De watersnood in Belgie De Fronters willen Belgie met Holland vereenigen Onze financieele toestand Dastolad Zalerdae- Dec. 1928 De lijkplechtigheden van Generaal Baron Jacques De amnestie kwestie De kiezing te Antwerpen KAMER Kerkstraat, 9 en 21, Aalst. Telefoon 114. XXXIVe JAARGANG BlUmSIER 280 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nuffel-De Gendt Publiciteit bulten bet Arrondissement r li i I IHi HaHlilMlHIMlifcl Agentschap Havas» Ado'f Maxiaan, 13 te Brussel Rue de Riohelleu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. O H. Eligius Zonop7,24Zonaf3,55| Laatste kwart, den 4Ï Tegenover stijging van den Index, Ontlasting, 's Rijks begrooting voor 1929 is van aard om de openbare meening gerust te stellen, zooais alle begroo- tingen, die op bet papier zijn opge maakt, is zij in evenwicht.maar bij nader onderzoek geeft dit evenwicht zelfs den indruk van werkelijkheid te zijn, wat niet alle jaren gebeurt. De totaio ontvangsten van den staat bedragen de ontzaglijke som van 11 1/2 milliard, terwijl zij in 1914 op 450 millioen werden beraamd de uitgaven bedragen 10 1/4 milliard tegen 550 millioen in 1914. Het verschil tnsschen ontvangsten en uitgaven gaat voor een bedrag van 1200 millioen naar liet Delgingsfonds en bet saldo vormt eene kleine reserve voor onvoorziene gevallen. Die toestand is bevredigend er is een vaste grond voor banden, daar waar de Staat bet evenwicht tusscben ontvangsten en uitgaven kan verzeke ren en toch 12Ü0 millioen aan bet Delgingsfonds kan afdragen. Er dient echter eene opmerking te worden gemaakt. Ons landsbestuur was, de eerste jaren na den wapen stilstand, te optimistisch geweest in de schatting van de opbrengst der belastingen op bet inkomen. Nu valt bet in een tegenovergestelde overdrij ving; sedert verscheidene jaren wor den do schattingen gevoelig overtrof fen door do werkelijke ontvangsten. In algemeencn zin is dat voortref felijk, maar jammerlijk is dat in do werkelijkheid het geval niet. De Staat beeft te veel de gewoonte meerdere ontvangsten als gevonden geld te be schouwen en ze dan ook gemakkelijk te Terteren. Voor liet dienstjaar 1927 bad men in de begrootiug 7900 millioen ont vangsten voorzien en zij zullen 9200 millioen bereikenvoor 1928 werden de ontvangsten op. 8800 millioen be raamd en reeds nu voorspelt men dat ze minstens 9,850 millioen zullen be reiken. Tien tegen een overschrijden zij 10,000 millioen. Wij herbalen bet do grondvesten der beerooting zijn vast een budget, dat tot geen leening zijn toevlucht moet nemen ondanks de uitvoering van belangrijke buitengewone wer ken, dat 1200 millioen dotatie aan bet Delgingsfonds voorziet buiten den dienst van contractueelo uitdelging der leeningen, zulk budget is in orde en bet strekt tot eer van onzen scbat- moester baron Houtart. Maar indien da Staat de verwachte meerdere inkomsten niet mag vertoren of verspillen, toch mag bi; niet voort gaan op den ingeslagen weg der fiskaliteit tol het uiterste. België moet, wil het niet erge ge volgen te gemoet loopen, bet land der lichte liskaliteit worden wij moeten alle gelegenheden te baat nemen om er toe te geraken, en daarvan biedt er zich thans oone aan. Wij bedoelen de zenuwachtigheid, die ontstaan is in bet land door hot geweldig klim men van 't Index-nummer. Dat is zoo, op conditie dat uw in komsten of uw loon in proportie van de wezeldprijzon stijgen. Wie rentenier, wie bediende, wie werkman, kan dat zeggen De werk lieden kunnen volgens overeenkom sten automatische loonsverhoogingen te gemoet zien, maar welke rentenier, welke bediende zag zijr.e inkomsten stijgen met