Van «'t Putje 15 Aan de Hevolking van Aalst Donderdag Nov. 1928 De uitbarsting van Belasting op de jongmans verdubbeld in Italië De autoweg Brussel-Gent den Etna Oostende Nog de schipbreuk van de Fesiris ngenieurs en werkleiders voor de Kolonie De alkoolkwestie tusschen Belgie en Luxemburg Prijs van Tooncel- leltcrhundc Het vraagstuk der Amnestie KA\fÉB~ Een groot stadion te Brussel SENAAT DE VOLKSSTEM Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. ir>s».« XXXIVe JAARGANG NUMMER 266 20 Centiemen Uitgever J.-Van Noffel-De Gendt H.Leopoldus |Zonop6,0!Zonaf4,09S (UerstcKwart. den 2ofi Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. (vervolg) Vierde klein uithangbordje Op Kerstdag 1686 wordt het H. Sacra ment hier uit het water gehaald, Vijfde Op 1 Januari 16S7 wordt de schat naar Kortrijk teruggebracht. Zesde-, den 17 Januari worden de drie heiligschenners op de Koornmarkt gestraft. ZevendeEerw. Heer Maurus Verschuren, abt der exempte abdij van St Pieters nevens Gent ontvangt 3 van de heilige hosties, houwt deze Kapel, 2 Mei 1687 en viert Solem neels processie den 12 Oogst 1687. Achtste". I)e Kapel, om de ou- gebondendheid van het volk, is lange jaren gesloten gebleven. Negende-. Om allo oneer aan het Allerheiligst te herstellen wordt solemneels proces sie gedaan op 14 Juli 1862. Binst den oorlog had natuurlijk die processie geen plaats, in Juni 1921 werd zij herbegonnen en sedert tel ken jare op den vierden Zondag na Sinksen, gelijk het vroeger gebeurde, wordt ze gehouden. Negen dagen lang wordt er eene plechtige Mis gezongen en de omlig gende parochies mot hun pastoor of prochiepape aan 't hoofd komen er gezanientlijk in beevaart. De lustige en de ernstige Gente naars komen er ook al een gebed prevelen en de lucht scheppen die te veel ontbreekt in Klein Gent. De straffen die de heiligschenners opliepen en moesten doorstaan zijn niet vermeld rond of binnen de Kapel, op verdere opschriften, doch de bisto rieboeken maken ons 't een en 'tander daarover bekend Het Magistraat vau Gent deed de booswichten eerst eerst op de pijnbank leggen, tot dat zij bekentenissen deden. Ze waren met drie geweest om dat schelmstuk te Kortrijk te voltrekken en kwamen langs de baan naar Gent afgezakt, Een dar dieven heette Gros Pierre of dikke Pier; een ander Grand Jean of groote Jan, verderen uitleg geeft men niet. 't Waren bijna men en zoo stonden ze bekend als Gentenaars. Dio gestolen heilige vaten werden den dag na de diefte gevonden in dat Putje op Je juiste plaats door de heiligschenners zelf aangeduid, Groote Jan werd opgehangen en de twee anderen hunne rechte hand afgekapt en dan levend verbrand. Tijdens de fransche revolutie werd de Kapel als zwart goed verkocht 't schijnt dat de kooper niet veel geluk met zijn koop gehad heeft, want hij werd later te Parijs ver moord. Do drie heilige hosties van den abt van Sl Pieters werden in den Besloten tijd goed weggestoken en berusten thans in de kerk van Ledeberg. jn da Kapel Hot Putje hangt eene schilderij, eens geschonken door de St Martenskork van Kortrijk, waarop drie gouden cibories afge beeld staan. De meubelen van 't hei ligdom zijn ouderwetsch. Boven den ingang langs binnen hangt een ge schilderd blazoen dat ons op de abdij en op den abt doet peinzen. Da Kenspreuk luidt Pour lien, sans t' amuser dat we vortalen Voor 't goed, zonder genot. Rechts den ingang ook al binnen 't Kerkje staat een nieuw ijzeren pompken met een antieken arduinen pompsteen, 't Is voor 't water uit het putje te