20 EEN WAAR WOORD Zaterdag Ocl.1928 Terdoodveroordeling in Italië Ministerraad IVat de Kardinaal van IVeenen zegt De helden der lucht Een gebouw stort in te Fincennes De Belgisch'HoUandsche onderhan delingen Niets nieuws onder de zon Naklank van het Pooldrarna XXXJVe JAARGANG NUMMER 244 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Genat Publiciteit bulten het Arrondissement AALST Agentsohap Havas, Adolf M axlaan, 13 te Brussel i Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. G 4. H. Paula Zonop6,20Zon af4,5I Eersle kwart, den 2! Stinus zat te mitldon van zijn potat- tenveld op een omgeworpen wissen mand zijn boterham te eten. Zijn dikke kaken waggelden bij eiken beet, dien bij deed in de goed gesmeerde boter hammen, waartusschen een malsche snee peperkoek uitstak. Toen zijn keurige picknick afgeloo- pen was haalde hij zijn dikkoppige pijp uit z'n kamisoolzak en pafte lang zaam aan. Het deed hom zienderoo- gen deugd, want bij eiken trok smokte hij met de tong en trok zijn neus op als een pacha. Met filosofische bedaarheid slreek bij de gazet plat, waarin Wanna zijne boterhammen bad gebracht en toen bij bemerkte dat bet blad een vreem de gazet was, welke bij nooit bad gelezen, kreeg hij plotseling goesting om ze in te zien. En dan kregen de kraaien het on gewone schouwspel te bewonderen Stinus, de geweldige, gezeten op een mand te midden zijn potattenveld eene gazet lezende. De rook uit zijn pijp krinkelde om eijn dikken vleezigeii kop, eene aure ool scheppend als een koningskroon, ja, want Stinus zat er als ean koning, lieersclier over de potatten die te blinken lagen in de fietste stralen der najaarszon. Ewel, Stinus, studeert gij om minister te worden Hij schrok op en blikte in bet la chend gelaat van zijnen Triend Pius, die met zijne ezelskar over den aan» grenzenden aardenweg voorbijreed Ha ja, gibberde Stinus. blo, zei Pius tegen zijnen ezel, die pat staan bleef gelijk bet ezeis betaamt. Bertus, die op een nabijgelegen veld insgelijks potatten oogstte enzijne twee kameraden in gesprek zag, stak zijnen riek in den grond, klopte de aarde uit zijne klompen en ging het memorabele trio volledigen, Ik woet niet van waar die gazet komt,zei Stinus, da's geen goede gazet. Pius stak zijnen kop vooruit eu las bol titelblad. Ja, Stinus jongen, da's 'n slechte gazet, ik ken ze, ik zou ze zelfs aan mijnen ezel niet willen laten lozen 1 Waarom is die slecht vroeg Bertus, ik lees die gazet ook. Gij riepen ze allebei tegelijk. Welja, ik vind dat die het se rieuste is en altijd bet meeste nieuws geelt. Eii wat kwaad steekt daar in Ne mensch moet toch op de hoogte blijven van wat er in de wereld ge beurt. En daarbij altijd een en bet zelfde klokje hooren luiden doet de ooren tintelen. Ik mag toch ook woton wat er aan den anderen kant van mijn buis voorvalt. Dat verrijkt den geest. Ik beken dat de papenvreterij er dik opgosmeerd ligt, maar zij scheldt toch alle dagen niet op den godsdienst, zij hekelt sommige punten en feiten van ons katholiek bestaan, maar langs den anderen kant kletst zij van tijd tot tijd de zweep ook over den rug van beur eigen partijgenooten, die al te luid ruchtig of te hevig den godsdienst bespotten. Mij dunkt dat zij.,. Halt, zei Pius, daar steekt hot venijn. Gij zegt het goed van lijd tot tijd zweept zij op heur eigen partij genooten... Maar verstaat ge dan niet dat die zweepslagen alleen in do lucht klinken. Zand, jongen, zand strooien ze u in de oogen opdat ge den lepel niet zien zoudt waarmade zij u het vergif inge ven. E-ne gazet die steeds openlijk ons katholiek-leven aanvalt wordt weggestooten en terecht aanschouwt als een kwaad. Maar denkt gij dat een blad dat