den Index? Voor ben is bot klimmen van den Index de nacht merrie, bet schrikbeeld.j Dat de regeering het niet uit bet oog verlieze: al wat er aan meerdere ontvangsten beschikbaar is, wordt best aangewend tot zulke ontlastingen die de levensduurte doen zakken. De begrooting leert ons dat de bestuurlijke uitgaven op twee jaren tijd met 1250 millioen geklommen zijn, dat is met 55 o/o sedert de stabilisatie. Die toeneming is om zoo te zeggen bijna uitsluitend besteed geworden aan de verbooging der tractementen wegens perekwatio en aan de verboo ging der pensioenen. We misgunnen aan niemand lots- verbetering, maar de eigenlijke lots verbetering voor iedereen ligt niet in méér te trekken, wanneer de levens duurte klimt naar gelang men méér trekt. Wij zitten alzoo in een straatje zonder eind, waar we met kracht en geweld moeten uit geholpen worden We zullen er niet uit geraken zoolang de Index naar omboog zal gaan; alle ontlastingen, die minister Houtart aankondigt, moeten bijdragen om ons eenige sporten te doen dalen van die noodlottige ladder. «Geef hem, o Heer de eeuwige rust en dat het eeuwige licht voor 'hem adhijnvi» Na den dienst wordt bet stoffelijke overschot naar bet kerkhof van Sint- Joost ten Noode gevoerd. Onze lezers weten wat wij bedoelen, Voor bet Rijk is het Index-nummer van 825 op 15 September geklommen tot 845 op 15 November, zijnde 20 punten rijzing. Wat bet toekomende maand zal zijn weten we niet dóch wat wij wel weten is dat de verbooging zich weer gaat laten gevoelen op de arbeidsprij- zen en op de prijzen der levensmid delen en dat de levensduurte er door zal klimmen in verhouding. Het is heel gemakkelijk met theo rieën voor te houden dat wij ons moe ten aanpassen aan de weroldprijzon en, omdat wij daar nog beneden blij ven, te besluiten dat wij bier nog in 't land van belofte zijn. Gisteren. Donderdag, "hebben de plechtige begrafenisplechtigheden plaats gehad van den grooten generaal, dia 'gedurende den oorlog door zijn solda ten zoo zeer werd vereerd en bemind. Te 9 ure werd het stoffelijk overschot naar het ministerie van landsverdedi ging overgebracht, al de burgerlijke au toriteiten zijn daar het lijk eerbiedig komen groeten. Rond 'die kist houden vier officieren detr oude derdo divisie de wacht bij hun betreurden generaal. De decoraties van den overledene rus ten op een kussen, naast oen enorme krans van chrysanten, daar neergelegd namens den Koning. M. 'de Broqueville, minister van landverdodiging, nam hat woord om een laatste hulde te brengen •nament het leger en da regocring aan den held van Dixmuiden. Wanneer do minister eindigde kwam juist de Koning binnen vergezeld van Prins Karei, Graai van Vlaanderen, eerbiedig buigen zij voor het stoffelijk overschot. Te half elf richt d'e stoet zich naar de Sint Goedelekerk. De kist woitit gedra gen door 8 oud-strijders van het linie regiment, waarvan generaal Jacques het commando had van Luik tot Dixmui den. De kist wordt op het affuit van een kanon (geplaatst, waarop men d'e namen leest van «Passchendacle» 'en «Rumbeke». Langs den weg staat een talrijke menigte met ontbloot hoofd. Langzaam beweegt de stoet zich langs de Koninklijkestraat. Een militair muziekkorps speelt treurmarsdben. De straat is ai gezet met soldaten, waarach ter duizenden belangstellenden hebben plaats genomen. Wanneer de stoet langs do Congreskoloin voorbijtrekt buigen al de vlaggen neer. De stoet slaat dan de Lignestraat in welke naar de Sint Goedele.keifk leidt. Op het koor der hoofdkerk hadden reeds plaategenomen Koningin Elisa beth Kardinaal Van Roey, de loden van het diplomotisch