Eiken dsp ne lepel van de militaire wet! Brief uit Transvaal 17 Zaterdag Nov. 1928 Het pensioen der bedienden /Va de schipbreuk van den Vestris Tegen verra dei'lijke drijverijen Onze buur tspoorwegen De uitbarsting van den Etna In de Fransche Kamer Een nieuw liehttocstet te Brussel Groote oudstrijders- betooging De troonbeklimming van Keizer Hiro-Hito Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114 Publiciteit bulten het Arrondissement AALST 3BB33 XXXIVe JAARGANG NUMMER 268 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13 te Brussel i Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, *6 Londres, E. G 4. H.Gregorius Zonop7,02Zonaf4,07 EersteKwart. den 20 van E.P. Dom ClemensVan Hosck O.S.P. (Vervolg). Waarom passwetton Alle aange haalde redens en voorwendsels steu nen op de noodzakelijkheid van zekere politie maatregelen. Wulnu, deze politiemaatregelen kunnen doeltreffend zijn zonder het hatelijke van de tegenwoordige rege lingen, terwijl deze de politiemaatre gelen heiemmeren. Het tegenwoordig stelsel is onzin Komt er mij vandaag een Zwarte vragen om voor 5 dagen naar Pieters burg te gaan, dan neem ik een stukje papier, welk ook, en ik schrijf er heel plechtig op Voorspruit 15/10/28. Let pass to Pietersburg N. V. Por 5 days Clemens Van Hoeck Nu is de zaak in regel. Dat noemt men hier een officieel erkende een- zelvigheidskaart. Het is spijtig dat de Duitschers dit modern stelsel in Belgio niet hebben toegepast we zouden wat vrijér hebben kunnen rondloopen. Geen kwestie van zegel, photo, gelegaliseerde handteeken, niets van dat al, een brokje papier, slecht geschreven met potlood, en een on leesbaar handteeken is voldoende. Over jaren terug, wanneer onze Basu- tos niet in staat waren te lezen of te schrijven, dan had de politie hij het lezen van zulk een schrift ten minste de zekerheid dat het door een blanke hand geschrevon was. Nu echter dat een groot deel van ons volk een ze ker onderwijs geniet, is het hekend dat sommigen in het vervaardigen van zulke vervalschle papieren een r.ieu we broodwinning hebben gevonden. Misdadigers zullen er wel voor zor gen altijd «in regel» te zijn, en de po litie kan met dergelijke officieele pa pieren haar doel niet meer bereiken. De overtreders van de wet worden door haar beschermd, terwijl deze die zo ondorhouden op eene antisO' ciale wijze behandeld worden. Wil men dan toch een paswet handhaven, dan is de oplossing te zoeken in een oflicieel levenslang getuigschrift. Geen wonder nu dat allo inlaud- sclio sociale krachten samenspannen om de afschaffing te vragen van de bestaande wetten. Maar is het goed alle paswetten af te schaffen Vooreerst dient er opge merkt dat de blanke bevolking aan geen dergelijke wetten is onderwor pen- Het feit dat nien in Belgie ook een eenzelvigheidskaart hebben moet is dus geen argument voor hier. Ver der, Kaapland beett geen paswetten voor zwarteu en de toestand is er niet slechter om. Ook wordt er geen rechtstreoksch volledige afschaffing gevraagd. Zoo bobben sociale ver- eonigingen voorgesteld dat het gou- veruoment twee distrikten zou aan duiden, een stadsdislrikt en een lan delijk distrikt, waar alle paswetten voor zes maanden zouden afgeschaft worden-Levert de proef voldoende uitslagen, dan zou men het getal distrikten en don duur der proef uit breiden tot de volledige afschaffing. Me dunkt dat dit voorstel niets heeft van een revolutionaire bedreiging, maai op heel bedaarden toon een niet te misprijzen voorstel bevat. Geen twijfel ook dat het afschaffen der be staande wotten de opgehitste gemoe deren van onze bevolking zou beda ren. DE NIEUWE WET I)e wet. welke thans het pensioen der bedienden bel neer t, is sledhts eene voor- loopige wet. M. Heyman, minister van nijverheid en arbeid1, legt de laatste hand aan eene definitieve wet-, welke zal gesteund zijn op de besluiten der pensioen kommissie. Dit ontwerp zou toekomende week in de Kamer neergelegd worden en minis ter Heyman zóu er de hoogdringende behandeling van vragen, ten einde de definitieve wet met het jaar 1929 in voege te kunnen brengen. Er blijven echter nog eenige punten op te lossenzal er eene hooi'dkas en eene dot&tiekas ingericht worden. 