onkel nu en dan beuren haat op al wat godsdienstig is, niet kan blijveu verteren en dan brutaal weg uitgeeft wat zij iu beeft, dat zulk blad "een kleiner kwaad is als bet eerste? Rats verkeerd 1 Venijn is ge vaarlijker dan een kanonschot. Bertus, jongen, uw plicht is die gazet in de stoof te steken en uwe schoone centen voor iets anders te gebruiken. Want gij handelt verkeerd éu tegenover u zelve, én tegenover uwe kinderen, én tegenovor de ge meenschap. Tegenover u zelve 1 Gij bobt het recht niet u zeivan te vermoorden, noch door een kogel, noch door een langzaam werkond vergif. Welnu, eouo gazet lezen, dio, al ware het slechts van tijd tot tijd heur gal af- spuwt tegen al wat da kerk gemaakt, of zelfs maar onder bedekte spotter nijen, staat gelijk met dagelijks een portie vergil' in te nemen. Tegenover uwe kinderen Als gy het recht niet hebt u zelvon te be- dervon, dan is bet voorzekere een dure plicht uw» kinderen te bescher men en te beletten dat zij zich ver gasten aan het soms walgelijke wat sommige gazetten durven tchrijven. Tegenover de gemeenschap? Als alle menschen die zich katholiek be stempelen, grooton zoowel als kleinen rijken zoowel als minbegoedeu, kon- sekwent werden met huu princiep en van morgen af hunne centen weiger den te geven aan bladen die spotten met hunne innige overtuiging, aan on-katholieks gazetten, dan zou men ia een naaste toekomst die gewraakte bladeren zien verminderen. Want bet is de droeve waarheid dat vele katho lieken en de meesten zijn te vinden in de zoogenaamde inteilectueele we reld zich eng kortzichtig toonen en stom-weg hunne centen .geven aan oen blad dat ben brutaal in bet aan gezicht slaat. Bertus jongen, ik heb gezegd. -W-V De communist zal gefusilleerd worden De bijzondere rechtbank van staats- verwieer heeft te Lucques gezeteld om uitspa-aak te doen in het proces de- communisten Della-Maggiore en Spade- ni, beschuldigd van moord op twee fascisten. Della-Miggiore ireeft veriklaard de fascisten uitsluitend uit politieke 'be- yfaegTetenen te hebben willen dooden. Spadoni heeft bekend aan Della-Mag giore een revolver te hdbben verschaft. De procureur des konings hoeft uiteen gezet dat dergelijke moorden die on lusten kunnen teweeg brengen door de wiet wOrtdbn beschouwd als misdaden te gen de veiligheid van den Staat en heeft diensvolgens de doodstraf geeisdht voor beide (bisohuldigden. De verdediging vroeg de toepassing van verzachtende omstandigheden /;n pleitte eeuwigduren'ten dwangarbeid. De rechtbank heeft den communist Delia Maggiori tor dood veroordeeld on Spadoni tot 18 jaar opsluiting. Della-Maggiore zal gefusiljeerd wor den. De leden der regeering hebben Don derdag morgen, in het ministerie van kolonies, ondier hef voorzitterschap van M. Jaspar, vergadering gehouden. Zij hebben beslist con wetsontwerp in te dienen betreffende de etectrifikaite der spoorlijn Bruasel-Tervueren, en oen ontwerp voor de verleening van het emeritaat aan d» luitenanli-generaals groot-lint der Leopotdöortdte. De generaien, die van het emeritaat zouden genieten zijn de luitenant-gene- raai Berheim, Jaeque de Dixmude, Mi chel, Rucquoy, de Ceuninck, Jungblutfo Beïtranjd, De Witte en Ghislain. Er werd ook beslist de toelagen te verhoogen voor de Belgische deelname aan de tentoonstelling van Barcelona. In princiep waren de ministers het ook eens voor het verleene* van eene toela ge voor de nationale arbeijdfetentoonstel- ling van 1930 en voor ide prijskampen voor den besten Belgischen werkman. Ten slotte heeft de raad (kennis geno men van het wetsontwerp Van Drievoet, betreffende de apanestie% Ter laatste rilling van de «Week van Ghristus-Koning», door 'het «Weiik van