24 Voor de menschen die pensioen trekken Dagtoltftd. 2O Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-Pe Gendt Woensdag Oct. 1928 WAT DE FRONTERS in hel SCHILD VOEREN:! Het banenvraagstuk De Belgische Invalieden te Parijs Verjaardag van den Ijzerslag De onderhandelingen tas* sehen Holland en Belgie Gezinsvergoedingen bij werken voor openbare besturen n. ra. Een autohaan van Brussel naar de Kast Z.E. Kardinaal Van Roey terug uit Rome Radioverbinding met Mars Verkiezingen in Frankrijk Onze finandeele toestand Kerkstraat, 9 en SI, Aalst. Telefoon 114. XXXI Ve JAARGANG NUHIMER 247 Publiciteit büiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel —a Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. H.Raphaül Zonop6,26Zon af4,43 Volle Maan den 28 'We lezen in het blad der Aalstersche Fronters van Zon dag 7 October 11. aangaande het Archief van den Raad van Vlaan deren Dezen Winter zullen we in onze studiekringen voorlezen uit dit archief en het verraad ttgen Belgie verheerlijken. Aan de hand van onze grote voorvechters zullen we leeren 'hoe we Belgie te lijve moeten gaan, dat alle loyawteit tegen- over dien vijand moet gewei- gerd worden en dat we alle inid- i) delen moeien aanvoert/ten om dien vijand neer te slaan. 't Is proper Maar 't schoonste van al, wij hebben *oor enkele da gen slechts eenige regelen uit dat archief overgenomen om de hou ding van clen Raad van Vlaanderen ten opzichte onzer opgeeisdrten te schandvlekken en de fronters sprongen op als bezetenen en plak ten onmiddellijk een affidle uit vol smaad en scheldwoorden aan ons adres. Twee maten en twee gewichten De fronters zullen in hun studie kringen uit dat archief voorlezen en wij, we zou hetzelfde niet mogen doen En waarom niet Moet dat ardiief dan alleen gekend 'zijn door eenen studiekring Mag liet .volk, de massa dat niet weten En, is de bekendmaking der .waarheid dan zoo te beknibbelen Mogen onze opgeeisehten dan niet weten dat Borms gezegd liceft Wij vragen te veel De Dnischers moeten zegevieren en V daarom hebben ze veel volk noo- dig. Van de Duitsehe zegepraal hangt dc toekomst van Vlaande- renI af (sic) Wij kunnen welis- waar vragen dat onze opgceisch- j> ten. goed zouden behandeld wor- den en wij, moeten ons daarme- de tevreden houden We verstaan allerbest dat in 't lielang der Fronters, dergelijke waarheden aan een 'stnidieki-ing moeten voorbehouden blijven lntussehen gaan ze fier op hurt- lie leuze: De Waarheid is ons wapen Rechtveerdigheid ons doel Eene afvaardiging bij Minister Jaspar M. Jaspar, eerste minister, ontving Maandag morgen eene afvaardiging van den «Union Routière», aangeleid dooi' M. Metteurie. De afgevaardigden heb ben don Minster den rwenvscth uitgedrukt te zien dat de herstelling van het. Bel- gisdh banennet zon bespoedigd worden en dat er grootere kredieten ter be schikking van het Wegenisamht zouden gesteld worden. Zij trokken vooral de aandacht van M. Jaspar op de noodza kelijkheid van vooral de banen in de streek van Luik in goeden staat te brengen, en zulks in liet voor uithield jvan de Luiker tentoonstelling. M. Jaspar beloofde aan de afgevaar digden dat hun verzoek met welwillend heid zal onderzocht worden, en dat hij waken zal opdat de kwestie der herstel ling van de banon eene oplossing zou bekomen. De Belgische invalieden 'gingen Maan dag met een honderdtal rij tuigen een' tochtje naar Versailles maken. Die tocht was ingericht door het werk La Promenade des Mulités. Het was een stoet van wel 800 meters lengte. Men reed langs Saint Claud-woud en dit van iVille d'Avray. Na een wandeling in het kasteel wer den de oud-strijders in