m We herbeginnen Kiezing «nor den Werkreciiersiaad w Dg Mdmtand in den Trraede Donderdag Sep!. 1928 Ministerraad In het onderwijs vervroegde ontrui ming van het Rijnlandi Zouiiag 25 September a. s. stemmen alle Werklieden in liet Arrondissement Aalst onder Werklieden vergeet niet wie steeds uwe belangen behartigde CONGO De Flasnijverheid Amnestie ~1g4MËR~ De drama's van de Noordpoolstreek DE VOLKSSTEM XXXIVe JAARQAKS NUMMER 2:9 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoonlij. 20 Centiemen Uitgerer J.-Van N-uffel-De Gendt H. Eustachius |Zonop5,?5Zonaf5,52| ÏEersle kwart. den22§ Publiciteit bolton het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf IVÏaxlaan, 13 te Brussel £42 i Rue de Richelieu. Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. 't Verlof is ton einde. De vakantie dagen zijn om zeep of daaromtrent. Ze wierden ons geschonken niot om dat zij zoo geschikt zijn, maar om ons wat uit te rusten. In de Kamers liob- ben ze tot hiertoe gewacht van in verlof te gaan, alhoewel ze genoeg vakantiedagen pakken binst het zit tingsjaar en gedurende den werktijd. Nu ze werden goed betaald en de restjes zijn onze zaken niet. Bij ons in de steden gaan nog al menscken op verlof indien ze ganoeg op zak hebben..ze trekken naar do zee ot naar den buiten; doch te Parijs bijvoorbeeld al wie absoluut in de besloten lucht niet moeten werken, wonen en leven, trekt er van ouder ge moet peinzen dat zonder datte de bureelratten, de bedienden, do amb tenaars bet niot kunnen blijven uit houden in de vliegenkotjes hunner appartementen, moede van op en af da lango trappen to loopen, uitgeput door al de reglementen en koejonee- ringen, door zorgen voor morgen, bijna vorgiftigd door alle soorten van spijzen frissche en min frissche.op de longen geplakt door al het stof en door de microben van den metro of den onderaardscheii elektrischen trein, enz.,, 't is dus meer dan noodig dat zij de luchtscheppen en wat kalmte genieten Tegenwoordig is 't iets met dat zeerloopersleven,,. ze worden alto- mnal als meegobold on gerold in die wemeling, wenteling.,, buiten hun nen weet en willens nilleos, g'ilebt gij schoon goede en vaste voornemens te maken om in vrede, peis, rust te leven... dat gaat zoo gemakkolijk niet... Nu da rustoorden verliezen bun volk, de klassen herbeginnen, de scholieren moeten weer aan 't werk, en allo gecstesarboiders worden terug naar hun boeken en schriften geroe pen. Daarbij de winter gaat welhaast invallen, de bladeren vallen af, en de dagen korten geweldig- In een woord bet verlof is uit en ten einde. Alia moed en volherding. aan 't werk terwijl we nog den tijd hebben, zegde de Apostel Paulus' Ja terwijl God ons den tijd schenkt trokken wij er voordeel uit om al het goede mogelijk te doen. De landbouwer staat nu to kijken met voldoening naar zijnen-zoo rijken ingeschuurdonof uitgedorschen oogst 't is zijno zekerheid voor het komen de jaar. Somt met fierheid ook uw werken op, want ze zijn insgelijks uwe zeker heid niet alleenlijk voor morgen, maar ook voor de eeuwigheid. Dal werk was lastig misschien on indien go dat hebt bevochtigd niet alleen met uw zweet, maar ook met uw tranen en zelfs met uw bloed... herinnert u Sinte Tberesia's woorden: H Lijden dat gaat voorbij... De ver diensten van 'tijden blij ven in eeuwig heid d'Eeuwigheid ja die kan vergelden al ons pogen, streven, werken, strij den, lijden... Tot wat dient het cre- rige... dat toch maar voorbijvliegt! En wij wierderi geschapen voor wat niet voorbijgaat. Dus aan 't werk dan!.., Doen we de talenten, welke God ons toever- trouwdo,opbrengen. Wezen wo sterk, moedig, werkzaam. Wezen we het zout, de deesem, bot licht temidden van de onverschilligheid, de ontmoe digingen on de vervelingen. En Ons Heer zal dan content van ons zijn, MARC. De ministers vergaderd-en Dinsdag voormiddag onder voorzitterschap van den lieer Jaspar. 