27 Het SchöoivPMptiik en de Katholieken Dinsdag Nov. 1928 Het Indexnummer Christen Onderwijzers- ver hond van Belg ie De toestand van den koning van Engeland In het Zuidpool-gebied Rond het afsterven van Generaal Baron Jacques Nog de Storm Landbouwbelangen De Schcldetunnel XXXIVe JAARGANG HUiUIÏJER 278 Kerlistraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. JDSt,^"S^-2.Slc3L 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffol-De Gendt Publiciteit, bulten het Arrondissement AALST Agentschap Hava3, Adolf lïlaxlaan, 13 te Brussel j Rua da Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. H. Albert [Zonop7,19Zonaf3,58 Volle Maan den 27 Dit vraagtuk wordt eigenlijk op het oogenblik van staatsrechterlijk stand punt niet gesteld in ons land, om de eenvoudige roden, dat de regeeringsv coalitie tusschen katholieken en libe ralen samengesteld werd op het standpunt van hot statu quo, En afge zien van de prinoiopskwestie, mag meft wel aannemen dat de overgroote meerderheid van de natie niets anders wer.scht. Wel is waar blijven de ingenomen standpunten bestaan Van katholieke zijde volkomen gelijkstelling van de twee soorten van scholen, van do an dere enkel ondersteuning der vrije school, bij wijze van gunst, zonder rechtsgeldigheid. Het gevolg is, dat de huidige sub- sideering, aangezien zij enkel van eene toevallige meerderheid, of een dito akkoord afhangt, broos is «n even tueel kan ingetrokken worden. Dat is de zwakke zijde van den toestand voor de katholieken. Zoo wordt hij ook door socialisten beoordeeld. In eene dagorde onlangs door hen gestemd, wordt namelijk gezegd, dat toekennen van toelagen door verschillendo openbare besturen aan vrije scholen voor '4iet oogenblik een feit is, en dat het onttrekken van deze toelagen op eenvormige wijze moeilijk zou opgelost worden, door een radikaal besluit, waarbij men geen rekening zou houden mot de gewesten, de categories of de graden van ouderwijs. Wat eenvoudig wil zeggen, dat om opportuinscho redenen, zij eene radi cale afschaffing, door eene landswet van de subsidies van het vrije onder wijs, onpractisch ot althans niet voor- deelig voor hunne gpnrty achten, maar dat zij wel goedvinden, dat lo kale besturen dien steun intrekken oi niet verkenen. De afgrond die de katholieke van de socialistische en liberale instelliu- u n scheidt is, dat deze toekenning d r toelagen aan het vrij onderwijs vt or dezen slechts een beslaand feit is, on voor de katholieken een recht Waarop steunt dat recht Voor eerst op de grondwet. Vervolgens op de f-iten. Eu welke zijn die Ziehier Er bestaan in Belgie twee soorten van L-urgers Zij die meenen dat het wereldlijke en onzijdig onderwijs vol staat voor de vorming van het kind en zij die meenen dat dit onderwijs niet voldoet. Welnu, het is logisch en rechtvaardig, dat de zienswijze van heide soorten van burgers geëer- budigd wordt en dat zij beiden van Staatswege dezelfde rechten hebben Dit is echter niet het geval, Vandaar achteruitstelling van het katholiek on derwijs, waarover geklaagd wordt. Vandaar ook dat de vrijheid van on derwijs in feite een leugen is. Het is eene vrijheid op papier, maar niet in de praktijk. Indien de katholieken belasting betalen, zooals andere bur gers, is het billijk dal zij voor den dienst van hunne scholen behandeld worden als anderen, die de openbare scholen gebruiker., kortom, op de zelfde'wijzo als de nederlaudsche ka tholieken voor de wet staan. Nu vertellen sommigen wel, dat deze gelijke behandeling bestaat in Belgie sedert den oorlog. Onzin. Ga maar eens nauwkeurig na ou gij zult wel zien, wat oene stiefmoederlijke zorg, die van den Staat is voor het vi'ij onderwijs. Maar wij gaan stilaan den wog der gelijkheid op. Dat is misschien