M KINDERRECHTEN. Vrijdag Oogsl 1928| Goedlioope woningen De terugreis onzer Vorsten uit Congo De vermiste vliegers Hassell en Kramer De ouderdomspensioenen Engelschc oorlogsver minkten op bezoek KAMER Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXIVe JAARGANG NUMMER 195 3Ü>^,g§;3s>jL«stCl 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, H. Barthoiomeus Zonop4,57Zon af6,481 VclJe Maas den 31 (2*10 vervolg) €b Kinderen hebben recht op den oerbied hunner Ouders Ergernis geven de ouders nog aan ïiunne kinderen door 't gebruili van onbetamelijke woordenuitingen en venvenschiugen. We weten genoeg dat alle onbeleefde uitgalraingen geen zondige woorden zijn of tocli niet to beoordeelen zijn als erg kwaad maar waarom toch de christelijke beleefd heid niet onderhouden en waarom die verwenschingen niet van kant iaten. Leert die slechte gewoonte niet aan uwe kinderen en luistert naar O L. Vrouw van Salett» die in 1846 ver scheen op het Alpengebergto om ons te verwittigen dat God alle onchriste lijke taalvoering en godslastering zeer verfoeit. En nochtans er zijn vaders en zelfs moeders die durven verwenschingen uitbraken tegonover hunne kinderen. Do kinderen worden gewekt en zijn niet rap genoeg henedon... uit braking 'z Hei.hen moeite om zich aan te kleeden... uitbraking Aan tafel bemorsen ze zich, ze broken •iets... uitbreking Men verwonscht omdat het kind niet gauw genoeg aanzet naar school of te laat thuis komt... 's avonds in plaats dal Vader enMoeder het kind zegenen wordt het nogmaals slapen gestuurd met een uitbraking. Is dat wel kinderen eerbiedigen Weet ge ouders wat er zal gebeu ren als gij eens oud zult geworden zijn, en dat ge niet motr zult kunnen werken dat ge maar goed meer zult zijn om achter de stoef te zitten, als ge dan niet rap genoeg uit den weg zult zijn, voor uw slechtgoluimde zoon of dochter; dan zal uw eigen kind, uw eigen uitbrakiug naar uwen kop terugsiingeren, en dan zuit ge woenen maar dan ook zult go u op de horst mogen kloppen en zeggen Door mijne schuld, ja, door mijne allergrootste schuld. Sommige ouders geven ergernis aan hunne kindereu door hunne te grooto toogevendheid in zake kloedij. Ze maken van hun kindoren mode poppen die later modezotten zullen zijn,en groote geldverkwiststers. Zijne Heiligheid de Paus, iiet voor de Vasten van 102' al de predikanten bij zich komen die in Home do vas- tensermoenen zouden prediken, en zegde hun 't volgende Steunt er vooral op in uw predi- ti katios, de ouders te herinneren aan den zwaron gewetensplicht hun kinderen te kleeden volgens de ver eischten der christelijke zedonleor a De Belgische Bisschoppon bebbeu in denzelfden zin gesproken, on ach ter in de Kerken berichten laten aan brengen, waarop er te lezen staat dat de priesters de H, Communie zullen weigeren aan dezon die in een onze. dige k'.eedij durven aanzitten aan do H. Tafel. Als het hoogste gezag der Kerk er zoo op steunt en indien onze bisschop pen de overtreders dier wet bedrei gen met straffen die men alleen mag toepassen aan de publieke zondaars en zondarossen, dan zult ge die ver wittiging toch niet aanzien als een beuzelarij.Neen, christens ouders, hef geldt hier een ernstige gewetenszaak, waarin gij u grootelij ks kunt plich- tig maken in Gods oog Gij bedrijft kwaad mot uw Uindron, uw dochters toe te laten dat ze zich op aone onhe tamelijke manier kleeden, en wilt ge er vergiffenis over verkrijgen, dan moet gij hot voornemen maken dio er gernis te herstellen helzolfdo geldt voor u, jonge dochters. En laat ons klaar zijn in die zaak Wat noemt men eene zedige en wat is oen onzedige of zondige kloedij Ik noem eene zedige .kleedij die af daalt tot ouder de knieën en sluit om den halsik noem