De groote Zonde Katholieke Burgersbond 22 Zaterdag Dec. I928 Edelmoedig Miljonnair De zielite van Koning George IIEDEN zeer VRIJDAG ten 8 ure 's avonds, ten Lokale, Korte Zout straal, Belangrijke Vergadering. met volgende Dagorde Aanstaande Verkiezingen. Onze Candidaten. Leening der Verwoeste Gewesten De Goudmijnen van Kilo-Moto KAMER Nederland en Bek Studehtenbelooging te Brussel Wetsvoorstel XXXIVe JAARGANG NUMMER 298 iv9fltslraat- 9 en 21. Aalst. —Telefoon 114. Dagljiaci 20 Centiemen üilgerer J.-Van Nuffei-De Gendt Publiciteit buil.-n bat Arrondissement AALST Agentschap Havas, Adolf lïlaxiaan, 13 te Brussel Rue de Richelieu, Parlji Breams Buildings, 8 Londres, E. C 4. H. Flavinus Zonop7.44Z.un af 3,55 Volle Maan, den 26 De mensch van nature ook tot het verbodens geneigd, kan soms zoo roekeloos te werk gaan en spelen met het gevaar. En dan is de zonde zoo licht bedreven. Zeker, God biedt ons zwakke menschen. zijne hulp.Maar.., wij moeten er om vragen en ze aan vaarden zoodra ze ons geboden wordt. Doch boe gaat bet bij velen Weinig of niet bidden, hoogstens des Zondags dag des gebeds eene korte H. Mis, on dan-nog hoe? bij. g woond, en de groote hulpmidde len «de Biecht en de H. Communie telkens maar verschuiven. Geon won- der dat er dan veel gezondigd wordt. Onder de zonden nu is er één, die men met recht en reden noemen mag en noemen moet de groote zonde en dat wel om deze redenen. Omdat ze zoo vierkant ingaat te gen de orde door den Schepper ge steld. Omdat za bodroven wordt met verscbrikkolijken moedwil... na her baalde en ernstigge vermaningen van Paus en Bisschoppen. Omdat ze be dreven wordt met het vooropgezette plan... ze te blijven begaan. Omdat zij, dio er aan schuldig zijn, haast allen optreden als verleiders groot gaan op eigen zonde, er. den spot drijven met allen die niet doen als zij. De groote zonde is de moedwillige zondige kinderbeperking, Ja ook on der de christenen, belaas, worden er enkelen gevonden, dieniet schijnen te begrijpen dat deze handelwijze al tijd grootelijks zonde is, ineenen wij goed te doen ook iets aan dit onder werp te wijden. Sommigen spreken juist alsof deze handelwijze in zich, niet zondig is.of zo erg niet. Nu ja, zeggen ze, de H. K 1c kan dit wel verbieden, maar ik voor mij enz. Maar ze vergeten, dat de Kerk,aan gesteld om de zioleu te leiden die handelwijze niet tot een zondige maakt, maar dat de kerk, wat baar plicht is, onomwonden in berinnering brengt, dat die handelwijze zonde is. Daar is ter wereld niet een ge neesheer of gelijk wie, die dit dak kan wegredeneeren. De mensch is, als schepsel, geheel afhankelijk van den Schepper en moet dus als redelijk schepsel den wil van van Schepper naleven. Die goddelijke wil vindt haar uit drukking in ile redelijke natuur der menschen. Welnu, de v rij willige kinderbeperking gaat lijnrecht tegen de natuur der menschen, tegen de absolute wil van God in, Daarom is zij dnsin baar wezen slecht kan onder geen enkele omstandig heid ooit goed worden geklapt, Of daarbij de bedoeling voorzit om in 't geheel geen kinderen te verwek ken, of minder kindereu of gelijk welke andere bedoeling... de zoude blijft juist dezelfde. Nog meer. Die zonde is en blijft niet alleen tegen de redelijke natuur, maar gij, die dit leest, misschien in uw leven God hebt uitgeschakeld weet wel dio zonde is zelfs tegen de dierlijke natuur. Want het natuur lijke instinct van het dier verzet zich tegen onnatnurlijke onvruchtbaar heid. Reeds in 1851 veroordeelde de kerk