Zoi er Geil te veel zijn Wekelijksche Brief Priesterlijke benoemingen De toestand van den koning van Engeland De Prinselijke reis naar Nederlandsch-Indië Terug uit Congo Uit het Vatikaan Een valsche advokaat aangehouden te Brussel Steeds stormweder over Belgie In het Schatkistcomiteit J\og immer doodend oorlogstuig Onderrichting over het zegelrecht DE VOLKSSTEM XXXIVa JAARQANO HUMMER 275 Kerkstraat, 9 en Si, Aalst. Telefoon 114. 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf lYlaxlaan, 13 te Brussel -r-t Rue de RloheJIeu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. j ZONDAG 25 NOVEMBER H. Calharina |Zonop7,16,Zonaf3,59 MAANDAG 26 NOVEMBER I928 H. Victorina fZon op7,17Zonaf3,58 fóVolle Maan den 27 Enkele dagen geleden wist een vriend te vertellen dat een hoogstaand ambte naar van het beheer der Thesaurie hem had toevertrouwd dat 's lands schat kist met goud zat opgepropt en dat men straks niet meer weten zou wat men met al dat geld best zou aanvangen, Waarom niet aanstonds gedacht aan liet vereenvoudigen van het fiscaal stelsel en aan het verminderen der be lastingen Indien men nu toch zeker fs dat er zooveel geld zal zijn in 1929, waarom geen daden gesteld in de plaats van beloften Want indien geld te veel is en indien er geen serieuze vermindering van belasting tot Stand komt. is het erg te vreezen dat de periode van verspillingen opnieuw een aanvang zal nemen. Wat zal de Staat opstrijken in 1929 Vooreerst 8,000 millioen belastingen allerhande. Dan 1057 millioen van de Spoorweg en andere regiën. Verder 450 millioen terugbetaling van de Provin ciën en Gemeenten. Met het saldo van het Dawesplan, zegge 825 millioen, maakt dat een totaal van 10,350 millioen frank. Volgens Professor Baudhuin kan men uit het vergelijken van de ont vangsten in zake Accijnsrechten over 1927 met deze voorzien over 1929, op maken dat het verbruik over het alge meen grooter wordt, hetgeen de spoe dige aanpassing der inkomsten aan de prijzen zou bewijzen. Nog altijd vol gens den daareven vernoemden eco nomist, leven wij' spijts de stijgjpg dier prijzen en de algemeene opinie, op veel breederen voet dan vóór den oorlog. Wij importeeren 60% meer wijn in, wij drinken 25 meer alcohol en 8 meer bier in 1928, dan in 1927. Wat zeggen de mannen van de jeneverwet- daarvan Anderzijds is het verbruik van tabak niet zoo zeer gestegen. De rookers brengen jaarlijks slechts 150 millioen op aan de schatkist. In den vreemde is dat veel meer. In Engeland bezorgt de tabaksbelasting 10 milliard vcor een bevolking die geen zes maal grcoter is. Eigenaardig ook gaat prof. Baud huin voortdat in België, dat wanneer de luxe-producten meer gevraagd wor den, het margarineverbruik, sinds e8n jaar lichtjes vermindert. En hij besluit er nogmaals uit dat de weelde vermeer dert. Ja, maar wij voegen erbij dat de prijs van de boter eveneens klimt. Hoeveel bedraagt onze openbare schuld Voor het oogenblik werd zij teruggebracht tot 54 milliard of tot 56 indien men de sommen erbij telt door partikulieren op de postcheckrekening gestort, in omloop onder vorm van briefjes van 5 en 20 frank. enz. Spijts de uitgave van 225 millioen nieuwe rente 5 werd de openbere schuld verminderd met 1325 millioen in een jaar. Het is een te waardeeren uitslag. De toestand der belgisch9 financiën is dus niet zoo slecht meer. Hij blijkt voorspoedig genoeg om de verminde ringen van lasten met spoed te zien invoeren. Iets anders nog. Vermits er geld is durven wij verwachten dat geen bo- grootingsvraes de regeering zal belet ten de Middenstandsdiensten naar behooren uit ta breiden. Talrijke personaliteiten kwamen