11 NOVEMBER Van Sint Marten Wekelijksche Brief Oproep aan de Aalstersclie bevolking I928 10M Verjaardag van den Wapenstilstand. Zegt Vlamingen met wie doet ge mêe De ministerieele crisis in Frankrijk Uit het Vatikaan Groote brand De uitbarsting van den Etna COTVGO Het Schatkistkomiteit. Bij de Herbergiers Schriklielijk drama EEN FILM DE VOLKSSTEM Kerkstraat, 9 on 81, Aalst. Telefoon 114. XXXIVe JAARGANG NUMMER 262 - X>»,grioiaa.ca. 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit^ botten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel Rue de Richelieu, PaTljs^Breams Buildings, 6 L ondres. E. C 4. Z0NDA6 II NOVEMBER H. Martinus Zonop6,56,Zonaf4,15| MAANDAG 12 NOVEMBER! H.Livinus Zon opO,55Zonaf4,13 Vuile Maan den 12 De inwoners der stad Aal: t, worden uitgenoodigd tot bet bijwonen der plechtige mis van dankzi gging, gevolgd van Te Deum, welke zal plaats hebben om 10 ure voormiddag, in de St Martenskerk, op Zondag 11 November aanstaande ter gelegenheid van den tienden verjaardag der bevrijding van Belgie.De vergadering heeft plaats in de kerk. De Aalstersche bevolking wordt vriendelijk verzocht dien dag de Nationale Vlag aan hunne huizen te laten wapperen. In den voormiddag te 11 ui e en 's avonds te 7 ure, zal de heer Karei De Mette, Stadsbeiaardier, te dier gelegenheid twee buitengewone beiaardconeerten geven. De Burgemeester R. MOYERSOEN. Voor ons is de verjaardag van den Wapenstilstand een dag van blijde en geestdriftige herinnering. Voor de Fronters is die dag een dag van wee en rouw Wie zegt dat Wel. de Fronters hebben dat zelf verklaard in eene openbare gemeente raadzitting te Aalst I Wij huldigen dien dag, die vrede en rust bracht aan ons land, sedert meer dan 4 jaar geteisterd én door brand.én door ramp én door dood. De Fronters vinden in dien dag eene gelegenheid om het volk op te hit sen tot burgeroorlog wat nog bloe diger is dan de bloedigste der oorlo gen. Wie zegt dat Wel, het blad der Fronters van 7 October 11. Wij weten dat het onze plieht is Belgie trouw te verraden. Wij beminnen den vrede, die wel vaart en voorspoed schenkt aan land en volk en het land zal doen-bloeien en leven als voorheen! De Fronters zijn tegen den vrede. Zij willen Belgie ten onder brengen. Wie zegt dat? Wel, aan 't hoofd van den aktivistischen stoet van 10 Juni 1928 te Aalst las men op een spandoek: Vernietigt Belgie. En in 't blad der Fronters van 7 October 11. leest m^i Aan de hand van onze groote voor vechters zullen we leeren hoe we Bel gie ten lijve moeten gaan. dat alle loyauteit tegenover dien vijand moet geweigerd worden en dat we alle mid delen moeten aanwenden om dien vij and neer te slaan Wij vieren den Wapenstilstand om dat hij ons de vrijheid terug schonk en het vreemde juk van ons schouders wierp. De Fronters kunnen dezen dag niet vieren wijl zij hunne vrijheid willen verknechten aan een vreemd land. Wi zegt dat Wel op eene meeting in 't Vlaamseh Huis op 10 Juni 11., ver klaarde een Hollander dat Belgie met Holland moest vereenigd worden en René De Clercq verklaarde het zelfde tijdens eene openbare Voordracht te Tilburg gehouden. En in «De Werkman» van 7 October 11., schrijft van Severen Nederland ons natuurlijk, ons gezond, ons eenig verband Wij, wij roepen op dezen dag Leve Belgie j Leve de Vrijheid I y De Fronters zullen roepenWeg met Belgie Laat ons Hollanders worden Of gelijk ge wilt Sint Martinus is een der volksheiligen in Frankrijk en hier. En sedert li November 1918 toen hij hielp de vijanden van recht en vrijheid verslaan is hij geworden