'Eerst en vooral werd mededeeling ge daan over de besprekingen idle te Gene ve hebben plaats gehad en over dewelke M. Hymans verslag aan de reigeering uitgebracht had- Nadien werden 'door den Raad enke le ontwerpen van -wet goegekeurd namelijk. 1- Een ontwerp houdende afschaffing van den vastgestelden tormijn tot het in'dlienen van oen aanvraag van een mi litair pensioen. 2. Een ontwerp Aan wet waaibij (die verkoop van zaaigranen, aardappelpiant- goed en andere voor den landbouw on ontbeerlijke produkten geregeld wordt. In de laatste dagen heeft- liet departe ment van landbouw vastgesteld dat er bedrog op gröote schaal geschiedt wat betreft den verkoop van alleihande gra nen en meststoffen en ook voederstof'fen aan de landbouwers. Het is met dat doel dit bc-drog te doon ophouden dat de re» geering het 'besluit getroffen heeft den verkoop ervan te regelen oil een strenger toezicht uit te oefenen. De Raad heeft ook den tekst van een Kon. besluit- goedgekeurd waarbij aan de ambtenaren van den dienst \der be- las tingen, tol en acciinsen, geperekwa- teerde vergoedingen uitbetaald wPrden voor reis en verblijfkosten. Ten slotte hebben de ministers van gedachten gewisseld over «de parlemen taire agenda en namelijk over de am nestie. Eene tuchtstraf M. Vauthier, minister van Weten schappen en Kunsten, heeft M. Peetere, onderwijzer te Gent, eekretaris der Cen trale van (het socialistisch onderwijzend poisoned voor eene maand in zijn on- 'dervvijwrsamlbt geschorst, zonder bezol diging. In het. besluit van schoreing wordt, namelijk, als beweegreden voor Id'en ge troffen tuchtmaatregel aangehaald, dat M. Peetere in eene openbare rede voering heeft verklaard «Wij beweren ons te mogen bezig houden met politiek, en tde georganiseer de werkorsklas te steunen, «baar te helpen de reaotionnaire klas overwinnen wij maken er aanspraak op ons te mogen aansluiten bij al de arbeiders in den strijd tegen de uitbuiter-s en ten gunste van de klas «der uitgébmtten. Wij vol harden in de opeisching van dat recht. Het uitvoerend komiteit der centrale van het socialistisch onderwijzend per soneel (heeft onmiddellijk eene dagorde gestemd van protest. In goed ingelichte kringen te Genève verwacht men, dat de diplomatieke on derhandelingen over de ontruiming van hot Rijnland midden October zul len aanvangen met het «wisselen van no ta's door de gezanten in de hoofdsteden der gcalieerde huilden. Tijdens de Decernberzitting van dc-n Raad van den Volkenbond zal een niour we conferentie van do vertegenwoordi gers van de zee betrokken mogendheden gdhouden worden. Aan deze conferentie zal ook 'België deelnemen, al is dit land dan ook niet als lid van den Raad van den Volkenbond te Genève vertegen woordigd. Op deze conferentie zullen de bespre kingen worden gevoerd over de verdere stappen welke zullen moeten 'worden ondernomen. EEN BELGISCHE KLOK Ve nw.rkenkivestic tStaatsminister Carton die Wiart. Bel gisch afgevaardigde in den Volkenbond', leeft, in een gesprek met den vertegen woordiger van een Weenenscih dagblad, de volgende verklaring gédlaan Ik aarzel niet te zeggen dat nie mand in Belgie zelfs in de middens der redhterzijde, waartoe ik behoor, het behoud verlangt -der Rijnbezetting voor haar zelve. Wij hebben te veel geleiden onder de vreemde bezetting om niet ten volle de klachten te beseffen der bevol king uit Rijnland, 'hoewel deze veel min te lijden heeft dan bij ons het geval «was. M. Carton de Wiart voegde erbij dat de kwestie dei* terugbetaling van de Een neger wordt zinneloos bij