Nuttige Geschenken voor Sist Marten BE STHAATZMSSTEK ia den Boekhandel (4De Yolksstem, Aalst Kerkstraat, 21, reeMover St Martinuskerk Oe Aelsleisoiie Wüvoolen KLEINE SA ZIE T Nii^/STUOfflfiEN Buitenlandsche berichten. Boeislr. Reoiitli. van Beeësrtïtoflde-/OMteau St Mare PRINSELIJKE VERJARING- Heden Donderdag viert men den eersten verjaardag der kleine prinses Josephine-Charlotte, dochtertje van den hertog en de hertogin van Braband, geboren in Belle-Vuepaleis den 11 October 1927. PRINSES MARIE-JOSE H. K. H. prinses Marie-José is Woensdag uit Oostende te Brussel terug gekeerd. KINEMA IN HET PALEIS. In het Paleis van Brussel werden Dinsdag films afgerold, zichten gevend uit het Nationaal Albertpark in Kivu (Congo). De vertooning werd onder meer bijge woond dcor den Koning, den hertog en de hertogin van Brabant, den gezant der Vereenigde Staten en mad. Gibson M. den eersten minister en madame Jaspar, enz. EEN GEDENKPLAAT VOOR ANTOINE WIERTZ. Zondag 21 Oktober wordt, op den gevel van het huis te Dinant, waar de schilder Antoine Wiertz werd geboren, een ge denkplaat onthuld. HET SGHOOLSCHIP. Het ver- trek van het schoolsehip l'Avenir is nu bepaaldelijk vastgesteld op 26 dezer. Van Antwerpen gaat de reis naar Fort-de-France, op de Martinique elanden. Aldaar wordt de lading, bestaande uit cement, gelost en daarna gaat het sehoolschip te Tampa fo6foor laden, welke waarschijnlijk voor Delf zijl, in Holland, bestemd is. De reis zal, naar men voorziet, ongeveer 6 maanden duren, zoodat zij rond Pasehen van toekomend jaar zou geendigd zijn. IN DE SPAARKAS. In 'Septem ber jongstleden bedroegen de spaar- stortingen 116 millioen frank en over troffen de terugbetalingen met 41 mil lioen. Van 1 Januari tot 30 September van dit jaar zijn de spaarinlagen toege nomen met 391 millioen frank. AMNESTIE. De bijzondere com missie van Amnestie uit de Kamer hield Woensdag namiddag eene vérga- dering om het onderzoek van het vraagstuk voort te zetten. Zij heeft den tekst van M.Van Dievoet besproken en nam in beginsel het uitsterven der straffen voor al de veroordeelden mits voorbehoud, voor sommige bijzon der hatelijke gevallen. Maandag voort zetting der beraadslaging. BIJ DE WISSELAGENTEN. De Belgische wisselagenten, riehten op 27 October te Brussel een corporatief banket in waaraan M. Jaspar, eersten minister, M. Franck, gouverneur der Nationale Banken tal van andere voor name personaliteiten zullen deelnemen. BESCHUIT IN 'T LEGER. Het verbruik van beschuit in het Leger zal worden hernomen vanaf 1 November, den Maandag van elke week. Twee honderd grammen beschuit zullen drie honderd grammen brood vervangen. De troepen die op schietoefeningen of maneuvers zijn te Beverloo of te El- senborn zullen ontslagen zijn van de verplichting het brood door beschuit te vervangen. PARIJS-ROME PER HUURKOETS M. Pradeleix, 83 jaar oud en de deken der koetsiers van Frankrijk, is Dinsdagmorgen met een gespan van twee paarden naar Rome vertrokken In de koets was zijne zeventigjarige echtgenoote gezeten en zijn zeventig jarigen knecht Henri Peyrot. De oudste koetsier van Frankrijk hoopt de reis Parijs-Rome af te leggen in dertig dagen, Instorting in de Steengroef te Bioul VIBR SLACHTOFFERS. In de steengroef van Bioul, by Namen, ia Dinsdag een schrikkelijk ongeluk gebeurd. Terwijl da werklieden volop aan -den arbeid waren, schoot er opeens esn reusachtige blok uit den rotswand los, waardeor eone graote Instorting plaats had. Vier werklieden wer den er onder bedolven. De ongelukkig»» werden onraiddeHyk ter hulp gesuekl. 