lo RADIO. Katholieke Actie en Mufdensfandsjengd Zaterdag- Sepl. 1928 De amnestiekwestie Het nieuw luchtschip Graaf Zeppelin Italiaansche pelgrims te Lourdes genezen Landbouwbelangen Onze paardenhandel Avontuurlijk vlieg- ongeluk te Evere De kwestie der Rijnonfruiming KAMER Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXIVe JAARGANG NUMMER 205 20 Centiemen Uitgever J,-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit boiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel H, Eleutherius IZonop5,28Zon af6,03 Eersle kwart, den 22 Het is nog niet zoo lang geledon, dat de beoefening van de radio niet veel meer was dan een sportief genoe gen voor de enkele amateurs die inet fiuu zelf-vervaardigde toestellen oen enkel berichtje of muziek wisten op te vangen. Dat inderdaad in dit ailes sportieve vreugde lag, kan niet ontkend v or- den, doch een artistiek genoegen kon bet kwalijk genoemd worden. Maar met de razende vaart, dis van dezen tijd is, ontwikkelde zich ook de radio-teohniek, en spoedig was het mogelijk omroepstations te bouwen en ontvangtoestellen le construeeren, dio bot ontvangen van muziek voor eenieder mogelijk maakte. Wie zich bet succes van de ouder- wetsche gramofoons herinnert, die met bun krassend trompet geluid moeilijkeenige soboonheidsmotie kon den opwekken, zal zich iu geenen deelo verbazen over bet enorme suc ces van de radio, een vinding, die den mensch in staat stolt om tot in de uiterste en meest verlaten hoekjes van de wereld zich muziek te verschaffen, of wel naar wetenschappelijke on andere voordrachten te luisteren. Het is duidelijk dat do groote me nigte die of hot geld, of de gelegen beid of de waarachtige belangstelling mist om zich maar steeds naar con certen, lezingen e. d. te begeven, zich ton spoedigste van deze vinding be- dionde. Zelfs toen de muziekrepro- ductie aanvankelijk nog verre van ideaal was, kon de radio zich moer dan dit ooit bij de gramofoon bet goval is geweest, in de algemeane belangstelling verheugen. In dio eerste tijden van een gere gelde» omroep behoefde men echter bij de waarlijk artistiek en aesthetisch voelende muziekliefhebbers nog niet met da radio aan te komen. En om reden Hoe bewonderenswaardig deze uit vinding ook was, de ware muziek minnaar stootte zich te zeer aan het gelooi des beruchten Mexicaanscben honds, den last om een station te vinden, de moeilijkbeden om juist af te stemmen, maar vooral aan de nog vrij gebrekkige weergave van de muziek. Deze laatste tijden beeft in de radio ontvangst een volslagen omwenteling plaats gevonden. Men maakte b. v. een radiolamp, die den Mexicaan hond aan den ketting kluisterde, men vervaardigde ook luidsprekers, die beter en steeds botor het geluid weer gaven,alsook ontvsugsltoestellen die, op do electrische lichtleiding aange sloten, de bediening van de radio- installatie uiterst eenvoudig makon. Hot gevolg van een en ander is, dat de muziekreproductio than3 zoo uitnemend is, dat ook de ouderwet- sch sestheten voor deze vinding ge wonnen werden. Dit zegt heel wat, want niets is moeilijker dan den sostlieticus te overtuigen. De radio verschaft ons thans menig uur van genot, een genot vooral voor ben, die zoo afgelegen wonen, dat zij geen concerten kunnen bezoeken of naar interessants lezingen kunnen gaan luisteren. We sprakon voorheen van eenvoudige radio-installaties en mogen zoker wel wijzen op de ideale combinatie, waarmede Philips de ontwikkeling van de radiobeweging zulk een grooten dienst bewozon heeft. Dezo com! inatie bestaat uit het ont vangtoestel dat direct op do lichtlei ding kan worden aangesloten en waarbij dus accu en gelijkrichter overbodig wordon, oen luidspreker, die oen absoluut zuiveren klank geeft en een plaatspanning apparaat. Met behulp van deze eenvoudige apparaten kan eenieder genieten van at bet scboone wat de radio