het zien van een vliegtuig In de maand Augustus was een ne- gorpaar, komende uit- het 'diepst, van de provincie £anknru, naar Lusambo afge zakt. De man had er zich aangeboden om in Staatsdienst te werken. In af wachting dat de pleegvormen vervuld worden voor zijne inlijving, had de overste van de «Offrita», de arbeids dienst, den zwarte een ig werk laten doen hij misgeloopen is, krabbelt terug, hij hoopt dat men 'de verjaring niet zal in roepen om de terugbetaling te weigeren en dat het bestuur uit eigen beweging het to veel betaalde zal teruggeven. M. HO UT ART antwoordt hem noig eens dat alle dwalingen zullen hersteld worden, zonder (dat. iemand eene recla matie tot het 'beheer der belastingen zal hoeven te sturen. M. VAN OViKRÖTRAETEN, inter- pelleert daarna M. Janson ovctr de maat regelen door hem genomen tegen den verkoop van het dagblad Le Drapeau De handel in vlas begint in het. land van Waas en Dendermonde van dag tot dag toe te nemen. De oogst van dezen zomer is buiten gewoon gocld gelukt. Er zijn vlasakkers geweest waar het vlas een meter en zelfs meer was gegroeid. In bet Waasland zijn geen gemeenten meer of men ziet er bijna in alle huizen vlas bewerken. Maar de gemeente (Btekene, «die 9000 inwoners telt, schijnt in bet vlas (do grootste bedrijvigheid te toonen. Van den morgen tot den avoiwl ziet men van allo kanten vlaswagens toekomen voor deze gemeente. Ook uit. de Polders van Nederland ia het vlasvervoer voor Stekene dagelijks zeer groot., aan de grenzen van Koe wacht en Paal zijn er somtijlchs dagen dat er 100 wagens vlas ingesdbreven zijn voor .Stekene- Ook in die staties komen dagelijks veel wagons vlas uit Frank rijk aan, en met d'e scheepvaart is hei bodrijf uit Nederlan'd ook groot. Men kan in Slókene in geen straten komen of meu ziet er in liet.'vlas werken. Stetene wordt waarlijk een klein Kor- trijk wat betreft den vlashandel. Het vlas wordt gedroogd op de slechts zandi ge gronden. Deee gronden die voor den oorlog niets waard waren zijn nu ver pacht voor 1 fr. tot 1.50 fr. de i«odde om als legland voor vlas te dienen, aan de zelfde waarde van goed vruchtbaar Pol derland. De vl aan ij verheid geeft aan de wer kende klas te Si eken e veel werk en ei wordt veel geld moe verdiend(deze ge meente. waar geen fabrieken zijn, is er Belgie werden uitgegeven, van (dichtbij moet onderzocht en zoo mogelijk defini tief geregeM worden. Ten slotte verklaarde de Staatsminis ter Belgie mag de bezetting niot laten schieten zonder zich tegelijk het maxi mum voordeeleii te verzekeren inzake veiligheid en verantwoordelijkheid, wel ke er voor haar (kunnen uit- voortvloeien. In die woorden moei, men geen teeken zien van fanatism of van partijdigheid, maar ik oordeel dat wij ons op een prak tisch en handelsstandpunt ihoeven te plaatsen- M. Van Cauwelaert, volksvertegen woordiger en burgemeester van Antwer pen, werd Dinsdag morgen 'door den Koning ontvangen, en daarna door den eersten minister M. Jaspar. (De ondeibouden zouden geloopon hebben over de kwestie der amnestie. De liberale groep der Kamer zal he den Woensdag vergaderen om ook de kwestie der amnestie te onderzodken. Verecheidene liberale vol ksvertegen- Voordigers zouden tegen alle voorstel van amnestie stemmon, zelfs tegen een regeeringsvooretel. Ook de rechterzij de der Kamer zal heden Woensdag het vraagstuk der am nestie bespreken. in zijn moeshof. Terwijl de neger nu rustig zijn werk- Rouge», je verrichtte, hooildie men alopeens een M. JACQUEM'OTTE zegt 'dat het geronk in de lucht, 't Was de vlieger dio blad uitgegeven wordt door eene eoepe- zijn bezoek kwam brengen aan Lusam-1 ratief die alle wettelijke waarborgen bo, om de post aan de blanken uit te