Triomfantelijke terugkeer onzer Vorsten DE FISCUS Priesterlijke benoeminpn De burgerlijke slacht offers van den oorlog Hugo Stinnes aangehouden Een Rembrandt ontdekt Rond het drama der Noordpool De Kiezing van Gent XXXiVe JAARGANG NUMMER 203 -Telefoon 114. - T^a alalad. - 2Q Centiemen - Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit büitgn~horferröndissement AALST Agentschap Ha.as, Adolf Mexican, 13 te Brussel Rue de Rlohelleu, Parijs - Breams Build,ngs, S L ondres, E. C 4. Kerkstraat, 9 en 81, Aalst. Z0NDAS2 SEPTEMER H.Justus Zonop5,O9,Zonaf6,30 MAANDAG 3 SEPTEM. 1928 H. Reclamus |Zon op5,llZona!6,28 ■Laatste Kwart, den 6 {Wij laten 'hief "lot l«'eecle doel 3er rede van Minister Houtacrt olven op het congres der Kamers van Kc ']0- liandel te Verviers. Alhoewel al dfeze ontlastingen me te verwaarloozen zijn, dat men het twee iaar geleden niet zou durven hopeD hebben wanneer wij te kampen hadden tegen moeilijkheden die gij niet moet Vergeten, is het nochtans een feit dat ds overmaat van fiscale lasten een z» art punt blijft in onzen huidigen toestand- Maar zooals ik u gezegd heb is een verlichting aanstaande. Het werk van financieele gezondmaking dat de re leu was van de stidliting van het Amói'ti- eatiefonds on do dotatie van andernaJ-'' miljard per jaar- reeds tot 1300 mil joen teruggebracht dit -werk zal vol trokken zijn op 'liet einde van aanstaan de (dienstjaar. Het budget van 1930 zal cr niet meer mede bezwaard zijn de ■Regocring welke die begrooting zal op maken zal moeten overgaan tot eene diepe 'hervorming van het fiscaal stel sel, zoodlanig dat al de elementen ver- ■Hwijderd worden die aanleiding hebben gegeven tot de meest gebillijkte kritie ken den mot de supertaxe 'die reeds zoo vaak 'werd geliekeld en die waarlijk de schijn heeft van eene gelegenheidabe- lasting. Een uwer zeer geachte verslag gevers, de Heer Paulius/lbeeft zijn oor deel erover uitgesproken uit een bijzon der oogpunt, dat van de ongelijke ver- houding, waartoe 'die belasting aanlei- ding geeft, wat betreft den industrieel die voor eigen rekening werkt en an- derdleelfl dengene die aan zijne onder neming den rechtsvorm van eene ven-' nootschap heeft gegeven; de eerstge noemde zal zwaarder belast zijn dan de andere, zooveel te meer daar, inzake supertaxe, het aanslagcijfer van 23 t.li. gauw bereikt is. Er is ook overdrijving in het tarief van de successierechten, dat bij wet op gevoerd wea*d in 1919 en met 50 t.h.in eenmaal wordt verhoogd om de geld middelen te verschaffen die noodig wa ren voor de strij derdbegiftiging. Hier ook werd er noodgedwongen gehandeld; doch deze noodz)a|kelijMieid (loot zich niet meer gelden in den haul.'gen toe stand van onze financiën. Anderdeels blijken de aanslagcijfers van 30,40,50 en tot 70 t.li., toegepast op erfenissen, dermate uitputtend, dat zij aanleiding geven tot het ontstaan van een gansche m. wetenschap, met het enkele doel do De- De ontlasting, om het even in wetxe j lagti te ontduiken- Meer gematigdheid voorwaarden zij geschiedt, _^al Heilzame zqu a nadecl berokkenen aan de Jgevolgen medebrengen. o J o De h. Prof. ïiaudhuis, in zijn verslag,^ zegt dien aangaande zeer gevat- «Noodzakelijk is in de allereerste plaats eene algemee- nc vermindering van lasten 's Lands belang is ook dit van den zakenwereld. Indiqn de verbruiker ontlast -wordt om een of andere