5 Naar 't Oomfflanisme Vrijdag Oct. 1928 Ministerraad CONGO De tAutogire» van.de la Cierva te Brussel De leiding der Jcugdorgan isatie Galles aan 't werk In den dierentuin te Antwerpen Gruwelijk bloedbad in een Stovaaksch dorp Een erge bergsforting in Zwitserland Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. —Telefoon HA XXXIVe JAARGANG NUMMER 231 Pastolad. 20 Centiemen Uitgerer J.-Vaa Nuffel-De Gendt Pobllciteit belten het Arrondissement AALST Agentschap Mavas, Adolf IHaxlaar.; 13 te Brussel Rue de Ricbelieu, Partis Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. H. Placidus Zonop5,57Zon a(5,2l Laatste kwart, den 6 G'hebt ioo van die mensclien die in niets verschieten, smoorrijk zijn, alles zijn gang laten gaan, slechte voor beelden geven met gelieele lioopen en daar verwonderd op zien en staan (e kijken omdat de bloedrooden of de communisten, anarchisten, nihilisten, dinamytards, en anderen brol aan groeien of beter gezegd uitgroeien uit de ouden rooden die eens uitgebroeid werden door do donkerblauwer!. Da's nu effenaf waarheid, zou Drieske Nijpers hakkelen. Nu om weer te keeren tot ons on derwerp, zal ik u verhalen dat zoo een schoone Madam van die klasse volk te Parijs bij haren pastoor of parochiepape kwam om haren nood te klagen, In onzen Belgiek vindt men er zoo ook en maar ai te vele, bijzonderlijk in onze grooto steden. En 't mensch was opgewonden, effenaf koleirig op de communisten. Z' had de gazetto en de laatste nieuwstijdingen gelezen en 't was er op Wat beteekent dat twee villas geplunderd. Een ge- maskerdo bandiet da vrouw van eon consuul, (vrienden van haar) wakkergeschud on dan een revol- e ver onder haren neus gestoken en voor SuO.OOO frs kleinooden doen i afgeven... Verleden» week kwam eene brave familie terug van den buiten binst den nacht per auto en haperde in een ijzerdraad die dwars d over de baan was gespannen. De vader en de twee docl'terkens wer- den liet voorhoofd opengereten en aan de keel gekwetst en de bandie- ten die achter het struikgewas ver- scholen zaten hebben daarna wal revolverschoten gelost en de baan a gepoetst. en zoo vertelde zij en daarom was ze danig triestig. Want, voegde zij er bij, men houdt niet op van moorden!.. Dan zal het ook eens mijue beurt worden... Zoo is 't 1... antwoordde de pastoor, Maar ge zegt dat zoo rustig Ik kan immers verworgd, doodge- geschoten of bestolen worden... Inderdaad Alla 't is schrikkelijk En toch zoo logisch Maar dat zijn nu ne keer grooto woorden en leelijko dingen. Toch niet, beste Madam, 't zijn uitdrukkingen die liet hedendaagsch loven weergeven. Al die misdaden wier getai iederen dag aangroeit, dat is de vorvloekte inoogsting die ver meerdert.. en wiens zaaitijd te zoeken is reeds sedert vijftig jaren achteruit eu welke men nog immer aan 't zaaien is.., Ik heb nochtans niets gezaaid 1 Verschooning, Madam.. Zult ge u niet kwaad maken als ik u rechtuit mijn gedacht zeg..? Zeg maar op Hewel dan zal ik maar luidop aan 't denken vallen en u verkondigen eerst en vooral dat ge overal het slecht voorbeeld rondstrooit. Ik? Maar zeker Gij, met naar do Mis niet te gaan., uwen Pascben niet te houden., geabonneerd te zijn aan slechte dagbladen, welke ook al door uwe bezoekers en onderdanen gele zen worden. Nu dat gaat me alleen aan, 't is eene persoonlijke zaak., 't Is eene zaak tusscben mij en God, indien hij bestaat.. Halt Madam, geen enkele zaak is strict genomen persoonlijk, want wij allen maken ee» deel uit van den grooten maatschappelijhen en socialen al. Wij zijn afhankelijk de eenen van do anderen en dus malkaar verplich tend. Indien gij niet geiooft in God, aan 't eeuwig leven, waarom wilt ge dan aatuw onderdanen zulks geloovon, Mijn knechten