Van «'t Pntjq 14 ga Woensdag Nov. 1928 Foor onze Franschmans Ministerraad Een stcmmachien in Amerika De ministerieele crisis in Frankrijk Een priester-uitvinder overleden De uitbarsting van den Etna Kerkstraat, 9 on SI, Aalst. Tolefaon 114. XXXIVe JAARGANG NUMMER 264 Dag;l3lasi 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf lïlaxlaan, 13 te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, O Londres, E. C 4. e» H. Albericus |Zonop6,59Zonaf4,10 ■EersteKwart, den 2U Ik zal u niet lang laten wachten om uwe nieuwsgierigheid te voldoen én u wijs te maken dat «7 Putje» een verkleinwoord is om te beteekenen een heiligdom gestaan en gelegen op bet grondgebied van Sint Denys Westrem aan do poorten van Gent. Ja dicht de Korlrijksche poort voorbij St Pietersslatie en de thans gekende horberg «I)e Sterre» vroeger alspar.- ning thans tramstatie en wat verder dan het gesticht van de Paters Sale- ziar.en of van Don Bosco te Malte» brugghe, rechts der groote baan naar Deynze-Kortrijk, kunt ge bewonderen de tamelijk groote kapel of 't kerkj opgebouwen ter oero van het Heilij Sacrament. Rond de bedevaartplaats staan er boomen en struikgewas..., 't is een pelgrimsoord en sedert eeuwen als 'tu belieftTen andere we zullen u den waarom van dit heiligdom leeren kennen, Nu dat de antieks dingen zooveel weerde hebben zal dit godsdienstige eeuwen oud gebouw uwe nieuwsgie righeid nog meer prikkelen. Is 'tniet? Eenige stappen van den grooten steenweg, een weg op om naar het oefeningsplein van de gentsche bezet ting, thans toch moer aan .stormwa- gons voorbehouden en voor vliegplein uitgekozen, prijkt de Kapel van het Putje met baar eigenaardig torentje, een lieven zeventiendeeuwschen voor gevel, en hare vier groote kerkramen in iederen zijgevel, De koor en de sakristij zijn gotisch en werken goed samen met het overige van dat min of meer verdoken monument dat noch tans door het omliggende goed is gekend en talrijke bedevaarders binst de Julidagen en de noveen alsdan uitlokt. Als we kleine kinderen waron dan leidde men ons soms op wandel om wat te spelen op eeno hofstede daar dichtbij gelegen, waar Kozens en Nichten van vader zaliger woonden en van waar zelfs een familielid ver trok naar de abdij der Trappisten te Forges bij Chimay waar hij stierf als diaken, terwijl bij zicli bereidde tot bet priesterdom. Later als collegia gasten trokken wij er ook georne voorbij en later nog in onze gevorder den ouderdom, stapten we meer dan eens af van onzen fiets, om een Vaderons te bidden in dat oord ge tuige van wonderen. Vroeger stond daar nevens de her berg e Het Peerdeken docb gezien bet i.oriogsgeweld en hot bombardee ren van de vliegers dor bondgenooten op liet daar nevens overgroote Sint Denijsplein en waar de Duitscbers binst den grossen Krieg hun kamp en vliegers-verzamelplaats hielden werd dat «Peerdeken» eerst stuk geschoten zoodat er slechts de muren en wat kepers en latten zonder pannen na den oorlog er van overbleven. Gelijk allo dergelijke gebouwen rorid dal plein thans meer dan ooit door ons leger bezet, is dat «Peerdoken» waar men vóór den oorlog een vorscb pintje melk kon nutten... verdwenen. Van dat plein gewagende is 't do moeite weerd u te vertellen hoe dat in October 1913 den franschen vlieger Pegoud daarboven tuimelperten en loopings the loop maakte met zijn aero... en korts nadien den wereld oorlog en dan was 'tiots op dat plein,, '"ek reeds een waar front voora- vertellen, zullen wo u wijs maken dat bet O. L, Vrouwbeeld dat in een nisken boven de Kerkdeur van de Kapel prijkt, twee eeuwen en half werd gespaard en na bet wereldge- weld van 14-18 er stond zonder hoofd en armen. Negen bordjes in den muur van de kapel vastgehaakt vertellen de ge schiedenis van dat Putje Wo schrijven