Aan de Bevolking van Aalst Brief uit Transvaal 16 Vrijdag Nov. 1928 De moord op generaal Obregon De uien we Gouverneur der provincie Brabant Zesde paardenmarkt te Brussel De groote tombola van de tentoonstellingen v. 1930 Het vergaan van de Vestris De goudmijnen Een eeuwelinge te Vorst in Congo De uitbarsting van den Etna XXXIVe JAARGANG NUMMER 267 Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Talofoon 114 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrondissoment AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel i Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. O 4. H.Edmondus Zonop6,02Zon af4,08 Eerste Kwart, den 20 Plakbrieven noodigen het volk uit in massa op de Groote Markt bijeen te komen, om na te gaan welke personen een aangekondigde meeting zullen bijwonen. Tot hiertoe werd nooit een enkele vreedzame betooging verboden en alle partijen genoten altijd do grootste vrijheid om uiting te geven aan hunne gedachten, ofschoon die gedachten soms de innigste gevoelens van andere burgers kwetsten. Degenen die menigmaal van die vrijheid, dia we wenschen te behouden, gebruik hebben gemaakt, dienen te verstaan, dat zij ook de uiting van gedachten van anderen moeten verdragen en eerbiedigen. Wat van hen word geduld hoeven ze ook van andersdenkenden te dulden Slettirders vrijheid dient geëerbiedigd en zal het blijven t Ik verzoek dus zeer dringend do bevolking, zich te onthonden vau geba ren van dergelijken aard die onvermijdelijk uitloopen op wanorde. Ik verwittig overigons de bevolking dat ik de strengste maatregelen heb getroflen.om de rust te handhaven ea eenieders volle vrijheid te verzekeren. De Burgemeester (get.) MS. IMogerHaetl. van E.P. Dom ClemansVan Hoeck O.S.P. Pietersburg einde October 1928. Sociale Hervormingen in Zuid-Afriha. Komende van Belgie, waar de katholieke democratie, gesteund op hel sociaal programma van den We- reldbrief Rerum Novaruin meer .en moer void wint, was hot voor mij eene groote teleurstelling de sociale wantoestanden te vernemen waarin onze zwarte bevolking in Zuid-Afrika gedompeld blijft. Over de landkwestie verscheen vroeger reeds een schrijven waarin vooral gewezen werd op de sociale toestanden der inboorlingen op de (arms de onmogelijkheid er grond te koopen of te huren, don verplichten, onbetaalden arbeid en do noodzake lijkheid van eene schriftelijke toela ting voor elke verplaatsing: Na een woord over de inzichten van het gou vernement nopens de landkwestie, wou ik nu wat verder uitweiden over de pass-laws en de zwarte bevol king in de steden. De Landkwestie De aangeklaagde toestanden zijn tegenwoordig nog wettelijk onveran derd; alhoewel het gouvernement onder den drang van het sociaal be wust worden onzer zwarten, eene grootere uitbreiding van het princiep der segregatie bestudeert groote scheiding lusschen het land van do blanken en hel land van de zwarten; de While-Area en de Native-Area. Niet alleen is deze kwestie ter stu die ingediend, maar er word! reeds voor de praktischeuitvoeringgezorgd. Boeren hernemen hunne «trekken, naar de white area, terwijl uitgestrek te gronden door hot gouvernement aangekocht worden, die lator tot de Native area zullen belmoren. En hier juist komt da grooto socia le hervorming in voege' Deze nieuwe staatsgronden worden aan zwarten verhuurd- Tegen de bestaande wetten in worden inboorlingen, uit de white area verdreven, geoorloofd op die plaatsen'te wonen tegen jaarlijksche geldelijke vergoeding- Groot is deze hervorming in hare gevolgen. We hebben vroeger gezien dat do inboorlingen hunne verplich tingen op de farms als dwangarbeid