geeft. deelen. Nu, de neger die nooit oen vlieg- M. JANSON zegt dat de wet cisohfc tuig gezien of gehoord had, werd bij het ,dat alle berichten den naam en hot adres hooren van het ronken en bij het richt van dien ongekende reusadhtigen vogel, aangegrepen door eeno ware ontzetting. Hij begon te schreeuwen dat meu hem op grooten afstand kon hoorei», liep in den hof in allo richtingen, groep ton doble eene kom, gevuld met water, en wierp ze naar de vrouw van 'dien «overste die gelukkig niet getroffen word. De arme zwarte, die plots razend zinneloos geworden was- ging dan ook te werk als een beeetene en men had de grootste moeite om hem te overmeesteren. Ilet. schuim liep hem uit idbn mond, de oogen puilden uit (hunne kassen en rijn gehuil drong door meng en t>eei\. Er waren verscheidene soldaten noodig Qni hem te hinden. De ongelukkige werd naar het gasthuis gebracht, waar 'hij ter verzorging gebleven is. Zitting van 18 September 1928 van 'den uitgever of van drukker moeten dragen. Dit was niet hot geval met «Lo Drapeau Rouge» en idaarom heeft hot parket ingegrepen. De bespreking wordt gesloten en do zitting geheven om 5 ure. HOLLAND IV. Het Nijverheidslaboratorium. Dit Nijverheidslaboratorium werd opgericht in 1913, is gevestigd te Delft en werkt innig saam met de Nijver heidsconsulenten in zake het geven van inlichtingen aan de klein nijverheid. Buiten het dagelijksch bestuur werd aan het Nijverheidslaboratorium een Commissie van Advies toegevoegd be staande uit drie hoogleeraren. De werking van het nijverheidslabo ratorium is van zeer verschillenden (De zitting wordt geopend om 2 ure, aard. Met honden span ven op verkenning Tegen 1930 terug Het Fransch ministerie van marine deelt mede, dat de kruiser «Strasbourg» die gedurende bijna drie maanden ge zocht heeft naar Guilbaud, non boord van wiens vliegtuig zich ook Amund- sen bevond, vandaar uit Tromsoe naar Brest is vertrokken. Het tankschip «Durance». dat even eens aan de expeditie heeft dee'genomen is uit Bergen venrokken en keert even eens naar Frankrijk terug. Am boord van dit schip is de gevonden vlotter van hot vliegtuig van Guiübaitd. De andere schepen, die admiraal Herr hebben bijgestaan, zijn eveneens naar hun havens teruggekeerdDe eenige expeditie, 'die is achtergebleven staat on der leiding van Finn Devoid, die zidh aan de Oostkust van Greenland bevindt. Deze expeditie wordt gesteund door de Noorsehe en Fransohe regeeringen en is Ijzermijnen in Nomen De vlaanij veilheid geeft aan de wer- uitgerust -met buitengewone goede hon- rp n kende klas te Si eken e veel werk en er denspannen. Zij beschikt, verder over ,.f 1K.m, provincie Namen, wordt veel geld moe verdiend: Üeze gc- groote voorraden munitie en levensmid- beet t men vier adere ijzercals ontdekt van meontc, waar geen fabrieken rijn is er delen. Aerso^aüend tussdhen tachtig {ot welstand mee gekomen. Do leider, die over zeer grooto' ervaring imeter en zeven meter. Dit erts heeft Men mooter nog'bijvoegen dat ei beschikt, is van plan alle hulpposten ijzergehalte van .>8 p.c. Ivoor Steken e alleen 400 clektrieke moto- tusschon Sooresby Sound en koop Ris- n?l'r la£on °P do flaUiC van een ,ren zijn, dio dagelijks het vlas bewerken, marekte bezoeken en hij zal waarschijn- i-imlf l^0ülzu,n r1J gemakkelijk .Qok zijn er verscheidene voerlieden, die Tijk niet voor 1930. in et rijn man» en te- *unnen uitgebaat worden. dagelijks hun werk hebben om het'-rugkeeron, vlas te y.ervooron. onder voorrittersöhap van M. Max HAL LET, ondervoorzitter. Het eerete punt aan de dagorde is de nterpellatie van M- UYTRiOEViER tot den heer minister van financiën betref fende de vergissing gebeurd (bij het op maken van de toepassingstabeUen der bedrijfstaxe, geind aan de bron, en de schade welke de arbeiders daardoor lij den. M. UYTOOEVER (soc.) betoogt dat men bij het opmaken dezer tabellen; de laatste fiscale wetten waardoor 'het vrij gestelde minimum verhoogd wend, uit liet oog verloren heeft. Volgens hem 'doet men taks betalen door werklieden die hem niet verschul digd rijn. De dwaling is algemeen en strekt zich tot alle loonen en wedden en is vooral onrechtvaardig voor kroostrijke gezinnen. M. C. HUYSMANS (soc.) Kroost rijke gerinnen Daar west ik van mee te klappen. 