5 Een liezosk aan het Overstroomde yehied door den Belgischen Boerenbond. EEN ALLERKOSTBAARSTE SCHAT. Zaterdag Jan. 1929 De verovering der Lucht Een Auto in de Ourthe. Belangrijke diefle in de Zuidstatie te Brussel. De ziekte van Koning George Wijze n oorden De bijval der An ti- Tierir gz egels XXXVe JAARGANG NUMMER 4 Kerkstraat, 9 en 21. Aalst. Telefoon 114. - T>St^2^>J.SIt.<3L - 2Q Ceiiliomon - UitgQTor J.-Van Nuffol-Da Gondt Publiciteit Sulten het Arrondissement AALST Agentsohap Havas, Adolf Mexlasn, 13 te Brussel H. Eduardus [Zonop7.46Zonaf4.05 Nieuwe Maan den 10 Rue de Richelieu, Parijs Breams Buildings, 6 Londres, E. C 4, In ons Christen leven was er eens een eerste grooto dag. Luister en zoete blijheid hoerschten er rondom ons. Ik doop u in dan naam dos Va ders, en des Zoons, en des Heiligen Geestes klonk stil en machtig over ons jeugdig en tenger hoofdeken, dat intusscben eone plechtige afwassching 'onderging... En op dien grooten stond, schonk ons do algoede God, hoven andere kostelijkegavon, een allerkostbaarste!) schat. Het was de Goddelijke deugd van Geloof. Daardoor verleende God aan ons verstand eene bovennatuurlijke hulp, dio ons klaar doet hegrijpen, dat do Goddelijko veropenbaring te geloo- ven is, en die daarbij, in 't werk van golooveu, ons helpt en bijstaat. En boven dat licht in ons verstand plaat- ste God, door do deugd van Geloof, in onzen wil eene genegenheid, eeno bereidwilligheid, die den wil beweegt om in God te golooven en dien in 't werk van gelooven ondersteunt en bolpt. Inderdaad, een allerkostbaarste, oen onwaardeerbare schat. En do goede God schonk ons dien uit loutere goedheid. Hebben wij dan niet tot plicht dien schat zorgvuldig te bewaren Voorzeker En 't is wel do dankbaarheid en de erkentenis jegens don hooastverheveu gever, dio ons dien plicht voorschrijft. En ook ons eigen belang legt ons dien ernstig op, want 't staat vast, dat or niemand zonder do deugd van Geloof ooit do gelukzalige eeuwig heid zal binnengaan. Helaas niet allo christenen schij nen de uoodigo bezorgdheid te koeste ren voor 't bewaren van de deugd van Geloof, dien onwaardeerbaren schat. Hoeveel katholieke ouders, die hunne kinderen toevertrouwen aan zoogezegdo onzijdige scholen En de onzijdige scholen zijn 't helseli middel, door de vrijmetse laarsloge uitgevonden, om vast en zeker de deugd van Geloof uit do harten der jeugd te rukken. Wat droeve verblindheid Iloevele Christenen, die zich niet schamen goddelooze nieuwsbladen in handen te nemen, waar ons heilig Geloof in aangevallen wordt door allo slag van God tergende mannen En doer die onvoorzichtigheid gin^ hij velen de allerkostelijkste schat verloren.. Hoevelen gaan roekoloos te werk in het lezen van boeken, tot vreugd van degenen, die loeren op 't bederf der harten Eu hoevelen brengen hunno deugd van Geloof in gevaar, (loor 't bijwo nen van slechte vortooningen in schouwburgen en cinema's En hoevele katholieken lieten zich, in de laatste jaren, niet opnemen als leden van onzijdige maatschappijon en bonden Grooto onvoorzichtigheid weeral Die gedurige omgang, of samenwer king met personen, die tegenover 't geloof vijandig of onverschillig optre den, heeft altijd een verlammender), heel dikwijls een doodonde invloed op het geloof der goeden. Droevig Droevig Maar, 't is elk voor zijn eigene re- koning, die eens zal te v.erefleuen vallen hij den Opperrechter.. God dank zeer volen leggen alles in 't werk om den kostelijken schat van het Geloof te bewaren. En dedio hebben ijver om liet wer der goeden te behartigen En dedie zijn bezorgd met do armen on de lij denden Eu dedie weten het middel om de kindoren uit onzijdigo, of min goede scholen, naar katholieke scho