beschouwen. Welnu, dwangarbeid heeft de luiheid als natuurlijk gevolg, daar iedereen er zich zooveel moge lijk aan ontrekt. De nieuwe oplossing heeft het dubbel voordeel den inboor ling meer vrijheid te verschaffen en hem tevens tot werklust aan te zet ten, daar hij zich in staat moet stel len zijn jaarlijksche huur te betalen. Werken is eene algemeens wet voor het menschdom; dwangarboid is al leen een straf voor misdadigers. Vele zwarten zullen op de farms blijven werken; maar eens deze her- •orming ingebracht, zal ook daar de 'oestand moeten botoren daar de (Baas. niet zal mogen vergeten met vrije menschen te doen te hebben die, worden zo niet betamelijk behandeld, j altijd gelegenheid hebben de plaats te ruimen. Nogmaals, wetten zijn er nog niet gestemd, we weten niet in hoever het gouvornement liet nieuw stelsel zal toepassen, maar we zijn gelukkig deze eerste poging hij te wonen; en met onze Inboorlingen moeten we dank betuigen aan de ambtenaren die,niet tegenstaande zooveel tegenkanting.de moeilijke taak op zich namen deze hervorming in te voeren. De «Pass-Laics* Belgie heeft door den oorlog de passende zelfondervinding opgedaan om een rechtmatig oordeel te veilen over de hier bestaande pasport-wet ten. Geen zwarte mag zijn «plaats» verlaten ot 's avonds na 9 ure in de stad loopen zonder eene geschrevene toelating van zijn «Baas». Herinneren we ons den tijd dat we eerst naar de Commandantuur moei ten loopen om een reisje te onderne men; hoe onverdragelijk het was in sommige streeken zelfs geen stap uil het dorp te mogen zetten zonder toe- laling.Hoe hebben we dan den dwang niet gevoeld En toch, de toen bestaande regelin gen zijn niet te vergelijken mot deze die hier in voege zijn. Wij waren im mers in oorlogstijd, in een land door den vijand bezet. Spreekt men kier echter niet van «pacifieke» colonisa- tie De oorlogsdekreten haddon een essentieel tijdelijk karakter, terwijl deze hier doorgaan als eene bestendi ge wetgeving. En vooral daar kan niet voldoende op gesteund worden de vereischte toelating hadden we te bekomen van een ik zeg niet wettig, maar toch officieel gezag. Daarin ligt juist voor den inboorling het hatelijkste van de paswetten: voor de minste verplaatsing heeft hij zich te vernederen en do toelating te vra gen niet aan een officieel persoon, maar aan iemand die hem enkel en alleen overtreft door de kleur van zijn gelaat; want alleen het «blank zijn» wordt vereisclit om eeu geldigd pass te kunnen verleenen. Het is dus do recklstreeksckeondergesckiktkeid van mensch tot den mensck om rede van het rassenverschil. Dit is in strijd met elk sociaal stelsel, en vooral mat de kristelijko leer. DE oom VAN GENERAAL OBREGON WiL BEUL SPELEN Kapitein Obregon oom van den ver moorden gen.eraal-president van Mexi co, was e-rin geslaagd de gevangenis cel van don moordenaar Torral binnen te dringen en heeft gepoogd dien laat- ste met een revolver neer te schieten. Gevangenbewakers konden den vrijwil- ligen beul tijdig ontwapenen. Maar toen kapitein Obregon thuis kwam besefte hij waarschijnlijk gansch het belachelijke van zijne daad, want hij greep opnieuw naar zijn revolver, maar ditmaal om zich eer. kogel door den kop te jagen. Hij bleef op den slag dood, De lieer Nens, algemeen bestuurder van het ministerie van binnen iandsehe zaken, is tot gouverneur der provincie Brabant benoemd1. De nieuwe gouverneur is geboren te Leuven den 0 October 1873. iiij*is dus 55 jaar oud. Hij werd gehecht aan het Ministerie van Binnenlandsche 'Zaken diat destijds Ministerie van Binnen- landsche Zaken «en Openbaar Onder wijs was in 1895, bcilieer van mid