MARTELAARS Wekelijksche Brief De kanarievogel van het prinsesje EEN FILM De Oceaanvlucht van den Zeppelin Een Fransche duikboot in den grond geboord Uit het Vatikaan Groote brand bij Tietz te Berlijn COIXGO Priesterlijke benoemingen Kerkstraat, 9 en 21, XXXIVe JAARGANG NUMMER 239 Aalst. Telefoon 114. 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt ZONDAG (4 OCTOBER H. Calixlus Zonop6,00,Zonaf5,17 MAANDAG 15 OCTOBER 1928 H. Theresia Zon op5,10Zonaf5,15 fcerste kwart, den 21 Publiciteit bolton het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf ffiaxiaan, 13 te Brussel i Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 L' ondres, E. C 4. Denkt niot dat er geen martelaars op onze dagen moer gevonden wor den gelijk vroeger ten tijde der ver volgingen toen de cliristoner. in liet iiegin der H. Kerk ten meestendeele stiervon voor 'i Geloof, of ten minste Iiun bloed veil hielden voor 't belij den van luin godsdienst- We weten genoeg dat in Mexico tegenwoordig er zoovolen zijn die liever bun leven ten beste gaven en nog geven dan afbraak 'te doen met wat bun 't meest aan 't berte ligt en liever sterven on don bemel zeker veroveren dan aan de vuige en on reclitvoerdige wetten der kerkvervol ging te gehoorzamen en zoo alles af te zweeron wat ze meest moesten liehertigen, We weten ook en nog dat er martelaars gevondon worden overal, thans gelijk vroeger, waar de christenen op de hielen gezeten wor den, zooals tegenwoordig in Rusland, Armonië, China. A propos Tan China willen we bier ten voorbeelde rncedeelen hoe aene gansche familie, als martelaars alles teil beste gaf. Op de grer.zen van den Tcbe Kiang en der Kiang-Si streek, in de bergen gelegen, stond er eene scha- melo hut die tot onderkomen aan vier personen diende, De familie leefde van do opbrengst van een boer derijtje dat nauwelijks enkele dag- wanden akkergrond besloeg en 't was er toch zoo armoedig en mager in die berggouw, want men moest zich bedienen van wilde kruiden om liet eten voor te bereiden. Op 't einde van 1926 kwamen de omwentelingslegers uit 't Zuiden af gezakt. De hut verre genoeg gelagen van da begaanbare weg, moest aan 't, zicht van 't leger ontsnappen, doch de troep soldaten, die voedsel wil den opdoen trok verder in de bergen en ontdekte do armoedige woonst. «Wij moeten gelden eten hebben!» weerklonk bet welhaast. Geld bezitten we niotantwoordde de Vader. Zeg ons dan waar 't zit of men schiet u omver We hebben er geen Ge moot ons kiekens en geiten bestellen»Eenige bonnen liepen rond bet buisje. «Ik kan er u vier leenon «En hoe veel geiten Die bezitten we niet «Ge liegt.,.»Docb, citoyen wat is me (latte «'t Ts 't beeld van Christus Dat moet niet bestaan. Gij, boeren, ge zijt onwetend en bij- 'geloovig onze legers zijn alhier go- komen, om u alle vrijheid te verlee- nen Reeds zijn we vrij Da's niet ge moet geen loopende bonden zijn die de vreemdelingen na doen Wij doen ze niet na dier zijn er ten andere geenen wij bienen den Meester des Hemels Da's verboden, en go moet daaraan verzaken of we zullen u ter dood brengen Aan den Oppersten Meester verzaken, dat mogen woniet, dat ware onredelijk In dat geval moet ge sterven Ster ven daarmee kunt ge ons van den Meester des Hemels niet scheiden .Gij, kind. verzaak aan dien Meester «Ik wil niet, vermits hij do ware God is Een soldaat trok zijn sabel en 't kind liep zich verschuilen bij zijn vader Gij moet aan dien vreom- de God verzaken Dat is geen Vreemde God 't Is uw God en do onze Wij hebben geen tijd om te redeneeren -- Wij hebben den tijd niet om aan God te verzaken. Hij is ons leven - Alia gij daar meisje, zeg dat ge dien God niet meer wil dienon «Ik bemin Hom on wil Hem altijd dienen, gelijk mijne ouders en mijn brooder Eon soldaat schoot iu gramschap en begon te tieren en te roepen Verzaakt aan uwen God of we vu ren op u -• Sckiol maar op we zijn gereed, antwoordde de moeder, doch we verlaten God niet En uit gansch