ze af Eerste uitboe ting De H.II, Vaten gestolen uit S. Martenslterk van Kortrijk in den nacht vóór Messias-nacht 168G. Tweede uitboeting Een kudde scha pen vallen boetende op bun knieën bij bet ontmoeten der heiligschenders. Derde uitboeting De II.H. Vaten worden bier geworpen in eenen waterput. Marc. ('t Vervolgt). Door hare aansluiting bij de Machti ge groep Leuven biedt de GENTSCHE BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkomen zokerheid aan de haar toevertrouwde gelden. Alle inlichtingen worden er meï da meeste bereidwilligheid kosteloos ver strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons op 8 rnaanü 5 fo netto, naamloos, ten ailen tijde .terugbetaal baar op aanvraag. 151 In den loop cerjer conjrrcncie die onlangs heeft plaats, gehad voor de toepassing van bet akkoord van 4 Ju li 1028, betreffende dc grens- cu sei zoenarbeiders, werd er erkend dat de geldigheid der identiteitskaarten voor vreemdelingen afgeleverd door de Franscho Administratie, aan de arbei ders der heehvortelcultuur en der steenbakkerijen, beperkt was tot den duur die op het visa van het contract van indiensttreding, waarvan zij dra gers zijn aangeduid is>liel.zij door het De leder, der regeering vergaderden gisteren namiddag onder voorzitter schap van M. Jaspar, eerste minister in lvct ministerie van Colonien. De minister van Buitenlandsclié Zaken gaf een uiteenzetting van de buitenlaudsche politiek. De raad onderzocht de volgorde der parlementaire werkzaamheden en be handelde verscheidene vraagstukken van administratieven aard. Later wordt hierover nog gemeld de zitting werd grootehdoels aan het amnestievraagsfuk gewijd. De regee- ri'ng hoaft alle toestanden die zich zouden kunnen voordoen, onderzocht. Zij heeft zich inzonderheid bezig gehouden van liiet, voorstel dat gedaan werd, een commissie van drie leden samen te stellen, belast met het on derzoek der gevallen van de activisten, met bet oog op hret eerherstel zooals te -Haver voor de soldaten toegekend werd. Anderzijds hefeft M. ïïyrnans, minis ter van buitenlaudsche zaken, de Raad op de hoogte gebracht van den inhoud der Fran&ctoe en Brilsche nota's dié hem gezonden werden met betrekking tot het bijeenroepen van den raad der exporten. Men voorziet dat dc rechterlijke toe rt odmin gen eerlang afgekondigd zul len worden. In Amerika lieeft men er ook reeds een machion op uitgevonden om de kiezers te helpen. Te 'New York werd het reeds gebruikt. De kiezer komt in het kantoor voor een tabel welke is verdeeld in kompartmienten den naam bevattend van den kandidaat en de be diening die hij uitoefent. Boven eiken naam is er een handgreep. De kiezer moet eerst het macjiien sluiten .door een hefboom le dotn" werken die de gordijnen rond hern neerlaat, ten ein Ministerie van Arbeid, wanneer het de het geheim zijnier stemming te ver- nijverheidsarbeiders geldt, betzij door zekeren. Dan trekt hij de handgreep het Ministerie van Landbouw, wan neer het over landbouwarbeiders gaat. De vertegenwoordiger der Belgische Regeering hoeft de aandacht gevestigd op het. feit dat dit regiem voor de OVER TARDIEU ALS MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. De beyoeim.ing van Tardieu tot mi nister van Binnen'landsche Zaken is, naar Pertinax in Daily Telegraph' schrijft, in alle politieke kringen met groote belangstelling kmtvangen. Deze benoeming zal eem ruk naar rechts beteekenen. Tardieu hoeft een uitgesproken strijdersnatuur. Het is (e verwachten, dat hij binnen korten tijd in conflict zal zijn met de socia listen en socialistische radicalen. Voer de eerste maal sinds dertig jaren is het ministerie van binnen- lar.dsclve zaken niet toegewezen aan een afg-evaardigdc van de radicale par tij. In politieke kringen wordt, naar Pertinax