het gemeente huis van Versailles ontvangen. Eene hulde werd gebracht aan het monument van dc- dooden van liet de partement. Ten 17,30 uur keerde onder eer.en fijnen regen de antes tprng naar Pavüs. Bij gelegenheid van den verjaardag van den Yserslag had Zondag, met de medewerking van het leger, een vadetr- landBchc optocht te Brussel plaats. Te half 11 vertrok de stoet van schoolkinderen, oud-strijders en vader- landeche maatschappijen van de Loui- SUjSSOZt. Te 11 uur word op de Paleisplaats de stoet in oogensehouw genomen door Prinses Marie-José. Hare Koninklijke Hoogheid was op de tribuun omringd door de leden harer hofhouding, minister Lippens, burge meester Max, generaal Biebuyck, ver tegenwoordiger des 'Konings; generaal Thirifay, vertegenwoordiger van M. de Broqueville; generaal Blavier, Fransch militair geattacheerdeidte generaals Bemhoim Swaegers, Maglinse, de Lon- gueville, enz. Voor de tribuun stond een bataljon van het 9e linie met de regimentsmuziek Aan de prinses waren Ibloemen over handigd door dc moeders en weduwen van Yzeistrijdeis. Ka het défilé trok de stoet naar lieit Graf van den Onbekenden Soldaat, waar een berg van kransen en bloemen werd neergelegd. De «Nieuwe Rotterdamsehe Courant» heeft gemeld dat gehoopt wordt dat de on derJmn deling en iussdhen belgie ui Nedei land in December zou voleindigd worden. Kaar we vernemen is dit een ten- densberichi. Zooals de zaken thans staan is het integendeel waarschijnlijk' dat de onderhandelingen dit jaar niet zuilen eindigen. De gedachtewisseling die in Den Haag tusschen de Belgisdhe en Keder- landsehe afgevaardigden hebben plaats gvihadschijnt niet tot 'het verwachte resultaat geleid te hebben. 'Tegenover de Belgische voorstellen belbben de Nederlanders andere voor stellen gedaan die door onze deskun digen niet konden aanvaard worden. Zooals men weet hebben de Neder- iandsehe overheden anderhalf jaar be steed om de 'hangende;, vraagstukken na de verwerping door die Nederlandse! ie Kamer opnieuw te bestudeeren. Drie belangrijke mededeelingen. I. De wet van 14 April 1928, welke do verplichting instelt om gezinsvergoe dingen uit te keeren bij wei-ken voor rekening of met toelagen van den Staat is nog niet iri werking getreden, of reeds wordt zij uitgebreid tot werken voor de meeste openbare cf daarmee gelijkgestelde besturen. Een koninklijk besluit verschenen in liet Staatsblad van 2 Oet. 11. bepaalt namelijk dat de hierboven bedoelde verplichting uitgebreid wordt tot na- vermelde openbare of daarmee gelijik- gestelde besturen Commissie van openbaren onderstand openbare pandhuizen, kerkfabrieken, Anglicaansche, Protestant-sehe en Israe- lietische consistories, seminaries, AJge- meene iSpaar- en Liifrentkas, Rijksuni- versiteèen, poldei-s en wateringen; ver der Kationale Bank, N. M. van Belgi sche Spoorwegen; N. M. van Buurt spoorwegen universiteiten te Brussel en te Leuven, Roode-Kruisvereenigingen en vuurwapen proef bank. 'Zooals luen weet, treedt' de wet zelve op 20 Oct. a.s. in werking. Misschien dagen er dan bij de praetisehe toepas sing wel eenige verassingen op, inzon derheid wat (betreft kleine werken en de gevallen waarin d"e inschrijver een aannemer-ambachtsman is, (die (zonder personeel of alleen met een of meer fa milieleden werkt. Mededeeling van wego het Ministerie van Nijverheid en Arbeid «In het Departement van Kij veiheid Arbeid en Maatso'liappelijke Voorzorg worden -op dit oogenblik de laatste maatregelen getroffen ten einde, van af 20 October e.k.. de toepassing van de wet betreffende de gezinsvergoedin gen te verzekeren. Luiden? de wet, zullen er van genie ten, alle