eene onzedige kleedij die aan de twee vereischten niet voldoet. En wil niet voor den dag komen met de verontschuldiging dat hel zoo do mode is, en dat men toch met geen ouderwetsch kleed kan aanloopen. Men kan de mode volgen en zedig z jn en zedig gekleed gaan en daarbij ons Heer zal u niet oordeelen volgens de wetten der mode, maar volgens zijne wet, wet van zedigheid en oor baarheid. X.Y. ('t Vervolgt). De Gouverneur der Provincie vestigt de bijzondere aandacht der 'belangheb benden op de schikkingen van 'het Ko ninklijk Besluit van 15 Juli 1928, ver schenen in het Staatsblad ran "21/7/28, welk opnieuw de premie invoert ten voordeele van do personen welke, voor eigen gebruik en in de voor gee dnreyen voorwaarden, eene goedkoop© woning zuilen bouwen of gebouwd 'hebben- Dit Koninklijk Besluit Ibepaalt dat dc personen welke na 1 on Mowt 1926 en vóór 2in Maart 1928 eene woning heb ben opgericht, waarvan de bouwkosten (bijgebouwen inbegrepen)doch niet de bouwgrond, de som niet overtreffen van 45.500 fr. voor de speciale categorie, Gent en voorsteden; 39.000 fr. voor de eerste categorie 32.500 fr. voor de tweede categorie en 26.600 fr. voor dc derde categorie met de premie kunnen begunstigd wvor- den, op voorwaarde dat zij daartoe vóór ln September 1928, oone aanvraag in dienen per aanbevolen brief bij den Heer Minister van Nijverheid en Ar beid. Er dient wel in acht genomen te wor den dat de waarde van clen bouwgrond het 4de der hierboven aangehaalde som men en de waarde dor bijgebouwen het derde der waarde van de opgerichte wo ning niet mag overtreffen. De Provincie, welke in zitting der Bestendige Deputatie dato 3» Juil 1927 de hiernavolgende cijfer? heeft aange nomen voor wat betreft-, de maxima- waarde 'der woningen, zonder den grond. 52.500 fr. voor de speciale categorie 45.000 fr. voor do eerste categorie 37.500 fr. voor de tweede categorie 33.000 fr. voor de derde caiégcrie, vermeerderd mot 10 voor 3 tot. 4 20 °/o voor 5 tot 6 en 30 voor 7 en moer afstammelingen ten laste, blijft deze cijfers behouden voor dc aanvragen vóór In Augusti 1928 ingediend- Daar de cijfers aangenomen door de Provincie in zékere mate voordoeliger zijn voor de bouwers, zullen do belang hebbenden best. doen, de cijfers van den Staat als basis te nemen, daar het zou kunnen gebeuren, alhoewel zij de voor waarden vervullen om de Provinc. pre mie te bekomen, dat hun deze door den Staat geweigerd wordt, Dc Provincie zal. zooals tot op heden, al de aanvragen om premie in aanmer king nemen, zelfs de^ aan dewelke reeds eene staatatoelagc is toegekend, op voor waarde nochtans dat deze niet is toege kend vóór 27/10/23. Een tweede Koninklijk besluit van 14n Juli 1928, verschenen in het zelfde Staatsblad, zooals hooger vernield, voert een nieuw premiestelsel in voor de per sonen welke vanaf 22n Maart 1928 en vóór 1?? Januari 1931, eene woning heb ben gebouwd of zullen bonwen onder do voorgeschreven voorwaarden,'. Door hierboven vermeld Koninklijk besluit, wordt do maxima-waarde der wo ningen, bijgebouwen en grond inbegre pen, vastgesteld als volgt 65.000 fr. voor de speciale categorie 60.000 fr. voor de eerste categorie 50.000 fr- voor de tweede catéigorie en 40.000 fr. voor de 'derde ea.tégorie, vermeerderd met 10 indien het ge zin van den aanvrager uit minstens vier kinderen bestaat. Zooals voorheen, mag de waaardc van den grond het 1/4 van hierbovenge- melde cijfers en de waarde der bijge bouwen het 1/3 d!cr waarde van de gansehe woning niet overtreffen. De Bestendige Deputatie heeft in hare zitting van lön Oogst 1928 besloten de zelfde cijfers en voorwaarden, zooals be paald bij laatst gemeld Koninklijk be sluit. aan te nemen en dit. vanaf ln Au gusti 