6 Zaterdag Oct. 1928 EINDE ZOMERTIJD In den nacht van Zater dag op Zóndag a. s. ein de zomertijd. Men dient dus Zaterdag avond naar bed gaan vóór het het uurwerk een uur ach teruil te zetten De leiding der Jeugdorgan isalie De commissie voor de sociale verzekeringen De Fransch-Belgische betooging te Parijs Parijs*Bucaresl= Parijs te paard EEN TRIOMF! - Frontstrepen Tien jaar later 't Meest modernst en het best geschikte wapen tegen de vijanden van Kerk en Staat, is ontegen sprekelijk de drukpers Katholieken denkt daaraan en steunt uwe Dagen Weekbladen. In validiteiispensioenen De ramp van Nieuwpoorl Landbouwbelangen Proefvluchten mei de autogyro te Brussel XXXIVe JAARGANG NUMMER 232 Kerkstraat, 9 oil 21, Aalst. —Telefoon 114. T>g.jgVali».r3 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nnffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf ffiaxlaan, 13 te Brussel i Rue de Richelteu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. H. Bruno Zonop5,59Zonai5,19 Laatste kwart, den 6 Enkelen die door ouderdom, geleord- heid of sociale positie een zeker gezag hebben,verkeeren daardoor soms in de meening dat zij door dit feit goede leiders voor den Middenstand zijn. Dan nemen zij de zaken op volgens hunne persoonlijke opvatting, soms wars van alle nieuwigheid, ofwel zien zij daarin slechts een middel om hun eigen gezag uit te breiden, ook op dat domein, en komter van de eigenlijke Middenstands- actie weinig in huis. De waarde aan een leider komt maar in aanmerking vol gens diens bekwaamheid, ondervinding en goede daad voor het welzijn van den stand. De uitwerking der opvatting moet noodzakelijk veranderen, omdat er dient rekening gehouden met de im mer veranderende toestanden des tijds. Aan den anderen kant meenen sommi ge jongeren, omdat ze in jaren van den nieuwen tijd zijn, reeds den vooruit gang in handen te hebben en geven schijn zelfs, als hadden zij dien be werkt. Maar laten zij even bedenken dat wij allen erven van den vooruitgang onzer voorouders. Men moet beginnen met het goede oude te eerbiedigen en dan eerst trachten aan te passen aan de nieuwe eischen. Het is, zooals hoo- ger gezegd, door de homogenischa sa menwerking van jong en oud, zonder enggeestigheid, met breeden kijk dus en rijpen overleg, dat men een duurza me sociale actie zal daarstellen, waar van de uitslagen alleen, propaganda- luidsprekers zullen 2ijn voor onze beweging. Wat men ook niet mag verwaarloozen is de ontwikkeling in den Middenstand Alle dagen duiken nieuwe moeilijkheden op en wordt en wordt er van den Mid denstander nieuwe kennis gevergd* Daarom inrichten van bijzondere leer gangen, (het leerlingensecretariaat) voordrachten en studieavonden, verga deringen waarop de leiders zooveel mogelijk dienen aanwezig te zijn dit alles kan het ontwikkelingspeil heel nuttig verhoogen. De leiders zorgen ook voor aanmoediging en vooruitgang door prijskampen, tentoonstellingen, uitstappen, kortom door alle middeltjes die volgens de noodwendigheden en omstandigheden gepast schijnen. Wat de verdedigingvan den Midden stand betreft, daarvoor hebben we de eendrachtige werking noodig van al de leiders, leden en bonden. De leiders springen in de boes waar 't noodig blijkt.ten bate van en gerugsteund door hunne leden. Daarvoor beschikken we ook ever de middenstandsbladen, een uitstekend middel-waarvan in 't alge meen meer en beter gebruik zou dienen gémaakt. Men ziet dus dat het arbeids veld van den Middenstandsleider ruim en breeden diep is.en goede arbeiders zijn gering, alhoewel het een zeer schoone arbeid is. en zooveel te schoo ner, omdat er nog zooveel te doen is en er tegen zooveel moeilijkheden te kampen blijft. 