CEDIPÖES'KÖNING Vrijdag Sept. 1928 Hervorming van van den almanak Genoeg olie voor 5000 jaar In het Aartsbisschoppelijk paleis te Mechelen Amnestie Het vredelievend Duitschland Sluitingsvergadering van den Volkenbond Tewaterlating van den stoomboot t LeopoldviUe De ontzettende schouw- burgbrand te Madrid De opvolger van Galles Oudheidskundige ontdek kingen te De Panne Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXIVe JAARGANG NUiBHIER 228 DasjtolaÖ. 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt H. Werceslas JZonop5,47Zon af 5,36 Volle Maan den 29 Publiciteit bulten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 to Brussel i Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. Eoa Op 21° Oktober a. s. opent onze Kon. Red. «DB C AT IIA RIN ISTE N bet tooneeltornooi, om den Provin cialen Beker. Die inzet is heel belang rijk voor de letterkundige- en tooneel wereld, gezien «De Catharinisten» het aandurven oen Grieksclie tragedie ten tooneele te brengen OGDIPOES- KONING, van Sofokles, bewerkt in 1 bedrijf door Cocteau en Antoon Van de Velde. Ten goeden verstande van bet werk zelf, ten balioeve der heel talrijke toe hoorders, welke die vertooning zullen bijwonen, dit valt buiten twijfel, vinden wij bet raadzaam, in dit arti kel, enkele beschouwingen te geven over de Griekscbe tragedie. Zeker was geen enkel volk, boven do Atbeniërs, moer begaafd om de teedere genoegens, door het schouw spel geleverd, te genieten. Al de giften van ziel en van geest maakten ben voor dit genot tastbaar. Zij ba- minden bet edel schoone, onder welken vorm het zich ook voordeed. Zij bad- den ook een zóo klaren kijk op de kunst, dat zij zich, in de eerste tijden zonder schroom als rechters van liet dramatisch tornooi opdrongen. De zedelijke neigingen van da toe hoorders waren een andere oorzaak van bijval en voorspoed voor de Griekscbe tragedie. Daarbij deze dra ma's schonken nog do vreesi bevestiging van tw6e geloofspunten, die, langen tijd, don grond van het Griekscbe geloof vormden de jaloerscliheid der goden en bet noodlot. Hot was een ingekankerd gevoel, in de samenleving der Hellenen, en welke, tot in de 5" eeuw, nog gansch zijn kracht behield, dat de godheid voor haar alleen de macht en het hoogste geluk wilde bewaren. Het dogma der fataliteit was niet min, en van ouds reeds, diep gean kerd in de Griekscbe verbeelding. Van af den tijd van Homeros, was het algemeen gevoelen dat oon zekore geheimzinnige macht, vooraf, den levensloop der menschen had gere geld, en dat de goden zelf niets tegen over haar vermochten; Getuige on der andere bewijzen deze erbar melijke geschiedenis der familie van (Edipoes (of der Labdaciden), En on danks alles kon niemand zich aan zijn noodlot ontrekken. CEdipoes vlucht uit Coiïnthie om niet in de grlegheid te wezen een manslag te begaan op koning Polybos, dien hjj gelooft zijn vader te wezen, en het is deze voor zorg zelve, die hem ten verderve brengt, want, tijdens zijn vrijwillige vlncht, ontmoet hij jnist zijn waren vader Laïus, dien bij niet kant, en doodt hem. Er. hjj voleindt bet gru welijk orakel te vervullen, door de middelen zelf waarvan bij gebruik maakt om bet te ontvluchten. (OSdi- poes huwt zijn eigen moeder, bui ten wete dat Jocasta zijn moeder is die hem vier kinderen schenkt. Wanneer dan alles in hem klaarheid wordt, doorpriemt de onvrijwillige vadermoorder, zich de oogen en dwaalt de wereld rond.,.) De poëten vonden, ia de nationale legenden, voorheelden, even talrijk als schrikwekkend, van deze fatale macht, welke de stervolingon ver plichtte te wezen wat zij wilde dat zij waren, die hen in de misdaad of in het ongeluk stortte. Ovorveel hulp middelen