EENE LES VÖOR DE 5>oiidei'(lajr Dee. 1928 De ziekte van Koning George Het VIIc Landjuweel De Reis van het Belgische Kroonprinselijk paar De vergadering van den Katholieken Burgersbond te Aalst. Posttarief. Tombola der Tentoonstellingen19 3d Het Index-nummer, Landbou cube langen Voor oud'St rij ders De Ministerraad c? r, _f XXXJVe JAARGANG NUfllMER 308 Kar straal. 9 an 21. Aalat. —Telefoon 114. Dag'ljlacl - 20 Centiemen Uitgever J.-Van Nufiel-De Gendt Havas, AdolfW^aan, 13 te Brussel Rue de Biohalieu. Partis'- Breams Buildings. 6 L endree. E O e. H, Joan les |Zonop?,4oZonaf3,58 Laa;ste livv. den 3 De schandige besluiten tegen h t Vrij Onderwijs van socialisten, liberalen en fronters, in de gemeenteraden van Brussel, Denderleeuw, en elders, zijn voor elk weldenkend mensch een ern stige waarschuwing. Sektaris tot in het merg der beende ren, verstokte dwingeland moet men inderdaad zijn, om aan arme onschul dige schoolkinderen, gedurende het guur seizoen, terwijl het sneeuwt en vriest, een beetje brandstof tot verwar- vving te weigeren Beulen, die aan het schamel werkmanskind, alleen cmdat het kristen is en zijn ouders hetzelfde braaf willen houden, alle hulp en onderstand, onttrekken Schijnheili- gaards, die in den naam der Vrijheid den huisvader willen verplichten zijn kroost naar hunnen zin op te voeden en naar hunne rijk gesubsidieerde scho len te lokken, hunne scholen, onder houden met het geld van Jan en Alle man, want als het uit den zak dezer groot e schreeuwers komen moet, dan zijn zij er niet «geren bij.» Vrijheid Met dit holklinkend slag woord schermden ook hun voorgan gers, de Fransche godsdienstvervolgers van 1792. O, vrijheid, wat schelmstuk ken werden in uw naam reeds bedre ven Ja, wij weten, bij endervinding, wat er onder dien huichelaehtigen kreet schuilt: Oorlog aan het katholiek onderwijs, haat tegen den priester,uit roeiing van den Godsdienststrijd tegen de H. Kerk, strijdleuze nu ook aan genomen door de fronters. ('t Is pro per En het noodlottig en onvermijdelijk gevolg Kijkt rondom u, en antwoordt mij in gemc-edeof de wereld beter wordt met de religievervolging Ik zie u "huiveren, en met reden. Doch kan het anders Napoleon I, in zijn tijd, zegde toen reeds Wijs mij een dorp zonder priester, en ik wijs u een bosch met wilde beesten. En wanneer de Keizer, op Sinte Helena verbannen, stervend was, vroeg hem een zijner generaals welken dag de schoonste zijns levens geweest was, en Napoleon antwoordde «Dedag mijner Eerste Communie.» En degroote kerkvervolger Voltaire zei tot een vriend, die hem meedeelde «Mijn zoon, citoyen Voltaire, heeft al uwe romans gelezen «Het ware beter geweest had hij zijn Cathecismus ge leerd Men moet stekeblind of ellendige volksbedrieger zijn, om niet te zien waarheen die valsche en zoogezegde onzijdige leer de wereld heenleidt. Men moet stokdoof zijn om niet te hooren den alarmkreet, die aan de vier hoeken van de wereld weerklinkt en aanklaagt do sehandigste ontucht, de ijselijkste moorden vermeldt, het ondermijnen van alle gezag betreurt, heilaagste, het slechtste ontsluiert.. Al wrange vruch ten van de zedeleer Zonder God! Men wil Hem, de Opperste Gezagvoerder, overal buiteneijferen.uit de scholen, uit de famiiiën, uit da wereld. Men leerde de schooljeugd roepen A bas la Ca lotte! en men leerde ze zingen Weg met dat Papenras!.,. En men klaagt dat de samenleving naar den afgrond rolt al undoEn men klaagt dat ze denbederf, woeker, moord, overspel en revolutiegedoe weelderig tieren en alles weldra zullen verkankeren en verpes ten, Wel Heere toch!... Lezers, gij die er aan houdt, dat uwe kinderen braaf en deugdzaam op groeien, rein en eerbaar het levenspad bewandelen, latei' uw steun en kroon worden gij die uwe zonen en dochters naar katholieke scholen stuurt. Iaat u niet bedriegen door het