KINDERRECHTEN Vrijdag Sept. 1928 Fonds tot delging der Staatschuld Het Eucharistisch Congres te Sydney Pensioenen De begrafenis van Mgr Poirier Landbouwbelangen KAMER Legernietiws Welk is mijn recht? Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. —Telefoon 114 XXXIVe JAARGANG NUMMER 207 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel -h Rue de Richelieu, Parijs - Breams Buildings. 6 Londres, E. C H. Cloud Zonop5,16Zonaf6,20 Nieuwe Maan den 14 3vervolg) Christen» ouders, is het u niet toe gelaten rechtstreeks uwe kinderen te ergeren het is u e»on streng verbo ten ze te geleiden of ze op plaatsen en in gezelschappen te laten gaan ge vaarlijk voor hunne deugd. In de maand Juli 1910, werden er in eone gemeente rond ICortrijk, ach' tereenvolgens drie schoolkinderen vermoord, de vrees dor bevolking was zoo groot dat niemand van den bniton nog zijn kinderen ter school durfde zenden, vooraleer de oogst was bin nengehaald. Welnu waarom zoudt ge niet doen voor do onsterfelijke ziel van uw kind, wat ge niet rondet nalaten voor zijn sterfelijk lichaam Ouders ge zijt soms door de steden gegaan en onwillekeurig hebt ge daar voor den ingang van cinema, theatoi' of danszaal, plakkaten zion hangen mot schreeuwende programma's en titels die u reeds genoeg zegden maar weet ge welk programma men in groote letters zou moeten uitplak- ken op ieder van zekere kinemas, schouwburgen en op de dancingen 't Volgende zou er passen en de vol le waarheid verkondigenHier vormt men zenuwlijders! Hier vormt men ontuchtigaards' Hier leert men de kindoren den zot houden met het gezag hunner ouders en met liet gezag van O. L. Heer Hior leeri men de kinderen hunne ouders be- stolen Hier zwoept men de slui merende drifton op Hier doodt men de zielen Dat programma alleen ware waar heid. En zeggen dat or christene ouders govouden worden die hunne kinderen naar zulke plaatsen leiden dio tot hun kinderen zeggen Kind doe maar goed uw best, als ge goed leert, als ge wel workt, gaan we dan samen eens naar de kinema, (en naar welke kinema dan nog) Onverstandige ouders die zoo dur ven sproken, ze zouden heter zeggen Kind leer maar goed, werk maar wel, dan zal ik u iets gevon om u te vergiftigen en te dooden... zoo zon den ze waarheid spreken want zulke ouders zijn de geestelijke moorde naars hunner eigen kinderen In 1920 verscheen voor de recbt- bauk van Puteaux, in Noord Frank rijk een jongeling. Hij had zich aangesteld als hoold van eene roo- versbende en werd wegens moord ter dood veroordeeld. Do rechter vroeg aan dien ongeluk kige» Hoe zijt gy aan 't gedacht gekomen handiet te worden Gij hadt immers fortuin en niet noodig te stelon. Mijnheer de Voorzitter, sprak de jongeling, 'k heb willen nadoen, wat ik in de kinema gezien had. Eenige uren later viel het hoofd van diennadoenor op 't schavot. Ah had hij er uitgebleven uit die verderfelijke zalen, hij zou nog ge leefd hebben en zijn familie in 't ver driet, in schade en in schande niet gestort hebben. Ouders, ik beklaag u, indien ge niet begrijpt wat zulke voorvallen u 1 oren en aanwijzen. Wat we hierboven neerpenden geldt niet min voor zekere schouwburgen. En dan welk oordeel gestreken over de dancingen, danspartijen, enz., St Franciscus van Sales komt ons hier ter hulp wanneer hij schrijft 't is er mede gelegen als met de kampernoelies..,, de beste deugen nietWeet ge welk middel het zeker ste is om uwe kinderen te bederven o duurbare ouders Dat zijn de slech- to gezelschappen en wel meest de kwade bijeenkomsten van jongoliodon van beide geslachten daar waar ga eproken wordt van alles wat geil en slordig is op zedelijk gebied, daar waar alles toegelaten is, daar waar men zich niet moet geneeren om te doen wat niet betaamt en niet christe lijk is. Ze zijn streng te verbieden Éindelijk de vroegtijdige, de al te vroege, de