wel wat optimisch uitgedrukt, maar hot blijft ons eene stevige overtuiging, dat de onbillijke behandeling, van de Belgische katholiekon niet lang zal duren. EN WAAROM Eo wilt ge weten waarom Om de fenvoudige reden, dat de officieele school hoe hooger hoe minder de openbare school wordt «toegankelijk voor iedereen». En dat is te heireu- ren, ook voor de katholieken, wan' deze hebben behalve voor het tijdperk van 1878 tot 1884 er nooit aan ge dacht hunne kinderen aan oflicieele scholen in het algemeen te onttrekken doch enkel aan die waar zij, gebruik makende van hun ontastbaar recht, oordeelen dat onder godsdienstig op zicht de licht, die hunne kinderen er inademen een doodenden invloed heeft. Naderhand zijn tengevolge van het zich steeds verscherpende anti-gods dienstig separatisme, de katholieken verplicht geweest scholen met gods- dionstigen ondergrond op te richten, en dat is de oorsprong en de oorzaak van het huidige zoo bloeiende katho lieke onderwijs. Bloeiend omdat het in zoo ruime mato hot vertrouwen ge niet der ouders. Maar wat zien wij nu gebeuren.De officieele school werd eerst op koe- koeksmanier gebruikt door nesocia listen, om er hunne aanhangers in te doen henoeméu en aangezien pseudo- geleerden zich gemakkelijk omvor men in communisten of althans in communiseerenden, zit thans de of ficieele school van die ziektekiemen. De «vrijheidsminnende» liberalen van het soort Vaulhier hebben dat gevaar niet hunnen tegenhouden en schermen machteloos met woorden tegen de aanhangers van Moskou, die men- scben van de daad zijn. Wat gaat nu gebeuren? De offi cieels school, die principieel was op gegeven, wordt nu met uiterste voor zichtigheid ook door de liberalen on der het vergrootglas genomen, om te zien of er geen sociaal-doodende bac- teries in zitten voor hunne kinderen. En gij zult zien, op den duur gaan wij over dien weg naar de volkomen gelijkheid heen' 't is eigenlijk ook de beste oplossing. Deliofde tot het kind is het doorslag-gevend argument. NIEUWE RIJZING Het Index-nummer op 15 Novem ber bedraagt voor het Rijk 845 tegen 834 in October en 825 in Soptember.Oip twee maanden tijcis is het- Index dus met 20 punk-n geklommen. Per provincie is do Jni-iëx als volgt: Nov. Oot. Brabant West-Vlaanderen Oost-Vlaanderen Henegouwen l.uik Limburg Luxemburg Namen Antwerpen 861 825 837 872 840 839 837 83-2 864 851 814 826 861 830 820 82G 821 852 Voor do vier gi-oo'c agglomeraties Antwerpen S88 876 Brusw-1 897 885 Gent 841 830 Luik 842 831 Hot. stabilisatie-index bedraagt idlus 106.2 in Nov. tegen 104.6 in Oot. Op 8 December a.s. zal liet Oost- Vlaamsoh Provinciaal Vertoond zijn tienjarig iherbeetaan plechtig vieren en to dior gelegenheid zijn zoo verdienste- lijiken voorzitter, den 'hoer Arthur Met sers, op eene waardige manier huldigen Zijne .Doorluchtige Hoogwaardigheid Mgr Goppioters, benevens verscheideno andere hooge geestelijke overheden, se natoren en volksvertegenwoordigers zullen die feestelijkheden door hunne hooge aanwezigheid' vereeren. De achtbare 'heer minister Heyman, zal er het woord voeren. Mis om 9 Vi ure in St.. Baafskerk. Om 10 ure feestvergadering in het lokaal van de Katholieke Werldie- ientoond, Poel, 3. Om 1 ure, banket in den Burger kring». Holstraat. Op die vergadering zal de pensioen wet besproken worden die in den loop van bet jaar 19*29 voor 't Parlement zal komen, en die zulke fhoogpfc .belangrij ke en verstrekkende bepalingen bevat ten «al. De ruime zaal van 'den Katholieken Werkliectenbond zal dien dag veel te klein zijn. Christen onderwijzers, op 8 Decem ber naar Gent. TJw plicht roept u. daar. Londen, 25 Nov. De betering in s Konings toestand heeft de ontroering die zich van het Engelsohe volk moes ter maakte, toen 'het