Ome Arbeid 27 Donderdag Sept. 1928 Tombola der Wereldten toonstellingen van 1950 De archieven van den Daad van Vlaanderen De kwestie der Rijnontruiming Hei wereldcongres van brandstoffen De Belgische vlieger Willy Coppens Rond het Parlement De ontzetlende schouw burgbrand te Madrid CONGO Schrikwekkende statistiek Nationale School van Spoorwegen XXXIVe JAARGANG RUMMER 225 Karlislraat, 9 au 21, Aalst. TsUfoon 114 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel" 't Staat vast, en 't is eone straf, dat da mensoli -in 't zweet zijns aanschijns lijn dagelijkse hen kost moot winnen. Hier dient niet bijgevoegd te worden dat de geestesarbeid zoowel als 't handwerk bier bedoeld wordt, en alhoewel ons volk het hoofdwerk niet schat volgons weerde en last, moet er nochtans aangestipt worden dat het moeilijker is dan alle arbeid waarin en waaraan het lichaam meer deel heeft dan den geest. De straf is immer pijnlijk en daar. om ook is de arbeid tegenstekend en wel thans meer dan ooit, om redowillo dat we dagen van gemak- en genot zucht beleven. Vele mannen dragon al morrend dien last en veie vrouwen zien zelfs op togen den zegen Gods in 't huwe lijk omdat Kinderen zooveel werk medebrengen. Wa blieft Ilebt g'bet van nw leven geweten O gruwel der gruwelen Nu de arbeid of het werk is toch ook eene straf van den bei-m- hertigen God, en brengt veel goeds teweeg. Het luilekkerland dat we zonder te arbeiden zouden bewonen ware voor- zeker een doodsch land. Zoo een streek waar de gebraden kiekens ons in den mond vallen kan of mag niet bestaan,,, daar zou men zich vervelen en dat is sclirikkelijker dan werken... vraagt bet maar aan de nietsdoeners of aan dezen dieniet werken kunnen of niet werken mogen. Laat ons maar belionnen dat leegloopen lastiger is dan worken. Het nietsdoen daarbij brengt kwaad meo. Men weet niet wat doen met zijn tijd en men weet welhaast geen raad meor met zichzelf En dan vol gen misnoegdheid, grillen, lui' men, ziekelijkheid naar goest, li chaam en... ziol. Dan heeft men te voel tijd om te peinzen en zulks deugt nooit; De luiheid is het oor kussen des duivels omdat verveling en tegonstelling zonde baart. Na het ontvangen der HH. Sacramenten en het gebed is de beste duivel verjager het werk. Als men veel en wel werkt dan heeit men geen tijd om naar den duivel te luisteren. Ook een andere vijand, dat is de inbeelding, die geern naar de vleeschachtige dingen, af daalt en door den arbeid in bedwang wordt gehouden. Arbeid adelt, zegt het spreekwoord en doet den mensch naar 't goede overhellen. Vroeger voor den val van Adam, was de mensch Koning! En door zijn werk herwint hij iets van die vroegere heerschappij. Koning mag de landman heeten om den zogen die thans rust en prijkt over zijn velden, dank aan God en aan zijn medewerking. Koning is de kunstenaar om zijn schrijven, dichten, beeldhouwen schilderen, oprichten, enz. Koning is do wetgever, de orde' rust- vredehandhaver die door zijn werk de volkeren en de landen aan plicht doet onderworpen blijven. Koning is de eenvoudige werkman op zijn werk en ook te huis waar hij heerscht en allen beheorscht door zijn arbeid, Ja we kunnen iets met Gods bij stand en hulp, we zijn iets weerd indien we werken. Leegloopers en luiaards zijn van geen tel. En wilt ge licht, troosf en sterkte en genade voor en door uw werk laat ons den raad van St-Pauwels volgen Wat gij ook werkt arbeidt van herte als voor den Heer en niet voor de menschen Die plicht van 't werk door God ons opgelegd, zal ook eens door Hem beloond worden. Zoo wordt het ge ringste werk niet alleen winstgevend voor den tijd, maar groot, heilig, verdienstelijk voorde eeuwigheid. MARC, Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londrcs, E. C 4. H. Ccmas Zonop5,45Zonaf5,37 Volle