biedt. Een Ireffeud bewijs, dat dit inder daad liet geval is, blijkt uit het feit, dat een uitnemend muziekkenner, die onlangs naar een piano-concert uit Londen luisterde, de opmerking maakte «naar den aanslag te oordee len en de manier van spelen, zou ik meenen dat bat Myra Hess is die daar speelt En zij was het. Wanneer dergelijke détails zoo zuiver tot uitdrukking komen, moet do weergave inderdaad aan bet vol- komene grenzen. De ministers heffaben Donderdag avond om 8 u. 80 een vergadering ge houden ten einde over liet amnestie- vraagstuk te beraadslagen. De 'Regeering moet immers haar standpunt in de zitting van heden Vrij dag bekend maken. Men vertelt dat de 'heer Hymans uit 'Geneve werd teruggeroepen, niet enkel om idfeel te nemen aan de stemming over de lcgerontwerpen, maar ook om mede te beraadslagen over de oplossing van het amnestievraagstuk. Het bestuur van de Zeppelinwerf te Lud wigshaf en deelt mede, dat Let nieuwe luchtschip «Graaf Zeppelin» in den loop van den volgende week' zijn eerste proeftocht zal houden boven Friedridbshafen. Het luchtschip wondt gestokt met een niet gevaarlijke gas, zwaarder dan de ludht en geborgen in 'liet omhulsel. De tocht was eersfc op morgen Zater dag bepaald, maar moest worden uitge steld, daar de bestelde hoeveelheid gas voor de vulling niet op tijd was geleverd Op deze proefvaart zullen verdere tochten over geheel Duitschland volgen. Ook een bezoek aan de Internationale Luöhtvaartten toonstelling te Berlijn staat op het programma. De datum van het vertrek naar La- kenhurst zal weldra worden vastgesteld. 'Op den bepaalden dag, vermoedelijk 20 Oótdber, zal de «Graaf Zeppelin» in ieder geval de reis over den Oceaan on dernemen, ten einde te toonen, dat het luchtschip niet afhankelijk is van het weer. Slechts enkelen zullen aan de reis naatr Lakehurst deelnemen. Onder heil beyinden zich majoor Eonsenadll van die Amerikaansohe luchtvloot en een paar journalisten van bladen, die hèt recht van publicatie van verslagen van de reis verworven hebben. Ten slotte zal de «Graaf ^Zeppelin» ook luchtpost meenemen. Ha sen ver blijf van acht dagen in de Vereenigde Staten zal de terugvaart naar Duitsch land wordon aanvaard. Rue de Richelieu, Parijs aar Elf zielen, genezen teruggekeerd Dezer «dagen is in Turijn een trein met twee honderd zieken teruggekeerd, die een pelgrimstocht naar Maria's ge nadeoord' te Lourdes hadden gemaakt. Niet minder dan elf zieken van dezen pelgrimstocht kwamen genezen terug. Len merkwaardig geval is dat van Scsa- rina R'ossi, uit Vercelli, een moeder van tw'ee kinderen. Ze werd op een baar naar Lourdes overgebracht, omdat ze aan de beenen verlamd was en boven dien aan een zware ziekte leed. Ze (ge leek een menschelijk wrak. Nadat ze in de bron was ondergedompeld voelde ze zich beter. Ze verklaarde te kunnen loopen en te willen eten. (Ben ander geval is dat van Attilio Bertoletti uit Perugia, die aan rugge- mergontsteking leed. Twee andere gene- zenen zijn afkomstig- uti Livorno. Het zijn vTcuwcn van 55 en 39 jaar, idlie ja ren ziek te bed gelegen hadden. Ze wer den in de statie van 'haar geboorteplaats dloor een overgroote menigte geestdriftig ontvangen. Ook verschillende andere steden van Italië zagen- zieken genezen teruggekeerd on overal werden de genezenen vol blijd schap begroet. In vele kerken werden dankdiensten gehouden. Breams Buildings, 6 Lcrtdres, E. aUREffifss BELANGRIJK BERICHT Wie inschrijft voor een abonnement van 3 maanden op «Be Volksstem» ont vangt van nu tot einde September het blad kosteloos. Deze week zullen kwijtschriften teni huize aangeboden worden voor de her nieuwing der driemaandelijsche abon nementen. Wij verzoeken beleefd onze abonnen- ten te willen zorgen dat de kwjjtschrif- ten bij de eerste aanbieding betaald worden, dit om nieuwe onkosten ta ver mijden. C 