Wekelljksche Brief Ohrislus-Koningsfeast De dagen van Sint Marlen zijn in aantocht CONGO Overal dezelfde Bloedige treinramp xr- Het vraagstuk der amnestie Een krach te Houdeng Aimeries EEN FILM Uit het Vat ik F. an Autoschool van Gent De Graf Zeppelin terug naar Duitschland Be postdienst in Ethiopië door Paters Gapueienen opgeriGht Korkstraat, 9 en SI, Aalst. XXXIVe JAARGANG NUMMER 251 -Telefoon 114. 3D»a,gg3C8l.SfceL 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALGT. Agentschap Mavas, Adolf ffiaxlaan, 13 te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, S L ondres, E. C 4. ZONDAG 28 OCTOBER H. Simon Zonop6,32,Zonaf4,3G MAANDAG 29 OCTOBER I92S H Narcissus Zon op6,34Zonai4,35 Laatste kwart, den 4 De Feestdag van Christus Koning moet goviord worden met geestdrift en plechtigheid. 't Moet een ware Hoogdag zijn Niet alleen de kruistochters moeten uitschijnen door hun godsvrucht tot Jesus-Iioning maar alle christenen zijn de onderdanen van dien goeden Meester en moeten Hem dus doen heerschen in hun eigen ziel en hert, in hunnen huiskring en in de samen leving in 't algemeen, Ja het Rijk Gods is in ons Hebben wij dat rijk verwezentlijkt Kijken wij met de oogen van ons geloof Rotsevast moet ons goloof zijn Be minnen wij hardnekkig den Liefde Koning Schenken wij ons als trou- wo dienaars, als dierbare vrienden, als liefdevolle kinderen aan dien Vador van Goedheid en Bermhertig- lioid, aan Christus-Koning. We moeten ons wegschenken aan dien God-Koning De H. Catbarina van Siena bezat een onbegrensd be trouwen op den Homel-Koniug. Zij beminde zoodanig den beerschenden Christus dat bij haar Zijn goddelijk Hart schonk in de plaats van bet bare Dan brandde zij van liefde tot Hem. Het feest van Christus-Koning komt dus van pas om aan de wereld te herinneren datindien Jezus Koning en Messter van 't leven, den dood overwon op 't kruis. Hij insgelijks over den baat zal zegepralon, want Hij is Liefde. Hij ook zal de onver schilligheid te boven koinen want Hij is de eeuwige Waarheid en bet op perste Goed, En dit geldt niet alleen voor den onkeling maar voor de familie en voor geheel de maatschap pij- Hij moet heerschen in onze huis gezinnen door de introning en door de nakoming van zijne deugden, Hij moet heerschen in onze samenle ving niet alleen door het uitstellen van zijn beeld en door openbare eerebewijzingen, stoeten, optochten en toewijdingen, maar door het pu blieke leven meer te regelen naar Zijne wet en Zijne verordeningen. Daarom zullen wij 't feest van Christus-Koning vieren door bijzon dere en openbare gebeden en door Algemeene HH. Communies. Marc, Aankomst van de Anversville.» De Belgische stoomboot «Anveirs- yilic» van de C.B.M.C. kapitein Bos quet, is na eene bewogen reis, rond 9 ure in do haven van Antwerpen toe gekomen en werd aan af'dlak 7 ge moerd. In de Golf van Gascon je hdblben de opvarenden het nogal kwaad géhad.Al wat niet vast- stond op 'het schip wead door het hevig rollen door elkaar ge slingerd. Een lid der bemanning de kwar tiermeester Ahlstom, is verleden Woensdag ter hoogte van Kaap Villa- no tengevolge koortsen overleden. Zijn lijk werd met de gewone plechtigheid aan de zee toevertrouwd. Verschillende der opvarenden waren ongesteld tot zelfs de twee dbkters van het schip M. M. Fyes en Wagner. Beiden werden alsook mevr. Ri chard, met den autoziekenwagen naar het Constance Teidhmansgeslicht over gebracht. Dc «Anversvilie» had 90 passagiers van Ie klas aan boord, 101 van 2o en 6 van 3de klas. Tusschen de dekpassagiers worden eT drie dbor de gendarmen opgewacht om dadelijk naar de gevangenis te worden gevoerd, om er in idle kolonie opgeloopcn straffen uit te boeten. ï>e lading bestaat uit de- volgende koopwaren 1363 ton palmnoten 338 ton copal; 222 ton