'Of zal ca- maai eene onkele kas zijn Zal men, als vezekeringsorganism.de Spaar kas alleen behouden Zal er eene cen trale kas onder toeziciht van patroons en bedienden ingericht worden Of zul len al de kassen, ondter zekere voorwaar den, aangenomen worden Het schijnt dat die laatste oplossing zal aangeno men worden, ten einde de vrije keuze der belanghebbenden te vrijwaren. De aankomst te New-York. De lieerén De Saegher, Amelot, Wauwermans en Sin zot 'hebben een wetsvoorstel ingediend, dat den Staat cie noodige macht- moot geven om alle verraderlijke drijverijen tegen hot land en alle propaganda tot politieke scheu ring van Belgie te beteugelen. Het kon niet uitblijven. Eens dat ïpen de oor- iegsaktivisten op vrije voeten laat loo- pen, valt er niets anders te doen dan ze onschadelijk te maken. In het strafwetboek wordt in het ar tikel 114 bepaald idat alle lbooze ganleg tegen Belgie en ten voordeele van een vreemde mogendheid, met tien iot vijf tien jagr gevangenis gestraft wordt. Er wordt nu voorgesteld die straffen toe te passen, zelf? indien de aanslag «buiten die weet dier vreemde mogendheid» be raamd wordt-. Daarmede worden de ju- dassén bedoeld, die op hun eigen hand en zonder van iemand opdracht gekre gen te hebben, •Vlaanderen bij Hol land, en Wallonië bij Frankrijk willen doen inlijven. Er wordt bijgevoegd dat al wie pro pagand'a voert .tegen hot ongeschonden handhaven van het Belgisch grondge bied een straf oploopt van een maand tot vijf jaar gevangenis en van een boe te van 26 tot 5.000 frank. Indien 'dit voorstel er doorgaat, zullen de oorlogsaktivisten, hoe verstokt ook, zich na hunne vrijstelling .wel stil hou den In andere landen toont men zich te gen soortgelijke verraders, nog veel strenger. Door hare aansluiting bij de (flaehti. Be groep Leuven biedt de GEr.TSCHE BARK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 1H Keizerlijke Pluats te Aalst, volkomen zekerheid aan de baar toevertrouwde geldon. Alle ïnliohtingen wor'den er met de meeste bereidwilligheid kosteloos ver* E trekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbon» op 6 maand 5 iioltö, ïiaamloos, ten allen tijde .terugbetaal baar op aanvraag, Aantal goederenwagens De Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen heeft zich tot de nij verheid! gewend voor de levering, inge volge een aanbesteding, van zes hon derd open en honderd-tachtig gesloten wagens. Het. zwaar vervoer heeft, se'd'ert eeni ge jaren, op aanzienlijke wijze toege nomen op de buurtspoorwegen, dank zij de gemakkelijkheden aan de nij verheidslieden, verleend voor liet aan leggen van verbindingssporen. De bestelling in voorbereiding zou een voortzetting zijn van andere van minder belang, sedert min'dör dan twee jaar gedaan bij de Belgische nijveiheid on bediagende in geheel acht honderd wagens: heit aantal goederenwagens zou aldusr van 8.900 op 10.440 eenheden gebracht worden die zou'dien in dienst gesteld worden voor het aanstaando sei zoen van groot vervoer. De tijdelijke vertraging der werken tot verbetering van het net-buurtspoor wegen, verwekt door den oorlog en bij zonderlijk door de uit den oorlog voort gesproten onvastheid, wijkt dc plaa- voor een