delbaar onderwijs. M. Schollaert, toon- maals titularis van dit Departement, nam den jongen ambtenaar aan zijn Kabinet en sedert die 'heeft M. -Sens dit niet meer verlaten. Hij .doorstond schitterend al de exaaras die voor het opklimmen hot de versöhillige graden gevergd worden cn kwam al zoo, door person eeie werkkracht gesteund, tot de hooge ambten. Opvolgentlijk Ibureel- hoofd, afdeelings-hoofd. bestuurder en algemeen bestuurder, was hij ook secre taris bijgevoegd Ivabinetsoverste en ein detijk Kabinetsoverste. Het is in deze hoedanigheid dat hij gehecht was aan de heeren Ministers Burggraaf Poullet, Baron Rolin Jacquemyn?, Jaspar, Vaufchier en Oarntoy. M. Nens kent grondig de beide lands talen en id'it was wel zeker een der re dens die den keus van den.Ministerraad beinvloedldon. Het is inderdaad een niet le ontkennen feit dat de Gouverneur der provincie Brabant bij machte zijn moet zoowel de bundels te lezen dié hem toekomen uit het Vlaamsche ge deelte der provincie als uit het "Waal- sdlie. Do bevolking is steedis verrast soms wc-1 ontgoocheld wanneer, bij liet opduiken van talrijke mededingers voor een vooraanstaand ambt, de plaats wordt toevertrouwd aan iemand wiens naam amper werd vermeld. Zulks noemt men in (die Y.B. een «dark har- se». Na overweging nochtans, zal men begrijpen hoe, juist omwille Van dien wedijver tusséhon zeer vooraanstaande 'personaliteiten, op het oogenblik daf verschillende partijen voor een harer politieke mannen ©en post met uitge sproken bestuurlijk karakter opeisch- fcen !dc .Regeering geoordeeld hoeft d© traditie niet te moeten verloochenen volgens dewelke de Gouverneur van Brabant, onder die ambtenaars werd ver kozen. Men herinnert zich inderdaad dat zulks het geval was met MM. Ver- gote en Baron 'die Béco. Deze gewoonte heeft trouwens haar reden. Terwijl de Gouverneur in de Provinciën werkelijk •dient beschouwd' als een afgevaardigde der Regeering, een binnenlandsoh ge zant, is hij te Brussel, aan de zijldie ckir Hoogere Overheid vooral, een bestuur der, maar als dusdanig heeft hij om wille van de uitzonderlijke belangrijk heid van 'do provincie Brabant een zoor aanzienlijke rol. Onder do hoogere in de studie van liet bestuurlijk recht bijzontder bevoeg de ambtenaren moest cle aandacht n'oodzakelijk vallen op M. Kens, wellké gedurende zoovele jaren de gelegenheid had de meest verscheiden gevallen die M-'bartd 'houden 'met het beheer der provinciën en gemeenten af to hande ion en dezelve grondig in te studeoren als rechtetroeksche medewerker van tal rijke Ministers van Binnenlandltehe Zaken welke allen in hem zijn be voegdheid, zijn helderen kijk, zijn juist oordeel on zijn grooton redhtvaardig- neidjszin hebben bewonderd. Het land zal in hem een wakkeren on kradhtda- digen verdediger vinden van idle orde on van de wot. M. Kens is katholiek en Vlaming en spreekt sierlijk de Vlaamsche taal. De benoeming hoeft in parlementai re Vlaamsche kringen den besten in druk gowekt. Deze markt hoeft Woensdla'g bij zeer gunstig weer plaats gehad op de Zuid laan. Veel aanvoer, maar weinig zaken, en dan nog tegen lage prijzen. Geen Duiteche en maar weinig Fransehe kooplui. De zware trekpaarden werdén betaald mot 6.000 tot 7.000 frank; de gemiddeld'© kwaliteiten met 4.000 tot 5.000 fr.de lichte trekpaarden met 3.000 tot 4.000 fr. De eerste prijs werd toegekend aan den heer "Waelkens, voor een groep van zes lichte trekpaarden. In don loop van 1929, 6 Maart, 3 April, 4 September en 2 October, zul len te Brussel, op de Ziiildlaan, vier grooto paardenmarkten worden gehou den. .133'.'.