liaro ziel 'en krachten spoorde zij bare kinderen en bare echtenoot aan om getrouw te blijven. De soldaten begonnen te twisten onder malkander, schreeuwden om ter meest en welhaast klonken ge weerschoten, De vier personen der aldaar wonende familie lagen wel haast uitgestrekt op den vloer der hut. De soldaten staken 't huisje in brand en vertrokken meeslepend wat hun dienstig kon zijn en oenigè weer de had. Do engelen zwaaiden palmtakken boven de vlammen die de voor den Heer aangename slacht offers verteerden. Heil aan zulke vurige Christonen; MARC. Bij (Je blijde intrede van den kroon prins en zijn zeer populaire gemalin te Gent in den loop van don zomer over handigde een delegatie van inwoners uit een volksbuurt aau cic prinses.... een gouden vogelkooi met een (kanarievo gel et* in. «Mijn dochtertje zal er blij mee zijn», zegde prinses Astrijd bij het in ontvangst nemen van dit nogal zon derlinge geschenk, en dit blijkt wet wer kelijk 'liet geval tc zijn geworden. De kooi werd in de kinderkamer ge- (plaatst met het gevolg, dat liet prinses- Ij© geleidelijk belang is gaan stellen in .liet gefluit van den Gentsdlien vogel en luid gaat schreeuwen als men 'hem uil- de kamer wil verwijderen. Van en zen Genfsclien medewerker. DROEVIG EINDE Gij zijt niet meer, gelijk, weleer Men noemde U de gvute stoatie en bij dage en nacht e was er rumoerige be*- vi-rpng in en rond v. Langs uw blanke riggels werden wij uit het hartje van Gent gevoerd netar de wijde wereld, en langs diezelfde riggels keerden wij te rug tot heel dicht bij ons Woningen. Gij werd geprezen door de ouderlin gen om uw alles gelijkvloers, door de vreemdelingen om uiu heerlijken tuin, door de commissie van monumenten om uw sierlijken gevel. Helaas, gij zijt het slachtoffer geworden der maatschappij van Belgische spoorwegen. Als een uitgeperste citroen Wordt gij weggegooid. Ah een oud- paard, dat te veel haver eet en te weinig lasten trekt wordt gij afgekeurd. De Gentenaars zullen u lang nog ge denken.. Zij zullen opstandig preutelen bij langdurige en darm- verontrustende tramritten naar het verre St. Fieters aan het villa-grens je der stad. In het nieuwe kazerneachtige sta tion zullen verkeersagenten- en 'luidspre kers het ongemak van tunnels en trap pen niet verminderen. Gij waart sympathiek, o groot station van Gent-Zuid. Op den lokaal-histori- schen avond dat uw laatste trein naar Rortse bolde, wïerd er gefloten. Het wij- veken met zijn folkloristisch, kraan liet een traan over zijn verfrommelde wan gen bibberen. De crême-glace verkoo- per wierp mistroostig een halve cigaret tegen den grond. De krantenman rukte nijdig aan zijn zenuwachtig kneveltje. ÏÏ-tmf uwe dood is 't verlies van hun brood. Ook de hoteliers en winkelhou ders van in 't ronde mochten een rouw krans voor uw gesloten poorten leggen. O, GenhZuid, gij zijt niet meer.... Ge vleit op het altaar, van den vooruit gang. De grond-eigenaars rond St Fie ters zullen een fïnancieelen zegedans uitvoeren op uw graf. Men heeft reeds veel geschreven en ver telt- over 't geen men op de vrij-komen>- de gronden zal oprichten en wat men in de ledig-staande gebouwen zal uitvoe ren. Ik vrees dat er niet veel zal in huis komen. Men zal beginnen met stille tuintjes aan te leggen, waar vroeger de smokige treinen daverden. Nieuwe toe- vluchten voor vrijers, wellicht. Of mis schien zullen in dat nieuwe gentsch Hespcria ofte avondland, zeven nimfen leven, en zullen er in hun tuin gouden appelen groeien door een draak be waakt Ik vrees dat voor den handeldrijven- den middenstand van rond Gent-Zuid geen gouden appelen aldaar meer zullen geplukt worden. De draak van het gent- sche stadsbudget zal er wel voor zorgen. Hamlet dc Tweede.. REEDS 15 UUR VERTRAGING Wolf seint nog uit Berlijn 11 Octo ber Door den omweg, dien 'het lucht schip over Zuid-Spanje moet maken, is naar berekening een tijdverlies van 15 uur ontstaan. Hierdoor wordt de op 70 uur geschatte