schijnvriend- sehappelijk lokaas van Gewetensvrij heid en Onzijdigheid. Ziet liever naar de daden van die zoogezegde Vrijheids- minnende helden, die u, het mes op de keel, willen dwingen te verzaken aan alle hoop op hooger geestesleven en het aankleven van het terugstootende Ma terialism. Ziet hoe zij de vernietiging der Vrije Scholen schaamteloos stem- fnen en, derwijze, de sterkste steunpi laren der samenleving, de toekomst van het land, ondermijnen. Ziet hoe die sektarissen zelf met volle grepen de miljoenen uit de Staatskas putten voor hun onderwijs, voor hun bolche- vistisehe, communistische en socialis tische onderwijzers en uwe kinderen van kou zouden willen doen verstijven of... hun Geloof verzaken. Hetgeen we aan te klagen hebben.is een dure les voor alle klaarziende ou- atrs. Wat elders in ons arrondissement en er buiten, door sektarische gemeen teraden tegen het katholiek onderwijs gebrouwd wordt,zal hiercok gebeuren, indien we niet oppassen. Onder hun schijnheilig masker dagen de fronters nogmaals op, om zich aan te sluiten bij het helsch verbond door de vrijmetse laars gesmeed, bij de besluiten der Loge, Do inzet der toekomende kiezing is het stremmen van den gedurig aanwas- senden vloed van zedenbederf, van drift naar spel en vermaak, van ge makzucht en omwentelingsplannen. Zonder God, naar den afgrond, naar de miserie, de algemeene ondêrgang van burgers en werklieden Christus sprak: Wie niet met Mij is, is tegen mij. Al het woordengekraam onzer vijanden is oogenverblinding en boe renbedrog. Dagelijks wordt het steeds klaarder dat slechts eene enkele partij de ka tholieke ware Vrede en ware Vrij heid geven kan. Ondersteunt zet leert ze aan uwe kinderen kennen, verdedigt ze. Zoo toont ge u koene vaderlander, wakkere Vlaming en dapperen Belg Voortdurende verbetering liet bulletijn van gisteren' avond over den toestand van koning George De opvoeringen te Borgerhout Met offervaardigen ijver bereiden zieli negen too n eelgezelsdhappen uit het Ylaumsclio land voor. in een eerlijken strijd, liet Koninklijk pand Het Landjuweel» te betwisten aan de l« Kunstvrienden van Borgeifliout, wien «het na harden strijd te Mechelen en te Gent, voor een jaar toevertrouwd werd. Dc inrichters van 'liet 7de Landju weel mogen zich in een stoeds groeien de belangstelling verheugen, door de dhgeli jlkse'he abonnementen - aan vragen voor de tien voorstellingen in den nieu wen schouwburg «Roma». Ale herinnering geven wij hierna de beurtregeling van 10 Rederijkerskamers die zicfh op lijn gesteld hejiben om naar den koninklijken beker te dingen «•Hoop en Liefde», van St. Jans Mo lenbeek op 10 Januari met «Het Won der», van Maxim Krojer; «Do Kiauwaorts», van Antwerpen, <jp 3 7 Januari, met «De Ziel in Kool», van J..J. Bernard; De 'Zonnebloem», van St. Jans- Molenbeek, op 24 Januari, mot «Lente wolken», van II. Roelvinck; «Taal en Kunst», van Kortrijk, op 31 Jan., met «Hen ideaal Echtgenoot», van Oscar Wilde; «De Vlaamse he Tooneelsteij ders van Mechelen, op 7 Februari met «Tyl» van Antoon Van de Velde «De Kunstvrienden», van Borger hout, op 14 Fltlbruari, met «Koning CEdipus», van Sophocles «Gelijkheid en Redlit», van Meche len, op 21 Februari, met «Blanke Bal las va n L. G ordon «Vondel», van Antwerpen, !op 28 Fe bruari met «Georges Fries», van E. W. Schmidt «De Broedermin», van- Antwerpen, op 17 Maart, met «De Duivel», van Molnar St. Augustinudkring». van Ant werpen, op 14 Maart, met de Inge beelde 'Zieke», van Molière. V De Prins en de Prinses zullen 12 Januari te Semarang aankomen, waar zij twee dagen zullen verblijven bij den over den toestand van koning ueorge heer 'Soeters, plaatsvervangend consul luidt dat de verbetering aanhoudt., al- van België. Tegen halt-Januari zullen hoewel slechts langzaam vooruit gaan de. De koning slaapt voldoende