vernam, dat de vorst aan pleuris leed, een weinig doen bedaren. De Koningin is ikorfc na- 2 uur naai- een con eert in Albert Hall gegaan;' fcij hot verlaten van het paleis, werd zij door de ingetogen menigte met eerbie dige sympathie doch zonder luidruch tigheid .begroet. De Koningin zeidie aan de bekende componist, dame ©tihel Shytlh, dat de Koning voel beter was. Prinses Mary, die zich te Leem be vond is van avond' in Buckingham Pa lace aangekomen. Do Star» meldt Om den Prins van WaleS, -die zich in Tanganyika be vindt hot middel te verschaffen om, zoo noodig, snel naar Engeland terug te Ikeeren, zal men een vliegtuig der En- gelsche militaire Ludhtvaart van Egyp te te zijner 'beschikking stellen. De prins zou zoo in zes dagen te Honden terug kunnen zijn. De «Star» voegt eitoij, dat M. Bald- 'win, Sir Joyson-Hicks en M. Amery nauwe verbinding met Budkhing- ham Palace zullen blijven. (Router) Dozen morgen wordt geen medisch bulletijn uitgegeven. Of ficieel wordlt medegedeelddat de Ko ning een vrij goeden nacht heeft- ge had, en dat er geen verandering in zijn toestand is gekomen. DE TOESTA In iD IS GEBETERD Londen, 25 Nov. (Reuter). Het paleis van Buckingham zal voorlaan nog enkel dozen avond een gezondbeids- builet-ijn afkondigen. De geneethoeren hebben don koning heel vroeg een be zoek gébracht; zij Iblevon omtrent één uur aan zijne sponde. Do hertog en de hertogin van York hebben dezen morgen den godgelijken dienst bijgewoond, die in de kapel van het paleis werd opgedragen, in gezel schap van de koningin en prinses Mary Tengevolge van de Zondagrust, had eene greote menigte voor het paleis post 'men blik trad hij het te gemoet, be zielend al wie 'hem omrijigde. Herinneren wij dat hij het was, dio eon jcfier voornaamste hoofden van den slavenhandel, Rumandisa tot onmacht dwong. En deze sleepte in zijnen val het monsterverbond der Arabische sla vendrijvers möde. In zijn adellijk wapen schittert do gouden «Y», de wapens van Dixmudo en van Merckem met de kenspreuk «Je liendrai». Dit wapen en die spreuk kenschet sen, geheel den man. Koninklijk rouwbeklag. Zondag morgen hebben de Koning en de Koningin zich naar het sterfhuis begeven, waar het lijk in uniform, ver sierd met het grootlint der Lëopoldbor- de, rust to midden dor aangebrachte bloemen. Al de generaais-grootlint, minister die Broquoville en M. Buyl, burgemees ter van Elsone zijn het lijk komen be groeten Talrijke telegrammen zijn van aller- "wege toegezonden De bografonis is op Woensdag be- De godsdi&nstige plechtigheid zal plaats vinden in de kerk van Terkamo- ren; de generaal was voorzitter van de kerkfabriek dezer kerk. Het stoffelijk overschot zal voorloo- pig 'begraven worden in het kerkhof van Saint-Joaselater zal .het naar Violsalm waar de familiekelder ligt overgebracht wot dien. De eerste vlucht van Wilkins Men weet, dat de Poolreiziger en vlieger sir Hubert Wilkins, in enkele dagen wereldberoemd geworden door zijn tocht per vliegtuig van Alaska naar Spitsbergen, zich naar het Zuidpool-ge bied lioeft toegeven om er exploratie- werk te verrichten, per vliegtuig. Wilkins heeft zijn hoofdkwartier ge vestigd op Deoeplion-oilanid:, aan do Westkust van Grahamland. Er is thans oen laconiek telegram van Wilkins ont vangen in New-York. Dat telegram zal wel in etappen draadloos-telegrafisch zijn overgebracht. ÏDo inhoud vermeldde niets anders o x' l j <j iiuivuu v tmiviuuc Jiivuo aii'Cia gevat om dc aflossing van do wadht met dan «.Hereto vliegtocht in Zuidpool muziek bij te wonen en idio talrijke voorname bezoekers te zien gaan on keeren Later werd gemeld dat in den namid dag een lichte beterschap was ingetro- dlen, zoovrel in de longontsteking als in het pleuris, waaraan de vorst lijdt. Zaterdag, ten 