eene nationale heilige, 't Schijnt dat Sint Marten sinds eeuwen zekere macht gebruikt om hij voorname landsvoorvallen tusscben te komen. Hij was een krijgsman en wierd slechts later monnik, priester er. bis schop... gewoonlijk ook stelt men hem voor als soldaat to peerd gezeten en zijne liefdedaad plegend. Zoo stond hij boven 't Hoogaltaar te Aalst (in den tijd) zoo stond hij vóór den oorlog en de verwoesting in St-Martens Ka thedraal te Yper zoo kan men hem in SuMartenskerk te Kortrijk bewon deren zoo staat hij nog in menige kerk van België (500 zijn er hem toe gewijd) en onder ander mogen wij stoeffen op een in hout gesneden beeldjein't nederig doch puike kerkje tlalmatleken van Woubrechtegem, waar bij w-eeral als patroon aanroepen en gediend wordt. De Somme of bisdom Amiens roemt op 140 kerken hem toegezeid en te Tours bezochten wij zijn graf en het ouderwotsch monument in dat antiek heiligdom waarop do hoofdstad van Frankrijks Tuin of Jnrdin de France (zoo heet men het omliggende van Tours) zoo effenaf fier is. Zijne haziliek aldaar is nauw ver bonden met den oorsprong van het rijk der Franken. De koorkap van Sint Martinus was de nationale vlag van Frankrijk. Clovis in persoon meor.de reeds dat St-Marten er moest tusschenkomen om hem de overwin ning te verleenen. Eens verwoestten bandietenbenden uit het protestantscheDuitschland her komstig de praalkerk, opgericht op zijn grafstede, 't Schijnt dat zo daar vroeger in St-Martensklooster spioo- nen telden om hen in de hand te 'wer ken. Eindelijk-op 't hevel van den prins van Condé, opperhoofd der Hu genoten, verwekte de verrader La Bocbefoucauld een opstand hij de aan- klevers der Hervorming. Zoo kon hij innemen de hoofdkerk en van daar ging hij over tot het buitmaken van de haziliek van Sint Marten en hare schatten, welke geplunderd werden. De Germanen vierden nooit meer feest dan toen. Die schatten hadden eene onschatbare waarde. Onder de reli kwieën van allen aard, binst de chris- teno eeuwen samengebracht en verza meld bemerkte men eene ongemeene gouden vaas, voorzien van twee ooren en niet een deksel op met parels en edelgesteenten versierd, welke men als drinkschaal van Karei de Groote aanzag, 't Schijnt da' men dan in het vuur wierp relikwieschrijnen van hei lige opvolgers en leerlingen van den mirakeldoener St-Marten en met die kostbaarheden verbrandde men ook kerkgewaden, koorkappen, kazuifels, dalmatieken, wonderheden der mid deleeuwen bezet met perels en sma ragden, tot boeken toe wiens bandeu met goud, zilver en ivoor waren be legd, ja zells geconsacreerde Hosties in hunne cibories werden de prooi der vlammen. De relikwiekas van St-Martinus spaarde men ook niet. Slechts kon men redden een heen van den arm en een stuk van het doods hoofd. Die redding geschiedde door de heldhaftige medewerking van een priester die daardoor bijna het leven verloor. M. POINCARE WORDT MET DE KABINETSVORMINQ GELAST. Parijs, 9 Nov. In der. loop van den namiddag- door M. Doumerguc Prési dent der Republiek ontboden, werd M. Poincaré aanzocht zich met de vorming van het kabinet te willen gelasten. M. Poincaré verklaarde aan den Pré sident der Republiek dat hij den toe stand ging onderzoeken en een snelle raadpleging ging aanvangen met den oprechten Wcnareli yan te mogen geluk ken. M. POINCARE AANVAARDT. Parijs, Vrijdag «vond. M. Poinca ré heeft in beginsel aanvaard het ka binet te vormen. !n den Hoogeren Raad van het Vervoer Heer Volïzsvertegenutootdiger >Van Ac/cere is door Minister Lippens, be noemd geword.cn als nlerhencl lid in den pasgestichten Hoogeren Rctad van het Vervoer, en dit als afgevaardigde voor den Middenstand. Deze Hoogere Raad zal binnen kort saamgeroepon worden en verscheidene onderkommissies zullen vele punten, van groot belang te besproken hebben. Het groot doel der bespreking zal zien meer "eenheid te brengen on samen werking tussdhen die verschillende wij zen van vervoer opdat ieder, op gezonde economische gronden berustende, waar lijk geredend en rendeerend zou zijn. 