den H. Canirijis» te Wteenen ingelicht, heeft Kardinaal Piffl gezegd dat, in de laatste jaren, de vijandschap tegen den Gekruisigde en tegen zijne Kerk met een hernieuwde woede hernomen is. Het woord van Voltaire «Verpletter den eorlooze», is het ordewoord, Ide strijdkreet van de Vrijdenkers gewor den. Er wordt thans zelfs gesproken van hot inricht der Vrijitenkers van, dén dag der Processies van 'het H. dakra men t, tegenfbetcioigmgen te houden. Waartoe is de haat tegen Christus en de Köröc al niet bekwaam De gebeur tenissen in Mexico bewijzen het. De Christenvervolgingen der drie eerste eeuwen herleven in Mexico, zonder icüaf een enkel gouvernement het besluit neemt van zich er tegen «krachtdadig te verzetten. De Kardinaal-Aartsbisschop van Weenen maant bijgevolg de katholieke bevolking aan van gébruik te maken van het machtig wapen, dat reeds zoo dikwijls door den tegenstrever gebruikt werd de inrichting. Al de katholieken zelfs degenen die rich tot. nu toe afzij dig gehouden hebben uit onverschillig heid, moeten in 'fc gelid. «Want, ver volgde Zijne Eminenere, wat er heden op 't spel slaat in dit Oostenrijk zoo dikwijls het- katholiek» genoemd, is de vraag «Hebben de (katholieken nog het recht in het. openbaar hun geloof te belijden zooals het de Gronldwet toe laat Of moeten zij. in dezen tijd van «demokratie», en alhoewel zij de ver pletterende meerderheid hitmaken, hunne vrijheid en hunne rechten op offeren aan eene minderheid die door omwanlwoordelijke dementen bewerkt en geleid wordt Zullen de katholie ken afzien van hunne van ouds in ge bruik zijnde processies van den II. 8a- kramentsdag, doorheen de bevlagde straten van Weenen Neen, neon en nogmaals- noenlie! ordewoord moet zijn «Maakt propaganda als ware apostelen. Gaat van huis tot huis, van dfeur tot deur. Schildert in treffende kleuren het schrikkelijk gevaar af, waarmede bedaagd wordt de -oude ves ting van het katholiek geloof, de stad van den H. 'Canisius en van Clementi- nus Hofbauer Hergeeft idie stad. die ever zestien jaar de Ringstntssc, de schoonste straat «Ier wereld, in een «via triumphalis» voor den Eucharisti sche li Koning herschiep, de glorie en die eor yan ©ene katholieke stad te zijn. 'V De nieuwe poging over den Atlanti- schen Oceaan te vliegen De eerste jreging om den Atlanti- 9ehen Oceaan in een licht vliegtuig over te steken word ingezet door kapitein- luitenant ter zee H. C. Macdonald, ean officier van de Engelsche marine. Hij is Woensdag om 16 u. 51 (tijd van Greenwich) opgestegen met rijn Havilland Gipsy Moth, met een span- wijtdite van slechts 7,93 meter. Macdo- nald, die 28 jaar oud, is, had goed weer afgewacht en zijn opstijgen was sensa tioneel door het onverwachte. Hij vliegt alken, 'heeft geen draad- looze installatie en geen drijvers. Hij hoeft bran'dhtof voo-r 3600 mijl aaft boord en kan 35 uur in de lucht blijven. Aan het meteorologisch instituut te New-York zegt men, dat het weer tij uitstek gunstig is voor een transatlan- tisehen tocht. Ei* is op het, opgen'blik geen enkel onweewgdbied en de vlieger zal een wind v#n 30 km. per uur in den rug hebben. Men meent te weten, dat «hij naaf Engeland, waarschijnlijk naar Londen, vliegt. Het vliegtuig kon slechts een per soon de loods bevatten. Voor rijn vertrek heeft Mac Donald om alle administratieve moeilijkheden mot de Britöche vloot te vermijden, zijn ontslag als offieicr ingediend. Men seint nog uit St. John's New foundland. d)at :het vliegtuig van Mac Donald Woensdagnamiddag om 5 u. 50 (iBurcrpeeedbe tijd) het Baoallieu-oiland bij New-foudlan|d overvlogen heeft. Ilefc koerste op dat oogenbkk recht naar het Oosten. Gabrielle d'Annvnzio langs den lucht