De watersnood in Belgie Een Avoiituurzoeker Nieuwe kaarten De amnestie kwestie eindelijk opgelost Vrijdag Nov. 1928 De ziekte van Koning George Het Naamfeest van den Koning Landbouwbelangen De tering overwonnen ~kamer~ XXXJVe JAARGANG RUiïlSlER 279 Korlistraat, 9 en 81. Aalst. Tulefooa 114. PgfcgtolcKa. 20 Centiemen Uitgever J.-Van Naffel-Da Gendt Publiciteit buiten het Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adoif Maxlaan, 13 te Brussel Als ge wilt een gelukzoeker tot ongeluk van menigvuldige anderen. Een ongelukszoeker dus beter gezegd was Obregon een specie van non genoraal bij toeval, die over laatst in Mexico vermoord werd. Die mensck begon zijn loopbaantje als opperhoofd der opstandelingen nevens Garranza, die door de petrool- bazen van Amerika werd ondersteund en tegen president Huerta vocht. Garranza kreeg de bovenhand bij profiteerde van zijn succes om geheel Mexico met een bloedigen sluier te omsingelen en dit volgens de bekon tenis van een omwentelingsblad. Met dat regiem moest Obregon die vol schulden zat, overgroots rijkdommen voor de Yaquis Indianen gestemd, verkrijgen en zoo werd hij ne kleine Koning Om de openbare kas te vullen liet Carranza da rechten van uitvoer op den petrool verdubbelen. Generaal Obrogon die goed betaald werd door de petroolbazon, zatte een revolutie op touw tegen zijn weldoener en deed hem vermoorden in Mei 1920 op de baan van Vera Cruz. Dat beet zoo zijn plan trekken bij de bolchevisten Daarna stond tegenover Obregon een man met moed, Adolfo de la Huerta, tijdelijk president. Om dezen omver te werpen deed bij zich helpen door de Amerikaansche petoolmar. chands. Zij kwamen naar Mexico bij dage ziet, ik zeg u dat Nero die den dood der christenen wilde en be werkte, deed ook uitstrooien dat zij Rome hadden in brand bestoken, dan wanneer bij zelf de baudieterij bad begaan. Koelt daarmee uwen aangebranden pap, maar belastert geen onscbuldi- gen die bun bloed veil hebben en ver gieten voor bun geloof en bun God. MARC- Obregon en zijn luitenant Galles, (Ie voilii) beloofden bun 51 per honderd van do Mexikaansche petrol, en de Vereenigde Staten scbonkenö miljoen dollar, de erkenning van Obregon als voorzitter en munities. ('t Geld en beeft geen reuk, zie bier enkele roe ken bovon). Met dien verkoop kon de opstandeling Obregon presidentHuer- ta's baard atdoen en zijn eigen zich zalven invetten en doen kiezen gewa- pender band... De soldaten schoton in de medekampers van Huerta, zij gingen buitan langs de aehterdour van de kiesbureelen om langs de voor deur weer binnen te dringen en zoo te herbeginnen. President Coolidge verbaasttezich den nieuwen Mexikaan schen voorzitter te erkennen: en alles was geklonken, Obregon bereidde langzaam de kerkvervolgingen welke zijn mèUe- plicbtige Galles moest doen uitbar sten. Hij vermenigvuldigde de plage rijen; zette Mgr Filippi, apostolisch afgevaardigde, nadat bij aap. een feest ter eere van Christus Koning in een bijzonder eigendom gehouden bad deelgenomen, over de grenzen; be- voordeeligde de uitmoording van tal rijke katholieken. In 1924 deed hij als voorzitter uitroepen zijn luitenant Platureus Elias Galles, die, in goede overeenkomst met hem, zijn schoon- leolijk werk zoude voortzetten. Verle den jaar stelde Obregon zich voor om president gekozen te worden doch de generaals Serrano en Gomez stelden zich tegen hem bij gelukte er in ze gevangen te nemen en ze te doen voor den kop schieten. Dat is maar zoo moeilijk... Op le December aanstaande moest bij wederom voorzitter der republiek worden en dat voor zes jaren. Velen verwachtten van hem wat verzachting en wat min jacobinism© of scbamotee- ringstoeren jegens de katholieken; ze badder, bet