door de H. Officie deze daad als door de natuurwet verboden. Nog eens 't is dus niet de kerk die deze handelwijze tot zonde maakt, maar de kerk houdt niet op in ber- rinnering te brengen dat deze handel wijze zonde is en zonde blijft. Nooit kan de kerk bier eenige verandering in brengen. En toch, waarom bedrijft men do groote zonde Gemakzucht en menschelijk opzicht dat zijn de groote drijfveoren. Dat toonen ze niet doch trachten Ja ze pakken uit met o de wereld is veranderd beter twee kinderkens netjes groot brengen, dan zoo een beele schep armoede men mag ook wel wat aan 't leven hebben en ande re prullen en uitvluchtsels die vol- sfrekt van geen tel zijn, ten andere dat woten ze zelf zoo goed als ieder een dat ze valschbeid verkoopen en tegen bun hert spreken; De waarheid is deze de moeders van weinig kinderen worden door de moeders van vele kinderen zonder meer bonijd De meest vroolijke gezinnen zijn de kinderrijke. En de opgeruimste "moe- ders zijn beuscb niet altijd de vrouw tjes van eer. of twee kindoren. En die mevrouwtjes hebben daar om geen gezonder leven, ter contra rie. En al zijn er voel kinderen, daar om w orden die nog niet minder netjes opgebracht dan die van kle ne en niet kroostrijke gezinnen., ter contrarie 't Zit niet in do scboo o klearen, of in den reuzenhoop speel goed of in 't mogon studeeren 't.Zit voor alles in bet vormen van karak ter en in bet wekken van werklust. En dit slaagt in eon talrijk gezin minstens zno gemakkelijk als in één of twee kinderkamer. Kinderen voeden elkaar op. En bet voorbeeld van werkzame en zorgzame moeders, is zeker bei meest te vinden in bet kroostrijke gezin. We kunnen ons beroemen op zoo vele groote mannen, die het Ssté of 10de kind waren vap let huisgezin. Is 't niet Wa peinsde. W.v. S. Te New-York is overleden Thomas Fortune Ryan, die een fortuin van 100 miljoen dollars naliet. IJij 'kwam als een arme wees op 17 jarigen leeftijd in Baltimore, werd daar knecht in een kruidenierswinkel «eri huwde in 'J.S73 de dochter van zijn patroon. ïty&n kwam als jongeman in een' plattelandsüierberg en daar wachtend, keek hij toevallig een katholiek bock in. Die herberg was in dien tijd het eenig huis in Nelson County, waar katholie ken woonden. Het boek boezemde Ryan zooveel belang in, d'at hij het ten ge schenke vroeg en kreeg. In Baltimore teruggekeerd, 'bestudeerde hij verder het katholicisme en werd katholiek. Al leen van zijn (giften bouwde men de heele kathedraal te Richmond, in Vir ginia, die 600.000 dollar? kostte. Zijn vrouw, die tien jaar geleden overleed en Pauselijke gravin was, schonk twee en lialf miljoen dollars aan armen van al lerlei gezindheden. Tegen de duistere bewoordingen der bulletijns. Men meMt uit Londen Zoowel van de zijde der geneeshoeren als van die van het publiek wordt ge protesteerd tegen de duistere bewoor dingen, waarin verschillende bullotijns over den toestand van d'en koning zijn vervat, en de moeilijkheid' om er den juist en stand van zaken uit op te ma ken. De laatste berichten zijn evenwel weer hoopvoller, hoewel de toestand nog steeds zorgwekkend wordt geacht. Jn het lagerhuis ln antwoord op een vraag zeide Bald uin, dat gedurende beide Kerstdagen op welke geen dagbladen zullen uitko men, de bulletijns nopens de gezondheid des droning? aan de postkantoren in iedere gemeente zullen opgehangen tt orden. Bovendien had de regeering reeds met de B.B.C. afgesproken, dat de bulletijns op de gc-wone tijden draad loos omgeroepen zullen worden. Voortdurende