duw van den tocht be langrijk overschreden. De brandstof aan boord is echter voldoende voor een aan merkelijke vertragin g. Van Barcelona is bet luchtschip in de richting van Valencia gevlogen. Het is met verschillende radio-staties in ver binding gekomen, waaronder ook statie Ca sa Blanco. Om 9 ure had hét veihinid'ing met een Franscli stoomschip. Men venvacht nog steeds, dat- liet zijn koers zal nemen over Gibraltar en Madeira, BOVEN DEN OCEAAN De «Graf Zeppelin» is om 23 u. 40 Ie Castellon de la Plana gej>asseerd. Om 20 u. 30 overvloog hij Tarrago- ne. Gisteren Vrijdagmorgen om 5 uur word hij boven de zeeengte van Gibral tar gesignaleerd', wat later was hij bo ven den Atlantischen Oceaan. ZEER SLECHTS WEERI Berlijn 12 Oct. Volgens de weer kundige berichten, door Friedrichsha- fen bekend gemaakt, blijft het weer zeer slecht. Het luchtschip zal denkelijk geen gTooter snelheid dan 100 'kilometer kunnen bereiken. Hot is reed's in groö- te vertraging tegenover do «Z.R. 3» dió de Azuren bereikt 'had in den tijd dat hot huidige luchtschip tot- Gibraltar kwam. Men neemt hier aan dat het traject minstens met 2.000 'kilometer verlengd zal zijn en dat de Zeppelin minstens 100 uren noodig zal hebben om Ameri ka te bereiken. Hij moet in het geheel 10.000 kilometer boven den Oceaan af leggen vooraleer, de Ainerikaansche kusten tc naderen. Hij zal dus nie.t- voor Maandag mor gen te New-York sffj&Omon. Ponta del Gaidia (Azoren) 12 Oct. Te 11 uur 20 vloog de «Graf Zeppelin» over het- eiland Madera. Het luchtschip deelde draadloos mee dat liet "bij nacht die Azoren zou 'berei ken. Uit Hort» (Madera) wordt aan Beu ter ook bericht dat 'het 1 lichtschip over Madera gevlogen is. iSom ruige passagiers lijden aan de luo'htziekte. New-York, 12 Oct. Een radio-te legram door een fainilied; van een der passagiers, luidt Wij vliegen over den Oceaan en zijn allen welstellend. Wij hopen 'Zon dag morgen hoven New-York te zullen vliegen. Door hare aansluiting bij de ge groep Leuven biedt do GENTSCHB BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan de haar .toevertrouwde! gelden. Alle Inlichtingen worden er meï da meeste bereidwilligheid kosteloos yer* strekt. Spaarkas 5,50 brnto.ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch' bespreking- van bedrag. Kasbons op 0 maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde .terugbetaal* baar op aanvraag. £§41 Het ministerie van Zeewezen is sinds 3 October zonder nieuws van den on derzeeër «Ondine» die op 1 October vertrokken is. Alleen op 3 October ont ving men bericht dat de boot de kaap «Finistère» was voorbijgevaren. Op 6 October had de duikbo'ot 'hare tegenwoordigheid aan idien ingang der Middellandsche zee moeten mededeelon, terwijl zij op 8 Ootolber qp de plaats der bestemming haid moeten toekomen. Zoowel in den Atlantischen Oceaan als in de Middellandsche zee worden met groote bedrijvigheid door verschil lende booten opzoekingen gedaan. Alleen wanneer deze opzoekingen zullen voleindigd zijn zal een gedacht kunnen gegeven worden over het lot der «Ondine». Eien later toegekomen bericht meldt dat de «Ondine» in den nacht van 3 op 4 October door een Grieksche stoom boot nabij Porto in den grond geboord werd. De onderzeeër had 3 officieren tn 40 man aan boordv Gisteren werd in liet Vaticaan liet rechts- jaar der II. Rita, hot bekende kerkelgke gerechtshof geopend. In den morgen verzamelden zich do Prola- ten auditoren, en do advokaten der Rota in groot getal, in de Capella Brolinn, waar Mgr Zampini, Sacrista van Z. H. dan Paus, de H. Mis opdroeg. Na de Mis werd het Veni Creator gezongoii en werd door de auditoren de geloofbelijdenis afgelegd. Daarna begaven zich de Prelaten auditoren naar de kleine troonzaal, waar Z. II. de Paus hen ontving in audiëntie. Na de audiëntie der Prelaten auditoren was er in de groote troonzaal openbare audiëntie, waarbg ook de advokaten van dit gerechtshof tegenwoordig wareu. Mgr