In het Parlement Wekelijksche Brief Schatkistkomiteit De nieuwe Zeppelin Britsche invaliden op bezoek Het Eucharistisch Congres te Sydney Uit het Vatikaan Koninklijk Koloniaal Instituut Rond het drama der Noordpool De doodrijders in Londen Rond liet Parlement Na de moord op Obregon ZONDAG 9 SEPTEMBER H. Adrianus ■Zon op5,19, Zonaf6,16 XXXIVe JAARGANG NUMMER 209 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. —Telefoon 114. Oaglilaci - 2O Ceutiemen Uitgever J.-Van Nnffol-De Gendt MAANDAG 10 SEPTEM. 1928 H- Nicolaus jZon op5,21Zona(6,14 Nieuwe Maan den 14 Publiciteit belten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel i Rue de Riche lieu, Parijs Breams Buildings, 6 L ondres, E. C 4. Katholiik Verbond van hal Arrondissement Aalst BANKET Het banket van hel Katholiek Verbond zal dit jaar plaats hebben te Sottegem op Zondag 16 September, om 1 1(4 ure, in de zaal van de Jongenspatronage, Kerkhof- 6traat. Inschrijvingen te sturen Katholieke Kring Groote Markt, 26, Aalst. De vrienden van Sottegem en omlig gende gemeenten kunnen hunne inschrij ving zenden aan den heer Notaris C. Van tierde, Sottegem. Inschrijvingslijsfen zullen ook aange boden worden.Alle inschrijvingen moéten binnen zijn vóór lü September. Inschrijvingsprijs: -0 fr. Het Bureel. -V heeft verworven. Bovendien zijn wij de voornaamste Fransch Belgische schrij vers aan Vlaanderen verschuldigd. (Langdurige ovatie). De ministers, de Vlaamsche leiders en de leden der meerderheid gaan spreker gelukwenschen. Wanneer de laatste Kamerleden voor M. Masson defileeren, wordt hem eene tweede ovatie gebracht. -/-yyy Ex-minister Masson aan het woord Zeer wijze verklaringen van een Waal KAMERZITTING VAN VRIJDAG 7 SEPTEMBER Da zitting wordt ten 2 ure geopend onder voorzitterschapvan M.TIBBAUT De Kamer begint met de behande ling van het tweede deel der legerwet, waardoor het gebruik der talen wordt geregeld, M. MASSON (lib.) zegt dat het ont werp volstrekt geen emotie heeft ge wekt in Walonië. Op taalgebied staat er in de wet niets onrechtvaardigs. Sommigen willen de Vlaamsche taal voorstellen als een achterlijk dialect Dat is verkeerd. (Toej. bij de meerder heid.) Sommigen spreken met verachting van de Vlaamsche taal omdat zij in en kele streken niet goed wordtgesproken. Doch dat is niet wonder wanneer de taal onvoldoende werd onderwezen en wanneer het Vlaamsche volk de intel- lectueela leiders niet bezat om hun landgenooten t8 onderwijzen, ik be grijp best de verkleefdheid der Vlamin gen aan hun taal. Men heeft die ver kleefdheid wel kunnen onderdrukken.. De beweging die ontstaan is om de vol ledige gelijkheid'in on si and te verove ren was rechtmatig. Al te lang heeft men die wettige eisehen der Vlamingen weerstaan. Uit de statistieken blijkt dat de Fransehe taal in Vlaanderen in de laatste jaren niet is achteruitgegaan, ofschoon men in dezelfde jaren aan menige Vlaamsche eisehen voldoening gaf. Dat bewijst dat de Vlamingen Fransch leeren, ik wenseh hun geluk met dien wilskracht en moed. Ik stel dit feit tot voorbeeld aan de Walen waarvan velen beweren dat zij geen tweede taal kunnen le3ren. (Langduri ge toej. rechts.) Wanneer men leeft in een land als Belgie is het te wenschen dat de inwo ners zooveel mogelijk de beide talen leeren en het is treurig te moeten ver klaren dat men de tweede nationale taal niet wil aanleeren. Men heeft hier veel kwaad gezegd van de tweetallig- heid, maar ik beweer dat de tweetaliig- heid ons land zal redden, zooniet gaan wij naar de scheiding. M. Brancquaert heeft hier komen zeggen dat de Vlamingen hun taal aan de Walen willen opleggen. Dit is volko men valsch, daarvan staat niets in de wet. Integendeel. De wet wil dat ieder in zijn eigen taal in het leger worde ondorricht. Het doel van da wet is dus aan ieder voldoening te geven. Het is eene demo cratische wet en het is to verwonderen dat de socialisten dit niet verstaan. (Toej. op de banken der meerderheid.) M. TROCLET. Men zal de Walen uitsluiten van het