weg naar. Brazilië Volgens geloofwaardige berichten, is de Italiaansche dichteu id'Annimrio voornemens een vludh.tr over den AtLp,- tisohep Qö&aan te ontecnemep* De tocht zal van Italië naar Pemara- buco in Brarilio gaan. Von Huenefeld te T' kio Reuter seint uit Tokio 13 October De vlieger van Huenefeld werd go- noodzaakt bij een der Zuidelijke voor steden van Tokio te landen. Hot toestel werd ernstig beschadigd. Van Huenefeld en zijne twee gezel len zijn ongedeerd. Talrijke werklieden onder de puinen bedolven Dooden en gekwetsten Parijs, 18 Oct. Een ongeluk her- rinnerend aan dat van Praag, en oven ernstig voor de gevolgen 'liad te Vioen- nes plaats. In de rue La Jarrv werkten 25 werk lieden denkt men in eenon bouw waar nog maai- een uur te werken viel. Rcaid vier ure deed zich een geweldig gekraak "hooren en stortte de 'bouw iu. De straat en niet bebouwde 'gronden werden in eenen puinhoop herschapen. Reeds twee lijken werden gevonden. Later seint men dat de reddingw.er- ken langzaam vorderen. Ten vervolge op het onderhoud dat de ministers van buitenlandsche zaken van Nederland en Belgie te Genève heb ben gehad op 10 September 1.1., heb ben de beiidic regoaringen besloten, een nader onderzoek in te stellen naai' de oplossingen die in aanmerking kunnen komen voor de regeling van de Neder landsch-Relgisehe kwestie. Dezer dagen zullen besprekingen plaats hebben tussdhen deskundigen om voor eenige belangrijke punten de grondslagen te zoeken, waarop de on derhandelingen hervat zouden kunnen worden. De Belgische regeering heeft aange wezen de 'heeren Delmer, secretaris-ge neraal van 't ministerie van openbare werken. Melotte, algemeen bestuurder der waterwegen bij hetzelfde ministerie, Devós. bestuurder van hot zeewezen, en Woestijne, bestuurder dier binnen scheepvaart aan het ministerie van zee wezen. Men schudt tegenwoordig hot hoofd als men het dienstmeisje ziet uitgaan met fraaie schoentjes en Ihooge hieltjes met rijden kousjes, met een lief 'hoedje op het. jongenskopje, en men roept uit. terwijl men de armen in Idie lucht slaat: waar is tooli "de goede, oude tijd met al zijn eenvoud We zullen deze zuch- tenslakers eens laten leaen wat een ze- denproéker in 1682 neerschreef: «Wie kent nu uit idle draght oen Dienstmaagd uit eens Burgers- of Ryke- mansdochter? Wie «een Burgersdochter uit d'adelijksche Juffere Zelfs .ging het zoo verFe dat in eene keur van 1682 aan kameniers en mei den de «uiterlijke thoovaardüj» weavl verboeten «in 't dragen van Meederen, kanten, 'krullen, lokken, enz.» Zij mochten slechts dragen een modest en zedig kleed, sinde geen zyde, fluweel nog tulp, bestaande in jak en schort maar niets rykelyks». Zoo zien we dat bet zwak geslacht altijd gehouden heeft van gekleurde jak^ken en een klein gebrodeerd schort je, maar dat liet itian 41 iet meer dan nu hield, n.odh van jakke noch van soborte! Een overblijfsel van de Latham Oslo, 18 Okt. De riaschorsboot Le<tf is te Waldersund, -op Ide Nooreche kust, bmnengeloopen met aan (boord den berineh ouder van de Latham, het watervliegtuig waarmee Gmlbaud en Amundsen vertrokken om Ntibilc te hidp te komennas waarvan rij niet meer zouden vteerkeeren. De benrindhoudlar, die 600 liter kon bevatten en nog' 30 liter inhield, toen hij gevonden werd, droeg aan den bui tenkant een koperen plaatje met het in schrift «Latham». Verder vond men t>p de bus eenige half uifegewisehtc woodden in potlood* waarin men het woord. Ac cident» (ongeluk) meent te lozcp, en dc cijfers,* 20 X. I., die do plaats *van de camp' zouden aangeven^ welk*, zich ten Westen van het Beivncilap.'d moet bè- vinjten. HOLLAND DE HOOG-ERE RAAD VAN ARBEID Bij het lezen van dezen