reden, dadelijk wordt zijne koopdracht groot ei', en nemen de ibestelorders toe». Het is des te meer jwaar, dat wij eene totale ontlasting van minstens een milliard in lier voor uitzicht mogen stellen. Welke belastingen verminderen Waar ontlastwordt, dient meteen vereenvoudigd. En ik beaam de wen- sclion van den h. Raudhuis dat de be lastingen op zakelijke gronden geves tigd zouden wezen, dat de inuingskos- ten tot het uiterste zouden beperkt wor den (zonder liet Engelsdhe spreekwrccAd: «time is money» te vergeten) en dat zou opgelet worde voor nieuwigheden, welke misschien niet meer waard zijn dan hetgeen wij kennen- Indien ik bij deze belangrijke her vorming iets zal te zeggen hebben, zgl ik eerst en vooral eene algemeens ver pleging aanprediken van overclracnts- taxe, waarvan de grondslag tot het vroegere peil zou worden teruggebracht, n.l. 1 °/o of, iets liooger indien voor zichtigheid zulks gebood. Dit ware eene ontlasting van 50Ö tot 600 miljoen, de welke toelaten zal 's lands voortbrengst tegen meer concurreercnde prijzen op de markt te brengen. Ik denk dat iedereen hierover met mij gemakkelijk akkoord zal gaan. Wat -de methodes tot inning dier be lasting aangaat werden door den li.Nas- sart interessante wenken gegeven. Met voorzichtigheid werd op het door hem aangeduide pad een eerste stap gezet en dit ten gunste van de spijshuishouders. •Zonder vooringenomenheid moeten wij uit de andere vooruitgezette verbeterin gen zorgvuldig (bestudeerd en ze zoo hot mogelijk is op kleine schaal beproe ven. Het gebeurde immer maar al te vaak dat eene hervorming reeds van de eerste toepassing af al even verwerpe lijk, zoo niet verwerpelijker wordt ge oordeeld als het stelsel dat men pas verving. Men verwijte 's Rijks Bestuur dus niet te angstvallig te zijn waar het gaat om een methode te wijzigen wel ke voldoende uitslagen geeft. De weeldetaxe berust op een gezond principe en dient behouden. Maar rij moet vereenvoudigd worden- Het ver-j dubbelen van die taxc hoofdelement bij de regeling van 1926 die nochtans enkel mits menigvuldige -afrij kingen kon doorgevoerd worden was aan leiding tot verwerring wat den belas ting voet betreft, zoo dat de handelaar niet meer weet waaraan zich te houden en gevaar loopt onvrijwillig de wetten te overtreden. De eerstvolgende hervor ming zou dan ook dienen te bestaan in 'het wederinvoeren van den eenvormi- gen voet van 5 °/o alsmdde in het her zien van do lijst der aan de belasting onderhevige artikelen. 4 Beide ontlastingen, zoo belangrijk voor de handels- en nijvcrheidsweavld, zullc-n op des te grooter schaal kunnen Worden verwezenlijkt naarmate (meer willigheid zal worden betoond^ bij bet dragen van den last die overblijven zal, welke last gemakkelijk in den verkoop prijs zal kunnen opgenomen worden. De aanstaande fiscale hervorming zal zich noodzakelijk moeten bezigkou- zou geen nadeel berokkenen openbai'e schatkist. Ik weet het wel; zoo het gemakke lijk is om 'de instemming van de poli tieke paxtijen to verkrijgen als het over de vermindering van de overdradhttaxe en zelf van do weeldetaxe gaat, komen meeningsversohillen tot uiting wanneer het gaat om d'o supertaxe en de succes sierechten. De handhaving van de supertaxe, zeide onalngs de Heer Vender velde, moet die voornaamste bezorgdheid zijn van de partij... Ten slotte dient in acht genomen dat er