'Deze Hoogere Raad bestaat uit vele afgevaardigden genomen uit al do be langhebbende middens. 'Zoo stippen we aan Twee afgevaardigden van dén a) Hoogeren Raad der Zeevaart. b) Hoogeren Raad der Binnenland- sdhe scheepvaart. c) Hoogeren Raad der Wegenis, d) Raad de tarieven. Een afgevaardigde der volgende in richtingen a) Hoogeren Raad van handel en nijverheid. b) Hoogeren Raad van den Arbeid c) Landlbouw 0) Middenstand. e) De Handelskamer van Brussel f) De Handelskamer van Antwerpen g) De Handelskamer van Luik h) De Handelskamer van Genk 1) De Handelskamer van Charleroi. V erder nog 27 leden genomen uit de besturen der havens en der verschillen de Ministerieele inrichtingen die met het vervoer betrokken zijn. de verraders hunner zaak. Ivan iemand Donderdag avond, rond 10 u., is brand ontstaan in de vellenfabriek van M. Adhémar De Smul, «wonende te Lo- keren. Aan liet redden der fabriek viel niet meer te denken. Deze is met al wat ze bevatte, rnachienen, vellen en alle benoodigheden, de prooi <'>r vlam men geworden. De schade welke overgroot is, is door verzekering gedekt. Dé oorzaak van den brand is onbekend. Woensdag morgen had in do Sixtijnscho kapel liet jaargetijde plaats voor de Kardi nalen dit jaar, van November tot November, overleden. Z. It. de Paus was als gewoonlijk b(j deze plechtigheid tegenwoordig. Z. II. kwam in de Sixlynsche kapel vergezeld van het groot Pauselijk Hof en nam plaats op den Pause lijken troon in de Sixtjjiisclie kapel aan den linkerkant van liet altaar, terwijl de Pause lijke zangers onder leiding van Mgr Lorenzo Perosi het Tu es Petrus zongen. Onmiddellijk na de komst van don II. Va der begon de plechtige Pontificale Requiem mis, opgedragen door Z. Em. Kard. Boggiano geassisteerd door de gewone assistenten der Sixtynsche kapel, een Kanunnik van Sint Jan van Laterauen als sacerdos assistous, een van Sint Pieter als Diaken en een van H. Maria do Meerdere als Subdiaken. De De Pauselijke zangers voerden meesterlijk rouwzang uit van Paiestrina en andere oude mor.sters. Na do II. Mis werd eene kleine baar ge plaatst vóór den Pauselijken troon, terwijl de H. Vader bekleed met «Ie groote Pauskop en Z. IJ. de mijter op liet hoofd werd gezet. Terwyl de Pauselijke zangers liet Libera zongen, gaf de II. Vader met de liturgische ceremoniën de absolutio ad tumulum. Bij liet verlaten der Sixtijiische kapel door den H. Vader werd wederbot «Tu es Petros» gezongen on in de koniugs- en iiertogszaal van het Vaticaan waar talrijke belangstel lenden waren opgesteld, werd de II. Vader eerbiedig toegejuicht. DE ZIEKTE VAN KARDINAAL VAN ROSSUM De toestand van Zijne Eminentie Kardinaal Van Rossum is geruststellend. Do patiënt is thans koortsvrij en zonder pijn. Prof. Milani zegt voldaan te zijn over liet verloop van de ziekte. DE OPDRINGENDE LAVASTROOM Professor Pontc, bestuurder van het observatorium van den Etna, heeft op den ernst gewezen van de huidige uit barsting van den vulkaan,, welke allo vorige ot 1900 overtreft. Een zeer vruchtbare streek van sinaasappelen, citroenen, wijn- en