sezaarnzaad, 27 ton kolfie; 55 ton kocie; 4 ton huiden, 4 ton tabak; 11 V-> ton bonibonnes'; 21 M ton caoutchouc, 92 ton katoen; 3 Ion was; 4 ton stukgoed, 121 ton koper in staven; 205 ton palmolie: 174 ton hout, De zitting Aan Donderdag Aran den Provincieraad van Braband is zeer HvioeJig geweest. De twee kommunis- tisChc leden en een socialist hebben er zich. gedragen lijk de gemeenste ploerten, huilend en tierend en hame rend met de vuisten op hunne lesse naars. Het bleek Aveer eens te meer dat <de plaats van dergelijk janhagel in de kroeg is en niet in de vergade ring waar de openbare belangen moe ten besproken en gediend Avorden. Ijaat ons hopen dat, bij 'êe eerstko mende kic2ingen, de wensch A'an heel de deftige Belgisch bewolking in ATgr- Auüling zal gaan, namelijk dat dc 'wetgeving en al Avat er rond komt zal gezuiverd Avoititen van het gemeen goedje welk er de schande van uit maakt. De Oritnz-express ontspoord nabij Boekarest. Talrijke dooden. Gisteren Vrijdag morgen, rond 2 u. is de «Simplon-Express» komende uil Bucharest in de statie van Recoea, ge legen op 8 kilometer van Slatina, in botsing gekomen met een sneltrein 'ko mende Aan do richting Siniu. De schok was hevigeen slaapAvagen ATan ae Orient-Express Averd geheel versplinterd, terwijl de beide lokomo- tieven slechts gebogen stukken ijzer toonden. Van don sneltrein zijn er twee eoRsteklassewagens geheel A'er- nivjkl. Van de bagage- en een postwa gen is o\renmin iets anders o\rorgeble- ven dan een hoop splipters en plan ken. Het aantal slachtoffers lean ngg slechts geschat worden. Men spreekt reeds Aran 50 dooden en evenveel ge wonden. Van de laatste zijn er reeds 25 naar het ziekenhuis te Slatina o\rer- gebraeht. De spdorweg is over een afstand A an 200 meter ge-heel vernield, zoodat het treinverkeer ernstig gestoord is. Uit het onmiddellijk ingesteld on derzoek is gebleken dat de ramp jhet gevolg is van verkeerden Avisselstand. Een-en-dertig dooden. Boekarest, 26 Okt. Het aantal dooden in het spoorwegongeluk te Re- rea is tot 31 gestegen; 27 van de slachtoffers, die in een derde klasse wagen reisden, zijn A'an Roemeenseke nationaliteit. Hot aantal gekwetsten bedraagt 47. Verkeerde wisselstand. Boekarest, 26 Okt. (Kaar ver luidt, zou liet ongeluk te Recua te wijten zijn aan verkeerden wissel- Eland, welke vergissing in het kleine station te Reeea zou begaan zijn, waar de Orient-express zelfs niet stopt.' Men werkt thans ijverig om de spe en ATij te krijgen. Hulp-treinen zijn uit Boekarest gezonden. De meeste gekwetsten zijn overge bracht naar de gasthuizen te Slatina en te Craiova. Dc wagen die voor Parijs bestemd was, is totaal vernield. De Commissie Aoor amnestie zal een nieuwe, vergadering houden op Woens dag e.k. l)e heer Janson, minister ATan Justitie, heeft den wensch uitgedrukt door de commissie gehoord te worden en zijn standpunt en dat van de Re- geering bloot te leggen. Op die Arergadering zal Avorden ge tracht een \xrzoeningsformuul te A'in- clen. Door hare aansluiting bij de SViaoIiM- ge groep Leuven biedt de GENT8CMS SANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID !4 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan de baar toevertrouwde gelden. Alle inlichtingen worden er meï da meeste bereidwilligheid kosteloos yer-< strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons, op 6 maand 5 hetto, naamloos, ten allen tijde .terugbetaal baar op aanvraag. 