beterschap Het bullctijn van Donderdag voormiddag Donderdag voormiddag werd volgend bulletijn over de ziekte van Koning George gepubliceerd De zieke heeft een goede nacht doorgebracht. De langzaam vorderende beterschap duurt voort». (get.) Hanley Hewett, Hugh M. Rigby Dawson of Perm. 5 t.h. 1923 Trekking van 20 December Donderdag morgen, ten 10 ure; heeft de 07e trekking plaats gehad der lec - ning van dc Verwoeste Gcweetcn 5 t.h. 1923. De uitslag is iSerie 07.841 n. 2 wint het lot van 500.000 fr. Serie 100.952 n. 1 wint het lot van 100.000 fr. Series 266.238 n. 1. 349.579 n. 4 en 394.258 n. 3 winnen elk een lot van 50.000 fr. De andere nummers van de opgege ven series zijn uitbelaalbaar met 550 fr\ zuiver tcdinisdhen aard mocht zijn, de ze politieke bepaling toch ten minste in een afzonderlijk officieel document, door beide regeeringen enderteekend, zou worden geschreven en bekrachtigd. Over dezen wensch blijkt minister* Hy mans zich niet te hebben uitgelaten. De opbrengst der twee zetels bedroeg gedurende de vcrloopen maand' Novem ber 162 kil. 289 voor de mijnen van Ki lo, en 119 kil. 805 voor die van Motc. Eene belangrijke inlichting uit hei crslag van September over de mijn van Kilo, toont aan dat de uitbating op eene voortbrengst van 156 kil. 024. per mecanieke bewerking van het erts, 60 kil. 295 goud hoeft gegeven 'hetzij 38.6 t.h. der globale opbrengst. Ook neemt de mecanieke bewerkin, eiken dag meer uitbreiding met het doel, den handenarbeid in te krimpen, te sparen en beter te benuttigen. DE «CHIC» van een man wordt vol tooid warmere hij schoon en proper rookgericf bezigt. Een éénige keus van PIJPEN, TAEAKZAKKEN, SIGARET- TENDQOZEN, enz is voorhanden bij De Paepe, Molenstraat, 73 Aalst. Si garen naar ieders beurs en goesting. <V do handelaars beteekenl. Gedurende heel de redevoering van M. Fieullien roepen de socialisten voort durend op spottenden toon; Zeer wel! Zeer wel Nu beklimt M. FISCHER het spreek gestoelte, waarop de katholieken ook beginnen te roepen Zeer wel Zeer wel 1 Als dit spel een tijd lang geduurd heeft kan M. Fischer voortgaan. Hij spreekt van catastrofale ge volgen van den terugkeer tot het ge meen recht van sommige huizen Hij (begrijpt dan ook het verzet tegen cfe hoogdringendheid niet en doet er een eed op dat de socialisten zidh niet door kiehekommering laten leiden. De motie-Fiseher wordt ten slotte verworpen met 83 stemmen tegen 63. STEMMINGEN Bij naamafroeping stemt, de Kamen? begrooting van gendarmerie met 80 stemmen tegen 53 Bij eenparigheid wordt het- krediet van 10 millioen voor de geteisterden der overstroomingen gestemd. Tegen de verkiezing van Borms Donderdag namiddag werd in de straten der hoofdstad, op initiatief der studenten wan de universiteit van Luik, betoogd door de Waalsche studenten der Iloogesdiolen en der hoogere onder lij inrichtingen tegen de verkiezing van Borms te Antwerpen. Ann het fhooid van den stoet gingen de studenten \*an Luik met hunne vlag gen. Dan kwamen do hoogere Textiel school van Venders, de Universiteit van Leuven, de hoogere mijncnschool, de hoogere handelschool van Bergen, het hooger Jandbouwinstituut van Gem- bloers, de Universiteit van Gent, do Koloniale Hoogeschool en de hoogero handebschool van Antwerpen. Afge vaardigden met vaandels Tan 'het Natio naal Verbond der Verminkten en In va lleden ran den oorlog en der Waalsche maatschappijen van Brussel. De jeugdige bet coders waren meest allen voorzien van dikke knuppels en maakten veel