19*28. Degonen dewelke na 15 Maart 1926 en vóór 22 Maart 1928 ocno woning heb ben opgericht moeten dus om de staats- toelage te bekomen, eene aanvraag in dienen vóór ln September 1928 pier aanbevolen brief bij den heer Minister van Nijverheid en Arbeid. De vorsten en hun gevolg hebben Zondag avond op 'het j sloependok het tweede bal bijgewoond. Zij voerden ge sprekken met verscheidene vooraan staande porsonen. Onze Vorsten te gemoct Twee mailbooten, 'hébbende aan boord menigvuldige peisonaliteiten zullen de «Anversville te gemoet varen. Versiering der stad Antwerpen In liet vooruitzicht van de a..s te rugkomst van HHJ4M. den Koning en de Koningin igepaard met 'de plechtige opening der nieuwe 'haveninstellingen, is het stadsbestuur begonnen met hek versieren der stad. Dc Koningskinderen Wij vernemen dat de hertog on de hertogin van Brabant, prinses Marie- José en prins Karei op 31 Augustus, te 8u.4'5, zullen aankomen op de Steen plaats por bijzonderen trein uit Brussel. In den trein zullen ongeveer 60 per sonen leden der hof (houding en bijzon dere genoodig-den, plaats nemen. De prinsen schepen in op de «Argus» aan het Steen; de andere genoo'digden aan hangar 22 op een der maaloooten. Zij varen dan tot Batlji waar de «An versville» voor anker ligt. De prinsen en 'het gevolg stappen dan over op dé Comgoboot, die vervolgens langs dé Kruissehnnssluis naar Antwer pen doorvaart Algemeen programma Dinsdag namiddag zijn de laatste schikkingen voor den terugkeer onzer vorsten getroffen tusschen de hofambte naren en de Antwerpsdlic en Brussel se! ie overheden. Talrijk zullen de schepen zijn dio die vorsten zullen tegemoet varen de «Ar gus», de boot der 'hofhouding en der re- geeringsleden en hooge ambtenaren, eene maaüboot voor de leden van liet Parlement en van de pers. Bij het ontschepen korte aanspraak- van de vorsten. Dan nemen de Koninig cn de Ko ningin, de prinsen en prinsessen plaats in gal a -h of lij t uigendie hen recht naar de feestzaal voeren. Men gaat niet naar het stadhuis, ook niet naar het paleis; de eenige officioele plechtigheid wordt gehouden in de feestzaal, waar de redevoeringen worden uitgesproken, met antwoord des Konings. Daarna brengen de hof rij tuigen de koninklijke familie naar do Middensta tie waar een bijzondere trein gereed staat die de vorsten, hunne kinderen en de liooge personaliteiten naar Brussel voert, Aankomst te Brussel, rond half 3 Hunne Majesteiten zullen in de Noord statie verwelkomd' worden door de bur gemeesters van Brussel en van St- Joost- ten-Noode, /V te Gent-, denzelfden dag 's avonds; te Yper, den Maandag, 10 Septem ber, ten 10 V-i ure; te Oostende, denzelfden dag, ten 4 Vj ure namiddag; te Brugge, den Dinsdag, ten 11 ure en inscheping voor de afreis 's avonds ten 10 ure 45 te Zcebrugge. Te Kopenhagen is men er niet van overtuigd, dat de vliegers verloren zijn. De Groenlandreizi'ger, Helge Bangste alt, die het landingsterrein aan de Sondres- trornfjord voor de vliegers 'heeft gereed gemaakt, verklaart, dat het 'best moge lijk is, dat ze hun doel hebben bereikt en gelukkig zijn geland. Het primitieve radiotoestel, dat bij de plaats van de landing door den Amerikaansdien geleerde prof. Hbbbs is opgericht, is in liet geheel niet in orde en zeker niet in staat berichten over grooten afstand le verzenden. Bang- ste<k die te Kopenhagen vertoeft, wil aldaar eerst een nieuwen motor voor het draadloos station koopen. De eerste woonplaatsen bevinden zich twee dagmarschen van do plaats der landing. Het, is mogelijk dat een Eski mo het bericht van do landing naar deze woonplaats heeft gebracht Indien een tweede E&kimo zich dan per kajak naar Holsleinborg zou begeven, zou het be richt aldaar 24 uur later