7.54 •'VS/V Het passief zou vijf millioen bedragen. Het parket van Mons heeft doen overgaan tot de aanhouding van den bankier Léon Mahille, te Houdeng- Aimeries, onder betichting van aftrug gel a rij, ontvreemdingen en bankroet. Reeds over oenigen tijd hield 'het gerecht zich met deze zaak berig.maaa.' talrijke klachten wei-den ingetrokken daar Mabille zijne sehuldeisèhers had betaald1; de waarheid is dat hij hen betaalde met andere slachtoffers te maken- In 'het geheel zijn er nu 57 Iladh- ten ingekomen bij liet- packet «en dit getal zal nog Avel aangroeien. Deze zonderlinge bankier hield hoegenaamd geen boekhouding en wat hij ontving gebruikte hij voor eigen rekening. Hij bekent ontvreemdingen 'en af- truggelaiijen voor 2 miljoen, maai de eerste expertisics doen veronder stellen dat er minstens 5 miljoen in den afgrond van speculaties verloren is gegaan. Het passief is om zoo te zeggen nul. MabiLfo had succursalen opgericht te Roeulx, Bracquegnies en Mauraige en ga? vroeger een Beursgazetje uit. Do meeste slachtoffers zijn geringe lieden. Van ODzen Gentschen medewerker. OPEN BRIEF Inwoners van Mars ik schrijf u de zen open brief met de rechtzinnige hoop dat gij hem zult ontvangen en verstaan. Ik ken de Marsiaal niet en stuur hem dus in het vlaamsch. Gij be grijpt misschien niet waarom ik deze verontschuldiging uitspreek op taalge bied Gc zijl wellicht van de miserie van den toren van Babel onkundig ge bleven en weet de moeilijkheden niet van pMlolcgie en taalstrijd. Inwoners van Mars, Ik groet u voor zooveel gij feitelijk bestaat. Want. enke le geleerde bollen op onzen aardkloot •met 40.000 kilometer evcnaarslengte, beweren mordicus dat op liet koperach tig blinkende ding ent je. dat wij op hel dere nachten van hieruit kunnen zien, lévende wezens naar, onzen aard acunwe zig zijn. Zoolang hel niei bewezen is durf ik het met alle eventual res pect voor uw <tdasceinbetwijfelen Vergeeft het mij, Marsistcn of hoe gij ook he eten moogt. Inwoners van Mars, ik schrijf u om u voor een groot gevaar op de hoede te stellen. De Londensehe amateur sterre- kundige dr, Robinson heeft Donderdag met het draadloozc station te Rugby, op een golflengte van 30.000 metereen telegram doen sturen in Morseteekcns met volgenden tekst De groeten van de aarde, aan Mars». Te Rugby bleef men plichtsgetrouw een half uur op hei betaalde antwoord wacht-en en de pa- picrenwijze dokter in zijn villa ie St. Albans heeft zelfs nog een uur langer gewacht. Doch er werd geen enkel iee- ken uit den etlxcr terug ontvangen, dat geheimzinnige of onverstaanbare gelui den bevatte. Invjoners van Marst ofwel hebt gij ons niet gehoord of niet begrepen, en dat is zooveel te beier, ofwel hebt gij met voor opgezetten zin on§ aan doove- mansdenr laten kloppen, en dan wensch ik u proficiat. Ik weet niet of gij op uw Marshall-e ken. dat even als ons wereldrondeken in de ruimte zwiert, rustig en gelukkig Leeft. Maar wat. ik weet is dat zoo gij in verbinding komt met mijnen wereld uw plezierig leven naar de knoppen is. Bij ons kunnen de menschen zulk- een verschrikkelijk lawaai maken met hun tong en met allerlei instrumenten die ze uitvinden. Ze benijden mekaars ge luk en duivelen hunnen evenmmsch. Ze vormen historische groepen, die ze volkeren lieeten, en vechten dan on- menschehjk tegen mekaarZij zeggen gedurig dat zij allemaal broeders zijn en ze handelen heelemaal in tegenover- gestelden zin. Zij deugen langs geen kanten. Invicners van Mars, gebaart van pij- kens, antwoordt nooit op vreemde si gnalen. Kijkt naar uw binnenste en sluit uw' oogen en stopt uw ooren en stompt af uw aevcel voor al het andere. En zoo gij bestaat en aldus handelt, zult gij misschien gelukkig zijn. Mirystraat10, Gent Bijhuizen Burgershuis Aalst Gentsche stesnwsg, 21, Kortrijk Werking, storingen, onderhoud der automobielorganen. Rijoefeningen. Gematigde Prijs. Gemak van betalen. 