4. Samengestelde meststoffen. Wij (hebben reeds meer id'an eens ove® de samengestelde vetten gesprokentodh wensdhen wij daar eens te meer op terug te komen. De aankoop van samengestel de meststoffen gaat iangs om meer uit de mode, on dit met reden. Door samengestelde meststoffen wor den verstaan mengelingen van twee of meer enkelvoudige bestandidlealen, die wel is waar nuttig en zelfs noodzakelijk zijn, dodh aan veel te boog prijzen' ver- bodht worden naarvolgens 'hunne sa menstelling. Om oondleolkundig te wezen, moeten de samengestelde vetten volledig zijn, 't.t.z. stikstof, fosfoorzuur en potasdb bevatten. Raden wij af samengestelde meststof fen aan te toopen, daarom todh raden vrij het gebruik daarvan niet af. op voorwaarde dat de landbouwer zelf do samenstelling make, zoo naarvolgens de vereisdhten van den grond als van het verbouwde gewas. waarop de sa mengestelde meststof toegepast wordt Wij steunen daar nogmaals op, dat elke samengestelde meststof volledin dient te wezen. De grondstoffen welke wij aanbevelen te gebruiken zijn zwavelzuren am moniak, slak, snperfosfaat, svlviniet, dhloorpotascli, en desgevallend zwavel zure potasch. Veel wetenschap is niet vereischt om de mengeling te doen; één punt dient zeker in acht genomen te worden, en d'at is van kapitaal belang, namelijk dat de zwavelzure ammoniak nooit of nooit met (ene kalkhoudende meststof, dlus zeker niet met slak, mag gemengd worden. Voor het overige winno de land/bou wer in geval van twijfel of onzekerheid, den raad m van den Sfaatslandbouw- kundige, eenen lnndbouwleeraar of van ecnen ervaren landbouwer; 't doet im mer genoegen vakgenooten te kunnen helpen. Intensiever. De uitvoer van Belgische paarden ont wikkelt zich op 'bevredigende wijze. In de maand Juni van dit jaar wor den 5554 ruinen uitgevoerd, voor een 'waarde van 38.096.000 fr. 2540 mer ries voor 14-375.000 fr.1666 veulens voor 5.668.000 fr. en 176 hengsten voor 1.464.000 fr., in totaal dus 9736 paar- den vcfor 59.603.000 fr. Frankrijk kocht 5901 paarden voor 28 millioen 39.000 fr. Aan Duitschland leverden wij 3123 paarden voor 2t.73T.000 fr. Nederland kocht 539 paarden voor 2 millioen 538.000 fr. In hetzelfde tijdverloop Voerden wij in uit de drie voornoemde landen 68 hengsten voor 294.000 fr.; 919 veulens voor 1./1/.000 fr.2'369 merries voor 4.895.000 fr. en 3433 ruinen voer 5.564-000 fr. Dus een totaal van 6789 paarden voor 12.470.000 fr. Door hare aansluiting bij de MatfiiP* ge groep Leuven biedt de GENT3CHE BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan fle haar toevertrouwde gelden. Alle inlichtingen worden er mel de meeste bereidwilligheid kosteloos yer«< strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking' van bedrag. Kasbons op 6 maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde terugbetaal- baar op aanvraag. 254 De piloot met een valscherm veilig geland. Het vliegtuig «iEporvier», wan de diegtuigen- en motorenfabriek Renard, was Woensdag om 16 u. 40 vertrokken cm een proefvlucht te maken hoven het vliegveld van Evere. Het werd bestuurd door den gdkenden Antwerpschen pi loot Wauters, proefvliegen van Sabena. Het toestel steeg snel tot 2000 meter, waar het een reeks kunsttoeren verrich ten boven die begraafplaats van Brussel; vervolgens steeg het toestel tot 2400 me ter. Boven Dlegem maakte de bestuurder een rechtsdhe warreling, maar daar 'hij niet meer in evenwicht kon geraken, sprong lnj na een twaalftal omwente- linlgen te 'hebben gemaakt, met een val scherm uit het toestel. Het valscherm werkte normaal en de vlieger kwam be houden even (buiten 'het vliegterrein neer. Op het ©ogenblik icïat de bestuurder het toestel verliet, had hij de gasleiding rfigesloien, maar hij moet deze onbewust Weer geopend hebben, want het toestel vloog verder en beschreef drie igroote spi ralen, waardoor de