Massino M&ssimilas een acte van hul de voor, waarin hij herinnerde aan het twin tigjarig bestaan van liet gerechtshof sedert Paus Pius X door de Constitutie Sapionti Cousilio de Romeinsche Curie hervormde en door een nieuwe wet de II. Rota weer nieuw leven schonk. Wel was de II. Rota nooit opgeheven geweest, maar gedureude langen tijd, wegens oorzaken niet afhangend van den II. Stoel, had zij opgehouden haar taak uit te oefenen. Het gerechtshof aldus tot een nieuw leven geroepen, stond in de meening van Pius X in nauw verband met de codifi catie van het kerkelijk recht, en moest prak tisch de nieuwo kerkelijke wotien uitleggen en toepassen. Mgr Massimi herinnerde aan de twaalf Prelaten auditoren, gestorven ge durende deze twintig jaren on in 't bizonder aan den laatst afgestorven Mgr Solieri. Do werkzaamheid van do Rota is steeds vooruit gaande. Gedurende 't laatste reclilsjaar sprak zij 49 oordeelvellingen uit, tegen 47 in het voor gaande, De meerderheid der uitspraken ging over huwelijkszaken, maar ook wordan za ken behandeld gaande over geheel het uitge strekt rechtsgebied der kerk. Mgr Massimi sprak over de uitgave der uitspraken der Rota, verzameld door Z. E. Kard. Sega, waarvan het twaalfde deel is verschenen en over liet deel, waarin vervat zijn de uitspraken door Kard. Sega, vroeger Prelaat auditeur der Rota, gegeven. Eindigond vroeg de Deken der Rota een bijzonderen Pauselijken Zegen overdewe^k" zaamkeden van dit kerkelijk gerechtshof. De II Vader antwoordde beriuueroiid aan liet feit, dat vroeger slechts do honderdste en vijftigste jaardagen gevierd werden Te genwoordig leeft men zoo snel, dat mon twintig en tien jaar reeds voor een merk waardig tijdperk aanziet. De reden daarvan ligt in den versnelden pas vau 'c menschelijk leven, daar men nu in tienen twintig jaar veel meer werk verricht dan in vroegero tijden, ook daar toen minder goede tech* nische middelen de mensclielyke. werk zaamheid ten dienste stonden. In alle geval bewijzen de twintig jaren van da vernieuwde Rota dat dit gerechtshof van zeer groot nut zal zijn voor het leven der Kerk. Juist als de twintig jaren van de Rota, zullen voleindigd zijn, begint het vijftigste jaar van Ons priesterschap, zei de Paus. Om den Zegen van God to verkrijgen over de werkzaamheid- der II. Rota, had de II. Vador dezen morgen hot II. Sacrificie der Mis opgodragen en gaf aan alle aanwezigen als onderpand van dien Goddoljjken zyn vaderlijken en Apostolischen Zegen. Na de Pauselijke audiëntio begavon zich do Prelaten auditoren en advokatou naar Z. Em. den Kardinaal-staatssecretaris om dezen hunne hulde aan te bieden. Z. H. de Paus ontving in audiëntie een groep van dertig Engelsche matrozen van katholieken godsdienst, behoorende tot do bemanning van Britsche dnikbooten, op het oogenblik in de liaven van Ancano. De matrozen vertooveu in het Pauselijk hospitium van Santa Martha en woonden dien morgen de II. Mis bij in St Pieter on ontvingen de II. Communie. Om 1 uur bega ven ze zich, geleid door luitenant Wilson on drie or.der-officieren iu groot uniform naar het Vaticaan, waar Mgr Redmond, vice-rector van het Kngelscho college ze aan den Paus voorstelde. Z. II. was zoo welwillend de ma trozen toe te spreken, liet allen tot den handkus toe en schonk allen tien Apostoli sche n Zegen. De prachtige trap iu het Vatikaan, ge naamd Scala Regia (koningstrap) wordt vernieuwd. De oude treden iu traver ij li steen, dio nog dateeron van don tijd dat Bernini zo plaatste, zijn uitgesleten en hier en daar afgebrokkeld, zeifs marmer verslijt •u vergaat. De treden worden nu uitgevoerd iu graniet van Baveno. Gisteren, alvorens zich naar do Vaticaaiw sclie tuinen to begeven, nam Z. M. de Paus het groote werk in oogenschouw en uitte zijn hooge goedkeuring aau architect de Rosis van do Apostolische Paleizen over het werk waardoor hot kunstproduct vau Bernini weer beter zal uitkomen. Wió kent niet bot prachiige