langdurige verkaeriilgen buiten den weet en 't zicht der ouders in de eenzaamheid of daar waar do treffelijkheid en christene beleefdheid meestal altijd schipbreuk lijden.... dat omgaan met ongelijke personen •deugt volstrekt niet on leidt onver mijdelijk tol val on nadeel der ziélen. X. Y. De Moniteur bevat toet driemaanlde lijksch verslag over den toestand van het fonds op 30 Juni 1928. Uit die getallen blijkt dat het Amor- tisatieiiorïds sedert zijn in voege komen de birmenlandsche cn buitenlandsohc Vlottende sdhuld met 3 milliard 791 millioen verminderd beeft. Om dit te doen beeft bet. als mid del tot verlenging der vervaldagen door de Schatkist, togen specie (voor eigen rekening) voor 728 miljoen Spoorweg- acties geplaatst, welke voor den Sitaat verplichtingen met langen termijn ver tegenwoordigen. Daarentegen hebben 'de gewone delgingen (voortzetting van do verrichtingen der voormalige Amortisa tiekas) de geconsolidleerde schuld met 666 millioen nominaal verminderd^ i bovendien had bet Amortisatie fonds op 30 Juni 1928 voor 31 miljoen in kapi taal van verschillende titels eveneens met langen termijn in portefeuille de gezamenlijke schuld! van deze categorie, onder het publiek in omloop, werd dus voor afrekening verhoogd met 31 mil lioen- Als men de balans maakt stelt men vast dat de bestaande Staatsschuld in 2 jaren door de werkzaamheid van bet Fonds met- 3.760 miljoen verminderd werd. De definitieve delgingen alzoo door bet- fonds gedaan hebben den j aarlij k- sdhen rentelast men 206 miljoen ver- min/derd. Luisterrijke opening van het Congres Aan De Maasbode» ontleenen wij de olgen'de telegrammen over de «weerga- looze plechtigheden, die Woendag te Sydney plaats haidden. Sydney» 5 Sept. Heden Woensdag middag om half vier is hier met een in de geschiedenis van Sydney misschien nog weergaioozen toeloop van deelne mers en belangstellenden uit alle deeleu van Australië, en van alle werelddeelen en landen, en met een ongekeniden luis ter het internationale Eucharistisch con gres De titularissen van de door den Staat en door de voorzienigheidekassen ver schuldigde pensioenen maken zich on gerust over 'het lot dat 'hup voorbehou den blijft. Wij mogen ze gerust stellen. De Kamer van Volksvertegenwooiidi- gers heeft zouder bespreking bet wets ontwerp gestemd dat de regeering aan baar beraadslagingen onderworpen hald en dat met ingang van 1 Januari 1929 van kracht moet worden. Hetzelfde ontwerp is thans,op zijn beurt, bij den Senaat aanhangig .'die het hoogstwaarschijnlijk, eveneens stemmen zal zooals het is. •Moest dit het geva^zijn, dan zal het achterstallige voor het jaar 1928 spoe dig uitgekeerd worden. Wij hebben met genoegen vernomen dat men overal zeer ijverig aan den ar beid is om aan de talrijke gepension- neerden voldoening te verschaffen. De verschillende mimsterieele departemen ten hebben Idle uilkeering ter hand ge nomen van liet achterstallige voor 1928 op grondslag van bet regeeringsonbwerp en onder voorbehoud van de beslissing van den Senaat. In de meeste gevallen is bet werk eenvoudig, daar bet bedrag van bet nieuwe pensioen bepaald wordt dooi bet toepassen van den coefficient 2.40 op het vastdeel van het huidige pensioen. De pensioenen zullen op 1de huidige bedragen, op bet gewone tijdstip voor het 4e kwartaal' van 1928 uitgekeerd worden. De aanvullende betaling zal de achter stallige voor 'bet gebeele jaar omvatten zij zal gepaaid gaan met de betaling van den vierden termijn of deze binnen eon korte spanne tijds volgen. Elk departement moet zijn eigen taak bezorgen. Het belang van deze taak hangt af van liet aantal pensioenen en, in minderen graad van bet regiem dat er op toepasselijk is. In het ministerie van financiën waar men 4900 pensioenen telt die moeten herzien worden, maar waar de taak ook bijzonder «gemakkelijk is, hoopt