte tijd nu 'dat er welhaast zal aan gedaclif worden graan te zaaien, over legeren te spreken. Het legeren wordt veroorzaakt, wij sluiten de geweldige stortvlagen uit waartegen niets bestand is, door eene ongeëvenaarde voeding, gemis aan vol doende fosforzuur, potasch en kalk, ge paard met overdaad aan, of te snelwer kende stikstof, vooral gedurende het len teseizoen. Wil men dus legeren voorkorten, men diene voor de zaaiing eene voldoende hoeveelheid zwavelzuren ammoniak toe, 150 tot 200 kgr. pyr hectare, benevens eene matige hoeveelheid fosforzuur, 500. tot 700 kgr. Superfosfaat of slak, en voel potasch> 1000 tot 1200 kgr. sylviniet of 30Q ktgr- chloorpotasdh. Versche bekalld nge/n worden op graangewassen gfgeraden, omdat d© grond daardoor *c licht komt. Best wordt de kalk op dfc voorvrucht toegepast, INTENSIEVER.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1