rumoer. Er werd geroe pen en gezongen onder andere «A bas les Flam inga rite». Ook werden menige spandoeken gedragen. Aan het graf van den Onfbokenden Soldaat werd een kroon neergelegd ter wijl het muziek do «Brabanconne speelde. Eene afvaardiging hoéft zich i t m inaar bet Parlement begeven en aan AI anderen wijs te maken, dat *e zede-1Magnetic, voorzitter den ™naat. iijK boog staan niet zoo een leventje itwee verzoekschriften oveihan-ddgd. Er to lijden. hadden geen incidenten plaats. ■Over' de zitting der commissies van buitenlandsdhe zaken wordt nog het volgende bericht De commissies voor buitenlandsdhe zaken uit Kamer en Senaat zijn AVoens- rag voor de tweede maal in vergadering bijeen geweest met het doel het Neder- landsCh-Belgische vraagstuk te 'behan delen. De voorzitters van Kamer en Se naat en minister Hijmans woonden do vergadering bij. Deze werd bijna geheel in beslag ge nomen dbor een uiteenzetting van Staatsminister Sogers, die de thesis in zake de kanaal verbinding Antwerpen- Rijn Ha Moerdijk en het direkte ka naal Antwerpen-Luik, door hem op het nationale congres voor binnenvaart, te Brussel gehouden, ontwikkeld, nog maals uiteenzette. Zooals bekend is, kan naar het oor deel van den.heer Sogers alleen eeu groot kanaal Antwerpen-Moerdijk Bel gië bevredigen. Spreker stelde voor, een permanent raadgevend eomrtoit samen to stellen, waarvan zoowel diplomaten en juristen als technici deel zouden uit maken. Dit comïteit zou alle.documen tatie, noodig voor voorlichting ran par lement van peas en van diplomatieke en Consulaire ambtenaren in het bui tenland bij elkaar brengen en ver sprei- eten. Minister Hymans verklaarde vrijwel geheel accoord te gaan met het betoog van den heer Sogers en deelde tevens mee, dat de Belgische antwoordnota ge leed is en onverwijld, mogelijk nog voor 'Zaterdag, aan de Nederlandsche regeering zal worden gezonden. In den loop der bespreking gewaagde de socialistische senator Bainich van ie bepaling, welke hij meent in liet ver worpen verdrag te hebben gelezen, vol gens welke Nederland zich in staat van oorlog zou verklaren met iedere mo gen-beid, die Tan Nederlandsclhe wateren gebruik zou maken om Bolgie aan te vallen. Bairnioh vestigde de aandacht op liet belang van deze zijde van het Belgische veiligheid?vraagstuk niet en kel voor wat dc Schelde, mag.r ook voor iwat Limburg betreft, en uitte den wensch. dat, zoo het nieuwe verdrag van Morgenzitting van Donderdag 20 Dcc. Zitting te 10 uur. Voorgezeten door M. HA LI/ET, ondervoozitter. De Kamer onderzoekt een wetsont werp waardoor art. 10, 14 ca 15 der wet over het liooge onderwijs gewijzigd worden. M. DE WINDE (kath.). oordeelt d'at men het aantal professoren der Staats- hoogeschool te zeer verhoogd heeft. Er zijn professors die een uur per week les gevon en 60.000 fr. per jaar trokken. Anderen geven geen lessen omdl&t er geen leerlingen zijn. M. HUYiSMANS zegt dat hij slechts professoren (benoemdie wanneer het noo dig was. Eenige andore kleine ontwerpen wer den zonder bespreking goedgekeurd. Eon voorstel betreffende de afschaf fing der mijn taks wordt daarna aange nomen. De zitting wordt geheven te 12u25. N amid dag zitting. De zitting wordt heropend te 2 uur 30, onder voorzitterschap van M. TLEL BAUT. De Kamer zet de behandeling voort der BEC4ROOTING VAN ©UITEND. ZAKEN M. L. PI'ERAR'D (soe.) spreekt eene lange redevoering uit over de interna tionale aangelegenheden. Hij behandelt o.a. de kwestie dor ontwapening en beweert dat Belgie