in den loop van den voornoen, nieuws in winnen in het paleis omtrent den toe stand van den koning en de telefoon hield niet op te rinkelen. De koning v/ordt verzorgd door de gelijk onderlegde ziekenverpleegsters. De menigte in buurt van het paleis samen gehoopt jwas minder talrijk dan gisteren. Gee#e politiereserve moe geroepenworden. Het aflossen der wachten geschiedde als naar gewoonte, maar zonder mu ziek, Zulks veroorzaakte menigvuldige comm^ntariën De koning zou Dinsdag nog in de tuinen van het paleis gewandeld heb ben. Volgons de bladen zou de onrust van het vorstelijk huis grooter wezen dan het past. De vorst is goed gezind en niet het minst neerslachtig. Een voornaam geneesheer van West End, verklaart in een Londener dag. blad, dat de toestand des Konings niet van aard is om ernstige ongerustheid in te boezemen. De eerste minister vertrok naar Chequers waar hij de week-end door brengen zal. AANKOMST TE PARIJS Prins Leopold had speciaal aan hot Belgische gezantschap te Parijs geschre ven diat hij in 'het strengste incognito reisde en dat hij verlangde dat gaan en kele betooging tijdens zijn kart opont houd te Parijs aou plaats Lebben. De Belgische kolonie heeft zich dan ook van allo eerbetuiging onihouckii en sleahts de Belgische gezant Mevr. de Gaiffier d'IIestroy en do heer Loudon, Kedorlandaho minister, te Parijs waren bij 'de aankomst van den trein tegen woordig. De prins en de prinses stapten uit en wandelden op do kade te midden der reizigers, die hen eerbiedig groetten. Z-ij verklaarden hun reis met genoegen aan te vatten, alhoewel 'het hun leed doet hun dochtertje in IZ weden ta heb ben moeten achterlaten. lien sleeping-car idbor de Compa gnie des Wagon.s-Lits» to hunner be schikking gesteld werd aan den trein gó'hec'ht. Deze verliet met het plrinsen- paar en hun gevolg om 8 u. 50 de sta tie. AANKOMST TE MARSEILLE Prins Leopold en prinses AstricÖ, rei zend^ onder den naam van graaf en gravin van Retliy, zijn te 10 uur Vrij dag morgen in de statie Marseille St- Charles aangekomen. Goen enkele officieele personaliteit wachtte hen af, 'Zij begaven zich op stranden voet naar de kaai om in te schepen op do «Insulindc». DE «IW3ULINDE» VERTROKKEN De paketbcfot «Insulindc» met ons prinsenpaar aan boord ia Vrijdag om 12.20 ure, uit Marseille vertrokken. Door hare aansluiting bij Ce fflaohlH m groep Leuven biedt de GENTSCHS BANK VOOR handel EN NIJVERHEID 14 Keizerlijk© Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan tie haar toevertrouwde gelden. Alle Inlichtingen worden er mël de meeste bereidwilligheid kosteloos yer* strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht p.cch bespreking van 'bedrag. Kasbons op G maand 5 netto, naamloos, ten allen tijde terugbetaal* fcuar op aanvraag. 3$$ BISDOM GENT Benoemingen tot pastoor to Vynckt, E, II. C, Reyns, pastoor to Sulsike; te Sulsike. E. H. L. Do Ilaudschutter, onderpastoor te Velsique^Ruddershove. Vrijdag morgen, ten 9 ure, kwam do stoomboot «Albertville» uit Congo, te Antwerpen aan. Aan boord bevonden zich 123 passagiers in le klas en 56 in 2e klas en 1 in 3e klad. De «Albertville» had een gekwetste aan boord. Het was de Portugees Ribas. De man had bij eene ketelontploffing to Madrid brandwonden bekomen. Hij werd naar de kliniek van Sint Vincen- tius, alhier, overgebracht. De reis is ta- mei ijk gunstig geweest, de «Albertvil le)) heeft wel van stormweder gorweten, maar is aan een hevig tem poost ont snapt. Düags na liet vertrek te Boma, op 8 November, overleed aan boord M Victor Anciaux, idie op 28 December Yöi'trdkken was naar Congo, als statie overste van de Cie Congo