kunnen zijn aangekomen, dan zijn weer twee dagen noodig om' het bericht naar Godhaven te brengen. Vandaar eerst zou men het dan langs draadloozenweg verder kunnen geven. Indien zij nu, besluit Bangsteck, op Groenland zijn geland en na twee Musl- jen hun tocht naar Redkjayik hebben voortgezet, dan zou het bericht van hun landing aldaar eerder in Europa kunnen zijn, dan van hun landing óp Groenland. X Men vreet dat de minister van Nij verheid, Arbeid en Maatschappelijke Voorzorg besloten heeft aan de genie ters van ouderdomspensioenen de gele genheid te verschaffen, zich liet bedrag an hun pensioen tehuis met den brie- enbesteller te laten afgeven, indien zij zulks verlanigen. Deze maatregel, die de ouderlingen lang wadhten aan de betalingsbureelen of groote verplaatsingen moet sparen, sdhijnt nog niet gansoh in den smaak te zijn gevallen var. de gepensioeneerden. De aanvragen, om het pensioen te huis betaald te krijgen, zijn alleszins nog niet zeer talrijk. Slechte een vierde ongeveer van dé pensioengerechtigden hebben de beta ling ten 'huize gevraagd. Men denkt dat met die wintermaanden nieuwe aanvragen zullen toekomen. Voot de aanvragen wende men zicih naar het betalingsburcel. vV Een groote gSpep Engelsehe oorlogs verminkten komt. van 1 tot- 11 Septem bcr op bezoek in ons land. Aankomst te Antwerpen ten 8 un den Zaterdag, 1 September te Luik, den 'Zondag, ten 1 ure namiddag; te Spa, den Maandag, ten 11 ure te Namen, den Dinsdag, ten 12u.40j te Brussel, den Woensdag, ten 6 urë 56 's avonds; t.c Bergen, dén Zaterdag 8 September. Iten 9 ure 25^ Door hare aansluiting bij do Machti ge groep Leuven biedt de GENTSCHE BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkomen sekerheld aan d© haar toevertrouwde gelden. Alle Inlichtingen worden er met de meeste bereidwilligheid kosteloos yer* strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons op 6 maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde terugbetaal baar op aanvraag. 254 Zitting van Woensdag 22 OogJt M org endzitting De zitting vangt aan om 10 ure on der voorzitterschap van M. Baron TIB- BAUT. Abnormale Jein der en De Kamer zet de bespreking voort der artikelen van hot wetsontwerp, de school plicht uitbreidende tot de zwakzinnige of physisöh gebrokkelijkc kindoren. Artikel 6 -wordt zonder bespreking aangenomen. ■De stemming over liet geheel van net wetsontwerp wordt verdaagd tot eene volgende zitting. Fonds der gebreJclcelijken De bespreking wordt thans hervat van het wetsontwerp Fisohor, betrekkelijk de instelling van een bijzonder fonds ten gunste der verminkten en gebrekke- lijken. Bij artikel 9 wordt, op eene opmer king van M- Fieullien eene bepaling af geschaft luidende dat drie leden dèr kommissie zullen worden verkozen on der de parlementsleden. Het onderzoek der artikelen is afge- loopen. GocdJcoopc Woningen. Bij de herneming van het débat over het. wetsontwerp, de Nationale Maat schappij van goedkoopen woningbouw machtigende tot het uitgeven eener nieuwe leening van 300 miljoen nomi naal kapitaal, wordt door M. GOIJEIN- VAUX, kath. gewezen op do noodzake lijkheid eener sterke propaganda voor den gezonden woningbouw, Spreker haalt "het voorbeeld aan van de stad Na men, die aan allen woningbouw eene toelage toekent van 5 tot 10 t.h. \0lgen3 het aantal kinderen. M. HEYMAN, minister van nijver heid en Arbeid', antwoordende aan de so cialistische redevoeringen uitgoepihken in een voorgaande zitting, zegt dat do regeortng door het begunstigen van dén kleinen eigendom couq demdkratisebfl politiek volgt. De zitting wordt geheven om 12 urtf. Namiddagzitting De zitting vangt aan om 2- uro on-» der voorzitterschap van M. Baron TI B- BAUT. M. HYMANS, minister van buitenl. zaken legt ten bureele der Kamer het ontwerp neer der Franse!