olijfbergen, is lie dreigd. Garrubba is verlaten en CJiarra en Risposto zouden insgelijks door la va kunnen aangetast worden. Soldaten beijveren zich om langs mijngangen en loopgraven de lava af te leiden. ENKELE MENSCHEN OMGEKOMEN Meende men aanvankelijk dat ée uit barsting van den Etna geen enkel men- sohcnlcvcn had goteisclvt, aangezien de bevolking van het geteisterde gebied allen tijd heeft gehad, om zich iti vei ligheid t.Q brengen, thans blijkt helaas, dat hier en daar toch nog. enkele per sonen in de lavastroom zijn omgeko men. Was bet dan te verwonderen dat in 1918 Sint Marten, patroon van onze zuiderburen en ook de onze de nakomelingen der Germanen en de navolgers van Lutber Hielp verslagen? O groote Sint Marten, beschermer en vriend onzer Kinderen blijft voort uwe beboeding over stad en land van Aalst en ever gehool ons duurbaar België uitstrekken. Danko o roem- weerdigo S. Marton Marg, Het Schatkistkomiteit vergaderde Vrijdag morgen in het Ministerie van Financien, jonder voorzitterschap van M. Jaspar, Eerste Minister. Het heeft onder meer openbare werken de hier na vermelde ondernemingen toegela ten 9; Het ïechttrckken van een gedeelte an de oude baan van Brussel naar Tcmsche op het grondgebied der ge meente Meysse. Het vcrlioogen-van de dammen van den linkeroever van de Schelde onmiddellijk boven de brug van Sohoonacrde. Het herbouwen van ophaalbruggen-op de vaart van Blaton naar Ath. Het herbouwen van .de Roo- de Brug (Pont Rouge) te Waesten en het rechttrekken der Leie. Het inrich ten van de elektrische verlichting der Sluizen 1, II en III van de verbindings vaart en hunner tusschenruimten. Het voorzien van elektrische beweegkracht der brug van de Dender te Dendermon-» de. Het voltooien der beeldhouwwerken van de Kollcgiale St. Martinuskerk te Yper. Hetkomiteit stemde toe tot liet ver leenen van gewichtige toelagen voor het verbeteren on het herstellen van buurtwegen en schoolgebouwen, bene vens het aanschaffen van meubelen en onderwijsmateriaal ,\oor de gcmecntc- schQheüi AANKOMST VAN DE THYSVILLE Met ongeveer drie uren vertraging is gisteren de Belgische stoomboot «Thysville» kapitein Heircmans, van de G.B.M.C. van Congo in de haven van Antwerpen toegekomen en werd door eene groote menigte opgewacht. Storm weer was de oorzaak van het opont houd. Buiten dat is de reis gunstig ge weest. Op G November, toen het schip zich in dc Golf van Gasconje bevond, is de passagier P. Rabave, van de S. E.G. tengevolge longtering overleden. Met het gebruikelijk ceremonieel iwerd hot lijk aan de zee toevertrouwd. Aan boord van dc «Thysville be vonden ziclv 73 passagiers in le klas, 74 in dc 3e kias en 3 in 3e klas. Bij do aankomst van het schip zijn agenten van den Waterschout aan boord gegaan, om de aanhouding te verrichten van twee Porlugeesche poli tieke gevangenen, die te San Paul de Loanda ontsnapt waren en cr in geluk ten met de Congoboot te vertrekken. De eene is oen legercommandant, de andere een advocaat. Zij werden alhier in bewaring geh-ouden lot nadere be velen'. De lading van 'de «Thysville» is als volgt samengesteld 1343 ton palmno- ten 332 ton copal, 268 ton palmolie, 117 ton caoutchouc, 14 ton sosafm;- zaad, 26 Vi ton koffie, 24 ion cacao, 8 ton huiden 6 ton ivoor, 9 ton ledjge bobonnes, 348 ton hout en 4 ton stuk goed. Het nationaal Verbond der Koffic- huishoudors van Belgie hoeft zijne ver gadering der afgevaardigden te Brus sel gehouden waar al de bonden van het land vertegenwoordigd waren. IleL Bureel heeft kennis gegeven der gedane werken