schrijft, aangenomen dat het kabinet op een meerderheid van CO tot 70 stemmen ip. de Kamer kan reke nen. EEN KABINETSRAAD. De ministers vergaderden in kabi netsraad onder voorzitterschap van M. Poincaré. De raad duurde van 16 tot 18.45 u. Men bereikte volkomen overeen komst. betreffende de groote lijnen der ministerieele verklaring dite Donder dag a.s. voor de Kamer gelezen zal worden. Het opstellen van deze ver klaring zal morgen door M. Poincaré en eenige zijner medewerkers voort gezet worden. EEN DüITSCHE PERSSTEM. De «Franfurter Zeilung» schrijft Het nieuwe kabinet Poincaré is oj) buitenlandsch politiek gebied stellig op ontspanning en Europeesche toe nadering gericht. De socialisten hebben' ongelijk wan neer zij dit. besluit als de vernieuwing van het nationale blok opvatten, want dat blok was een struikelblok voor de oude, terwijl deze nieuwe regcerittg een uiteindelijke likwidalie van den oorlog beoogt, voor zoover dat aan Frankrijk ligt. neer van het kom par timent der kan didaten die lvij verkiest. Er blijft bem verder niets meer te doen dan den hefboom weer in zijn vorigen stand te brengen, waarop de gordijnen worden voornoemde arbeiders niet gunstig opgerold. En de Amerikaansche burger ah ]ieeft zijn plicht, vervuld. was, vermits volgens dit regiem, die arbeiders ieder jaar, wanneer zij naar Frankrijk terugkeeren, een nieuwe identiteitskaart moeten bezitten, ter wijl volgens de termen der wettelijke beschikkingen, de identiteitskaart ge durende twee jaar geldig is en zij voor die pericde slechts, tot een enkele in ning der taks kan aanleiding geven. Ten einde dezen toestand te verhol pen, werd er besloten voor de toe komst de volgende gedragslijn voor te schrijven De Belgische seizoenarbeiders, die voor meer dan twee maanden naar Frankrijk gaan, moe ten, zooals voor been, alvorens de grens te overschrij den, zich een regelmatig getuigschrift aanschaffen, geviseerd hetzij door bet Ministerie van Arbeid «Service de la maind'ceuvre élrangère», t leer in November 1918 eigentlijk front te worden; Dat pleintje, zouden do Gentenaars met zonder permissie zeggen, was 36 hectaren groot, wel te verstaan vroeger en diende ook om de groote peerdenloopstrijden der stad Gent te laten plaats bobben, alhoewel het sinds den Hollander meest van pas kwam als oefenings plein voor de soldaten, en bun exer- ceeren en den kleinen krijg te ver heelden. Thans beeft dat Belgisch vliegplein en tanksverzamolplaats niet nin dan 88 hectaren oppervlakte. Eu om weer te koeren tot onze schaapjes wo moeten er toch van Rapp, Parijs»,hetzij door het Miiliste rie van Landbouw, «Service de la main-d'ceuvr.s et de 1'immigTation agricole, 78, rue de la Varenne, Pa rijs», volgens hun specialen arbeid. De identiteitskaart die hun zal worden afgeleverd, zal slechts voor het sei zoen geldig zijn; even wiel zal deze kaart, gedurende twee jaar te rekenen en met inbegrip van het jaar der afle vering, kosteloos voor den duur van andere s.eizoenen verlengd worden. Ten einde deze verlenging te bekomen! dienen de arbeiders de volgende for maliteiten te vervullen 1. zich 'een hieuw bewijs van in diensttreding aanschaffen, regelma tig geviseerd zooals hierboven aan geduid; 2. zicli aaumieldén, voorzien van dit stuk en van de identiteitskaart die hun afgeleverd- werd, op een der im- migratiebureelen van Feignies (Nord), of van Tourcoing (Belgie). De immigratiebureelen zullen op de kaart, die het vorig jaar aan de arbeiders afgeleverd werd, een ver melding aanbrengen tot verlenging harer geldigheid voor het tweede sei zoen. Op deze manier zal de arbeider voor bet tweede seizoen niet verplicht zijn een nieuwe identiteitskaart aan le vragen, noch een tweede maal de taks te betalen. Uit Rome werd ons bet overlijden gemeld van