geldfiddelen onmisbaar zijn om 'de verzekeringen te verwezen lijken of om arbeiderswoningen te bou wen. Deze geldmiddelen moeten bin nengebracht worden door de belasting op de erfenissen, hetgeen beduiden wil do verhooging van de reeds overdreven aanslagcijfers. Ziedaar het teeken van con traditie. Wij kunnen en wij moeten het met de vertegenwoordigers van de arbeiders klas, ja zelfs met de socialisten, tot een akkoord brengen waar het- gaat om den toestand, waarin de arbeider leeft, te verbeteren dooi' al de instellingen en de werken die er kunnen toe bijdragen, om 'ij even of er sprake is van woningen, van verzekeringen, van bijstand voor kroostrijke gezinnen, of van nog ande re werken M. Doladolette Leeft in het bureel der Kamer het verslag neergelegd over 'het Wetsontwerp dat wijzigingen brengt aan den tengenwoordigen toestanjdi van de burgerlijke orlogssladhtoffers. Het wetsontwerp verandert niets aan de toelagen die verleend worden aan (die kinderen wier moeder hertrouwd is, maar verbetert merkelijk den toestand van do niet hertrouwde moodier. 'Volgens het stelsel, dat tegenwoor dig in gebruik is, en 'het index 800 tot grondslag nemend!, vertegenwoordigt de aangroei van de toelage per kind, 427 fr. 50, voor de niet hertrouwde moeder, en 300 voor de hertrouwde moeder. Met het nieuw stelsel zullen de toelagen 810 fr. 'beloopen voor de kindeken van her trouwde of niet hertrouwde moeders. De berekeningen voor het vaststellen van Ö'e toelagen zullen een aanzienlijken ar beid vergen. Daarom is het dat hot Goe- vernement vraagt dat de n ieuwe maatre gelen slechts vanaf 1 Januari 1929 in toepassing zouden komen. Het «Journal» geeft volgende bijzon derheden betreffende de aanhouding van Hugo Stinnes Hugo -Stinnes word gisteren avond m hechtenis genomen. Hij was 's morgens verschenen voor den onderzoéksredhter van Berlijn, idlie 'hem eerst een verhoor van anderhalf uur had doen ondergaan betreffende de rol, idiie 'hij in de zaak van de oplichterijen met de oorlogsleenin- geen heeft (gespeeld; vervolgens werd Stinnes geoonfronteeild met von Wal do w, zijn vroegeren secretaris, die zidh reeds eenige weken in voorloopige hech tenis 'bevindt. De confrontatie was nog al drama tisch. Von Waldow veklaaJde opnieuw en zeer beslist, dat Stinnes wel degelijk op de hoogte was van zijn handelingen, en dat hij Stinnes zelf het initiatief tot belangrijke «zaken» van dien aard liad genomen. Von Wialdow voegde erbij, dat hij er nooit aan zou hebben gedacht, «onregel matigheden» te begaan, als hij niet (had geweten, dat hij op den geldelijken steun van Stinnes kon rekenen. Stinnes legde eindelijk gedeeltelijke bekentenis sen af, en werd toen aangehouden. (N. d. R.) Hugo Stinnes, waarvan hier spraak, is de zoon van den vermaar den Duitsche magnaat die den zelfden naam droeg en voor eenige jaren over leden is. Op een zolder in Frankrijk. Een handelaar, te Croix (bij Rijsel), die zijn zolder schoonmaakte, vond een orid stoffering schilderij, hem tijdens den oorlog door een zijner vrienden toever trouwd. Hij liet het onderzoeken door een deskundige, die beweerde hier met een Rembrandt te doen te 'hdbben- Het doek stelt de ter doofófibrenging voor van Darius, nadat zij door Alexam der verslagen weid. -W1- Geen uitslagen Uit inlichtingen overseind (door do «Citta di Milano», iblijkt dat men drie verkenningen 