ï-Bel'gische con ventie betreffende het douancnonder-» zoek in de treinen- M. JORIS legt het verslag neer over het wetsontwerp betreffende de 'handels- conventie tusschen de Belgisch-Luxern- burgsehe economische Unie, en Tchéko- Slowakije. Vervolgens wordt de bespreking voort* gezet der Mi lit aire net so ntwerpen M. MARTEAUX, soc., spreekt van de vrijstellingen, waarbij volgens hem zich menigvuldige misbruiken voordoen en die veel te talrijk zijn. Naar sproke® beweert spelen de politieke invloeden en hot geld hier eene groote rol. Hij haalt eene reeks karottentrekkerijen aan die regelmatig worden aangewend om vrijstelling van dienst te bekomen on vraagt dat daartegen bestuurlijke maat regelen zouden genomen worden. M. de BROQÜEVILLE, minister van landsverdediging zegt dat het ontwerp der regoering, voldoende recht- van be roep geeft aan den minister. Antwoor dende aan M. Marteaux, zégt M. de Bro- queyille verd'er dat. niets belet het werk dadig contingent van 44.000 man te veihoogen. Hij erkent dat er zekere mis bruiken hebben bestaan, doch het is on aannemelijk al de geneegliceren der wor- vingsbureelen als omkoopbaar voor te stellen. M. MARTEAUX, protesteert en zegt dat hij dit geenszins (heeft bedoeld. M- dc BR OQÜEVILLE, verdedigt do eerlijkheid der werfbureelen. Ordemotie 'M. HUYSMANiS, bij ordemotie, komt terug op de kwestie der incidenten: van Oostende en herinnert de tusschenkomst van M. Buyl. Spreker vraagt of deze dc verklarin gen houdt staan van 'het interview door hem toegestaan aan La Libre Belgi- que» en door dit blad afgekondigd. Do heer VOORZITTER p rot es loert togen het optreden van M. Huysmans en zegt dat hier in het parlement geen peis- kwesties van pas ikomen. M. HUYSMANIS dringt nietttemin aan- M. BUYL (liberaal) (bestatigt dat de socialisten eene soort van persoensuur willen invoeren. Spreker zeigt dat het oersto deel van- het interview in La Libre Belgique verschonen zeer juist is; in 'het tweede deel kunnen er wel eenige onnauwkeu righeden zijn. M. Buyl hc-eft verklaard wat hij van ooggetuigen heeft vernomen. M. HUYSMANS. En ik verklaar, in eer en geweten, dat er van ganséh !heö interview geen woord waar is. Dc 'heer VOQR'-ZTTTER wijst nog maals op de ongepastheid van het inci dent. Dit lokt een hevig lawaai uit. De Voorzitter .doet- de bel rinkelen. De socialisten roepen tot M. Buyl dat hij verkocht is en plat op zijn buik ligt voor de fiiumcie- M. BUYL. Indien er betaalde man nen zijn dan is het wel aan uwe zijdei De kalmte treedt- terug in, en het in cident wordt gesloten verklaard. Herneming van het debat. M. ERNEST brengt aan artikel 9 een amendement voor dat wordt verworpen. Hot amendement MARTEAUX wordt eveneens verworpen door 94 stem men tegen 72 en artikel 9 aangenomen door 93 stemmen tegen 68. Bij artikel 10 brengt M. MAR TEAUX een toevoeging voor luidende dat zullen vrijgesteld 'worden al de mi-- litianen die gewetensbezwaren tegen liet wapengebruik aanvoeren. •M. Marteaux verdedigt zeer ernstig deze bepaling die op de banken der meerderheid de vroolijkheid opwekt. M. VANDER-VELDE kond aan liet woord en drukt de hoop uit dat er in zake van vrijstellingen breed zal wor den gehandeld. M- de BROQUEVILLE verklaart van dien wensch goede nota te zullen ne men. Artikel 10 wordt aangcnomc-n bij naamafroeping door 92 stemmen tegen 58. Bij artikel 11 dat spreekt van dc toe gevoegde reservekaders, worden enkele bezwaren geopperd door M. V ANDER- VELDE, terwijl M. de Broquevillc den tekst van het ontwerp verdedigt. Na nog eenige opmerkingen van M. öomerhausen wordt de zitting geheven Qin 6 ujrc 10*

De Volksstem | 1928 | | pagina 1