den beroemden geleerden Monseigneur Doctor 'Cerebotani. De ze priester, wiens naam voor de mees ten wellicht onbekend is, heeft een groote vermaardheid gekregen door meer dan 50 belangrijke uitvindingen op gebied der Geodesie (land of vcld- meetkunde) telegrafie en telefonie. Mgr Cerebotani werd in 1847 ir. Lonato aan toet Garda-meer geboren; hij studeerde in Rome en was langen tijd secretaris van Kardinaal H oh en- Avenue .lohe in Munch en, waar liij spoedig tot aan toet geteisterde landschap, waar» boven de vuurstroom groote mistige stoomwolken hingen. De wind huilde bijna den geheelen dag over de Etna" cn woei slechts nu en dan de donkere wolken uiteen, zoodat de groote v.ilte sneeuwbanken te zien kwamen, welke de hoogste hellingen bedekken. Do' krater, waaruit de onhcilbrengendo vuurstroom te voorschijn Wolf, ligt n.l. slechts, halverwege de helling van den berg, terwijl verscheidene kraters allen ongeveer op dezelfde hoogte, lig gen, zoodat de lava lager tezamen- stroomt in een grooten vloed. Juist voor lvet donker worden nam de rook- en dampwolk, die boven de lavastroom, hing, der. vorm aan van een leikleu rig gordijn, dat evenwijdig ging met ie zee. Toen, terwijl het donker werd. nam dit gordijn de teerste vormen aan beginnende bij bleekroso, dat geleide lijk tot diepe roode tinten wegdoe, toer- de, totdat, het vlammend rood was ge worden. Deze gloeiende kleur hield het den geheelen nacht. In alle. kerken der omgeving werd vandaag eon II. Mis opgedragen cu vurige gebeden voor een spoedig einclo van de uitbarsting welke thans, reeds negen dagen duurt. Daar het vandaag Zondag /was kwamen duizenden toe schouwers van het geheeld eiland Si cilië en het Zuidelijk Italië naar do plaats des onheils. Zij arriveerden in alle mogelijk'® vehikels, die alle den eenige modderigen weg, naar dcii koji van den lavastroom opreden. Deze weg werd zoo hopeloos verstopt* dat het er wel eens geleek aan het westelijk front ten tijde van den groo ten oorlog. In de cenc richting gingcit zij die de ramp kwamen «bezichtigen» terwijl de andere richting genomen wrerd door de stroomen vluchtelingen. kanunnik van toet kathedraal kapittel benoemd werd. Bij al zijn uitgebreide we tons chapped i j ke werkz aamheden, bleef hij steeds bezield met een vuri- gdn ijver voor toet heil der zielen,en vooral tijdens den kultuurkampf was hij een harde werker... Zijn naam werd beroiemd door zijn' uitvinding van den Telotopo-meter, waardoor bet vraagstuk van de afstandsmieeting tusschen een beweeglijk punt en een vast object werd opgelost. Ook de Nopro-meter, een instru ment om de wolken te motem, werd door Mgr. Cerebotani vervaardigd.Ver der heeft hij talrijke uitvindingen gë- daan op toet gebied van telegrafie en! telefonie o.a. een zeer snel werkend automatisch morse-toestel. Hij is ook de vervaardiger van de Telctipograaf, een toestel, dat o.a. in het Vaticaan gebruikt wordt, on dat in hoofdzaak neer komt, op een eloctrisch werkende schrijfmachine, die telefoongesprek ken opneemt ook al is degene, die men opbelt, niet aanwezig, zoodat de ze bij zijn thuiskomst de mededeeling getypt vindt, die tijdens zijn afwezig heid getelefoneerd werd. Deze geleerde priester is thans in het Bisschoppelijk Seminarie te Vero na, waar hij in retraite was, overle den. AAN DEN VOORAVOND VAN CARRABBA'S ONDERGANG Uit Ronnie wordt d.d.' 11 Nov. ge meld liet is thans de beurt van het kleine stadje Carrabba, met zijn 4000 inwo ners, om weggevreten te worden door den ontzaglijken muil van den vlam- menden draak, welke gevormd wordt door stciodsi nieuwe lavastroomen uit de flank van de Etna. Wanneer de ljelsctoc or.deraardsche kracht zich thans handhaafd, zal Carrabba tegen morgenavond, tezamen mot Maseali en Nunziata behooren tot die bevol kingscentra, die nog slechts in de Iver.