en op beviv.digensdle wijze terwijl 'hij ook minder tegenzin heeft>'oor het gebrui ken vau voedsel. Dit bulletijn wordt als zeer gunstig beschouwd. De. ultra-violette stralen zouden in den loop van den avond nogmaals wor den toegepast. Bijna buiten gevaar De Koning maakt steeds vooruitgang en hoe langzaam ook 'hij de ziekte te boven geraakt, toch schijnt het dat wel dra het oogenblik zal aanbreken, waar op die geneedlieeren kunnen zeggen Het gevaar is geweken Het Engelsdh volk heeft dan ooi vreugdevol het Kerstfeest kunnen vie zij de Bosdhbouwschooi van «Seradan, bij Madioen, bezoeken. In verband met de reis van ons Ihoon prinsen paar, geven wij hier eene aardrijkskundige inlichtingen over- Ke- derlandsoh-In die Kederlandsch-Indiehet groot 'eilan denrijk gelegen tusseh.n Australië en Z.O. Azie, strekt zich uit tusselien 95e en 3 41 o O. L. van Green wicht en tus selien 6o K.B. en Ho Z.B., due over ruim 500 K. M. van O. naar W.. e.n bijna 2000 K.M. van N. naar Z. Het Het traject over zee van Saibang. N. van Sumatra, tot Merauke. op Kieuw-Gui- noa, bedraagt ongeveer 300 zeemijlen, dus meer d»n de afstand van Engeland naar Amerika. De grootste eilanden zijn Java met Madoera, Sumatra, Bomwj. Celebes, Kieuw-Guineavan Borneo en Kieuw- Gumea is maar een deel Kedcrlandsch. Deze landen hebben een oppervlak Java met Madoera 131508 K.M.2 on geveer zoo groot als: de staat New-York. Sumatra met bijhehooresde eilanden 420381 K.M. ongev. zoo groot als Cali- iornie. Borneo, totaal 736500 K.M.2, onge veer zoo groot als Kaapkolonie. Keel. Borneo 553341 K.M.2, onge veer zoo groot als Frankrijk. Celebes, m-e.t bijheb, eilanden 185914 K.M.2, ongeveer zoo groot als N. Zee land' -f- Cevlon. Ked. 'Kieuw-H uinea 397204 HM.2, ongeveer zoo groot als Japan. Hier komen dan nog tal van kleine re eilanden bij, zooals de z.g. kleine Boenda-eilandencte Moluklkicn, enz., zoodat de totale landoppervlakte bijna 2.000.000 km.2 bedraagt, d.i. ongeveer zoo groot al= de helft van Europa, zon der Rusland. De lieer J. Matthieu (schrijver) trekt nogmaals ten velde tegen do drukken de taksen en de moeilijkheden hunner toepassing, ten nadeele van d'en mid-»' denstand en dc-r burgerij. In een kernachtige toespraak ontwik- kelt do voorzitter (Heer R. De Se harp- drijver) de vraag 'waarom de Midden stand aan politieik moet meedoen. Politiek is noodig in elke inge richte maatschappij van mensch en, om het streven naar billijkte verdcelirig van plichten, lasten en rechten. AVaarom aan Katholieke politiek f Omdat deze wars is van alle overdrij ving en radicalism?, omdat zij altijd en God Save the King Sir William Jovnson Ilicks, minis ter van binnenlandsohe zaken, heeft in een peragespirdk den wensch uitgedrukt dat men in al gezinnen, rijk of arm, na het Kerstmaal, den heildronk zou doen die tevens een gebod is «God save the King» (God behoede den Koning).. Teil einde de overlasting van de win ketten der postkantoren gedurende het nieuwjaarstijdfieilk te voorkomen, ver zoekt het Beheer het publiek zijne, aan- koopen van de postzegels en fiscale waarden te doen voor de laatste dagen van liet jaar. Het- vestigt de aandacht van dc af zenders op het tarief voor prentkaarten, Kieuw-jaarkaarten en voor naamkaart jes dat thans vastgesteld is als volgt Prentkaarten Itai Nieuwjaarskaarten: •Zonder modededing of met eene be leefdheidsformule van ten hoogste 5 woorden: Binnenland 5 cm Kongo 20 om., Luxemburg 10 cm., Nederland 30 cm., overige landen 35 cm. Het mededeeling Binnenland 35 cm Kongo GO cm., Luxemburg, 35 con., Ke- (ïerland 1 fr., overige landen '1 fr. Gedrukte naamkaartjes Zonder ge schreven mededeeling of mat eene be leefdheidsformule van ten hoogste 5 woorden, onder open omslag of onder band Binnenland 25 cm.. Kongo 20 cm.. Luxemburg 10 cm., Nederland 35 cm., overige landen 35 