goed op die dutsen ver mits hij verklaarde dat bij dwingeland kerkvervolger Obregon, of Nero num mer drie van bet Mexikaansch grond gebied zoude wegvagen de jenever, bet spelen bet noodlottig roomsch ka- tbolicismus. Die bandiet met moor- derijen beladen is op zijne beurt on der de slagen van den moordenaar gevallen en van deze aarde verdwe nen. Met de maat die ge meet, zult ge gemoten worden. En de geuzen, fra- massons en de vuiligheid van bier en elders en van overal zouden durven schrijven en zeggen dat bet de katho lieken zijn die hem deden van kant brengen. Weet ge wat, uilen die niet De gewezen militairen <en gölijlkgo* stelden oorlogsinvalieden houder van de vijfjarige identiteitskaart 1925-1929 ter vennimtering op 'het Belgisch spoor, moeten om die kaart te laten hernieu wen, zonder uitstel den commandant der provincie, waarin aa verblijven, hunne foto toesturen. Die foto moet van voren genomen zijn, in burgeiskleeren, blootshoofds en ten minste 15 o/m. hoog, zonder eenig spoor van stempel, niet op karton go- plakt, en moet 6 cm.hoog op 4 cm.breed groot zijn. Op de keerzijde moet leesbaar en mert inkt geschreven zijn: naam en voor naam, graad, plaats en datum van ge boorte-, natonaliteit, 'nummer van de kaart, tegenwoordig adres, invaliditeits1 tenhonderd en in welke hoodangheid het pensioen verleend werd (gewezen militair, burgerlijk invalied, enz.) Rue de Richelieu, Parijs t Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4. H. Andreas Zonop7,23Zonaf3,56 Laatste kwart, den 4S ALLE; GEVAAR VOOR CRISIS VOORBIJ De liberale linkerzij en de amnestie De liberale groepen van Senaat en Kamer vergaderden Woensdag morgen om, zooals wij gezegd hebben, de kwes tie. der amnestie te onderzoeken. Isa afloop van de vergadering die tot 1 uur duurde, wend de volgende com muniqué openbaar "gemaakt Do liberale linkerzijde van Senaat en Kamer vergaderden Woensdag onder het voorzitterschap van ALM. Magnetic en Lemon nier. De heer minister van justicie heeft de oplossing uiteengezet, bij dewelke hij zich kon aansluiten, wat betreft du genademaatregelen, die thans aan het Parlement zijn onderworpen. Ka een grondig onderzoek (betuig den de liberale linkerzijden eenparig hun betrouwen in M.PjE. Janson, en duidden op nauwkeurige, wijze den tekst aan, welken zij bereid zijn hunne stem te verleonen». IN 'T LAND VAN DEN DERM ON DE I)e troepen aan 't werk De overstroomingen in de streek van Den derm onde hebben daar eene uitge strektheid van 270 hektaren blank gje- zet. De genietroepen zijn steeds ter plaats on 'doen het mogelijke om te helpen. Op den Gal weg, op de Sdheldeoever, in de richting van Gent, is de eerste ope ning van 500 meters. Dan verder een tweede van 100 meters en eenige meters /ei'der een derde opening van 60 me ters breed. Met geweld heeft het water er zich doorgezet en 'de genietroepen zijn er aan den ailbeld. Op de oud'e ves ting-dammen vullen ze zakskens en zul len deze trachten te plaatsen in de geu len om het- water af te snijden. Vele fabrieken en ook tal van woningen staan nog onder water. In sommigo huizen zijn muren omgevallen, dodli van ongelukken hoort men niet. In do Dijkstraat zijn 18 huisjes onder water. De spoorweg in de richting van Grem- borgen is ingestort. Hetzelfde bij d'e statie, van Grombergen en dit op een 200tal meters. De statieoverste is op zijn post gebleven en verwittigde de an dere oversten en kon alzoo andere ram pen vermijden. BEZOEK VAN H M. DE KONINGIN Woensdag te 17 uur is de toestand onveranderd. De troepen onder bevel van generaal de Lobbes zijn ter plaats. Technische troepen voetvolk, 900 man sterk, zijn ter plaats aan don ar beid. Zij stoppen de gaten in den dijk op 't Lammeken. De