len over te brengenEn dedio helpen de goede geschriften verspreiden en de slechte uit de huizen weren! En dedie bewandelen op tijd den hoilza- men weg der kork En dedie bewa ken streng hunne kinderen Gn houden die af van alle kwaad: En dedie bid den eiken avond met hun gezin het gezamenlijk avondgebed: Heil zulke Christenen Heil Dank aan hen zal, met 's Ileeren hulp en bijstand, onze ontredderde samenleving herworden. A. De plannen van Dr. EcLener Dr Eekener 'heeft een Amörikaansch journalist verbeid van zijn plannen voor het nieuwe jaar. Na afloop van de. verdere proeftochten zal de «Graf Zep pelin» vcnuoedelijik in Maart een groo- te reis ondernemen, waarschijnlijk d« Middeïlandseilie 'Zee- over, naar Egypte en Palestina. l)e giroote reis om de wereld, waart-o: dr Eekener, naar men weet. al lang 'hét- plan heeft, zal waarschijnlijk in het hartje van den zomer ondernomen wor den. Deze reis gaat eerst naar Tokio, waar vermoedelijk dooi' aanvoer uit Amerika een depot van sitookmiddelen voor de motoren zal worden gevormd. Van Tokio zal 'het schip vermoedelijk naar San D'iego-Oa l if orn ie varen en dan vandaar terug naar Eriedi'lchöhafen. De toebereidselen voor dezen toeht, de grootste ooit door een luchtschip onder nomen worden thans -reeds getroffen. Dr Eekener wil op deze l*eis om de we reld weer een aantal passagiers meene men. Voorts zijn er besprekingen gaande mot het bestuur van do werk voor den vorm van 'het nieuwe luchtschip, dat te gen 1980 op stapel gezet zal worden on dat de «Grfff Zeppelin» niet alleen in groo te aanzienlijkheid zal overtreffen, d'och ook wat het aantal motoren bét rijft. Over de machine-inrichting is nog geen vast: besluit genomen, doch het plan be staat 'het aantal motoren, dat bij de Graf Zeppelin vijf bedraagt, op tien te bren gen. De volgende maand zal men waar schijnlijk beginnen de oude loods van aanbouw te Friedrichöhafen, die tu; solien het bestuursgebouw en de mid delste bergloods ligt, te sloopen. Op de zelfde plaats komt een nieuwe, loods van aanbouw, die 50 m. Ibreed. 46 m. liocg en 250 m. lang wordt. Op Donderdag, 3 Januari, richtte do Belgische Boerenbond voor zijn voor- aanslaande mannen en de af ge vaardig den zijner hoerengilden uit Oost-Vlaan. en uit dc aanpalende arrondissementen een bezoek in aan de overstroomde streek rond Dendennondehij wilde hun een beeld geven van don toestand hun ner geteisterde broeders en hun aan toon en wat de Boerenbond doet voor de beproefde bevolking. To 9 Vi uur had een korte vergade ring plaats in het Hotel Het Vader land» te Dcndermonde, Mgr Luytgae- 10119 hield er een zeer beknopte uiteen zetting over de werking van den Boe renbond, terwijl M. Van Obberghen, opziener mot «enige woorden liet pro gramma der omreis uitlogde. Dit is ongeveer- de inhoud van wat Mgr Luylgaerons mededeelde. De dijkbreuken van Maandag 26 November, waren pas enkele uren ge beurd, toen reeds M. Van Obberghen. opziener van den Boerenbond voor liet arrondissement Deudermonde, zich ter plaatse bevond. Dc- ramp was zoo uit gebreid dat hij dadelijk per telefoon het Hoofdbestuur van den Boerenbond verwittigde. V- Anderdaags begaf zicli M. Parein, Voorzitter van den Boerenbond, met teclmMi personeel naar liet overstroom de gebied, om zich van den toestand te vergewissen en de eerste hulpmiddelen te beramen. Den 29 (ging Mgr Luytgaerens er heen, om besprekingen te houden met do plaatselijke besturen en de leiders dei' boerenveroenigingen, om met hen praetische maatregelen te treffen. De huisvesting der mensdhen, ook van hen die met vee en alaam waren "wegge vlucht, 'het ontruimen van oen zeker aantal kinderen, het 'beperken der stoffelijke, schade ./looi' het redden van