vonden de schrijvers in de ze aandoenlijke tradities, om hei hart le winnen van een auditorium en niet hetwelk do auteurs zich vooraf reeds gevoelden in gemoenschap van ge loof, van gedachtes en van gevoelen. Deze jaloerscliheid der goden, dit noodlot, waarvan booger sprake, vervullen de werken van drie grooto mannen, Escliyles, Sofoklos en Euri pides, de wondere vertegenwoordi gers der Griekscbe tragedie. Maar elk hunner beschouwde die jaloerscli heid, dit noodlot op een hun persoon lijke wijs zij vermochten aldus de' zelfde onderwerpen te behandelen zonder den eenen of den anderen te herhalen de diversiteit in de inter pretatie, overeenkomstig aan de di versiteit der vernuften, vrijwaarden hun drama's van een ergerlijke gelij kenis, en het, noch hun tijdgeaooten noch het nakomeliugschap toe, van plagiaat te gewagen. Bij Eschylos zijn de karakters en kel zooals de omstandigheden willen dat zij wezen, terwijt, bij Sofokles liet de ontwikkeling der karakters is, die schijnt de gebourtenissen voor te I rongen. Escbylcs vertoont de oude legen den, in hun sombere geheelheid hij Sofokles, zijn de pursonages noch volledig onschuldig, noch gansch schuldig. Nemen wij (Edipoes tot voorbeeld ((Edipoes-Koning). Deze man heeft zekerlijk niets gedaan om, over zich, het wreed lot te helpen, waartoe een onwrikbare wet hem heeft veroordeeld maar hij zondigt door hoogmoed, hij vertoont zich on bezonnen, hij hoont een geeerbiedig- den waarzegger, den ouden Teires- sias Jokaste, van haar kant, heeft lichtvaardig de orakels bespot. De twee personages zijn dus half schul dig eu hun ciudlot stoort dus min pijnlijk ons rechtvaardig inslikt. Escliyles, dichter bij den oorsprong der tragedie, laat liet koor een be langrijke plaats innemen, soms de bijzonderste. Sofokles, geleid door de nieuwe gedachte, welke bij zich vormde van liet drama, tot het at schilderen der bewegingen, der ge- moedsgistingon, die zich, in de zielen zijner helden opvolgen, moest aan de zangen van bet orkest oon bescheiden deel schenken. Met hem, werden de koorzangen als de schreeuw der oper bare moeuing, 011 de uitdrukking der verschillende emoties welke de toe schouwer, doorheen de wisselvallig heden der verwikkeling gevoelt voortaan is zijn rol afhankelijk etn zedelijk. Door een beslissende evolu tie, is liet belang overgegaan van het geestdriftig lied (dithyrambe) tot de dialoog, der koorzangers op de ac teurs, wier getal voortaan dikwijls tot 3 klimt. Da wara tragedie, in den modernen zin van het woord, is vast gesteld, en, van af haar begin, heeft de hoogste volmaaktheid bereikt, Er Wordt oens te meer van de hervorming van den almanak. Talrijke ontwerpen werden reeds voor gebracht. De Nationale Afcademie van Wetenschappen stelt voor het jaar te verdoelen in 13 maanden van 28 dagen. De 365e dag zou een dag zijn zonder datum, evenals de 366e dag der schrik keljaren. De dertiende maand zou sa mengesteld zijn uit de 13 laatste dagen van Juni en de 1'5 eerste dagen van Juli. Op liet wereldoongres voor bran-abtof- fen heeft prof. Egloff uit Chicago giste ren middag gezegd, dat de wees voor een tekort aan olio en benzine volko men ongegrond was. Uit zijn speciale berekeningen, die hij nader aantoonde, was hem geble ken, dat de wereld voor nog ten minste 3600 jaar oliehoudende terreinen be vatte. Naast die 2 millioen acres, die b.v. in dc VereenigdieiStaten in uitbating waren, bestond er nog een oppervlakte van 1.100.000 acres oliehoudend ter rein dat dooi- gebrek aan kapitaal of slechte verbindingen nog niet uitge baat kon worden. Dc olierijkdom in Porzië. Venezuela on andere landen was zoodanig, dat er 100 maal meer voortgebracht kor. wor den als de