2491 Na do zomermaanden, zijn do gewons regeling dor Pauselijke audiënties wear in voege. Z. II. de Paus ontving vooreerst Z. Em. Kard. Merry dol Val, secretaris van liot H. Office, en Kard. Perosi. Pro-secretaris der Consistoriale, de gozant van Poru, ver- schillende bisschoppen, alsmede de heer Lud- wig von Pastor, zoon van don overleden geschiedschrijver en minister van Oostenrijk ■by het Vaticaan. Deze kwam den H. Vader verhalen van de laatste ziekte en oogeublik- ken van zijn vader en Z. II. den Paus bcdan- kpn voor de deelneming die de familie van Z. II'. te dier gelegenheid mocht ondervinden. Ondor do particuliere audiënties die van Mgr d'I-Ierbigny, president van het Pauselijk Oostersch Instituut die den H. Vad^r kwam dank brengen voor de jongste Encycliek Rrruin Orientalium en het Mater Proprio over de tereeniging van het Pauselyk BgbeN en Oostersch Instituut mot de Grogoriaua als een Pauselijke Universiteit. Zijn Em. Kardinaal de Loï, is in do kliniek Quisisana der Zustors van Ingenbohl overle den. Z. II. de Paus had zich voortdurend van den toestand op de hoogte laten houden en den zieke den Pausolijken zegen doen bren gen door Kardinaal Gasparri. Kardinaal de Laï was reeds langen tijd lijdend en voor enkele maauden dacht men al dat hij zou sterven, doch toen nog kon hij de crisis te boven komen. Evenwel bleef do algemeene toestand zeer wisselvallig en ook de verstau del ij ke vermogens hadden door de ziekte zooveel te lgden gehad, dat Z. II. de Paus een pro-secretaris van de Consistorie benoemde in den persoon van Kard. Perosi. Enkele dagen geleden verergerde de ziekte plotseling, zoodat overbrenging naar de kli niek Quisisana werd noodig geacht; daar dan is de Kardinaal overleden. Een koninklijk decreet van het minislerio van Openbaar Onderwijs van Spanje beveelt dat, door middel van den gezant bij het Va»' ticaan, aan den H. Vader de dankbetuiging van hot ministerie worde overgebracht, als mede van het korps bibliothecarissen, archi- visten, enz. voordeherstelling vanSpaauscha documenten van ounoemelgke waards, her stelling die geschiedde op kosten van Z. II. dan Paus. Prof. Dr. P. Kehr, directeur der Pruisische Staatsarchieven op zoek in Spanje naar Pau selijke brieven, vond in liet archief van Tarragona eonige Pauselijke Bullen di® gerestaureerd moesten worden daar ze an ders geheel zoudon vergaan. Z. II. de Paus op de hoogte gebracht, stolde aan de Spaau- sche regeering voor, ze te doen restaureerou in het Vaticaan en dit op zijn kosten. Tegelijkertijd wilde de Paus eenige oude documenten in Italië doen restaureeren, drie van Ravenna, dris van Bergamo en andere van Milaan. Op verzoek van den II. Stoel stond de Pruisische regeering toe aan prof. dr. Ibscher, conservator der oude archieven te Berlijn, om zich naar Rome te begeven om de noodige herstellingswerken ter hand te nemen. De dankbetuiging van Spanje betreft deze gerestaureerde ou lo documenten die weder veilig iu Spanje terug zijn gekomen. Deze documenten bestaan uit een Bul van Paus Silvester II, een andere van Johanaos XVIII, een Bill vau Pans Formasn9, drie van Juhan- nes XIII, een van Benedictus VII en een van Gregorius V. Deze documenten zijn van tijdperken waarover weinige goschiedkundigo besciiei» den bestaaD en dus zeer kostbaar zijn voor de wetenschap. Z. II. de Paus heeft de Prui sische regeering doen bodanken voor de vrijheid, geschonken aan prof dr. Ibscher en heeft dezen benoemd tot Commandeur vau de Gregorius- Orde. Ook het Kapittel van Ravenna en da Podestaat van die stad hebben aan Z. II. den Paus dankbetuigingen gezonden. Terug naar Friedrichshafen. Uit Kew-Yoife wordt benefit dat de bestuunbare luchtbal «Graf Zeppelin» Amerika gaat Aderlaten en Woen^iag of Donderdag te Friedriechshafen zal aankomen. De pogingen gedaan door dokter Edkener. om in Amerika de noodige kapitalen te bekomen voor riet 'bouwen van zes groote luelit krui sers, leder van 150.000 kubieke me ters zijn mislukt. Men