toeschouwers den in druk kregen dat het machien nog be stuurd was. Het vliegtuig kwam echter met een slag op den grond neer langs de spoorlijn Brussel-Leuven, vlak, voor de statie. Donderdag morgend had te Geneve de tweede conferentie plaats voor de be spreking van eene vervroegde ontrui ming van het Rijngebied. Belgie was vertegenwoordigd door baron Moncheur. In den loop der vergadering werd overgegaan tot gedachtenwisselingen be trekkelijk de Duitsche stelling on _cr werd besloten Zondag morgend de be spreking voort te zetten. In den middens der Boigische af vaardiging denkt men volgens Jen vertegenwoordiger van het agentschap^ Belga dat de algemeene bespreking, welke thans is ingezet, eene wending neemt welke niet ongunstig is. Zitting van Donderdag 13 September De zitting wordt geopend om 10 ure. Men .behandelt het ontwerp betreffen de Sluitingsuur van d'e openbare in- richtigen. Opheffing van liet Koninklijke be sluiten tot vaststelling van het sluitings uur der openbare inrichtingen. (M. JANSON, minister van justicie zegt dat die wet werd gestemd om, de weelde te bestrijden. Die reden is sedert weggevallen. De minister stolt voor «het besïuit-wet te la ten bestaan, dodh aan de gemeenteraden do roooht to geven uitzonderingen toe to, staan, na besluit van bet schepencol- lege. Een paar socialisten bestrijcHen die zienswijze waarna de zitting wordt ge schorst te 12 uur. N amiddagzitting De zitting wordt geopenid ten 2 ure, onder het voorzitterschap van M. TIB- BAUT. De bespreking der legenwet wordt voortgezet. M. ÖÖCQ, (lib.) verdedigt het wets ontwerp, waardoor de Walen niet ach teruit gesteld worden. M. VAN HOECK (katih.) zegt idat het ontwerp waarborgen voorziet opdat de officieren een grondige kennis zouden hebben der Vlaamsche taal. 7t Is te lio- pen «Jat. de wet zal toegepast worden. Ons ideaal ware geweest dat al do mi litaire onderwijsinstellingen in Fran- 8dhe en Vlaamsohe afdeelingen zouden ingedeeld worden, doch ri'ie oplossing zou geen meerderheid! gevonden hebben! De wet is oneindig veel beter dan dio van 1913; degenen die anders spreken zijn niet eerlijk. Die wet was inderdaad ontoereikend; de officieren kenden onvoldoende onze taal en degenen die den oorlog hebben meegemaakt, weten hoe vernederend die toestand was voor de Vlaamsche solda ten. Spreker hoopt diat de wet eerlijk zal toegepast worden, want daarvan zal afhangen of de mistoestanden van vroe ger zullen verdwijnen. Spreker zegt ten slotte d!at de nieuwe taalregel!ng een belangrijke stap betee- kent naar de gelijkheid tusschen Walen en Vlamingen. (Toej. rechts). M. HUYSMAjNlS stelt voor bet exa men voor de onder-luitenanten te doen bestaan in een opstel, en niet tezelfder tijd, zooals bet ontwerp voorstelt, in een versie en een thema. M. VAN OAUWELAERT zet de Ka mer aan het amendement Iluysmans te verwerpen. Deze zou niet ongaarne zien dat de regeering werd omver geworpen- 't Is treurig dat M. Huysmans en zijn vrienden tegen deze wet gaan stem men. Z? willen niet voor stemmen om de liberalen niet toe te laten tegen te stemmen. Dat zijn politieke manceuvers die de socialisten geen eer aan dloen. Hun houding zal door het Vlaamsche land streng beoordleeld worden. M. HUYSMANS. Hangt het be staan van het ministerie dan af van een grammaticale kwestie Stemmingen Art.. 2 wordt aangenomen. Het luidt Do kennis van liet Fransch en van het Vlaamsc/h is verplichtend voor d'e bevordering tot den. graad van onder luitenant in d'e actieve kaders. Al de amendementen 'bij artikel 2, die door de socialisten en ide fronters werden voorgesteld, worden bij staan en zitten verworpen. Art. 3 wordt aangenomen. Bij art. 4 neemt M. VOS het woord om eeinge vragen te stellen. De zitting wordt geheven te 3 ure. Ik heb de sectievergadering van de Katholieke Jonge Middenstandei's op de groote jeugdbetooging