'heeft .gedaan langsheen heel de Noorctorlijn van het Grooteiland op oen lengtel van *2(5 kilometer-?. Die verkenningen hebben bevestigd dat er op het eiland geen enkel menschelijk wezen, nog eenig wrak van een lucht schip bestaat. De Fransehe admiraal Herr, die cto de groep Amundsen en Guilbaitd, en leiding heeft van de opzoekingen naar dio aan boord van dc «Strasbourg» is, bevindt zich tlians te Tromsoe- Hij heeft aan die «Citta di Milano om in lichtingen gewaagd lover de weersgo- steltenis in de streek waar hij zijn op zoekingen wil voortzetten. De «Bragan- za» heeft laten weten dat de «Hobby» en de «Veloskery» zich bevinden in de omstreken van Victoria-eikmd tengevol ge van rukwinden uit het Noorden, van mist en sneeuw en ook wegens de toe stand van het ijs. Dc Noorsc'lic admiraliteit kondigt aan dat de «Joppy» bij slecht weder Yicto- ri.a-oiland hoeft doorzocht. Doch geen spoor van de vermisten heeft gevonden. Het sflhip heeft, zijn weg voortgezet naar Frans-Jozef eiland, doch tengevolge van dc-n ongunstigen toestand van het ijs worden de twee vliegtuigen beschadigd en de .canteaae» vaa de hoot gebroken. BISDOM GENT Z. D. H. de bisschop beeft benoemd: tot Pastoor te Schoorisse den E. H. G. Do Praetere, onderpastoor te Dokeron lot algemeen bestuurder van de Zusters van O. L. V. Presentatie te St. ïffldc, den E. H. St. Baert-, (bestuurder der Zusters Franeiskanersen te Melle,^ Vo gelboek in vervanging van den E. H. C. Sdhockaert Idde zijn esrvol ontslag be komt; tot ondeqiastoor op St. Michielt te Gent den E. H. D. Van der Linden, leeraar in de Normaalschool te St. Ni klaas; op O. L. Vrouwparodhie te St. Niklaas den E. H. M. Ketels, leeraar in St. Jozcfsgestidht aldaar; te Gruybeke den E. H. F. Van der Biest, surveillant te Dendeimonde; te Selzaeto den E, H. P. Moens, onderpastoor te Baseltot pro fessor in St. Jozefsgesticht te Sint Ni klaas 'dien 'E. II. A- Hye, priester in het Seminarie; in O. L. Vr van Deinsibeke- gesticht te Sottegem den E. II. N. Cas- seyas, plaatsvervangend professor aldaar in St. Jorisgesticht te Gent, den E. 11 J. Van Beneden, priester in bet Semi narie tot Surveillant in het College te Dendarmonjde den E.H. P- De Beile, priester in het Seminarie, in St. Lie- vensgestidht te Gent den H. F. Van Meiiiiaeghe, professor in hetzelfde ge sticht. TE ANTWERPEN Het was rond 10 uur, gisteren dat de bekende silhouet; van de Anversvillc met haar gele sdhouw, witte dekken en grijze romp ter hoogte van Lille zicht baar werd en zij trók de aandaölit van het talrijke publiek dat op de sasmu- ren en de hoofden geedhaard is, en dat met spanning de aankomst van de boot verwachtte. Boven de Schelde ronken de motors van con 20tal tweedekkers die groote kringen maken. De Anversvilte-dte sta tig cn langzaam nadert, is begeleid dooi een vloot van eleepbooten en au oer e kleine vaartuigen. Uit de vlucht vliegtuigen daalt plots een der tweedekkers en na eenige toe ren op kleine (hoogte gevlogen, werpt nij een bloemengarve voor kei Vorstenpaar bestemd. Naarmate het schip nadert vermeer dert het geronk tegelijk met het aantal der vliegtuigen dat weldra het 30tal be reikt, waaronder thans talrijke groote passagiersmaChienen zijn. De Oongoboot komt met eon half uur vertraging binnen, voeg daarbij d'e ver tragingen die ziek in den loop van Jilon dag nog voordoen en dan zal men best begrijpen