Beige, waar van hij een der oudste agenten was. Het lijk werd mot hert gewoon ceremonieel aan de zeo toevertrouwd'. De lading van de «Albertville» be- vtaat uit 470 ton palmisten; 149 ton copal; 74 ton palmolie; 129 ton katoen, 48 ton erts, 23 ton sesame: 44 ton kof fie; 55 ton cacao; SO ton caoutchouc1 ton ivoor; 1 ton vellen; 157 ton keper 19 ton stukgoed. Aan de aanlegplaats Was eene groote menigte familieleden en kennissen van 3è terugkeerende pas sagiers aanwezig. Sedert eenigen tijd werden talrijke klachten neergelegd' bij het Parket van Brussel tegen een heerschap welk zicih deed doorgaan voor advokaat onder dien valschen naam van Libois en beticht Werd van tal van aftruggelarijen. Libois wachtte bijna dagelijks aan den uitgang van het Justitiepaleis de lieden af die waren veroordeeld gewor- len door de Boetstraffelijke Rechtbank tot gevangenisstraffen en geldboeten. Hij deed hen gelooven dat zij door zijn tussehen komst en invloed kwijtschel ding zouden verkrijgen en om de eer ste voetstappen aan to wenden, vroeg hij eene som die verschilde van 50 tot 200 fr. Een paar woken later bracht de «ad vokaat» een bezoek aan zijne... klanten, zeggende dat hij alles had weten te ver effenen als ze maar wilden de helft dier boete betalen. Men aarzelde niet die som te storten in handen van den gediens tigen verdediger, van welken men na tuurlijk nadien niet meer hoorde spre ken. Die lieden waren dan ook niet weinig verwonderd toen zij op een schoonen morgen de gendarmerie of de politie in huis krijgen om hen te dag vaarden onverwijld hunne straf te on dergaan of te voldoen.... Eerst dan (be grepen zij hot slachtoffer te zijn géwor dén van een bohendigen oplichter. Tal rijk zijn de personen die zich op dio wijze hebben laten beet nemen. Zoolang gaat de kruik to water... Men bad de persoonsbeschrijving van dn kc- 0 rel overal rondgestuurd on Donderdag'overheden zijn ter plaatse en zijn van namiddag-werd hij aangehouden in een gedacht dat er geen onmiddellijk ge- iSodert twee dagen woedt weder het zelfde stormweder als voor adht dagen over het land:. Do regen valt in over vloed en in sommige streken wordt dan ook voor overstrooming gevreesd. In het A olstersche Aalst en het omliggende is van het stormweder niet gespaard. Dakpannen word'en zoo wat overal door den - wind afgerukt, doch gelukkiglijk heeft men tot hiertoe van geene ongelukken ge hoord. Onze marktdag was weer bijna zoo kalm als verleden Op do eier markt was wat meer bedrijvigheid. Ge durende de weck waren de eieren licht afgeslagen en vele boeren waren ter markt gekomen om eens naar den prijs te polsen. Doch hier ook was een lichte afslag op te meiken. De Dender wast op s'ommige punten en als de regen voortduurt zal men zich aan overstroomingen mogen .verwiach-< ten. Doch de ovorstrooming zal zich in de meerschen beperken. Te Brussel Het stormweder woedt over de hoofd stad en het omliggende, doch met min der geweld als voor acht dagen. Het verkeer op idle groote banen is zeer moei lijk. Nog geen- ongelukken werden vermeld. Te Antwerpen Bij het vallen van den avond is Vrij dag een hevige storm losgebroken die die builend! en gierend over de stad zijn geweld liet gevoelen. Op sommige oogenblikken waren het rukwinden van ongehoorde kracht; naar veler oordeel was de wind gcwoldüger dan over 8 dagen. De scheepvaart op de Schelde moest met groote voorzichtigheid gebeuren. De storm begon reeds te 6 uur avonds dus zes uren voor 'hooge tij, (wat beloofde, voor het lang duren van het stormplezier. Te 9 uur hield de storm uit het Zuid- Westen nog altijd even geweldig aan en er was nog geen vooruitzicht