niet bijgewoond- Het kort relaas dat ik over die verga dering gelezen heb stemt, zooniet tot 'n zekere 'weemoed, dan toch tot ern stig nadenken, en ide vergelijking met den Gentsehen jeugddag van 24 Juni schijnt wel ten voordeele van dezen te moeten uitvallen. Ongetwijfeld waren veel jonge Middenstanders te Antwer pen in andere secties aanwezig. De stu denten, de congreganisten, d'e turners, zullen wel voor 'n overwegend deel mid- denstanctezonen geweest zijn. Des te be ter zoo deze secties heel zuiver in het teeken van Katholieke Actie hebben ge staan, en de geestelijke waarden, voor de herovering waarvan het katholieke jeugd!oger opmarcheert, er op het voor plan hebben geschitterd. De Middenstandsjeugdorganisatie is pas aan gang. En nu J.V.K.A. ten Vlaamsohe landte met de reeds bestaande jeugdgroepeeringen tot een groot, fede ralistisch verbond werd opgetrokken is het voor de organisatie van d'e Midden stands jeugd zelf een allergewichtigst oogenblik. Dat aan de Boeren jeugd ge wordt, nu ze iu (het J-V.K.A. in het gelid staat, voorlaan méér aan actief geestelijk leven te doen is voor de mid denstands jeugd een welkome vinger wijzing. Dat de leiders der 'boerenzonen ook do behoefte voelen het «geestelijke» meer naar voren te brengen moet voor de Middenstands jeugd een spoorslag be- tockenen om ook do ontwikkeling van het geestelijke in hun monsdh-zijn ala hoogste levenstaak te beschouwen. Gewis werd het ideaal van Katholie ke Actiebeweging te Gent klaar uitge beeld, en aan geestdrift voor dat ideaal ontbrak het daar niet. Ik geloof dat het beste van de Mididenstandsjeugd sindsdien wel degelijk de wacht staat voor de zuiversehoone opvatting van Katholieke Actie, lijk ze in dien Pause lijken Brief en in de toespraak van Zij ne Eminenie (beschreven wordt. En zou die studie van dien Brief en van die toespraak niet op die dagorde moeten komen van onze jeugd vergade ringen? Men vraagt leiding, men vraagt leiders laat de Middens ta n ds j eugd vooralsnog de richting bestudeeren, om ze nauwkeurig te volgen, die de Hoogste Leider hun geeft. De opmerking (n. 2) der Redactie in het blad van Zondag 11., dat de jeugdgroepen liever per Dekenij zouden ingedeeld worden dan wel per arrondis sement is heel gegrond. Katholieke Ac tie is parochiaal werk, voortzetting in de wereld door leekcn-apostolaat, van de zending der kerk, arbeid met geestelijke doeleinden. Het is wenschelijk dat ook het uitwendig kader der organisatie naar kerkelijke grenzen afgebakend blijven. De laatste opmerking is niet minder juist. Het deed stellig deugd aan 't harte de vlaamsche strijdzangen te hooren Maar, was het niet een betooging, dor vlaamsche jeugd weliswaar, voor Katho lieke Actie ter eere van Kristus-Ko- ning Laten we in studiekringen of groepee- ringen van Middenstands j eugd' voor Ka tholieke Actie dit Ideaal steeds het hoogstd houden 1 Dat er in die Mid- denstandsjeugd, waar vlaamsdh voelen de jonge vlamingen bijeen zijn, vlaamsch leven is, hoeft geen betoog en zal niemand verwonderen noch veront rusten. Maar 1 verliest de rangorde niet uit het oog. In een kring van Katholie ke Actie is Apostolaat voor de Kerk Ideaal en Hoofdzaak. Al 'het overige kan noodzakelijk of nuttig middel zijn, dodh moet voor bijzaak gehouden worden. Nog eens Omdat de Middenstands jeugdorganisatie nog rondtast en zoekt naar een vasten uiterlijken vorm kan men niet te veel tot voorzichtigheid aan zetten. Anderzijds sdhijnt men ook om vele redenen te mogen hopen dat het voor de Vlaamsche Middenstantisjeugd weggelegd is de cellen te vormen, zui ver van alle vreemde inmenging, van dit Katholieke Actie-apostolaat* dat naar 't ontroerend woord van Zijne Heiligheid een heel levensprogramma «niet verre beneden staat van het ambt der priesters^ h. B. pr.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1