aangroei van bedrijvigheid' die zich sedert liet begin van bet jaar laat gelden door belangrijke aanbestedin gen. namelijk van rollend materieel. Daar do eiectrificatie van de buurt- hjnen on yeradhillende punten van liet land besloten is, is bet waarschijn lij: dat de bestellingen van electrisch mate riaal. die voor dit jaar een vijftigtal motorrijtuigen on een zeker aantal aan- hangrijtuigen bevatten, merkelijk zul len toenemen. Bij de aankomst' van do schepen met overlevenden van idte schipbreuk der «Vestris», te New-York stond op de ka den een groote menigte, waarbij een groot aantal trourende vrouwen en an d'ere familieleden. Er was een speciale politiemacht aanwezig, maar deztj hoefde geen dienst te doen. daar idie menigte zich kalm hield. Verscheidene geredden van de «Ves tris heeft men naai' een gasthuis moe ten brengen. Onder hen bevond zich do corr-ospondient te New-York van (liet blad «La Nacionte Buenos Ayres. De ze vertelde dat in de boot, waarin 'hij zich bevond geen officier aanwezig was. Men had' voel moeite om van het zin kende schip vrij te geraken. Later bleek dat de reddingsboot geen benzine en geen riemen aan boord had', zoodat men volkomen hulpeloos ronddreef. Een der geredden vertelt de ramp De ingenieur Ol Maxey uit Richmond een van die door het stoomschip Ber lin» gered'de passagiers van de Ves tris deed het volgende verhaal aan een vertegenwoordiger van Wolff Zondagnacht woedde er een hevige storm. Op zeker oogeriblik werd een vige ruk gevoeld en daarop stroomde het water naar binnen en vulde 'd'c ko lenbunkers cn de nmehienkamers. De vrouwen en kinderen werden in de eerste 'dlrie reddingsboot en gebracht. Eén daarvan was lek en zonk op 50 voet afstand van het schip. Verscheidene booten kenterden, zoodra zij op hei water neerkwamen. Angstkreten klonken alom, toen de in de booten ondergebrachte vrouwen en kinderen in zee geslagen wei'd'en. Voor zoover to zien was, zijn zij echter door andere booten opgepikt. Twee reddingvlhooten, waar ik me dicht bij bevond, -konden door het ovcihellen van hot schip niet te water gelaten worden. Ik bevond mij met ongeveer 90 pas sagiers en leden van de bemanning nog aan boord, toeji het schip plotseling op zij viel. Wij sprongen over booril1. Ik werd eerst onder water gezogen. Daar na zwommen we ongeveer twee uur rond, tot we door een reddingsboot wer- De jongens moesten dus volgens liet socialistisch systeem.25 Zon» dagen per jaar exercitie doen. Waar moesten ze dan gaan In de hoofdplaats van 't kanton, oi waar dan En, er moesten ook drilmeesters zijn. Moesten die soms niet betaald worden Ook schietoefeningen waren voorzien... Dus elk zijn geweer Dat was vast en zeker om de uitgaven te besnoeien. Dat is ochte bezuini gingspoli tiek. En natuurlijk er moesten dan schietbanen zijn. Hoeveel wed En waar/ En bier te Aalst breekt men de schietbaan al en ze hebben gelijk. Enne... hoeveel millioenen zouden die schietbanen gekost hebben De lavavloed uwdt minder. Catania, 15 Nov. Liet uitstooten van lava door de Etna vermindert vor der. In de laatste 24 uur is 'de lava vloed veert.ig meter voortgeschreden. Twee stroomen (dringen met oen snel heid van twee meter per uur in de rich ting van Carabba en Nunziala voort. Volgens de laatste berichten uit Oa- tania vermindert hot uitstroom en van die lava uit den grooten krater voortdu rend. Do massa's lava koelt plaatselijk af en zet zich vast, zoodal de lava naar de kanton afvloeit en nieuwe armen vormt. Deze kleine armen vormen even- 1 i voorloopig geen gevaar, daar spexriig af koeien. De armen bij Nunziata stroomen met oen snelheid van ongeveer 4 M. per uur doch ook hier schijnt geen gevaar meer te bestaan, daar de