Maan den 29 Dinsdag had ten stad'huize 1e Brussel de trekking plaats van de tombola der tentoonstelling van Antwerpen en Luik, Het doel hunner afkondiging De Nationale Vereen iging voor de Aan de berichten, die wij reeds gis- Serie 237 893 n 10 fr 200 000 »BeJpca,e, Benhwd 'had Mnsdag avond:volgende nadere inlichtingen bijvoegen. r/VnXn Brussel eene vergadering belegd voor' 'N Serie 144.111 n. 9 50.000 Serie 193:456 n. 9 50 000 Serie 341.944 n. 4 50.000 Serie 469.446 n. 3 50.000 De volgende 20 nummere zijn uitge komen met 10.000 fr. Serie 10.972 n. 6; 24.087 n.6; 71.749 n. 7; 75.891 n. 7; 92.630 n. 3; 104.775 n. 10; 128.809 n. 3; 139.465 n. 1: 148.277 n. 6; 165.135 n. 3; 177.376 n. 3; 208.281 n. 6; 224.282 n. 3; 311.205 n. 4; 357.418 n. 9 425.088 n. 3; 436.486 n. 8 444.360 n. 6 454.282 n. 10; 488.248 n. 6. (N.d.R. Deze cijfers mogen niet als gansc-h offieieel aanzien worden.) Verder zijn er getrokken i 200 loten met 1000 fr. 1000 loten met 500 fr. 1500 loten met 100 fr. De trekking der biljetten-omslagboek jes gaf de volgende resultaten Een lot van 50.000 fr. vier loten van 25.000 fr.vijf loton van lü.OOO fr. en honderd loten van 1000 fr. De lijst der volledige trekking, am-fy telijk uitgegeven, is in alle post- en tele graafkantoren des lands te koop gesteld. Te Londen wordt thans een wereld congres voor brandstoffen gehouden. Er zijn 48 landen vertegenwoordigd •De openingsrede werd gehouden 'door Sir Robert Horne. Hij verklaarde vele praktische gevolgen van dit congres te verwachten, waarop voor de eerste maal nijverheden wapen vertegenwoordigd, die als eikaars tegenstanders beschouwd wordenelectrieitevit, gas, chemische nijveiheid en petroleum. Twee- derden van de aangekondig de ^lezingen handelden over steenkolen en het voornaamste onderwerp van stu die was het ontdekken van doeltreffend ste wijze om alle mogelijke factoren van economische waaide in steenkolen tot ontwikkeling te brengen. Spreker weigerde aan te nemen, dat de groote tijd voor steenkool vooibij en dat zij voter olie zou moeten wij ken. Hij dacht dat een nieuw" tijdvak met een spaarzamer gebruik van steen kool zou beginnen. Het uitstorten van ruwe kolen in fabriekovens en huise lijke haarden was «een tragedie waar men een uitweg moest vinden Uit de verhandelingen op het, oongrpg zou blijken, cte.t meu be moed i gen dén vooruitgang in Engeland en elders had bereikt. Hij vernielde verschillende nieuwe procédés, o.a. het stoken met poeder kolen. de afvaardigden dier Belgische Druk pers, om hen een exemplaar te overhan digen van het door 'haai* uitgegeven lij vig boekdeel, bevattende de archieven teTen mededeelcöen, kunnen wij nog de dingen bijvoegen -en in België om- tQ Onze vatten thans Het 7e en 8e linie, de 4de batterij infanterie en het 4de bataljon mitrail- lenwe, het le lansiers, het 8e regiment van den Raad van laanderen, en. als artillerie en een groep zware artillerie t ware, het geschiedkundig overzicht van het 15e regiment een 'bataljon van uitmakende van de aktivistiseho bewe ging- M. Pirenne, hoogleeraar, sprak voorT af een inleidend woord, in hetwelk hij het doel dezer publicatie in 'het licht Kemponeer, \riens hoofdkvvartieT*A!kcn stelde. Het komt er vooral op aan, zeg- is. de hij, zuiver en objeetdef geschiedkun- Is hot nu waar dat doze troepen naar dig werk te leveren, zohder ©enigerlei Relgie terugkeeren commentaar of politieke beoordeeling. Indien wij goed' ingelicht zijn mag Deze geschiedkundige dokumentengezegd worden dat in de gebeurlijkheid moeten in heel Belgie het- groote doel - - - - - -- - nastrevenvernietiging van de betreu renswaardige en a-nt-i-nationalo verwar- het 4e regi. genie, de sanitaire ©Detache menten en het transport korps. Zij vormen de 4e divisie infanterie, onder bevel van