men met het uitkeeren van bet achterstallige in de eerste helft van de maand October te kunnen beginnen. Op dit oogenblik zijn dc helft van de pensioenen 'herzien. Eenige tijd voor de opening, die in de grootscihe St. Mary's Cathddral zou plaats hebben, verecnigden zich de ledon van bet Australische episcopaat, welke bijna zonder uitzondering aan de plech tigheid deelnamen, en de zeer talrijke aartsbisschoppen, bisschoppen en kerke lijke hoogwaarhgheidsbekleédlers, uiï andere landen naar het congres gekomen in de St Mary's school, cbe in de na bijheid van 1de kathedraal gelegen is. In pledhtigen optocht trok men van daar naar de kathedraal, voorafgegaan door een groep ridders van St:frregorius. De kathedraal zelf "was lot in de uiter ste boeken gevuld met geestelijken en leeken. Duizenden en du berden konden niet meer «worden toegelaten. In het na bijgelegen Hyde Park volgden zij met stillen eerbied het verloop van de plech tigheid) die door loudspeakers tot ver in den omtrek werd uitgedragen. Toen de stoot- hoogwaardigheiddbe- kledders, die zich nauwelijks een (weg door de dichte menigte kon banen, en waarbij zich de kardinaal-legaat met zijn gevolg -liad aangesloten in ido kathe draal was aangekomen eji de legaat en de aartsbisschoppen en bisschoppen op het altaar hadden plaats genomen, be- trafcfl de aartsbisschop van Sydney, Mgr M. Kelly het spreekgestoelte om het congres te openen. (Hierna voerde Mgr Héylen liet «woord, als voorzitter van het Algemeene Comiteil der Internationale Congressan. Pauselijke Butte. ■Na 3e toespraak van Mgr Keylen, die veel enthousiasme verwekte en een diepen indruk maakte, las Keverend. J. De Sheehy. lid van het plaatselijk co- miteit te Sydney voor de propaganda van het- negen en twintigste Eucharis tische "Congres, de Pauselijke hullo voor. mest toegepast «worden. Kort voor het hernemen van den groei wordt in dit laatste geval dc grond bewerkt, 'desge vallend de bemesting versterkt met chloorpotasdb, overvloedig gebeerd, en zeker eene goe'die -hoeveelheid zwavelzu ren ammoniak niet verwaarloosd. INTENSIEVER. Bij de begrafenis van Mgr Poirier, bisschop van Tarbes en Lourdes, schre den aan beide zijden van den lijkwajg€m twee lange rijen weesmeisjes, die gekleed Waren in dezelfde kleederdra ebt zooals Bernadette deze droeg. Van uit de 'Rozenkranskerk trok^ cio lijkstoet- over de Esplanade,gevolgd door een onafzienbare rij van duizenden pel grims, die Ben beminden bisschop van Maria's Genadeoord naar zijn rustplaats vergezelden. laatste Door hare aansluiting bij de iflaotiM- oe groep Leuven biedt de QENTSCHE BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan do baar toevertrouwde gelden. Alle Jnlichtingen worden er mat de meeste bereidwilligheid kosteloos ver strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijde beschikbaar, zonder voorberioht noch' bespreking van bedrag. ltasboni op 6 maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde terugbetaal baar op aanvraag. Bemesting der doorlevende planten Het tijdstip van bemesting der door levende planten, fraittooomen, klavers, weiden, hop, rhabarber, aardbeziën, as- eperges, enz., zijn vooral toet najaar en den Winter- Dan is het gebladerte of bet bovenaardscto gëcteclto geheel of geded- telijk weg gestorven, en kunnen do meeste grondbewerkingen, tevens de be mestingen toegepast worden. Wij stappen hier onbesproken voor bij de behanüloling der fruitboomenbe- plantingen, der klavers en der weiden. Rhabarber, aardbeziën, doorlevende spinazie, enz. worden tusschen de rijen goed doch behoedzaam omgespit; de bb- pergiën welke verwaarloosd modhten zijn foworden afgetrokken, de hop opgezet, 'e dezer gelegenheid; wordt eene sterke bemesting toegepast met stalmest, 'hoen der- en duiven mest, en kan overvloedig gobruik gemaakt worden van dikken beer. Thans