en meiden? die gelooven wat zo willen En indien ze uw voorbeeld na volgen, zuüor. ze in ol aan nietsken gelooven Hewel Dan zullen ze zich afvragen Waarom is onze Madam rijk., en wij arm Waarom zijn wij de dienaars en niet de meesters Dat zijn nu vragen 1 Ja en gewichtige nog! Men stelt ze overal die vragen in geheel 't land. t Is wat men noemt het socialismus.. het communismus.. liet bolchevismus. Nu als alles en bijzonderlijk liet jeug dig geslacht in de scholen zonder God zal verwereldlijkt zijn., houdt u dan maar gereed Ik versta dat allemaal niet te lest. Ziehier .ik log uit en 't is zoo klaar als pompwater. Volg mij In dien ef geen God bestaat, indien er geen eeuwig leven bestaat., zijn goed en 't kwaad maar woorden in do lucht en slechts goed oin de oanooze- laars to paaien. De avorechtsche slim- merikken zullen zooveel mogelijk ge nieten. Nu om te genieten in de wereld moet ge geld hebben. En als men er geen bezit dan steelt men er en dan komt men er halen bij U, beste Madam., en indien ge niet af schiet werken ze met nen revolver 1 Madam, zweeg en preutelde: Da's uw gedacht Niet alleenlijk mijn gedacht maar da's de logika van alle eeuwen. Want God alleen bezit de woorden des levens.. Hij is de hoeksteen. Dus tot Hem woerkeeron ol de wet van 't Communismus volgeu en onder - houden. Madam zweeg en kwam tot inkeer. Marc. W* De overstroomingen in 't Nieuwpoortsche Woensdag namifrtldag werd in jhsL-Bii- nisberie van kolonies, onder het voor zitterschap van M. Jaspar, een minister raad gehouden. Er waren maar zee mi nisters aanwezig. De raad ging onmiddellijk over tot het onderzoek van den toestand, in het Nieuwpoortsehe verwekt door de ramp spoedige overstroomingen. M. Baels de belanghebbende minister van openlbare wenken, was afwezig. De ministers (heb ben kennis genomen van de verschil lende verslagen, welke over die ramp zijn toegekomen. Uit cleze Het bud jet van 1929 M. Houtart, minister van financier heeft daarna den raad op de hoogte ge steld van den finanoieelen toestand en van de 'begrooting van 1929. De toe stand is zeer gunstig. Het gewoon bud- jet vermeldit een nieer-inkomen van bijna een miljard. I>e vooruitzichten van den minister zijn verre overtroffen geworden. De douanen en aocijnsdiens- ten leveren 180 miljoen meer op, dan voorzien was; en (het enregistroment overtreft met 670 miljoen de vooruit zichten. Dat maakt ivedis 850 miljoen. Het buitengewoon budjet. zal zeer zwaai* zijn, doch het financieel even wicht zal volledig behouden blijven, zoodat onze f'inaiicieele toestand! oi' heel goed voor staat. De regie van telefoon en telegraaf Vervolgens werd een laatste onder zoek gewijd aan het wetsvoo-.-stel tot de regie van onze telefoon- en lelegraafbe- lieeren. Dit wetsvoorstel zal de bij her opening van het Parlement ingediend •worden. 1 Sociale Vérze/seringen. Daarna hebben de ministers hunne goedkeuring gehecht aan het wetsvoor stel van M. Heyman over de sociale ver zekeringen. Dit wetsvoorstel zal eerstdaags on derworpen worden aan de beraadslagin gen der bijzondere kommissie. De ministers hebben ten slotte eeni- ge punten van minder belang afgehan deld: likwidatie der pensioenende in richting dier geldinzamelingen voor dg invaliedeii- en wec-zenwerkende expo sities van Luik en Antwerpen 1930; de hetere benuttiging cler ministerieel? ge bouwen en eene reeks punten van be stuurlijken aard De blanke bevolking in de Kolonie. Volgens die thans openbaar gemaakte resultaten der op I Januari 1928, in de Congo-kelonie, gehouden telling der blanke bevolking, bedroeg deze, op dien datum 20702 personen, waarvan 14.147 Belgis^lie slafi^mrv^.Jle meeste, blan k-en wonen in de Katangaprovmcre (5640 Belgen en 2274 