luitenant-generaal De ring, welke er in don lande heerecfy over aktivism en Vlaamschgesrindlhead. Spreker betoogde zeer duidelijk dat de V1 aamschgezindheicï en zelfs, wat men heet, 'het verst reikende flamingap- tism van voor den oorl-og zijn nationaal- Belgisch karafkter behield, terwijl hot aktivism volstrekt niets gemeens heeft mot deze Vlaamschgezfnd'heid, en er zelfs geen uitvloeisel van is. Het akti vism. aldus M. Pirenne is een nieuw produ'kt, dat onder den oorlog in hef leven werd geroepen door Duitsehland. Het boekdeel dokumenten moet en zal zulks bewijzen. En het- zal oen werk van nationale eendracht en verstand houding zijn duidelijk te (bewijzen dat vlaaniscihgezindheid, zelfs tot (het uiter ste, niet kan noch mag verward worden met aktivism. Want, juist dooi* dlio ver warring werd na den oorlog het grootste kwaad berokkend aan de Belgische een heid en aan het vaderland. Het moot met dat misdadig gestook uit zijn. De ze dokumenten zullen er toe bijdragen dat misverstand uit den weg te ruimen. Het zou ons thans te ver leidien, nader over deze dokumenten uit te (weiden. Wij zullen er latter nog op terug komen Een landing -per valscherm van 6.000 meters hoogte Kapitein-vlieger Wdlly Ooppems, luditvaartgeattaetieerdc van Belgie té Parijs en te Londen, een der beste ele menten van de Belgische ludhtva&rt en die een been is afgezet, heeft Maandag in den omtrek van Parijs -weer eens een merkwaardig waagstuk uitgehaald. Hij was als passagier aan tboord van een vliegtuig opgestegen en sprong, voorzien van een valscherm, van op eene hoogte van 6.000 meters uit het toestel. Hij landde zonder het minste incident. Het is de eerste maal in Europa dat ecno neerdaling por valscherm van zulke aan zienlijke hoogte wordt verwezenlijkt. Het wercMrekord van neerdaling per valscherm hoort toe aan de Amerikanen Don 24 Maart laatst sprong luitenant- vlieger Arthur Hamilton uit een vlieg tuig van op eene hoogte van 7,200 mé-' ters. Den 8 April deed hij nog meer er, tprong uit. op een hoogte van 8136 me ters. Kapitein Stevens, eveneens van de Amerikaansehe luchtvaart sprong den 15 Juni 1922 uit een vliegtuig op eene hoogte van 7.500 meters; hij werd in een onweder gegrepen en ontsnapte tel nauwemood aan den dood. Hij landde na dertig minuten op 40 kilometers af stand van rijn vertrekpunt. Luitenant Alej ran de Canadeesdlie luchtvaart daalde den 30 December 1925 van 6000 meters in 17 minuten op 10 kilometers van zijn vertrekpunt. Het Europeesch rekord hoorde too aan een Duitsch vlieger, die tijdens een moeting op Tempelhof van 4.200 meters boog uitsprong en bij d'e landing ver scheidene tanden word gebroken. De socialistische groep van den Se naat besprak gisteren dc clagordo dior vergadering. £ij beepank de militaire kwestie en besloot geene obstructie meer te maken. Men denkt dat de (bespreking den 16 October zal kunnon aanvangen. In de bespreking over do kwestie dei' leening van 300 millioen door d'e Maat schappij der goedkoope woningen zullen zij het woord niet voeren om dte zaak zooveel mogelijk te bespoedigen. De militaire weiten in den Senaat. De commissie der parlementaire werkzaamheden uit 'den Senaat heeft, bij overeenkomst der drie partijen, be sloten dat, die bespreking der militaire wetten zal aanvangen op 16 October. van een internationaal akkoord, dc Bei ffische regeering reeds maatregelen ge troffen heeft voor de kazerneering dezer troepen. Het 8e linie zou in garnizoen gaa-n te Brussel, het 7c linie en het artillerio te Mechelen, liet bataljon mitrailleurs te Hasselt-, de genie te Namen en de lansiers te .Spa en te Luik.. Van een anderen kant zullen de geal- iieerde en geassocieerde mogendheden, wensehend alle waarboigon te behou den tegen een niet uitgeldkten aanval, het in praktijk