Ellen day ne lepel van de militaire wet! 17 jeugd. Sport, Middenstand Woensdag Oct. 1928 Het geboortecijfer in verschillige kinden Italiaansche hoogdag van het graan Op de Hoogeschool van Leuven Antwerpen wereldstad Motoroniploffing op een Duitséh schip De groote tombola van de tentoonstellingen in 1930 De Zeppelin heeft Amerika bereikt Kerkstraat, 9 on 21, Aalst. Telefoon 114 XXXIVe JAARGANG NUMMER 2 41 3D St 3^1 SI, ©L 20 Gentlemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit büiten hot Arrondis&ement AALST Agentschap Havas, Adolf ffl&xlaan, 13 te Brussel Rue de RicheUou, Parijs Breams Buildings, 6 Lontires, E. C 4. H. Hedwigis Zonop6,15Zonaf4,57 Eersle kwart, den 21 II. EEN GOED MIDDEL DE SPORT. Hoe aardig het ook klinke, is de Sport een goed middel om de Jeugd tot ons te trekken. De sport is sinds enkele jaren een nieuwe beweging. Ik wil hier zoo objectief mogelijk spreken niet over sport in zich zelf wat toch in eeniger mate-noodzakelijk zal zijn maar vooral in zijn betrekking van onze Jeugd met de Middenstandsbeweging. Sport!... Anders niet dan sport enz... zoo luiden vele oproepen. Daar is al sport genoeg Moet er nu ook al sport komen in den Middenstand Er is te veel sport Zeker we bekennen het, is er te veel sport, bij ons is er nog geen Is er al spert genoeg Zeker, we bekennen het, er is sport genoeg... maar ELDERS en daarom is onze jeugd ook elders, daar waar ze sport vindt en de jeugd is niet bij ons, omdat er geen sport is. De jeugd is waar er sport is En dan is men verwonderd en men zoekt naar middelen, die misschien goed waren vóór 20-30 jaren, maar thans op dezen tijd niet meer baten en de jeugd blijft weg. Is er sport genoeg, bij ons is er te weinig en de Middenstand zelf dient even goed voonbereid tot de jeugd, als de jeugd voorbereid tot den Midden stand. De Middenstand dient zich voor te bereiden voor de jeugd het is in de eerste plaats om doen tot de jeugd af te dalen, zich in te denken in hun psychologie, hun voordeelen en hun bezwaren te vatten om ze aldus des te zekerder op te voeren naar de waar- heidsvonken in onzen Middenstand. Wat dient vooral gekend om de jeugd tot den Middenstand te brengen Zonder aarzeling mag men ant- wooi den de kennis der jeugd zelf, gelijk ze heden ten dage is. Die jeugd vraagt sport Op 27 Februari 1927, heb ik het Con gres te Brugge bijgewoond en onder de vele middelen daar besproken, heb ik de sport aangeduid om het heden daags aanpassende middel om de jeugd voor ons te winnen. Daar heeft men mij begrepen en een vooraanstaande leider die zag, na mijne woorden het ook in, dat uit de sport, het goede en het nut dient getrokken, welke men er uit winnen kan. Wel is waar werden er ook andere stemmen gehoord welke donderden op het sport en die van toestanden spra ken van over 30 jaar om alle sportmin- nende jongelingen voor slechte studen ten te betitelen. Ehwel, waren de footballisten, de shotters, dan de slechte blokkers, 't is mogelijk, 't is werkelijk zóó misschien, ik zal daarin niet tegenspreken, en ik zeg dat was toen een spijtige toestand, in dien tijd. Welnu, de tijd is bewegingen bewe gen is veranderen en de tijden zijn veranderd en wel zóó dat men heden ten dage even goed een felle student kan zijn en tevens een footballshotter En ik spreek nu over onzen tijd en tegenover dit zwart tafereel van vroe ger.stel ik den lof en hulde onzer sport- jongensstudenten. Ons bestuur, onze leden, alle Mid denstanders, hebben allen ernstige studiën gedaan of doen ze nog het zij op Hoogeschool, Nijverheidsschool, Humaniora enz. Onze jongens van nu verdienen hulde in tegenstelling met de bevlekking van vroeger. En voor U, Heeren, meerderen in jaren, ging het in uwen tijd anders, be denk toch a.u.b. dat de tijden verande ren. Weigert niet aan uwe jonge vrien den uit uw omgeving, de gunst ze aan te trekken weigert de sport niet die ze vragen