2y konden spoedig bevr^d warden. Eou ontbo den geneesheer diende de slachtoffers de beste zorgen toe. Een hunner, Alfred Sorée, 39 jaar, wonende te Bioul, had het linker been vermorzeld en was vroes^J'yk aan het hoofd gekwetst. Bovendien kloeg hy over hevige inwendige pyuon. Sorée werd eumid- ciellyk naar 't gasthuis van Namen overge bracht, waar de arme man kort na zijne aankomst overleden is. Wat de andere gekwetsten betreft, deze wareu eok deerHjk gesteld: de Italiaan Jozef Lita, werd verscheidene ribben gebroken Geam&in Vaux, was erg gekwetst aan het hoofd en Gusiaaf Beaeit, deerlijk gewond over heel het lichaam. Hun toestand leverde gelukkig geen gevaar op. AtitOYoerder beetgenomen te Antwerpen Een onbekende kwam Woensdag bij M. Descamps, Zuklstraat te Brussel en vroeg hem met zyn autokamiou koopwaren uit Congo af te lmieu. Men rette zich op weg en te Antwerpen aangekomen op de Kathelyne- vest, voor de bureelon ©Mier Congoleesche maatschappij, stopte men en de onbekende trad binnen. Iets later kwam hij weer buiten en vroeg aan M. Descamps of hij een bank noot van 500 #r. kon wisselen. M. Descamps kon niet wisselen en toen vroeg de onbeken de 120 fr. te leen. Deze som werd hem over handigd en de persoon vordweon opnieuw ia de bureeiea der maatschappij, maar keerde niet meer terug bij M. Descamps. Deze werd na twee uren waobtens gewaar, dut hij doer een aftruggeluar beet genomen was. De policie is op zoek naar don schuimer. Een koe veroorzaak! een ontsporing te Sijnyem Juist op het oogenblik dat de trein uit Gent aangestormd kwam, liep een koe aan den overweg over het spoor. Het dier werd in stukken gerede»; tengevolge van het ge* weid van den schok sprongen de twee eerste wagons uit het spoor en het duurde een uur alvorens hot verkeer hersteld was. Dieven aangehouden te St Araandsberg Naar aanleiding van diefstallen, gepleegd in de fabriek der Firma Van den Haute, te Sint Amandsberg, werd door de rijkswacht een onderzoek ingesteld, welke de daders deed onidakkeu. Het zij» Oiner Naudts en Lodewijk De Strooper, de eerste wonenne to St Auiandsberg, de twe3de te Geilt. Boide kerels werden na onderhoor door onderzoeksrechter Van Hauwermeiren, on der aanhoudingsmandaat geplaatst. Botsingen te Gent Dinsdagnamiddag, toen Willem Van den Bossche, handelaar in haring, met zijn ge span over do Dampoortbrug reed, steigerde hot paard met het gevolg dat het gevat werd door een wagen, gevoerd door Kmiei De Muerschalck, Kazernes:raat, to Lokereu, waardoor het dier gekwetst werd. Dinsdagnamiddag had op deo hook der Tweebruggeostraat en lange Violet tons traat, eon bousing piaata tusscken de auto bestuurd door Georges De Ruyper, wonen-de te Brus sel, Doornikstraat, en den motorrijder Edm. Van de Velde, woneade te Overmeire-Derp. Beide voertuigen werden licht beschadigd. Brand te Leeuwergein Een hevige brand hoeft bij don landbouwer Pieter D' Clercq. op den steenweg naar Gooraardsborgen. de stallingen, de so'inre en liet achterhuis vernield, Door do spoedige hulp kon hot woonhuis gevrijwaard worden. Het lic&i, strooi, do granen, GOGO kilos aard appelen en do konijnen zijn in den brand ge bleven. De schade is zeer groot eu, ongo<» lukkiglijk, slechte gedeeltelijk verzekerd. Haar het Er.gel.oh van Wis. BflAODfiüt 129oto Vervolg. Hij had aan eenen ouden gecol be loofd hem daar te zullen vinden. Hij vond den vriend die 'hij er hoop- tc te zien in de