dat hij voor middernacht zon bedaren. Telegrafische verbindingen met Vlis- singen verbroken De telegrafische verbinding tussehen Antwerpen en Vlisringen is andermaal ondeikroken. Alle telegrammen moeten over Am sterdam gaan en ondervinden hierdoor groote vertraging. Te ÏAdlc In de Omstreken van Luik' waar tel ken jare do overstroom! ngen zooveel schade veroorzaken, wordt de bevolking ongerust. De geweldige regens hebben de bijrivieren dei* Maas geweldig doen klimmen zoodat het peil der Maas zeer hoog staat. De werken ondernomen om de overstroomingen te beletten zijn ver van geëindigd en reeds ziet men be woners die maatregelen nemen om te vluchten, nis het zou noodig worden. De Z. H. de Paus nam dezer dagen in oogen- schouw de verschillende werken, welke mon verricht in het Vaticaan. De prachtige bin nenhof, genaamd van het Belvedère, heeft een geheel ander aanzien gekregen, meer beantwoordend aan de teelcening, die Br mant® ervan maakte. Om den grooten bin» nenhof heeft men een voetpad aangelegd, terwijl andere wegen den hof doorkruisen. In de nieuwe lokalen, vry gemaakt, om de Bdekery te vergrooten, heeft men de ijzeren inrichtingen geplaatst, waarop de boeken komen to staan. Een nieuwe trap werd ge maakt. om den ingang vun het Vaticaansch archief te vergemakkelijken aan de studee renden. Deze trap komt. uit op den binnenhof van het Belvedère, zoodat de bezoekers den langen weg, die naar den vorigen ingang .eidde, niet meer behoeven af le leggen. Voortaan zal de binnenhof van het Belve dère voorbehouden zijn aan groote feestelijk heden. Tijdens de herstellingswerken vond mon een prachtige zuil van porfier. De Osservafore Romano gaf op onge wone wyze mededeeling, dat er in de derde week van den Advent een consistorie zal gehouden worden, zonder een datum te vermelden en zonder een onderscheid te maken tussehen openbaar en geheim con sistcrie. Daar volgens gewoonte liet geheim consistorie slepds op opvolgende werden gehouden, niepnt men dat dit geheim consistorie op 17 December zal plaats hebben, gevolgd door een openbaar op 20 December. Tot dusver weet men niet of er Kardinaals benoemingen zullen plaats hebben. Zeker is dat Z. Era. Kard. Sepuia y Saenz, aartsbis schop van Toledo, gecreëerd op 19 December 1927, den Kardinaalshoed zal komen ontvan gen daar hij de Kardinaalsbonnet ontving uit de haudeu van Z. M, den kouiug van Spanje. Dezen morgen vergaderd® de Congregatie der Ritten om te handelen over da heldhaftig heid der deugden van don Eerbw. Coutardo Ferriui, professor aan de Universiteit vau Pavia, gestorven in 1902. In tegenwoordigheid van Z. II. den Paus, de kardinalen, h«t diplomatieke corps bij den H. Stoel, den Romeinschen adel, aarts bisschoppen en bisschoppen uit alle deelen der wereld is hedenmorgen in den Sc. Pioter een moDument onthuld voor den Vredes Paus Benodictus XV. Het monument stelt den Paus voor in gebed verzonken, terwijl op den achtergrond een zeer realistische oor- logssceno afgebeeld werd, gezien door oen Tenster van het Vaticaan en overheerscht door O. L. Vrouw van den Vrede met het kind Jezus op de armen. Heden heeft de prefect van Milaan de «Popoio d'Italia», Mussolini's eigen blad, In beslag genomen, omdat het een onbehoorlijk groote plaats inruimde aan het verslag van een sensationeelen moord. Het feit heeft een diepen indruk gewekt in de journalistiek® wereld. Arnoldo Mussolini, de broer van den due®, die het blad uitgeeft, zeide dat hij d® daad van den prefekt, welke volkomen in de lijn ligt van de onlangs door Mussolini tot de journalisten gerichte vermaning om zich zelf niet to verlagen door het geven van