11 ure voormiddag ontving den lijdier in volle bewustzijn, uit de handen van den eerw. heer De- backer, onder-pastoor in O. L. V. van Ter ka meren, de H. Sacramenten 'dier stervenden en twee uren later gaf hij den geest, in zijn 70sto jaar. Met hem verdwijnt een der groofce fi guren wan den oorlog. Geloovige zon eter vaar noch vrees vervulde hij met den zelfden iever zijne godsdienstplich ten. als zijne plichten van Belg en van soldaat. Gansoh den Zaterdag was het een on onderbroken bezoek van belangstel lenden en vrienden, onder wolke gene raal Neefs, commandant dier militaire school, de hoofdaalmoezenier Pugardyn M. Lagasse de Loclit, enz. Mev. de barones Jacques de Dixmu- de en hare kinderen ontvingen talrijke bewijzen van {deelneming, van zoodra de tijding van liet overlijden gekend was. Ook 2, M. de Koning heeft dadelijk zich inzicht te kennen gegeven het lijk te komen groeten, dat ook Zondlag mor gen ten 10 ure gebeurd is. Do plechtige begrafenis zal waar schijnlijk Woensdag plaats hebben Men verhaalt van hom dat hij zich gansch den oorlog als oen voorbeeldig christen vertoonde. Eiken morgen hoorde hij Mis in lief heetete van den strijd en bracht het overige van den dag door in hot inspec- teeren der loopgraven en cantonnemen- ten. De vuurdoop had hij reeds lang ont vangen in Congo. Soldaat, pionnier, bcschaver. van de eerste uur, maakte hij deel van het «Bataillon saoré», dat den «vijand bui ten smeet» in het zwarte land dor sla vendrijvers en kooplieden in mensehen - vleesch. Gevaar kende hij piet è'n mot kal- jebiod. Men mag er uit afleiden, dat sir Hu- bert met zijn exploraliowerk door de luokt is aangevangen. IN DE STAD Goede Homel wat een Zondag. Heel dén dag heeft het, om zoo te zeggen, geregend. In den namiddag heeft het zelf gebliksemd en gedonderd. 'En de storm woedlcle. heel den dag. Van ongelukken hebban wij nog niet gehoord. Aan de daken en schou wen word zonder twijfel veel schade gericht. In die Doolhofstraat is een in ophouw zijnde huis ingestort. Reeds acht dagen te voren had de bouw van den wind veel geleden. Een muur was zelf ge scheurd... nu is alles ingestort. Op de wijk St. Job is eeu werkhuis ingestort. In dio twee gevallen is de schade aan zienlijk. Ook zijn vele boomen ontwor teld» DE TELEFOON Het bestuur der telefonen deelt bet volgende mede De storm heeft on geveer drie duizen-dl stoornissen veroor zaakt in de telefoonaansluitingen van lipt net te Brussel. Het beheer heeft de noodige maatre gelen getroffen om hierin zoo spoedig mogelijk te verhelpen. De albonnenten zullen geen belang willen hechten aan de vluchtige wekkergeluiden die ziel zouden voordoen in hunne toestellenzo worden enkel teweeggebracht door do aanraking der d'raden welke door do wind geschud zijn». TE BRUSSEL EN OMTREK In de hoofdstad bepaalt liet onheil, aangericht door den stormwind, zich bij beschadiging aan dakon, reklaam- borden, vensters, enz. In do voorsteden on in den omtrek echter hebben zich menigvuldige opgevallen welke een er geren afloop 'hadden kunnen hébben. To Sint Lambredhts-Wolutwe werd aldus in de Sint Labredhtestraat een olm ontworteld. Deze hing over 'de tramlijn zoodat hot- verkeer gestremd was gedu rende twee uren, die noodig waren om de baan vrij tc maken. Gelukkiglijk nog werd niemand gekwetst. In de pri vate hovingen en parken werden ver scheidene grooto hoornen omgebeukt. Do wielrijder Louis Verdoor, uit do Koninklijke St. Mariastraat Jg Scha er- beek werd op de krijgsbaan door een geweldigen winldliuk tegen een boom geslingerd. De ongelukkige werd ge kwetst aan het hoofd en klaagt over pijnen aan het sleutelbeen. Verscheide ne schepen in de vaarten van Charleroi en Willebroeck hebben grootq schado geledenverscheidene