vreemdelingen) en in de 'on go-Kasaiprovin cie (5093 Belgen en 2351 vreemdelingen). Jn de Evenaar-provincie telde men slechts 212-8 blanken en in de Oostelijke pro vincie 3396. Onder de blanke inwoners, welke liet. Belgische staatsburgerschap niet. be zitten. de Portugcezen (1577) en de Ita lianen (1032) het talrijkst. Engebehen zijn er 859, Amerikanen 435, Fran- sdhen 588, Grieken 455. Nederlanders De autogrro van de la Ciena, die om 11 u. 10 van Le Bonrget. vertrok, is, na een landing van een halve uur te Sdnt-Querrtin, om bezinne in te doen, aangekomen op het vliegplein te Valen ciennes om 13 u. 40. De landing ge beurde normaal en met een bewonde renswaardig gemak. De Spaansdhe vlie ger word ontvangen door dc Munieipa- liteit van Valenciennes en de vertegen- woord igeis van den Luchtvaarlbond. Hij werd geestdriftig toegejuicht. Na bij den heer Billot, burgemeester en Kamerlid, te 'hebben ontboten, is de heer de la Cierva, om 15 uur terug' op gestegen ter bestemming van Brussel De aankomst te Brussel. M. de la Ciena is Woensdag namid dag aan boord van zijn autogiro te Brussel, op het vliegplein van Evere aangekomen om 1 v u. 30.Er was slechts 3cn beperkt publiek aanwezig/De Spaan sxhe vlieger werd opgewacht door den heer de Palaeioe, gezant van Spanje te Brussel, generaal Van Crombrugghe, bevelhebber der burgerlijke luchtvaart kolonel Smeyers, bevelhebber der mili taire luchtvaart, en de heeren de la Hault en Wolf, namens den Belgischen Luchtvaar tbon d. De vlieger verklaarde dat de tocht Parijs-Brussel, in ongunstige omstan digheden was geschied, daar een hevi ge wind blies. Zooals gemeld:, zal de heer de la Cier va heden Donderdag namiddag op het vliegplem van Evere eene demonstrate geven met zijn toestel. PLAN. T. Inleiding. II. Ontwikkeling 1. Wat leiding is. 2. Hoe moet leiding geschieden 3. Hoe moeten de leiders zijn 4. Wat moeten de leiders doen Taak, 5. Wie moet leiden III. BesluitPraetisehe Besluiten. Op het oogenblik dat onze jonge or ganisatie nog in haar wordingstijdperk grooi en versteviging is, komt het ons wel passend, zelfs noodig voor, even in overweging te nemen het vraagstuk der leiding van onzen geliefden Mid denstand, leiding, de noodzakelijkste factor in de sociale organisatie. Inderdaad, dadelijk rijzen de vragen" Waar is de plaats van den Midden stand Waarheen moet men gaan Wat dient er derhalve gedaan Wat vermeden enz. En als een der moei lijkheden opduikt.het eerste dat gezegd wordt is "Men zou dit moeten doen n Men zou dat moeten doen «Men zou daarvoor moeten zorgen Men enz. Maar niemand voegt erbij, wie dia men zijn moet, noch hoe hij moet zijn. Dat zullen we trachten te onderzoeken. blijkt dat er 230 héktaren landerijen 384. Zuid-Afrikanen 345, 'Zwitsers 241, on meersohen overstroomd zijn, dat or geen enkel persoonlijk ongeluk te be treuren'is en dat er geen enkel stuk vee omgekomen is, idiit laatste in .strijd met de berichten, welke daarover in omloop geweest zijn. De verslagen melden oojx dat de noochverken, tot het stoppen van hot sluisgat en van den dijkbreuk, met goede uitslagen bekroond zijn. Het spreekt van zelf dat deze zeewa- tetoverstrooming voot de 280 overrom pelde hektoren landerijen en weiden de noodlottigste gevolgen zal hebben. Hot is te vreezeri dat -deze gronden weer voor een paar jaren hunne vrucht baarheid zullen kwijt zijn, en dat er weer duchtig met kalking zal moeten gewerkt worden, om de vruohtbaaiheid weer te krijgen. De stoffelijke schade is dan ook aanzienlijk. Dc regeering zal het zich tot plicht rekenen iele geteislerden in de ruimste male sclmdeloos te stellen. Er werd ook een vluchtig onderzoek gewijd aan de verantwoordelijkheden in deze rampspoedige zaak, want het schijnt vast te staan dat sommige ver antwoordelijkheden niet te ontkennen rijn. Dit laatste onderzoek zal in een volgenden ministeixaad voortgezet wor den, cdaar de regeering zal moeten be slissen welke houding rij gaat aanne men bij de interpellatie vgn MM. Brus- s el mans, Due ha tel en Goetgebuer. Dczo interjieliatie zal in de Kamer doorgaan den eersten Dinsdag van «dle-o a.s. par lementairen zittijd.