5. Wie moet leiden Deze die veel der hooger genoemde hoedanighe den bezitten en er geene princiepen op nahouden dia min of meer onvereenig- baar zijn met hetgeen waartoe ze worden geroepen. Men zou ook mogen vragen Wie moet nist leiden Deze die er niet toegeschikt zijn, en dezen die hunne plicht niet doen, want dan doen ze ge makkelijk zooveel schade als er goed van hen te verwacht werd en ze nemen soms de plaats in van dezen die de Middenstand noodig heeft. Praetisehe besluiten De Mid denstand leiden is een lastige en inge wikkelde taak. Iedareen is er niet toe geroepen. Bij het vormen van een plaatselijk bestuur,weest indachtig de vsreischten die wij hebben opgesomd. Kiest het bestuur vrij. in stipte geheime stem ming. Laat U slechts leiden in den keus door de princiepen die wij hebben voorop gezet, Kiest ook dezen die zich in den Middenstand bewegen of zijn belangen mede gevoelen, v/ant ze zullen ze dan ook' bast behartiger*. Tracht zooveel mogelijk dat alle belangen zijn vereenigd door het vertegenwoordigen der verschillende beroepen en dat ook voor de leefkracht van het Bestuur. Vermijdt alle enggeestigheid en dorp- politiek, Hebt ge eens uwen man aan gesteld, geeft hem dan uw vertrouwen en steunt hem.Houdt immer het groot •gebod in 't oog dat iedere bestuurlei- ding doordringen moetnaastenliefde. Dan zal men de samenwerking bekome van bestuur en leden,welke onze macht is, maar die op vele plaatsen nog een droombeeld is. Als de leiding indien zin wordt be grepen, dan zullen we komen tot het vormen van ééne machtige jeugdor ganisatie. De heer Heyman heeft Donderdag morgen de Commissie aangesteld belast met de studie van het ontwerp op de Socialo verzekeringen. De Commissie moet 'het ontwerp on derzoeken dat door den heer Heyman in 1927 in de Kamer ingediend 'heeft. De Commissie is voorgezeten door den heer Theate, algemeen bestuurder aan nijverheid en arbeid. Maken er van. deel uitde HH. A ttout onder-voorzitter van het Christen Ver bond van ouderlingen bijstand; Mej. Boers; de E. H. Cardlolle; de kamerle den HH. René Ddbruyne, Van Isacker; de senatoren Delor, Lamborellc, Jau- niaux; Ileer G. Gerard, vertegenwoordi ger van het Comité Gentral Industrie!, enz. enz. De heer Heyman heeft den wensch uitgedrukt dat de Commissie tegen het einde dezer maand 'hare werkzaamheden zou hebben geëindigd. Do Commissie heeft enkel voor opdracht een aanvul lend verslag over het vraagstuk uit te brengen. De heer Gerard heeft daarop voorbe houd gemaakt wat betreft de afhouding van 2 t.h. op de loonen die in 'het ont werp voorzien wordt. Togen die woorden werd door 'n afgevaardigde van de socdar listen verzet aangeteekend. De Commissie zal een nieuwe zitting houden toekomende week. Voor de inhuldiging van liet Belgisch invalied'en huis. De Eransch-Belgische bctooging. in gericht naar aanleiding dei' inhuldiging van het Tehuis der Belgische Invalieden te Parijs, op 20, 21 en 22 October a s. 'be looft een buitengewone plechtigheid te worden. Met minder dan 15.000 oud-strijdeis lieten zich reeds inschrijven, waarbij nog gevoegd moeten worden 5000 leden hun ner families die hen vergezellen. Men weet dat de Hertog van Brabant op Zondag 21 October naar Parijs gaat om het Tehuis in te huldigen en het de- filee dér Belgen aan den Zegeboog der Etoile bij te wonen. Er zullen verscheidene feestelijkheden plaats hebben, zooals openbare concerten, een verfcooning in de Opera, en nachtfeest en een groot concert door de chorale en de harmonie der oud-strijders van Belgie. Z. E. Mgr. Dubois, Caidinaal-Aartsbisl sdhop van Parijs zal een plechtigheid in Notre-Dame voorzitten. Dan is er nog een ontvangst ten stad!