lange verslagen van sons itioneele gebeurte nissen, geheel billijkte. Do moeste prefecten hebben hun oogen gesloten voor wat de Ita- iiaansche journalisten de «zwarto kroniek» noemen, maar het voorbeèld van den prefect van Mila&r. zal zekerlyk in verschillende steden navolging vinden. Dit beteokent, dat de bladen, welka thans afhankelijk zyn van sensationeele misdaden, zich aulion moeten voorbereiden op aanzienlijke vermindoring van hun oplaag. Meer dan een dagblad in Rome, Napels, Genua en BDlcgna ziet don kere tijden komen, nu de waarschuwing van den duce niet langer eon doode letter is,doch reeds op zijn eigen blad wordt toegepast.Ar noldo Mussolini verklaart, dat d® gewraakte copie zonder zyn voorkennis was opgeno men door do zorgeloosheid van eou jong re* porter. koffiehuis dor Niemrstraat, te Brussel waar hij een nieuw zaakje aan het... ph-f on was. Dc aftrnggelaar zekére Ga briel 46 jaar oud, zonder vaste woonplaats.is opgesloten tor heschjjkking van den procureur des koning vaar bestaat. Maar ah. dé regen niet op houdt.... Te Hocï In liet "omliggende van Hooi is 'de toestand omtrent dezelfde als in het Luiksche Er beginnen .Qyerstroomingen. Het Söliatkistikomitoit Vergaderde Vrijdag morgen in hét ministerie van financies onder Let voorzitterschap van M. Jaspar. Het Leeft onder meer mach tiging verleend tot de aanbesteding van dc- volgende openfbare werken. Verbreeding dier baan Brussel-Oost en- de; herstelling van het sein werk der baskuulbruggen en der vaargeul van Sehaete op de vaart Gent-Temeuzen herbouw der brug op de Joker te Ton geren en inrichting dor omgeving; bui tengewone herstelling eh verbreeding der Koninklijke straat en der Marie- Joséplaat? te Oostende; veibetering van talrijke buurtwegen; gezondmaking een er heidö te Meeuwen; aanwerving, schikking en bemeubeling der legatie van Belgie te Bucharest; levering van allerhandé materialen voor het leger; uitbreiding van het telefonisch centraal bureel van Tervueren; oprichting van een nieuw gebouw voor postontvange- rij in de Guilleminstatie to Luik. Om de terug in staat .stelling te bespoedigen a.n het banennet, heeft het komiteit rijn goedkeuring gegeven voor dé aan- 'wetving van het noodig materiaal ter inrichting van verschillende posten van beteeren in regie. De 6-jarige knaap Amand Kindis van Komen, was in de ouderlijke wo ning, Gemeentestraat, (bezig met een zwart buisje op oen lei te schrijven, toen het buisje plots ontplofte, waardoor het kind aan de rechterhand! en in het ge laat gekwetst werd. Dc moeder werd ge kwetst aan den linkerarm en de S-jari ge 'dochter aan de rechterdij. Do won don van moedor en dochter waren niet ernstig, doch het zoontje verloor veel bloed. Een geneesheer diende het dé eerste zorgen toe on voerde liet dan naar een kliniek te Wervik. waar de vingeren en den dluim dér rechterhand moesten afgezet worden. De wonde in hot gelaat juist onder het rechteroog, was niet ernstig. Dc ouders weten niet van wel ken aard het buisje was, waarmee dq kleine schreef. Te Rome vargaderde onder voorzitter* schap van Adv. Colombo, do loden van het centraal bestuur der Katholieke Actio in Italië; Mgr Pi/.zardo, onderstaatssecretaris des Pausen, woonde de vergadering bij. De vroegere voorzitter van de Katholieke Jeugd- veroeniging Adv. Corsanego, werd geïnstal leerd als werkend lid van het centraal bo* stuur. Do voorzitter herinnerde aan het feit, dat de rogeering, beantwoordend aan do won® schen van gtdieel het Ituliaansclio volk, het feest van den H. Jozeph tot wettelijken feest» dag voor gehool I-talie hooft uitgeroepen en uit daarover de voldoening van hot