met hun jeugdige geestdrift en hun flinken ondernemingsgeest. Het is voor de jongeren Ik eerbiedig Uwe jaren, gekenmerkt door hevigen strijd. «'tGing anders in Uw tijd/» Zeker maar ds tijd vliegt... Da tijd spoedt heen en bakent reeds [de laan, Waar ook,'nieuwere tijden ons wenken. Het weze hier ook toegepast.Streven om toestanden van vervlogen tijden terug te brengen, is verloren arbeid. De beste dingen liggen voor, niet achter ons. Gij ook moet met den tijd mee,den nieuwen tijd van klein-mechanieken leerlingen-secretariaat, syndicaten enz, het tijdperk van nieuwe inrichtingen. Voor de jongeren van nu zal de tijd eens veranderen en op hunne beurt zullen ze zich moeten aanpassen aan nieuwe tijden. Altijd is er in kringen botsing tussenen ouderen en jongeren. De ouderen klampen zich vast aan tra ditie en zijn veelal conservatief gezind; ze kunnen zich maar niet inbeelden dat de jeugd denkt niet nun eigen ge dachten de jongeren zijn hevig, vurig, klampen vast aan de vernieuwing en kunnen op hun beurt niet begrijpen hee de ouderen zoo veraehterd kunnen blijven en hun nieuw ideaal niet schoon niet goed, niet redelijk vinden. Uit de traditie behooren we het goede te ne men en te behouden maar bij de tradi tie behoort ook aanpassing van het nieuwere. Ten gevolge van het vastklampen aan de traditie, en het conservatief zijn der ouderen, komen de jongeren met hun vernieuwde gedachten veel te laat in de beweging wel is waar winnen dezen aan ondervinding, maar verlie zen aan opofferenden geest, aan het zich ter harte trekken die levens- verwekkende stuwingen en krachten zijn en de winst van ervaring kan soms niet opwegen tegen het spijtige verlies aan jeugd. Vermits men dus de jeugd niet aan trekt, blijft ze weg, wat een gevaar is voor on ze beweging. En daarom, omdat de klokke nu overal Sport luidt, en omdat ze bij ons nog niet klonk, is de jeugd van ons weggebleven. We zuilen dus sport geven. Is sport dan het ideaal middel Volstrekt neen 't Is ;ni6t het ideale middel, maar voor heden ten dage het goede middel, omdat het aanpassend is aan de levensuiting der jongeren. Het leven der jongeren heeft thans zulke openbaringsvormen en willens, nillens moet men er rekening mede houden. Paarom zonder sportfurie heviger te doen vlammen, zult gij wij heb ben het reeds gedaan op andere plaat sen ook den eersten stap doen en tot de jeugd naderen en de sport geven welke ze vragen. Daarbij het gaat hier om welbegrepen sport. Het kwaad zit in het misbruik van sport en U weet, alle misbruik zelf van de beste dingen, is schadelijk. De sport bij ons heeft een redelijke matige uitmg* En als ik nu spreek over Sport hebben velen reeds gedacht aan Foot- ball-Club Wel ja, Football-Club of Athl6tiek, is er op een andere plaats middel de jongeren bijeen te brengen door een ander sport hetzij handbal,- baskett-bal hetzij schieten, bollen, zwemmen of roeien enz. we bestudee- ren den plaatseiijken drang en we passen ons aanwant aanpassing is opvoed>ng en zulke aanpassing is tege lijk terechtwijzing, verruiming, ontzel- ving, universaleeving. En in de plaats van de jeugd in het wild te laten loopen op gevaar van ze te verliezen, we trek ken ze tot ons en we leiden ze de jeugd vraagt niets beters dan geleid te wor den, zich te onderscheiden; de jeugd heeft nooit genoeg ambitie, dan wan neer ze er te veel heeft. Voorzeker zijn er ander middelen om de jeugdte groepeeren de vermake lijkheden, de muziek-en tooneelafdee- lingen, de club van teekenaars om pas sende prenten te teekenen voor propa ganda, er zija andere middelen, maar ik steun er op als eerste praetisehe wenkrekening dient er gehouden met de plaatselijke omstandigheden. V Hel geboortecijfer, het is te zoggen het jaarlij-ksch getal geboorten op 'dui zend inwoners is in volgende verhou dingen gezakt in de hierna vermelde landen, sedert 1850. In Frankrijk (1850) 26.8; (1927) 