ambt van officier, want de Walen leeren geen Vlaamseh. M. MASSON. Niemand is verplicht van officier noch ambtenaar te wor den, doch diegene die het worden moe ten zich onderwerpen aan de nood wendigheden van het beroep. Wie zal beweren dat men aan de officieren de Vlaamsche taal niet mag opleggen,zoo als men hen de kennis der rekènkunde en andere vakken oplegt- Er zijn in deze Kamer afgevaardigden diezeggen. Als tweede taal wil ik alles leeren, be halve Vlaamseh- Hoe men zoo kan spreken begrijp ik niet. Het Engelsch is misschien vooreen Waal nuttiger dan het Vlaamseh wanneer hij zich voor het buitenland voorbestemd,maar voor de groote massa der Belgen is hec on eindig beter de twee nationale talen te kennen. Ik zelf betreur de Vlaamsche taal niet machtig te zijn. Het is een heel slechten raad aan de Walen aan te raden geen Vlaamseh te leeren. Speker betoogt dat de Vlaamsche letterkunde eene belangrijke plaats tusschen de verschillende letterkunden Het Comiteit der Schatkist vergader de "Vrijdag morgen in liót ministerie van financiën onder voorzitterschap van M. H. Jaspar, eerste minister. Het heeft de aanbesteding goedge keurd van zekere werken waaronjdler die nen vermeld a) Het wederoprichlen van do brug op de 'Zuen te St. Pieters-Leeuw t ■b) Het stutten en waterdicht maken van d'en dijk van den vijver van (liet Kasteel van Orval e) Het herstel van de Congolaan to Oostende alsmede van de banen van Brugge naar Valenciennes, van Dinant naar Beaumont, van Charleroi naar Ro- croy en van Dinant naar Neufchateau d) Dc aanleg eener laan rondom «3e stad Aalst met het oog op de verbin ding van den Gentsöhen steenweg met die 'Zeeberg-brug over den Dender 'e) Het stutten van do Ibrug van hef Museum aan de Somber te Kamen en het wederopbouiwen van de brug ge naamd Hagenbrug» over het Moer dijk-kanaal f) Het inridhten en verbeteren van talrijke schoollokalen, benevens het aan schaffen van onderrichtend materiaal en meubelen voor verscheidene lageré gemeen tesciholen. Het comiteit heeft de deelneming van den Staat goedgekeurd in id'e samenstel ling van het aanvullend kapitaal van de buurlijn verbindende Laroche met Ba- öonfroy- Het ging ten slotte over het onder zoek van het verslag ingediend door de commissie belast met die studie van de werkwijze dor Staatsdiensten betreffende den dienst der accijnzen Verdaging van de reis naar Amerika Kaar Wolff uit "Stuttgart meldt, zou men gisteren beginnen met d"e vulling van de vijf gasballons, die de nieuwe Zeppelin zijn stijgkradht moeten geven. Met die vulling gaan acht dagen heen- De vijf motoren zijn reqch geplaatst, zoodat het luchtschip na 15 September varensree kan zijn. De aanmaak van het speciale gas, dat de motoren drijven moet, kost echter meer tijd dan voorziep was, zoadat de proefvluchten met ben zine als brandstof voor de motoren zullen worden ondernomen. In plaats van 3000 kub. M. brengt men het slechts tot 1000 kufe. M. gas daags. Daar voor de vaart naar Amerika ongeveer 30.000 kub. M. noödig zijn, kan de reis over den 'Oceaan op zijn vroegst begin October onderno men worden. Gefotografeerd met de vorsten Bij gelegenheid van het bezoek van de Britsche invaliden aan -die vorsten in het paleis te Brussel, hebben de koning en de koningin er in toefgestemd zich in groep met hen te laten fotografeeren. Bezichtiging van Brussel De Britsche oorlogsinvaliden besteed den gisteren hun dag aan do bezichti ging van Brussel. Om 11 uur werden zij opnieuw ten stadhuize ontvangen om zooals rcecfe gemeld een groopfoto te la ten maken met den koning en de ko ningin. Daarna werden d'c gasten naar het Ter ICamerenbcsoli gevoerd, waar een lunch plaats had, aangeboden door het Nationaal Werk idter Oorlogsinvaliden'. Dit eetmaal werd voorgezeten door me vr. de gravin de Merode. Bij het nagerecht hadden de traditie neele heildronken plaats, uitgebracht door gravin dc Merode, kolonel Brown en kapitein Shaiw, dankten. Aan gravin de Merode en andere voorname Belgt sche personen