cm. Met om 'het even welke geschreven mededeeling. onder open omslag of on der band: Binnenland 2.» cm., Kongo 1 fr., Luxemburg GO om. Nederland 1.50 lr. overige landen 1,75 fr. Belangrijk bericht. De officieele lijst der winnende num mers van de 2de uitgifte (-reeks B) zal te koop worden gesteld van af 29 De cember dus, den dag volgend op den laatstcn dag der trekking van de loten in al de post- en telegraafkantoren van het land. Om alle verwarring te vermijden, trekken wij de aandacht van liet publiek op het feit dat deze «enige officieele lijst den zegel van 't Comiteit d'er Tom bola zal dragen, en d« uitgekomen nummers van briefjes en omslagen in numerieke volgorde zal opgeven. Zij zal. Verkocht worden aan den prijs van 50 centiemen. NIEUWE RIJZING Het Index-nummer op 15 December 1928 ia S52 voor bet Rijk, tegen 845 in November en 834 in Oefober. Sedert 15 November is het index-nummer dus 7 punten gestegen. Ziehier het index per provincie Nov. Dee. 8G1 8G7 804 870 Brabant Antwerpen A\ est-Vlaanderen Oost-Vlaanderen Henegouw Luik Limburg Luxemburg Kamen A oor de groote agglomeraties 825 837 830 843 872 880 840 847 839 846 837 845 832 839 SS8 894 897 903 841 848 842 848 -rs1"-' Antwerpen on omgeving Brussel en omstreken Gent en omstreken Luik en omstreken oïo Brussel staat dus boven de 900 en Antwerpen gaat er stil aan naar toe. Door hare aansluiting bij de machti ge groep Leuven biedt de GENTSCHE BANK VOOR HANDEL EN NIJVERHEID 14, Keizerlijke Plaats tc Aalst, volko men zekerheid aan de haar. toever trouwde gelden. Ailo inlichtingen worden er met de meeste bereidwilligheid kosteloos ver strekt. Spaarkas 5,50 brute, ten allen tijde beschikbaar, zonder voorbericht noch bespreking van bedrag. Kasbons op G maand 5 netto naamloos, ten allen tijde terugbel,rtil- bjiar op_ aanvraag. 755 Uit de Praktijk. 6de les. Wij eindigen deze reeks artikelen met de bespreking van nog v?nkelo toe gepaste Irul^bemestingen. Wij verhopen dat onze besprekingen menigeu land bouwer nuttig zullen, geweest zijn. Te gepaste tijde, komen wij daarop wel licht nog terug. Tarwe.. 200 kgr. zwavelzuren am moiiiak, 150 kgr. zwavelzuren ammo niak ware voldoende geweest, doch eene aanvulling met minstens 600 kgr. su perfosfaat en 300 kgr. chloorpotasch was volstrekt noodzakelijk. Tarwe. 500 l;gr. superfosfaat. De hoeveelheid superfosfaat mocht ïirat 100 kgr. verhoogd geworden zijn; daarbij :was 't noodig te voegen minstens 125 kgr. zwavelzuren ammoniak eii 300 kgr chloorpotasch. Rogge. 300 kgr. zwavelzuren ammo niak. 'Zeker dc helft te veel zwavelzu ren ammoniak, -en 500 kgr. superfos faat en 300 kgr. chloorpotasch te wei nig. Haver. 265 kgr. zwavelzuren am moniak. De helft te veel, en 500 kgr. supca-fosfaat en 300 kgr. chloorpotssoh of 1000 kgr. sylviniet te, weinig. Klavers. 650 kgr. sylviniet. Dc hoeveelheid sylviniet diende mv.t mins tens 5o0 kgr. vermeerderd geworden te zijn. Minstens 1000 kgr. slak daarbij was noodzakelijk, en geractc-lijk 75 tot 100 kgr. zwavelzuren ammoniak. Klavers. 400 kgr. slak. Eene drie dubbele hoeveelheid slak ware heter ge weest. benevens minstens 1200 kgr. syl viniet, en van 75 tot 100 kgr. zwavel zuren ammoniak. Klavers. 400 kgr. superfosfaat en 400 kgr. sylviniet. Superfosfaat kan in de klaw.ihouw zeker ook nuttig wezen voorM aanstuurt op verdeeling van rechten en plichten. Onze partij is dus de gezonde partij, leidend tot voorspoed en vrede, zoo noodig aan onzen stand. 0 at heeft de Katholieke Burgersbond gedaan in dien zin 2 Hij bewees zijn bestaan on zijn leefbaarheid, had zijn programma, stelde dad'e.n en bovveakte-, met vasten wil tot zege in de a.s. wet gevende verkiezingen, de concentratie* van de. beslaande middensfcandborgani- ?aties. Do voorafgaande poll, tot aanstelling dier Bui'geidkandidaten is vastgesteld op 36 December a.s. Ka >ecn warmen oproep, van wegerden Heer R. De fc'ehaepdrijver, tot volledige samenwerking, tot zoge van ho.t katho liek programma, geeft de hear Burge meester R. Moyer.