dat (de Koninklijke Familie met keel wat vertraging naai' Brussel uit Antwerpen vertrdk. De Kongoboot vaart door de Kruisschans. Op ket- oogenblik dat de boot dc sluis nadert, fluiten alle stoomvaart uigem Het sdhip voert enkel ket Koninklijk Bordeaux-kleui%je -paviljoen met lliet Koninklijke wapen aan den achtermast. Als het sdhip ket Belgisck lint dat do sluis afspant door-breekt breekt een oor verdooven'dic ovatie los. Er wordt beroe pen: Leven do Koning Leve de Ivo- ningin I en gewuifd met eon geestdrift 'die elke beschrijving tart. Tegelijkertijd barst het gebulder der kanonnen los. Als het lint doorgebroken werd viel tegelijkertijd het doek (dat de gedenk plaat verbórg- Op de kapitembrug staan bet Ko ningspaar en db andere leden der Ko ninklijke Familie. Prins Leopold en prinses Astrid, Ma- rio-José en prins Karei, benevens eenigo leden van liet gevolg. Op de brug eronder, zijn de ministère die gouverneur, do burgemeester, senators en generaals geschaard. De vliegtuigen blijven onverpoosd rondtoeren op kleine hoogte en paradhu- ten, bloemen dragend worden in 3e lucht losgelaten en zij vallen op en rond het schip. In de Hoofdl-erle Te midden van het gejuioli en het ge roep van «Leve de Koning I Levo de' Koningin 1» en ook Levo prinses Astrid I en «Leve de prinsen» ging het dan langs den bekend gemaakten weg nl. over de bin» van het droog dok n. 7 langsheen het KattendijOsd'ok, waar aan de Oestkaai over de Mr,vicobrug werd_ gereden langs de Londen piraat, naar de ieieivom dan verder naar deHoofdkork te rijden. Daar werden onze Vorsten en 'de Ko ninklijke familie en het gevolg ontvan gen door Mgt Van Roey, kardinaal aartsbisschop en dc geestelijkheid dier stad Antwerpen en de kerkfabrieken der verschillende parodliieën. Door hare aansluiting bij do Maclitl- ge groep Leuven biedt lie GENTSOHE BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan de baar loevertrouwda gelden. Alle Inlichtingen worden er meï de meeste bereidwilligheid kosteloos vet- strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht poch bespreking' van bedrag. Kasbons op 8 maand 5 hèlto, naamloos, ten allen .tijde terugbetaal baar op_ aanvraag.. HSi De ontvangst was kort; na het tee kenen van het guldien book begaf men zidh stoetsgewijze naai de Feestzaal op de Meirplaats waar bij de aankomst Hunner Konink lijke Hoogheden oen symp'honisdh or kest het Vaderlandsch liad» speelde. Daar werd door M. Jaspar, minister, voorzitter, eene toespraak gdhoudon, alsook door dien h. burgemeester Vaa Canwelaert- De plechtigheid liep rond drie en half ure ten einde. De voreten en prinsen en hun gevolg stijgen in de tien wachtende rijtuigen, om zich door het hevlagd en versierde center der stad naar de Middenstatie te begeven. Voor het instappen in den konink lijken trein, onderhield Zijne Majesteit zich nog een stond' met. de aanwezige personaliteiten en dankte nogmaals na mens de Koninklijke familie den heer burgemeester van Antwerpen, wegens bet greolsch onthaal dat haar te beurt viel van wege de bevolking. De trein vertrok om 8 ure 30 om ten 4 ure 3 te Brussel aan te komen. TE BRUSSEL Vijf minuten voor vier uren kondigt een eerste kanonschot de aankomst der Vorsten aan. Op hetzelfde oogenblik verschijnt aan de kromming van de spoorbaan Ide fbevlagde lokomotief. De Koninklijke trein loopt de statie binnen De dubbele