die aanwezig waren werd het kentcoken van het Britsoli Legioen geschonken. Naar Waterloo Do invaliden werden daarna, dioor liet Zoniënwoud naar Waterloo gevoerd waar door den Vriendenkring van invalide officieren een ^«garden-partijwerd aan geboden» DE KINDERMIS Twintig-duizend kinderen Honderdduizend toeschouwers Gisteren (Vrijdag) was hot in Sydney de dag voor de kinderen. In de open lucht, op. dc zoogenaamde Showgrounds (een tentoonstollingster- roin), droog hoa'en morgen om tien uur de Pauselijke Legaat, Zijne Eminentie: kardinaal Bonaventura Cerretti. een Pontificale Mis op. Ditmaal was dc aan blik der aanwezigen geheel verschillend van dien van de vorige kerkelijke plech tigheden. De duizenden, die zich rond het altaar verzameld hadlden, waren 'kin deren, jongens en meisjes, meerendeel het wit of zwart gekleed. Twintig-duizend kinderen waren met treinen, veerbooten en trams naar de stad gekomen. Zakenlieden lieten hun olaatsen in de vervoermiddelen aan de deinen over. Ze maakten do reis of den todlit staande, glimlachend om de inva sie der'blijde «spes patriae». De meisjes droegen allen witte cas- tuumpjes, terwijl dc jongens zich in een stemmig zwart bewogen. En al die dlui- zonden kinderen hadden zich met een gouden sjerp getooid. Het 'was, alsof door Sydney een moderne kinderkruis tocht trok. Reeds om zeven uur in den. morgen begonnen de kleinen uit de voorsteden naai' de sta,!1 op lo trekken, terwijl om streeks negen uur de anders zoo stile straten bij het tentoonstellingsterrein Wemelden van ontelbare scharen.. Alles ging in de volmaaktste orde. Ve le volwassenen 'hadden zich welwillend en offervaardig beschikbaar gesteld, om de jeugdige congresgangers naar de plaats van bestemming te voeren- Om half tien marcheerden groote .groepen, in een stroom van pittoresk zwart- en wit, kalm en regelmatig het toonstellingsterrein op. Het weder werkte buitengewoon me de. Het zonnetje scheen een gouden glans over het levendige Ion eel, zoadat de duizenden sjerperr met duizenden onken glansden. Het groene tapijt van het groote ter rein was spoedig cvendlokt door de dei nende massa van den ontzaglijken kin- dervloed, die rond het in de opgeslagen altaar golfde- De meisjes vormden rond het altaar een groot wit vierkant hun witte sluiers wekten idien indruk van een blan ko sneeuwvacht, niet het minst, omdat zo omsloten word door de zwarte rijen van de jongens, die met hun kleurige vlaggentjes in het geheel weder een kleurige noot brachten. Et waren op het tentoonstellingster- n echter niet alleen kinderen. Een ongelooflijke menigte had zich in het rond geschaard'en met de velen, die geen plaats op het terrein zelf hadden kunnen vinden, kan het aantal toe schouwers op minstens honderd-duizend Worden geschat. Er ging een oorveadoovend gejuich op toen de stoet van kardinalen en bis schoppen, waaronder de Pauselijke Le gaat, Kardinaal Bonaventura Cerretti, bevond, het teiuein betrad. Twee aan twee togen de schitterend gekleede prelaten naar het altaar. Tus- schen den eenvoud dier in het wit ge kleede kinderen, maakte de rijke stoet een onvergetelijken indruk. Het altaar was schitterend opge bouwd en de diepe kleuren van het mar mer fonkelden in den heerlijken zonne schijn. Mgr Carlo Girossi, tweede Pauselijke ceremoniemeester, trad tijdens de plech tige Hoogmis als presbyter-assistent op. Drie honderd priesters en theologische studenten bevonden zich rond het altaar. Afdalend van een speciaal opgeslagen troon, waarop Zijne Eminentie de kar dinaallegaat na zijn aankomst oen iwijl had plaats genomen, werd de Pontifi cale Hoogmis, als dé eerste H. Mis in de open lucht in .Australië, begonnen. D uizen dstemmig zetten de kinderen het Kyrie Eleïson in. Melodieus stegen de kinlderstèmmcn tón hemel op. Een koor van seminarie-studenten in superplies zong de Latijnsche gezangen en antwoordde op de gebeden van den Doorluchtigen celebrant- Het Gloria in Êxcelcis», werd door de kinderen gezongen. Vooral deze