korps, de leden dor gerechtshoven. Het lijk woi'dt op een groot© katafalk geplaatst, waarop he.t nationaal vaandel was uitgespreid. Het blazoen van de generaal is daar ook geplaatst: met het opschrift Ik zal houden. (Je tien'drai). Indrukwekkend is da kerkdij ken dienst, die alsdan begint, en wordt gezongen door Mgr Msrinis, deken van DE TOESTAND DONDERDAG Donderdag was de toestand in het land van Dandermon'-d© geenszins ver beterd. De hooge tij van den nacht had liet overstroomd gobidd nog verder uit gebreid. Deze nadodige toestand zal nog geruimen tijd duren, daar de Scholde- bressen nog niet kunnen gestopt -worden en bij olko tij het water er overvloedig door stroomt. De gemeente Moerzeke hoeft bijzon der te lijden gehad. Meer dan waar schijnlijk zal gansch de gemeente moe ten ontruimd worden. Tot hiertoe zijn 4.QQ0 inwoners dakloos. Talrijke hui zen zijn lieelemaal door het water on dermijnd en dreigen in te storten. Te Hamme staan duizend huizen on der water. Te Grc ml bergen, het meest geteisterde dorp, zijn reeds talrijke ziek tegevallen waargenomen. De kinkhoest heercslit or onder de kinderen. Honder den gateisterden blijven er nog versto ken van de onontbeerlijke hulp. Het Rood-Kruis en 'het Kinderwelzijn zijn ter plaats en bieden hulp en bijstand zooveel het in. hunne macht is. MGR 'COPPIETERS IN DE DENDERMONDSCHE STREEK Mgr Coppieters. bisschop van Gent, heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de overstroomde streek van Dender- monde; hij heeft al de geteisterde ge westen bezocht on Overal stuurde hij do ongelukkige vrouwen, mannen en kin deren troostvolle woorden toe. Donderdag namiddag heeft onze ge liefde volksbisschop zich wederom naar Dendermondo en omtrek begeven. Te Rupelmonde zijn verschillig© mu ren van woningen omgewaaid. DE TOESTAND TE ANTWERPEN Te Antwerpen was de toestand Don derdag namiddag onveranderd geblevei Wiel is waar had men andermaal een buitengewoon hoog water, dodh die Schelde kwam niet buiten 'hare oevers. Eene. massa nieuwsgierigen bevond zich andermaal aan de Schelde en wandd- terrassen, terwijl dc toeloop naar hot ge teisterd Vlaamsdh Hoofd buitengewoon groot was. Hier ook is 'de hooge vloed binnen den oever gebleven en alhoewel er wel eenige onrust was, is alles goed verloopen. Het water zakt dus liier, doei hoel langzaam. V- M. Van Sevoren volksvertegenwoordiger der Frontpartij zegde in de Kamerzitting van 29 November 1928 Wij zullen aan bet Vlaamsche Volk zeggen dat zijn welvaart in Groot-Nederland golegen is, Wat antwoorden de Aalstenaars daarop Ziehier de nauwkeurige tekst der amendementen door de Regeering ingediend Na artikel 7, 5e liet opschrift «Iv.ofd- stuk I'I» en de artikelen 12 en volgen de in te voegen Art. 12. Indien de straf uit kracht van artikel 3, of op welik anderen grond ook, vervallen ia kan een konink lijk besluit op eensluitend advies van oen uit drie leden bestaande commissie en op voorstel van den Minister van Justitie, herstel in eer en rechten vei- leencn vcor de straffen, welke 10 jaren opsluiting of hechtenis niet te boven gaan en welke uitgesproken werden ter zake van de misdrijven die in de hoofd stukken l en 2 van deze wet bodoeld zijn. De Koning benoemt do leden van die commissie, uit de werkelijke of eere- magistraten in de Hoven. Het verzoek wordt, «binnen het jaar, na hot van -kracht worden van dc wet, op aanvraag van de 'betrokkene, bij do commissie aanhangig gemaakt. Binnen de drie maanden na die ont vangst van het verzoek maakt d'e oom- missi'ö haar gemotiveerd advies over aan den Minister van Justitie. Binnen do maand wordt d'e