- huize, een groot banket door de Eran- scihe regeering aangeboden, enz. De amazone Dorange te Brussel Mej. Rachel Dorange, de moedige amazone, die verleden jaar te paard de reis ondernam Parijs-Brussel en terug is vier maanden geleden op een grooter «toertje» te paard vertrokken, om de reis Parijs-Bucarest^n terug te ondernemen. De Fransöhc paardenrijdster heeft op haai' rijdier «Le Huppé» Zuid-Duitsch- land, Oostenrijk, Hongarije en Run io nic bezocht. Op de terugreis is zij uit Metz langs Luxemburg naar Brussel ver trokken, vooraleer naar Parijs terug te keeren Donderdag mergend werd zij aan On ze Lieve Vrouw ten Bosch op de Ter vuren laan opgewacht, en begroet door graaf Edouard du Val de Beaulieu, ka pitein bii het 1ste Gidsen, omringd door dagbladschrijvers on fotografen." Sinds haar vertrek uit Parijs heeft Mejuffer- Dtorange 6,300 kilometer te paard afgelegd. Heden Vrijdag zal zij hare terugreis naar Parijs voortzetten op haar prachtig rijdier, dat geenszins vermoeid schijnt* De ingang ran 't schooljaar 1928-1929 is een edhte triomf' ge weest voor het vrij katholiek on derwijs Wie heeft dat geschreven Nie mand anders dan de Peuplc het lijfsblad der socialisten. Inderdaad zooveel ouders heb ben hunne kineleren naar de katho lieke scholen gezonden, dat de socialistische monïteur er woedend om is. Bedenk maar: zelf socialis ten en liberalen, schrijft hij, zen den hunne kinderen naar de kaiiho- lieke onderwijsgestichten Dat begrijpt het rooide 'blad niet. Wij wel 't is dat de vrije katholieke scholen niet alleen een stevig onderricht verschaffen, maar tevens odk een degelijke op voeding geven. Goede waar vx-aagt 's vijands geld. MM. Boeck, Boedt, Boons, BIavier en Doms hebben een wetsontwerp neer gelegd eenc dienstrente instellende van 37.50 fr. per maand werkdadige dienst berekend van den dag dat de oud-strij der onder de wapens trad tot den dag dat- hij werd gedemobiliseerd met de klas waartoe hij behoort. De rente zou aanvang nemen van af de eerste maand volgende op deze 'waarin de belanjghdbbenclen den ouder dom van 50 jaren bereiken, behalve voor dezen lij'dende aan eene lichame lijke of geestelijke gebrekkei ijkheid, medebrengende minstens 50 p.h. werk onbekwaam/1 ïeid. Die rente zou driemaandelijks en op voorhand betiaiald worden. De ziekendiensters in dienst- bij het leger voor 11 Novoniber, 1918 zouden dezelfde rente genieten. De 'krachtens de wetten van 1919 en 1923 verkregen reühten zouden niet mogen worden verminderd. Waarom Duitschland de wapens neerlegde. Ter gelegenheid dei- tiende verjaring van de vraag tot wapenstilstand door Duitschland, herinnert een Duitsck dagblad in /welke ömstandigjheden de Duitsche legerstaf prins Max van Ba den, laatste kanselier van het Duilscihe keizerrijk verzocht |&en wapenstilstand te vragen 'Den 1 October 1918, ten 4 ure, pas 30 minuten na zijue aankomst te Ber lijn, ontving prins Max de volgende nota van kolonel von Haefften, gezon den door het opperlegerbevel «Onze militaire toestand is op eene beslissende wijze verslecht. Den 29 Sep tember hebben wij het besluit genoméh ons tot President Wlison, der Vereenkg- deuStaton van. Amerika, te wenden, verklarend dat wij zijne negen punten afinvaarden, en zijne tusschenkomst vragend om een wapenstilstand te be komen. In zijn gedentkdsehriften Verhaalt prins Max van Baden volgender wijze zijn onderhond met kolonel von Haeff ten; Minuten lang bleven wij sprake loos. Eindelijk met eene aarzelende stom zegde ük; Laat mij tijd tot Novem ber om te overwegen. De kolonel wei gerde. Ik verklaarde dan dat ik mijn ontslag als Rijkskanselier gaf. Prins Max van Baden en kolonel von Haefften begaven zidh dan bij den Sitaatssekretaris von Pi^yer, Jdiie den majoor von den Bussdlie liet roepen, wiens zienswijze hij wenschte te ken nen. Deze laatste verklaarde dat sinds eenige dagen de toestand heel en gansdft in het nadeel van 'Duitschland veran derd was. Hij voegde erbij «De