houden van zekere maatregelen oiselieii, die het voorloop ig blijven van geallieerde stoijdkraoliten noodzakelijk zouden maken. Wij meenen dat in dit geval, de Bel gische medewerking zou voortduren, alhoewel slechts in eene geringe houding (Heel waarschijnlijk het regiment Inn- ciere wier kazerne in Spa nog niet in orde is. N.d.R.) Men weet dat de Rijnkind bezetting begonnen is in 1920dat krachtens het verdrag van Versailles, de eel's te zone werd ontruimd in 1925; en .lab zonder de eventueel nu te sluiten overeenkomst de tweee zone in 1930 zou ontruimd worden en de laatste in 1935. V Vertrek van de «Thysvilleyt Dinsdag, ten 11 ure, voormiddag, is de Belgische stoomboot Thyövillé kap. Iledremans, van de C.B.M., van Antwerpen naair Conga afgevaren. Aan board' bevonden zich 104 passa giers in le klas en 128 in 2de klas. On der de passagiers had men de eerw. pa pore Delboudt en Geeraorts, van de Mis sies detr Witte Patere; .de earw. patere Meeus, Storms en Leclercq van de mis sies der Abdij van 6t. Andrias; de eerw. broeders Lambrecihta en Slootmaekore, van de Broeders der Christelijke Scho ten de eeuw. broeders Lambotte, Ma- thieu en A. Van Asbroeck aan het mi nisterie van koloniën gehecht. De eerwaarde pater R. Oarpentier zal inschepen voor de missies der Paters Je- zuiten te Teneriffe. Vierder waren nog tal- va.n hoogge plaatste personen aan fbooid. Aan de vertrekplaats was veel voik vereameld,vrienden en 'kennissen die de passagiers goedic reis en gelukkig weder zien kwamen toewenschon. De lading van de «Thysville» be stond uit 4416 ton. Aan dek waren 3 sleepibootem voor de «Sooulé» bestemd. On dei* de lading nog 46 ton spoorweg stukken voor den «ühemin de Fer du Congo». De Belgische stoomboot «Stanleyvil le» van dc O.B.M.O. vertrekt van Ant werpen op Donderdag 27dezer, ten 12 ure 's middags. De stoomboot is na het vertrek van de «Thysville» aan de Jor- daonskaai kome^ aanleggen,, Nog vrceselijke bijzonderheden Van de 75 teruggevonden lijken werden er tot nu toe sleehls 50 vereen zelvigd. Men weet nog niet of cr tnaaehen de slachtoffers vreemdelingen zijn. Al d'e personen die de rouwkapel, waar de dooden neergelegd zijn, bezoch ten, verklaren dat bet moeilijk zoo niet onmogelijk zou ziin een verschrikkelij ker en i ndnikwekïken dei- schouwspel te zien. Men is zonider nieuws van een poli- ti ©brigadier die met acht leden zijner familie in een loge plaats genomen had. Bij de meeste lijken zijn de ledema ten, do romp en de 'hals zoodanig mis vormd, dat men zich eenigzms reken schap kan geven van de gewelddadig heden die zij ondergaan hebben en van die schrikkelijke tooneelen die den dood der slachtoffers voorafgingen. Van ver scheidene lijken was het vleesch letter lijk verscheurd door het vertrappen der honderden vluchtenden. Andere wer den totaal verkoold aangetroffen. Tusschen de duizend en één bijzon derheden die over de ramp meegedeeld worden, komt het vreeselijk geval vch van een grootmoeder die de vertooning bijwoonde met hare twee kleinkinderen zee en vier jaar o-ud, benevens een groep je andere kinderen. Zij sleept die kin deren met de hand naar don uitgang, midden 'd'e algemeene verwaring en pa nrek. Eerst wan neen' zij buiten" (geraa kt is stelt, zij tot 'hare ontzetting vast dat de twee kleinen, die zij bij de hand hod, niet de hare waren Een moeder die een harer kindieren meende te herkennen in een der lijken, vond bij haar thuiskomst, het kind dat zij reeds beweende, gaaf en gezond te rug. De pompiers vonden in den loop der reddingswerken een meisje dat bij het uitbreken vn.n den brand in eon W.O. gevlucht was en dht er heel don nacht had doorgebracht, half dood van schrik. Lichamelijk letsel had zij niet beko men. Een lid van het orkest gelukte c-r in, door liet opeongeperste