- Het ware te hopen dat de regeering niet zoolang zal dralen om hulpmaatre gelen voor de geteisteuden te nemen. Ook is het dringend noodig dat hei Ambt der Grooto Werken en liet Schat- kistcomiteït onverwijld vergaderen, om de maatregelen vast te stellen, welke moeten genomen worden om in de sluis- en dijkbreuken van Nieuwpoorfc te voorzien. Hot.mag niet dat eene ver keerde zuinigheid' worde ingeroepen om deze hoogdringende werken op dc lange baan te schuiven* Zweden 124, Duiteehers 25, enz. 'Sedert den oorlog is het aantal Bel gische kolonisten aanzienlijk toegeno men. -V Uit Mexico wordt vernomen dat he+ Hooggerocht een aanhoudingsmandaat afgeleverd heeft tegen Moron es, oud minister van arbeid, een socialist, ver dacht van iiieelgonomen te hebben aan de moord van generaal Obregon. Moro- nes verblijft op dit oogenblik in <Gali- fornië. •Ei' wordt ook vernomen dat vluchte lingen uit Mexico spreken van nieuwe en bloedige kei'kvcrvolgingen legen de Kerk. De krijgsraden die in meest al de Mexikafinsohe steden zetelen, be krachtigen de erg-te buitensporigheden dier partijgangers van Galles Een uitge dreven priester, naar Mexico terug ge komen om zijn stervende vader een laat ste vaarwel te zeggen, werd nabij Ve racruz, door de regeeringstrocpen gefu- siljeerZijne twee broeders, bij wie liij logeerde, ondergingen hetzelfde lot. M. L'Hoëst, bestuurder van den Die rentuin beeft bericht ontvangen, dat de Koning cn de Koningin aan den Ant- werpscdien Dierentuin, Ide dieren flieb- ben ten geschenke gegeven, welke bun in Longo waren aangeboden, en die tot nu toe ter 'bewaring in den Dierentuin -'«ren g-cblvvit. ------- Deze dieren zijn een Oongo-leeuw, een ongo-zeekoe, een Con go-panter, een okapi-wijfje, een der meest zeVk- zame dieren een struisvogel en een panter. Door hare aansluiting bij de fVtoohM- ge groep Leuven biedt de GENT8CHE BASK VGQR HAAIBEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan <iö haar toevertrouwde fe-elden. Alle inlichtingen worden er mei) da meeste bereidwilligheid kosteloos ver* strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons op 0 maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde terugbetaal* baar op aanvraag. 75$ I 'erscheiden e slach toffers Paris-Midideelt volgend1 snel be richt. mede dat wij ten documentaire ti tel meêdeelen In 't dorpje Podezin bij Nowemecte in Slowakije, heeft in den nacht van Z011- op Maandag een gruwelijk en uit tergt bloedigo vechtpartij plaats gehad tusschen inwoners van het dorp en een troep Zigeuners die" er hun tenten op geslagen hadden. Die Zigeuners hadden nu 'het groot ongelijk het goed der boeren iris liet hunne te besdhouwen, zoockit de dorpe lingen sedert lang in hevigen toorn -tegen de zwevers ontstoken waren. iZaterdncr werden i.wcp Ziocunprs Een bergtop met donderend geraas neergestort. Een lawine van 2 km. breedte Men meldt uit Bern Bij Bellinzona hoeft tegen 3 uur bij de Monto Arbino een grootc berginstoi- fcing plaats gehad. De top van den berg is met geweldig geraas naar beneden gestort.. .De steenlawine heeft een breedte van 2 U km. en is op verscheidene plaatsen ongeveer 100 m. hoog. Ongeveer 20 alpenhutten, die echter daar men d'c bergstorting bijtijds voor zien had. ontruimd waren, werden be dolven. Men weet nog niet, of er slachtoffers te betreuren