Bul- gaarschc nederlaag heeft al onze mili taire sdllikkingen vernietigd. De gröote hoeveelheden vijandelijke tanks heeft op de Duitsche troepen een neerslachti- gen indruk gemaakt. Onze reservetroe- pen laten ons niet toe een nieuwen win- tervcldtodht aan te vangen. Vervolgens gaf de majoor lezing van eene telegrafische boodschap van maar schalk Hindenburg, die op aandrin gende wijze aan het goevernement vroeg van niet tot 's anderdaags de vraag tot wapenstilstand aan de verbondene mo gendheden hit te stellen, Reeds meermaals werd aangedrongen opdat de militairen, fha-ns nog in wer- kelijken dienst-, die aan den veldtocht 1914-1918 hebben deelgenomen, alsook de oudstrijders. welke meenen recht te hebben op invaliditeit, ihunne aanvraag spoedig mogelijk zouden indienen ten einde voor de geneeskundige kom missie daartoe aangesteld te kunnen vereehijnen en huime eventueelc rech ten voor invaliditeit te kunnen doen gelden. De laatste datum voor liet indie nen van dergelijke aanvragen, blijft dus vastgesteld op 31 December 1928. Aangezien dit tijdstip in aantocht is, opdat dé belangliebbendec niet meer zouden wachten om hunne aanvraag zonder uitstel in to zenden. Hieronder geven wij nogmaals ken nis van de stukken, die bij de aan vraag dienen gevoegd. 1. Een bewijs van den dokter, waar uit blijkt, dat de gebreken oef ziekten werden opgedaan tijdens den dienst, voor 30 September 1919, ofwel een be wijs, vermeldende de hospitalen of zie kenhuizen waar de belanghebbenden werden verzorgd, of ondergebracht. 2. Een getuigschrift van den behan delende dokter, de gebreken met juist heid vermeldende, waarvan de belang hebbende lijdend is, alsook hierbij vermeldende, dat de gebreken of aan doeningen tijdens den oorlog werden opgedaan, of hierdoor verergerd wer den. Mogen hunne aanvraag nog indie nen. 1. Diegenen welke nog geen invalidi- tefcispensioen genieten leb zelfs diege nen, waarvan de vroegere aanvraag werd afgewezen. 2. Diegenen die reeds een invalidi teitspensioen genieten, doch een nieu we aandoening willen doen gelden. Om recht te hebben tot een invalidi teitspensioen. moet de aanvraag ten minste 30 t.h. invaliditeit kunnen doen gelden. Om recht te hebben tot een invalidi teitspensioen moet de aanvraag ten minste 30 t.h. invaliditeit kunnen doem gelden,* wan neer het eeno ziekte bestreft en ten minste 10 t.h., wanneer er kwes tie bestaat van kwetsuren of gebreken, voortspruitende van giftige gaasen, ziek te aan de oogen, enz. Wij kunnen dus niet genoeg de be langhebbenden aanzetten, het noodige te doen, ten einde 'hunne, aanvraag zoo spoedig mogelijk in te dienen vooraleer het te laat weze. Men kan herademen in de streek van Nieiiwpoort de overstrooming is voor bij en 't water weggetrokken. Op som mige plaatsen treft, men nog wel een plas aan en de weiden zijn nog duchtig doorweekt, doch over eenige dagen zal alles opnieuw in orde zijn. De onder gezette landerijen hebben natuurlijk van het zeewater te lijden gehad, maar beeten, aardappelen en Tapen zijn niet uitgespoeld, zooals eerst werd gevreesd on zelfs gemeld. Evenzoo doet zich. een andere klok hooren aangaande de be wering, dat de overstroomde gronden in geen drie jaar nog zouden tej benut tigen zijn voor den akkerbouw. Thans wordt verklaard dat men in de aan staande Lente de werkzaamheden als gewoonte zal kunnen aanvatten op het grootste deel van het geteisterd gebied. In de stad Nieuwptoort zelf is er van schade weinig of geen sprake; Voor ge- teisterden heeft de stad vanwege het Eood-Kruis 'hoop on al een gift van twee matrassen en het bijbehoorend beddegoed aangenomen. :t Had erger kunnen zijn. Aanzienlijke schade werd echter wel aangericht door den vrceselijkcn vloed op de ceveré der vaart en aan de dijken Het metselwerk is op