inwoners van Nun ziata heden verlof hebben gekregen in hunne huizen terug te keeren. Mussolini heeft last gegeven, /dut bij liet observatorium van den lioofdkrater veld radiostation zal worden opgericht, opdat van daar uit de belichten over den toestand kunnon woridten uitgezon den. Tn het.gdbied van den Etna zijn ver scheidene vulkanologen, o. a. Prof. Priedlander, aangekomen. Sinds giste ren valt een herige regen, welke nu en dan kleine ontploffingen veroorzaakt. Op den top van idten Etna is sneeuw ge vallen. Ook dc Vesuvius in' werking Napels 14 Nov. De Vesuvius, die wreeds sedert eenige «Kagen een zekere on- den opgepikt. Uk hëb'gez*ien"ïïoe" twee li'™1 loonde, is in den afgdoopen nacht booten volliepen. Wij zijn voortdurend bezig geweest het water uit te hozen. In den nacht zagen wij de lichten dor sdhopen, die ter hulp kwamen. Zelf hadiden wij eohtor geen lichtsignalen. Wij riepen uit alle macht, maar men merkte ons niet op. Later kwamen wij in liet zoeklicht van het stoomschip «Berlin» waarbij we een vrouw be merkten.. die op een wrakstuk rond dreef. Bij het verlaten van het schip waren de meeste booten overbeman'd1. De twee de stewart kwam tusschen de booten heen en weer om een betere verdeeling van 'de inzittonden te verkrijgen en de overbelasting van een paar booten te verminderon. Toen de «Vestris» zonk, zagen wij den kapitein on do brug staan. De red dingsbooten gingen eerst slechts weini vooruit om geaurenrie don nacht bijeen te blijven. Wij werden echter spoedig door dien stroom uit elkaar gedreven. Heldendaden De berichten van de passagiers zijn éénstemmig over de heldendaden- van de bemanning. De kwartiermeester Li- corica,ouder wiens commando readings boot 14 stond, 'heeft alleen twintig mem Bthcnleyens-gered. Hij sprong herhaal delijk in zoo om passagiers;, dio rond dreven te redden en om zijn boot een zeil en een roer te verschaffen. De marconist O'Loughlin, is met het schip verdwenen. Een passagier en een hofmeesteres dreven 24 uur op een stuk wrakhout rond. New-York, 15 November. De .New-Yoriksche agenten van de reederij Lamport en Ilolt, die eigen aam van de «Vestris» hebben thans de eer ste officieele verklaring van de toe dracht van dJe schipbreuk gegeven. 1 olgcns hen, werden in kisten ge pakte auto's in 'het ruim door de onstui mige zee verplaatst. De kisten braken, een stalen tus- sohen schot werd verbrijzeld-, de auto'» vielen naar stuurboord en het schip slagzij de. kri in vrij levendige werking gekomen. Uit n!en# krater, die begin Augustus is ge vormd, stroomen lavamassa's. Volgens deskundigen bestaat er echter in het gebied van den vulkaan voor -de bevol king niet het minste gevaar. Korten tijd na de opening 'der zit ting, Dondordag te 3 uur, beklimt M. Poincaré de tribuun on'dier de warme en langdurige toejuichingen van de rechterzijde en het centrum, terwijl de uiterste linkerzijde grijnslacht. De ra dikalen manifesteeren niet. De voorzitter van den raad geeft le zing van de ministerieel© verklaring Allereerst wordt de noodzakelijkheid betoogd van voorzetting der politiek van nationale eenheid en republikeinsehe eendracht. M. PoincüTé zal voor 't ein de van het jaar het aannemen van 'dé begroeting eischen. Om deze in even wicht te houden zal M. Poincaré eerst voor het jaar 1930 de door dén land bouw en den handel geelsdlite belas tingverlagingen in 'het vooruitzicht stel len. Het belangrijkste gedeelte van 'die re geringsverklaring heeft betrekking op de defiDieve regeling van het vraagstuk der schadevergoeding en de regeling der i n t ern a ti on ale schulden Do minister-president wijst hierbij op de noodzakelijken steun van oen groote parlementaire meerderheid om de aanstaando