voorbehouden zaal, Brandstichting te WaesroQnster Alhier brandden des naehts 3 stroeimyteo af, staand» in het veld en toebehooreude aan do landbouwers DoBaere en Vu» Puyvelden. Eene houtmijt had ook vuur gevat, doch men kou het bluescfce». Daar er kwaadwilligheid in het spal moest zijn, giugeiijde policiekom- missaris en ztfu agent op zoek en ze troffen een zekere G. aan, woonachtig te Hainnae, die ia dronkoa toestand was en (Me ten siette bekende da mijden in brand gestoken te hebben. De kerel werd naar de gevangenis van D^ndermonde overgebracht. voldoende opdat de 'broeder van Va- lentijn Jemam van u verwijderd büj- ve. Die man is zinneloos, mompel de kapitein Duncombe, gansch zinne loos 1 Noen, antwoordde George, ik ben niet zinneloos, ik begrijp maar al te wel de pijnlijkheid van mijnen toe stand. Ik bemin uwe dochter, Dun de twee zeelieden namen eenen g10o> combe, ik bemin haar met al de tee- wanneer op het gerucht dat de deur j en zoo oprecht als'het eenen Landbouwer verdronken to Pulte-bij Mecholen De landbouwer Jan Oearaerts, wenendo" wijk Scompaertsfro.'k te Puit» bij Mecheion, was by familie naar de kermisfeesten te Boeisel geweast en keerde 's avonds heel en alleeu langs binueu*weg»n naar huis terng. Onderweg moest hij over een breed» beek waarover een zeer smalt» plank ligt die als brug dienst doet. De ongelukkige moet bij 'i betreden dezer plank liet evenwicht hebben verloren eu is aldus in hot water terecht gekomen waar hij heel in de vroegte door voorbijgangers ver smoord werd aangetroffen. Noodlottige afiosp te Mortsel De veldwachter Van Camp; die bij het ge meentehuis, te Mortsel, door eea fietser omvergeworpen en zwaar gewond werd aan het hoef-J, is thans in het Mariag^s:huis te Berchem aan de bekomen verwondingen bezweken. Het parket, belastte de wetsge- neesheerou met de lijkschouwing. bij het 'binnenkomen maakte, hij liet hoofd oprechtte ofni te zien wie de zaal binnenkwam. Duncombe trilde van aandoening bp het zien van den binnenkomende, want,tot zijne groote verwondering, herkende hij George Jemam. Jernam sprak hij, gij te Lon den Ilewcl. I-kit- is de grootste verras sing die ik er verwachtte, Is het wam.' kapitein Duncombe luitiwoorddc de ander knel. De «Albar tros» is slechts heden namiddag in de haven van Londen aangekomen; iuet is liet eerste huls dat- ik binnenkom en gi j zijt van alle menschen de laatste dien ik meende te ontmoetten. En te oordoelen naar dien toon, Waarop gij dat zegt, mijn jonge mees ter, schijnt 'liet, dat deze ontmoeting u weinig aangenaam is, zeide Duncom be. Mag ik u vragen hoe (het komt dat spannen. man gegeven is, de vrouw zijner keu ze te beminnen. En nodlitans (ben ik er toe gekomen alleen en ellendig in Londen rond te dwalen, wanneer ik haastig zJou willen vertrekken om 'haar to gaan omhelzen. Hoe hartelijk lief zij mij ook is, hoe oprecht mijne lief de ook zij, ik durf bij mijne vrouw niet. meer terugkeeren, want lussolïen Rozamonde en mij, verheft zich de hersenschimmige beeltenis van mijnen vermoorden broeder. Welk verband kan er bestaan tus- schen mijne dochter Rozamonde en het ongelukkig einde urws brcelters? vroeg de kapitein. ï&ets door haai' zelve, maar hét ongeluk wil dat- er een verband bestaat tusechen haar en eenen persoon, die mot- den moordenaar of tie moorde- naars mijns broeders heeft- samonge-j do echtgenoot van Rozamonde tegen Öen vader zijner vrouw zulkdanigen toon aanneemt -Gij zijt de vader van Rozamon de, antwoordde Georges, deze