werklieden en bedienden, ge- zinslioofdeii dier nijyoratys aapog-» mers van werken voor rekening of met toelagen van den Staat, de provinciën of de gemeente uitgevoerd; b) de nijvo- raars leveranciers die (beheeren voor zoo ver de prijs dier lovering minstens 50.000 frank bereikt; c) der onderaan nemers van deze aannemers of leveran ciers; d) der ondernemingen die een openbaren (dienst in concessie hebben; e) daarenboven, kan een koninklijk be sluit van de wet laten genieten het per soneel der instellingen van openbaar nut. Aan al die nijveraars of ondernemin gen wordt de. verplichting opgelegd, zich bijeen* door den Slaat aangenomen compensatiekas aan te sluiten. In alge- meenen regel, zal dc (kas maandelijks moeten storten, 15 frank voor het eer ste kind onder de 14 jaar, 20 frank voor het tweede kind, 40 frank voor het der de, 8- frank voor liet vierde en elkeen dei' volgende. In tegenstrijding met hetgeen vele betrokken werklieden denken, is bet- niet aan liet Ministerie van Nijverheid, en Arbeid dat zij zich moeten richten om de storting dier vergoedingen te be komen. Het is hun patroon die, van af 20 October, hel noodige zal doen om 'hun inschrijving bij een aangenomen Compensatiekas te verkrijgen. Vanaf den zelfden datum zullen de bedrijfsleiders er toe verplicht zijn den tekst van de wet in hun werkhuizen aan te plakken en de standregelon van de compensatiekas, in dezelfde voorwaar den. ter kennis van bun personeel te brengen. De aannemingsaanvragen van do kassen dienen gericht aan het Ministe rie van 'Nijverheid, Aiheid on Maat schappelijke Voorzorg (Aiheidsambt, Dienst voof de Gezinsvergoedingen. Lambermontstrant, 2, te Brussel). Zij dienen vergezeld van de (statuten en de reglementen der leas, alsook van de lijst der aangesloten bedrijfsleiders, dit alles in dubbel exemplaar. De aanneming wordt verleend bij Koninklijk besluit, op advies van de Commissie dor Gezinsvergoedingen, die Werd ingesteld door een besluit, in het iaatdblad wan itr September afgekon digd. Overeenkomstig de (onderrichtingen van den Minister, zal de Administratie, in gansdi de mate van 'het- mogelijke de formaliteiten van toepassing der wet vereenvoudigenAlle Verwikkeling jwerd vermeden ten einde de zaken te vergemakkelijken, zoowel voor die ge zinshoofden als voor de nijveraars, de administraties en de Compensatiekas sen. Et zullen geen verdere besluiten moeten uitgevaardigd worden Waarbij andere formaliteiten worden voorge schreven. Over werken vóór 20 Getob. aanbesteed Hieromtrent werd er gevraagd of de werken, die voor dezen datum werden aanbesteed, aan de toepassing der nieu we wet zullen onderworpen zijn. Op deze vraag is «neen» te antwoorden. 'Enkel de werken die van 20 October a. s. af door den Staat, de Provinciën, de Gemeenten, enz., zullen worden aanbe- leed, brengen voor den -aanbesteder d<e verplichting mede zich aan te slui ten bij eene Verzekeringskas voor ge. zinstoelagen. Hetgeen waar is voor de werken is insgelijks waar voor de leveringen waar van hei bedrag de 50.000 frank over schrijdt en welke -door den Staat, de Provinciën, de Gemeenten, enz., bij de nijveraars worden gedaan. Alleen de bestellingen die van 20 October a.s. af zullen gedaan worden, zijn aan de wet onderworpen. Graaf de Kerobove de Denterghem, goeveirreur van Oost-Vlaanderen, het inzicht uitvoerend door liem in den provinciale raad uitgedrukt, heeft zich mot de (bevoegde ministers in betrek king gesteld om liet aanleggen te bestu- deeren van eene autdbaan tusschen dc hoofdstad en de kust. Hij heeft xieji mi nister van openbare werken verzocht tot dit einde eene kommissie aan