portieren van de koninklij. ke berline worden geopend en tets Ko ning, de Koningin, gevolgd door de prinsen, stappen uit. M. Mas treedt vooruit, drukt de hand van den Koning en kust deze van de Koningin. Met enkele woorden zegt hij aan do Vorsten met hoeveel vreugdb Brussel hen begroet bij hun terugkeer van de lange reis. De Koning bedankt en groet de aanwezige personaliteiten. Twee meisjes bieden de Koningin ia naam van de gemeente Sint-Joost, een bloemenruiker aan De Vorsten bereiken den uitgang deï statie ond'er de geestdriftige toejuichin gen der menigte genoodigdon. Wanneer zij op de stoep verschijnen", barst de menigte op het plein en langs de aanpalende straten in een luid ge juich los- De kreten «Leve de Koning!» «Leve de Koningin t» stijgen uit dui- zende borsten op. De hoornen blazen den Vel0marse.li. De vlaggen groeten. De Koning en de Koningin nemen plaats in eene hofberline. In eene ande re stappen prins Leopold, prinses Astrid prinses Marie-José en prins Karei. De militaire muzic-ken spelen de «Brabanconne» terwijl de stoet zidh in beweging stelt en dc troepen do eere- wacht vormen. De stoel De stoet, begroet door de onafgebro ken en uitbundige toejuichingen der menigte, trekt over Idle Roegierplaats naar de Adolf Maxlaan, onder den eer. sten zegeboog. Met, ontelbare Belgische en Kongo- loeeche vlagjes wordt door 0e menigla gewuifd. Langs gansdh den doortodht. is liet dezelfde geestdriftige verwelkoming van onze Vorsten. De schoolkinderen vormen dc haag en wuiven om ter meest met hunne vlagjes. En onder immer voortdurende en geestdriftige betoogingen der ontelbare, volksmassa bereikt de Koninklijke stoet het Paleis. Een duur amusement De Communisten hebben dus can" didaten gesteld voor de gedeeltelijke Senaatsverkiezing te Gent. Onmiddellijk hebben dan ook de socialisten eene candidatuur voorge dragen. Natuurlijk is de zegepraal van den katholieken oandidaat, baron de Ker- ckove d'Exaerde, zeker, maar 't wordt een kamp tusschen socialisten en com munisten voor de stemmen der «bewus te proletariërs». *t Zou niets zijn als die nuttelooze flauwiteit geen 600.000 fr. aan de ge meenschap zou kosten. Aangezien Moskou niet betalen moest is dat de minste der bekommernissen van de socialisten geweest. «Vooruit» begint den inzet van den kiesstrijd met zijnazijn-zuur en rooden bitter. «Plotseling,aldus Jeremias in «Voor uit», aan den vooravond van een kies strijd die bitter zal zijn, boezemt de gedeeltelijke Senaatsverkiezing de of- fieieele communisten een bijzonder belang in, «Tegen de bourgoisie hebben do communisten het niet. Ze kunnen haaf in dit geval weer niets anders dan een dienst bewijzen. De verkiezing van den katholiek is verzekerd, en zelfs, moest er kans zijn voor den socialist, z j zou den die nog komen verminderen door een verbrokkeling der arbeidorskrach- ten. Al wat zij dus kunnen bBreiken is aaneen op voorhand jubelende burge rij de verdeeldheid der werkende klas se blootleggen.» Die bittere drank wordt dan, door Jeremias in «Vooruit», door parelenden champagne als volgt overgoten «Wij aanvaarden den strijd met geestdrift (Bittere geestdrift, dat is een nieuwigheid. Red.) en vertrouwen... tegen den sluipmoord dercommunisten voor de versteviging der werkerseen heid. voor den zege der sociaal-demo-^ craten.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1