redding der geteisterde inwoners en de bevoorrading met moed en vol harding wekt de bewondering der 'be woners. Ondanks het slecht en guur weder wordt hulp verleend', ais mede genees kundige dienst, waargenomen door verpleegsters. De inwoners der overstroomde hui zen trachten te redden wat te redden valt. Vele huizen zijn ondermijnd en staan invallens gereed. Het is oen ge vaarlijke droeve toestand1. Dezen namiddag 'hadden wij het be zoek van de Koningin, vergezeld van twee dignitarissen van het liof. In boot bezochten zij Girembergen, vergezeld van de overheden der gemeente. Haro woorden van aanmoediging hebben de bevolking ontroerd. H. M. werd toege juicht bi j hare weerkomst. Een groot getal nieuwsgierigen was aanwezig. Onmiddellijk is H. M. per sleepor De lichte verbetering houdt aan Het hulletijn van gisteren Woens dagochtend was zeer kort. Het meldde slechts dat de lichte verbetering aan hield. Het wordt als een aanwijzing be- sohouwd voor de verminderde ongerust heid omtrent 's konings toestand, dat 'de koningin en prinses Mary Dinsdagna middag het paleis verlieten om eonige bezoeken af te leggen. Zij weiden dooi de menigte, die voor het Buckingham paleis stond te wachten, hartelijk tori gejuicht. De Briteehc minister van binncn- landsohe zaken, Joynson Hicks, heeft een rede gehouden te Darifofd, waarin hij verklaarde, dat de jongste berichten over den toestand van koning George melkbaar gunstiger luiden. De koning gaat thans goed vooruit en wij hebben reden te hopen, aldus verklaarde hem den hertog van York, dat u binnenkort nog gunstiger berich ten zult krijgen. Sommigen uwer zullen wel weten, wat pleuris is on hoe deze riek to den patiënt kan drukken. Zij herstelt slechts langzaam, maar er is vooruitgang vast te stellen. De admiraliteit heeft den kruiser «■Enterprise.» opgedragen, van Aden naar Dar-es-Salam te stoomen en daar ter beschikking van den prins van Wales te blijven. De Prins van Wales op de terugreis De Prins van Wales kwam in don naoht van Dinsdag op Woensdag te Ga- dama aan om zich dadelijk per spoor weg naai' Dar-ws-tSalam te begeven, waar de Briteehc kruiser «'Enterprise» hem aan boord zal nemen met bestem ming voor Brindisi, waar een speciale trein hem naar Calais brengen zal. De reis zal 10 dagen duren. mak, teveel, omdat bijna altijd eeno fosf o-pot asoh bemesting verwaarloosd wordt, te weinig om oeno hooge op brengst te geven, bij aldien eene be hoorlijke foefo-potaschbcmesting zoude toegepast geworden zijn. De klavergewassen moeten zich nog le dikwijls te vreden stellen mot eeno goede kuipbeer; vele klavervelden ont vangen zelfs noch slak noch sylviniot, soms wei en alleenlijk eene greep zwa velzuren ammoniak. De wcliden ontvangen gewoonlijk, doch in onvoldoende maat fosfoorzuur en potasch, veel te woinig eene stik- stofbemesting. Hiernavolgend bespreken wij de be mestingen van een i go veldgewassen, zooals deze ons door de boeren zelf me degedeeld werden.(Wordt vervolgd). Intensiever. Over dozen tekst weigerden do leden der linkerzijden aan de pers eonigen vertrokken, do Schelde afwaarts uitleg te geven ten einde alle verkeerde j Vlaaeenbroeok, Baesrode, Moerzeke, of- uitlegging te -vermijden Genade of Amnestie, Do Vlaamscho redhterzijde is het eens geworden met oen voorstel hetwelk ook door M. .Janson wordt goedgekeurd. De genen dio tot minder dan 10 jaren werden veroordeeld zullen hun politieke en burgerlijke rechten kunnen terug krijgen indien een aanvraag wordt ge daan en indien de, minister na, onder zoek van de zaak een goedkeurend ad vies geeft. (Zie. het 'Kamerverslag), Opgelost. Don gansehen dag hebben Woensdag besprekingen plaats gehad' in do vel schillende groepen der Kamer en ook