te stellen., bestaande uit afgevaardigden van de provincies Brabanü, Oost- en West- VI aan deren en vertegenwoordigers van d g automobielnij verb eden De baan zou aan de nntomob'elen hot sr. el rijden toelaten zonder zich bloot te stelten aan de gevaren van de scher pe draaien, noch aan (botsingen met traag rijdende voertuigen. Onnöodig te zeggen dat dc Auto strade» die in Italië, volle- voldoening geeft, aan de voetgangers strong zou vorboden woeden* Het aanvullend pensioen De Dienst der pensioenen is be zig met de titels gereed te ma ken voor de aanvullende pensioe oen, met dewelke de belangheb benden het bijgevoegd deel dat hun toekomt voor bet jaar 1928 en vol gende jaren zullen kunnen ontvan- g«i- Op dit oogenblik zijn 115.000 ti tels gereed gemaakt en naar de ge meentebesturen verzonden. De Dienst schat dat alle recht hebbenden, aan wie liet bijgevoegd deel voor het jaar 1928, in bezit zullen kunnen zijn van hunnen ti tel voor 1 November 1928. Dezen aan wie bet bijgevoegd deel voor 1927 betaald is sedert den 14 Mei tot 15 September 1928 zul len hunnen titel ontvangen in den loop van November. 1.m i' 1ia. de ouderlingen aan wie }it-t aanvullend gedeelte voor 1927 toegestaan werd van al' 15 September, zijn ook in het bezit van hunnen titel, waarmede zij de achterstellen van het bijgevoegd pensioen, vervallen sedert 1 Janua ri 1927, zullen kunnen ontvangen. Wat de ouderlingen betreft die geboren zijn voor 1 Januari 1863 en aan wie maar van af 1 Januari 1928 en later het pensioen en bet aanvullend gedeelte toegestaan werd, zullen in bezit gesteld wor den van hunnen titel als liet boven vermelde werk zal geëindigd zijn. In het zelfde geval verkeeren de ouderlingen die van verblijf ver anderd zijn, sedert dat ze het bij gevoegd deel voor 1927 ontvangen hebben. Zooals wij onue loziers reeds hchben medegedeeld is Em. Kardinaal Van Roey Zondag uit Rome vertrokken en zal hedien Y/oensdag in de bisschoppe lijke stad van Mechelon zijn terugge keerd. Mgr Van Roey had verscheidene on derhouden met den TI. \acter, die den :\v\m§ch had uitgedrukt den Primaat van Belgie in afscheidsgehoor te ont vangen voor zijn vertrek. Dit afscheidsgehoor 'had plaats Zater dag 1.1. en duurde geruimen tijd, wal beduidt welke groote belangstelling de H. Vader stelt in den toestand onzer 'bisdommen. Aan een dagbladschrijver verklaarde Mgr Van Roey Do TL Vader, heeft bewijs geleverd van eene waarlijk hartroedende goed heid jegens Belgte, -en heeft laten blij ken dat Hij volkomen good ingelicht, over de mannen en de zaken van ons land. Zijne Heiligheid heeft eveneens zijne groote voldoening uitgedrukt over d.on groei en den bloei onzer katholieke werken van alllc-n aard. De 'doorluchtige Primaat van Belgie heeft ons eveneens gezegd dat de Paus met vreugde het nieuws vernomen heeft dat talrijke katholieke Belgen van zin zijn van in 't jaar 1929 naar Ro me te bomen om zich aan te fluiten hij de viering van zijn prieterjubilee, en dat verscheidene onzer groote katholie ke organisaties reeds voor de aanstaande Lente en voor de aanstaande Lente en Voor den Herfst van 1929 bijzondere bedevaarten inrichten. «De Volksstem richt voor het aan staande jubeljaar van Z. H. den Pans eene ïeis in naar de jEewige Stad «en welke staat onder de geestelijke leiding van den Z. E. TI. Kan. Coppens. pas- toor-deken. Voor nadore inlichtingen wende men zich ten bureele der Volks stem, 9, Kerkstraat, Aalst. Droefneming in den nacht van Woensdag op Donderd-ag De Londensehe dokter MaufieW. Ro- bison, heeft het plan te kennen gege ven in den nacht van Woenadag op Donderdag in draadlooze verbinding