bul- de van de nieuwe leden! der jonge Au stralische Kerk aan den Allerhoogste, maakte een buitengew'onen indiruk. De predikatie werd gehouden door Mgr Dr Thomas (lilmartin, aartsbis- 6chop van Tuam (Ierland). (Ontleend aan ;«De Maasbode»-) Deze week zyo wederom elf treinen met ongeveer 7000 pelgrims uit Italië naar Lour- des vertrokken onder leiding van bet Comité Pro Pasletina e Lourdos Gedurende de reis zullen zich in Frankrijk hierby 2000 geëmigreerde Italianen aansluiten, die zich onder leiding van den ConsuLGeiieraal van Italië te Toulouse naar Lourdes begeven. Verder z(jn drie zieken treinen daarheen ver trokken, een uit Genua, ©en uit Turijn en een uit Venetië. Gedurende de laatste weken is de interne tolefoonleiding der Apostolische Paleizen go- heel vernieuwd. De nieuwe automatische installatie is van de modernste verbeteringen voorzien en om vat 100 nummers, waarvan reeds 89 in gebruik ziju. De eerste zijn gereserveerd voor de vertrekken van den Paus de vol gende voor den Kardinaal Staatssecretaris en de staatssecretarie, verder voor de overige bureaux, en de hoogere functionarissen der Apostolische Paleizen. Tien lijnen kunnen op het stadnet aangeslo ten worden, waarvan ©r op 't oogenblik drie in gebruik zijn en nog voor twee is aanslui ting aangevraagd. De telefooncentrale bo- vindt zich gelijkvloers met het Sint Damasus- plein in hetzelfde lokaal als do kazerne voor de brandweer. Twee telefooncellen zijn aan gebracht in de vroegere centrale voor liet publiek. De nieuwe installatie is met buitengewone bekwaamheid geheel uitgevoerd door het personeel der electrisclie afdeeliug der Apos tolische Paleizen. Hot is thans zeker, dat met November a.s. de phiiosophisclie en theologische studies van het Collegium der Progagande Fide, het Pauselijk Seminario voor de buitenlandsche Missies, zulleu overgebracht worden naar het nieuwe daarvoor ingerichte gebouw op de uitloopers van deu Janiculus. Vier honderd en vijftig werklieden ztyn druk bezig liet groote schoolgebouw te vol tooien, terwijl tegelijkertijd d® fundamenten van het hoofdgebouw van het grootsch Collo#» gium gelegd worden, dat hoog zal verrijzen ten zuiden van het St Pietersplein, ongeveer in dezelfde richting, welke liet Vaticaansch Paleis ten noorden daarvan in noemt. Het Collegium zal uit drie onderscheiden deeleo bestaan, het convict voor de theologanten, het convict voor de philosopheu en het schoolgebouw. Ofschoon men nog niets ziet van het gebouw voor do philosophen be stemd, lean men zich toch reeds een idee vormen van 't geheel ©u in al haar pracht do residentie waardecron. die Z.II. Piu3 XI heeft willen geven aan het historisch Collogo, dat sedert drie eeuwen priesters voor da missie landen de geheelo wereld opleidt. De plaats van het nieuwe College kon niet beter gekozen zijn. Tusschen do colonnade van het St Pietersplein en hot terrein der Propaganda liggen hot oude kloostor der Generale Curieder Augustijnen en hot nieuwe der Generale Curia dar Jesuiten; dan stijgt het terrein zeer snel om den heuvel te vor men, waarop liet nieuwe College zal verrij zen, dat niet alleen ten noord-wosten een prachtig uitzicht zal hebben op de Basiliek van St Pieter, maar ook ten noorden en naar 't oosten op liet geheelo panorama van Rome. Het terrein der Propaganda heeft oen uit»» gestrektheid van 40 hectaren en grenst aan den eonen kant aan de tuinen der Patera Augustijnen en aan den andoren kant aan de terreinen van het Noord-Amerikaanscli Col lege. Z. H. heeft deze week woderom v-Taohil- lendn Bisschoppen en andere Prelaten in audiëntie ontvangen, alsmede een gro»p pelgrims uit Brunn, die uit hot II. Land terugkeerden. Verder heeft do II. Vader tweo kleine groepon Fransehe pelgrims, de P.P. Capitulaires der Mariauistoa en 80 Fillos de la Charité ontvangen. De Koning, op voorstel van M. Jas- nar heeft 'besloten tot dc stichting te - Brussel van cenKon. Belgisch Kolo- niaa.1 instituut. De nieuwe instelling zal voor zending hebben de