30 jaar la.ng ben ik vader van een talrijk Ixuisgerin geweest. M. UYTROEVER bewesit dat het -be stuur, door hare dwaling, vier maal trekt Avat 'het treklcen moet, maar er wel zal voor zorgen dat de armen geen cent z«al len terug zien van wat ze te veel betaald hebben. Spreker legt eene dagorde neer «den minister verzoekend zoo haast mogelijk de kwade gevolgen eener dwaling le herstellen. M. H'O.U-TART, minister van finan ciën, geeft toe dat de tabellen van zijn bestuur aanleiding hebben kunnen ge ven tot verkeerdheden, maai* dat het bestuur zich haasten zal deze te herstel len. Er is vooral misverstand. Wat. te veel is gestort, zal hoegenaamd niet ingepalmd worden. Het zal ofwel teruggegeven, ofwel op het krediet der betrokken lastenbetalers ingeschreven worden. Hot is ongehoord (diat M. Uvtroever bier komc zoggen dat arme menscflien, die ten onrechte betaald hebben, nooit een cent van het te veel betaalde zullen terugzien. Dat doet geen enkel deftig bestuur. Ik kan de dagoi'ie van M. Uytroever in de bewoordingen dat rij gesteld is niet aannemen.. M. UYTROKYER (soej clie voelt daj a) Het verschaft inlichtingen aan de Nijverheidconsulenten wanneer deze gegevens verlangen van noode bij het geven van raad en advies. Bv. Technische gegevens over werk tuigen. Adressen, Fabricagemethoden enz. b) Het inrichten van Demonstraties en Studiedagen waardoor de belang hebbenden in de gelegenheid gesteld worden kennis te nemen van nieuwe machines of werkmethoden. e) Het Nijverheidslaboratorium geeft ook voorlichting aan zekere vakken. Daartoe beschikt de instelling over assistenten die zelf bekwame vaklieden zijn en die met raad en daad den patroon bijstaan. Zoo worden inlich tingen en raad gegeven aan smeden, rijtuig en wag enmakers, klompenma- kersenloodgieters. d) Deze instelling geeft certificaten aan fabrikanten en exportateurs voor machines, toestellen en gereedschap pen door hen in den handel gebracht. e) In overeenkomst met de nijver heidsconsulenten wordt stelselmatig raad gegeven aan wassehers, loodgie ters en worden leergangen ingericht voor herstellers van automobielen en motorrijwielen. Het Nijverheidslaboratorium heeft nog in zijne bevoegdheid het beproeven van het drukgehalte van stalen fles- schen gebruikt voor het vervoer va» gecomprimeerde en vloeibare gassen. De Nederlandsche Acetyleen Veree- niging heeft aan dat laboratorium een onderzoek opgedragen van Carbid op gasgehalte. De Bestuurder zelf van het labora torium, dirigeert terzelvertijd het bureel der uitvinders, bureel dat voor doel heeft aan onbemiddelde uitvinders advies te geven over de waarde van een, door hen gedane uitvinding. NOTA. Zou in België zulk-"labora torium ook niet goed werk verrichten Het overzicht in den Middenstand in den Vreemee, (rubriek V/elke nu regel matig zal verschijnen) zal enze lezers genoeg bewijzen. v;at in ons land rog te doen is voor «i^, Middenstand. Het zal tevens ook. toewijzen dat een Ministerie van den. Middenstand genoeg afdee- lirigetvkan te besturen hebben. Hopen we dat de Kamers van Am bachten en Neringen machtig genoeg zullen worden om tot daar te komen.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1