halen en men kan er altijd voorraad krijgen. Mirakels gebeurden er vroeger... in alle geval 't is een gekend bedevaartoord van het Zuiden der stad Gent en 't christen volk komt er gretig heen om te bidden en te herstellen de heiligschennissen en oneer die het Goddelijk Sacrament worden aangedaan. Geloofd, gedankt en geprezen zij zonder ophouden het allerheiligste Sacramentl Marc. Omvang en snelheid dep werking nemen af. Rome, 13 Nov. Officieel wordt ge meld, dat de werking van de Etna zoo wel in omvang als in snelheid is afge nomen. De voornaamste lavastroom beweegt zich naar de monding van de Pietrofu- cile, terwijl eien andere stroom naar de statie van Mascali leidt. Het schijnt dat beide sloomen zich zullen vereeni gen. Een derde stroom beweegt zich langzaam in de richting van Nunziata, waarvan hij nog ongeveer een kilome ter is verwijderd. Het gevaar geweken Rome, 13 Nov. Volgens een be richt van liet Ilaliaansche Instituut voor Vuleanologie schijnt het gevaar van de uitbarsting van de Etna gdwie- ken te zijn en het einde der uitbarsting in zicht. In de memorie van toelichting op de wet tot verdubbeling van de belasting op de vrijgezellen, die bij den Senaat is ingediend, klaagt Mussolini er over, dat «zelfs in Italië het getal huwelij ken een neiging tot vermindering toont en zulk3 ondanks de verschillende- so ciale en moreele aanmoedigingen van het huwelijk door de regeering.» Mussolini verwacht niet, dat dc voor gestelde maatregelen de vrijgezellen er toe zullen brengen hun eenzamen staat» te verlaten. Het eenige wat men doen kan, is hen financieel te laten bij dragen tot de bevolkingspolitiek der re geering. Alleen ongeliuwden, die niet lot werken in staat zijn, die opgenomen zijn in armen- of ziekenhuizen, enz. zijn van de belasting vrijgesteld. Wij deelden in bijzonderheden luet plan mede dat onlangs in den provin cieraad van Oost-Vlaanderen werd uit eengezet door den goeverneur, betref fende het bouwen van een autoweg Brussel-Gent-Oóslendc, in den aard zooals deze die in Italië werden aange legd. Een weg die,, mits een tol, uitslui tend zou openslaan voor snel autover keer. Verscheidene personen hebben zich reeds met de zaak bezig gehouden, o.m. ook de voorzitter van de Belgische Touring Club, die geen voorstander bleek te zijn van hot plan. Tevens kwaim deze op voor een ander plan, namelijk dat de autoweg van de toekomst boven de.... spoorwegen zou worden aange legd. Een ambtenaar van bruggen en we gen heeft llians ook getuigd dat de au toweg Brussel-Oostende een half mil liard frank zou kosten. Daar gemiddeld elk jaar niet meer dan 1000 auto's da gelijks den weg zouden gebruiken, zou elke auto voor elke reis 80 frant lol moeten betalen, wat vele automo bilisten zou afschrikken. Vooral daar van het volgende jaar af de weg Brus sel-Oostende flink in orde zal zijn/ Nadere bijzonderheden over de ramp Parijs, 13 Nov. (Havas). De «Petit Parisien ontleent aan den «Ti mes» de volgende bijzonderheden over het vergaan van dc «Vestris». De Eugelsche paketboot Vestris (10.494 t.) die Zaterdag van New- York was vertrekken, begaf zich naar Rio de Janeiro cn Buenos-Aires met 140 passagiers on 210 koppen der be manning. Verleden nacht werd het schip door een storm overvallen en daar het lek raakte, diende het verla ten in liet ziclit van de kaap Virginia. Om 13 u. 55 zond de kapitein William Craye een radio uit zeggende dat dé matrozen en de passagiers plaats na men in de sloepen en hij meldde dal de Vestris», wier kiel uitstak met