Karlhuizers*- klocs er en kerk van Pavia nabij Milaan? De prachtige monumenten lagen er doodsch eu uitgestorven. Binnenkort komt er weer nieuw godsdienstig leven in deze kunst schatten. De Italiaansche regeering onder- haudslt met de Rarthuizers over linu terug- koer naar Pavia. Voor eenigo jaren liolben dergelijke onderhandelingen reeds plaats gehad, maar leidden tot geen resultaat. De Karthnizers verlangen ongestoord te leven in klooster en kerk, die eens de liunn® Voor uwe Briefwisseling,- gebruikt de Zegels van Orval Lezers, daardoor steunt ge den Heropbouw van de Geschiedkundige Abdij van Orval, daardoor steunt ge onzen grooten voorman Pater Marie- Albert Karei Van der Cruyssen) die de werken met een ongekende bedrij vigheid doorvoert. Die zegels zijn te verkrijgen in alle Posten. •Naar uit Berlijn wordt gemeld, heeft Donderdag een geweldige brand gewoed in het -warenhuis van de firma. Tietz aan de Domhofplatz. waarschijnlijk tenge volge van kortsluiting. Het personeel heeft, met achterlating van zijn 'ho-eden. frakken en mantels, onmiddellijk do erdlieping, -waarop de brand is ont staan. verlaten. Ook de andere verdie pingen zijn daarna ontruimd. Do brandweer trachtte van do Leipziger- strasse en Kausenstrasse uit het vuur te blussChen. Naar van de zijde van idle brandweer wordt medegedeeld, is de brand in het warenhuis Tietz ontstaan dooir kortslui ting van «Je uitstallingsverlichting, in de onmiddellijke nabijheid van de zij- diefirma Miéhel. De aclit aangrenzende uitstallingen, alsmede veilkoopzaal erachter, zijn geheel uitgebrand'. Door het gc'heelc gebouw hing een ondrage lijke rook. De koOpcrs en de bedienden konden het warenhuis tijdig verlaten. Nader wordt nog vernomen, dat ook uie zoldering tendeele is doorgebrand. De brandweer kon echter spoedig liet vuur aantasten en na ongeveer een uur hard werken kon het vuur tot den vuur haard beperkt worden. De stoffelijke schade is nog te overzien. De Leipzigcy;- strassc en de andere aan het warenhuis grenzende straten waren geheel door de polieie afgezet. De trams- en au tob us ver bindingen moesten, omgelegd worden, De aankomst- van dc tiElisabethvillc Niettegenstaande het vroege urn*, bet was pas 9 ure, -was er eene groote toe loop bij de aankomst, gisteren, van de Belgische stoomboot jxElisalbettlivi 11ete Antwerpen. De reis is gekenmerkt geworden door twee spijtige gevallen, namelijk het overlijden op 20 October van den 32- jarigen hofmeester H. Janssens. Het lijk werd met de gebruikelijke plechtig heid ter hoogte van Sierra Leonc, aan de zee toevertrouwd. Ook is de Rus Bla- siff, een ander lid der bemanning, uit; den mast. gevallen en werd met ver schillende zware kwetsuren naar het gasthuis van Teneriffe overgebracht. Aan boord van de Elisabethvilie be- onden zidh in het geheel 164 passagiers waarvan 104 van le klas, 58 van 2e klas en 2 van 3e klas. Als lading had het schip 2469 1/4 ton koopwaren namelijk 1200 ton palm- noten, 179 ton copal 280 ton palm olie, 155 ton katoen, 216 ton sezamzaa-cl 50 V-i ton ricinuszaal, 11 1/2 ton ledige bonbonnes, 45 ton caoutchouc, 14 1/2 tlon koffie. 11 3/4 ton ivoor, 29 ton ca cao, 274 ton hout en 2 V-i ton stukgoed'. "Wat de nieuwsgierigheid gaande maakte, waren twee groote hokken, dia op het dek stonden, en twee jonge gi raffen bevatten, wat een zeldzaam kop pel vormt. Deze kostbare iriieren kwa men van den Boveu-Uclc, en hooren toe aan den passagier M. L. Domange. De. bestemming der dieren is niet gekend. BISDOM GENT' Z.D.H. de Bisschop heeft benoemd tot Onderpastoor to Beveren, den E.H., O. Vanidën Aboele, onderpastoor tc Waasmunster; te St. Pauwels den E.H. C. Browee, onderpastoor te Asperte Asper den EK. Van Cauweiiberghe,. onderpastoor te Ophasselt; te Nu kerke den E.H. A. Aelvoet coadjutor to Dc Pinte; tot professor in «St. Ilenricmge- stiebt te Deinze den E. H. E. Ivens, student aan do Hoqg&sdhoql van Leuvei^

De Volksstem | 1928 | | pagina 1