■••.m beek gewoond. Ook heeft het gemeen tebestuur van iSt. Jans-Molenbeek er aan gehouden in naam der bevolking de eeuwelinge te huldigen. Burgemees ter Mettewie, vergezeld door schepeno Sm ets, gemeentesekretaris Monnekens, heeft zich Dinsdag morgen naar de Albert loi te Vorst 'begeven om mad. Van den Nieuwenhove bloemen aan te bieden, benevens 'die gelrikwenschen dor inwoners van de gemeente. 'f Namiddags had er nog een ander bezoek plaats, namelijk dit van prins Leopold, oud leerling van M. Heiman Teiiiinekdie vergezeld was door prinses Astrid. De hertog en cJe hertogin van Braband hebben de eeuwelinge harte lijk geluk gc-wenscht en bleven mot haar oen poosje in gesprdk op do moest gemoedelijke wijze. A- W~ Door hare aansluiting bij de MaoMF- ge groep Leuven biedt de GENTSCMB BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14 Keizerlijk© Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan de haar. toevertrouwde golden. Alle inlichtingen worden er me? de meeste bereidwilligheid kosteloos yep* strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch' bespreking van bedrag. Kasbons op 6 maand 5 nette, noamloos, ten allen tijde terugbetaal* baar or aanvraag;* jj&i Wij hadden geen ongelijk toen wij voorzagen dat de tweede uitgifte van de Groote Tombola dier Tentoonstelling nog met een grooter welslagen indien het mogelijk ware dan do eerste zou worden bekroond. In al idle provincies van het land, verdwijnen de lotorij- boekje? als bij tooverslag en dé tombo la gaat Voort met bij hot Belgisch pu bliek de 'hartelijkste ontvangst te ge nieten. Voegen wij er aan toe dat ook in on ze kolonie, onze landgenooten willen medewerken aan den gelukkigen uitslag van de Tentoonstelling der eeuwfeesten De heter Jamar, algemeen bestuurder der posterijen to Lóopoldville, ontving oen overgroot getal "boekjes welke, zoo riV'n ons zegt, heel vlug zullen Ver kocht worden, want de vraag is 'heel dringend. Gezien het welslagen van den ver koop der loterij boekjes welke op 27 September aanvang nam vergaderde liet Komitcit van de Tombola om Idien datum der trekking van de tweede reeks te bepalen. Men verzekert ons, dht naar alle waarschijnlijkheid, deze trekking zal plaats hebben einde December eerst komend. Men haas-te zich dus indien men zijn kans wil wagen bij de aan staande trekking. Het blijkt ons niet overbodig dit te herhalen, want wan neer zij nog langer talmden houden de koopers op 'hot laatste oogenblik den voorraad loterij boekjes uitgeput vinden en do volgende trekking moeten af wachten. DE LAATSTE OPGAAF Volgens cle laatste opgaaf wondén er 110 passagiers van de «Vestris» ver mist en zijn er 218 getred. Hot bericht over de redding van deri kapitein van de «Vestris» is inderdaad nog niet bevestigd. E'enige schepen zoeken nog altijd naar het vermiste reddingsvlot. Ook ziel men vele lijken ronddrijven. Het oorlogsschip «Wyoming» heeft rijf passagiers en drie leden van de be manning opgepikt die op reddinggor dels ronddreven. Over de verschrikkelijke ondervin dingen van de schipbreukelingen, dié een dag en een nacht in de booten moeeten ronddobberen, of zidh aan strikken hout vastklampend in de ruwe zee ronddreven, zijn slechts schaarseh©» berichten, aanwezig daar de draadloo- ze installaties der schepen slechts voor het reddingswerk gebruikt werden. MAD. VAN DEIN KBBUWENHOVE Bezoek van prins Leopold en prinsen Astrid. i .Men heeft Dinsdag te Vorst do hon derdste verjaring gevierd van Mad. Van den Nieuwenhove, geboren den 13 No vember 1828. De eeuwelinge woont in bij -een van hare schoonzonen, M. Isi dore IWlindk, Albert!ei!" «Zij is do grootmoe dér van M. Herman Toiriinck, den