oen hoek van 30 graden, aan 't zinken was midden een© woielige zee en dat er zich geen enkel schip in den omtrek bevond. Een eerste bericht over de ramp kwam toe bij den «Radio corporation», om 10 uur 05 dezen morgen. De Ameri- kaansche overheden zonden dadelijk twee kusitwachters van Norfolk uit, maar deze mochten niet verhopen d<6 «Vestris» te bereigen dan na 6 uren aart. Anderzijds meldde dé paketboot «Da- vis» dat zij op 140 mijl van de «Ves tris» was en dat zij meer dan 4 urc/b zen noodig hebben om het zinkende schip te bereiken. Redding van de opvarenden New-York, 13 Nov. (Reuter) De Amerikaansche steamer «Shipper» heeft por radio laten weten Wij zijn nu ter plaatse. Wij hebben een bootje opgepikt». Het zelfde schip meldde nadien, dat op ongeveer 5 mijl ten Noorden der plaats waar do eerste loep werd ontmoet, liet nog vier an dere sloepen nadert, welke aan de «Ves tris» toehooren. Anderzijds liet de Fransclvé boot «Myriam» ook weten, dat zij een sloep van de «Vestris» had gered. Deze boot seinde aan een ander schip der hulp- flolielje Kom. Er zijn nog andere booten ie nedden. Ik zelve vertrek naar New-York. Ik heb sloep 5 van dc «Ves- ris» gered. Alle reddingsbooten op een na opgepikt New-York, 13 Nov. (V.D.) Van do reddingsbooten van het gezonken Eu gelsche stoomschip «Vestris» zes tien sloepen en een grootee motorboot zijn thans alle op een na opgepikt. Het lot van de nog vermiste reddings boot is niet bekend. Het arbeidsveld dat de Kolonie aan de ingenieurs cn lechniciens biedt wint van jaar tot jaar in ruimte. Thans eisclit de uitvoering van een program ma voor openbare werken de medewer king van een gespecialiseerd personeel en het Beheer der Kolonie heeft dan ook talrijke plaatsen van Burgerlijk Ingenieur en van werkleiders te bege ven. De verbetering der volksgezondheid in do groote stedelijke centra van Congo wier ontwikkeling met den dag toeneemt, laat anderzijds tqe, inge nieurs die op gebied -fotn wegenis en van stedelijke hygiene ervaren zijn, in dienst te nemen. De ingenieurs der burgerlijke ge bouwen efi de werkleiders die verlangen zich eene dergelijke loopbaan in den dienst van liet Beheer des Kolonie te verzekeren kunnen alle gewenschte in lichtingen bekomen mits zich te wen den lot het Ministerie van Kolonie, Koninklijke Plaats, 7, te Brussel (Bu reel n. 26) op de werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (den Zaterdag namiddag uitgezonderd)'» De onderhandelingen werden her- aangevat tusschen Belgiie fen Luxcian- burg, betreffende de alcoolkwestie. De Handelskamers vestigen bij die gele genheid de aandacht der onderhande laars op den sluikinvoer der Luxem burgsche- alcools in Belgic. Di«e toes,tand zeggen zij vindt zijn oorsprong in de grond-dwaling van het' behoud van het zelfstandig regiem iii beide landen; eene economische unie echter kan niet verstaan worden zonder een billijk evenwicht der iasten voor eene zelfde nijverheid, in de twoie ver dragsluitende landen, en een zoo juist mogelijke gelijkheid, aan het uitgangs punt tusschen de gelijkaardige produk- ten gefabriceerd op het grondgebied der wederzijdsclie regeeringen. Dit grondbeginsel wordt hier niet in acht genomen. De takseering geschiedt in li-et Groothertogdom Luxemburg vol gons de grondstof, en in Belgio volgens de voortbrengst. De terugbetaling aan de Luxemburgsche landbüuwsloterijen bedraagt 1.80 per liter, terwijl deze die in Belgie nog bestaan ternauwer nood* 21 tot 24 centiemen krijgen. Er is ook een verschil voor den alkool