het vee en don voorraad, hot voorkomen van don woeker 'bij het afkoopen van vee en hot bezorgen van benoodigdhc- den. het hooghouden van het vertrou wen der bevolking cm panieken te ver mijden dat bleek liet meest dringende te zijn. Op 8 December'deed hel Hoofdbe stuur onder handteekoning van den Al gemeen Secretaris, een beroep op dc ge voelens van christelijke broederlief tb van de besturen en leden der boerengil den van hot arrondissement en vroe; 16 of 18 werklieden omgekomen Donderdag avond kwam een aufcoca- inionnette langs den weg van Comblain gereden en viel in het water. Vervoerd werden werklieden van ec: steengroef van Anthismes bij Eeneux. De auto botste tegen de reeling en kwam in de Ourthe terecht. Dc getixilgen zijn zeldzaam, bevonden zich op een grooten afstand en konden zich niet vergewissen waaraan het on- jeluk toe te schrijven is. Hot water staat thans tamelijk hoog, is zeer snelvlietend. De auto zonk oogenlblikkclijb en gee- ne enkele redding kon geschieden. Volgens men denkt bevonden zich 16 of 18 personen in de camionnette. De meeste verongelukten wonen to Maitenrive Aywaille en Remoudhamps. Voor 235.000 fr. juweelen gestolen. Mad. Colombon, wonende avenue Mil camps, te Schaarbeek, stelde Wcensda: avond vats, toen zij uit den trein van Parijs in de Zuidsiatie. te Brussel stapte dat een behendige dief haar eene porte feuille had ontstolen, inhoudende juwee len en kostelijke steenen, vertegen woov. dagende eene waarde van meer dan 235 duizend fr. en eene som van 150 fr. in Franaehe banlkbi Ij etten Mad. Colombon legde dadelijk een klacht neder in het policiebureel der statie en gaf het signalement op van een reiziger die (haar (bij het afstappen van den trein schier had omver gestcote.n en dio zij verdenkt den dief te zijn. Onder de gestolen voorwerpen bevin den zich baretten in diamant, borstspel den versierd met robijnen (rubis) en 'briljanten en kostelijke ringen.. hun geen last te ontzien om menschel i en dieren te -redden en te hunnen in te nemen en ook om plaats voor kinderen te zoeken bij de boeren. Overal togen de güdebeeturen aan 't werk; iedereen bood hulp; geen last was te groot. Na eenige dagen waren niet zlJn' 'ör;S minder dan 583 kinderen aangevraagd, zoodat de inschrijvingen moesten wor den stop gezet. In DF. BOER vroeg het Hoofdbe stuur geldel ijken onderstand aan al zijn ;ilden en leden. Intuasefben richtte de Boerenbond te Deudermonde een Steun- en Hulp dienst in, alzoo in }t klein herlialeud wat hij na den oorlog voor de fiont- streok in het groot had gedaan te Roe- selare. De opziener NI. Van Obberghen, Dr. Sioen, veearts, Juffr. Van Hoof, opzien- ster btf den Boerinnenbond, bijzonder belast met het oveibrengen en het be zoeken van de kinderen uit de ontruim de streek bleven bijna gedurig ter plaatse. Vanaf 30 November werden, in over leg mot de locale besturen, op verschil lende bereikbare plaatsen vergaderingen belegd, soms drie per dag, voor mannen en voor vrouwen, om dc bevolking op te beuren, de getroffen maatregelen mede te doelen en alleihande practifehen raad te geven. Gewoonlijk wanden 100 to: 150 personen die vergaderingen bij. Dr Ausloos, geneesheer bij den Boerenbond sprak er over de gezondheidstoestanden eii de noodzakelijke voorzorgen te ne men op dat gebied. Onze menschen pleegden overleg met de afgevaardigden van het Rood-Kruis en het Werk voor Kind-welzijn. Zoo kwam cle dokter van den Boerenbond overeen met deccn van 'het. Rood-Krui?, om het werk van ontsmetting van wo ningen en ptallen onder elkaar te ver doelen. Vat- zijn aandeel daarin betreft, j heeft de Boerenbond reeds de noodige toestellen en ontsmetlingsstoffen ter plaatse gebracht. Voor het bevoorraden