grooten afstond gespleten, gescheurd, ondermijnd en af gebrokkeld. Daar zullen kostelijke hei- stcUingswerken to doen zijn. De landbouwers die schade geleden heibben, zullen vergoed worden naar men Verzekert-, maar-eerst zullen de verantwoordelijkheden moelei\ vastge steld worden en hi erbij zijn verrassin gen niet uitgesloten. Men zal nu ook wel maatregelen weten te nemen om een herhaling der gebeurtenis te voor komen. Meer vooruitzicht zal niemand schaden. Gisteren zijn nog veel toeristen cl. was niet veel bijzonders meer te zien. Het uitwormen der graangewassen Dikwijls gebeurt ihet dat eenc menig te graanplant.jes, van af het begin tot het einde van den Winter, wegsterven. Onze landbouwers noemen dat vrij alge meen het uitwormen der graangewassen. Dat wegkwijnen kan versehillige oorza ken hebben, onder andere gebrek aan voldoende afwatering. (Stilstaande water is altijd zeer nadee- lig, van daar het groot nur der drainee ring. Ook hot steken van tamelijk diepe grepels tussehen de bedden, vooral wan neer de grond eene lichte helling '!>ezit, is zeer aan te prijzen. Dat zoogezegd uitwormen heeft even wel veelal eene gansohe andere oorzaak. Inderdaad, wanneer het wegsterven ook op gronden voorkomt, waar 'het wat or goed doorzijgt, en zulks wordt alle jaren bestatigd, is dat natuurlijk niet aan do natheid van don grond toe te schrijven. Heel dikwijls is de oorzaak, gebrek aan oordeelkundige bemesting. Nog altijd worden te veel graangewas sen nuchter gezaaid, of enkel matig mot stalmest bemest, zonder toevoeging van kunstmest. Wij lieten reeds een artikel over do bemesting der graangewassen verschij nen dezen, die nog niet gezaaid 'hebben, verwijzen wij daar naartoe. Wie nuchter mocht gezaaid hebben, passé onverwijld de besprokene minerale bemesting toe, 't zij 500 tot 700 kgr. superfosfaat cf slak, on 1000 tot 1200 kgr. sylviniet of 300 kgr chloorpotasoh per hectare. Is de vorst nog niet ingetreden, men geve ook IOC» kgr. zwavelzuren ammoniak, on la ter, tegen hot hernemen van den groei, uitgaande Winter, nog 100 kgr. Wij heihalen, wat wij reeds vroeger zegden, dat 'hetbest is de volle bemesting, in eens toe te passen, voor de zaaiing. Intensiever. De Spaanscho ingenieur de la Cier- va 'heeft Donderdagnamiddag proef vluchten gedaan met zijn schroeven*- vliegtuig. Een groote menigte heeft de vluchten bijgewoon alsmede de militai re en burgerlijke personaliteiten uit de luchtvaartkringen, namelijk generaal Van Crombrugge; kolonel Smeyers heer Wolf, secretaris van denAéro Club; kolonel Dhanis; heer d'O ultra- mont, voorzitter van den Aéro-Ciub. Bij zijn eerste vludht steeg de heer d'Ouitremont mede op met den h. de la Cierva. Doch na herhaalde vruchten' looze pogingen gelukte het het vliegtuig niet den vasten grond te verlaten. Het vliegtuig werd dan ook naar het ver-» trekpunt teruggebracht^ Waar de vlio ger zijn apparaat nader onderzocht. Naderhand konden de proefvluchten plaats hebben. Bij de eerste vlucht nam den heer do la Cierva den heer d'Oub tremont mede, en bij de tweede vlucht steeg de heer Wdf mede de lucht in. En terwijl dé vliegtuigen van de Sabe-, na vluchten uitvoerde met Lefhebbers* passagiers liet de heer do /a Cierva staaltjes bewonderen van zijn eigen kunde en van de eigenaardigheden van het schroefvliegtuig. Het vliegtuig daalt m loodrechte lijn1 net als oen ballon, docQi wanneer liet d'en grond nadert, wordt do motor op nieuw in gang gerat en hri ï-iegtaia glijdt in half loodrechte lijn naar deg grond toe. De aanwezige porton naliteiten heb- ben Tien Spaanscfren vlieger geluk ge* wensnht met uitvinding. Heden zal de Heer do la Cierva dooi; I'den koning ontvangen worden. Prins Leopold zal eveneens de proef*» vluchten bijwonen.!

De Volksstem | 1928 | | pagina 1