be stemd voor don uitvoer. Hoewel het verdrag voorschrijft dat het accijns- Vecht, hetzelfde moet wezen in beide lanclen, 't zij 27 fr. per liter, bedraagt het in de praktijk in Luxemburg de helft minder. De manier waarop de Luxemburg sche regeoring don taks berekent, brengt ook mede dat h-ore belasting la ger is dan de-ze in' Belgie betaald, en waar de Luxemburgsche alhool dik7 wijls' verkocht wordt aan een prijs la ger dan hot recht door onze stokers betaald. De rcchtien op den uit Luxemburg Plakbrieven noodigen het volk uit in massa op de Groote Markt bijoen te komen, om na te gaan welke personen een aangekondigde meeting zuilen bijwonen. Tot biertoe werd nooit een enkele vreedzame betooging verboden en alle partijen genoten altijd do grootste vrijheid om uiting te geven aan hunne gedachten, ofschoon die gedachten soms de innigste gevoelens van andere burgers kwetsten. Degeuen die menigmaal van die vrijheid, die we wenschon to behouden, gebruik hebben gemaakt, dienen te verstaan, dat zij ook de uiting van gedachten van anderen moeten verdragen en eerbiedigen. Wat van ben werd geduld boeven ze ook van andersdenkenden te dulden JEeniedcrs vrijheid dient geëerbiedigd en zul het blijven! Ik verzoek dus zeer dringend de bevolking, zich te onthouden van geba ren van dergelijken aard die onvermijdelijk uitloopen op wanorde. Ik verwittig overigens de bevolking dat ik de strengste maatregelen hob getroffen,om de rust te handhaven en eenieders volle vrijheid te verzekeren. De Burgemeester (get.) MS. MogersGCH. de Luxemburgsche schatkist betaald, tot schade van de Belgische schatkist die daardoor in 1927 24 miljoen frank verloor en) dit jaar volgens de vooruit zichten ruim 35 miljoen zal verliezen. Men heeft uitgerekend, dat, inziende de verhouding cn met betrek op de be volking li-et Groothertog, van Belgie eene som ontving die de indemniteit overschrijdt welke wij jaarlijks van Duitschland krijgen ingevolge het plan Daw'es. De Luxemburgsche regeering ziet overigens zelf hef onlogische in van den toestand en liet is wel te verhopen dat men met wat goeden wil tot een ak koord komen zal, waarbij alle belan gen zullen voldoening krijgen. Herman Teirlinck voor de 2e maal bekroond. De jury voor den dricjaarlijkschen prijs voor Vlaamsche tooneelletlerkun- de, ingesteld door de regeering en die, naar men weet, 10.000 fr. bedraagt, heeft haar uitspraak doen kennen.Meer dan 290 werken waren ingezonden. Van dit aantal worden de volgende werken in aanmerking genomen voor den prijs Herman Teirlinck met «De Man zon der Lijf», W. Schouteden met «Jeza- bel» Vandevelde met «Tijl». W. Pul man met «Looping the Loop», Paul dc Mont met «Het G-eding van O.-L.-IIecr» Gaston Martens met «Het Gouden Ju belfeest». De prijs werd toegekend aan Dc Man zonder Lijf», met drie tegen tweio stemmen; deze laatste werden uitge bracht op «Jczabel». De jury was samengesteld uit De verzoeningsformuul welke schijnt te moeloii getroffen worden inzake am nestie komt op het volgende neer De Haverschoregcering heeft op 22 Augustus 1918 een Besluit-Wel uitge vaardigd luidende dat iedere soldaat die tot een boetstraffelijke straf werd veroordeeld zijn eerherstel mag aan vragen indien hij door zijn gedrag zic-h ervan waardig getoond heeft. Het eerherstel zal worden toegestaan door den Koning na advies van - een commissie bestaande uit drie leden dio benoemd worden door den Koning. Men denkt eraan eenzelfde bepaling te treffen ten bate van de politieke ver oordeelden. Een commissie