ook wordt duchtig bemest met slak en sylviniet en kan zelfs eene zekere hoeveelheid zwavelzuren ammo niak boven op den stalmest uitgestrooid worden. Daar, waar 't minder gewenscht blijkt den grond voor of tijdens den Winter te bewerken, om door afsteken geone wortelvcrrassing te doen ontstaan, zal men boven op de slak en de sylviniet uitwerpen, en vervolgens den gronldl met stalmest bedekkenboender- en duiven- mest komen hier wederom van, pbs, en mag ook wederom zelfs eene greep zwa velzuren ammoniak, bovenop deji gtal- Zitting van Woensdag 5 Sept. De zitting wordt geopend ten 10, ure onder voorzitterschap van M. TIB BAX T De abnormale kinderen De Kamer zet de behandeling voort in tweede lezing van toet ontwerp be treffende wijziging van art. 2, 3, 14 en •22 der wet tot regeling van het lager onderwijs en uitbreiding der leerplicht tot- gebrekkige of zwakzinnige kinderen. Na een gelkachtemvisseling tusschen M.M. HELIIJJ-BN, MiELCKMAMS en VAljCHIER, minister, worden de ver- schillende artikelen aangenomen. De zitting -wordt geschorst, te 12 ure, Namiddagritting De bespreking dor legerwet (art. 1-) wordt voortgezet- M. VAN WALLEGHEM (soc.) ver dedigt een amemdioment waardoor een vergoeding wordt toegekend aan dege nen die wegens bun dienstplicht hun plaats zouden verliezen; bij stelt, voor dat 2/3 van bet loon zou uitbetaald worden. M. DELATTRE (soc.) spreekt in den zelfden zin. M. JACQDEMOTTE (comm.) zegt tfcit de socialisten thans voor den maanden dienst zijn, waar ze niet lang geleden nog tegen stemden. Thans ver wijten de socialisten dë christen-demo- kraten dat ze niet voor den 6 maanden- dienst- stemmen. Echte komedianten, zijn de socialisten, aldus spreker. (Tu mult bij de socialisten.) M. SAMY'N (soc verdedigt den zes- maandendienst. M. POULLET. We hebben Donder dag besloten dat de algemeene bespre king over art. 12 gesloten Vvas... M. MEYBMANiS (soc.) Inderdaad. M. 'POULLET. En nu spreekt M- Sa- myn weder over idën zesmaandendienst. Dat is niet eerlijk.... M. TIBBAUT, voorzitter. De bespre king duurt reeds lang genoeg; de Ka mer zoowel als de openbare opinie vinjcllfc de houding vim sommige Kamerleden belachelijk Onderbreking links). M. VAN WALLEGHEM zegt men inderdaad besloten bad dat de be spreking van art. 12 uit was, dloch M Jaccjuemotte heeft ons uitgedaagd. Wo moeten antwoorden. (Tumult). M. POULLET beantwoordt de amen dementen der socialisten. M. HEYMAN, minister, betoogt dat het amendement van M. Van "Walle- gfhem niet aannemelijk is. De bepalin gen over de werklooshid voorzien reeds in 'dien toestand. M. VAN WALLEGHEM (soc.) ant woordt gedurende meer dan een halve M- TIBBAUT wil hem tegenhouden, dbob de roode onderleider gaat steeds voort. Hij beeft het over vooroorlogscbo toestanden. M. FEUILLIEN. Ge maakt opzette lijk obstructie. M. VAN WALLEGHEM gaat nog een 'heel tijdje voort, orn van Rusland te spreken... en betoogt dat «dit land bef gibotste leger beeft. M. TIBBAUT. Wil verkorten M. VAN WALLEGHEM eindigt te 4 u. 10. Na hem zien een vijftiental sprekers van het woord af, waarna men tot de Stemming overgaat. Een amendement Jacqucmotle wordt verworpen bij staan en zitten. De verschillende paragrafen van art. 12 worden daarna aangenomen met 92 stemmen tegen 58. De socialisten eisc/hon eenige malen de naamafroeping. Ande re paragrafen worden aangenomen bij staan ën zitten. De zitting wordt geheven Jg jjro, :-« Bericht aan dc miliciens van 1928 Het ministerie van landsverdediging brengt ter kennis der belanghebbenden dat den oproep tot den werkelijken dienst dter miliciens van 1928 ingedeeld bij het 7e linieregiment, het 4e batal jon mitrailleurs en de 4e infanterie batterij, eerst op 10 Decomjber 1928 vastgesteld tot op 2 Januari 1929 uit gesteld is. WETTELIJKEN AFSTAND VOOR HET PLANTEN DER BOOMEN Het landelijk wetboek van 7 Oct. 