zijn* (Zaterdag werden twee Zigeuners, die men op heeterdaad betrapt had, aange houden. De Zigouncriroep bejdreigdo toen bet dorp in brand te steken en inder daad twee schuren gingen '3 nadhts in de vlammen op. Ten toppunt van woeidle wapenden de boeren rich met spaden, houweel enge weren en vorken en, onder de aanvoe ring van hun burgemeester gingen rij over tot den aanval der Zigeuners. En het werd oen ware slachterij Vijf Zigeuners werden gedood, zeven andere doodelijk getroffen en zes ern stig gekwetst.. Bij de dooden zijn jdlrie vrouwen en een zesjarig kind. De moeder van het-kind beweorjrlle dat een man het haai* uit de armen ruk te cn met geweerschoten doodde, ter wijl een ander dorpeling liet- ontzettend,, tooueel met een fakkel belichtte. 1. Nu eerst en vooral \Wat is leiden? Inbreede trekken gezegd: Leiden is aanvoeren, aan -t hoofd staan. Leiden is streven in de goede richting, het ia helpen en steunen waar 't noodig is, en verder gaande zeggen wij, leiden is ook zich offeren voor het welzijn van de gemeenschap, zich ten beste geven en alzoo mogen we zeggen dat leiden dik wijls neerkomt op lijden (met een lange ij)- Weieggen voorgaande wat nader uit: Leiden is dus aan 't hoofd staan,andere vooropgaan, om den goeden weg te wijzen; helpen en steunen in de moei lijkheden, geven van wat men ten goe- nan l.»»«JorOi tCIF U8X0 van iedereen en bijzonder van de min deren, en dat is schoone sociale arbeid. 2Hoe moet leiding gesehieden Wij kunnen het opmaken naar het hoogerstaande— Leiding moet geschie den met verstandigen overleg en voor uitzicht, voorzichtigheid, tact en wils- kraoht en eindelijk met onbaatzuch tigheid. Er moet tucht heer-schen in de orhanisatie. 3. Hoe moeten de leiders zijn Uit de manier van leiden vloeien meer voort de noodzakelijke eigenschappen der leiders. Zij'moeten bekwaam zijn aan te voeren, derhalve bezitten de zedelijke en geestelijke hoedanigheden en zich op de hoogte hunner taak hou den. Een knap leider moet schrander zijn om de actueele toestanden te be grijpen, hij moet ook vooruitzicht en doorzicht hebben, een breeden kijk, evenwieht en wilskraeht om tucht te doen heeaschenom vast te staan op zijn punt, de goede zaken door te drij- van en halverwege geen moed te ver liezen. Ontwikkeld en bespraakt, om door schrift en taal van zijn kennis mee te deelen. Als hij daarbij is vrien delijk en tactvol in den omgang met iedereen, en van achtingswaardig ge drag is, dan zal hij ongeveer een ideale leider vormen. Als een leider nagenoeg deze voor waarden vervult dan zal zijn belang loos en opofferend streven openbloeien tot groote edele daden, waarop zijn ge zag zal gevestigd zijn. 4. Wat moeten de leiders doen Arbeided voor de zedelijke, sociale en economische verheffing van den Mid denstand. De principieele overtuiging moet versterht, naar welke de enke ling zijn gedragslijn richten moet voor zich zelf en jegens zijne broeders, ook opdat er meer eerlijkheid, minder af gunst en meer broederlijkheid heer- sche onder de leden. De harmonische wisselwerking en samenwerking der standen moet beter gediend. De Mid denstand moet op zijne plaats staan, hij moet worden erkend en eerbiedigd De economische toestand, die er lang niet rooskleurig uitziet, moeten wor-; den verbeterd en opgebeurd. Te weinig j wordt er uit het verleden gezien en ge leerd en daardoor wordt er te v/einig voorzien voor de toekomst, want uit het verleden leert men immers de toe komst kennen. De vooruitstrevende^ leider moet het goede van het oude sa menbrengen met het goede van het nieuw/jen uit die samenstelling zal er ontstaan de vooruitgang gesteund op pi-Betischg en leefbare elementen. (Morgen vervolg en slot).

De Volksstem | 1928 | | pagina 1