18.2; In Belgie (1850) 30; (1927) 18.1. Duitschland (1850) 37.1; (1927) 18.3; In Engeland (1850) 83»; (1927) 17.1; ln Zweden (1850) 31.9 (1927) 16.9; In Noorwegen (1850) 31; (19-271 19.S; ln 1850 waren in Frankrijk gemid deld 3/2 geboorte per huwelijk. Thans zijn er 2.1. In Belgie is zulks gezaki van 3.9 op» 1.9; in Duitschland van 4.1 op 2.1in Engeland van 3.9 op 2.2in Zweden van 4.2 op 2.7in Noorwegen van 4.2 op 3.4. "N/W In don Argen ti na-schouwburg to Bo rne heeft de plechtige uitdceling van de prijzen aan de overwinnaars van den graan wedstrijd plaats goliad. Warep aanwezig de 'lieer Mussolini, de leden van het gouvernement, de 'bongo waar- digheidsbók 1 ceders van den Staat, de buitenlandsoke afgevaardigden op de lXe vergadering van liet internatio naal Land'b ou-wi neli t-u ut, de hoofden van de syndicale organisation en een menigte landbouwers. He heer Mussolini wees op don voor uitgang. in dc laatste jaren door de Ita don zedoljjken en stoffelijken steun hun door de regeering verleend. De oriëntatie van 't regiem kan als volgt samengevat Het tijdperk van do bijzondere urban isme-politiek is voor- hij. De milliiarden, tot-nu-toe aan de steden gegeven voor nuttige werken maar ook voor hare verfraaiing, moeten voortjan ten goede komen aan liet plat teland, wil men de verschijnselen van economische crisis vermijden, die in an dere landen zoozeer worden geducht. De vooruitgang van don landbouw in Italië is hieraan té danken, dat de boe ren op vrede kunnen rekenendat er op technisch gebied flinke vorderingen worden gemaakt, en dat de landbou- 'wers gestegen zijn in aanzien Heropening der. leergangen Maandag had de openingsplechtig heid der 'li-oogeschoolloorgangen te Leu ven plaats. Eenc plechtige Mis werd op gedragen in de >St. Pieterskerk. Öp de Groote Markt, Aroor de kerk, vergaderden de sludentenhonden met vlaggen, vaandels en standaards. Na de Mis begaf zich de rechter ma gnificus gevolgd door hot 'korps der professoren on door de studentengroe- pen stoetsgewijs naar 'het College van Paus Adriaaii VI, waar de rector, Mgr Ladeuze eene rede hield. Dc rector gaf een overzicht van de bedrijvigheid der Hoogeschool geduren de het verloopen jaar en herinherde er aan dat de oorsprong der beweging die heeft geleid tot de inrichting van het Fonds voor Wetenschappelijke Naspo- ringon te vinden is geweest in de twee vrije hoogescholen Brussel en Leuven De statistiek wijst aan dat te Ant- jwerpen 25.830 vreemdelingen, ouder dan 15 jaar, waren ingeschreven. 'Op één jaar is hun aantal met 2.130 toege nomen. Ziehier tot welke landen ze behooren Albanië, 1; Argentina. 33; Arme- 2, 107Brazilië, 22 Bnlgarie. 32 Canada, 2; Chili, 11; China, 62; Co lumbia, 7; Danzig, 4; Denemarken, 240; Duitschland, 835; Egypte, 17 Engeland, 1432: Equator, 3; Estland 104; Finland, 50; Frankrijk, 1.388 Georgie, 5; Griekenland, 355; Guate mala. 1Haiti, 1Hongarie. 137 Ita lië, 823, Japan. 30; Ierland, 90 Li- thauen. 72; Luxemburg, 299; Mexico, 14; Nederland 10.15(5; Noorwegen. 253; Oostenrijk, 140; Palestina, 25; Pana ma, 2 Perzie. 8: Peru, 10; Polen 5193; Portugal. 45; Rumenie, 417; Rusland, 1731 Spanje 186; Svrie, 1; Tchecta- Slcwakije, 312: Turkije, 139 Ukra ine, 85 Vereen igde Staten Amerika, 386; Yoego-Slavie, 46; Zweden, 194 Zwitserland. 579; Onbepaald 238. De 'Nederlanders zijn dus het talrijkst Dan volgen de Polen, de Ru-~sen de En gelsehen de Fransdhen. Het aantal Duitschers vermeerderde met 239. De grootste vermeerdering kwam vanwege de Polen. De socialisten vroegen voorbereidende oefeningen 1.1. z. van 14 tot 18 jaar moest men 's Zondags exerceeren om soldaat te leeren worden. Zoo zouden de jongens 25 Zondagen per jaar gekoeionneerd geweest zijn,met dien socialistischen bros- sel, en dat, 25 Zondagen per jaar. Een half jaar lang Wa.... blieft er U Was dat een zwans Ol was 't 0111 met de jongens de vijf minuten