1886 maakt eene groote onderscheiding tus schen lc) De hoogstammige boomen (arbres de haute tige) 2#) de andere en levende hagen. Naarluidens art. 35 van dit wetboek, is het toegelaten le) de hoogstammige boomen te planten slechts op den af stand bij vaste en erkende gebruiken gevestigd, en, bij gebrek aan gebruiken slechts cp den afstand van twee meters vande afscheiding der tv/ee erven 2e) de andere boomen en levende hagen slechts op den afstand van een halve meter van diezelfde schijdings- lyn. Op minder afstanden, dan respec tief 2 en 1/2 meter mag mendis beide soorten boomen niet planten. Welke boomen zijn hoogstammig Daar ligt meestal de kwestie. De wet zelve geeft geene bepalingen van het woord hoogstammige maar volgens de jurisprudentie, moeten als hoogstam mige boomen aanzien worden, deze waarvan de stam eene natuurlijke hoogte heeft van minstens drie meters van den grond. Dat is de regel. Zoo, moeten, als dusdanig aanzien worden de notelaars, of okkernotelaars, de kerselaars, de appelaars en de pruime laars onnoodig natuurlijk de hooga boomen te melden lijk de eiken, en po pulieren, de olmen, de linden, de beu ken en de kastanjelaars. Die hoogstam- ige boomen veroorzaken meestal veel schade wanneer zij dicht bij een be werkt land staan en dit niet alleen door de schaduw hunner lange takken, en dóór de schadelijke insekten, maar ook door hunne wortels die in den grond van den gebuur schieten en zich op stevige wijze uitbreiden. Daarom is de afstand op denwelken diehooge boomen moeten geplant worden veel grooter dan deze voor de kleinere laagstammi- ge boomen, en levende hagen voor deze laatste is de verdichte afstand vstfi van de scheidingslijn der erven van slechts een halve meter. Welk is nu het recht van den gebuur wanneer boomen op den wettelijken af stand niet staan, en hem daardoor schade veroorzaken 1Wat betreft de boomen zelve buiten uw recht van schadevergoeding te vragen, hebt gij nog het recht te eischen dat de boomen die op een kleineren afstand dan de wettelijken, van uwen grond geplant zijn, zouden uitgeworpen of uitgeroeid worden, (art. 36) uitgenomen nochtaus ingeval dat zij meer dan 30 jaar geplant zijn.Gedu- rende 30 jaar, hebt gij dus het recht die boomen te doen uitroeien, indien er geene bijzondere voorwaarden aan gaande de bestaande boomen van den gebuur in een koopakte vermeld zijn. In dit laatste geval, moet men zich richten volgens de verkoopvoorwaar den. 2) Wat betreft de wortels het art. 37 geeft u het recht zelfs de wortels af te kappen wanneer deze op uwen eigen dom komen te schieten. Dit recht is on^ verjaarbaar. 3) Wat betreft de takken't is het gerecht dat uw gebuur moet dwingen op uwe vraag gij moogt zelf de takken op uw eigendom niet afkappen,maar gij hebt het recht de afkapping der takken aan de rechtbank te vragen, indien uw gebuur niet vrijwillig handelt. Dit recht is ook niet verjaarbaar (art. 37). 4) Wat betreft de vruchten deze die op natuurlijke wijze op uwen eigendom gevallen zijn, behooren u toe (art. 37) de andere, namelijk deze die nog aan takken hangen op uwen eigendom, moogt gij niet trekken. Rakende de leiboomen, nu: t.t.z.tegen latv/erk geleide vruchtboomen (arbres fruitiers en espaliers) lc) aan beide zijden van den gemeenen scheidsmuur mogen leiboomen van alle slag opgeleid worden, zonder dat "men gehouden 'zij eenigen afstand ta later. (art. 35). 2°) Indien de "muur niet gemeen is( heeft alleen de eigenaar van dien muur hetpecht er leiboomen tegen te leugen, de andere gebuur, hiet (art. 85) Daar- r& volgt 3°) dat tegen eenq gemeene haag geen l§iböomeri mogën geplant worden zonderdenwettaïijken afstand te eerbiedigen. Men moet in dit ga- val, planten op eenen afstand van ifiinstens een halven meter van het midden der gemeene haag.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1