een slecht voorbeeld heeft gegeven door 1 milliard te 'besteden aaV(bewapening. Wprofa* te ook van meening dat Bel gië handelsbetrekkingen moet beraan- knoopen roei Sovjet-Rusland en dat men düt land moet uitnoodigen op onze tentoonstellingen GRENDEL WET M. FISCHER (eoc.) dringt nog eens aan opdat de Kamer zich bezig boude voor het Kerstverlof met zijn voorstel van. grendeliwct op de huizen met han delsdoeleinden. M. JANSON, minister ran justieïe, verzet zich tegen dit voorstel, omdat het tiesehe punten opwerpt die men gron dig moet, bestudeeren en onderzoeken. Overigens de Senaat besluit heden zijne werkzaamheden. Wij moeten evenwel zoo spoedig mogelijk de kwes tie van den handelseigendom hespreken. Ik heb die kwestie grondig onderzocht, en bestudeerd. M. FISCHER. Gij hadt niet moe ten bostudeeren, maar handelen. LA WIJD M. J 1EULLTEN (kath.) vraagt wat die plotselinge liefde der socialisten voor Door Iinre aansluiting bij dc Machti- grocp Lèuven biedt do GENTSOHE BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14, Keizerlijke Plaats te Aalst, volko men zekerheid aan de tiaar toevern trouwde gelden. Alle inlichtingen worden er met do meeste bereidwilligheid kosteloos ver strekt. Spaarkas 5,50 bruto, ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons op G maand 5 <yc netto, naamloos, ten allen tijde terugbetaal baar op aanvraag. 745 over de inrichting van een Centrale Kas van het klein- Beroepskrediet. Dit vraagstuk sedert meer dan 30jaar ter studie, werd in menig wetsvoorstel ten berde gebracht, onder andere in 1900 door heer Theodore Leon, in 1909 door M. Dallemagne, in 1919 en 1925 door M. Pèeher en in 1925 door M. Clynmans. Het heeft eindelijk eene op lossing met het neerleggen door Minis ter Baels van het wetsontwerp, wets ontwerp dat reeds werd besproken in de afdeelingen op 6 December laatst!. De Middenstandsvrienden zijn ver heugd geweest te kunnen bestatigen dat het ontwerp in de zes afceelingen met algemeene stemmen werd goedge keurd. We twijfelen niet of ditmaal zal den wensch uitgedrukt doorgansch den Middenstand verwezentlijkt worden. Wij hebben gelukkig geweest te ver nemen dat het projekt van den Staat zal gevoegd worden bij twee andere neergelegde voorstellen deze van M. Pèeher en deze van M. Clynmans die beide nog in commissie moeten bespro ken worden. Want het is zeker, dat, indien het voorstel van den Staat beter ineensteekt onder gebied van organisa tie en toezicht van de Centrale Kas, het nochtans te betreuren is dat de rechten van deCentrale Kas te eng omschreven zijn en dat op finantieel gebied ze niet praktisch zal kunnen werken onder de voorwaarden haar aangewezen. We begrijpen heel goed dat het be stendig kemiteit, aannemende dat het wetsvoorstel een uitzonderlijke instel ling in 't leven roept, er redenen zijn om de actie ervan om te schrijven. Wij hopen nochtans dat de Centrale afdeeling zich door voorgaanden zal laten richten, onder andere door wat gedaan werd door onze Spaarkas, die zij ook, eene uitzonderlijke instelling is. Waarom aan onze Centrale Kas de bepaling niet hechten der wet van 1865 die de Spaarkas leidt en na 60 jaar be wijzen gegeven heeft. Derwijze veranderd, twijfelen we niet of de Centrale Kas zal onschatbare diensten bewijzen aan onze handelaars en nijveraars. Ook zal de Middenstands organisatie immer dankbaar blijven aan heer Minister Baels die door het neerleggen van dit Wetsvoorstel een machtig middel gaf van ontwikkeling.

De Volksstem | 1928 | | pagina 1