sedert het laatste ge houden Congres. De vergadering heeft aan het Lande lijk Bestuur dc opdracht gegeven, aan de bevoegde overheden de bespoedi ging te vragen voor de stemming don afschaffing van het Koninklijk besluit betreffende het sluiten der Herbergen, Hotels, Restaurants., om i uur mor gens voor de sluiting van de tegen woordige zittijd dus voorden 13 No-» vcuibre a.s. Een vragenlijst is aait allo bonden gezonden, voor terug aan liet bureel té zenden, opdat deze zekere irichtingen zou nemen, met liet vooruitzicht van de aanstaande verkiezingsstrijd, in ge val dat de Wetsvoorstellen voor do herziening der alkoohvet en het han- delsoigeiidomsrecht bij do heropening 'der Kamers niet zou besproken worden» Een schrikkelijk drama heeft Woensdag avond te Drongen plaats ge had. Een inwoner uit dc Drapstraat te Gent die zijne vrouw moede was en be trekkingen had mot eene andere, heeft haar op eene fcenzame plaats, die hij voorzeker op voorhand heeft verkend in het water geslingerd. Toen zij om hulp riep, sloeg hij op dc vlucht. De vrouw kan zich door ei gen middelen redden. De dader is aan gehouden. Van ODzcn GeiJschcn medewerker. SIC TRANSIT.... Het is voorwaar een vroom gedacht voor de overledenen te bidden. En mot Allerheiligen zijn vele menschcn naar dc kerkhoven gegaan. Ze droegen kos telijke bloemen. Ik wil het niet afkeu ren. Ze prevelden weinig gebeden. Ik kan het slechts betreurenswaardig vin den. Vanitasvanitatum. Wat baat het den overledenen dat hun lichaam ver gaat onder marmer en chrysanten hvannccr hun ziele in 't vagevuur zucht om lafenis door gebed Hebben wij zelf eene les getrokken uit ens bezoek aan den dcodenakker f «De wicge is ten graf en het graf is een icicgezong dichter' Jan Van Beers. Hoe spoedig zal ook ons ure slaan. Zift gij gereed De wereld is toch maar ren droevi ge parochie en volledig gelukkig kan hier geen meneck zijn. Rijk, armt ge zond, ziek, plezier, miserie, levend dood, het gaat allemaal rap, rap voorbij. Ik las over acht dagen nog het vol gende. De geloovigen welke laatst te Saint Pierre de Ckaillot vereenigd wa ren rond de kist van keizerin Marie, Woonden een zeer aandoenlijk schouw spel bij. Na de leden der keizerlijke fa milie kwamen tot hunne verwondering verschillende taxivoerders afgestapt, in den traditionneclen bruinen mantel, met de wapenen van de autofabriek waartoe zij behooren. Doch gekomen bij hef stoffelijk overschot van dc keizerin, ontdeden zij zich van hun langen mo.U- tel, en allen kwamen te voorschijn in. groot militair uniform, de borst schitte rend overdekt met ccretcckens en deco raties. Het waren gewezen dignitarissen van het Russisch Hof, die de laatste eer huiamen bewijzen aan hunne keizerin. lieden ik, morgen gij. De tiid ver slindt de steden, geen 'tronen blijven staan. Het. leven vonder God is een ellen dige illusie. l)it dal van tranen door wandelen met de oogen op den eeuwi gen Hemel is de ecnige zalvende hoop. Heer, u<ees ons zondaars genadig. Hamlet de Tweede. Door hare aansluiting bij de Maehll» fle groep Leuven biedt de GENTSCHB BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID' 14 Keizerlijke i'laals le Aalst, volkomen rnksrheld nan de baar toe vertrouwds! solden. Alle Inlichtingen worden er mei daj meeste bereidwilligheid kosteloos yer» strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijdei beschikbaar, zonder voorbericht uoettf, bespreking van bedrag. Kasbon? op 0 maand B hetlo, naamloos, ten allen tijds terugbetaal» tast pb aanvraag, ggg

De Volksstem | 1928 | | pagina 1