centraal besluur. Dezer dagen, zoo rapporteert de voorzitter zijn de leergangen heropend van de twee Instituten voor godsdienstige cultuur en Katholieke Actie aan de Universiteiten van Rome en Milaan. Te Rome aan de Grogorlana hield Paster FHograssi een voorlezing over De godsdienstige cultuur volgons Leo XIII en Pius XI. Te Milaau zai in 't bizonder Paus Leo XIII kordacht worden door oen reeks voordrachten te geven door Pater Semeria, Graaf Delia Tore Meda, Pater Geineili. Adv. Corsanego werd benoemd tot leider van het secretariaat voor de zedelijkheid. Het secretariaat zal gegevens verzamelen omtrent de wettelijke verdediging der eer baarheid op zee en rivierbadplaatsen on de boste krachten besteden aan de beweging tegen het vloekeu en zedekwelsendo taal. IN TOEPASSING BIJ DEN VERKOOP VAN PELTERIJEN. Worden onderworpen aan de v.;ecldetaks bif den verkoop aan particulieren, de afgewerkte ol' niet afgewerkte pelzen en pelterijen bestemd tot de kleodij of den opschik van porsonen of tok het stoffeersel, evenals de pluimen pelswerk. Het bedrag der tase is van 10 t.li. Nochtans wanneer de prijs van een artikel 10.000 fr. over schrijdt, is er slechts 6 t. k. verschuldigd in do plaats van 10 t. h. op het gedeelte van den prijs boven de 10,000 frank. Ds afgewerktepeltorijfomvat namelijk: Mantels,Overjassen, Pelerines en Pelisses langs den buitenkant vervaardigd uit of gevoerd met pelswerk, de Boa's Tours de Cou Palatic- nen, Moffen, Vuisthandschoenen, Bonten Mut sen, en/..; Bed tapijten, Dekens, Dekbedden enz. Do kleedingstukkcn welke eenvoudig van onder, aan do mouwen of aan den halskraag met pelswerk geborduurd zijn of dio getooid zijn xnet andere garnituren in pelswerk, vallen slechts onder de huidige rubriek, bijaldien do waarde dezer garnituur de helft dor gozarnent- ljjko waarde van het kleediogstnk overschrijdt. Ze zijn dus alsdan vatbaar Voor de taxe van 10 t.li. Deze taxe is niet verschuldigd in het tegen overgesteld geval, onverminderd de toepassing der beschikkingen van rubriek VII «K leed ij van tafels A, dewelke de kleedingstukken v,-aar- van do prijs zeker minima overschrijdt aan een taxe van t. h. onderworpen. Zoo wordt een Damenmantel van 2.500 frank belast tegen 6 t. li. wanneer hy garnituren in pelswerk eener waarde van lo*00 frank draagt en tegen 10 t. h. wanneor de waarde de/er gar nituur 1,250 fr. overschrijdt. EIlc afzonderlijk verkocht pelswerk, stuk of garnituur geeft na tuurlijk aanleiding tot taxe. Geen onderscheid wordt gemaakt betreflende do soort vau bontwerkworden belast, welke ook de waaide er van iweze, do pelterijen van viervoeters (Otter, bever, marter, wezel sabel dier, vos, kat, konijn, haas, geit, schaap, enz. leeuw, panter, beer, hort, enz.) ovenals deze van, vogels (Zwaan, gans, zilverdnikcr, eidergans, alk, toekan, eend, enz.) De taxe is verschuldigd voor nagemaakte pelsen bestaande uit haar, dons of pluimen dia op weefsels geplakt of op een. bodem in weef- selbcvestigd zijn. cm 't even of die artikelen als vervaardigde voorwerpen aangeboden worden (boa's, tours decou Moffen enz.), dan wel onder den vorm van stukken of banden. W at de niet afgewerkte pelterijen aangaat, dezö zijn slechts belastbaar, indien zij toegereod zijn en in staat zijn als dusdanig gebruikt to kunnen worden voor het kleeden en tooien van porsonon of voor stoffeersel het niet tocge-, reed pelswerk is van do betaling vrij. De herstellingen en veranderingen van pels-, werk alsmede al do wérkaannemingen betref fende dit pelswerk (reiniging, bewaring, uit klopping enz.) zijn vatbaar voor de tuN.o van. 10 t.k,

De Volksstem | 1928 | | pagina 1