reden is In 's hemels naam, wat wilt gij zeggen? vroeg de kapitein Duncombe, met- de uiterete verwondering. Dring niet te zeer aan opdat ik verdere uitleggingen zou geven, kapi-[ Op bevel van Portes Gil, voorloo- pig president der Mexicaansche Repu bliek, werden veertien kloosterzusters aangehouden onder betichting der Mexrkaansehe wetten overtreden en de ontvluchting begunstigd te hebben van eenige katholieke opstandelingen. Da veertien Zusters zijn naar Mexico- overgevoerd. De staking der textielarbeiders te New Beldfcrrt in Massachussetts (Ver eenigde Staten) is na zes maand afge- loopen op een overeenkomst, bewerkt door de zorgen van den verzoenings-en scheidsrechterlijken raad. In die sta king waren 27000 arbeiders betrokken. Men sehat de geleden schade op 875 müïioen frank. Alle weken ging 21 mil lioen aan werkloon verloren. Ukranie staat onder de roode dwingelandij van Moskow. De bolche- vist'.3che proefneming zal er alvast geen goeden indruk gelaten hebben. In gansch Ukranie is de oogst verwoest, ten gevolge der nalatigheid van de roo de besturen, die niets hebben gedaan om den landbouw te bevorderen. Meer dan vier miljoen inwoners zijn zonder brood. Vruchteloos schuiven zij aan -voor de soviëtbakksrijsn, die niet in staat zijn de bevolking te bevoorraden. In de moskee van El Aksa, te Je rusalem, heeft men brieven uit den tijd der Kruisvaarten ontdekt Aan de echt heid dezer brieven kan niet getwijfeld werden.Het zijn brieven gewisseld tus- sehen zekeren graaf Bideford en een anderen Tempelier, de Ver.dorae ge naamd. Deze brieven betreffen oen verdachten ridder, die ds Tempeliers hun kasteel van Teve gevangen hielden. Hot hooggerechtshof der Veree- uigde Staten heeft het vonnis tegen William Hjckman, die wegens den moord op het 12jarig meisje Marion Parker te Los Angeles ter dood was veroordeeld, in hoogsten aanleg beves tigd. Naar men uit Tokio via Londen seint, heeft een hevige storm op de kust van Japan gewoed en veie slacht offers gemaakt. Er zouden niet minder dan 100 vis- schors om hst leven gekomen zijn. pjqia i «sia- ii tein, antwoordde George, gij zijt mijn schoonvader. Het toeval dat mij een der alkelige geheimen van een in schijn eerlijk levenveropenbaarde, deed zich te laat voor om onze vereeniging te be letten, want, wanneer de noodlottige waariudd mij bekend werd, was ik reeds de man uwer dochter. Dat alleen waarborgt u mijne stilzwijgendheid. Dring mij uwe tegenwoordigheid niet op, ik zal jegens uwe dochter mijne plichten kwijten, alsof die misdaad mij' onbekend ware.Doch wij kunnen elkan der nog slechts als vijanden terug zien. De herinnering mijns 'broeders is eeni- gerwij-ze een onzichtbaar deel van mijn bestaan en die zich aan hem vergrepen heeft is in mijne oogen schuldig. ,De kapitein van de «Jonge Vos» was van zijnen stoel opgestaan en haid zich voor rijnen schoonzoon, mot gezwollen borst én rood van gramschap in al zijne lengte opgericht. Jemam, riep hij uit, verlangt gij dat ik u dood voor mijne voeten uit strekte? Waarlijk, mijn schoone heer, gij weet van geluk te spreken dat liet nog niet gedaan is. Wat 'bet-eekent dat- alles wat gij daar verteld' hebt Wat wil dat alles zeggen? Ik vraag 'het u nog Zijt gij zot of zat, of zijt gij' zat of zot Kapitein Duncombe, zeide Geor ge bedaard, verlangt, gij waarlijk dat ik mij nog duidelijker uitfd'rukke? Zoo gij weigordot, zou daar niets goeds voor li kun non uit voortkomen, antwoordde Duncombe met klimmen de woede. SLAGEN. Goe