ondlerhandelingen tot een voor Frankrijk gunstig resultaat te voe ren. M. Poincaré maakt ten slotte een be' roep op al de Republikeinsehe gekoze nen opdat zij aan de regeering een groo' te meerderheid zouden verleonen. De regeeringsvorklaring wordt her haaldelijk door toejuichingen en teoke- ncn van instemming onderbroken, vooral van de rechterzijde en het cen trum. Het slot werd op aanhoudend handgeklap van de Kamerleden on£ baald. In overeenstemming met 31. Poinca ré besluit men -anmiddellijk do intcr: pellaties welke betrekking hebben op 'de kabinetsvorm ing en de algemeen e politiek der regeering, te besproken. De eerste interpelleerder is M. Yin- oent-Aurio (socialist) die een motie van wantrouwen indiende. Hij dbet con aanval in rogel op de regeering die hij' zonder ophouden zal blijven bekampen en doet een cprêep aan de radikaal-so cialisten om den zelf aten strijd aan te gaan. M. Poincaré, na de rogeeringspolitick" verdedigd te hebben, vraagt Yen steun van allen voor de stemming der begr- o- ling, hij verklaart 'dat de cijfers er van definitief zijn,, en dat bij de kwestie van vertrouwen zal stellen tegen alle vermindering. Met 335 stemmen tegen 147 wordt de prioriteit ten gunste der socialistische motie van wantrouwen verworpen. De Kamer stemt ten slotte met 330 stommen tegen 129, oen dagorde van vertrouwen welke door M. Sibille, linksch republikein, neergelegd' was. Op hel kruispunt van dc Tervucrcn- laan en de St Michielslaan, werd een nieuw lichtsein toestel geplaatst waar* mee Woensdag namiddag een proef werd gedaan. Het nieuwe toestel is ge plaatst op een paal. het bestaat uit vier vlakken, op ieder vlak zijn er 'd'rio kleuriampende eerste rood, de tweede ;eel, die derde groon. Het roode liclhti sluit de baan af, het groene licht, geeft vrijen dooltocht. Wat liet gele licht (be treft, zij wijst de voerders aan, dat een beweging een einde zal nemen in den oenen of andoren zin en dat een andere zal aanvangen. Het nieuwe toestel werkt automa tisch en kan naar wensch worden gere geld. Dc eerste proefnemingen hebben gunstige uitslagen geleverd. 30.000 ledien van den Nation alen. Strijdersbon d (N.S.B.-F.N.C.) zullen Zondag aanstaande, 18 dezer, te 10 u. s morgendb samenkomen op de Yser- plaats, om daarna in optocht door do straten van Brussel te gaan. Na eene 'hulde aan den Onbekenden Soldaat zullen zij lnin weg voortzetten, langs de Baleizenplaats. waar zij hopen de eer te hebben door den Koning on de 'koninklijke familie in oogenscliouw genomen te worden. De stoet zal eindigen op de Groote Markt, waar eene monster-meeting zal goh oud'-n worden de redevoeringen zullen door luidsprekers overgebracht worden. De laatste plechtigheden De laatete plechtigheden ter gele- geilheid der troonbeklimming van kei» zer Hiro-Hito, van Japan, hebben plaats gehad volgens de overleveringen uit de vorste oudheid der Japansdlie geschiedenis. Laat in don namiddag heeft de kei. zer zidh begeven naar het keizerlijk pa leis van Tongu, waar hij vervoegd Weidt door de keizerin en de leden der vorstelijke familie. HiroJHito, 'gekleed met een eenvoudigen Japanschen man- tel, begaf zich vervolgens naar Kairyn- Den, waar hij, na de handen- en voet- wasschmg, getooid werd met een wit zijden kleed en den staf van opper» priester der natie ter hand kreeg. Later begaf bij zich stoetsgewijs naar don primitieven tempel van Yuki-Den, ge bouwd uit riet en klei, en waar bij eene offerande moest doen aan d'e Zonvc din. De laatste plcchtighoid had plaats in den tempel van Suki-Den. Al de tempels en al de autaars waren verlicht en duizenden lieden kwamen er bidden voor den keizer.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1