trachten te komen met dc planeet Mars. In dien nacht zat deze planeet zoö didlit mogelijk bij de aarde zijn. De proefneming zal gedaan worden vanuit het radio-station Rugby in En geland op een golflengte van 18.500 meter. Om 2 u. 15 m. *'s morgens zal het radiogram verstuurd worden in Morse-schrift en in hot Engelsch. Dc inhoud luidt als volgt «Groet van de Aarde aan Mars». Om 2.30 u. zal de uitzending heihaald woorden. Dr Robin son denkt na acht minuten antwoord te zullen krijgen, op een golflengte van ongeveer 30.000 meter. Hij heeft het Fransdhe station La Fayette bij Bor deaux verzocht, omstreeks den aange geven tijd te willen luisteren. Reeds twee jaar geleden "beweerde gc- noemdo dok lei' verbinding met Mars gekregen te hebben. Er werd. toen eotb ter weinig geloof aan zijn ^voorden ge- lieolit* Volgens Havas brengen de baliotee- ringen voor do Algemeen e Raden vol gende uitslagen 1511 zetels. •Zijn gekozen Conservatieven 07 republikeinen 3S9; linker republikeinen 225onafhankelijke Tepublikeiusclie ra dicalen 161; radicalen en radicaal so cialisten 464 ropubl. soc. en onafhanke lijke soc. 58; soc. 128; communis en 19. De conservatieven verliezen 2 zetels de republikeinen winnen er 26; de lin- kar-republikeinen verliezen er 8do onafhan. republ. radicalen verliezen 1 zetelde radicalen en rad. soc. verliezen er 26de repribl. soc. en onafh. soc. winnen 5 zetels: de soc. winnen er 16, Communisten statu quo. X Door hare aansluiting bij de Machti ge groep Leuven Biedt de GENTSCH& BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke Lluats te Aalst, volkomen zekerheid aan de haar, toevertrouwd^ geiden. Alle inlichtingen worden er mei da[ meeste bereidwilligheid kosteloos vee-» 6lrekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen lijds beschikbaar, zonder voorbericht .nocty' bespreking van bedrag. Kasbons op maand 5 netto,, naamloos, ten allen tijde terugbetaal-# baar op aanvraag. Ï5|j -VVV Gunstige vooruitzichten voor den uit voer en de renten In zijn rede over de begroeting voor 1929 heeft minister Hou tart gewezen op de gunstige vooruitzichten op ekono- misc'li en financieel gebied. Als door de mogendheden maar niet te veel getornd wordt, aan het aandeel van Belgie in de Dawestennijnen, zal het mogelijk zijn een aantal groote werken uit te voeren» zonder tot leeningen te moeten over gaan. Dc elders verwezenlijkte techni sche verbeteringen zullen over eonigp jaren reeds rendeerend worden. Aan de andere zijde zal men de over- diachtstaks voor den uitvoer kunnen afschaffen, wat de positie van Belgie op de internationale markten ongetwijfeld moet verstevigen. Ook de «weeldel-aks wordt herzien en vereenvoudigd als in zet voor oen algemeene vereenvoudiging van het fiskaal stelsel. Een en ander is noodig. omdat we op okonomisch gebied stilaan naar de voor- oorlogsche toestanden terugkeeren en dus dienon af te rekenen met een nor male mededinging. Het indexcijfer van de kostprijzen benadert inderdaad go- leidelijk het internationaal indexcijfer, al blijft er nog steeds een zeker verschil in ons voordeel bestaan, juist zooals voor den oorlog. Wanneer het voordeel van het verschilYusschen de Belgische en do internationale kostprijzen ongeveer zal verdwenen zijn, zal onze industrie ste vig genoeg ingericht zijn om haar po sitie op de wereldmarkten te kun nep handhaven. Inmiddels; halen ook de renten allo voordeel hit den huidigen toestand. Doqrclat vooralsnog geen leeningen [nnbeten uitgeschreven worden is de stem- jining op de beurs voor de renten zeer stevig, te meer daar de kapitalen qve$£ J^vloödig voorhanden

De Volksstem | 1928 | | pagina 1