Vlaamschen letterkundige, die on langs uit Congo is teruggekeerd om bij de feestviering aanwezig te zijn. Mad. Van den Meuwenhove maig zich nog onder -alle opzichten in oene goede gezondheid veiheugen. Het gehoor en het gezicht zijn uitmuntend. De eeuwe linge leest nog graag en zoncl'or moeite. De eetlust laat niet te wenschen en de familie mag hopen de honderdjarige nog gcruimen tijd met liefdé en gene genheid te omringen. Gedurende 60 jaap hoeft. Mad. Van dén Nieuwonhove te St. Jans-Molon- De opbrenbst eter mijnen van Kilo- Moto voor de maand October bedroeg 290 kil. 799 gram. De aders brachten 62 flril. 451 -gr. op, voor 9.685 ton die gemalen werden. De fabriek van Andeln werd in gang gesteld, mot twee molens. Men werkt aan het opbouwen van vier andere. De maalfabriek van Tri, 12 km. van Nisi, zal in don loop van November met twee molens in gang komen. Deoo la gen zijn bijzonder rijk,en leveren sedert •een jaar 20 tot. 30 gr. per ton-. Te Moto werkt men aan dc oprich ting van drie molens. In hot begin van 1929 zullen acOitien molens werkklaar zijn. De lava stroomt neer snelhr Git Rome wordt d.d. 14 Nov. gemeld: De laatste uren stroomt dé lava weer snéller en hoeft den weg tusschen het 'Zaterdag verwoest Istation Masco li en Giarre afgesneden. De stroomsneliieid «die gedurende den vorigen dag zoo sterk wa.s afgeno men, is thans weer zeven meter per uur. Do autoriteiten zijn gedwongen do passagiersovervaart tusschen Fiuine on Giarre te ondérbrtlken. De kleine lava stroom. die Zondag stilhield na weinig schade gedaan te hebben heeft tot d'us- ver nog niet weer bewogen. De aangerichte schade Tn de «Corriere della Catanina pu bliceert dé fascistische provinciale secre taris een yoorloopige raming van de door de Etna veroorzaakte sdhade. Volgons deze schatting bedraagt do waarde der vernietigde oogsten ongovoer 7 miljoen lira. de waarde van het door de lava be- dlekte land ongeveer 50 miljoen lire. J>e te 'Pascali verwoeste huizen vertegen woordigen een waarde van 22 miljoen waarbij nog 15 miljoen komt voor de overige verwoeste huizen. De aan do spoorbaan en spoorbruggen toegebrach te schade bedraagt 17 miljoen. Deze voorzichtige raming komt, met in het oog houden van de verdere schade, toe gebracht aan telegraaf on telefoonlij nen, waterleidingen en onderbreking van handel en verkeer, tot oen totaal som van 160 miljoen lire. Een onderzockingsvliegtuig aan een groot gevaar ontsnapt. Bij zijn vluchten over de kraters lieeft prof. Pon te heden bijna hot leven ver loren. Hij had den piloot instructies ge geven om op groote 'hoogte over de wer kende kraters te vliegen. Toen de aoro- plaan echter de zone boven dee kratera binnenvloog, <d!ook het vliegtuig plotse ling naar beneden, waarschijnlijk door dat- de lucht daar, door de groote hitte, welke uit den krater opsteeg, te ijl was geworden. Het vliegtuig viel slecht^ eenige honderden meters boven den krater, voordat de piloot weer de con trole over liet toestel herwon. Het einde spoedig verwacht. Uit Rome wordt gemeld De werking van de Etna blijft ver minderen. Do krater, uit welken tot nu toe gloeiende lava in vloeibaren vorm stroomde, werpt thans nog slechts blok ken steen en groote massa's asch uiL De deskundigen verklaren, dat de wer king van de Etna spoedig geëindigd zal zijn, vermoedelijk binnen ongeveer drie dagen. Deze voorspellingen worden evenwel met voorbehoud aanvaard, daar dé ver mindering van de erupties gedbrenele de laatste dagen afgewisseld werdl door toenemende werking. Binds gisteren avond stijgt een dikke rook uit dé kra-« ters van de Etna,

De Volksstem | 1928 | | pagina 1