denkt dat het luchtschip «Graf Zeppelin» bij de terugreis naar Duit: eliland, over Sevilla zal vliegen en dan de rondle \'an Spanje zal doen om dan rechtstreeksdh naar Frie- driec'hs'hafen te \-liegen. Later seint men Dc Duitscho 'Zeppelin, die van uit zelfde missie gesteld. Omstreeks dezen: datum verzocht Mr Yoloncie, Franseh resident in Djibouti aan Mgr Caurin uit Harrar liet zoo te willen inrichten dat do gouvernementsposi van de kost ook in staat zou kunnen zijn om de correspondentie der residenten uit hot binnenland op to nemen en vice ver sa. Mgr Caurin Avilligde dit verzoek in en de aldus iïi AAei'king zijnde post dienst werd sleeds beter tot in 1808, Jn 1899 verving een spoorlijn de lan ge afstanden die eerst door kameelen tn door landelijke postboden werden afgelegd over een lengte van 34 kilo meter. In 1900 liep deze spoorweg reeds over een afstand van. 108 kiio- metea\ Sedert Januari 1902 heeft do Kei zerlijke Ethiopische spoorweg een con tract met de regeering over liet post verkeer tusschen Djibouti en Harrar cn distribueert in Harrar iedere week roote postzakken, één voor Harrar New-York naar Middle West moest zelf, do tweede aan de Legatie en de zweven, is ten gevolge A*an het door slecht weder belet gewordlen zijn han- gaa-r te New York te verlaten. De weersomstandigheden Avaren zeer on gunstig, zoodat. het niet te A'oorzien was wanneer de Zeppelin New-York zou kunnen verlaten. Proef eens de lekkere BOTERSPE- CÜLOOS der bakkerij DE TOEKOMST te Denderleeuw. Ze is waarlijk fijn Uit Galla (Ethiopië) wordt gemeld: De opening van het postkantoor tc •vddis Abeba (Ethiopië) onder het ccre-voorzitterschap A*an H. M. de Keizerin Zeaditon des negus Ras Ta- fari brengt in herinnering, dat het de Capueijnen missionarissen rijn ge Aveest die in Ethiopië den eersten post dienst openden en deze tot 1908 be- dieedtn. Bij genoemde plechtigheid waren pater Séraphin, overste van het klooster te Addis Abeba en pater Ber- nardin Azais. bekend arohaeoloog in kot land van Abessinië aanwezig als vertegenwdaqdigers der Katholieke Missiën. De postdienst werd door de pators Capueijnen begonnen tusschen Obeck Djibouti, Harrar en Adris Abeba iti 1889. Do post die gericht Avas aan Keizer Menelik en aan de regeerings- ambtcnaren, werd gewoonlijk toever trouwd «aan de goede zorgen van de katholieke Missie A*an Harïar. Een geregelde dienst werd in 1892 mgyvoord en ondes (le leiding van de- dendie aan de zorg der missionarissen die hem aan de Albbessinische posten moeten doen toekomen. Nog zes jaren concentreerden de missionarissen driemaal per week te Harrar iedere correspondentie die hun van uit liet binnenland werd toe gestuurd. Zestien jaar van nauwgezet te dienst van dén kant der missiona rissen en het volledige vertrouwen der bei-olking waren oorzaak van algemee ne tevredenheid, en telkenmale als de Overste der. Missie den missionaris.d'ie belast was met den postdienst, daarvan wilde ontheffen om hem voor meer eA-angelischen arbeid te bestemmen, protesteerde men luid. Toch moest men. er tenslotte wel toe overgaan, en de administratie etc-mde er in toe dien missionaris door een leek te vervangen. De archieven A-an het apostolisch A*icari:iat van Gallas houden, behalve de doarieren, die de bekocrmgc-n en de administratieve gegevens regist.reeren de documenten in, die (beirekking heb- ben op den postdienst, dio gedurende zestien jaren geheel belangloos werd, sreleid. wat kan men alsdan nuttiger ten geschenke aanbieden als eene schoone pijp of kistje cigaren of ander dergeiijlc sn>oorgerief komende van bret huis fsidtaci* BE WEVER, Esplanade, t. si Alle rcokartihslen cnbenoodigd- lieden. Eerste kwaliteit. Bezich tigt de prachtige uitstalling. Overtuigt Ut 2283

De Volksstem | 1928 | | pagina 1