van mensdhen en vee, liet voorzien van kolen en ande re dringende benoodigdheden werd een bijkomende dienst in het leven geroe pen. De M iddenkredietkas van den Boe renbond stelde belangrijke kredieten ter beschikking van de noodlijdenden. Do som van 500.000 fr. ter beschik king gesteld van den Boerenbond door het Comiteit tot regeling van de hulp aan de geteisterden, zal uitsluitend ge bruikt worden voor wol bepaalde doel einden can algemeenen aard; voor dc onikosten meegebracht door het ontsmet ten van huizen, stallen en waterputten, dooi- het verzorgen en plaatsen van kin deren, door het lenigen van bijzonderen nood, door bijzondere herstellingswer ken, enz. enz. De Steun- en Ihilpdiensl van den Boerenbond te Deudermonde aanvaardt gaarne de verleende toelagn; toch hij houdt er aan vooraf te verklaren dat hij klaar en duidelijk rekening zal geven van liet gebruik er van. Wat de Boerenbond als dusdanig 'doel en uitgeeft ton bate hoofdzakelijk van zijn leden, dat neemt bij voor zijn eigen rekeningook heeft liet Hoofdbestuur beslist een som van 500.000 fr. voor die werking tot hulpbetoon tecfoikjbaar te stellen. Ten slotte zij nog opgemerkt dat cle hoofden van den Boerenbond gedurig onderhandeld hebben met dc openbare besturen, ze hebben deze op de hoogte gehouden van de voorkomende nood wendigheden en bij hen aangedrongen op spoedige uitvoering van de herstel lingswerken aan de doorgebroken dij ken. Zoo nam M. Parein, Dr Sioen en In genieur Ünghena, Hoofd van den Dienst voor Waterbouwkunde aan den Boerenbond, op Vrijdag. 28 December, deel aan oen vergadering bij den Heer Minister van Landbouw en Openbare Werken, samen met de hoofden en voornaamste ingenieurs der betrokken diensten van de verschillende ministe ries. Op hun aandringen werden daar belangrijke beslissingen genomen met het oog op het bespoedigen van de werken, het herstellen en het versterken van cle dijken, de mogelijkheden van verbinding tusschen dc beproefde ge. meenten, enz. Ook de toekomst houdt de Boeren bond in het oog; bij weet dat na ceni- gen tijd meer nog dan nu de bevoor rading kommernis zal verwekken. Wel dra zal er voor 'liet vee heel wat te kor' grond droog, moet er gv- zorgd worden voor zaai- en plantgoed en dan zullen er vele zaken aan de bra ve landbouwers ontbreken. Er zal moe ten gezorgd worden voor liet ontsmetten van woningen, huizen en stallen. Ge makkelijk en goedkoop krediet zal ook aa.n veel verarmde boeren moeten verstrekt worden. De Boerenbond neemt zijn maatregelen met het oog op diea toestand. Zoo meenen wij dat de vrije vereen i ging, die liet vertrouwen geniet van cle bevolking, voor deze veel kan doen, in moeilijke «ogenblikken vcorai indien zij kan werken in verstandhou ding met de openbare besturen. De Boerenbond bedankt Z.H. Mgr. de Bisschop van Gent, den heer Minister van Landbouw en Openbare Werken, den Heer Gouverneur van Oost-Vlaand. én andere vooraanstaande personen die zoo goed waren liun wardee.'ing uit te spreken voor hei werk van den Boeren bond, bij de geteisterde bevolking van het Den dermondsche. Na nog eenige woorden van M. Van Obberghem vertrok de autobus naar dc Scheldebrug. Van daar bracht de sleep boot de aanwezigen naai' de groote bres. Een bezoek werd gebracht aan Gastel, Moerzëke en Grembergen. Al ene hier voor de eerste maal kwam stond veihaasd over de uitgestrektheid der ramp en over den akeligen toestand del in won era. Allen luisterden met gretige aan dacht naar den uitleg gegeven door de ingenieurs van Bruggen en Wegen en van de technische provinciale diensten er. door liet- aanwezig zijnde personeel Van den Boerenbond. Ondianks de bijtende konde waren De inspuitingen. De bijzondere medische .medewerker van de «Evening News» zegt, dat dj herhaalde rusteloosheid van den Ko ning oen meer voorkomend verschijn sel en volstrekt niet ongewoon of bij zonder verontrustend is. liet gaat op cn neer en vooruitgang is nauwelijks waar te nemen. Het gebruik van calcium is betrekkelijk nieuw in Engeland, maar het is reeds eerder in overeenkomstige gevallen met succes toegepast. Het- wordt met een onderhuidsche inspuiting di rect in de anderen gebracht. Het aftap pen van vocht uit de omgeving van dc long wijzigt de calcium verhouding in het bloed, die dan dooi' deze inspuitin gen weer tot het normale peil wordt teruggebracht- Het bulleiijn van Donderdag morgen. Het bullctijn dat Donderdag" morgen ineogedeeld weid, luidt «Dc koning 'lieefl- een bewogen nacht gehad; er is geen verandering in dan toestand van Zijne Majesteit getreden.» Het laatste bullctijn Het avondbulletijn zegt dat de ko ning, een goeden dag doorbracht en dat» er geene verandering in don algemee nen toestand kvanp In zijn laatste voodracht m Patria to Brussel laatst uitgesproken, heeft mi nister Heyman het volgende gezegd «De klassen moeten elkaar verstaan en niet tot klassenstrijd stuwen. De ver standhouding tusschcii dc factoren dor voortbrengst 'komt overeen met de grond beginselen der Ohristenc liefdadigheid. Op maatschappelijk wetgevend, be stuurlijk terrein zal geen enkele 'hervor ming waarlijk vruchtdagend zijn dan wanneer ze het gevolg is van overeen komst onder cle verschillende belang hebbenden. Wanneer patroons en werklieden el kaar verslaan-, dan worclt alle. oplossing gunstig aanvaard cn brengt ze goedo vruchten voort. Dus, zegt minister Heyman, econo mische, maatschappelijke on eindelijk politieke medewerking. Hei wantrou wen op sociaal gebied verwekt onvermij delijk wantrouwen op politiek gebied. Die taal steekt wonderschoon af met deze der socialisten die op klassenstrijd uitzien en ook met deze die onvoorzich tig te werk gaan, met dc pen zooals met cle tong, om aan hun democratische ge dachten lucht te geven. M. Heyman zogt het klaar en duide lijk cle gulden weg ligt in het mid den. Ongelukkiglijk velen wilen hem naar het uiterste verplaatsen om "cle. gunsten van het volk dat nooit redeneert te ver krijgen. Zulke politiek lijdt vroeg of laat bankroet -en de partij laat or spijtig ge noeg altijd van haar pluimen van. SIGAREN TABAK PIJPEN en alle FOOKERS- ARTIKELEN. Onze Leus Billijk in Prijs Goed in kwaliteit Huis DE PAEPE Molenstraat, 73, Ter Stede, Het huis dat ernsiie»n waarborg geeft. 3143 Het land heeft met hart en ziel den oproep van het Nationaal Komiteit tot bestrijding dei' tering beantwoord. De. vodkoop der anti-teringzcgels is deze dagen zoo groot geweest, dat spijts al de getroffen voorzorgen, vermoede lijk een nieuwe oplaag van de. gebruike lijkste waarden noodig zijn zal om aan de vragen te kunnen voldoen tot op deu uileraten datum van vei'koop, vastgesteld op 15 Januari. Het is ran nu af zeker dat indien de verkoop gedurende den tijd dor Nieuw- jaarawenschen in hetzelfde tempo voort gaat, als in "do laatste dagen de onver hoopte ontvangst van twee miljoen fr. niet alleen bereikt, maar zelfd zal over troffen worden. Dit cijfer dat gunstig vergelijking kan onderstaan met. de uitslagen die in andere landen bereikt worden, getuigt van de toenemende populariteit in ona land van een aandoenlijk gebruik waar van de weldadige uitwerkselen in den vreemde ontelbaar zijn. Herinneren wij er aan dat ofschoon do antiteringzcgels slechts tot 15 Jan. verkocht worden, zij niettemin tot den. allen er over verheugd dat zij aan die !o0 Juni 1929 voor de frankeeling gcL omreis hadden doel genomen. [dig zijn.

De Volksstem | 1929 | | pagina 1