titel zal bij vele onzer lezers hot gedacht doen op komen «Wat heeft dit te maiken. met den middenstand De ontle ding van deze Hooge Raad van Ar beid welke in Holland werd ingericht bij wet van 24 December 1927, zal on ze lezers aanstonds overtuigen idlat de Middenstand alle ibelang heeft, verte genwoordigd te zijn in dien raad om dat zoovele ATaagst ukken den Arbeid ralkende ook het patronaat aanbelan-» gen. Deze raad heeft voor bijzondere taak de Ministers en de Algemcene Bestu ren der Ministorien inlichtingen en adviezen te geven over vraagstukken die d'en arbeid raken, hqtrij die in lichtingen gevraagd worden dood do Ministers, hetzij de raad nuttig oor- •dbelt uit eigen beweging adviezen neer te leggen. De raad beslaat uit ten minste 30,- en uit ten hoogste 60 loden, waarvan ten hoogste een zesde ambtenaren die er van ambtswege deel van uitmaken. De andore leden worden benoemd e« ontslagen door de Koningin die ze be noemt op voordracht van den minis ter van Arbeid, Handel on Nijverheid. Ten minste drie tienden der leden, worden door den Minister ter benoe ming voorgedragen na overleg met de voornaamste vereenigingen van werk gevers waaronder de landelijke Mid denstandsbonden. Een gelijk aantal van arbeiders wordt voorgelegd. Bij dit al neemt de Minister minstens nog een zesde der leden gekozen uit perso nen die speciale studies hebben ge maakt van sociaal-economisdh0 vraag stukken en van sociale wetgeving. De Voorzitter wordt gekozen door den Raad en de secretaris wordt doo^f de Koningin benoemd. De leden van den Raad worden be noemd voor vier jaar en zijn weer be noembaar. De Ministers hebben 't recht de ver gaderingen bij te wonen, 't zij van den. Raad of van de commissies door den Raad aangesteld. Er kan aan de leden van dén Raad of van eene commissi® strikte geheimhouding der beraadsla gingen opgelegd worden. Wanneer de Raad of eene Commis sie een advies uitbrengt, heeft «do min derheid het recht in een afzonderlijk advies haai' gedachten en gevoelen te doen kennen. Aan den Raad zijn plaatsvervangen de leden toegevoegd. Als effectieve le den genomen dat de Raad bestaat uit 30 leden, minimum dat voorzien zouden die 30 leden vol gender wijze ingedeeld zijn 5 leden, ambtenaren 10 leden aangeduid door patroons- vereenigingon 10 leden aangeduid dooa- werklieden, vereenigingen 5 leden gekozen onder Ibevoegdlhe-» den. Men zal aanstonds besluiten, uit de samenstelling van don Raad dat men getracht heeft op gebied van sociale politiek dat er rekening zou gehouden worden van 'beide groepen. Het is heel logisch dat wetsontwer pen die verband hebben met arbeid-en] sociale verzekeringswetten niet. door den Middenstandsraad doch wel door den Raad van Arbeid onderzocht wor den. Bijna al de beraadslagingen van de-» zen Raad worden geheim gehouden. De Hooge Raadi van den Arbeid even als de ^liddenstandsraad en den Nijverheidsraad rijn mogelijk ge- wonten dank aan liet (bestaan van steak georganiseerde groepeeringen. De be sluiten van den Raad hangen bijzon der af van de wijze waarop deze orga nisaties de belangen hunner organisa tie bepleiten in het 'kader van de alge-» meene sociale aktie. Door liare aansluiting bij de IVtaehtfi* ge groep Leuven biedt de QENTSCK8 BAftK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke Rlaats ta Aalst, volkomeni zekerheid aan de. baar. t oe vertrouw cl getcben 'Alle (inlichtingen worden er mei Uflj( meeste bereidwilligheid kosteloos ver* strekt Spaarkas 5,50 bruto,ten £Ren tijde» beschikbaar, zonder voorbfirijcht nocl\l bespreking van bedrag. Kasbons öp C m£and 5 netto; naamloos, ten alloft tijda terugbetaal* baar op aanvrat 2JL|

De Volksstem | 1928 | | pagina 1