beslissing genomen. Een uittreksel uit het koninklijk be sluit waarbij herstelling in eer en rech ten wordt verleend, wordt, ten verzoe'ko van dien Procureur-generaal of van den Auditeur-generaal, overgeschreven op den rand van hot arrest of van hot von nis tot venoordeeling. Door de herstel ling in eer «an rechten houden ten aan zien van den veroordeelde, overeenkom stig art. 7 van de wet van 25 April 189fi voor de toekomst, al de gevolgen op van 'de veroordeelingen die bij liet besluit bedoeld zijn. hoofdstuk vèorzten^nuairijrenkunu en lil nret, !°Sls*h i» dat alleen degenen in overeenkomstig dc wot 25 April 1S90 r* mon r,oov rehabilitatie. - - P .1. -2' d'e tot 10 jaar veroordeeld werden of M. VAN SEV'EHEN. Ge weet toch wel dat Belgie ons vaderland niet is. We zijn de par ei i gangers van Groot- Nè'd'erlajid. M. HÜUSTAUX. Dan zi j t go op uw plaats hier niet. Gaat naar Holland of Duitsehland. (Tumult). M. VANfiEVERIKN gaat voort, doch M. HÖUSIAUX vraagt aan den voor zitter of hij dü spreker niet tot de oitio roept. M. TIBBAUT. Ik 'heb bier de ste- npgraplhische tekst on constateer dat M. Van Severen de deserteurs heeft ver heerlijkt. 'die tot den vijand zijn ovete gegaan. Die woorden kwetsen al de le den dezer Kamer. Ik roep M. Van Seve ren tot de orde. (Toej. op d'e meeste banken). INCIDENT In de openbare tribuun klapt oen toehoorder luidruchtig in de handen, dit brengt wat verwarring teweeg. Do uitbundige toehoorder wordt buiten gezet. M. JABP AR protesteert er tegen dat mannen die naar den vijand zijn over- geloopen verheerlijkt werden door een lid der Kamer. Dat is een laffe daad. Die veraolitori ijke ovel-loopers stélden zioh onder -dé bescherming der Duitcho bajonetten. Dat een Kamerlid zich hier aldus uitlaat op den dag dat 'dé roemrij ke generaal Jacques wordt begraven, zal door de gehoele Kamer «enfkcl met een gevoelen van verachting beantwoord worden. (Toej. op alle banken). M. HUYSjVLVNS vraagt wte aan M. Van (Beweren toelaat namens*'do Vla mingen te sproken. (Zeer wel). Het ac tivisme heeft veel kwaad gedaan aan do Vlaamsche beweging, weet hij dat dan niet. (Toej.) In vele landen zijn er twee of moer volleen van verschillende taal. M. V ANDER VELDE (ree.) zegt dat Borms kandidaat der communisten In de Kamerzitting van Woensdag beeft Jacquemotte de volgen'dë vérikla"- ring afgelegd; De communisten hebben aan Dt. Bonus aangeboden samen te strijden. Het amnestde-eomiteit weigerde onze voorwaarden. Wij meenen 'dat hei Vlaamsche volk zidh slechts kan vrij- vechten door den revolutionnairen strijd der arbeidersklas. De geschiede nis van Rusland bewijst zulks. Nu gaat het vooral om dfe regeering te verdaan. Die beteekenis daarvan zal' weerklank vinden tot in het buitenland Daarom besloot de communistische par tij haren caudidaat te doen terugtreden en hare aanhangers aan to zetten voor Dr. Borms te stemmen. ln de huidige politieke omstandig heden moet het wadhtwoord zijn, d<x>r hot algemeen stemrecht het. "kabinet Jaspar-Janson verslaan. Zulks ware do in ear en rechten worden hersteld, zelfs wanneer zij, wat de voor d'ie misdrijven uitgesproken straffen betreft niet vol doen aan de voorwaarden, bij art. 1 lo van deze wet vereisdlit. In dit geval'be ginnen de bij hetzelfde artikel, 3e be paalde termijnen te loopen bij hot van kracht Worden van deze. wet. Dc sodalissen stellen hunne houding vast De Algemecne Raad vergaderde Donderdag morgen. Nb eene lange beraadslaging was er eenparigheid voor een besluit dat onge veer hier op neerkomt i Geen enkel lid zal stemmen tegen den tekst dei' parlementaire pommissie. Zij die