nood er toe drong. Internatioyude vergadering van Sociale Studies 'Zooals 't geweten is, stichtte wijlen Z. Em. Kardinaal Merci er eene vercee- niging ran sociologen hoogleeraais, groot-n ij verhei ctéhoof deningenieurs, enz. van alle landen, dio telken jare te Mechelen zouden vergaderen met het doel de hecUendaagsöhe sociale proble ms's te bestudeeren, Als uitslag der eer ste (bijeenkomsten werd verleden jaar hot weak «I/Essai du Code Social» uit gegeven. dat in de bevoegde middens een diepen indruk maakte. Onder voorzitterschap van 'Z. Em. Kardinaal Van Rooy werd gisteren Woensdag in de troonzaal van het Aartsbisschoppelijk Paleis de j aarlij k- sche vergadering gehouden, waarop af gevaardigden uit Belgie, Frankrijk. Engeland, Spanje en Holland tegen woordig warenAndere landen zooals Oostenrijk. Italië, Zwitserland, enz., hadden zich 'doen verontschuldigen De belangrijke besprekingen tusecben deze vooraanstaande geleerden uit de dhrislene sociale beweging worden he den Donderdag voortgezet. Vergadering der kommissie De bijzondere Kamerkommissie, ge last met het onderzoek van het vraag stuk der amnestie heeft Woensdag eene vergadering gehouden ondier voorzitter schap van M. Tiblbaut, voorzitter der Kamer. Waren aanwezig, MM. Vande Vyvere, Renikin, Van Dievoet, Jan Van de Eynde, Buyl, Pieroo. Destrée, Huys- mans, Merlot, Souplit, Van Cauwelaeni en Van Isa oker. De bespreking heeft bijna drie uren geduurd. Ofschoon zij tamelijk vinnig en gespannen was, bleef de toon toch hoffelijk. Na die vergadering drukten verscheidene leden de hoop uit op oene .v'erstandhoudingM,M. J. Van den Eynde en Van Dievoet zijn aangeduid als verslaggevers en zullen wellicht reeds binnen veertien- -dagen verslag uit brengen. De volgende officieele meedeoling weid afgekondigd «De kommissie verklaart zich gunstig aan het amendement Vande Vyvere en wenscht de uitbreiding van genademaatregelen tot al de veroordee- lingen. De (kommissie zal (binnen veer tien dagen opnieuw vergaderen. Do genademaatregelcn, welke zullen verleend worden, hebben niets gemeens met de politieke eerherstelling; zij zul len ook niet verleend worden aan bij zonder hatelijke gevallen, zooals ver klikkingen. Gereed voor den strijd Bij afloop der groote krijgsoefenin gen van het Duitsehe leger, lieeft gene raal Groener, minister van de Reichs- wehr, voor de officieren die te Goerlitz samen gekomen waren, eene grooto re devoering gehouden. De minister zegde onder meer «Beweren dat het Duitsch leger bet meest moderne leger ie ter wareld, is slechts een middel om de politieke in zichten te verdunken van de gewezen tegenstrevers van Duitedhland, die, zij, niet- willen ontwapenen Het is eene voreisdhto dat Diurtech- land de gelijkheid van rechten bekome voor wat aangaat de ontwapening. Het is ook eene vereasdhte dat wij ons op de hoogte houden van al de nieuwe uitvin dingen welke gedaan woitdbn in (het domein van de bewapeningen .en in al les wat betrek heeft op de middelen tot oorlogsvoering Als men nu ook, bij ondervinding, weet dat Duitschland al de middelen van de scheikunde weet te benuttigen' vootr oorlogsgebruik, dan zal men niet meer mogen twijfelen aan de vredelie vende bedoelingen van het Reich. De 9e Volkenbondsvergadering sloot gisteren ten kwart voor twee ure. M. Zahle sprak de sluitingsredfe uk. Hij drukte er op dat de 9e vergadering de talrijkste was en dat zij eene taak volbracht die al de landen aanbelangdie. De voorzitter merkte op dat men in den loop van het algemeen debat vraag stukken besprak die men destijds niet op internationale (bijeenkomsten dierrf aanraken. Is zulks geen groote waarborg van vrede on een bewijs dat men alge meen verlangt