masten werden gebroken. Te Sint Jaus-Malenibeek zijn door de neerslagvlagen kelders o ider water geloopcn hierdoor ook word groote schade aangericht. Uit de praktijk. Eerste les. Dikwijls reeds hebben wij er op ge wezen, dat door vele landbouwers ten 'huidigen dage sterk -bemest wordt; on gelukkiglijk, in menig geval, nog al tijd weinig oordeelkundig. Dit komt omdat do moeste landbouwers te weinig' op do 'hoogte zijn -van de samenstelling dor plant, en bijgevolg van hare nood wendigheden in betrek tot de voerstof fen dio haar door de verschillige mest stoffen moeten verschaft worden. Door dit gemis aan kennis worden soms cch- to geldverspilling gedaan, ook omdlat heeï dikwijls de meststoffen zelf zeer onvoldoende gekend zijn, hunne sa menstelling, en hunne werking. Een paai' jaren geleden stelden wij een onderzoek in nopens het gébruik der handelsmeststoffen bij een hon derdtal boeren, algemeen geleend al3 goede boeren, cn wij kwamen waarlijk tot verrassende uitslagen. Het getal der genen, die do aanvullende meststoffen, hunne werking, samenstelling gebruik behoorlijk kennen, i» toch zoo gering nog. V ij herhalen, dat de planten hoofd zakelijk stikstof, fosfoorzuur, potasdh en kalk van noodo bobben, dus dat or in hoofdzaak stikstof-, f os fooreuur-, potasch- en kalkmeststoffen beslaan, en dat liet eene bestanddeel, de eene mest stof, ook maar in de geringste maat een ander bestanddeel, eene andere meststof niet kan -vervangen. Do cone plant hoeft vooral behoefte aan stikstof, de andere aan fosfoorzuur, de andere nog aan "potasdh. Do kalk werkt als voodstof, als grondverbefceraar, on als süimulcnt, regelaar der vood'sel- opname, tevens als correctief in zake de vorming van voedende zouten. In enkele opvolgende artikels stollen wij ons voor do bevindingen van ons onderzoek mode te doelen. Wordt vervolgt. Intensiever. Door haro aansluiting bij do RftaofitN go groep Leuven biedt de GEfUTSCHS BARSK VOOR HAMDEL SM NIJVERiHES» 14 Keizerlijke Plaats te Aalst, volkomen zekerheid aan dö haar .toevertrouwd# gelden. Alle inlichtingen worden er mei daj meeste bereidwilligheid kGstelooa ver* strekt. Spaarkas 5,50 bruto,ten allen tijd# beschikbaar, zonder voorbericht iiocft bespreking van bedrag. Kasbons op 0 maand 5 netto* naamloos, ten allen tijde terugbetaal* baar op aanvraag. 7.ÜÜ Besprekingen te Antwerpen De kommissie van Openbare Werken dei- stad Antwerpen heeft zich bezigge houden met de tunnelkwestie, die van daag in den gemeenteraad behandeld wordt. Er werden twee voorstellen besproken namelijk De eone tunnel zou beginnen op dè Brouwers vliet en in helling loopn langs de kaaien, om af te draaien nevens het Steen en dan onder d!e Schelde door. Op den linkeroever zou dg uitgang ach ter het fort uitkomen. Het tweede ontwerp zou de tunnel aatsen op die St. Michielskaai en door middel van zes ophaalbakken, onmid dellijk, gerij en voetgangers bij den in-» gang plaatsen. Tot verwezenlijken van den tunnel zullen de onderscheidene toesturen sa menwerken, die bij de snelle verwezen lijking van bot ontwerp alle belang hébbon, namelijk: Staat en Provincie besturen van Antwerpen cn enkele ge meen tobce turen van don linkeroever. Hot behoor van Bruggen en Wegen 'heeft voor 'het. (bouwen van den tunnel en bet aanloggen der gronden op den linkeroever, in samenwerking met do betrokken provinciën en gemeenten, reedte ontwerpen opgemaakt. Alhoewel de tunnelbouw het. voor worp zal uilmaken van een wodstrijd- aanbesteding, staat het van nu af reeds v-ast, dlat de tunnel er oen zal zijn met opritten, met een rijweg zoo breed dat twee rijtuigen, uit- togenovergeötelde richting komend, elkaar kunnen krui-* seUi ulsmedq afgonderjijkq voatiwegenk j

De Volksstem | 1928 | | pagina 1