zou worden samengesteld uit drie Vlaamsche eerc- magistrat-en die uitspraak zullen to doen hebben over de ontvankelijkheid van de aanvraag tot eerherstel. Het is wel verstaan dat de belang hebbenden zolf hun eerherstel zullen moeten aanvragen cn zich moeten neer leggen bij de voorwaarden die hun zul len opgelegd worden. Dc zitting! vangt aan om 2 ure on der voorzitterschap van het oudste Kamerlid M. IIUART, bijgestaan door de hvee jongste leden MM. DE SCHRIJ- VER en SOMERHAUSEN. VERKIEZING VAN HET BUREEL Er wordt onmiddellijk overgaan tot de verkiezing van li-ot. bureel. Dc heer Baron TIBBAUT, katholiek wordt tot voorzitter verkozen door 94' stemmen, tegen 3 voor M. RENKIN t aan M. PIERCO; 1 aan M. MAX HAL-< LET; 1 aan M. VERGELS; 1 aan M. de RUTTEN en 1 aan M. VAN OVER- lieeren Monteyne, De Ronde, J. Kuy- pers, II. Van Ovorbeke en P. Kenis. Het is dc tweede maal dat deze on derscheiding don heer Teirlinck le beurt valt. Maandag namiddag, vergaderde de gemeenteraad van Brussel, om een ont werp van konventie to bespreken voor hot inrichten van een sportstadion op den Heysel, (Brussel 2e distrikt). M. Lemonnier, schepene van openba re werken, verdedigde bet ontlwerp. De Maatschappij dor Tentoonstelling van 1830 wenscht groote internationale sportprijskampen! uit le schrijven. Zij kon er evenwel niet aan denken een stadion te bouwen, dat slechts eenige maanden zou dieneft en ongeveer .15 miljoien frank zou kosten. Men zag dus de mogelijkheid in van een blijvend stadion op de kosten van de stad in te richten. De werken zou den voor 1930 geëindigd zijn. Er zou den gemaakt worden enai groot sta dion voor groote football- ien andere matchen, met 75.000 zitplaatsen, waar van 9000 overdekte tribunen; volledige inrichtingen voor de Koninklijke Fami lie voor de Drukpers enz. Het zal het grootste stadion van Belgie zijn; een oefeningsplein ten- niskoerscn, een velodroom; omheinin gen voor boks, schermen, bal- en hoc keyspelen, enz. De socialist Brunfaut verklaarde na mens zijn groep, dat deze zich bij de stemming onthouden zou. Het onf/worp werd goedgekeurd met 29 stemmen Ic- ingevoerdc alkooi worden daarbij aan,gen, '12 onlhdoudingen, STRAETEN. Voor het eerste ondervoorzitlersclmp wordt aangewezen M. Baron LEMON NIER, liberaal, door 72 stemmen tegcit 52 aan M. Max Ilallet, als daaropvol gende ondervoorzitters worden aange duid MMi. HALLET, PIRMEZ en MEYS-» MANS. Hot ambt van sekretaris zal worden* waargenomen door MM. de KERCHOVE d'EXAERDE, BOüCïIERY, VAN BELLE AMELOT en RAMAECKERS. M. baron TIBBAUT neeimt de plaats in van M. IIUART, dien hij de accolade geeft, en spreekt vervolgens de gebrui kelijke redevoering uit. vA/* De zitting vangt aan om 2 ure, ondetS voorzitterschap van M. Braun, oudste lid der hooge vergadering, bijgestaan door MM. Esser en Bossuyt, de twee jongste leden, als sekretarissen. Eedsaflegging M. LABOULLE, plaatsvervanger vart wijlen M. Seeliger, als socialistisch se nator voor het arrondissement Luik, legt den grondwettelijkon eed af. M. MAGNETTE, liberaal senalofl voor Luik wordt tot. voorzitter verkozen in vervanging van wijlen den heen gTaaf 't Kint die Rodenbeke, door 63 .«.temmen. M. LAFONTA1NE, socialist wordt als? eerste ondervoorzitter aangeduid, dooi) 90 stemmen. MIM. BarÓn DESGAMPS fen Baroii RUZETTJR worden wederzijds tot 2e eif 3c ondervoorzitter verkozen. Als sekretarissen w-orden bcnoenuï MM. RYCKMANS, DEL ANNOY. DUBOST VAN ROOSBOECK, LIGY en VAN BEL LE.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1