de oorzaken van geschil len to doen verdwijnen. (Nsog zijn er meeningverachillenMaar een groote overeenkomst heersdht voor wat aan gaat de groote vraagstukken van weder- zijdsohe hulpverlooning en de vreedza me regeling der internationale geschil len, waarvan de studie reeds zoo vrucht- afwerpend was. M. Zahle drukte zijne tevredenheid uit over 'het dooi- de eerste oommissie volbracht work die aan de ontwerpen van liet veiligheidsoomiteifc nieuwe en praktische vormen gaf. Van dag tot dag worden de interna tionale betrekkingen beter. De voorzitter bracht hulde aan den Volkenbond zonder dewelke de staten- leidero verantwoordelijk voor het. lot der volkeren, niet in voeling zouden komen. Te vaak in het verlecöen sprak men van volkeren die hunne twisten wilden vergeten, maar die tot go ene praktische resultaten kwamen. Thans spreekt men wijselijk en het gebouw dat nu opgetrokken wordt, zal de wolken te boven gaan die do wereld van af li aren oorsprong gefolterd heb ben. Die aanspraak werd langdurig toege juicht. Door hare aansluiting bij de iWauhM- ge groep Leuven biedt" de ÖEJMTSCH5 BARK VOOR HARDEL EN R3JVERHEID 14 Keizerlijks Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan cie haar toevertrouwde gelden. Alle inlichtingen worden er mei) rle meeste bereidwilligheid kosteloos ver-. 6lrekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons op 3 maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde terugbetaal baar op aanvraag. 154 Woensdag namiddag werd te Hobo- ken de nieuwe paketboot «Lcopoldville» (bestemd voor de lijn Belgie-Congo van stapel gelaten in aanwezigheid van tal rijke overheden/ De omtrek en do straten dio naar de scheepstimmerwerf leiden zijn iberiagdL Ten 2 ure komen prins Leopold en prinses Astrid toe per auto en stappen uit nevens hei schip, dat weldra op die Schelde zal drijven. De prinsen, die vergezeld zijn door majoor Raquez en Mad. Lalaing, worden ontvangen door MM. Leon Greiner, Lebceuf. Digneiffe, J. Jadot. Mej. Greiner overhandigd aan de prinses een prachtige ruiker orebi- dees. Terwijl de hertog en de hertogin van Braband, samen met de andere overhe den, een bezoek brengen aan de werf, zijn dC arbeiders nog druk bezig met- het wegruimen van stutten en pijlers, waarop de groote romp rust van 'liet vaartuig, op idè plaats zelf waar het ge bouwd werd. De overheden nemen vervolgens plaats op het verfroog, dat is opgetim merd voor 'het schoone schip. Óp dit verhoog (bemerkt men benevens de prinsen MM. Lippens, vertegenwoor diger der regeering Holvoet goever- neur der provincie Antwerpen; kom- mandant Good beheerder Moulard v; hoofdingenieur Smal, vertegenwoordi ger van het beheer ran Zeewezen; Lied- big de Balzac, kabinetsoverete van hel ministerie van kolonies en vertegen- wdorcbgeT van M. Jaspafr; een aantal vooraanstaande personen uit de han dels-, financao en koloniale wereld, enz. Het is ongeveer (half drie wanneer een signaal wordt gegeven, beteeken end dat alles klaar is. Prinses Astrid neemt het. gepolijst 'bijltje dat haar in een schrijn wordt aangeboden en hakt met een korten zwaai het touw over waar mede dc steamer neg op 'het droge wordt gehouden. Het ontzagwekkend gevaar te beweeg zich dadelijk, maai' dan o]> eens begint het te glijden, de beweging versnelt, de «Leopoldville» verlaat de werf om majestatiscsh op de Schei-die te gaan drijven. Het schouwspel was groolsch. Het volk juicht, en de arbei ders, die zich aan boord van het schip bevindenantwoorden Terwijl het schip in de Scheldle wordt geankerd, worden rververschingen aan geboden, Prinses Astrid ontvangt een schilderij, waarop het sdhip is afgebeeld Ton 3 ure stappen de prinsen onder uitbundig