man Basiei en De Wolf Leopold, beiden van Wetteren, hadden te zamen pinten gepakt.en bij pint en kan waren zij aan het ruzie ma ken gegaan, zoodat Goeman aan Da Wolf eenige welgeplaatste stampen toebracht, zoodat De Wolf onbekwaam gemaakt werd zijn arbeid te verrichten gedurende verscheidene dagen. Tij dens hetgevechtkreeg zekeren Gustaaf Drieghe, die de vechters wilds schei den, eanan vuistslag van De Wolf. Deze wordt verwezen tot 260 frank boet terwijl Goeman 300 frank boet oploopt, voorwaardelijk voor beiden. Schuddings Madeleine van Kiel- dreeht, kon hare werkgezellrn Weyn Msrgaretha, van Sint Niklaas Waas, niet al te best lijden. Reeds meermaals was er krakeel ontstaan. Op 26 M-ei 1928, na het werk, waren er weeral moeilijkheden ontstaan. Schuddings Magdalana, ten toppunt van woede, gaf aan Wein Margar-etha eenige muilpe ren. haar boven dien allerlei heve na men naar het hoofd slingerende. Die- nietgemakkelijke Eva's dochter wordt verwezen tot 360 frank boet. HELER.Zekere Willems Alois, van Oordegem had op zijn hok eene reisduif weerhouden, voortkomende van een liefhebber uit Nederland. Wil lems zocht het beestje te verkoopen, daar hij poeldenier is. Tot zijn ongeluk kwam hij twee gendarmen togen, die nieuwsgierig van aard zijnde, de dui ven, welke hij in zijn-a mand had, beke ken, en vaststelden dat hij eene vreem de reisduif ophield. Willems, die boven dien alsdan niet drager was van zijne eenzelvigheidskaart,, wordt verwezen tot 800 frank boet. voorwaardeHj'k. WOONSTSCHENNIS. - Van de Vreken Alois, van Moarzeke, had in den avond van 20 Mei 11. nog al duchtig in het glas gekeken, zoodanig zelfs dat hij niet meer wist waar hij zijne slaap kamer moest vmden, en terecht kwam in het kiekenkot van zijrien gebuur. Daar de hennen on hanen veel lawfjd maakten op eene ongewone uur, werd de eigenaar verwittigd, die Van de Vreken smoordronken ter plaatse- vond Eerst vervolgd wegeas poging tot diefte, herleidt de Rechtbank de zaak ten laste van Van de Vreken tot hare- ware afmeetingen. Yan de Vreken wordt enkel gestraft wegens weenst- .schennis tot 269 frank boet,an dan nog voo rwaa r del i jk A. SIMKENS Borgerlioiif, Antwerpen SG5® 45» HET OUDE AALST Ed. De Denne schrijft, in zijn Lan gen Adieu, dat reeds in de zestiende eeuw, de witvoetige paarden niet on derworpen waren aan tolrecht, en dat men daarom, en omdat de Aalste- naars geen groote gemeentelasten betaalden, men hen den naam van WilVQtlen gaf. Of de auteur zich nu steunt op traditie, uit den volks mond, of ander kronijkstellers af schreef, weten we niet. Maar een, on langs, in de Koninklijke Bibliotheek, ontdekt handsehrift, spreekt van geen paarden, maar van personen met witte voeten. Dit onuitgegeven document (Nr. 13753-54) is een in het latijn geschre ven stuk van zekeren Arnoldus Beelt- 66ns, in hetwelk hij relaas geeft, als ooggetuige, van de feestelijkheden bij het groot Gentsehe Landjuweel, in 1498, en de intrede der gilden en van een schietspel. Na den optocht der gilden van Antwerpen en Oudena6rde vermeld te hebben, zegt de schrijver Ab Alosto qui venerunt, in sinistro a pede nigrum habebant ealceum, in dextro album. Quem exertum (dit u moet zijn rxsertum)f)iiam de curru ple- rique tenuerant Dit wil in goed Vlaamsch zeggen Deze die van Aalst kwamen, hadden aan den linkervoet een zwarten schoen, aan den rechtervoet een wit- u ten, dien de meesten uit den wagen hielden gestoken Is dit niet es.o zinspeling op den spot naam der Aaisterseha