-oen, enkele beschou wingen over 'liet belang, de betedkenia van den Aanstaan dein kiesstrijd, een strijd die uiterst hevig en heel 'gevaar- lijk wezen zal. De tegenstrevers worktan in dien zin: de socialisten, om vrij hun kieswci'king te kunnen uitbreiden, verlieten bet mi nisterie, en do liberalen, die toch iets op -hun progmmma willen hdbbon, schijnen lüet monopolium der Vader landsliefde vooi' zich op te eischen. Doch vaderlandsliefde c-isokt. brevdheid van gedachte, 'en o.a. geen godsdienst haat, welke de liberalen vvrblindlt. De Fronters Zij verklaarden meer malen hun ideaal, staande tegenover hot onze scheuring van het moeder land, met twist, en andore treurigs ge volgen. In den a.s. verkiezingsstrijd staan de stoffelijke en zedelijke belangen der Burgerij op het spel. De Katholieken moeten hun wettigen invloed in Kamers en Senaat vorgrooten, zoo zij willen do vraag oplossen wat, in 1930* zal gedaan worden met hot alsdan bekomen over schot van 1.200.000.000, en niet vol gons de 'kiesbelangen der socialisten dia mot (beter vragen afedat de burgeirij da lasten Iblijve dragen. Zeker, dank zij de belastingen, -werd een fatale, crisis, in 'het land. voorko- men Doch, zoo zij blijven bosbaan, wordt. Lclgie oen land van duren koop, ten nadeele vooral van Osa Middenstand Het blijft dus een allergrootste belang voor iedereen te weiken voor de partij op stoffelijk gebied. Elk moet zich bo- tocb verkiezen wij slak. Eene betere, op sooner ijk gebied. Elk moet zich bo- hulpbemesting ware go.weest ongeveer 1 kommeren om dlo verkiezing van 1929 1000 kgr. slak, 1200 kgr. sylviniet, en gazien de stadige werking dor tegen' 75 tot 100 kgr. zwavelzuren ammoniak, strovers. IKTEKSIEVERImmers toonden de Katholieken van Aalst zich mannen van de daad, man nen die 'biet goede, de Waarheid beoogen En daarom wordt, zoo zij het, nu nog zelf helpen (bewerken, 1929 voor de Ka, l'liolieke partij een jaar van zege. Het. volgend wetsontwerp is door de i'egeering neergelegd Het verlies van burgerldeedtrenin bewaring gegeven in J iet buitenland door Belgische militairen bij hun in lijving in hot leger tijdens den oorlog, wordt met op ifclgiseh grondgebied voorgekomen scbatle gelijkgesteld. De belanghebbenden of luui rechl- Iheblbendc-n, wier rechtsvordoring voor het in werking treden van deze wet bet- zij afgewezen, hetzij teruggetrokken werd. mogen liet voordeel van die wet opeiscihen. De rechtsvorderingen tot. herstel die nen binnen zes maand met ingang van den dag van dit in werking tredcu, ingesteld. Dc rechtbank voor oorlogsschade tc Brussel ie bevoogd om cr kennis van te nemen. De oud-strijders kunnen binnen den- zclfdeu tijd geldig instellen de rechts vorderingen tot herstel van liet nadeel dat hun werd veroorzaakt door het ver lies van de burgerldeederen, die zij bij hun indiensttreding in 191.4, in Belgie 11 ebben aehlcrgela ten De ministens hebben Maandag voer. middag een vergadering gehouden on der voor/itersdhap van M. .Japnr. 'De raad heeft zich hoofdzakelijk be< zig gebonden met de buitenlandsdbe po litiek eu de kwestie der herstellingen. Tot dusver Werden do Belgische afge vaardigden bij dc finantieelo commis sie van deskundigen nog niet- aange duid. Dit zal waarschijnlijk in een vol-. geilde zitting geschieden. De raad 'hoeft besloten den koning oen wetsontwerp voor te leggen, betref-- lende de reorganisatie der gerechtsho ven. Men 'heeft, een uiteenzetting ge hoord van M. Heyinan betreffende zijn. ontwerp van sociale vv.rzdlcermgen. D« raad heeft zich ten sloite Ix'zig gehou den met verschillende kwesties van ad-, mmistratjevcn aard,

De Volksstem | 1928 | | pagina 1