publiek heen. den uitgang te bereiken, zonder zijn instrument, té verlaten (een zilveren blaasinstrumepQ dat deerlijk gehayond, bijna platgedrukt uit het gedrang voorschijn kwam. Een gekwetste weid in een taxi ge bracht, men moest hem de armen om hoog houdien opdat hij niet meer het weinig bloed dat hem nog overbleef* verliezen zouwant 'hem werden bcido handen afgerukt In de hulpposten en het doodenhuis,... Hartverscheurend1© tafereelen haddon ophoudend plaats in de 'hulpposten waar honderden personen angstig naar nieuws kwamen vragen van Ihun ver miste familieleden. In liet doodenihuis waar 34 lijken ver eenzelvigd weiden, was het een schouw spel van de diepste tragiek. Een jonge man herkende er tusschen de dooden zijne vrouw e>n twee andere leden zijner familie. Hoe Kaning Alfonso de ramp vernam Uit Londen wordt nader gemeld, dat de koning van Spanje, toen hij in' do E-ngelsohe hoofdstad uit Schotland aan kwam, aan de static opgewacht werd door den Spaansehen gezant-, die hem op de hoogte stelde van dc ramp. De koning gaf den gezant opdracht de Spaansche regeenng telefonisch te verzoeten bij Jj fa mi'iel eden der slachtoffers zijn deelneming te betui gen. Koning Alfonso, die als hij te Lan den vertoeft, steeds gewoon is een thea ter te bezoeken, heeft van dit voornemen afgezien. Hij heeft, een II. Mis doen eelebreeren voor de zielerust der slacht offers, welke mis 'hij bijwoonde. De Ujhpleehtigheden hadden Dinsdag plaats. Dinsdag morgend om 10 ure, hadden de lijkpleohtighedcn plaats van do slachtoffers die herkend' zijn. Gdheel de reg-eering woonde de lijkpledhtighedon bij. Belgisch rouwbeklag De heer Jaspar, eerste minister, dio het ambt, van minister van buitenland- sdhe zaken waarneemt, hoeft aan don gezant van Belgie te Mad-rid, het vol gende telegram gestuurd De verschrikkelijke ramp van den schouwburg der Novedades heeft in Belgie groote ontroering teweeggebracht Wees de folk van dc smartelijke sympa- tfiie van het Belgisch gou\emement en biedt onze oprechte deelnoming aan. Onder de cinemas en schouwburg branden, sedert 20 jaar overkomen, schijnt deze van Madrid, een der ver schrikkelijkste te zijn. De meeste doodende branden zijn ge heet Juni 1919, brand in een cinema te Mavaquez, Puerte-Rico, 150 doodén; Juni 1923, brand in de opera van Petro- grade, 70 slachtoffers; September 1926, brand irt den cinema van Drumcolo- fher. in Ierland, 50 doolbnJanuari 1927, de schouwburg Laurier, te Mon treal. 77 dooden en in April van het zelfde jaar, een cinema te Kanazawq, Japan, 40 toeschouwerds levenld Arer- brand. Februari 1928 in Italië, oen cinema te Trévise in brand, waai- 35 vrouwen en kinderen den dood vonden. En thans de verschrikkelijke ramp van Madrid, die al de vorige nog schijnt te overtreffen. Op 2o September werd de Nationale School van Spoorwegen geopend. Dezo ontstond op aanstichting van de tech nische spoorwegambtenaren en wordt beschermd door de Federatie van Belgi sche konstnikteurs, door den Berosps- bond van aannemers van openbare wer ken en door verscheidene andere leiden de lichamen uit nijveiheid en adminis tratie. Alhoewel in 1916 «'gesloten» dootc den bezetter, werkte die school niette min voort gedurende don ganschen oorlog. Haar doel is aan de leerlingen idle bijzondere kennis te verstrekken ver- eischt door 1. de exploitatie van spoorweg eii buurtspoorweg aan al de beambten zon-», der onderscheid die in technische diens ten werkzaam zijn; 2. de nijverheid, aan al de stielman nen werkzaam in de fabrieken van vast en rollend spoonvegmateriaal 3. de stielmannen- en mekaniekweir- kers voor automotoren. 4. ondernemingen van openbare wer ken en door openbare besturen, mees terknechten, operateurs, opzichters, kon^ d\i]rte\ir?, enz^

De Volksstem | 1928 | | pagina 1