inrichting der koloniale pro paganda in 'het hooger onderwijs, en de verzekering van den „samenhang tus- sdlien de verschillende organismen d'ie zich bezig houden met de koloniale vraagstukken, alsook het. aanvatten van alle wetenschappelijke studies betreffen de id'e kolonisatie. Door hare aansluiting bij de Machti ge groep Leuven biedt d9 GENTSCHE BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijk© Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan de haar toevertrouwde gelden. Alle "inlichtingen worden er méï de meeste bereidwilligheid kosteloos yer-t strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons op 6 maand 5 hëtto, naamloos, ten allen tijde .terugbetaal-* baar op aanvraag. 7.54 De «Braganza» op weg zijnde naar LDgsbay om zich e bevoorraden heeft den ijs-breker Knssin ontmoet, die in Noordelijke richting voer. De Noorsche commandant en de Ila- liaansdhe officieren hebben met profes sor iSamoilovitch gesproken en hebben hem op de hoogte gesteld van de jong; ste verkenningstochten die zij gedaan hebben en idiie zeer moeilijk waren. Verschillende vliegtuigen werden zwaar beschadigd door groote stukken ijs 'die gaten in de vleugels gemaakt hebben. Een levensmiddelendepot werd op Groot Eiland aangelegd en de hut van Beverley werd genoegzaam bevoorraad om 5 man gedurende 10 maanden te kunnen voeden. N'oorsche jagers doorzochten het Noord-Oostland. en het Gille3-eiland. Tot nu toe hdbben al deze opsporin gen evenwel geen resultaat opgeleverd* Gedurende de maanden April, Mei en Juni, wordbn in dc straten van Londen 276 personen bij ongeluk gedood. Op X)e Senaat vergadert Woensdag 12 (]g cijfer zijn er 234 doodelijko onge- Septeniber, te 14 uur, om onder meer te (ukken veroorzaakt door automobilisten, onderzoeken 'het wetsontwerp tot wij- j Gedurende den eersten trimester van dit ziging der wet van 30 Mei 1924 tot in-jaar beliep het aantal der aldus vcron- stelling van het handelsregister (door gelukte personen 295. Voor de maanden de Kamer gewijzigd)het wetsontwerp tot verleening, als overgangsmaatregel, van nieuwe voordeolen aan de titularis sen van pesioenen ten laste van idle Open bare Schatkist en van de Voorzorgskas sen. Goedkoope Woningen Bij herhaling is door den h. Boeckx in dc Kamer aangedrongen op herzie ning der bepalingen van het, koninklijk besluit van 6 Juli 1920, houdende ver laging der fiscale rechten voorzien bij die wet van 11 October 1919; dit met het dog bijzonder op het aankoopen van gronden bestemd voor het bouwen van adlkoope woningen. Thans vernemen wij, dat de Natio nale Kommissie voor de kwestie der goedkoope woningen die zaak bestudeert Do voor het verleencn van promiën vastgestelde maximum-bedragen van in komsten zullen vermoedelijk door hot departement van Financiën worden aangenomen. Echter moet de Kwestie der maxima welke moeten bepaald voor het kadas traal inkomen an onroerende goatïercn April, Mei en Juni, werden /oor Len den alleen 31150 stroatongevallsn op getcekend. De moeder overste ontlast De moeder-oversle Concepcon, was be- sdhuldigd geworden samenzweringen, welke in haar klooster werden gehouden tegen Calles en Obregon, geleid te bob ben. Ook dat ze aan Maria Manzano ver. gif zou hebben gegeven. Twee getuigen, welke deze feiten be vestigd hadden, werden met de moeder overste geconfronteerd en trokken hun verklaringen in. Een derde getuige verklaarde, dat da Vergaderingen in liet klooster werden go- houden, maat dat de moeder-overste er niets van wist. Binnen eenige dagen zal men wel la ten woten, dat ook de laatste bewering onjuist is cn dat er nooit vergaderingen in het klooster werden gehouden. Maar intussdhen heeft de anti-elerica- nog onderzocht. Kaar verluidt wordt, ipf I le pers twee maanden lang de katliolie- liet ministerie van Financiën een peré-|ken kunnen beschuldigen don moord op kwatie van laalstbodoglid'e maxima, joor-j Obregon te hebben aangulegd ext uitge- bercid, voord.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1