gejuich in 'hun auto, die hen naar Brussel zal voorbrengen., Voortzetting van het bergingswerk Reeds 110 lijken geborgen (Volgens de laatste berichten uit Ma drid zijn thans 110 lijken gelborgon. Daar men echter de bovenste verdieping van den schouwburg nog niet heouj kunnen bereiken is het te vreezen. dat het aantal slachtoffers nog merkelijk; grooter is. Gebleken is, dat dc brand die op hot tooneel was uitgebroken, reeds zoo goed als gebluseht was, toen een paniek in de zaal ontstond. De pompiers sloegen nu eveneens op de vlucht, waardoor het vuur weder opvlamde. De vloer ligt meer dan 2 meter hoog met allerhande verkoolde voorwerpen, waaronder mogelijk nog vele slacht of fers liggen. Het. stuk dat opgevoerd werd toen de brand uitbrak is «Paoa la Morena», Nog de begrafenis der slachtoffers De begrafenis dor slachtoffers had een buitengewone volksmassa te been gebracht. In een vergadering, Maandag avond gehouden, luidden de werklieden beslist, in massa den lijkdienst bij te wo nen. Dinsdag voormiddag, om 11 ure. zet te de lijkstoet zich in (beweging, vooraf gegaan door die politie te paard. De rouw werd geleid dooi- generaal Primo de Rivera. Aan liet 'hoofd van den stoet reden wagens, die de lijken van vier kindloren vervoerden, gevolgd van rijf andere wagens, inhoudende vijftien lijken van volwassen personen. Achter de lijken stapten de familie leden^ der slachtoffers, de ministers on burgerlijke overheden, mot aan hun hoofd .de vertegenwoordiger van den ko ning. Dc andere herkende lijken varen door hun familie opgeeisdlit. De begrafenis had plaais op de ste delijke begraafplaats op kosten der stad. Ten toeken van rouw waren Dinsdag avond te Madrid alle schouwburg en ci nema-voorstellingen geschorst. m OOK ZIJN NAVOLGER De Senaat en de Kamer van Mexiko hebben Dinsdag avond bij eenparigheid dier 277 stemmen, M. Emilio Portos Gif minister van Binnenlandhdhe Zaken, verkozen tot voorloopig President der Republiek tot 5 Februari 1930. Zij hebben de volkstemming voor het Prcsid'entechap vastgesteld op den derden Zondag van November 1929. Naar men weet heeft Emilio Portea Gil onlangs verklaard dat hij dc gods dienstvervolging zal voortzetten. Merlnvaardige voorwerpen De Koninklijke Museums van het Jubelpark te Brussel zijn verrijkt go- worden met een nieuwe en kostbarp oudheidkundige documentatie in ver band met onze voorouders uit het ijze ren tijdperk, 't is te zeggen van oves 3000 jaar. Het gaat, buiten de merkwaardige ontdekkingen van 1927, om een vondöfc in de groote duinen van De Panne van een fabriek van grof pottemverk, met de hand gemaakt, met of zonder Versiering, kenschetsende modellen van dien tijd en die innig waren vermengd met overblijfsels van (Belgisdh-Rw- meinsch ceramieivverk, met ijzeren na gels, enz., welke niet werden aangetrof fen in de woonsten van het zuiver ijae- ren tijdperk. Men heeft eikend dat die primitieve volken voortgingen met hun jpofcwerk te vervaardigen ten minste gedurende die twee eerste eeuwen onzer tijdrekening doch dat zij terzelfdertójd Belgisch-Ro- meinsdh potwerk en andere voorwerpen kochten zooals nagels, waarmode zij houten hutten optimmerdon welke hun-» ne kleihutton der vorige eeuwen vendu-» gen. Door dio opzoekingen voort te zotten! zal het mogelijk wordlon niet alleen dg geschiedenis van die volken uit het ijzeren tijdperk samen te stelen, doch ook de langzame en trapsgewijze ver- romeinsdhing na tc gaan welke zc on dergingen tot. op het oogenblik dat dq Romeinscihe beschaving gehGcl do ze den en gewoonten deed verdwijnen vanfc dio bevolking, welke zoolang de grootqj duinen van De Panne bewoonde.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1