gewetenbezwaar hébben zul len zich onthouden. Zitting van Donderdag 29 Nov. De zitting vangt te 2 u. 30 aan onder voorzitterschap van M. TIBBAUT., Het amnestiedebat wordt voortgezet. D'e algemeen e besprekingwas gisteren gesloten. Met begint met do artikelen. De fronters hebben de voorafgaande- lij ke kwestie gesteld. M. VAN SEVEREN (front) heeft daarover het woord. Hij zegt dat 'dé ac- tivistcn niet moeten verontschuldigd gevoeligste nederlaag. Aldus zouden de word'cia, tiaar Belgie alleen schuldig is. activisten hebben Vlaanderen Vlaamsdhe eisehen eene internationale beteokenis krijgen, Daarom word do eandidatuur Van Exterghcm ingetrok ken en al de arbeiders moeten stommen voor Dr Borms». Van zijnen kant raadt Van Extor- gbe.m in een manifest de communisten aan voor Borms te stemmen. Zoo wordt deze de candidaat van de communisten. De aanlbeveling van Jacquemotte is wel van aard om de Vlamingen tot deze onzinnige daad te bewegen. Indien Van Exterghcm reeds gésla- gon is voor do kisting dan is de taktiek Brussel met. pontificale assistentie van ivan de communisten van aard' om ook Kardinaal Van Roey. Bij het einde van do mis weerklinken in de hooge gewel ven der kerk de schoone woorden '1 aan de activistische lijst de schaduw van idealisme te ontnamen die sommigen haar onbeschaamd toeschrijven* Da activisten n en oen viaan eieren Aran de dwingelandij van den Belgischen Staat willen bevrijden. Zij hebben wel gedaan. Verder zegt spreker dat de Vlamin gen die gedurende «den oorlog tot den vijand overliepen volledig in hun recht waren. LINKS. Geef hom een decoratie. M. DELAOOLLETTE (kafh.) Hot waren lafaards (Tumult). M. VAN >SEIT3RiEN, Het waren geen lafaards. M. DELACOLDETTE. Laat M. d«e voorzitter toe dat dergelijke woorden hier worden uitgesproken. M. DE.V60RZLTTER —Ik heb niets verstaan, dooli ik heb de stenogra- phische tekst gevraagd. minder. Waarom breidt men die maat- tegel ni'^t uit tot degene die tot meer werden veroordeeld. Omdat het nieuwe voorstel hot gevolg is van maneuvers en txsprekmge.n tusschen de twee meer- doiheidsgroeponDaarom zullen dc so cialisten zioh bij do stemming eenparig onthouden. M JANSON. De minister ant woordt dat het hem niet verwondert dat de iioeialisten zich onthouden. Ilun doel is het de regevring te 'doen t uime len en daarom moest M. Van dier veldé de eenheid in zijn partij venvezen lijken (IZcor wel rechts). Do rehabilitatie dio de minister voorstelt is niet nieuws. Ze werd in Augustus voorgesteld voor de soldaten die gefaald hadden door 'de re- .geering van Havre, waanran M. Vaii- d'en*elde deel uitmaakte. Een verwarde bespreking hooft dan plaats over de wijze van stemming. DE STEMMINGEN Do .voorafgaande kwestie voorgesteld door M. DECLERCQ, woitit verworpen bij staan en zitten. Art. 1 der commissie wordt vernvor-* pen met 101 stemmen tegen 48. De tekst der regeering wordt bij staan en zitten aangenomen. De volgende artikelen worden acht tercenvolgcns gestemd, volgens den tekst der regeering. De amnestiewet is dus definitief óp- gelost. De zitting wordt gelieven ten 6 ure* Door hare aansluiting bij de Machti ge groep Leuven biedt de GENTSCHE BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEI!) 14, Keizerlijko Plaats te Aalst, volko men zekerheid aan de liaar, locvcr-» trouwde geldon. Aile inlichtingen worden er met da meeste bereidwilligheid kosteloos ver-* strekt. Spaarkas 5,50 bruto, ten allerfi tijde beschikbaar, donder voorbericht^ noch bespreking van bedrag. Kasbons bp 6 maand 5 netter, naamloos, ten allen tijde terugbetaal-i baar op aanvraag. 74$

De Volksstem | 1928 | | pagina 1