- innering bestaan. Op het oogenblik kruipt het afschuwelijk vurige mon ster voort tot op 30 voet van de hoofdstraat van liet. stadje, alles, voor ziclv wegvegende. De hoofdstroom, welke voortdurend als kleine voel hoorntjes nevenstroompjes uitzendt, heeft een hoogte van ongeveer vijftig tot zestig voet en veegt all^s voor zich uit wat het op zijn weg ontmoet. De steenen muren, welke langs de Sicili- aansche wegen staan, worden als broodkorsten weggekruiimfóld en de sinaasappelbosctvjcs verteerd als maï solie grassen. De lavastroom is bij een breedte van bijna een mijl zoo hoog, dat de muren van de hoogste huizen langzaam omvergestoolen worden alsof zij van carton waren. Tenzij echter de monstrueuze stroom een zijiwaartschc zwenking maakt, Ivoopt men, dat Carrabba de laatste der steden zal zijn, die geofferd moeten worden. Toch wordt iedere mogelijke voorzorgsmaatregel genomen ien alles in het werk gesteld voor de ontrui ming van Santa Maria Strada en de lagere buurten van Giarre. Voorzoo ver men thans echter oordeel cn kan zal de stroom:, wanneer Carrabba een maal gepasseerd is, in zee stroomen, die slechts op eon afstand van een paar honderd meter ligt. Allo voor spellingen zijn echter hoogst onzeker, omdat het zeer wel mogelijk is, dat ergens uit een der zijden van de hoofdstroom langs den berghelling, nieuwe zijslroomien breken, ^et duis tere stormachtige weer van heden gaf een bijzonder onheilspellend aspect Er is in de laatste tijden veel gespro ken van dc noodzakelijke samenwerking tusschen de Middenstandsbonden en de beroepsverenigingen Wij verstaan 1) door Middenstandsbonden, die bondfen. Waar alle middenstanders zonder on derscheid van beroep in vereenigd zijn. 2) door beroepsverenigingen, die bonden waar do Middenstanders van hetzelfde beroep in vereenigd zijn. Zoo bestaan reeds syndikaten voor de mees te vakken van don Middenstand, voor de bakker?., schoenmakers, beenhouwers loodgieters enz. enz. In een onzer vorige nummers zog den wij, dat vele middenstanders al leen deel maken van hunne beroeps verenigingen. En dit is een groote te korfkorning. Dit is zoo waar dat in Holland, waar de Middenstandsorganisatie boter inge leid en doorgedreven is dan bij ons, geen enkel middenstander in oen beroeps ver een iging of syndikaat ook genomen wordt zon'dbr dat 'hij eerst en vooral declmaakt van oen standsorganisatie of middenstandsbond. In Holland wil men van geen sl uk- mannen. Men moet heel de working van den middenstand mee doen of-niets De beroepsverenigingen bobben ze ker een zeer belangrijkn rol te vervul len, mot al de beroepsbelangen der on derscheidene stielmannen on hande laars uit idlon Middenstand te bevorde ren. D och een grootcr en algemeen er doel, heeft de Middenstandsbond of do ver- eeriiging van al de Middenstanders van een heele provincie af van een heel land En inderdaad Wat if. idle oorzaak dat de Middenstand steeds nog zoo gedrukt gaat onder oen onrechtvaardig fiskaal stelsel. Hoe komt het dat mot het geld van den Middenstander tegen hem oneer lijke concunentie gedaan wordt 'door do staatseeonomaten De eenige oorzaak ia dat er geen groote machtige middenstandsbond is, die al de middenstandskrachten samen brengt, om met genoeg igewicht in 'a lamfe huishouden te spreken. Daarin kunnen de iberoepsvereeni- gingen weinig of niets Voor de algemeene politieke en eco- miache belangen kan alloen de midden standsbond tot een goeden uitslag ko men Voor een algemeene inrichting van' bank- on verzekoringsweezen is hot ook do middenstandsbond dlie de boven hand heeft op Ide berocpsvereeniging. Daarvoor moeten alle middenstanders deel uitmaken van de Middenstands-1 bonden.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1