WUvoeten Of zou het misseh-ien zelfs de oor zaak en de oorsprong van dien bij naam niet zijn Welk Gilde wordt in het relaas van Beeitsens bedoeld Zender stellige gegevens te hebben, vermoeden wij, dat men hier te doen heeft met het Schuttersgild van Sint J-ooris, hetwelk, ook in Gent, ten jare 1424, verscheen, en waarvan de leden droegen een ha- byt al root, met paruren snede en swerte hoeden *- Stof voor een schoone studie Proef eens ie lekkere B0TER8PE- CULOOS der bakkerij DE TOEKOMST te Denderleeuw. Ze is waarlijk fijn VERFDOOZEN PASSERSDOOZEN DRUKKERSDOOZEN SCHOOLKASJES IN HOUT, LAK DE CHINE, EN TCHLE OIRÉE VULPENHOUDERS TE BEGINNEN VAN 8,50 FR. GEKLEtfRDE POTLOODEN ALBUMS VOOR POSTKAARTEN EN PORTRETTEN - CARNETS SCHRIJFBOEKEN WOORDENBOEKEN KERKBOEKEN EN PATERNOSTERS GROOTE KEUS VAN LEESBOEKEN, PRENTENBOEKEN VAN 0,60 TOT 25 FRANKS E OIVTEEEHT ïk zal u dus zeggen dat in de maand Juli katetleden, uwe dodhter mii verzocht gébruik te maken van uwen lessenaar op eenen dag dat mij sobrijfpapier voor roijne korresponden- tie ontbrak. Hewel, wat ie daar buitengewoons in te zteb Wacht, ondanks mij zei ven, stem de ik er eindelijk in too den lessenaar to openen, met behulp van eenen sleu tel, die Rozamonde op zidh droeg. Ik to verde mij voor wat den inhoud betreft aan geene enkele onbescheidenheid over maar daar voor mij. in een klein bou ten schoteltje, bemerkte fk een voor werp dat niet missen kon mijne aau- dlaéht te trekken en waarop mijne blik ken gevestigd bleven, alsof zdj door eene helleveeg beiooverd waren. Wat voor eon vooi-werp mocht dat wel zijn vroeg de kapitein. Ik heb niet voel wondere voorwerpen in mij nen lessenaar. Ik zal u het voorwerp toon en dat ik erin «avonden 'heb, maar van Idfrt oogenblik is mijn levensgeluk gebroken geweest, antwoordde George, ik was gedwongen geweest mdjn gelukkig huiselijk leven te ontvluchten, on\ tot mijne vorige onrustige en treurige le venswijze terug te keeren. Die man is zinneloos, dacht de kapitein. Het moet zijn dat 'hij niet goed bij zijne zinnon is Jernam trok uit zijn ondervest-zakje oen klein voorwerp in papier geborgen, liet. was ecu goudstuk van Brazilië, dat hij in de hand van den kapitein legde. Indien dit het gelidi van don we- derkoereöde niet is. riep Duncombe, ik wil dat de duivel mij hale. De verwondering stoniu den kapitein op het galaat to lezen, doch niets wees in hern den plichtige aan. George zag hem nauwkeurig na, doch hij was ver- pitebt te-bekennen dat niets in hem den phehlige vei ried. Ot kapitein, kapiteinriep hij uit, indien ijk u al 'dien tijd ten onrech te verrookt Üiaddo. Waarvan verdacht gij mij In den moord mi jns broeders be trokken te zijn geweest. Dit goudstuk dat gij in de band houdt is een gedenk penning dien ik hem gaf. Gij kunt er neg de voorletters van mijnen naam op zien, die ik er zelf ingesneden heixHe- teel dat goudstuk heb ik m uwen lesse naar gevonden. En deze redbn heeft u voldoende geaeftvenen om mij van medeplichtig heid te verdenken met dieven en moor denaars, riep de kapitein van den «Jon ge Vos». George ik voel mij in uwe plaats van schaamte blozen! George bckMkte het gelaat mot beide banden en boog het hoofd voor den man dien hij zoo wreed kwam te beïee- digen. Indien ik fier en hooghartig was. sprak Duncombe, zou ifk weigeren 11 eenige verklaring te geven, maar gij rijt de man mijner 'dbehter en ik zal u zeggen hoe dat stuk geld in mijn bezit gekomen ie. Ci Vervolgt J

De Volksstem | 1928 | | pagina 2