te houden 't Zijn me de knollen Twee dooden. Hen gekwetsten O]) het motorschip Kungsholm (18.000 ton), op de werf van Blohm en V'oss te Hamburg Aoor de Svcnska- Amcrika lijn gebouwd, is 'bij een proef tocht in de nabijheid van Helgoland een motor ontploft. Hot deksel van een cylinder wend met geweldige kracht weggeslingerd en rukte een stalen plaat van ongeveer 3 meter breedte mee. De slag was zoo lievig dat. de plaat tot de antenne van de radio-instelling word weggeslingerd. Onder d*e bemanning die juist aan liet eten was on Mond een paniek. Van de opvarende (meest Zweden) zijn twee gedood en tien gewond. De sleepboot «Wotan» heeft 's nachts, te één uur de «Kungsholm») te Cuxha- ven binnengesleept en de igewondc-n aan land gebraobt Onder de twee dOo- den is een Deen en «een Zweed. De worn den van de tien gekwetsten (voor 'liet mieerendeel Zweden) zijn ernstig. Aan boord van de «Kungsholm» be vonden zich van de werf de heeren Bkrhm en kapitein Bueli (gewezen ge zagvoerder op het st. «Cleveland))) en voorts enkele officieren van de Ha- pa g». Een nader bericht uit Hamburg meldt, dat één der tien gewonden over leden is. en de toestand van twee ande ren hopeloos is. Van de andere zeven Zij is de voorbereiding van de. g-rootsche betoogingen in 1930 Men weet met wellc buitengewoon welslagen de Tombola van de Tentoon stellingen is bekroond geworden. In min dan vier maanden feit zonder voorgaande. is er voor het bedrag van miljoen loterijbriefjes, toeboorende aan de eerste reeks, veitkodht. Dit be wijst zeer duidelijk 'het groot belang dat heel de Belgische bevolking in de Tentoonstelling van idio. Eeuwfeesten stelt. Wij kunnen in verband mot dit laatste, het volgende belangwekkende feit vaststellen. In alle klassen van de maatschappij en in alle streken van het land, hebben de briefjes van de eerste uitgifte koopers gevonden. Overal heeft de bevolking dezelfde geestdrift getoond denzelfden wensch niet alleen een buitengewone kans te wagen maai tevens mede te werkon aan de vader- landsche doeleinden door de Tentoon stellingen beoogd. Voor allen die aan die moeilijke en verdienstelijke taak hebben medege werkt, is dit een kostbare aanmoediging Maar geven wij aan Gesar wat aan Gesar toekomt. Het. is alleen niet het overgroot publiek van koopers dat dient, geprezen te worden, maar ook de amb tenaren on agenten van allen rang, die de grootste toewijding aan den dag heb ben gelegd om de lboekjes te plaatsen en waarvan 'de bewonderenswaardige vlijt eer*, bijzonder vermelding verdient. (Gansoh het land is er liun dankbaar voor want het waren zij, die voor een groot deel het welslagen van de eerste uitgift e verzekerden Ook zouden wij het ons ten kwade duiden indien wij Onjdar hen niet zou den vermelden den sympa.thieken con servator d'er Tombola, den heer Joe. Du bois, die eens te meer zijn bijzondere !>egaafdh-edeii van inrichter aan het daglicht heeft gestold, en ter gelegen heid van de Tombola, nu weer heeft be wezen dat hij de rechte man op de rech te plaats is. Inderdaad, hij was letter lijk dc ziel van deze organisatie en hij verdient daarom de eenparigste en wel- gemeendste lof tuigingen De prachtige uitslag dooi' de eerste uitgifte bekomen is dan ook een ge gronde waarborg voor de volgende reeks die reeds te koop werd gesteld van af 27 September j.l., in al de buroelen waar dc eerste uitgifte verkrijgbaar was. Even vlug als tevoren verdwijnen deze briefjes, en het is zeker dat. het sukses der tweede reeks dat der eerste zal eve naren, zoover zelfs, dat men van nu af de datum der trekking gaat bepalen. Aan dit alles kunnen wij toevoegen dat men zich ijverig bezig houdt niet de uitbetaling der uitgetrokken loten van de eerste reeks. Meer dan 1,200 «gelukkige winners» ontvingen reeds het 'bedrag van hun winnend briefje waarop feit dat wel vermeldens waard is g-een fiskalc afhouding wordt toegepast. Dc- snelheid waarmede deze betalin gen geschieden getuigen eens te meer in liet voordeel van de Tombola der Tentoonstellingen en aal haar zonder twijfel met een steeds stijgend wegsla gen verzekeren. liaansche lajidbquwere gemaakt^ en aan [valt pog niets te geggen, W- Door Iiare aansluiting bij de MaohiK ge groep Leuven biedt de GEiUTSCHS BANK VxOOR HANDEL EN WWVERHE1Q 14 Keizerlijke Plaats to A&lat, volkomen «okerheid aan de baar toevertrouwd* geldon. Alle inlichtingen warden er mei de meeste bereidwilligheid kcsieloos yer» strekt. Spaarkas 5,50 bruto.ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons op maand 5 noUo, naamloos, ten allen tijdci Êerugbetani- baar .op aaasmft, Ssi bi: REIS goed afgeloopen Op 300 mijl van kaap H(Uteras Washington, 15 Oct. Het minis terie van zeewezen 1 leeft een draadlooze boodschap onvangen, de positie van do «Gral Zeppelin» opgvvencl. Te 3 uur 50 (plaatselijke uur) was deze 50° 50' Westerlengte en 84° 20' Noord erbreedte Het luchtschip bevond zich ongeveer op 300 mijl Oost-Zuid-Oost van Kaap Ratteras. In afwachting van luchtschip te Lakrhusl. Het afwachten rond het vliegpleiui van Lakehurst is onbeschrijflijk. Da massa volk die aanhoudend nog toe stroomt is fabelachtig. Al ac wegen zijn henomen door komende karavanen van auto's. Huizende journalisten zijn op het. vlicplein. wachtend op het luchtschip. AMERIKA BEl^iKT Boven Washington en Baltimore Washington, 15 Oct. Om half één (plaatselijk uur) werd de «Graf •Zeppe lin boven Washington gezien, op ge ringe hoogte. Het luchtschip loerde rond liet Wit te Huis. President Coolidge kwam in de ho vingen naar het reuzengevaarte zien; dat weldra met groote snelhoid in dc iSehfing van Baltimore verdween. New-York, 15 Oct. De «Graf Zep pelin») heeft" te 1 uur heden namiddag (plaatselijk uur) Baltimore overvlogen. De verschijning van liet luchtschip werd lxgroet door liet gegil van de honderden stoomfluiten der schepen. Dc meening van vice-admrraal Moffel Yice-admiraal Moffel, de comancfant van liet vliegveld te Lakehurst, verge leek den todhl van liet luchtschip met de eerste tochten van stoomschepen over den Atlantische Oceaandeze duurden nauwelijks korter dan de reizen met zeilschepen en toch heeft de scheepvaart met stoomschepen zich bot zulk een hoogte ontwikkeld. De reis van de (Zeppelin moge langer duren dan men oorspronkelijk ver wacht heeft, toch bestaat er geen aan leiding om te zeggen dat de tocht niei een volledig succes is. Het luchtschip heeft vreesdijke uren doorgebracht Berlijn, 13 Oct. Volgens do Welt am Abend, is de toestand van de «Graf Zeppelin», Zondag uiterst kritiek ge weest. Het roer weggerukt zijnde, moet hij heel den dag ontredderd boven don Oeeaan rondgedobberd hebben. De passagiers moeten uiterst zenuw achtig geweest zijn. Fir was een zeker gebrek aan voed sel, alleen brood, caviar en champa gne waren nog voorhanden. Het blad verzekert dat dit nieuws aan het Duitsche volik verborgen werd uit •'eden van «nationale prestige». De «Voesische Zeitung 'bevestigt dat de eetwaren gerantsoeneerd werden. Boven New- York New-York, 15 Oct; De Graf Zeppelin» is te 3 ure 50 (plaatselijk* tijd), boven New-York verschenen. Een twaalftal vliegtuigen hebbc-n den •Zeppelin -een tijdlang geesooteerd. Duizenden en duizenden nieuwsgieri gen waren in dy straten geschaard en op dc daken der huizen het luehtscliip mei buitengewonen geestdrift begroet tnd en toejuichend. Praddent. Coolidge heeft draadlooze telegrammen van gelukwensohen aan Dr Eokoner en aan president Hinden-» burg gezonden. Geland ts Lakehurst De «Graf Zeppelinis Maandag na middag te 5 uur 10 (plaatselijk uur) ep het vliégplein van Laikehurst in goedtj voorwaarden gel an d Dc landing geschiedde in de bcetQ v-oonvuardca. Tiet aantal itoeschouworq. werd op 700.000 geschat. De gec^tcki^ Wc%3 b.uitePgQWöon groot..

De Volksstem | 1928 | | pagina 1