tusschen afgevaardigden van de rech terzijde on van de liberale groep. De onderhandelingen hebben ten slotte voor gevolg gdhad dat eene over eenkomst tusschen de meerderheids- groepen Werd getroffen. Daarna werd' door den minister van juslioie. in de Kamer het amendement ingediend, waarvan de lezers den tekst in liet Kamerverslag vindon. Dit voorstel komt -hierop neer dat al lo activisten weder zullen vrij zijn, doch dat geen amnestie zal verleend worden. Alleen aan diegene, die, ocne aanvraag zullen doen on tot- tien jaar of minder werden veroordeeld, zullen eventueel do politieke on burgerlijke roohten terug gegeven worden, in de voorwaarden hoogcr beschreven. Alle groepen hebben in deze kwestie veel water in hun wijn moeten doen omdat men vast besloten was eene mi nister crisis op deze kwestie ten allo prijzen to vermijden. Na de besprekingen die sedert veer den dagen in de Kamer werden gevoerd kan vastgesteld worden, dat van het idealisme1., hetwelk de activisten zou be zield 'hebben niet veel is over gebit-ven. In de Belgische kolonie le Londen Meer don 200 leiden dér Belgische kolonie te Londen en Engelsohe per soonlijkheden waren Dinsdag avond vergaderd in het Savoy Hotel om het naamfeest te vieren van Z. M. den Ko ning der Belgen. Een banket was inge richt door den Belgischen Kring van Londen, de Enge Lsch-Belgische UrJie, cle Belgische Handelskamer en Belgi sche Liefdadig-heidsmaateéhappij. Het feestmaal word voorgezeten door baron de Cartier de Marebienne, gezant van Belgie. in Engeland. Bij 'het nagerecht, heeft de Bclgisohe gezant een heildronk voorgesteld aan vx Koning Albert en aan den Koning van schoon het zeer slecht donker weer was Engeland; hij vroeg dat de genoodig 1 rrt nK llI IOT, O Oil OI '1 11A Oïl TmPI O-A 1A1.1 om zich rekenscthap te geven van den clen een vurige bode zouden imp. doen opdat koning Joris spoe.dig zou ernst eter ramp, Men heeft sloehfe verwachtingen voor dozen nacht daar er een groots tij verwacht woelt. TE OOSTENDE De storm woedde gisteren met groo ts hevigheid voort. 's Namiddags werd den readiugs- post. van Oostende een noodsein toege zonden. Eene Engelsohe bark, zegde men was in hulpbehoevenden toestand op do hoogte van Mid'ctelkerke. Do motor-reddingssloep, dadelijk in zee gestoken, kwam op de plaats van de ramp. De patroon vond! niemand aan boord, maar stelde vast dat liet in nood verkeerende vaartuig d'e Deensidho schooner «Harris» was, welks beman ning van zes koppen de nacht te voren was opgenomen door den Oostendstihen treiter O. 105. De schooner, geheel ontredderd is op het- staketsel van Middelkerke stuk slagen. ge- De dienst der maalbooten is geduren de den ganschen dag stop gezet. Door hare aansluiting bij de machti ge groep Leuven biedt de GENTSCHE BSIMK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14, Keizerlijke Plaats te Aalst, volko men zekerheid aan de haar toever trouwde gelden. Allo inlichtingen' worden er mot de meeste bereidwilligheid kosteloos ver strekt'. Spaarkas 5,50 <fö bruto, ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht no.'lv bespreking van bedrag. Kasbons op 0 maand 5 <fc netto, naamloos, ton allen tijde terugbetaal baar op aanvraag, 745 mogen genezen. Al de aanwezigen blo ven dan een poosje ingetogen. Daarna sprak die Belgische gezant een rede uit-, waarin hij onder meer handelde over ■d'e reis der Belgische Vorsten in Congo en over de akonomische heropleving van Belgie sedert den oorlog. Onder algemeene toejuichingen druk te hij de hoop uit in Belgie roemvol het eeuwfeest der onafhankelijkheid te zien vieren, waarop men gelukkig zal zijn de Eogelsdhe vrienden te onliaien. —e\. Uit de praktijk. Tweede les. Over het algemeen de landbouwge wassen, welke het sterkst bemest worden zijn de voederbeilten en de aardappelen, deze, die het meest verwaarloosd worden de graangewassen. Verdere worden de weiden en de klavergewassen nog altijd zeer onzinnig bemest. De voederbeeten, zeer gulzige gewas sen, ontvangen Veel stikstof, inzonder zwav'^zurfen ammoniak, .en zijn daar zeer dankbaar voor, verders eene be hoorlijke dosis superfosfaat, dodh in do meeste gevallen veel te weinig potasch. De aardappelen ontvangen gewoon lijk te veel stikstof, nagenoeg oeno vol doende hoeveelheid' superfosfaat, doch bijna altijd te weinig potasch, als zij zelfs potasdh ontvangen. Daardoor be komt men ©enen zeer weelderigen groei stengels van 1.50-2 m. lengte zijn gcene zeldzaamheid, doch de opbrengst is niet in evenredigheid, noch da drkte der knellen.. D© graangewassen woïden nog to dikwijls nuchter gezaaid; soms ontvan gen zij ren weinig zwavelzuren aimuo- Naar verluidt heeft do Franscho hoogleeraar Calmettc, ophefmakende proefnemingen gedaan in zijn strijd to gen de tering. M. Calmette rekeut er op dien gecsel der menseihheid voortaan radikaal te kunnen ovenvinnen dJoor het inenten van tuberculose kiemen aan de kinderen, van bij hunne geboorte, hen aldus vrijwarende tegen d'e kwaal. De proefnemingen hebben veel ophef gemaakt in de mcdikalc wereld. Zitting van Woensdag 29 Nov. 1928 De zitting vangt aan om 2 ure onder voorzitterschap van M. baron TIBB VUT Lij kplcchtigh eden van Generaal Jacques M. JAfiPAR, eerste, minister legt con wetsontwerp neer, de nationale lijk- pechtigheden regelendo van generaal baron Jacques. Verzonden naar eene bijzondere kommissie. Legcrcontingent M. DE B Uit LET legt liet verslag neer over liet wetsvoorstel betreffende het logercontingent voor 1929. AMNIST1E De bespreking van het amnistie ont werp wordt voortgezet. M. JACQUEMOTTE, communist, zegt dat de huidige regeering hot in zicht niet had 'het amnistie-vraagstuk to regelen. Het 'kabinet-Jaspar moot ech ter toegeven aan de openbare opinie. Het voorstel is onvoiuoende zegt- spre ker, die verder bevestigt chit de com munisten te Antwerpen op 9 December voor Borms zullen stemmen. Een. geharrewar ontstaat, waarbij M. M; SAMYN, VAN WALLEGILEM en EEOKELEEPjS, .socialisten, tusscheu- komen. De stemming M. de BUR LET legt het verslag neer over het wetsvoorstel 'betreffende de nationale 1 ijkpleclitighelen van ge neraal Jacques. M. VAN DER-VELDE zegt dat de so cialisten het ontwerp zullen stemmen, omdat het een krijgsoverste betreft dio immer op cie bres stond voor de goede zaak, en ook om zijne persoonlijko goedheid jegens de minderen, was po kend. Het voorstel wordt gestemd, mot ont houding der communisten on fronlis ten. AMNIST1E. M. DESTREE, socialist, zet zijne meening uiteen over de kwestie der amnistie en zegt. dat in weerwil der be wering van M. Mathieu en in Vlaan deren wel eene -stroominig ten gunste der amnistie bestaat. Er "moet iets ge daan worden. M. VAjN SEVEREN. - Alles moet, gedaan worden. M. HUB IN. Wat alles M. DESTREE, zegt bij do. kwestie fa willen blijven. Spreker wijst op da mentaliteit die 'heersdhte onder de Bel gen na den wapenstilstand. M. VAN SEVEREN. Er zijn geen Bol gen M. DESTREE zegt dat de gemoecLs- ;e6teltenis thans veranderd is. Het ia aai'om niet noodig aan de greote mis dadigers genade te verleen en. M. JANSON, minister van rechtswe zen geeft lezing van dén tekst der amendementen der regeering; aan het voorgesteld ontwerp. M. VAN HOEüK wil geene redevoe ring houden, doch wenscht breedero toegevendheid voor de veroordeelde mi" litairen die. gedwaald hebben. Na nog enkele woorden van M.M. Janson en Lemmonier, wordt de zitting, om 5 ure geheven,

De Volksstem | 1928 | | pagina 1